PDA

View Full Version : Μανητάρια!!!



r6tommyd
05/07/2006, 13:28
Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για τους παρακάτω ισχυρισμούς:

1)υπάρχει περίπτωση σε περίπτωση ατυχήματος (πάνω από 40χλμ/ωρα) να προκαλέσουν ζημιά στο πλαίσιο λόγω ότι στηρίζονται επάνω του.(κυρίως για πλάισια αλουμινίου)

2) ότι σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να προκαλέσουν και μεγαλύτερη ζημιά λόγω της μεγαλύτερης ολίσθησης που δημιουργει πέφτοντας (δηλαδή να προσκρούσει η μηχανή σε εμπόδιο με μεγαλύτερη ταχύτητα εφόσον σέρνεται πάνω στο μανητάρι).

ΥΓ. Δεν αναφέρομαι σε πτώσεις από στάση η με πολύ μικρή ταχύτητα όπου σίγουρα είναι αποτελεσματικα.

morpheus
05/07/2006, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6tommyd

ΥΓ. Δεν αναφέρομαι σε πτώσεις από στάση η με πολύ μικρή ταχύτητα όπου σίγουρα είναι αποτελεσματικα.

...όμως μόνο για αυτές τις πτώσεις κατασκευάζονται...

road spirit
05/07/2006, 13:59
τα αλουμινενια πλαισια ειναι πολυ ευκολο να "παρουν", ακομα και απο μια φαινομενικα απλη και ανωδυνη πτωση. Κατα συνέπεια οτι στηρίζεται εκει πάνω μπορει να μεταφερει φορτίο και παραμόρφωση.

Επίσης, εχω δει μοτο με μανιταρια να πεφτει και πλαινο φερινγκ και ουρα είτε να σπανε σε σημεία είτε να γδέρνονται σε βαθμο που να χρειάζεται βάψιμο. Υπάρχουν λοιπον μανιτάρια που δεν ειναι σχεδιασμένα σωστα και δεν παρέχουν τη προστασία που υποσχονται. Ο μονος τροπος να το ξερουμε ειναι με ... crash test. Τρεχα γυρευε.

Γενικά, δεν μου αρεσουν και δεν προκειται να βαλω.

RapidShade
05/07/2006, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6tommyd
Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για τους παρακάτω ισχυρισμούς:

1)υπάρχει περίπτωση σε περίπτωση ατυχήματος (πάνω από 40χλμ/ωρα) να προκαλέσουν ζημιά στο πλαίσιο λόγω ότι στηρίζονται επάνω του.(κυρίως για πλάισια αλουμινίου)

2) ότι σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να προκαλέσουν και μεγαλύτερη ζημιά λόγω της μεγαλύτερης ολίσθησης που δημιουργει πέφτοντας (δηλαδή να προσκρούσει η μηχανή σε εμπόδιο με μεγαλύτερη ταχύτητα εφόσον σέρνεται πάνω στο μανητάρι).

ΥΓ. Δεν αναφέρομαι σε πτώσεις από στάση η με πολύ μικρή ταχύτητα όπου σίγουρα είναι αποτελεσματικα.


3 φορές είχαν σώσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ από το προηγούμενο R1 μου...
ούτε γρατζουνιά δεν είχαν τα φερινγκ από
χαζοπτώσεις που είχα (σταματημένος)
ή να μου γλυστρήσει, ή να φύγω με λουκέτο...(γκουχ γκουχ)....

και τις 3 φορές με γλύτωσαν από πολλά
????

Οσον αφορά την σούπερ πτώση και τις
συνέπειες που θα έχει αυτή στην μηχανή
σου (ή μηχανές μας)...

μάλλον δεν θέλω να ξέρω... και το απέυχομαι
από όλους...

αλλά εγώ και στην προηγούμενη είχα...
και τώρα θα βάλω...

ξέρω ότι λέγεται και ακούγεται για
πιθανό "μάγκωμα" και τούμπα και και...
αλλά θέλω να πιστεύω ότι αν κάτσει
κάτι τέτοιο... μάλλον δεν θα την έχουν
κάνει τη ζημιά τα μανιτάρια...

άσε που μπορεί να μην μπορώ καν να το
σκεφτώ αυτό...

;)