PDA

View Full Version : ΦΥΛΑΚΕΣ ΣΤΟ ΑΜΣΤΡΕΝΤΑΜ (νομιζω)



costas81
05/07/2006, 15:23
.


54243

costas81
05/07/2006, 15:24
..


54244

costas81
05/07/2006, 15:24
...


54245

costas81
05/07/2006, 15:25
....


54246

costas81
05/07/2006, 15:25
.....


54247

costas81
05/07/2006, 15:26
......


54248

costas81
05/07/2006, 15:26
.......


54249

costas81
05/07/2006, 15:27
........


54250

costas81
05/07/2006, 15:28
.........


54251

costas81
05/07/2006, 15:28
..........


54252

costas81
05/07/2006, 15:29
,


54253

costas81
05/07/2006, 15:29
,,


54254

costas81
05/07/2006, 15:30
,,,


54255

costas81
05/07/2006, 15:31
,,,,


54256

costas81
05/07/2006, 15:32
,,,,,


54257

costas81
05/07/2006, 15:33
,,,,,,


54258

costas81
05/07/2006, 15:33
,.


54259

costas81
05/07/2006, 15:34
,.,.


54260

costas81
05/07/2006, 15:34
,.,.,.


54262

costas81
05/07/2006, 15:35
,.,,


54263

TROOPER
05/07/2006, 15:49
φυλακιστε με στην ολλανδια ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΚΩΣΤΑΚΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:beer:

:wave2:

costas81
05/07/2006, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
φυλακιστε με στην ολλανδια ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΚΩΣΤΑΚΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:beer:

:wave2:


φιλε εγω και διακοπες πηγαινα εκει!!!!!!

gcrook
05/07/2006, 17:41
Καλα μιλαμε καθε μερα θα εκανα και απο ενα εγκλημα.

Και η γαμιστρωνα ολα τα λεφτα:rotflmao:

pepenaxos1
05/07/2006, 17:46
Σιγα μωρε! Ο κορυδαλλος ειναι καλυτερος ρε σεις...!:lol: :lol:

costas81
05/07/2006, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από pepenaxos1
Σιγα μωρε! Ο κορυδαλλος ειναι καλυτερος ρε σεις...!:lol: :lol:

ε βεβαια απο κει δεν μπορεις να την κανεις με το ελικοπτερακι σου!!!

costas81
05/07/2006, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Καλα μιλαμε καθε μερα θα εκανα και απο ενα εγκλημα.

Και η γαμιστρωνα ολα τα λεφτα:rotflmao:


:confused: :confused: :confused: :confused:

gcrook
05/07/2006, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
:confused: :confused: :confused: :confused:

Στο εγκλημα κολλησες η στην γαμιστρονα;

makis206
05/07/2006, 18:31
Φέρε Τίφο την μπατσίνα και κλειδαμπάρωσέ με για πάντα εκεί μέσα !

Και χαρίζω τη σύνταξή μου στον κουμπάρο που μου άνοιξε τα μάτια !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

AFTER
05/07/2006, 18:36
Στο κελι 33 μ'ειχαν στο Ολανδικο!!!!

AFTER
05/07/2006, 18:41
Xωρια την πλακα, οταν εισαι περιορισμενος, οτι κι αν σου δινουνε για ανταλαγμα, ειναι φυλακη!

makis206
05/07/2006, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Xωρια την πλακα, οταν εισαι περιορισμενος, οτι κι αν σου δινουνε για ανταλαγμα, ειναι φυλακη!

+100000 !!

Γι'αυτό μας λένε μηχανάκηδες εμάς !

Δεν μας χωράει ο τόπος !:lol:

:a2: :a2: :sun: :a2: :a2:


:beer: :beer:

bzrmiltos
05/07/2006, 19:05
ολα ειναι τεχνη μονο που εχει καγγελα!!!:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

AFTER
05/07/2006, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από bzrmiltos
ολα ειναι τεχνη μονο που εχει καγγελα!!!:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


''ΚΑΓΚΕΛΑ ΠΑΝΤΟΥ''!!!!

Vezouvios
06/07/2006, 08:04
ΣΑΣ παρακαλω πειτε μου τι πρεπει να κανω για να γινω και εγω τροφιμος εκει???

Φημες λενε οτι πισω εχει και πιστα gia moto cross,,και 1 ωρα την ημερα εχει αναγκαστικη οδηγηση !!!!!!!!!!!
Σχεδιαζουν μαλιστα και πιστα (μικρη βεβαια) σαν των σερρων..δεν με χαλει καθουλου.


ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΙΣ ΦΥΛΑΚΕΣ ΤΟΥ ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ........



ΤΩΡΑ!!!!!!!!

η μηπως να περιμενω να φτιαξουν και την δευτερη πιστα????

ΚΡΗΤΙΚΟΣ
06/07/2006, 08:09
Μακαρι να ητανε ετσι οι εγκαταστασεις του πανεπιστημιου...

makis206
06/07/2006, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
ΣΑΣ παρακαλω πειτε μου τι πρεπει να κανω για να γινω και εγω τροφιμος εκει???

Πολύ εύκολο !

Θα βγάλεις δικά σου και δικά μου εισιτήρια για το Νέδερλαντ και θα πάμε παρέα εκεί.

Θα την πέσεις στη μπατσίνα μου.

Θα αναγκαστώ να σου πουλήσω τσαμπουκά αφού δεν σηκώνω πειράγματα στο έταιρον ήμισύ μου.

Με τη θέλησή μου θα σου απλώσω το δεξί μου μάγουλο και θα μου χώσεις ένα ντιρέκτ με το αριστερό σου χέρι.

Έτοιμος ! Σε χώσανε !


Και μένω μετά εγώ με τη μπατσίνα μου στο νοσοκομείο να εκτελεί ΚΑΙ χρέη νοσοκόμας !

Ευτυχισμένοι και οι δύο Βεζούβιε ! :a10: :a10:


:rotflmao: :rotflmao: :beer: :rotflmao:

costas81
06/07/2006, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΡΗΤΙΚΟΣ
Μακαρι να ητανε ετσι οι εγκαταστασεις του πανεπιστημιου...


κ ας ειχε και καγγελα δεν μας χαλαγε!!!!

costas81
06/07/2006, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Πολύ εύκολο !

Θα βγάλεις δικά σου και δικά μου εισιτήρια για το Νέδερλαντ και θα πάμε παρέα εκεί.

Θα την πέσεις στη μπατσίνα μου.

Θα αναγκαστώ να σου πουλήσω τσαμπουκά αφού δεν σηκώνω πειράγματα στο έταιρον ήμισύ μου.

Με τη θέλησή μου θα σου απλώσω το δεξί μου μάγουλο και θα μου χώσεις ένα ντιρέκτ με το αριστερό σου χέρι.

Έτοιμος ! Σε χώσανε !


Και μένω μετά εγώ με τη μπατσίνα μου στο νοσοκομείο να εκτελεί ΚΑΙ χρέη νοσοκόμας !

Ευτυχισμένοι και οι δύο Βεζούβιε ! :a10: :a10:


:rotflmao: :rotflmao: :beer: :rotflmao:



και το καλυτερο στο νοσοκομειο να εχεις απο την μια την μπατσινα να σου κανει παρεα ........


(πλακα πλακα η φωτο της μπατσινας απο κατω γραφει policie in amstredam)


54309

costas81
06/07/2006, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
και το καλυτερο στο νοσοκομειο να εχεις απο την μια την μπατσινα να σου κανει παρεα ........


(πλακα πλακα η φωτο της μπατσινας απο κατω γραφει policie in amstredam)



και απο την αλλη να σε περιποιητε η κακασχημη νοσοκομα..............


54310

makis206
06/07/2006, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
(πλακα πλακα η φωτο της μπατσινας απο κατω γραφει policie in amstredam)

Εννοείται κουμπάρε !!

Αμ τι νομίζετε, πως τσαμπουνάω μπαρούφες τόσο καιρό ;;

Η μπατσίνα μου ανήκει και με τη βούλα πλέον !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
06/07/2006, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
και απο την αλλη να σε περιποιητε η κακασχημη νοσοκομα..............

Κουμπάρε...

Με αυτές τις φωτό πολύ φοβάμαι οτι εσένα θα σε περιποιηθεί ο πολύ όμορφος Bartlal !

:rotflmao: :rotflmao: :beer: :rotflmao: :rotflmao:

airamhag
06/07/2006, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΡΗΤΙΚΟΣ
Μακαρι να ητανε ετσι οι εγκαταστασεις του πανεπιστημιου...

ποσο σιγουρος εισαι πως θα εμεναν ετσι ?

εχουμε την ταση το ασχημο να το κανουμε χειροτερο..

villy
06/07/2006, 08:32
Εγώ που έχω βίτσιο με τις νοσοκόμες αλλά ΚΑΙ με τα μαύρα που φοράνε οι μπατσίνες τι πρέπει να κάνω;
ε;;;









εεε;;;;;;;










εεεεεεεεεε;;;;;;;;;;;;;;;













Α,.... τη βρήκα, και έιναι όλη δικιά μου...


:a8: :a8: :a8: :a8: :a8: :a8:

:a03: :a03: :a03: :a03: :a03:


54311

GIXXERAKIAS
06/07/2006, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Xωρια την πλακα, οταν εισαι περιορισμενος, οτι κι αν σου δινουνε για ανταλαγμα, ειναι φυλακη! Παιδια εγω πρωσοπικα δεν θα εδινα φραγκο στην ελλαδα και στους γ@μωφορους της αν ειχαν κανει ενα τετοιο εγκλημα(ναι εγκλημα ειναι ενα τετοιο κτιριο για φυλακη)και ειχαν μεσα τον βιαστη της κορης μου,τον δολοφονο που θε ειχε σκοτωσει εν ψυχρω κοσμο γιατι ετσι του εκατσε,τους ανευθυνους οδηγους που ξεκληριζουν οικογενειες και κανουν οτι θελουν στον δρομο και δεν τους μιλαει κανεις παρα μονο οταν ειναι γιορτες(χριστουγεννα,πασχα,καλοκαιρακι)και αυτο μονο για καθαρα εισπραξη χρηματων(οχι οτι τους νοιαζει αν φοραω κρανος η ζωνη)για να τα φανε οι πολιτικοι και οι ελληνες εργολαβοι που και αυτοι ειναι εγληματιες και θα επρεπε να ειναι και πολλοι απο αυτους μεσα γιατι φτιαχνουν καροδρομους στον βωμο του χρηματος και πολλοι απο εμας χανομαστε γιατι??γιατι δεν εχουν καταλαβει καποιοι οτι και εμεις ειμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ και ΝΑΙ εχουμε και εμεις ψυχη και μας γεννησε ΜΑΝΑ που πονα για μας καθε στιγμη που καβαλαμε την μοτοσικλετα μας!!ΟΥΦ τα ειπα(ξεφυγα λιγο απο το θεμα αλλα μου βγηκε αυθορμητα:D ):wave2: :wave2:

costas81
06/07/2006, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κουμπάρε...

Με αυτές τις φωτό πολύ φοβάμαι οτι εσένα θα σε περιποιηθεί ο πολύ όμορφος Bartlal !

:rotflmao: :rotflmao: :beer: :rotflmao: :rotflmao:



ασε του το χρωσταω απο χθες του αλητοβιου!!!
με πηρε τηλ με την α-μηχανη και μου κανανε πλακιτσα.....

ξερει αυτος!!!!

costas81
06/07/2006, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Παιδια εγω πρωσοπικα δεν θα εδινα φραγκο στην ελλαδα και στους γ@μωφορους της αν ειχαν κανει ενα τετοιο εγκλημα(ναι εγκλημα ειναι ενα τετοιο κτιριο για φυλακη)και ειχαν μεσα τον βιαστη της κορης μου,τον δολοφονο που θε ειχε σκοτωσει εν ψυχρω κοσμο γιατι ετσι του εκατσε,τους ανευθυνους οδηγους που ξεκληριζουν οικογενειες και κανουν οτι θελουν στον δρομο και δεν τους μιλαει κανεις παρα μονο οταν ειναι γιορτες(χριστουγεννα,πασχα,καλοκαιρακι)και αυτο μονο για καθαρα εισπραξη χρηματων(οχι οτι τους νοιαζει αν φοραω κρανος η ζωνη)για να τα φανε οι πολιτικοι και οι ελληνες εργολαβοι που και αυτοι ειναι εγληματιες και θα επρεπε να ειναι και πολλοι απο αυτους μεσα γιατι φτιαχνουν καροδρομους στον βωμο του χρηματος και πολλοι απο εμας χανομαστε γιατι??γιατι δεν εχουν καταλαβει καποιοι οτι και εμεις ειμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ και ΝΑΙ εχουμε και εμεις ψυχη και μας γεννησε ΜΑΝΑ που πονα για μας καθε στιγμη που καβαλαμε την μοτοσικλετα μας!!ΟΥΦ τα ειπα(ξεφυγα λιγο απο το θεμα αλλα μου βγηκε αυθορμητα:D ):wave2: :wave2:


ενα θηριο οταν το βαζεις στο κλουβι γινετε πιο θηριο ακομα!
η φιλοσοφια της φυλακης δεν ειναι η τιμωρια μονο αλλα και η αναμορφωση του ατομου ετσι ωστε οταν βγει να ειναι χρησιμο μελος στην κοινωνια και οχι ενας κακοποιος!!

Η τιμωρια ειναι στο οτι ειναι κλεισμενος περιορισμενος και δεν χαιρετε την ελευθερια του και οχι στο οτι η τουαλετα ειναι διπλα στο κρεβατι του!

Vezouvios
06/07/2006, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Παιδια εγω πρωσοπικα δεν θα εδινα φραγκο στην ελλαδα και στους γ@μωφορους της αν ειχαν κανει ενα τετοιο εγκλημα(ναι εγκλημα ειναι ενα τετοιο κτιριο για φυλακη)και ειχαν μεσα τον βιαστη της κορης μου,τον δολοφονο που θε ειχε σκοτωσει εν ψυχρω κοσμο γιατι ετσι του εκατσε,τους ανευθυνους οδηγους που ξεκληριζουν οικογενειες και κανουν οτι θελουν στον δρομο και δεν τους μιλαει κανεις παρα μονο οταν ειναι γιορτες(χριστουγεννα,πασχα,καλοκαιρακι)και αυτο μονο για καθαρα εισπραξη χρηματων(οχι οτι τους νοιαζει αν φοραω κρανος η ζωνη)για να τα φανε οι πολιτικοι και οι ελληνες εργολαβοι που και αυτοι ειναι εγληματιες και θα επρεπε να ειναι και πολλοι απο αυτους μεσα γιατι φτιαχνουν καροδρομους στον βωμο του χρηματος και πολλοι απο εμας χανομαστε γιατι??γιατι δεν εχουν καταλαβει καποιοι οτι και εμεις ειμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ και ΝΑΙ εχουμε και εμεις ψυχη και μας γεννησε ΜΑΝΑ που πονα για μας καθε στιγμη που καβαλαμε την μοτοσικλετα μας!!ΟΥΦ τα ειπα(ξεφυγα λιγο απο το θεμα αλλα μου βγηκε αυθορμητα:D ):wave2: :wave2:


Φιλε μου συμφωνουμε ολοι σε αυτα που λες...
Αλλα δεν νομιζω οτι η συγκεκριμενη φυλακη να ειναι υψιστης ασφαλειας?
Μπορει να ειναι φυλακη για μικροεγκληματα,π,χ εφορια,κτλ...οπως οι δικες μας αγροτικες φυλακες ενα πραμα..

costas81
06/07/2006, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
Φιλε μου συμφωνουμε ολοι σε αυτα που λες...
Αλλα δεν νομιζω οτι η συγκεκριμενη φυλακη να ειναι υψιστης ασφαλειας?
Μπορει να ειναι φυλακη για μικροεγκληματα,π,χ εφορια,κτλ...οπως οι δικες μας αγροτικες φυλακες ενα πραμα..


οποτε μακη ειμαστε για μεσα!!!!
παμε να την πεπσουμε σε καμια εφορια στο αμστρενταμ να μας συλαβει η μπατσινα και να μας χωσει μεσα!

Akatanomastos
06/07/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Παιδια εγω πρωσοπικα δεν θα εδινα φραγκο στην ελλαδα και στους γ@μωφορους της αν ειχαν κανει ενα τετοιο εγκλημα(ναι εγκλημα ειναι ενα τετοιο κτιριο για φυλακη)και ειχαν μεσα τον βιαστη της κορης μου,τον δολοφονο που θε ειχε σκοτωσει εν ψυχρω κοσμο γιατι ετσι του εκατσε,τους ανευθυνους οδηγους που ξεκληριζουν οικογενειες και κανουν οτι θελουν στον δρομο και δεν τους μιλαει κανεις παρα μονο οταν ειναι γιορτες(χριστουγεννα,πασχα,καλοκαιρακι)και αυτο μονο για καθαρα εισπραξη χρηματων(οχι οτι τους νοιαζει αν φοραω κρανος η ζωνη)για να τα φανε οι πολιτικοι και οι ελληνες εργολαβοι που και αυτοι ειναι εγληματιες και θα επρεπε να ειναι και πολλοι απο αυτους μεσα γιατι φτιαχνουν καροδρομους στον βωμο του χρηματος και πολλοι απο εμας χανομαστε γιατι??γιατι δεν εχουν καταλαβει καποιοι οτι και εμεις ειμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ και ΝΑΙ εχουμε και εμεις ψυχη και μας γεννησε ΜΑΝΑ που πονα για μας καθε στιγμη που καβαλαμε την μοτοσικλετα μας!!ΟΥΦ τα ειπα(ξεφυγα λιγο απο το θεμα αλλα μου βγηκε αυθορμητα:D ):wave2: :wave2:


opos to theteis exeis dikiio, alla sigoura gia na exoun tetoies filakes tha iparxei enas politismos apo piso..
eimai sigouros oti stin ollandia oi perissoteroi odigoun ipeythina,
oi ergolavoi kanoun kala tin douleia tous ftiaxnontas dromous diamantia,(plirononte kai aftoi kala, apla logika den trone mizes)..

tora oson afora tous dolofounous viastes klp, fantazomai aftoi tha vriskonte << poio vatheia xomenoi >>

oson afora tous ipoloipous den mporo na katalavo ti oraio vrisketai se aftes tis dimetres ksanthies me ta iperoxa podia pou xanese mesa tous, ta galazia matia pou se magevoun, kai ta stithoi fotia..ti na po..



:beer:

Kizoku
06/07/2006, 12:53
Γενικά στην Ολλανδία υπάρχει μια τάση φιλελευθερισμού.

Βλέπε coffee shops, οι γνωστές βιτρίνες, ο γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων.

Το θέμα είναι που μπάινουν τα όρια σε μια κοινωνία. Και το λέω αυτό γιατί δεν ξέρω αν το ακούσατε αλλά ιδρύθηκε πρόσφατα κόμμα από Ολλανδούς παιδεραστές.
Έχουν μάλιστα και προτάσεις περί νομιμοποίησης των σεξουαλικών σχέσεων από την ηλικία των 12, της παιδικής προνογραφίας αρκεί να μην γίνεται για εμπορικούς σκοπούς και άλλα.

Έχω την εντύπωση ότι έχουν χάσει κάπου το νόημα της έννοιας ελευθερία με πιθανό αποτέλεσμα να τους γυρίσει μπούμεραγκ. Αν και δεν μπορώ να κρίνω πλήρως μιας και δεν έχω ζήσει από κοντά τη ζωή στην εν λόγω χώρα.

(Πάει για αναζητήσεις - προβληματισμούς μάλλον ε?)

EVI
06/07/2006, 12:56
ο tifoefs δεν ειναι απο κει?μαλλον μενει εκει?
θα ξερει να πει καποια πραγματα

:confused:

Nrgman
06/07/2006, 13:41
Ρε παιδιά ελικοδρόμιο έχει? :smilea:

GIXXERAKIAS
06/07/2006, 14:55
Εκει εχουν κοττερα δεν εχουν ελικοδρομια λογω απαγορευσης πτησεων στην πολη:D


54352

RapidShade
06/07/2006, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Xωρια την πλακα, οταν εισαι περιορισμενος, οτι κι αν σου δινουνε για ανταλαγμα, ειναι φυλακη!

με 2 ολλανδες δεσμοφύλακες, πισι, ιντερνετ και καμια πιστα καρτ και μινι-μοτο παω
κι ας είναι φυλακη!!! :P

:winka:

hidefnick
06/07/2006, 15:57
ENO OLOI EMEIS ZOUME ELEYFTHERA KE APOLAMBANOUME TIN FISI, TIN OMORFIA TIS POLIS MAS, KE TOUS XALAROUS RITHMOUS TIS ZOIS MAS KAPOIOI ALLOI IPOFEROUN EKI MESA....

PEDIA MONO KE MONO TO PARAMITHI OTI IMASTE ELEFTHEROI DEN LEEI TIPOTA. EKI MESA IPARXOUN ANTHROPOI POLOI PIO ELEFTHEROI APO OLOUS MAS.

Akatanomastos
06/07/2006, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
ENO OLOI EMEIS ZOUME ELEYFTHERA KE APOLAMBANOUME TIN FISI, TIN OMORFIA TIS POLIS MAS, KE TOUS XALAROUS RITHMOUS TIS ZOIS MAS KAPOIOI ALLOI IPOFEROUN EKI MESA....

PEDIA MONO KE MONO TO PARAMITHI OTI IMASTE ELEFTHEROI DEN LEEI TIPOTA. EKI MESA IPARXOUN ANTHROPOI POLOI PIO ELEFTHEROI APO OLOUS MAS.

WWW
06/07/2006, 16:43
Η ελευθερία είναι ο μοναδικός τρόπος τελειοποίησης. Χωρίς την ελευθερία μπορεί να τελειοποιθεί η βαριά βιομηχανία, αλλά όχι και η δικαιοσύνη και η αλήθεια.

Α. Καμύ



Το στιλέτο που καρφώνεται εν ονόματι της Ελευθερίας, καρφώνεται στο στήθος της Ελευθερίας.

Χ. Μαρτί



Η ελευθερία είναι αδιαίρετη, και όταν ένας άνθρωπος είναι σκλαβωμένος, οι άλλοι δεν είναι ελεύθεροι.

Τζ. Κέννεντυ



Όσοι εγκαταλείπουν την ουσιώδη ελευθερία, για να αποκτήσουν λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία, ούτε ασφάλεια.

Μπ. Φράνκλιν



Για να είσαι ελεύθερος, πρέπει να μάθεις να είσαι φτωχός.

Β. Ουγκώ



Ο άνθρωπος κυριαρχώντας πάνω στους άλλους, χάνει τη δική του ελευθερία.

Φ. Μπέικον



Η τυραννία είναι πάντα καλύτερα οργανωμένη από την ελευθερία.

Σ. Πεγκύ



Κανένας δεν μπορεί να είναι εντελώς ελεύθερος, αν δεν είναι όλοι ελεύθεροι. Κανένας δεν μπορεί να είναι εντελώς ηθικός, αν δεν είναι όλοι ηθικοί. Κανένας δεν μπορεί να είναι ευτυχισμένος, αν δεν είναι όλοι ευτυχισμένοι.

Χ. Σπένσερ



Η ελευθερία της σκέψης είναι η ζωή της ψυχής.

Βολταίρος



Ποτέ μου δε θα θεωρήσω σαν πράμα ανώτερης αξίας τη ζωή μπρος στην ελευθερία.

Όρκος των αρχαίων Ελλήνων



Ελευθερία σημαίνει ότι μαθαίνεις να έχεις απαιτήσεις μόνο από τον εαυτό σου, όχι από τη ζωή ή τους άλλους.

Α. Ταρκόφσκι



Κανένας δεν μπορεί ν' αγαπήσει την ελευθερία μ' όλη του την καρδιά, εκτός από τους καλούς ανθρώπους. Οι υπόλοιποι δεν αγαπούν την ελευθερία, αλλά τα προνόμια.

Τζ. Μίλτον



Επειδή ελευθερία σημαίνει ευθύνη, πάρα πολλοί τη φοβούνται.

Μπ. Σω



Θέλω να είμαι ελεύθερος, γι' αυτό το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να με σκοτώσετε.

Νίκος Καζαντζάκης

tai
06/07/2006, 17:33
Ελευθερια ειναι το δικαίωμα της επιλογής.



:wave2: :wave2:

OldMan
06/07/2006, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Ελευθερια ειναι το δικαίωμα της επιλογής.

Φύλλου ??



(Ράφλα, τελικά πιστεύω ότι είσαι σκλαβωμένος μέσα σ'αυτό το αντρικό -λέμε τώρα - σώμα)

:sad: :sad: :sad:

bartlal
06/07/2006, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Φύλλου ??



(Ράφλα, τελικά πιστεύω ότι είσαι σκλαβωμένος μέσα σ'αυτό το αντρικό -λέμε τώρα - σώμα)

:sad: :sad: :sad:


μιλησε κανεις? ο κανονικος ή ο αναγραμματισμενος? :evil: σκ@τα επιλογες εχουμε τελικα: ιδιος εισαι... :sad:



:smokin:

OldMan
06/07/2006, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
[B]μιλησε κανεις? B]

Sorry ρε συ...

"Kρούκη" ήθελα να πω !!!




(η δύναμη της συνήθειας, βλέπεις...:lol: )

:beer: :wave2: :beer:

bartlal
06/07/2006, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Sorry ρε συ...

"Kρούκη" ήθελα να πω !!!




(η δύναμη της συνήθειας, βλέπεις...:lol: )

:beer: :wave2: :beer:

οκ, συγχωρεμενος! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

evvou
06/07/2006, 18:20
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ρε σεις ολα τα σοβαρα θεματα που σηζηταμε παιζουν στ'ανεκδοτα :look: :look: :look:


:rotflmao: :rotflmao:

pepenaxos1
06/07/2006, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ρε σεις ολα τα σοβαρα θεματα που σηζηταμε παιζουν στ'ανεκδοτα :look: :look: :look:


:rotflmao: :rotflmao:

Παντως εδω που τα λεμε, ετυχε μια φορα και μπηκα στις φυλακες της Βενετιας, για μια δουλεια και με επιασε απελπισια στο επακρο. Δεν θα ηθελα ποτε να μπω σε τετοιο μερος!!! Θα τα επαιζα την πρωτη μερα. :uplate: :uplate: :uplate:

OldMan
06/07/2006, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από pepenaxos1
Παντως εδω που τα λεμε, ετυχε μια φορα και μπηκα στις φυλακες της Βενετιας, για μια δουλεια

Εγώ πάλι που "έτυχε" να μπω στις φυλακές του Κόμο (στην λίμνη) και ΔΕΝ ήταν για δουλειά...!!! :sad: :sad: :sad:

alximistis
07/07/2006, 08:22
Εμένα πάλι γιατί μου δημιουργείται στο μυαλό ο εξής προβληματισμός:

Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός!!! Και φοβάμαι πολύ περισσότερο την καταπίεση που ΔΕΝ φαίνεται παρά αυτή που είναι εμφανής!!!
Όλο αυτό το... αποστειρωμένο περιβάλλον μου θυμίζει λίγο "κουρδιστό πορτοκάλι" στην ιδέα εννοώ. Σαν να υπάρχει από πίσω κάποιοι ειδικοί ψυχολόγοι και ψυχίατροι που κανονίζουν με "επιστημονικό" τρόπο τα "κακά παιδιά" της κοινωνίας μας...

Κι όσο γι' αυτό που λέχθηκε για τους δολοφόνους, ληστές, βιαστές κλπ φυσικότατα αν ήμουν θύμα τους ή είχα το παιδί μου σκοτωμένο βιασμένο και δεν ξέρω τι άλλο από κάποιον κάθε άλλο παρά έτσι θα σκεφτόμουνα.
Ωστόσο υπάρχει και το ρητό...

Δημιούργημα σου είμαι κοινωνία και σου μοιάζω...

Επιλέγω την ελευθερία και κανένα κελί Κορυδαλλού ΗΠΑ ή Άμστερνταμ...

Kizoku
07/07/2006, 13:02
Πόσοι από εμάς μπορούμε να πούμε ότι είμαστε πραγμετικά ελεύθεροι?
Μήπως δεν μας έχουν περαστεί κάποια πρότυπα από μικρά παιδιά?
Είχαμε την ελευθερία να τα επιλέξουμε ποτέ?

Για τον εαυτό μου δεν μπορώ να πω ότι είμαι αποδεσμευμένος από αυτά. Προσπαθώ αλλά δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρω πλήρως ποτέ.

Είναι ελάχιστοι εκείνοι που μπορούν να δηλώσουν κάτι τέτοιο και είναι αυτοί που είναι 100% ευτυχισμένοι, για μένα.