PDA

View Full Version : cbf 600s(abs)



menos
05/07/2006, 15:28
χαιρεται ειμαι καινουριος εδω και ακομη προσπαθω να καταλαβω πως συννενοειστε εδω μεσα Ελπιζω να το βρω στην πορεια. Τεσπα, Αγορασα πριν 2 μηνες το cbf 600s και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος παρ'ολο τους λιγους ιππους (78) η μηχανη παει πολυ καλα και γρηγορα (0-100 σε 4'') τελικη μεχρι στιγμης 210 Η μηχανη εχει 3.550 km και ο πρωτος "χτυπος"ηταν του μηχανικου μου 60 euro για αλλαγη λαδιου και 40 euro φιλτρο λαδιου και εργασια!!! total 100 euro!!! Μηπως στο κουτελο μου γραφει μαλ....? Anyway, Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν τα λαδια που χρειαζεται πρεπει να ειναι συνθετικα η ημι-συνθετικα. Καποιος μου προτεινε πως τα ημι-συνθετικα θεωρουνται καλυτερα για αυτη τη μηχανη επειδη εχει καλο και ακριβες σασμαν. Ωστοσο φοβαμαι να κανω αστεια με τα λαδια γιατι 8.000 euro δεν μου περισσευαν για μηχανη και σιγουρα δεν θελω να φαω καμμια καμπανια απο ζημιες στον κινητηρα. Ουτως η αλλως Ο μηχανικος μου εχει φαει σουταρισμα αφου εξηγηθηκε ετσι Μενω ευγνωμων για οποιαδηποτε απαντηση η σχολιο που θα τοποθετηθει πανω στην απορια μου. Have fun, enjoy your rides , and be safe:a2:

Nostra
05/07/2006, 15:37
καλώς ήρθες :beer: :beer: :beer:

μπες και στα μοντέλα στα cbf


100 ευρώ είναι πανάκριβα.... γύρω στα 60-70 έπρεπε να είναι....

ημι-συνθετικά λάδια βάζω εγώ....castrol



έχεις ΠΜ....

makis206
05/07/2006, 18:50
Καλώς όρισες !!:beer: :beer:

Είμαι κι εγώ κάτοχος ενός CBF-600 εδώ και ένα μήνα έχοντας ήδη διανύσει 2500 χιλιόμετρα.

Στο πρώτο σέρβις των 1000χιλιομέτρων μου έβαλαν συνθετικά λάδια στον κινητήρα πληρώνοντας συνολικά 70 ευρώ αφού μου άλλαξαν και το φίλτρο του λαδιού.

Τα 40 ευρώ που τα βρήκε ο δικός σου ; Το φίλτρο κοστίζει γύρω στα 7 ευρώ...:dizzy:

Πολύ θα ήθελα να ξέρω πάντως γιατί να προτιμήσω τα ημισυνθετικά από τα συνθετικά..

Ρε Νόστρα, κάθε πότε τα αλλάζεις εσύ ;;

:beer: :beer: :beer:

zzr2005
05/07/2006, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

Πολύ θα ήθελα να ξέρω πάντως γιατί να προτιμήσω τα ημισυνθετικά από τα συνθετικά..



:beer: :beer: :beer:
φαντάζομαι ότι ο μόνος λόγος να προτιμήσεις ημισυνθετικά είναι ότι είναι φθηνότερα....
εγώ πάλι δεν προτιμώ να συνθετικά για ψυχολογικούς λόγους...λένε ότι αντέχουν πχ 8000 χιλιόμετρα....εγώ δεν αντέχω να αλλάχω λάδια μετά από 8000 χιλιόμετρα ...αγχώνομαι....μαλακία μου βέβαια...
έτσι βάζω ημισυνθετικά τα αλλάζω στα 3500-4000 παρότι λένε ότι αντέχουν για 5000 και βάλε...

makis206
05/07/2006, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
φαντάζομαι ότι ο μόνος λόγος να προτιμήσεις ημισυνθετικά είναι ότι είναι φθηνότερα....
εγώ πάλι δεν προτιμώ να συνθετικά για ψυχολογικούς λόγους...λένε ότι αντέχουν πχ 8000 χιλιόμετρα....εγώ δεν αντέχω να αλλάχω λάδια μετά από 8000 χιλιόμετρα ...αγχώνομαι....μαλακία μου βέβαια...
έτσι βάζω ημισυνθετικά τα αλλάζω στα 3500-4000 παρότι λένε ότι αντέχουν για 5000 και βάλε...

Αν βάζουμε συνθετικά λάδια και η αντικατάστασή τους γίνεται κάθε 6000 χιλιόμετρα που προτείνει ο κατασκευαστής ; Καταλαβαίνω οτι το κόστος μπορεί να είναι μεγαλύτερο αλλά απ΄την άλλη πάλι, προσφέρει λιγότερες επισκέψεις στο συνεργείο τουλάχιστον για όσο καιρό το επιβάλλει η εγγύηση..

Συμφωνώ στο οτι από τη στιγμή που η εγγύηση τελειώνει, μπορώ να τα αλλάξω μόνος μου όποτε το θελήσω εγώ και με ότι λάδι προτιμήσω.

Αλλά έως τότε ;

Υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα συνθετικά εκτός του αυξημένου κόστους ;



ελπίζω να μην πεταχτεί ο Όλντμαν και να με παραπέμψει στις "λαδολογίες"..:look:

:lol: :lol: :beer:

zolotas
05/07/2006, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
χαιρεται ειμαι καινουριος εδω και ακομη προσπαθω να καταλαβω πως συννενοειστε εδω μεσα

γεια .......απλα λεει ο καθενας την παπαρια του και απανταει ο αλλος ....αλλα σε διαστημικο χρονο ,οποτε γουσταρει δλδ..........τι νομισες ??? τσατ ειναι δω ,να βγαλεις γκομενα ??? ξεχασε το

TROOPER
06/07/2006, 02:41
Δε γνωριζω να σου λυσω την απορια καθοτι κατοχος yamaha....αλλα καλως ηρθες και καλα να περασεις!


:beer: :beer:

geopitt
06/07/2006, 07:29
Καλως ορισες στην παρεα.....


Εγω βαζω φουλ συνθετικα και τα κραταω 6.000 χλμ (οσο δηλαδη λεει και η μανα Honda :lol: ).Εχω περασει τις 15.000 χλμ και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Nostra
06/07/2006, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρε Νόστρα, κάθε πότε τα αλλάζεις εσύ ;;
:beer: :beer: :beer:

Εγώ βάζω ημι-συνθετικά κάθε 5-10-15 κ.ο.κ.


Τα λάδια, παιδιά, αντέχουν για πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα... πολύ παραπάνω από τα 5 ή τα 6 ή τα 8 χιλ.χλμ

Μη ταράζεστε....

Στο τόπικ με τις λαδολογίες έχουν αναφερθεί εκτενώς στα λάδια και ίσως να διαβάζαμε γενικώς τι λέει εκεί για αποφυγή άγχους κλπ. αρκετό άγχος έχουμε ήδη στη καθημερινή οδήγησή μας.

Για τον φίλο που είπε ότι έχει yamaha με κούφανε λίγο.... Οι yamaha δεν παίρνουν λάδια?
Γιατί δε μας λέει τη γνώμη του....
Εκτός κι αν αναφερόταν στο ερώτημα περί σασμάν του cbf.

Καλημέραααα....


ΥΓ: κανένας MOD να το πάει στα μοντέλα---> CBF το παρόν τόπικ ρε παιδιάαααααα.....

:wave2:

Nostra
06/07/2006, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
τι νομισες ??? τσατ ειναι δω ,να βγαλεις γκομενα ??? ξεχασε το



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

γιατί ρε φίλε μπορεί ο makis να γουστάρει επαφές 3ου τύπου με τους νέους.... :lol: :lol: :lol:

ξέρεις.... λαδοεπαφές.... :rotflmao: :bawl:

(πλάκα..κάνω... μη μας ακούσει και η μπατσίνα......)

Nostra
06/07/2006, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Συμφωνώ στο οτι από τη στιγμή που η εγγύηση τελειώνει, μπορώ να τα αλλάξω μόνος μου όποτε το θελήσω εγώ και με ότι λάδι προτιμήσω.



:confused: :confused:

Ρε μάκη ποιος σου είπε ότι δε μπορείς να αλλάξεις τα λάδια μόνος σου και εντός εγγύησης????

εκτός κι αν το συνεργείο που το πας είναι λαδέμπορας και κομπλεξικός....

Δε χάνεται η εγγύηση.. μπορείς να αλλάξεις τα λάδια όπου, με ό,τι και όπως γουστάρεις... ακόμα και στην Ελαΐς...

makis206
06/07/2006, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
γιατί ρε φίλε μπορεί ο makis να γουστάρει επαφές 3ου τύπου με τους νέους.... :lol: :lol: :lol:
ξέρεις.... λαδοεπαφές.... :rotflmao: :bawl:
(πλάκα..κάνω... μη μας ακούσει και η μπατσίνα......)

'Ισα ίσα που ανάβει με τα λάδια η εκπρόσωπος του Ολλανδικού νόμου, συμφέρει λοιπόν να μας ακούσει !:lol: :a48:

Όσο αναφορά τώρα το σέρβις γενικότερα..

Κάθε πότε γίνεται τελικά το κερατωμένο ;

Το μάνιουαλ χοντρά χοντρά λέει κάθε 6000χιλ. είτε πρόκειται για μια απλή αλλαγή λαδιών, είτε για ένα μεγάλο σέρβις.

Ο αντιπρόσωπος λέει κάθε 5000...

Δεν θέλω όμως να περάσω τα ίδια με το Τρανσαλπ, γιατί ;

Γιατί το πήγα ωραία και καλά στα 5000 όπως μου είπε (ενώ το μάνιουαλ έγραφε στα 6000) κι όταν ήρθε η ώρα για το μεγάλο σέρβις στα 10000 (όπως μου είχε πει αυτός), έκαναν τις μισές δουλειές απ'ότι έλεγε το μάνιουαλ..:uplate:

Επειδή δεν είχε φτάσει ακόμα τα 12000 χιλιόμετρα λέει...:hypnotize :hypnotize

Με λίγα λόγια..."ξαναφέρτο μαλάκα μετά από 2000 χιλιόμετρα να σου φτιάξω και τα υπόλοιπα"...

Καταλάβατε ;

Ότι λέει το μάνιουαλ λοιπόν από'δω και πέρα !

Κάθε 6, 12, 18, 24... χιλιάδες χιλιόμετρα ! Κι ας θέλει να με βλέπει τακτικότερα

Sosta ;:winka:

ΥΓ: Συμφωνώ οτι το θρεντ πρέπει να πάει στα Μοντέλα.

:beer: :beer:

makis206
06/07/2006, 10:16
Να συμπληρώσω:

Κι άμα γουστάρω, κάνω και μονάχος μου μια ενδιάμεση αλλαγή λαδιών γιατί είμαι και σκατόψειρας αμαλάχει !:smokin:


:lol: :beer: :lol:

Nostra
06/07/2006, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Να συμπληρώσω:

Κι άμα γουστάρω, κάνω και μονάχος μου μια ενδιάμεση αλλαγή λαδιών γιατί είμαι και σκατόψειρας αμαλάχει !:smokin:


:lol: :beer: :lol:


σκατόψειρας ή λαδόψειρας??? :lol: :lol: :lol:


γι αυτά που έγραψες πριν....

6-12-18 κλπ. είναι μια χαρά ....


τώρα γι αυτό πιου είπες ότι πήγςες στα 10 και σου είπαν για τα άλλα μισά έλα στις 12 χιλ. χλμ.
απλά ο αντιπρόσωπος.... (γιατί όχι ένας εξουσιοδοτημένος? προφανώς ο αντιπρ. είναι και εξουσιοδ. ... άλλο honda service δεν υπάρχει εκεί γύρω?) είναι λίγο :a31:



:wave2:

makis206
06/07/2006, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
τώρα γι αυτό πιου είπες ότι πήγςες στα 10 και σου είπαν για τα άλλα μισά έλα στις 12 χιλ. χλμ.

Και φαντάσου οτι επέμεναν οι ίδιοι να το πηγαίνω στα 5, 10, 15, κλπ (σαν να παίζω κρυφτό). :lol:

Και δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να γίνεται νωρίτερα το σέρβις, αλλά να γίνεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ το κέρατο !

:lol: :lol:

Μάλλον στο σκατόψειρας καταλήγω αφού δεν υπερπροστατεύω μόνο το μοτέρ..
:dizzy: :alien: :lol:

Τέλος ! Ότι λέει το μάνιουαλ !

:beer: :beer: :beer:

menos
09/07/2006, 13:46
Χαρηκα ιδιαιτερα απο την ανταποκριση:D Να ξεκαθαρισω ομως πως δεν ψαχνομαι για γκομενοchat μιας και ειμαι παντρεμενος αλλα για καλη παρεα και απαντησεις σε ζητηματα κινητηρα,βολτας,συντηρησης κ.α.:) Ωστοσο επειδη ειμαι απειρος στα θεματα συντηρησης ευχαριστω εκ των προτερων για τις συμβουλες σας:D Για να καταλαβω.... Τα λαδια τα συνθετικα κρατανε μεχρι και 8.000 χιλ???:confused: και ο π..... ο μηχανικος μου ειπε να τα αλλαζω καθε 2.000???!!!. Τι βαζει στον κινητηρα μου? Συνθετικο ηλιελαιο???? ΕΛΕΟΣ!!! Να τον δειρω η να τον δειρω?:a26: Καλου κακου 8α αλλαξω τα λαδια του κινητηρα σε ημισυνθετικα στα επομενα 2.000 χιλιομετρα σε ενα γνωστο μου με 48 euro. + την δουλεια αντε 60 euro και αυτο επειδη δεν ξερω τι λαδι μου εχει (πραγματικα) βαλει :sad: Ο νεος μου μηχανικος λεει για αλλαγη καθε 4.000 στην ξεφτιλα, αμα ζοριζω το γκαζι:a46: Η γνωμη σας μετραει so keep those messages coming:a10:

Nostra
09/07/2006, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Καλου κακου 8α αλλαξω τα λαδια του κινητηρα σε ημισυνθετικα στα επομενα 2.000 χιλιομετρα σε ενα γνωστο μου με 48 euro. + την δουλεια αντε 60 euro :


ΠΟΤΕ μα ποτέ ένα σοβαρό συνεργείο δε παίρνει λεφτά εργασίας για αλλαγή λαδιών και φίλτρου....

απορώ πως συνεχίζεται και πηγαίνετε να σας πιάνουν τον κ0λ0....

:confused: :confused:

road spirit
10/07/2006, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
.... Τα λαδια τα συνθετικα κρατανε μεχρι και 8.000 χιλ???
και ο π..... ο μηχανικος μου ειπε να τα αλλαζω καθε 2.000???!!!. Τι βαζει στον κινητηρα μου?


τα συνθετικά λάδια μπορούν να κρατήσουν για πάρα μα παρα πολλά χλμ. Σε παλιά δοκιμή της Castrol με ενα CBR fireblade του '94, το είχαν και γύριζε στα κοκκινα συνεχώς, άλλαξαν τα λάδια μετά από 24.000 χλμ και εν συνεχεια άνοιξαν τον κινητήρα. Ελάχιστες ως και μηδαμινές φθορές.

Σε κάθε περίπτωση, είμαι της άποψης να ακολουθούμε τις οδηγίες του κατασκευαστή. Κανείς μπαρμπα-μήτσος μάστορας ελληνάρας δεν μπορεί να ξέρει καλύτερα από το κατασκευαστή.


Αρχικά δημιουργήθηκε από menos

Καλου κακου 8α αλλαξω τα λαδια του κινητηρα σε ημισυνθετικα στα επομενα 2.000 χιλιομετρα σε ενα γνωστο μου με 48 euro. + την δουλεια αντε 60 euro και αυτο ....



με 60 γιούρια βάζεις φουλ συνθετικά και μάλιστα απο τις κορυφαίες ποιότητες.

meno, ειδες τα πμ σου?