PDA

View Full Version : Αλυσίδα Fz1



xtapodias
06/07/2006, 18:30
Ερώτηση προς ναυτηλωμένους (κατόχους). Επειδη εγώ σαν παλαιός κάτοχος v-strom δεν άκουγα κάτι από αλυσίδα μεριά. Τώρα όταν είμαι σε ήσυχο δρόμο και έχω πρώτη μέσα με 4000 σαλ και τραβήξω συμπλέκτη ακούγεται αρκετά η αλυσίδα. Καμμία σχέση με το v-strom. Ρωτάω επίσης λόγω του γεγονότος οτι στη παραλαβή της μηχανής, ο μηχανικός της yamaha μου χαλάρωσε λίγο την αλυσίδα αφου όπως είπε ήταν τσίτα. Για να δούμε τι θα δούμε. :wave2:

THEOD
06/07/2006, 19:07
Για κάποιον περίεργο λόγο τα τελευταία χρόνια η Μοτοδυναμική παραδίδει τα μηχανάκια με παρατεντωμένες αλυσίδες...
Σε 3 καινούργια Γιαμάχα αναγκάστηκα αμέσως να την χαλαρώσω λίγο...

Πάντως επειδή είναι ολοκαίνουργια θα "πάρει" αμέσως κάποια ελαστικότητα οπότε καλά είναι στην πρώτη ρύθμιση να είναι ελαφρά πιο τεντωμένη από το φυσιολογικό...Ελαφρά όμως όχι έτσι όπως τα παραδίδουν...

xtapodias
06/07/2006, 19:19
αρα το θεωρώ σωστό αυτό που έκανε ο μηχανκός. Ο θόρυβος όμως????? Μόλις διάβασα σε ξένο φόρουμ οτι πολύ χρήστες του fz1 2006 έχουν "rattling noises" όταν η μηχανη δουλεύει στο ρελαντι ή ακόμα και όταν "τσουλάνε" χωρίς ταχύτητα ή με πατημένο συμπλέκτη. Πάντως αυτοί λένε οτι είναι χαρακτηρηστικό των κινητήρων του R1.

THEOD
06/07/2006, 19:33
Αι τράβα καμμιά βόλτα και μην ψειρίζεις την μαιμού...:rotflmao:

doken
07/07/2006, 07:57
κανει θορυβο η αλυσιδα αλλα αντιμετοπιζεται,βαλε πηχτο γρασο ενα κοματι στον οδηγο που ειναι πανω στο ψαλιδι κοντα στο μπροστινο γραναζι,εκει ακουμπαει και κανει θορυβο,μαζεψε τη στη σωστη θεση,καθαρισμος και λιπανση τακτικα,ετσι σταματαει ο θορυβος

xtapodias
07/07/2006, 09:09
ok κατάλαβα. Αρα δεν άκουγα φαντάσματα. Ρε παιδιά ένα αλλό. Στην ένδειξη θερμοκρασίας εισαγωγής του αέρα μου βγάζει κάτι τρελες θερμοκρασίες πχ χθες βράδυ αττική οδό έδειχνε 35 βαθμούς. Σιγά μη πήγα και για μπάνιο. Που σκάτά είναι ο αισσθητήρας? στο φίλτρο αέρος? Πρέπει να επιρρεάζεται από τον καύσωνα του μοτερ.

Σημείωση : Συγνώμη που ρωτάω συνέχεια (μαλακίες ίσως), αλλά δεν είχα ποτέ χιλιάρι. Στο ον οφ που είχα ήμουν πιο χαλαρός. Theod επειδή έχεις κι εσύ το μοτόρι και απαντάς στις ερωτήσεις μου, ξέρω οτι σ' εχω πρίξει, αλλά υπομονή ρε φίλε, τα πρώτα 10000 χλμ είναι δύσκολα. :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

THEOD
07/07/2006, 09:14
Η θερμοκρασία εισερχόμενου αέρα ΔΕΝ ειναι θερμοκρασία περιβάλλοντος και έχει αρκετές αποκλίσεις από αυτήν...
Λογικά ο αισθητήρας βρίσκεται στο φιλτροκούτι ή στην εισαγωγή μετά από αυτό, άρα η θερμοκρασία είναι πάντα πιο ψηλή από αυτή του περιβάλλοντος...

Εδώ που τα λέμε ποτέ δεν κατάλαβα την χρησιμότητα της ένδειξης αυτής...