PDA

View Full Version : Triumph Rocket III vs Discovery



eXJey
07/07/2006, 00:53
Ανέβηκα πάνω σε μια Triumph Rocket III 2004. Τα πόδια μου άνοιξαν διάπλατα (από τον όγκο των 2300cc, σεμνά).

Αν δεν έχετε ακούσει για τα χαρακτηριστικά της, μιλάμε για 3κίλυνδρο κινητήρα ο ένας πίσω από τον άλλον, που ενσωματώνει 3 "σκουπιδοτενεκέδες" (περιοδικό MOTO τεύχος ΧΧ) των 750cc ο καθένας.

Ισχύς, 140ps. Λίγο θα μου πείτε... Ναι, αλλά μιλάμε για τσόπερ μηχανή. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ (υπάρχει;).

Ααααα, να μην ξεχάσω τα 21 κιλά ροπής!!!!!!!!!!!!!

21 κιλά ρρρροπής σχεδόν δεν έχει καινούργιο αυτοκίνητο με 2λιτρο 16βάλβιδο κινητήρα.

Μιλάμε τηλεφωνείς στην Triumph να σου στείλει κοτσαδούρα και τσακ-μπακ κοτσάρεις το (κανονικό, οικογενειακό) τροχόσπιτο και έφυγες για μέρη μακρινά.

Επιτάχυνση; Αν σας πω ότι σε περίπτωση που βρεθεί δίπλα-δίπλα με 1100 ειλικρινά δεν ξέρω ποιος θα βγει πρώτος! Η πίσω ρόδα μπορεί εύκολα να φύγει με απότομο άνοιγμα του γκαζιού από τα 100 km/h.

Τελική; Οσο δείχνει: 220km/h. Αντε ανέβα σε αυτή την θέση οδήγησης (λες και πας να δείρεις κάποιον) και τρέξε με το κεφάλι να ανεμίζει (το σώμα σταθερά πάνω στην μοτο) με 220 στο κοντέρ.

Ασε που εκείνα τα self test που κάνει με το γύρισμα του κλειδιού σε τρελαίνουν κανονικά...

Τιμή; Ασε, 20000+ μοτοευρώπουλα.

Χλώμιασα μετά την βόλτα που έκανα ρε παιδιά. Ανέβηκα στο XJ 900 μου να πάω σπίτι και τα 7.5 κιλά ροπής μου ήταν λίγα, όταν λέω λίγα, λίγα. Ανοιγα το γκάζι και η μηχανή κολλημένη λες και πατούσα κατά λάθος το φρένο. :(

AFTER
07/07/2006, 01:00
Δυο μοντελα θελω να οδηγησω
Το ενα εινναι το ΖΖΡ1400 και το αλλο αυτο!!!

eXJey
08/07/2006, 00:06
Ιδού...


54449

tsiros_temp
08/07/2006, 00:46
Στο πνεύμα των γομαριών...

Ο μεγαλύτερος τετρακύλινδρος αεροελαιόψυκτος σε μοτοσυκλέτα παραγωγής.


54458

tsiros_temp
08/07/2006, 00:48
Τα μεγαλύτερα πιστόνια...

1 λίτρο το πιστόνι.


54459

tsiros_temp
08/07/2006, 00:49
Τα περισσότερα πιστόνια (εξαιρούμε το 'πράμα' με τα 36 δίχρονα μοτεράκια... εκείνο δεν οδηγείται)...

V12


54460

makis206
08/07/2006, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Ιδού...

Στα Χανιά έχω δει ένα τέτοιο !:eyepop:

Δυο θέσεις παίρνει για να παρκάρει !

Τέρας !

Καλύτερα όμως να μην το φωτογραφίσω με τον οδηγό πάνω του..

Κουστουμιά, λουστρίνι και τέσσερα μπλουτούθ στ'αυτιά !

Τι είναι το κράνος δεν ξέρει !:lol:

:beer: :beer:

eXJey
08/07/2006, 09:57
Είναι φορές που θα ήθελα να είχα τον προσωπικό μου χώρο και το πολύ χρήμα για να φτιάχνω μοτοσυκλέτες custom πέρα από κάθε φαντασίωση.

Θυμάμαι πριν μήνες στην ΕΤ1 ένα ντοκυμαντέρ για custom αμερικάνικες μοτο. Είχε αφιερώσει μια ολόκληρη εκπομπή σε μια custom super sport με ... κρατηθείτε ... στροβυλοκινητήρα από παλιό στρατιωτικό ελικόπτερο Rolls Royce. Κρίμα που δεν το έγραψα στο video. Μιλά για τουρμπίνα, όχι συμβατικό κινητήρα. Ανοιγε τον διακόπτη και άκουγες ένα φύσημα μπασάτο να δυναμώνει σιγά-σιγά, όπως στα αεροπλάνα.

Ξεκινούσε αρχικά στο ρελαντί με 50 άλογα, μόνο. Οι κινητήρες αυτοί δεν έχουν σταθερή ιπποδύναμη. Ανοιγες το γκάζι και ρούφαγε αέρα, ρούφαγε και η ιπποδύναμη ανέβαινε ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΑ. Στα 80Km/h είχε 100 άλογα, στα 150km/h έφτανε 200ps, στα 250km/h ακούμπαγε τα 300ps, σύμφωνα με το onboard δυναμόμετρο που κουβαλούσε. Ο στάβλος έφτανε να έχει χωρητικότητα γύρω στα 500 και η τελική μπορούσε να ξεπεράσει τα 450Km/h, ο οδηγός όμως ΟΧΙ !

Προσγειώνοντας όμως την φαντασία μας στους συμβατικούς τετρακύλινδρους, να ένας φίλος από τα σύνορα με τι έχει ασχοληθεί και συμμετέχει σαν διαγωνιζόμενος στην πίστα των Σερρών....

http://www.car.gr/Motorbikes/Kawasaki/43688

350 άλογα από τουρμπίσιο ZX-12R , είναι καλά? Αντε να βρεις μαμίσιο αυτοκόλλητο για το ρεζερβουάρ να γράφει ZX-12RRRRRRR . Ροάααααααρρρρρρρρρρ ! :eek:

AFTER
08/07/2006, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Στα Χανιά έχω δει ένα τέτοιο !:eyepop:

Δυο θέσεις παίρνει για να παρκάρει !

Τέρας !

Καλύτερα όμως να μην το φωτογραφίσω με τον οδηγό πάνω του..

Κουστουμιά, λουστρίνι και τέσσερα μπλουτούθ στ'αυτιά !

Τι είναι το κράνος δεν ξέρει !:lol:

:beer: :beer:

Οπως και οι κατοχοι των περισσοτερων super car & custom

tsiros_temp
08/07/2006, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Θυμάμαι πριν μήνες στην ΕΤ1 ένα ντοκυμαντέρ για custom αμερικάνικες μοτο. Είχε αφιερώσει μια ολόκληρη εκπομπή σε μια custom super sport με ... κρατηθείτε ... στροβυλοκινητήρα από παλιό στρατιωτικό ελικόπτερο Rolls Royce.

Τουρμπίνα Rolls Royce Allison είχε, όχι από στρατιωτικό ελικόπτερο. Το y2k λες.

http://www.marineturbine.com/motorsports.asp

Από την αρχική της έκδοση την έχει κάνει ο τύπος πολύυυ πιό ήπια. (ξενέραααα)

kostisthegreek
08/07/2006, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Ιδού...

Καταραμένη φτώχεια!!!:mad:

AFTER
08/07/2006, 21:53
error 465

kostisthegreek
08/07/2006, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Στα Χανιά έχω δει ένα τέτοιο !:eyepop:

Δυο θέσεις παίρνει για να παρκάρει !

Τέρας !

Καλύτερα όμως να μην το φωτογραφίσω με τον οδηγό πάνω του..

Κουστουμιά, λουστρίνι και τέσσερα μπλουτούθ στ'αυτιά !

Τι είναι το κράνος δεν ξέρει !:lol:

:beer: :beer:

Αν το είχα εγώ που οδηγάω συνήθως με μουτζουρωμένη φόρμα θα με φωτογράφηζες???:wave2:

eXJey
09/07/2006, 00:45
Να υποθέσω ότι τότε είναι πιο χαμηλών τόνων από το ZX-12R turbo που έβαλα στο παραπάνω Link? Ή μιλάμε και για άλλες επιταχύνσεις διαφορετικής λογικής; Με μια κουβέντα, είναι δυνατόν συμβατικός 4κύλινδρος κινητήρας με turbo κύκλωμα να είναι πιο δυνατός από την ίδια την τουρμπίνα αυτούσια; Τα νούμερα λένε ναι πάντως, περίεργο.

(είμαι εντελώς άσχετος σε dragster που προορίζεται η συγκεκριμένη kawa, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη τι σόι μηχανικοί επεμβαίνουν και τι κάνουν για να το καταφέρουν εκτός από λουκουμάκι στο ψυγείο)

Nikoskazer2000
09/07/2006, 02:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Στα Χανιά έχω δει ένα τέτοιο !:eyepop:

Δυο θέσεις παίρνει για να παρκάρει !

Τέρας !

Καλύτερα όμως να μην το φωτογραφίσω με τον οδηγό πάνω του..

Κουστουμιά, λουστρίνι και τέσσερα μπλουτούθ στ'αυτιά !

Τι είναι το κράνος δεν ξέρει !:lol:

:beer: :beer:

Αυτό που παρκάρει δίπλα απο το 2ο ΤΕΕ λες εε;

Πολύ κτήνος λέμε αλλα είναι αρκετά χαμηλή οπότε θα είναι -λογικά- και πολύ βολική.

tsiros_temp
09/07/2006, 03:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Να υποθέσω ότι τότε είναι πιο χαμηλών τόνων από το ZX-12R turbo που έβαλα στο παραπάνω Link? Ή μιλάμε και για άλλες επιταχύνσεις διαφορετικής λογικής; Με μια κουβέντα, είναι δυνατόν συμβατικός 4κύλινδρος κινητήρας με turbo κύκλωμα να είναι πιο δυνατός από την ίδια την τουρμπίνα αυτούσια; Τα νούμερα λένε ναι πάντως, περίεργο.

(είμαι εντελώς άσχετος σε dragster που προορίζεται η συγκεκριμένη kawa, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη τι σόι μηχανικοί επεμβαίνουν και τι κάνουν για να το καταφέρουν εκτός από λουκουμάκι στο ψυγείο)

To Y2K δεν είναι dragster μηχάνημα, αν και φαντάζομαι ότι δεν έχει κώλυμα να κοντράρει...

Η τουρμπίνα (στροβιλοκινητήρας) που έχει δεν κάνει την ίδια δουλειά με το τούρμπο (υπερτροφοδότηση) που βάζουμε στους κινητήρες εσ. καύσης.

Τέλος, ο στροβιλοκινητήρας του Y2k όπως όλοι αυτοί, μπορούν να χρησιμοποιήσουν για καύσιμο, (σχεδόν) οποιοδήποτε εύφλεκτο υγρό (βενζίνη, πετρέλαιο, κηροζίνη, μαζούτ...)