PDA

View Full Version : photoshop help ...!



airamhag
07/07/2006, 15:49
καποια στιγμη αρχισε το photoshop να μου βγαζει αυτο το μηνυμα καθε φορα που προσπαθω να ανοιξω μια εικονα...

μπορω να το διορθωσω ?


ασχολειται καποιος με Photoshop να με βοηθησει ?


:smilea:


54430

powerphot
07/07/2006, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
καποια στιγμη αρχισε το photoshop να μου βγαζει αυτο το μηνυμα καθε φορα που προσπαθω να ανοιξω μια εικονα...

μπορω να το διορθωσω ?


ασχολειται καποιος με Photoshop να με βοηθησει ?


:smilea:

Θα πάς στο "edit-> colors settings" και θα ΞΕτσεκάρεις αυτό που είναι στο κυκλάκι.
Κλεισε μετά το πρόγραμμα, κι ανοιξε το, κι είσαι οκ!:wave2:


54432

miraze
07/07/2006, 15:54
Το αρχείο που προσπαθείς να ανοίξεις έχει ήδη από πρίν ένα profil χρωματικό αποθηκευμένο σαν πληροφορία.

Το Photoshop λοιπόν σε ρωτάει άν θέλεις να το ανοίξεις με το προηγούμενο profil (η πρώτη κουκίδα), ή να το μετατρέψεις σε sRGB ( η δεύτερη κουκίδα το οποίο είναι και το σωστό αν θέλεις την φωτό να την εκτυπώσεις) ή η τρίτη κουκίδα να το μετατρέψεις σε άλλο profil (πιο εξειδικευμένο κυρίως για γραφίστες παρά για φωτογράφους)

Η μετατροπή της φωτό σε sRGB είναι η πιο σωστή στην περίπτωση που θέλεις εκτύπωση αφού τα ψηφιακά μηχανήματα έτσι τυπώνουν.

Διαφορετικά αν την αφήσεις όπως είναι και πάς να την τυπώσεις απλά θα σου τυπωνόνταν σαν sRGB. Επομένως καλύτερα να ξέρεις τί θα πάρεις παρά να φαντάζεσαι:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

gojakla
07/07/2006, 15:59
Σε περίπτωση που δεν θέλεις καθόλου να σου εμφανίζει αυτό το παράθυρο, πήγαινε στα Color Settings και εκεί που λέει για Color mismatches ξε-τσεκαρεις τις επιλογές!!!!


54433

miraze
07/07/2006, 16:05
Σε συμβουλεύω να μην το απενεργοποιήσεις, μπορεί να σου φαίνεται κουραστικό κάθε φορά να βγαίνει όμως μπορώ να σου πώ ότι είναι καλύτερο να ξέρεις τι τυπώνει και κυρίως τι διαχειρίζεσε.

Όταν κατεβάζεις φωτό από το internet μερικές έχουν κάτι κουλά profile που όταν πάς να τις εκτυπώσεις είναι αρκετά έξω.

Στο δικό μου το Photoshop δουλεύω πάντα σε Adobe RGBτο οποίο είναι από τα πιο πλούσιο σε χρώματα profile και πριν το στείλω για εκτύπωση το μετατρέπω σε RGB για να δώ τί θα πάρω απο το ψηφιακό μηχάνημα

airamhag
07/07/2006, 16:07
ευχαριστω ρε παιδια!

το εκανε ξαφνικα μετα απο ανοιγμα φωτο απο ιντερνετ αν θυμαμαι καλα ( ατιμο αλτσαχαιμερ!)


το χρησιμοποιω περισσοτερο σε επεξεργασια εικονων...

απο σκαναρισματα κ εικονες απο σχεδιαστικο προγραμμα..

airamhag
07/07/2006, 16:10
παντως το edit Μου ειναι καπως ετσι...μιας κ βρηκαμε παπα που λενε...:D

airamhag
07/07/2006, 16:11
καπως ετσι ( αλτσχαιμερ)


54434

miraze
07/07/2006, 16:13
Εκδοση από έκδοση είναι διαφορετικο στην εμφάνιση και είναι διαφορετικό από PC σε MAC

kachius
07/07/2006, 16:17
Νομίζω ότι το θέμα είναι πως οι επιλογές που
θα ξεκλίκαρε η κοπέλα για να λυθεί το πρόβλημα...

...δεν ήταν κλικαρισμένες!

airamhag
07/07/2006, 16:19
αντιθετα ηταν ολα τα ask when open τσεκαρισμενα!

miraze
07/07/2006, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Νομίζω ότι το θέμα είναι πως οι επιλογές που
θα ξεκλίκαρε η κοπέλα για να λυθεί το πρόβλημα...

...δεν ήταν κλικαρισμένες!

Δεν είναι πρόβλημα η ερώτηση.
Αν θέλει το πρόγραμμα να την ρωτάει πρέπει να τα έχει κλικαρισμένα, αν δε θέλει να βλέπει αυτή την ερώτηση το έχει μία χαρά έτσι.
Restart και όλα θα είναι όπως τα θέλει.

Πάντως.... Δεν είναι πρόβλημα......:wave2: :wave2: :wave2:

kachius
07/07/2006, 16:24
:a35: :rolleyes: δε ξαναμιλάω..

:p :lol: :wave2:

Λοιπόν, αφού ήταν όλα κλικαρισμένα
οπότε και τα ξεκλίκαρες (πώς τα μιλάω τα κομπουτερίστικα!)
λογικά λύθηκε και το ... πρόβλημα ( :a01: )

καλό σαββατοκύριακο σε όλους :wave2: :wave2:

airamhag
07/07/2006, 17:53
paidia sas eyxaristv oloyw gia tis apantiseis!:D


na stai kala!

ktm640lc4
07/07/2006, 18:03
Μπορεις να πατησεις και ΟΚ.

Δεν τρεχει τιποτα. Αν ειναι για πλακα και οχι για δημοσιευση και λοιπα πατα ΟΚ. Σιγα τα οα.

Αλλωστε αυτο ειναι το τελευταιο, με καποιο βιβλιο ισως καταλαβεις καλυτερα.

Το photoshop κανει παπαδες εχε υποψιν σου.

airamhag
07/07/2006, 18:18
παπαδες κανει ...το ξερω..το φανταζομαι μαλλον γιατι μονη μου το εμαθα .. περισσοτερο επεξεργασια χρωματος κανω σε πλακακια κ μπανια ..μου εχει λυσει τα χερια ..