PDA

View Full Version : Τρελό κόλλημα...



smirnof
07/07/2006, 22:55
Είμαι καινούργιος οδηγός και σκέφτομαι να αγοράσω ένα σκούτερ μέχρι 250 κυβικά. Μέχρι στιγμής έχω καταλήξει στα Suzuki Burgman 150, Piaggio X8 250 και Peugeot Satelis 125. Το Suzuki μου το δίνουν 3.800 ευρώ + 20% έκπτωση σε κράνος, το X8 4.050 ευρώ με δώρο κράνος και συναγερμό και το Satelis 3.850 ευρώ με δώρο κράνος και αλυσίδα Abus. Αν και το Χ8 έχει πολλά θετικά (περισσότερα κυβικά άρα μεγαλύτερη ενεργητική ασφάλεια, τιμή περίπου ίδια με τα υπόλοιπα και καλή μεταπωλητική αξία) εγώ προτιμώ τα άλλα δύο μοντέλα και κυρίως το Burgman. Ένας φίλος μου μού λέει ότι έχω φάει τρελό κόλλημα με το Suzuki, αφού πιστεύει ότι πρέπει να είναι η τελευταία μου επιλογή. Όπως λέει, και ακριβό είναι για τα κυβικά του και το κυριότερο θα δυσκολευτώ να το ξεφορτωθώ μετά από 2-3 χρόνια. Εσείς τι λέτε; Ζητώ τα φώτα σας... Το Burgman μου αρέσει γιατί έχει ωραία εμφάνιση, καλύτερη ποιότητα κατασκευής από τα υπόλοιπα, τον μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο απ' όλα τα σκούτερ, χειρόφρενο και καλό σέρβις.

oulas
08/07/2006, 01:32
Το Burgman μου αρέσει γιατί έχει ωραία εμφάνιση, καλύτερη ποιότητα κατασκευής από τα υπόλοιπα, τον μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο απ' όλα τα σκούτερ, χειρόφρενο και καλό σέρβις.

Η οπισθεν του λειπει!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Οτι και να παρεις να διαλεξεις με καθαρα κρητηριο το μηχανακι, και τα δωρα ας τα στην απεξω. Συνηθως ειναι μουφες τα δωρα αυτα. Κοιταξε να παρει ενα καλο κρανος, το οποιο θα; σου εφαρμοζει σωστα και θα χει τις απαρετητες προδιαγραφες, και τα δωρα μην τα ζητησεις καθολου. Ζητα καλυτερα τιμη, βαλε και μια διαφορα, και παρε αλυσιδα, και κρανος της επιλογης σου.

MvP
08/07/2006, 01:43
Proswpika tha koitaga kai to yamaha x-max 250!

Xrider
08/07/2006, 10:05
Kai to Beverly 250 einai asteri!To exei enas filos kai opote synantiomaste ka8etai apo piso!!!;)
Exei poly xoro,anesi kai kineitai me axioprepeia.Apo service einai ligo akrivo ap'oti mou eixe pei.
To mono - einai oti exei fardia sela kai einai ligo zori me deytero atomo na to krathseis stamatimeno.An kai eimai 1.90 ypsos,patao stis mytes.

alex14
08/07/2006, 13:53
Απο τα 3 μοντελα που αναφερεις παρε το Burgman αφου σου αρεσει αυτο. Εγω ειχα Burgman 150 για ενα χρονο περιπου και το εδωσα πριν 1 μηνα. Οσο για την τιμη του, ναι ειναι ακριβο, αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις. Απο επιδοσεις ειναι πολυ καλο. 130+ στο κοντερ, 115 πραγματικα.

Εχεις pm

:wave2:

smirnof
08/07/2006, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Απο τα 3 μοντελα που αναφερεις παρε το Burgman αφου σου αρεσει αυτο. Εγω ειχα Burgman 150 για ενα χρονο περιπου και το εδωσα πριν 1 μηνα. Οσο για την τιμη του, ναι ειναι ακριβο, αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις. Απο επιδοσεις ειναι πολυ καλο. 130+ στο κοντερ, 115 πραγματικα.

Εχεις pm

:wave2:

Δεν θέλω να φανώ αδιάκριτος, φίλε Άλεξ, αλλά γιατί το πούλησες; Επίσης θέλω, αν μπορείς, να μου πεις περισσότερες λεπτομέρειες. Για σέρβις, για οδηγική συμπεριφορά ή ό,τι άλλο εσύ νομίζεις ότι πρέπει να ξέρω για το Burgman.

smirnof
08/07/2006, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Η οπισθεν του λειπει!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Οτι και να παρεις να διαλεξεις με καθαρα κρητηριο το μηχανακι, και τα δωρα ας τα στην απεξω. Συνηθως ειναι μουφες τα δωρα αυτα. Κοιταξε να παρει ενα καλο κρανος, το οποιο θα; σου εφαρμοζει σωστα και θα χει τις απαρετητες προδιαγραφες, και τα δωρα μην τα ζητησεις καθολου. Ζητα καλυτερα τιμη, βαλε και μια διαφορα, και παρε αλυσιδα, και κρανος της επιλογης σου.

Θα συμφωνήσω μαζί σου για τα δώρα. Αυτά όμως που μου προσφέρουν δεν είναι του σωρού, αλλά πολύ καλά και φυσικά εγκεκριμένα από την εκάστοτε αντιπροσωπεία. Πωλούνται ως αξεσουάρ στον κατάλογο τους. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

smirnof
08/07/2006, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από MvP
Proswpika tha koitaga kai to yamaha x-max 250!

Φίλε ΜVP, το ξέρω ότι το Χ-ΜΑΧ είναι πολύ καλό. Το πρόβλημα είναι πως αργεί πολύ η παράδοσή του και πως είναι σχετικά ακριβό.

smirnof
08/07/2006, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Kai to Beverly 250 einai asteri!To exei enas filos kai opote synantiomaste ka8etai apo piso!!!;)
Exei poly xoro,anesi kai kineitai me axioprepeia.Apo service einai ligo akrivo ap'oti mou eixe pei.
To mono - einai oti exei fardia sela kai einai ligo zori me deytero atomo na to krathseis stamatimeno.An kai eimai 1.90 ypsos,patao stis mytes.

Φίλε XRIDER, και για το Beverly έχω ακούσει τα καλύτερα. Όμως δεν μου αρέσει εμφανισιακά, γι΄αυτό το απορρίπτω. Όσο για την ψηλή θέση οδήγησης, προσυπογράφω όσα λες. Είναι όντως ψηλή. Το καβάλησα από περιέργεια στην αντιπροσωπεία και πάταγα κι εγώ στις μύτες, αν και είμαι 1.82.

smirnof
08/07/2006, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από smirnof
Δεν θέλω να φανώ αδιάκριτος, φίλε Άλεξ, αλλά γιατί το πούλησες; Επίσης θέλω, αν μπορείς, να μου πεις περισσότερες λεπτομέρειες. Για σέρβις, για οδηγική συμπεριφορά ή ό,τι άλλο εσύ νομίζεις ότι πρέπει να ξέρω για το Burgman.

Το έδωσες για να πάρεις μεγαλύτερη μηχανή Σουζούκι;

alex14
08/07/2006, 22:17
Ναι, το εδωσα και πειρα μεγαλυτερη λογο μετακομισης της εταιριας που δουλευω μακρια. Σου εχω στειλει pm , το ελαβες?

:wave2:

smirnof
08/07/2006, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Ναι, το εδωσα και πειρα μεγαλυτερη λογο μετακομισης της εταιριας που δουλευω μακρια. Σου εχω στειλει pm , το ελαβες?

:wave2:

Το έλαβα, αλλά το διάβασά αφού σου είχα στείλει την πρώτη απάντηση. Θέλω να μου πεις, αν έχεις χρόνο, για το Burgman. Σέρβις, συμπεριφορά κτλ. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές.

alex14
09/07/2006, 15:35
Κοιτα να δεις, σαν scooter με σχετικα μικρους τροχους εχει πολυ καλη οδηγικη συμπεριφορα. Ο κινητηρας ειναι πολυ δυνατος και πολυ αξιοπιστος. Τα φρενα ειναι επισης πολυ δυνατα και προοδευτικα. Απο σερβις δεν υπαρχει τιποτα ιδιαιτερο.
Εαν κυκλοφορεις μονο μεσα σε πολυ κινηση δεν θα σε βολεψει πολυ γιατι η μηχανη εχει σχετικα μεγαλο μηκος και θα σε δυσκολεψει σε ελιγμους αναμεσα απο αυτοκινητα. Η μηχανη μπορει να 'ταξιδευει' ανετα με 90 πραγματικα χλμ/ω. Καταναλωση περιπου 3.8 Lt/100 χλμ και 3,1 εκτος. Μεγαλο ατου ειναι ο χωρος κατω απο την σελα, ο οποιος χωραει 2 full face κρανη + αδιαβροχα κτλ. Η θεση οδηγησης ειναι πολυ καλη / ανετη, και η προστασια απο τον αερα, νερα κτλ παρα πολυ καλη.
Επισης εχει φανταστικη αυτονομια λογο μεγαλου ρεζερβουαρ (10 lt)

:wave2:

smirnof
09/07/2006, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Κοιτα να δεις, σαν scooter με σχετικα μικρους τροχους εχει πολυ καλη οδηγικη συμπεριφορα. Ο κινητηρας ειναι πολυ δυνατος και πολυ αξιοπιστος. Τα φρενα ειναι επισης πολυ δυνατα και προοδευτικα. Απο σερβις δεν υπαρχει τιποτα ιδιαιτερο.
Εαν κυκλοφορεις μονο μεσα σε πολυ κινηση δεν θα σε βολεψει πολυ γιατι η μηχανη εχει σχετικα μεγαλο μηκος και θα σε δυσκολεψει σε ελιγμους αναμεσα απο αυτοκινητα. Η μηχανη μπορει να 'ταξιδευει' ανετα με 90 πραγματικα χλμ/ω. Καταναλωση περιπου 3.8 Lt/100 χλμ και 3,1 εκτος. Μεγαλο ατου ειναι ο χωρος κατω απο την σελα, ο οποιος χωραει 2 full face κρανη + αδιαβροχα κτλ. Η θεση οδηγησης ειναι πολυ καλη / ανετη, και η προστασια απο τον αερα, νερα κτλ παρα πολυ καλη.
Επισης εχει φανταστικη αυτονομια λογο μεγαλου ρεζερβουαρ (10 lt)

:wave2:

Ο αποθηκευτικός χώρος του Burgman είναι πράγματι πολύ μεγάλος, ίσως o μεγαλύτερος απ' όλα τα σκούτερ που κυκλοφορούν. Τον έχω τσεκάρει στην αντιπροσωπεία στην Κηφισίας. Και η θέση οδήγησης είναι πολύ καλή. Σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου, φίλε Άλεξ.:beer:

consei
03/11/2006, 14:42
Σε x-max 6 μηνών με 7000χλμ χάλασε η αντλία νερού+το μηχανάκι λίγο έλειψε να κολλήσει.
Επίσης η αντιπροωπεία προσποιήθηκε ότι το έφτιαξε με αποτέλεσμα να μπει για δεύτερη φορά στο συνεργείο.
Συμπεράσματα δικά σας....

carjunkie
08/11/2006, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από consei
Σε x-max 6 μηνών με 7000χλμ χάλασε η αντλία νερού+το μηχανάκι λίγο έλειψε να κολλήσει.
Επίσης η αντιπροωπεία προσποιήθηκε ότι το έφτιαξε με αποτέλεσμα να μπει για δεύτερη φορά στο συνεργείο.
Συμπεράσματα δικά σας....

Εγώ πάλι σε άλλο φόρουμ έχω διαβάσει από άτομα που το έχουν ότι είναι πολύ καλό.Και για την αντιπροσωπεία της yamaha πάλι έχω ακούσει ότι είναι από τις πιο οργανωμένες.Εντύπωση μου κάνει!Αν κάποιος θέλει πληροφορίες για το xmax ας δει και εδώ 4troxoi_forum/xmax (http://www.4troxoi.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=17710&highlight=xmax)
(για να το διαβάσετε πρέπει να έχετε εγγραφεί...)