PDA

View Full Version : foto?



power hornet
08/07/2006, 11:05
καλημερα σε ολη την παρεα θα ηθελα να ρωτησω για τις φωτο.πως τις περνατε οταν π.χ γινεται μια συζητηση και γραφει π.χ ο power hornet εχει επισυναψει την παρακατω φωτο και τσακ εμφανιζετε η φωτο που ειναι και απο ψηφιακη μηχανη παου εχει υψηλη αναλυση.το ρωταω γιατι το εχω προσπαθησει και εγω για να σας δειξω απο διαφορα ταξιδια και μου βγαζει μηνυμα πολυ μεγαλο αρχειο μεχρι 102400bytes,και ρωτο πως αλοι τα καταφερνουν και τις περνανε για πεστεμου τον τροπο να τις περναω και εγω.

sakisdani750
08/07/2006, 11:24
adope photoshop legetai to programma
κανεις open την φοτο και την κανεις save as με μικροτερο size Η κατεβαζεις την ποιοτητα θα δεις ειναι ευκολο

George-3-
08/07/2006, 12:02
Aν εχεις Photoshop μπορεις να μικρυνεις με διαφορους τροπους τις φωτο και χωρις να χαλασεις την ποιοτητα. Επισης καλο ειναι να μην τις ανεβαζεις οπως ειναι απο την ψηφιακη αλλα να κανεις ενα resize σε maximum 1024x768 ενω καλη αναλυση για ιντερνετ ειναι και η αμεσως μικροτερη που δεν θυμαμαι ποια ειναι....:sick: Αν εχεις Adobe Photoshop και θες να κανεις κατι απο τα παραπανω και δεν τα καταφερεις απλα ριξε μια φωνη και εδω ειμαστε....:wave2: :beer:

KeLeYTiS
08/07/2006, 12:06
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=24869&highlight=infan+view

Vezouvios
08/07/2006, 12:07
εχει πολλα προγγραματα για να κανεις την σμικρυνση..
Αcdsee poυ ειναι και πιο ευκολο γαιτι το photoshop θελει καποιες γνωσεις παραπανω..
Ψαξε εχει πολλ freeware .....

George-3-
08/07/2006, 12:08
Acdsee....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: What the fuck....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ΑC/DC.... Ε οχι αυτο δεν το ειχα ξανακουσει....:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

ledz
08/07/2006, 17:59
Εγω παιδια χρησιμοποιω ενα Powertoy των windows που μπαινει και στο shell (δηλαδη βγαινει και ως επιλογη στο δεξι κλικ μιας jpg). Κατα τη γνωμη μου κανει πολυ καλη δουλεια, μεγαλη συμπιεση χωρις πολλα αρτιφακτς.. παραθετω λινκ, παραδειγμα και παραδειγμα χρησης...

Ειναι το Image resizer (http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/powertoys/xppowertoys.mspx) στα δεξια τις σελιδας. Επισης τα υπολοιπα αξιζουν μια ματια (μετα απο φορματ παντα βαζω tweak ui, image resizer, power calc, alt tab replacement (δειχνει thumbnail του προγραμματος πριν αφησεις το ταμπ))

Βεβαια σε πολλους δε θα αρεσει το οτι ειναι της "μικρο-απαλης" αλλα...


54487

ledz
08/07/2006, 18:00
Να και ποσο ευκολο ειναι στη χρηση...


54488