PDA

View Full Version : Ερωτήσεις - Απορίες ενός "Νέου" (600)



NaGaN
08/07/2006, 13:31
Καλώς σας βρήκα,

Νέος στο forum, νέος στη Honda, νέος στα CBF( CBF 600s ABS). Έχω λοιπόν ορισμένες απορίες - ερωτήσεις.

1) Κοσκίνησμα στο τιμόνι στα 60 -80 Km. Μάλλον από τη βαλίτσα. Υπάρχει λύση;

2) Με την μοτοσυκλέτα στο διπλό stand και τον πίσω τροχό να ακουμπά στο έδαφος παρατηρήθηκε ότι κατα την περιστροφή του τιμονιού ακριβώς στην ευθεία του "κουμπώνει". Συμβαίνει;

3) Αυτονομία εντός και εκτός πόλης;

4) Έγινε προσπάθεια τοποθέτησης της θέσης οδήγησης στο ψηλότερο σημείο. Αποτέλεσμα ένα δάχτυλο απόσταση από το ντεπόζιτο. (Έιναι σίγουρο ότι έχει "πατήσει" καλά στην βάση της). Ισχύει; Υπάρχει άλλος τρόπος ρύθμησης.

Σαν "νέος" είμαι αρκετά περίεργος ε;


Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα.......

JimmyZ
08/07/2006, 14:57
Γειά σου NaGaN και καλωσόρισες στην παρέα μας.....

Θα σου απαντήσω επιγραμματικά γιατί βαριέμαι να γράφω (μην με παρεξηγήσεις)...
:)

1) Μάλλον η βαλίτσα (το CBF είναι τρένο). Άλλαξέ την...

2) Δεν το γνωρίζω. Δεν το έψαξα. Πρώτη φορά το ακούω, και δεν μου ακούγεται καλό. Ψάξτο....

3) Εγώ βλέπω 5-6 λίτρα στα 100

4) Το ξέρω είναι σπαστικό. Δοκίμασα όλες τις θέσεις που παίρνει η σέλα και η μόνη αισθητικά αποδεκτή είναι η μεσαία. Τώρα που θα βάλεις το bagster ίσως το κενό να μικρύνει λίγο και να μην φαίνεται....


Η περιέργεια σκότωσε τη γάτα.... :lol: :lol: :lol:

oulas
08/07/2006, 18:34
Καλως ηρθες. Χρησιμοποιησε την ευρεση,και θα βρεις πληροφοριες για το κοσκινισμα στο τιμονη σου. Ειχα διαβασει αλλο ενα θρεντ παλαιοτερα με καποιον ποθ ειχε το ιδιο προβλημα στο ιδιο μοντελο.:wave2:

oulas
08/07/2006, 18:43
Δεν εχω τι να κανω, που καθησα και βρηκα απαντησεις για την πρωτη απορια σου!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14554&highlight=%CA%EF%F3%EA%E9%ED%E9%F3%EC%E1



http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20091

johnpan
08/07/2006, 20:55
Καλωσήλθες. Για το Νο2 90% θες αλλαγή ρουλεμάν τιμονιού και ποτηράκια. Δεν είναι και πολύ ακριβά, αλλά έχει και κάμποσα εργατικά. Αλλά μου κάνει εντύπωση σε καινούρια μηχανή. Ισως κάποιου υπάλληλου του έπεσε και χτύπησε με το τιμόνι, αλλιώς δε μπορώ να το εξηγήσω. Λογικά θα το καλύπτει η εγγύηση

makis206
08/07/2006, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Καλωσήλθες. Για το Νο2 90% θες αλλαγή ρουλεμάν τιμονιού και ποτηράκια. Δεν είναι και πολύ ακριβά, αλλά έχει και κάμποσα εργατικά. Αλλά μου κάνει εντύπωση σε καινούρια μηχανή. Ισως κάποιου υπάλληλου του έπεσε και χτύπησε με το τιμόνι, αλλιώς δε μπορώ να το εξηγήσω. Λογικά θα το καλύπτει η εγγύηση

Γιάννη το μηχανάκι του φίλου NaGan δεν είναι καινούργιο, το είχε αναφέρει εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=434288#post434288) εκτός κι αν δεν κατάλαβα εγώ καλά.

Αν όντως ισχύει αυτό, τότε τα ρουλεμάν και τα ποτήρια του τιμονιού είναι το πιο πιθανό να δημιουργούν το "σκαλοπάτι" στο στρίψιμο του τιμονιού.

:beer: :beer:

johnpan
09/07/2006, 01:13
Τότε Μάκη αυτό θα είναι, ρουλεμάν. Φίλε μου μην το αμελήσεις γιατί μπορεί να γίνει επικύνδυνο!

div400
10/07/2006, 09:04
το cbf του nagan (νικος κατα κοσμον, χαρηκε)

εχει 30χιλ χλμ και το πειρε 2ο χερι.....

το κουμπουμα/σκαλωμα που αναφερει το προσεξαμε μαζι και ειναι αρκετα εντονο μολις το τιμονι ερθει στην ευθεια ενω στην υπολοιπη διαδρομη ειναι αψογο / δεν σκαλωνει. και εγω υποθετω τα ρουλεμαν αλλα σε μηχανη με 30χιλ να θελει ρουλεμαν????

javaneze
10/07/2006, 09:12
Το 1 με το 2 αποκλειεται να μην συνδεονται αδερφε.
Ενταξει κοσκινισμα απο μπαγκαζιερα αλλα οχι και απο τα 60(!!!) απο τα 110 και πανω να το δεχομουνα...

Για αυτονομια εμενα ειναι στα 7-7,5/100χλμ λιτρα απο την απλη αμολυβδη της ΒΡ μεσα στην πολη με μια ανοιχτη εξατμιση που ισως να παιζει καποιο ρολο. (ισως και οχι ομως)

Για την σελα, αυτο που λεει και Jimmys.... με το bagster θα διορθωθει στην εμφανηση.

Καλοριζικος!:beer: :wave2:

NaGaN
10/07/2006, 13:08
Αρχικά ευχαριστώ για το χρόνο σας.

1)Το κοσκίνισμα υπάρχει μόνο στο εύρος 60-80 km/h.
Oulas σε ευχαριστώ για το ψάξιμο. Είχα δει τις προηγούμενες συζητήσεις αλλά δεν είναι ξεκάθαρη η λύση (αν υπάρχει). Φυσικά η αφαίρεση της βαλίτσας δεν είναι μια από αυτές. (Το φαινόμενο μου είναι γνωστό από τη Zero (ZR-7s) στην οποία και παρέμεινε άλυτο.)

2)Η ερώτηση για το ¨κούμπωμα¨ του τιμονιού αφορά, σε αυτή τη φάση, πιθανές παρατηρήσεις από τις δικές σας μοτοσικλέτες.


Ευχαριστώ

NaGaN
10/07/2006, 13:21
Αρχικά ευχαριστώ για το χρόνο σας.

1)Το κοσκίνισμα υπάρχει μόνο στο εύρος 60-80 km/h.
Oulas σε ευχαριστώ για το ψάξιμο. Είχα δει τις προηγούμενες συζητήσεις αλλά δεν είναι ξεκάθαρη η λύση (αν υπάρχει). Φυσικά η αφαίρεση της βαλίτσας δεν είναι μια από αυτές. (Το φαινόμενο μου είναι γνωστό από τη Zero (ZR-7s) στην οποία και παρέμεινε άλυτο.)

2)Η ερώτηση για το ¨κούμπωμα¨ του τιμονιού αφορά, σε αυτή τη φάση, πιθανές παρατηρήσεις από τις δικές σας μοτοσικλέτες.


Ευχαριστώ

Nostra
10/07/2006, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από NaGaN
Αρχικά ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Φίλε καλύτερα άσε τις ευχαριστίες και πήγαινε σε κανένα σοβαρό συνεργείο να δουν τα ρουλεμαν του τιμονιού και να στα αλλάξουν γιατί κοσκίνισμα και κούμπωμα συνδέονται απόλυτα....
και είναι επικίνδυνα για την ασφάλειά σου...

αν θες να πας να στο ελέγξουν αν όντως χρειάζεται στο δικό μου συνεργείο που τους ρώτησα και να σου δώσουν τιμές... στείλε ΠΜ
(εννοείται ότι τον έλεγχο και τις οδηγίες/συμβουλές θα στα κάνουν δωρεάν)

:wave2:

Nostra
10/07/2006, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
τα ρουλεμαν αλλα σε μηχανη με 30χιλ να θελει ρουλεμαν????

γιατί όχι???

ξέρεις ο προηγούμενος που το είχε τι του είχε κάνει?

johnpan
11/07/2006, 01:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από NaGaN
Αρχικά ευχαριστώ για το χρόνο σας.



2)Η ερώτηση για το ¨κούμπωμα¨ του τιμονιού αφορά, σε αυτή τη φάση, πιθανές παρατηρήσεις από τις δικές σας μοτοσικλέτες.


Ευχαριστώ

Σε αυτή τη φάση, και σε κάθε φάση, το κούμπωμα του τιμονιού είναι άκρως επικίνδυνο, οπότε για το καλό σου το λέω, σε αυτή τη φάση τρέξε σε ένα συνεργείο να σου το φτιάξουν γιατί αλλιώς μπορεί να βρεθείς σε δύσκολες φάσεις!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer: :beer:

div400
17/07/2006, 10:50
λοιπον μετα απο την αντικατασταση των ρουλεμαν λαιμου στο cbf του φιλατατου NaGaN παρατηρηθικαν τα εξης:

το προαναφερθεν ''κουμπομα'' παραμανει παρον....ΑΛΛΑ πλεον δεν παρατηρειτε στο σημειο οπου το τιμονι ειναι ευθεια αλλα ελαχιστα πριν το τερμα της διαδρομης προς τα δεξια (οπως καθομαστε πανω στην μηχανη)!:eyepop: :look:

επιπλεον αναλογα με το ποσο σφιχτα δεσεις τον λαιμο εξαφανιζεται ή γινεται πιο εντονο......:eyepop: :look: με τον λαιμο σφιγμενο τοσο ωστε να μην παρατηρειτε το ''κουμπομα'', ειναι σαφες οτι το τιμονι ειναι υπερβολικα χαλαρο και κοσκινιζει οποτε δεν αποτελει λυση.

δυστυχος ο κατασκευαστης δεν δινει συγκεκριμένη τιμη ροπης με την οποια θα πρεπει να δεσεις το μπουλονι (αυτο που ειναι κατω απο την πανω τιμονοπλακα) του λαιμου οποτε το σφιξημο εγινε με το χερι ''κατ'εκτιμηση'' και οχι με το ροποκλειδο.

ενοειται πως τα ανταλακτικα ηταν ολοκαινουργια και εγινε και η καταλληλη λιπανση.....:rolleyes:

καμια ιδεα ρε παιδια? OLDMAN που εισαι οταν σε χρειαζομαστε?

Nostra
17/07/2006, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
λοιπον μετα απο την αντικατασταση των ρουλεμαν λαιμου στο cbf του φιλατατου NaGaN παρατηρηθικαν τα εξης:

δυστυχος ο κατασκευαστης δεν δινει συγκεκριμένη τιμη ροπης ..... οποτε το σφιξημο εγινε με το χερι ''κατ'εκτιμηση'' και οχι με το ροποκλειδο.

ενοειται πως τα ανταλακτικα ηταν ολοκαινουργια και εγινε και η καταλληλη λιπανση.....:rolleyes:

όλα αυτά έγιναν homemade ή σε κάποιο συνεργείο ? και που?

:wave2: :wave2:

NaGaN
17/07/2006, 15:19
Home για αυτό το λόγο και οι παρατηρήσεις.

JimmyZ
17/07/2006, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400

δυστυχος ο κατασκευαστης δεν δινει συγκεκριμένη τιμη ροπης με την οποια θα πρεπει να δεσεις το μπουλονι (αυτο που ειναι κατω απο την πανω τιμονοπλακα) του λαιμου οποτε το σφιξημο εγινε με το χερι ''κατ'εκτιμηση'' και οχι με το ροποκλειδο.




Με κάθε επιφύλαξη (πάντα) δες την ροπή που δίνει η HONDA για το Hornet.
Ελπίζω να αυτό το μπουλόνι που λές, αν κατάλαβα καλά......


55565

div400
17/07/2006, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από JimmyZ
Με κάθε επιφύλαξη (πάντα) δες την ροπή που δίνει η HONDA για το Hornet.
Ελπίζω να αυτό το μπουλόνι που λές, αν κατάλαβα καλά......



εχμμμ ΝΙΙΙΙΙΙΚΟΟΟΟΟΟΟΟ
αυτο πως μας ξαφυγε????

:eyepop: :look: :rolleyes:

NaGaN
18/07/2006, 11:02
Λοιπόν όπως καταλάβατε παιδία. Την δουλειά την έκαναν δύο άτομα αλλά με τον Ελληνικό τρόπο. Ένας δουλεύει και ένας γ..... ( εε επιβλέπει ήθελα να πω). Το είδα(με), Δημήτρη, όπως και είδαμε παρακάτω στο ίδιο manual την απαραίτητη δύναμη περιστροφής του πιρουνιού.




Αυτό που μας έκανε εντύπωση είναι πως κάθε φορά που δέναμε το τιμόνι το ¨κούμπωμα¨ που μας οδήγησε στο να αλλάξουμε τα ρουλμαν εμφανιζόταν σε διαφορετικό σημείο. Μετά από 80 χλμ. αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι χρειαζόταν να ¨κάτσουν σωστά¨. Και μετά να ξαναρυθμίσεις. Αλλά αν αυτό ισχύει τότε είναι που με τρώει περισσότερο η ερώτηση γιατί τα άλλαξα; Σημαντικό είναι να ξαναπώ ότι σαν μεταχειρισμένη που ήταν η μηχανή δεν ξέρω τι εργασίες είχαν γίνει πριν. Ααα φυσικά υπάρχει βιβλίο service με σφραγίδες αλλά αυτό πως με εξασφαλίζει εμένα ότι έχουν γίνει οι προβλεπόμενες εργασίες;


Σύντομα λοιπόν θα ξαναρυθμιστεί το τιμόνι και θα γίνει προσπάθεια με λίγο παραπάνω σφίξιμο να σταματήσω το κοσκίνισμα του τιμονιού στο εύρος 60-80 χλμ.

Όσο για την ψηλή θέση οδήγησης είναι οπτικά αποδεκτή με το bagster.

Φιλέ Nostra να σου πω ότι είμαι πολύ πληγωμένος από τα συνεργεία. Δεν εννοώ ότι πρέπει να γίνουν κλέφτες οι άνθρωποι αλλά δεν μου αρέσει να αισθάνομαι μαλάκας. Save Alekos….. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν τους καταλαβαίνω ή ότι δεν τους δικαιολογώ.

div400
18/07/2006, 11:09
τι να πεις ρε νικο.....

ΑΣ ΜΗΝ ΕΠΕΡΝΕΣ ΧΟΝΔΑ !!!


χιχιχιχι:smokin: :D

πουλα το να παρεις την ιταλιδα ρεεεεεεεεεεεε:rotflmao:

div400
18/07/2006, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από NaGaN
Λοιπόν όπως καταλάβατε παιδία. Την δουλειά την έκαναν δύο άτομα αλλά με τον Ελληνικό τρόπο. Ένας δουλεύει και ένας γ..... ( εε επιβλέπει ήθελα να πω). Το είδα(με), Δημήτρη, όπως και είδαμε παρακάτω στο ίδιο manual την απαραίτητη δύναμη περιστροφής του πιρουνιού.
.....


εαν αναφερεσε στην 2ωρη αναμονη μεχρι να τελιωσω με τις εχμμ ''δουλειες'' που ειχα......:rolleyes: :blush: sorry mate!

αλλα να μη αναφερθω εγω στο ''λαθος'' ρουλεμαν νικο ε?

:rotflmao: :lol: :rotflmao: :beer: :wave2:

στο κατω κατω δεν φταιω εγω που ειχες λυσει το μισο μηχανακι μεχρι να ερθω... αντε:mad: