PDA

View Full Version : Touring ζελατίνα



xtapodias
08/07/2006, 16:27
Σήμερα έβαλα την ζελατινούλα. Πάρτε κανα δυο φώτο. Σε μικρές πάντως ταχύτητες λόγω στρωσίματος, είδα αρκετή διαφορά στον αερά. Είμαι και τεράστιος άρα σε κάποιον κανονικό ανθρωπο που κάνει ταξιδάκια ίσως να είναι must.


54479

xtapodias
08/07/2006, 16:28
άλλη μια


54480

xtapodias
08/07/2006, 16:30
η ζελατίνα ακουμπάει στα πλαστικά γι' αυτο πρέπει να βάλεις τα αυτοκόλητα που σου δίνουν στη συσκευασιά της νέας ζελατίνας. Χμμμμμ!!!!!!!


54481

Θάνος
08/07/2006, 17:47
Σε μικρές ταχύτητες όλες οι ζελατίνες καλές είναι...

Σε μεγάλες ταχύτητες καμμία ζελατίνα δεν κάνει σοβαρή δουλειά. Πάνω από 10 χιλιόμετρα επιπλέον σε προστασία το βλέπω πολύ χλωμό να κερδίζεις. Ωστόσο σίγουρα θα τα χάσεις σε τελική...

Ωστόσο και σε μικρές και σε μεγάλες ταχύτητες, από αισθητική είναι...




πώς να σου το πω...

























μάπα! :yuck:


Έχεις ένα πανέμορφο μηχανάκι από τη μαμά του... γιατί του το κάνεις αυτό;

THEOD
08/07/2006, 19:07
Αυτά τα "πλαινά" γιατί τα έχει άραγε ??? :a13: :a13: :a13:









































Πάντως πέρα της πλάκας, και επειδή την έχω δει φορεμένη σε μηχανάκι από κοντά, δείχνει να του "κάθεται" καλά και δεν το "βαραίνει" αισθητικά...΄Το ότι θα του κόψει κάποια χιλιόμετρα τελικής - θα του κόψει, αλλά προσωπικά δεν το θεωρώ σοβαρό μειονέκτημα...
Πες μας εντυπώσεις μόλις μπορέσεις από την κάλυψη του αέρα στα 150-200....


54495

Θάνος
08/07/2006, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αυτά τα "πλαινά" γιατί τα έχει άραγε ??? :a13: :a13: :a13:

Τα πλαϊνά τα έχει για να γδέρνουν το φέρινγκ... :a13:

Α και πού'σαι Θανάση... άμα θέλεις 200 τουριστικά πάρε ένα BMW τουριστάδικο και άστα τα γυμνά!

Ή βάλε κανένα παρπρίζ βέσπας... Μπορεί να σου κόβει καμμιά 100στή χιλιόμετρα την ώρα τελική, αλλά μικρό το κακό προκειμένου να πιάνεις τελική με το τζηνάκι... :rolleyes:

Άιντεεεεεεε.... μη σε πάρω δικάβαλο να δεις πώς πιάνουνε τελική τα SS και καταλάβεις το λάθος σου! :wave2:

xtapodias
08/07/2006, 21:39
για την κάλυψη από τον αέρα στα 200 δεν μπορώ να πω ακόμα λόγω στρωσίματος. Πάντως για την δική μου αισθητική, η ζελατίνα δεν το χαλάει το μηχανάκι.

makis206
08/07/2006, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Α και πού'σαι Θανάση... άμα θέλεις 200 τουριστικά πάρε ένα BMW τουριστάδικο και άστα τα γυμνά!

Ναι ! Βάζε του ιδέες πάλι Θάνο ! Να μην προλάβει να χρονίσει το Fazer στα χέρια του !!

:lol: :lol: :lol:

Πάντως η ζελατίνα μ'αρέσει τουλάχιστον αισθητικά. Προτιμώ την εργοστασιακή αλλά αν ελαττώνει τον αέρα στα πολλά χαλάλι της !

Εξάλλου μπρος στον πόνο τι είν'τα κάλη ;:lol:

:beer: :beer: :beer:

THEOD
09/07/2006, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
για την κάλυψη από τον αέρα στα 200 δεν μπορώ να πω ακόμα λόγω στρωσίματος. Πάντως για την δική μου αισθητική, η ζελατίνα δεν το χαλάει το μηχανάκι.


Τι στρώσιμο και παπαριές.....Έτσι κι αλλιώς τα 150 είναι μέσα στο "όριο στρωσίματος" - και μην φοβάσε να ανεβάσεις παραπάνω στροφές αρκεί να το κάνεις χωρίς μεγάλα ανοίγματα στο γκάζι....

Εγω 200άρισα την 1η μέρα....:a32:

Τράβα άφοβα ένα κοντινό ταξιδάκι με 160-180 και μετά... γράψε μας τι κάνει η ζελατίνα σε αυτά τα "κρίσιμα" χιλιόμετρα....:wave2: :wave2: :wave2:

tsiros_temp
09/07/2006, 08:25
H συγκεκριμένη ζελατίνα μια χαρά είναι... δε συγκρίνεται σε αηδία με το παρμπρίζ που έβαλε ο τσιροπατέρας στο cb και από naked έγινε σκατέικεντ.

Πάντως, ότι κόβει αέρα, κόβει!

xtapodias
09/07/2006, 09:32
ρε συ theod με πόρωσες πρωι-πρωι. Διάβασα κι κάτι σχετικο που είχες γράψει περι στρωσίματος. Πάω να βγώ έξω λοιπόν και τι να δω...... Βρέχει. Μου χάλασε τη διάθεση. Οχι οτι δεν βγαίνω οταν βρέχει, αλλά με καινούργιο μοτόρι να πηγαίνω με 180 σε βροχή, δεν το κάνω ακόμα. Εντυπώσεις αναβάλονται.

Πάντως να πω κιόλας οτι τη ζελατίνα ίσως την αδικεί η φωτογραφία. Δεν είναι και τόσο παρμπρίζ. Ασε που δεν είναι και γυμνο το fazer αυτό, ασε που είμαι και κάποιας ηλικίας. (παω να πιω το χαμομίλι μου)

:beer: :wave2: :wave2:

THEOD
09/07/2006, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
ρε συ theod με πόρωσες πρωι-πρωι. Διάβασα κι κάτι σχετικο που είχες γράψει περι στρωσίματος. Πάω να βγώ έξω λοιπόν και τι να δω...... Βρέχει. Μου χάλασε τη διάθεση. Οχι οτι δεν βγαίνω οταν βρέχει, αλλά με καινούργιο μοτόρι να πηγαίνω με 180 σε βροχή, δεν το κάνω ακόμα. Εντυπώσεις αναβάλονται.

Πάντως να πω κιόλας οτι τη ζελατίνα ίσως την αδικεί η φωτογραφία. Δεν είναι και τόσο παρμπρίζ. Ασε που δεν είναι και γυμνο το fazer αυτό, ασε που είμαι και κάποιας ηλικίας. (παω να πιω το χαμομίλι μου)

:beer: :wave2: :wave2:


Φίλε μου...την πάτησες....:lol: :lol: :lol:

Μόνο στην Αθήνα το πρωί έβρεχε....Και εμείς σήμερα φοβηθήκαμε στην αρχή, αλλά τελικά γράψαμε 530 χιλιόμετρα χωρίς σταγόνα....
Μέχρι το Δαφνί ψιλόβρεχε το πρωί...απο εκεί και πέρα...ΧΑΡΑ ΘΕΟΥ.... :cool: :cool: :cool:

xtapodias
10/07/2006, 07:36
Τελικά βγήκα κι εγώ. Οντως μεχρι Δαφνί ψιχάλιζε. Και μιλάω για 11 το πρωί. Αργότερα τίγκα ήλιο είχε. Δεν πήγα και μακριά, πάντως στα 150 μόνο που έφτασα, η ζελατίνα ήταν σαφώς καλύτερή από της μαμάς σε θέμα αέρα. Δεν τον εξαλήφει πλήρως, σε όρθια θέση, αλλά με ελαφρό σκύψιμο τα πράγματα γίνονται πολύ καλύτερα. Αν κάποιος είναι και πιο μικρόσωμος απο 'μένα τότε το αποτέλεσμα πιστεύω θα τον ενθουσιάσει. ;)

Αλήθεια, ταξιδάκι 530 χλμ, για πού? Δώσε καμμιά καλή ιδέα να πάμε κι εμείς!

THEOD
10/07/2006, 07:58
Από ιδέες όσες θέλεις....

Χρόνο και λεφτά να έχεις....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: