PDA

View Full Version : Φώτα για σινιάλο



NikdeV82
08/07/2006, 16:29
Σας έχει τύχει να κάνετε σινιάλο και να μην ανταποκρίνονται ?
.... κοιτάνε και από πάνω περίεργα:hypnotize :hypnotize

ΜΑ καλά ΤΙ κάνει αυτός ? ΤΙ κάνει? :yuck:



ΥΓ. Επίσης αν δεν κάνω εγώ πρώτος 98% δεν κάνει κανείς...

argy_kap
08/07/2006, 17:54
ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ......................:beer:

Θάνος
08/07/2006, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikdeV82
Σας έχει τύχει να κάνετε σινιάλο και να μην ανταποκρίνονται ?
ζώα.... κοιτάνε και από πάνω περίεργα:hypnotize :hypnotize

ΜΑ καλά ΤΙ κάνει αυτός ? ΤΙ κάνει? :yuck:

Έχει τύχει πολλές φορές για τον Α ή Β λόγο να μην μπορέσω να ανταποδώσω το σινιάλο. Μήπως είμαι ζώο; Κάνε μας τη χάρη... :mad:

hidefnick
08/07/2006, 18:05
merikoi apo emas sinithizmenoi apo to aftokinito, enooume to sinialo san "prosexe radar" i bloko

ke ego exi tixi na kitao san xazos kapion pou mou kani sinialo

tsiros_temp
08/07/2006, 18:07
Εγώ τους κάνω σινιάλο και όταν είμαι με το αμάξι... εκεί να δεις... Μέχρι τώρα κανείς δεν έχει απαντήσει :a48:

crs-k
08/07/2006, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Έχει τύχει πολλές φορές για τον Α ή Β λόγο να μην μπορέσω να ανταποδώσω το σινιάλο. Μήπως είμαι ζώο; Κάνε μας τη χάρη... :mad:


Θα συμφωνησω!


Καποιες φορες το σινιαλο του απεναντι σε πετυχενει σε μια "δυσκολη" για σενα (ειτε γιατι ο μπροστινος σου φρεναρε αποτομα, ειτε γιατι εισαι με λιγο παραπανω σε στροφη κι εχεις αφοσιωθει, ειτε για οποιονδηποτε αλλο λογο) και ΔΕΝ προλαβαινεις να ανταποδωσεις ...

Επισης ο σωστος χαιρετισμος ειναι με το αριστερο χερι κι ΟΧΙ με τα φωτα! :winka:

Χαιρεταω ΠΑΝΤΑ με το χερι κι ισως καποιοι απεναντι να ΜΗΝ το αντιληφθουν.

Δεν σημαινει οτι ειτε αυτοι, ειτε εγω ειμαστε ζωα ...

Νομιζω? :(

Bil
08/07/2006, 18:53
Αριστερό χέρι, με το σήμα της νίκης, από εμένα και καμιά φορά αν πετύχω πολλούς απέναντι μαζί, ρίχνω "στρατιωτικό" χαιρετισμό όρθιος στα μαρσπιέ...
Ασε που με τα φώτα αναμένα συνέχεια στο V-Strom αντε να καταλάβει ο άλλος το σινιάλο μέσα στο μεσημέρι ...

Από πιτσιρικάς ακόμα, ενα από τα πιο γοητευτικά στοιχεία του μοτοσυκλετισμού ήταν πάντα ο χαιρετισμός στον δρόμο...

tsakalaki 650
08/07/2006, 19:06
Μάλλον δε το έθεσε καλά ο ΝikdeV82.
Ισως να ήθελε να πει πως είναι ασχημο να χαιρετάς και να μην ανταποδίδει ο απέναντι. Πάντως υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορεί κάποιος να μην ανταποδώσει και κάποιους τους γράψανε τα παιδιά πιο πάνω. Εγώ πάντως χαιρετώ πάντα είτε με σινιάλο είτε με το χέρι :wave2: αναλόγως την κατάσταση και τα χιλιόμετρα. Βέβαια είναι και κάποιοι που δεν αισθάνονται την ανάγκη να χαιρετήσουν, ε τι να κάνουμε δεν πειράζει.

lammadin
08/07/2006, 19:30
Εγω παντως κανω σινιαλο σε καθε ευκαιρια προσπαθω παντα να ανταποδιδω...

Το βλεπω πιο πολυ σαν ευχη για καλο δρομο παρα σαν απλο χαιρετισμο...
:wave2:

b_bong12
08/07/2006, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Εγώ τους κάνω σινιάλο και όταν είμαι με το αμάξι... εκεί να δεις... Μέχρι τώρα κανείς δεν έχει απαντήσει :a48:

με το τουτου βγαζω το χερι και τους χαιρεταω γιατι αμα παιξω φωτα το νομιζουν προειδοποιηση για μπλοκο

zolotas
08/07/2006, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
Αριστερό χέρι, με το σήμα της νίκης, από εμένα και καμιά φορά αν πετύχω πολλούς απέναντι μαζί, ρίχνω "στρατιωτικό" χαιρετισμό όρθιος στα μαρσπιέ...


:a08: :lol: :eyepop:

gcrook
08/07/2006, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
Αριστερό χέρι, με το σήμα της νίκης, από εμένα και καμιά φορά αν πετύχω πολλούς απέναντι μαζί, ρίχνω "στρατιωτικό" χαιρετισμό όρθιος στα μαρσπιέ...
Ασε που με τα φώτα αναμένα συνέχεια στο

XAXAXA αυτο θελω να το δω:rotflmao:

ledz
08/07/2006, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
merikoi apo emas sinithizmenoi apo to aftokinito, enooume to sinialo san "prosexe radar" i bloko

ke ego exi tixi na kitao san xazos kapion pou mou kani sinialo

Θα διαφωνησω: μια φορα ενα Tiger μου κανε τριπλο και επιμονο "χαιρετισμο" και καταλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλα, λιγο πιο κατο να σου το στρουμφ με το λεϊζερακι στο χερι να με στοχευει...

Ο χαιρετισμος που χω χαρει (και πανω απο μια φορα) πολυ ειναι απο μια K1200S στην Πατρων Κορινθου! Ειλικρινα εχει φωτα πορειας που με καναν να ακουσω στο μυαλο μου τον ηχο που ακουμε στις ταινιες οταν αναβουν εξωγηινοι προβολεις ή κατι τετοιο! ΤΣΒΟΟΟΥΜΠ :eyepop:

zolotas
08/07/2006, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikdeV82
Σας έχει τύχει να κάνετε σινιάλο και να μην ανταποκρίνονται ?


ναι .......πολλες φορες ,ισως το πηρε σινιαλο μπλοκου ισως απο υπερενταση της οδηγησης,μπορει να τον εκλασε η γκομενα και να βγηκε να ξεχαρμανιασει ......ορεξη θα εχει να χαιρεταει ??

παντως μπορει να υπαρχει κοντρα μεταξυ των μοντελων μοτο και να μην γουσταρει καποιος τις honda π.χ αλλα στον χαιρετισμο ειναι ολα καλα .......τουλαχιστον εγω δεν εχω κανενα παραπονο και με χαιρετανε ολοι ........αλλα ενταξει ,πως να το κανουμε εχω και γαμ@ τα μηχανακια :D

αυτον που δεν χαιρετω αλλα κανω νοημα :a21: ειναι στα παιδια που δεν φορανε κρανος .......εκεινη την ωρα που βλεπω τον ξεκρανωτο τον μισω αλλα αν τον εβλεπα ξαπλα ... :( ..και δυστυχως μου ετυχε ενα περιστατικο τετοιο

Θάνος
09/07/2006, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
αυτον που δεν χαιρετω αλλα κανω νοημα :a21: ειναι στα παιδια που δεν φορανε κρανος

Ξεκράνωτους κι εγώ δεν χαιρετάω ποτέ.

Ούτε σημασία δηλαδή δεν τους δίνω...

Nikoskazer2000
09/07/2006, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Θα συμφωνησω!


Καποιες φορες το σινιαλο του απεναντι σε πετυχενει σε μια "δυσκολη" για σενα (ειτε γιατι ο μπροστινος σου φρεναρε αποτομα, ειτε γιατι εισαι με λιγο παραπανω σε στροφη κι εχεις αφοσιωθει, ειτε για οποιονδηποτε αλλο λογο) και ΔΕΝ προλαβαινεις να ανταποδωσεις ...

Επισης ο σωστος χαιρετισμος ειναι με το αριστερο χερι κι ΟΧΙ με τα φωτα! :winka:

Χαιρεταω ΠΑΝΤΑ με το χερι κι ισως καποιοι απεναντι να ΜΗΝ το αντιληφθουν.

Δεν σημαινει οτι ειτε αυτοι, ειτε εγω ειμαστε ζωα ...

Νομιζω? :(

Με κάλυψες απόλυτα Έξω-Κοιλιά :beer: :smilea: :beer:

NikdeV82
09/07/2006, 16:40
Φαντάζομαι ότι εσείς σε μεγάλο δρόμο πχ επαρχιακό χαιρετατε με 140-160 με το χέρι... όχι εγώ δεν το κάνω προτιμώ να κάνω με το δαχτυλάκι ένα κλικ το σινιάλο...(Δύσκολο Ε ?)

->Όχι αναφέρομαι σαφώς σε περιπτωσεις που δεν ανταποδίδουν με συνθήκες εύκολες.. Ευθεία η χαλαρό κομμάτι.. Κάτι μάγκες με ss συνήθως...
η varadero με σκουφιά στο κεφάλι..
->Νομίζω όλοι καταλάβαμε τι εννοώ, αλλά αλλάζουμε τις απαντήσεις για να κάνουμε εντυπώσεις:confused:

Θάνος
09/07/2006, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikdeV82
Φαντάζομαι ότι εσείς σε μεγάλο δρόμο πχ επαρχιακό χαιρετατε με 140-160 με το χέρι... όχι εγώ δεν το κάνω προτιμώ να κάνω με το δαχτυλάκι ένα κλικ το σινιάλο...(Δύσκολο Ε ?)

->Όχι αναφέρομαι σαφώς σε περιπτωσεις που δεν ανταποδίδουν με συνθήκες εύκολες.. Ευθεία η χαλαρό κομμάτι.. Κάτι μάγκες με ss συνήθως...
η varadero με σκουφιά στο κεφάλι..
->Νομίζω όλοι καταλάβαμε τι εννοώ, αλλά αλλάζουμε τις απαντήσεις για να κάνουμε εντυπώσεις:confused:

Το χαιρετισμό τον κάνουμε γιατί γουστάρουμε.. για να πούμε στον άλλο ένα "καλό δρόμο" και όχι γιατί περιμένουμε οπωσδήποτε απάντηση.

Αν χαιρετάς με τέτοια διάθεση και λες τους άλλους μάγκες με ss ή ζώα που δεν τσακίστηκαν να σου ανταποδώσουν, τότε καλύτερα μην χαιρετάς καθόλου!

vrider
10/07/2006, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Το χαιρετισμό τον κάνουμε γιατί γουστάρουμε.. για να πούμε στον άλλο ένα "καλό δρόμο" και όχι γιατί περιμένουμε οπωσδήποτε απάντηση.

Αν χαιρετάς με τέτοια διάθεση και λες τους άλλους μάγκες με ss ή ζώα που δεν τσακίστηκαν να σου ανταποδώσουν, τότε καλύτερα μην χαιρετάς καθόλου!

Εγω παλι νομιζω οτι χαιρεταμε γιατι πιστευουμε οτι εχουμε κατι κοινο με τον απεναντι. Ε! λοιπόν με τον ¨ξεκρανοτο¨ η με τον τυπο με το σκουφι στην εθνικη οδο δε νομιζω οτι εχουμε κατι κοινο...
Δηλαδη επειδη ολοι ειμαστε πανω σε μια μοτοσυκλετα ειμαστε και ιδιοι? (Και σπευδω να εξηγηθω οτι δεν εχει κανενα ρατσιστικο υπονοουμενο το σχολιο μου γι΄αυτο παρακαλω μην ακουσω τιποτα αντιρατσιστικες φωνες)

Χαρης

kachius
10/07/2006, 09:48
Σε ένα ταξίδι με τουτού έκανα και εγώ σινιάλο
σε κανά δυό μηχανές.
Ο ένας απάντησε με κάποιο δισταγμό :wave2:
(νομίζω ήταν αυτός που τον χαιρέτησα και με το χέρι,
είναι "δύσκολο" να καταλάβεις τι θέλει ο άλλος με
το τουτού...)


Με το ΚΛΕ έχω δει μία "άρνηση" αλλά πιστεύω ότι
φταίει που έχω τα φώτα πάντα αναμμένα και είναι
σχετικά δυσδιάκριτη η μεγάλη σκάλα σε μικρό χρόνο...

Μην το παίρνεις προσωπικά
μπορεί να είναι πάρα πολλοί οι λόγοι
:wave2:


ΥΓ.: Ειδικά με τα ss τί να πώ!
Θύμαμαι έναν τύπο που μόνο δεν κατέβηκε κάτω
να με αγκαλιάσει :eyepop:

:wave2:

tati
10/07/2006, 09:52
Το να χαιρετάς και να υπαρχει ανταποκριση είναι μια απο τις μαγικές στιγμές του μοτοσυκλετισμού για μενα..πραγματι είναι κατι σαν αλληλοκατανόηση, ευχή για καλο δρόμο όπως είπατε παραπανω..

Ο χαιρετισμός τωρα χωρίς αναταποκριση πραγματι σου αφήνει ένα αισθημα κενο εκείνη τη στιγμή......


αλλά πολύ πιθανό να μην μπορεί να ανταποκριθεί εκείνη τη στιγμή...και εμενα μου χει τύχει και εχω νιώσει και άσχημα γι αυτό...αλλά ....


αλλά το θεμα είναι οτι χαιρετάμε γιατί μας βγαίνει ετσι απο μεσα μας...τωρα αν μας απαντήσουν ή οχι....τι να κανουμε....εμείς παντως "ειπαμε" αυτό που θελαμε
;)


και εγώ ξεκράνωτους δε χαιρεταω ποτε...

Vezouvios
10/07/2006, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
Το να χαιρετάς και να υπαρχει ανταποκριση είναι μια απο τις μαγικές στιγμές του μοτοσυκλετισμού για μενα..πραγματι είναι κατι σαν αλληλοκατανόηση, ευχή για καλο δρόμο όπως είπατε παραπανω..

Ο χαιρετισμός τωρα χωρίς αναταποκριση πραγματι σου αφήνει ένα αισθημα κενο εκείνη τη στιγμή......


αλλά πολύ πιθανό να μην μπορεί να ανταποκριθεί εκείνη τη στιγμή...και εμενα μου χει τύχει και εχω νιώσει και άσχημα γι αυτό...αλλά ....


αλλά το θεμα είναι οτι χαιρετάμε γιατί μας βγαίνει ετσι απο μεσα μας...τωρα αν μας απαντήσουν ή οχι....τι να κανουμε....εμείς παντως "ειπαμε" αυτό που θελαμε
;)


και εγώ ξεκράνωτους δε χαιρεταω ποτε...




Συμφωνω απολυτος........:a18:


ΤΑΤΙ παπακιους και σκουτερακιους με κρανος τους χαιρετας???????:lol:

Trans
10/07/2006, 14:26
Loipon paidia gia na sas ly8ei h aporia.....

Polloi metaksy toys ki ego den kseroume ton "kodika" ths mhxanhs. Ego mexri tora eixa toutou kai ta fota ta eixa mono gia radar.. Ase pou ta teleytaia xronia polloi to exoun kopsei ki ayto... mono ego eixa meinei:)

Me thn mhxnh 8a sas po ti mou etyxe x8es pou bghka gia Xalkida.

1. E8nikh Odo peripou sthn Barympomph an 8ymamai to shmeio deksia stamathmena kana 5-6 mhxanes. Ego mesaia me 120. Me blepoun me mpoufan kranos ktl kai enas apo aytous me xairetaei.... basika toys eida teleytaia stigmh kai den prolaba na xairetiso alla kai pio prin 8a mou fainotan kapos periergo. Den to exo synh8isei me to aytokinhto. Mou aresei san ais8hsh giati nomizeis oti exeis kai kapoion allon sto dromo poy kindyneyei oso esy, goustarei oso esy thn mhxanh kai pou (mporei) na stamathsei na se boh8hsei se mia strabh. Einai mia "allhleggyh" protognorh gia mena me tosa xronia se taksidia me aytokinhto alla me polla xronia me mhxanaki (125cc) sthn polh.

2. Pros Xalkida allh mhxanh mou paizei ta fota. Sthn arxh sastisa, meta katalaba. Den prolaba na paikso fota alla shkosa aristero xeri (pou mou fanhke kai kalytero san xairetismos)

3. Paizo ki ego ta fota s' enan allon transalpakia kai ekeinos oute pou kounh8hke. Mporei na mhn to eide kan (meshmeri me monima anamena ta fota toy trans). E den 8a ton parekshghso ki olas. Emena mou phre xrono ospou na synh8iso.

Tora omos pou to ema8a 8a to kano.

As poume omos otan eisai me to aytokinhto kai mia ntalika sou kanei sinialo oti mprosta einai anoiktos o dromos kai perna... esy ti kaneis? Ego molis pernao anabo gia mia stigmh ta alarm na toy po eyxaristo. O ntalikierhs 90% (oso ka8armata mporei na einai) 8a to ektimhsei kai 8a sou paiksei ta fota....

Kalo einai na yparxoun oi xairetismoi kai ta siniala. Ksefeygeis apo thn monotonia ths odhghshs, blepeis oti yparxei ki allos kosmos san esena sthn e8nikh kai panta yparxei h elpida ti kapoios apo aytoys pou filotimh8hkan na se xairetisoun ston dromo mporei kai na stamathsei se kapoia strabh dikh sou. To idio fysika 8a kano ki ego an do kapoion allon synadelfo motosykletisth se "strabh" dikh toy.

Elpizo na mhn tyxei omos na stamathsoun oute gia mena oute ego gia kapoion allon. As phgainoume or8ioi ki as argoume kai sta rantebou:)

mhtsorodas
10/07/2006, 15:53
Ευχη για καλο δρομο νιωθω και χαρα οποτε χαιρεταω μοτοσυκλετιστες ανα τους δρομους γιατι ειναι κατι που μας ξεχωριζει απο τους αλλους οδοιπορους των δρομων και δη των τετρατροχων, γιατι καλως η κακως εμεις τρωμε ολα τα sk@t@ της ασφαλτουΧαιρετα εσυ και αν σου ανταποδωσει ο αλλος τη χαιρετουρα,καλως.Αν οχι η δεν γουσταρει η δεν μπορει.Νο προμπλεμ!!Και αν εισαι και ξεκρανωτος η σκουφωμενος κακο του κεφαλιου σου.Μαλλον το αλλο σου κεφαλι σκεφτεται και οχι αυτο που εχεις πανω στο λαιμο σου. Τωρα να πας με 150-170 και να σηκωνεις χερια ποδια εγω το βλεπω λιγο επικινδυνο.Ενα σινιαλο βολευει καλυτερα.Αν και οσο ταξιδεψα στην Ευρωπη κανεις δεν χρησιμοποιει σινιαλο.Μονο χερακι και ισως λιγο ποδι σε καμμια προσπεραση.Και κατι αλλο που παρατηρησα εξω ειναι οτι ενω χαιρετησα και με χαιρετησαν αμετρητες μοτοσυκλετες ουτε ενας αναβατης HARLEY δεν σηκωσε δακτυλο.Δεν ξερω γιατι και δεν το λεω να θιξω κανεναν.Απλα μου εκανε εντυπωση.:a56:

MOZART
10/07/2006, 17:18
επειδη εχω κανει γυρω στις 7 φορες θεσσαλονικη-Αθηνα .
Εχω να πω οτι τα ss οντως μονο που δεν κατεβαινουν να σ'αγκαλιασουν.Ενας μαλιστα εξυνε γονατο στα Τεμπη και με το αλλο χερι με χαιρετουσε.
εκτος απο τα τσοπεροιδη τα οποια δεν ξερω γιατι δεν χωνευουν τους υπολοιπους με λιγες εξαιρεσεις ολοι αναβουν φωτα.
Τωρα για το συνιαλο διαφερει αυτο του χαιρετισμου απο αυτο για τους μπατσους.
Στον χαιρετισμο δεν αναβοσβηνεις με συχνοτητα.Ολα τα λεφτα ηταν οταν σταματησα να ξεκουραστω εξω απο την μαλακασα και ενας με κουτι μου παιζει τα φωτα απο μακρια τελικα κοβει ταχυτητα και με ρωταει αν ειμαι καλα.Φυσικα τον ευχαριστα δεοντος με τα καγκουριλικια που εκανα οταν τον πετυχα πιο κατω.Αυτος δε να κορναρει και να κανει σαν μικρο παιδι.

sotosfz6
10/07/2006, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
...
Εχω να πω οτι τα ss οντως μονο που δεν κατεβαινουν να σ'αγκαλιασουν....


αυτο ειναι αληθεια....

ledz
10/07/2006, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από mhtsorodas
...ενω χαιρετησα και με χαιρετησαν αμετρητες μοτοσυκλετες ουτε ενας αναβατης HARLEY δεν σηκωσε δακτυλο.Δεν ξερω γιατι και δεν το λεω να θιξω κανεναν.Απλα μου εκανε εντυπωση.:a56:

Μπορει τα τσοπερ να μη βλεπουν λογω συντονισμου κινητηρα στο ματι τους :dizzy: Αστειεύομαι, μ'εχουν χαιρετίσει αρκετες φορες, ειδικα τους χαρηκα σε μια εκδρομουλα που φευγαν απο Πατρα και εγω πηγαινα: επι 2 χλμ να βλεπεις (και κυριως να ακους) τσοπερ χεχεχε!!!

Αλλοι που δεν χαιρετουν και γενικοτερα για μενα, ειναι οι Τεντεμακιδες (TDM). Χωρις να τους παρω ολους μπαλα ρε παιδια αλλα το 90% ειναι με κρανος Fructis, ζελατίνα Rayban, μπουφαν (βαλε ενα ασπρο τρεντυ πουκαμισο), και μποτες Prada... μα γιατι; :confused:
Παντως θα τους ευχαριστήσω θερμά που πληρώνουν για λαστιχα τα παιδια και τα αφηνουν τα μισα (σε μορφη λωριδας) οπου γλυστραει στην πολη... να χουμε να παταμε και οι υπολοιποι χωρις να γλυστραμε...:sick:

tati
11/07/2006, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
[B


ΤΑΤΙ παπακιους και σκουτερακιους με κρανος τους χαιρετας???????:lol: [/B]


:lol: :lol: αν με χαιρετήσουν πρωτοι!!:lol: :lol: