PDA

View Full Version : giati kaneis den prosexei



EddY
09/07/2006, 19:43
giati kaneis den prosexei tous mixanobious????striboun opos theloun outoi odigoun les kai einai dikos tous o dromos den koitane pote kathreftes giati o kosmos na einai tosos kakos kai min prosexei kanenan????????giati na bgenoun apo ta stena xoris na koitoun giati na min bgazoun pote flash???giati ola auta????

(den epatha tpt alla ta blepo kathe mera)

Χωμάτινος
09/07/2006, 20:01
Απλούστατο.

ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑΣ. :mad:



π.χ. Οι εταιρείες στην Αγγλία δεν φοροδιαφεύγουν όχι επειδή δεν θέλουν, αλλά επειδή αν σε πιάσουν ... :wave2:

zolotas
09/07/2006, 23:21
τωρα το γιατι ειναι μεγαλη συζητηση.......αλλα τουλαχιστον αυτο που ξερω ειναι οτι για να οδηγας μηχανη πρεπει να εισαι μεγαλος πιλοτος με ατσαλινα νευρα και γαιδουρισια υπομονη .......

AFTER
09/07/2006, 23:26
Γιατι πολυ απλα υπαρχουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΩΤΕΡΟΙ!

Μονο που οταν τους συναντας στην τραπεζα,στην εφορια, στο σινεμα, απλως σε τσαντιζουνε, ενω αμα τους συναντησεις στην ασφαλτο, απλα σε σκοτωνουνε....

Ζ109
10/07/2006, 02:19
:evil: Αν δείτε τον τρόπο που οδηγούν μερικοί-ές,απο τη θέση οδήγησης μέχρι τα αξεσουάρ του οδηγού(κινητό,σάντουιτς...),εύκολα καταλαβαίνουμε πως τα αντανακλαστικά του μοτοσυκλετιστή θα πρέπει να ισοδυναμούν σε εγρήγορση με αυτά επαγγελματία πιλότου,οδηγού αγώνων,τερματοφύλακα και ζογκλέρ σε τσίρκο... :rotflmao:

Akis@SF
10/07/2006, 03:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζ109
:evil: Αν δείτε τον τρόπο που οδηγούν μερικοί-ές,απο τη θέση οδήγησης μέχρι τα αξεσουάρ του οδηγού(κινητό,σάντουιτς...),εύκολα καταλαβαίνουμε πως τα αντανακλαστικά του μοτοσυκλετιστή θα πρέπει να ισοδυναμούν σε εγρήγορση με αυτά επαγγελματία πιλότου,οδηγού αγώνων,τερματοφύλακα και ζογκλέρ σε τσίρκο... :rotflmao:

....και καμια συμβασουλα με κανενα
αγιο.....καλη ειναι!!!!!

Alx 84
10/07/2006, 08:22
Το φαινόμενο αυτό συμβαίνει και για αυτοκίνητα όχι μόνο για τις μοτό. έχει τύχει σε 2 φίλους μου (σε διαφορετικά μέρη) να πηγαίνουν με το τουτού και η τύπισσα (και στις 2 φορές ήταν γυναίκα. όχι πως έχει σημασία δηλ) ξεκινάει. το αυτοκίνητο έχει φτάσει μπροστά από την ηλίθια οδηγό και ΔΕ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ!!!!!!:eek: :eek: :eek: συνεχίζει και προχωράει σα να μην υπάρχει τίποτα. στο τσάκ γλιτώσανε την τράκα κ στις 2 περιπτώσεις.

Κ μετά λέμε ότι δε βλέπουν τις μοτό...:mad: :mad: :mad: :mad:


Σταβομάρα έχουν; Παρτε τους τα διπλώματα λέμεεεεεεεε!!!

Vezouvios
10/07/2006, 08:43
Να κανω μια ερωτηση??
Ποσοι απο εμας εχουμε και αυτοκινητο?
Ποσοι απο εμας καταλαθος καναμε μια μαμακια με το κουτι και φεραμε σε δυσκολη θεση καποιον συναδελφο μοτοσυκλετιστη?
Ποσοι απο εμας που εχουμε αυτοκινητο ειμαστε αφηρημενοι και ξεχνουμε οτι υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι γυρω μας εκτος απο κουτια?

Ολα αυτα και αλλα πολλα αποδεικνυουν οτι οι ελληνες δεν εχουμε παιδεια στην οδηγηση,
Φταει το κρατος ? ΝΑΙ
Εμεις ?? ΝΑΙ

Στην ευρωπη οι μοτοσυκλετιστες ποτε μα ποτε δεν κανουν σφηνες οπως κανουμε εδω σαν τρελοι εμεις.
Και μην μου πειτε οτι φταει ο οδηγος του αυτοκινητου οταν εμεις αλλαζουμε λωριδες εντος πολης σαν τρελοι..
Δεν λεω οτι το κανουμε ολοι,Αλλα οι περισσοτεροι.


Ζ109 ΕΣΥ λες..........Αν δείτε τον τρόπο που οδηγούν μερικοί-ές,απο τη θέση οδήγησης μέχρι τα αξεσουάρ του οδηγού(κινητό,σάντουιτς...
Και εγω σου απαντω...
Δεν εχεις δει να μιλανε πανω σε μοτο στο κινητο εν ωρα κινησης?
Δεν εχεις δει μοτοσυκλετιστη να καπνιζει.?
Δεν εχεις δει ,ειδικα γυναικα οδηγο μοτοσυκλετας με γοβες?????
Εχεις δει τρικαβαλα?
Εχεις δει 15χρονα και 16χρονα χωρις διπλωμα ,χωρις κρανος???
Εχεις δει οδηγους πιτσαριας και courier oι οποιοι οδηγουν σαν τον rossi μεσα στην πολη?(αυτο το εκανα και εγω μικρος)

Μην κατηγορουμε μονο τα αυτοκινητα.
Και εμεις κανουμε τις μαμακιες μας
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΙΔΕΙΑ!!!!!!!!!!

villy
10/07/2006, 09:32
Εγώ πιστεύω πως αν για να πάρεις δίπλωμα αυτοκινήτου έπρεπε υποχρεωτικά να έχεις και μηχανής τότε τα πράγματα θα ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ σήμερα.

Οι Μαλ@κίες που κάνουν οι οδηγοί των αυτοκινήτων και θέτουν σε κίνδυνο τις ζωές των μοτοσυκλετιστών (όχι μόνο γιατι βαριούνται στην οδήγηση και δεν δίνουν σημασία αλλά και γιατί δεν καταλαβαίνουν τι μαλ@κία κάνουν) θα ήταν πολύ λιγότερες!

Έχω κι εγώ αυτοκίνητο και μηχανή! Κανείς δάσκαλος δε μου είπε:

1) να προσέχω τους ελιγμούς μου γιατί δίπλα μπορεί να βρίσκεται ένα μηχανάκι και να το χτυπήσω

2) να κοιτάζω τον δεξί καθρέπτη όταν στρίβω δεξιά (άφού έχω ανάψει το φλάς έγκαιρα!) γιατί κάποιος βλάκας μηχανόβιος μπορεί να προσπερνα από δεξιά

3)Πριν το κοκαλώσω στο κόκκινο φανάρι να δω μήπως πίσω μου βρίσκεται μηχανή και δεν προλαβαίνει να φρενάρει

κλπ...κλπ...


Μόνο όταν έχεις βρεθεί και στις 2 πλευρές οδήγησης μπορείς να έχεις ευρύτερη αίσθηση του κινδύνου!:wave2: :wave2: :wave2:

vrider
10/07/2006, 09:51
Αγαπητε Villy κανεις δεν σου ειπε να προσεχεις οταν κανεις ελιγμους με το αυτοκινητο διοτι α) ειναι αυτονοητο οτι αν θελεις ας πουμε να αποφυγεις μια λακουβα δεν ¨κοβεις¨ αποτομα ολο το τιμονι και οποιον παρει ο χαρος και β) δεν προβλεβεται απο τον ΚΟΚ ελιγμος μοτοσυκλετας αναμεσα απο αυτοκινητα. Αρα θα πρεπει να το καταλαβεις μονος σου.

Οσο για τον δεξιο καθρεφτη, σου το ειπαν αλλα μαλλον δεν το θυμασαι.

Παντως θελοντας να διαφωνησω με το τιτλο της συζητησης, δεν νομιζω οτι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν προσεχει. Υπαρχουν βεβαια και μερικοι απαραδεκτοι αλλα δεν ειναι ολοι. Οπως υπαρχουν και απαραδεκτοι οδηγοι μηχανων.

Παντως αν ακολουθεις τον κανονα που λεει "Οδηγα σαν να εισαι Αορατος¨ και αν εισαι παντα (στο μετρο του δυνατου διοτι ειμαστε και ανθρωποι) ετοιμος για το απροσμενο ,εχεις πολλες πιθανοτητες να τη γλυτωσεις.... :lol:

Χαρης

naxiotis
10/07/2006, 10:06
ΓΙΑΤΙ

όπως δεν σεβόμαστε τους άλλους στην ουρά και τους παιρνουμε την θέση.....

όπως δεν σεβόμαστε τους πεζούς όταν περνούν από διαβάσεις......

όπως..........

ΓΙΑΤΙ

ΜΑΣ ΛΕΙΠΕΙ Η ΠΑΙΔΕΙΑ

PortisHead
10/07/2006, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από EddY
giati kaneis den prosexei tous mixanobious????striboun opos theloun outoi odigoun les kai einai dikos tous o dromos den koitane pote kathreftes giati o kosmos na einai tosos kakos kai min prosexei kanenan????????giati na bgenoun apo ta stena xoris na koitoun giati na min bgazoun pote flash???giati ola auta????

(den epatha tpt alla ta blepo kathe mera)

Δεν ξέρω αν οδηγεις αυτοκίνητο,αλλα αν ναι.....αναλογίσου με πόσο κόπο,εκπαιδευση,και πρακτικη εξάσκηση το απέκτησες....και θα απαντηθουν όλα τα ερωτήματα σου.




Υ.Γ.
Φυσικά και δεν αναφέρομαι σε σενα προσωπικα....απλα ήθελα να ανφερθώ στον τρόπο με τον οποιο αποκτιουνται τα διπλώματα στην Ελλάδα.
:wave2:

villy
10/07/2006, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider
Αγαπητε Villy κανεις δεν σου ειπε να προσεχεις οταν κανεις ελιγμους με το αυτοκινητο διοτι α) ειναι αυτονοητο οτι αν θελεις ας πουμε να αποφυγεις μια λακουβα δεν ¨κοβεις¨ αποτομα ολο το τιμονι και οποιον παρει ο χαρος και β) δεν προβλεβεται απο τον ΚΟΚ ελιγμος μοτοσυκλετας αναμεσα απο αυτοκινητα. Αρα θα πρεπει να το καταλαβεις μονος σου.

Οσο για τον δεξιο καθρεφτη, σου το ειπαν αλλα μαλλον δεν το θυμασαι.

Χαρης

Συμφωνόντας με τον PortisHead θέλω να μου πείς τον δικό σου δάσκαλο γιατί πρέπει να αποτελεί φοβερή εξαίρεση!

Όσο για το αυτονόητο του πράγματος θα έλεγα ότι δεν είναι αυτονόητο για όλους, ιδίως γι'αυτούς που δεν έχουν την αίσθηση του κινδύνου όταν οδηγούν, που μπάνουν στο αυτοκίνητο και το μόνο που σκέφτονται είναι η διαδρομή που έχουν να ακολουθήσουν από εκεί που ξεκινάνε μέχρι να φτάσουν!

Πίστεψέ με υπάρχουν πολλοί τέτοιοι οδηγοι αλλά δεν θα βρεις τέτοιους μέσα σε φόρουμ αυτοκινήτου ή μηχανής! Είναι προφανές το γιατί!!!
:wave2: :wave2: :wave2:

PortisHead
10/07/2006, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
Συμφωνόντας με τον PortisHead θέλω να μου πείς τον δικό σου δάσκαλο γιατί πρέπει να αποτελεί φοβερή εξαίρεση!


Ναι αποτελει εξαίρεση...γιατι το δίπλωμα το πήρα στη Γερμανία,οπου εχεις αναγκαστικά:
30 ωρες οδήγηση στην πόλη
20 ώρες οδηγηση νύχτα
15 ωρες επαρχιακό δρομο
και 15 ωρες αυτοκινητόδρομο με ταχύτητες ανω των 130.

Μετα...δικαιούσαι να δώσεις εξετάσεις....οι οποιες διαρκουν 1 ώρα και περιλαμβάνουν αρκετα απο τα παραπάνω.

Για μοτοσυκλετα τα πραγματα νομιζω οτι ειναι ακομα ποιο δύσκολα.

:wave2:

vrider
10/07/2006, 13:11
Οταν εδινα εξετασεις για διπλωμα αυτοκινητου ( Ας μην σχολιασω τις εξετασεις για μοτο 50αρι ουτε τις εξετασεις για μεγαλυτερη μηχανη) θυμαμαι πολυ χαρακτηριστικα το δασκαλο που ελεγε οτι πριν βγεις απο το αυτοκινητο ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ κοιτας τον καθρεφτη σου αλλοιως θα¨ κοπεις¨. Λοιπον τοτε τα αυτοκινητα (1984) δεν ειχαν standard δεξι καθρεφτη (ποσο μαλλον ζωνες ασφαλειας) οποτε πραγματι δεν μου ειπε για τον δεξι καθρεφτη ομως ειναι ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ οτι παντα κοιτας τους καθρεφτες σου. Τωρα βεβαια τα μισα μηχανακια που κυκλοφορουν δεν εχουν καθρεφτες (ασχετο με το θεμα) η μερικοι εχουν μονο εναν (αυτο δεν το εχω καταλαβει ειναι μια ενδειξη ¨μαγκιας¨η κατι τετοιο που εχω χασει μαλλον).Αν ξερει καποιος ας μου το εξηγησει επι τη ευκαιρια.

Οσο για την αισθηση του κινδυνου, η αληθεια ειναι οτι την αποκτας με τα χρονια (μερικοι δε, δεν την αποκτουν και ποτε) και θα διαφωνισω παλι σου Villy (δε θα τσακωθουμε, κουβεντα κανουμε:) ) αλλα νομιζω οτι ακομη και στα φορα βρισκεις τετοιους και μαλιστα αρκετους!

Χαρης

Dionisisk5
10/07/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
Να κανω μια ερωτηση??
Ποσοι απο εμας εχουμε και αυτοκινητο?
Ποσοι απο εμας καταλαθος καναμε μια μαμακια με το κουτι και φεραμε σε δυσκολη θεση καποιον συναδελφο μοτοσυκλετιστη?
Ποσοι απο εμας που εχουμε αυτοκινητο ειμαστε αφηρημενοι και ξεχνουμε οτι υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι γυρω μας εκτος απο κουτια?

Ολα αυτα και αλλα πολλα αποδεικνυουν οτι οι ελληνες δεν εχουμε παιδεια στην οδηγηση,
Φταει το κρατος ? ΝΑΙ
Εμεις ?? ΝΑΙ

Στην ευρωπη οι μοτοσυκλετιστες ποτε μα ποτε δεν κανουν σφηνες οπως κανουμε εδω σαν τρελοι εμεις.
Και μην μου πειτε οτι φταει ο οδηγος του αυτοκινητου οταν εμεις αλλαζουμε λωριδες εντος πολης σαν τρελοι..
Δεν λεω οτι το κανουμε ολοι,Αλλα οι περισσοτεροι.


Ζ109 ΕΣΥ λες..........Αν δείτε τον τρόπο που οδηγούν μερικοί-ές,απο τη θέση οδήγησης μέχρι τα αξεσουάρ του οδηγού(κινητό,σάντουιτς...
Και εγω σου απαντω...
Δεν εχεις δει να μιλανε πανω σε μοτο στο κινητο εν ωρα κινησης?
Δεν εχεις δει μοτοσυκλετιστη να καπνιζει.?
Δεν εχεις δει ,ειδικα γυναικα οδηγο μοτοσυκλετας με γοβες?????
Εχεις δει τρικαβαλα?
Εχεις δει 15χρονα και 16χρονα χωρις διπλωμα ,χωρις κρανος???
Εχεις δει οδηγους πιτσαριας και courier oι οποιοι οδηγουν σαν τον rossi μεσα στην πολη?(αυτο το εκανα και εγω μικρος)

Μην κατηγορουμε μονο τα αυτοκινητα.
Και εμεις κανουμε τις μαμακιες μας
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΙΔΕΙΑ!!!!!!!!!!

Σωστος.... Και παιδια οπως ειπε και ο vrider δεν προβλεπεται απο τον κωδικα οι σφινες απο τα μηχανακια. οποτε δεν υπαρχει η δικαιολογια του καθρεφτη. και αναλογισου το αναποδα. αν το 99.9% των ιδιοκτητων με μηχανακια κανουν σφηνες απο αριστερα δεξια, ποσοι οδηγοι αμαξιων κοιτουν τον καθρεφτη τους ωστε να μην εχεις χτυπησει εσυ ως τωρα ;) Δεν λεω υπαρχουν απιστευτοι λαλακες και κομπλεξικοι και ανιδεοι εκει εξω, αλλα υπαρχουν και απο τα δυο στρατοπεδα....

Ζ109
10/07/2006, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
[
Ζ109 ΕΣΥ λες..........Αν δείτε τον τρόπο που οδηγούν μερικοί-ές,απο τη θέση οδήγησης μέχρι τα αξεσουάρ του οδηγού(κινητό,σάντουιτς...
Και εγω σου απαντω...
Δεν εχεις δει να μιλανε πανω σε μοτο στο κινητο εν ωρα κινησης?
Δεν εχεις δει μοτοσυκλετιστη να καπνιζει.?
Δεν εχεις δει ,ειδικα γυναικα οδηγο μοτοσυκλετας με γοβες?????
Εχεις δει τρικαβαλα?
Εχεις δει 15χρονα και 16χρονα χωρις διπλωμα ,χωρις κρανος???
Εχεις δει οδηγους πιτσαριας και courier oι οποιοι οδηγουν σαν τον rossi μεσα στην πολη?(αυτο το εκανα και εγω μικρος)

Μην κατηγορουμε μονο τα αυτοκινητα.
Και εμεις κανουμε τις μαμακιες μας
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΙΔΕΙΑ!!!!!!!!!! [/B]
Φίλε Vezouvie έχεις δίκιο. Και οι μηχανές έχουν μερίδιο ηλίθιας συμπεριφοράς.Πιστεύω όμως οτι κάνοντας βλακεία με το αυτοκίνητο θέτεις σε κίνδυνο ως και τη ζωή του εκάστοτε μοτοσυκλετιστή πολύ περισσότερο.Είναι θέμα παιδείας αλλά και πολιτείας!

vrider
10/07/2006, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζ109
Φίλε Vezouvie έχεις δίκιο. Και οι μηχανές έχουν μερίδιο ηλίθιας συμπεριφοράς.Πιστεύω όμως οτι κάνοντας βλακεία με το αυτοκίνητο θέτεις σε κίνδυνο ως και τη ζωή του εκάστοτε μοτοσυκλετιστή πολύ περισσότερο.Είναι θέμα παιδείας αλλά και πολιτείας!

Αγαπητε Ζασκαλε,

Ειπες μεγαλη κουβεντα, σκεψου λοιπον τωρα οτι:
Αν δεν μπορει να το συνειδητοποιησει ο οδηγος της μηχανης αυτο, δηλαδη οτι κανοντας ¨ταρζανια¨με τη μηχανη θετει σε κινδυνο οχι μονο τη ζωη του αλλα και του συνεπιβατη του ενιωτε, πως να το καταλαβει ο απλος οδηγος αυτοκινητου.
Δεν θελω να υποστηριξω κανεναν αλλα καταλαβαινεις οτι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.
Ειναι πραγματι θεμα παιδειας και οχι μονο. Ειναι θεμα σεβασμου προς τον ιδιο σου τον εαυτο και κατα συνεπεια προς τον απεναντι σου. Δεν κανεις δηλαδη αυτο δεν θα ηθελες να σου κανουν.
Και δεν υπαρχει καμμια δικαιολογια του τυπου, ¨αφου κανενας δεν προσεχει τα μηχανακια, ετσι και εγω θα βγαλω το αχτι μου¨.
Τα οχηματα, ειτε ειναι μοτοσυκλετα ειτε ειναι αυτοκινητο δεν ειναι μεσο επιδειξης μαγκιας η ανδρισμου.

Χαρης

Akatanomastos
10/07/2006, 18:08
TO sigouro einai pos den prepei na efisixazese pote..

prosopika sto parelthon, para ligo na tin patho se fasi pou perno to mixanaki apo ton ilektrologo(nai ton MPAMPI ton ilektrologo) kai kano mia volta giro apo to tetragono tou, exontas afisei ola ta pragmata kai to kranos sto magazi..apo odigo aftokinitou pou kseparkarei xoris na koitaksei..

el_hymador
10/07/2006, 19:46
Κακος οδηγος μπορεις να γινεις και με την μοτοσυκλετα ...μην το παιζουμε αγγελουδια τωρα!!!

villy
10/07/2006, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider


Οσο για την αισθηση του κινδυνου, η αληθεια ειναι οτι την αποκτας με τα χρονια (μερικοι δε, δεν την αποκτουν και ποτε) και θα διαφωνισω παλι σου Villy (δε θα τσακωθουμε, κουβεντα κανουμε:) ) αλλα νομιζω οτι ακομη και στα φορα βρισκεις τετοιους και μαλιστα αρκετους!

Χαρης

Συμφωνώ ότι υπάρχουν και τέτοιοι στα Forums αλλά πιστεώ ότι είναι λίγοι, μόνο και μόνο επειδή ψάχνονται και ενδιαφέρονται να μάθουν. Τουλάχιστον αυτό ισχύει για μένα! :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Κακος οδηγος μπορεις να γινεις και με την μοτοσυκλετα ...μην το παιζουμε αγγελουδια τωρα!!!

Σίγουρα δεν είναι αγγελούδια οι μηχανόβιοι, ούτε είναι όλοι καλοί οδηγοί, όμως επειδή είναι πιο εκτεθημένοι στον κίνδυνο προσέχουν περισότερο (κατά πλειοψηφία πάντα, μην θεωρούμε τις απόψεις ολοκληρωτικές). Αντίθετα οι οδηγοί αυτοκινήτων επειδή νιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια επαναπαύονται πιο εύκολα και δεν προσέχουν τόσο.

Όταν λοιπόν ο οδηγός μηχανής πάει να οδηγήσει αυτοκίνητο θα ξέρει ποιες ενέργειές του θα είναι επικίνδυνες για τις μηχανές και θα τις αποφύγει. Αυτό δεν συμβαίνει όταν από αυτοκίνητο πας σε μηχανή. Είναι σαν να μαθαίνεις οδηγική συμπεριφορά από την αρχή! :wave2: :wave2: :wave2:

el_hymador
11/07/2006, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy



Σίγουρα δεν είναι αγγελούδια οι μηχανόβιοι, ούτε είναι όλοι καλοί οδηγοί, όμως επειδή είναι πιο εκτεθημένοι στον κίνδυνο προσέχουν περισότερο (κατά πλειοψηφία πάντα, μην θεωρούμε τις απόψεις ολοκληρωτικές). Αντίθετα οι οδηγοί αυτοκινήτων επειδή νιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια επαναπαύονται πιο εύκολα και δεν προσέχουν τόσο.

Όταν λοιπόν ο οδηγός μηχανής πάει να οδηγήσει αυτοκίνητο θα ξέρει ποιες ενέργειές του θα είναι επικίνδυνες για τις μηχανές και θα τις αποφύγει. Αυτό δεν συμβαίνει όταν από αυτοκίνητο πας σε μηχανή. Είναι σαν να μαθαίνεις οδηγική συμπεριφορά από την αρχή! :wave2: :wave2: :wave2:

Πολυ σωστα οσα λες! Αλλωστε για τον λογο ειμαστε πιο εκτεθιμενοι σε κινδυνο , αλλα και γιατι η οδηγηση μοτοσυκλετας ειναι πιο συνθετη και περιπλοκη απο ενος αυτοκινητου , θεωρω οτι ο μεσος μοτοσυκλετιστης ειναι κλασεις ανωτερος σε ικανοτητες απο αυτον ενος αυτοκινητου...και δεν εννοω φυσικα οτι μπορει να κανει σουζες , κολοπαντιλα κ.τ.λ. , αλλο οτι εχει πολυ καλυτερη αντιληψη.Αντιληψη και τον δεδομενων που λαμβανει , αλλα και των ενεργειων που πραγμοτοποιει...και εδω ειναι το μεγαλο θεμα...εν ολιγοις θα προτιμουσα χιλιες φορες να βρισκομαι αναμεσα σε οδηγους οχηματων που πανε με 160 και εχουν πληρη αντιληψη του γεγονοτος αυτου , παρα αναμεσα σε οδηγους που πανε με 80 και σκεφτονται πως θα πληρωσουν τα κοινοχρηστα , αν εκλεισαν τον θερμοσιφωνα , που θα πανε διακοπες κ.τ.λ.-κ.τ.λ.
Αυτο που με βγαζει εκτος εαυτου ειναι οτι οι συγκεκριμενοι οδηγοι ετσι και σου κανουν μαλακια στον δρομο , τους κορναρεις , τους μπινελικωνεις και δεν καταλαβαινουν το γιατι!!!!!:bigcry: Ειναι τοσο ζωα και διανοητικα καθυστερημενοι που δεν μπορει το μυαλο τους να αναλυσει τα δεδομενα και να πουν: οκ εκανα μαλακια....πολυ απλα δεν εχουν αντιληψη ουτε του τι κανουν , ουτε του που ειναι , ουτε του τι μπορει να προκαλεσουν...απλα μερικοι δεν επρεπε να εχουν διπλωμα....και σε αυτους συμπεριλαμβανονται και πολοι ''χρηστες'' μοτοσυκλετας.:wave2:

villy
12/07/2006, 06:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Πολυ σωστα οσα λες....:wave2:

Γι'αυτό το λόγο είπα στην αρχή του thread ότι θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα αν υποχρέωναν τους οδηγούς να πάρουν πρώτα δίπλωμα μηχανής και μετά αυτοκινήτου!

Σκεφτείτε το λίγο...

Σκεφτείτε πόσες μαλ@κίες θα γλυτώναμε...!:wave2: :wave2: :wave2: