PDA

View Full Version : 0-300 Riding School report 08/07/2006



gcrook
10/07/2006, 09:32
Αν υπαρχουν καποιες αξεχαστες εμπειριες στην μοτοσυκλετα που μενουν, αυτες εχουν να κανουν συνηθως με την αγορα της πρωτης μηχανης, (αρκει να μην κανει κανα ΜΠΑΜ εξω απο την αντιπροσωπεια...!), η πρωτη καλη βολτα, (αρκει να μην καταληξει σε τουμπα...!!), και σιγουρα και καποια αλλα τα οποια δεν θυμαμαι, που σημαινει οτι τελικα ειναι μαλλον επουσιωδη.

Αυτες που μενουν,μενουν, γιατι βρισκονται παντα εκει για να μας υπενθυμιζουν οτι θα μας υπενθυμιζουν να μας το υπενθυμιζουν:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: (σορι αυπνιες και αλλα τετοια ομορφα με κοινο παρονομαστη το στερητικο -α...):rotflmao:

Εχω γραψει εδω και πολυ καιρο στο φορουμ, οπως επισης και εχω εκφρασει αλλες τοσες φορες σε φιλους την επιθυμια να παρακολουθησω καποιο σχολειο ασφαλους οδηγησης.
Αυτην η επιθυμια μου εγινε εντονοτερη απο την μερα που αρχισα να εφαρμοζω τις συμβουλες φιλων που εχουν παρακολουθησει αντιστοιχα μαθηματα, και η αποφαση παρθηκε απο την μερα που αρχισα σιγα-σιγα να μπαινω στην πιστα στα ελευθερα trackdays.

Και μονο απο αυτα βελτιωθηκα καπως, αλλα καποια στιγμη ενιωθα οτι χτυπησα ταβανι.Τουλαχιστον ηξερα, η μαλλον πιστευα οτι ηξερα που χωλαινω, αρα γνωριζα εκ των πρωτερων οτι υπηρχαν καποια σημεια στα οποια θα μπορουσα να βελτιωθω ωστε να εξαφανισω αυτη την πικρη γευση μετα απο καθε trackday...ακομα και μετα απο αυτα στα οποια πηγαινα καλα .

Το τι ηξερα και τι νομιζα δεν ειχε καμια σχεση τελικα, αλλα αυτο θα το αναλυσω παρακατω.

Φτανοντας λοιπον στην πιστα και βλεποντας τον πανεμορφα μουντο ουρανο, (και ευχαριστω τον Θεο που ξηγηθηκε ετσι μεσα στο κατακαλοκαιρο) , αρχισα να ανεβαινω καπως ψυχολογικα.

Μπαινοντας στην θεωρια και γνωριζοντας εκ των προτερων τι θα μαθαιναμε,(ενταξει λεω το γυρoσκοπικο θα μας πει το κατεχουμε αυτο), εμεινα Ο ΜΑΛΑΚΑΣ μολις συνειδητοποιησα (οπως και στα επομενα θεωρητικα κυριως) , οτι παντα κατι ελειπε απο την θεωρια των φιλων και των γραπτων των φορουμ ,γι'αυτο και παντα "στραβωνε" η φαση με το παζλ της οδηγησης.

Ενταξει βγαινουμε και απο κει, και παμε στα πιτς για το πρωτο σεσιον για να μαθουμε να χτυπαμε το τιμανακι μας σαν καλα παιδακια για να στριψει το μηχανακιιιιιιιι.....
Γνωριμια με τον εκπαιδευτη (εμενα μου "εκατσε" ο Mike τον οποιο ευχαριστω ολοθερμα και θα το ξανακανω και παρακατω) , και απαγγελια του ομπτζεκτιβ, lol: της ασκησης στην Αρβανιτακη, η οποια μαλλον κυνηγουσε τους αδιαβαστους απο την θεωρια.:rotflmao: :


Και εκει παιδες φαγαμε την πρωτη "σφαλιαρα" απο τον εκπαιδευτη.Μαθαμε οτι το γυροσκοπικο δεν ηταν ακριβως αυτο που νομιζαμε οτι καναμε...η μαλλον ηταν αλλα δεν μου ειχε ποτε πιασει καποιος το χερακι στα πιτς να μου δειξει ποση ακριβως δυναμη βαζουμε στα κλιπον.
Κανεις επισης δεν μου εδειξε πως ακριβως αφηνουμε το ξερο μας ωστε να μην συνεχισουμε αθελα μας να πιεζουμε το κλιπον αμεσως μετα το γυροσκοπικο...
Ποτε σε βολτα δεν ειχα καποιον να με ακολουθει και να μου επισημαινει λαθη τα οποια ουτε εγω δεν ηξερα οτι εκανα.

ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΚΑΘΙΚΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΕΙΞΑΤΕ;:mad:

Να μην τα πολυλογω μεσα σε αυτα τα πρωτα λεπτα αφου ξεπερασα το ευχαριστο σοκ, ξεκινησα για πρωτη φορα να οδηγω...χωρις τυψεις χωρις φοβους χωρις περιττες σκεψεις να μου αποσπουν την προσοχη.

Ας μην μιλησω για την συνεχεια των επομενων σεσιον....
Η ολη διοργανωση ηταν σαν μια μικρη γιορτη.
Ολοι μας κατακοποι, αλλα πανευτυχεις στο τελος της ημερας δεν πιστευαμε αυτα που ειχαμε βιωσει.

Το σοκ μου και η χαρα μου ηταν ακομα μεγαλυτερη οταν στο τελος μου ανακοινωσαν την αναγνωριση/επιβραβευση μου σαν τον δευτερο πιο βελτιωμενο οδηγο της ημερας.
Το μπλουζακι κανονικα ανηκει στον Mike , εγω απλα εκανα οτι μου ειπε, (και οχι τελεια, αλλα εχουμε καιρο μπροστα μας) .

Στην τριτη θεση ειχαμε 2 ατομα!!!
Ανπεκταμπλ.
Μαυρη σημαια καμια οπως μας ενημερωσαν.
2 εξοδοι χωρις πτωση η τραυματισμο καθ'ολη την διαρκεια της ημερας.

Το μεγαλυτερο σοκ της ημερας ηταν η επιβραβευση του STAR STUDENT της ημερας, του μαθητη δηλαδη που εδειξε την μεγαλυτερη βελτιωση, ενα παλικαρι που ξεκινησε να οδηγει για πρωτη φορα το ΠΑΣΧΑ που μας περασε, με την πρωτη του μηχανη που την πηρε τοτε. Μπραβο ρε φιλε μακαρι να σε μιμηθουν και αλλοι νεοι οδηγοι.

Ενα μεγαλο ευχαριστω στους εκπαιδευτες, στον Θαναση που εκανε την θεωρια, (ελπιζω να μην κανω λαθος το ονομα) , και που χαρη στην μεταδοτικοτητα και παραστατικοτητα του, αποκτησαμε πολυτιμες γνωσεις.

Στη Ιωαννα Αρβανιτακη που δεν εβγαλε μαυρη σημαια

:lol: , και στα 2 κοριτσια με την "γλυκια" φωνουλα, που μας ειδοποιουσαν να μπουμε στην πιστα με εναν τοσο απαλο τονο,που ελπιζω να μην υπεπεσαν στην αντιληψη τους οι αγριες ματιες, 50 φανερα ενοχλημενων πλην ιδρωμενων καφρων που εστιβαν καλτσες στα διαλειμματα:lol: :lol:

Τελος αναφερω οτι ειχαμε και δυο "δικους μας" , τον booze (Νικο) και τον δικο μου my man mothafaka με το SV650 OdySV (επισης Νικο ) .

Τα SV εβγαλαν τους οδηγους τους ασπροπροσωπους στην πιστα και σημερα.:D

Αντε να παρουμε και καμια φωτο να δουμε και τι σκατα καναμε.:rotflmao: :wave2:


Πανω στην πρωινη μπιχλα εφυγαν και κατι ορθογραφικα μαργαριταρια:blush:

LittleJohn
10/07/2006, 09:50
Πολύ ωραία...Αλλά δεν μας λές και εμάς τι μάθατε για το γυροσκοπικό?

Τελικά τι κάνουμε, τραβάμε εμείς συνειδητά το τιμόνι (και πόσο) ή ρίχνουμε το βάρος μας στο χέρι που βρίσκεται από την πλευρά της στροφής?

Εγώ έχω παρατηρήσει οτί με τράβηγμα των κλιπόνς στρίβω καλύτερα σε σφιχτά κομμάτια, ενώ με τον δεύτερο τρόπο στρίβω οκ σε φλαταδούρες.

Επίσης αν εφαρμόσω τον πρώτο τρόπο στα ανοιχτά κομμάτια, ναί μεν η μηχανή στρίβει αλλά το σώμα μου έχει την τάση να σηκώνεται όρθιο...



:wave2:

div400
10/07/2006, 09:55
:a2: :a10: :a18: :a23:


γιατι ρε καθικι δεν ειπες τιποτες οτι θα πας στα μαθηματα να ερχομουν και εγω που ηθελα να τα κανω ρε καραγκιοοοζη αντε απο εκει που τωρα θα τα κανω μονος μου χωρις παρεα :mad:

ολα αυτα σε μια ανασα μια πνοη :D

gcrook
10/07/2006, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
Πολύ ωραία...Αλλά δεν μας λές και εμάς τι μάθατε για το γυροσκοπικό?

Τελικά τι κάνουμε, τραβάμε εμείς συνειδητά το τιμόνι (και πόσο) ή ρίχνουμε το βάρος μας στο χέρι που βρίσκεται από την πλευρά της στροφής?

Εγώ έχω παρατηρήσει οτί με τράβηγμα των κλιπόνς στρίβω καλύτερα σε σφιχτά κομμάτια, ενώ με τον δεύτερο τρόπο στρίβω οκ σε φλαταδούρες.

Επίσης αν εφαρμόσω τον πρώτο τρόπο στα ανοιχτά κομμάτια, ναί μεν η μηχανή στρίβει αλλά το σώμα μου έχει την τάση να σηκώνεται όρθιο...



:wave2:


οτι και να σου πω θα κανεις οτι εκανα και εγω οταν μου ελυσαν με τον ιδιο τροπο τις ιδες αποριες που εξεφρασα.

Μια τρυπα στο νερο.

Δεν εχει σημασια αν τραβας η σπρωχνεις.
Αν και εμεις σπρωχναμε, αλλα για λογους που πραγματικα δε εχει νοημα να σου εξηγησω.
καντο οπως σε βολευει, και μετα κανε καποιο μαθημα οδηγησης και ελα γραψε εδω τις εντυπωσεις.

Ο τυπος λεμε μου επιασε το χερι στα πιτς και μου το εσπρωξε να δω ακριβως τι παιζει.
Και ολα αυτα εγιναν υπο καποιες συνθηκες.
Μια ταχυτητα στην πιστα χωρις φρενα ωστε να μαθεις να μπαινεις με τα χιλιομετρα που πρεπει...που νιωθεις εσυ δηλαδη ανετα.:wave2:

gcrook
10/07/2006, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
:a2: :a10: :a18: :a23:


γιατι ρε καθικι δεν ειπες τιποτες οτι θα πας στα μαθηματα να ερχομουν και εγω που ηθελα να τα κανω ρε καραγκιοοοζη αντε απο εκει που τωρα θα τα κανω μονος μου χωρις παρεα :mad:

ολα αυτα σε μια ανασα μια πνοη :D

ΜΠΑ!!!
ΔΕΝ ΣΤΑ ΕΙΠΑ;;;
ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ;
ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΑΣ ΚΟΣΤΙΣΕ ΚΑΙ ΞΕΧΝΑΜΕ;
ΕΕΕΕΕ;



:rotflmao: :wave2:

div400
10/07/2006, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
ΜΠΑ!!!
ΔΕΝ ΣΤΑ ΕΙΠΑ;;;
ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ;
ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΑΣ ΚΟΣΤΙΣΕ ΚΑΙ ΞΕΧΝΑΜΕ;
ΕΕΕΕΕ;



:rotflmao: :wave2:

:a13: :rolleyes:

ι ντοντ νοου βουατ ιου αρ τολκινγκ αμπαουτ......

:smokin:

sniper
10/07/2006, 13:42
Είδες που στα λέγαμε;

Well done!!!

Αντε τώρα να πας φαντάρος και μετά να πάρεις μοτο πίστας.... :D

KaTaNaS
10/07/2006, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είδες που στα λέγαμε;

Well done!!!

Αντε τώρα να πας φαντάρος και μετά να πάρεις μοτο πίστας.... :D



bravissimo ρε κρούκι!
είσαι αν πέκταμπλ...


μου βαλες ιδέες ρε φίλε!



και καλά σου λέει ο σνίπερ...


του χρονου οι δυο μας με ΣΣ 600αρια με πολυεστερικά να τα λιώνουμε μέσα...

booZe
10/07/2006, 18:13
Ωραία τα έγραψε ο Κρούκης, συμφωνώ και επαυξάνω. Το σχολείο ήταν πολύ επιμορφωτικό, κάποια πράγματα της θεωρίας ενώ λίγο-πολύ τα είχα διαβάσει κάπου, κατά την εφαρμογή τους στην πράξη όλα μου φαίνονταν εντελώς στο περίπου και χωρίς ποτέ να ξέρω αν τα εφαρμόζω σωστά.

Τα πράγματα εκεί μπήκαν σε μία τάξη και οι σκόρπιες γνώσεις απέκτησαν μια λογική αλληλουχία. Επιπλέον, μετά από κάθε θεωρητικό μάθημα υπήρχε ένα session για πρακτική, όπου καταλάβαινες πώς όλα αυτά δουλεύουν στην πίστα. Όλα γίνονταν με τη βοηθεία και επίβλεψη ενός εκπαιδευτή οποίος σε "έσπρωχνε", σε διόρθωνε & σου έδειχνε το σωστό.

Η οδήγηση στην πίστα είναι κι αυτή από μόνη της μια φοβερή εμπειρία. Η αίσθηση ασφάλειας, των δεδομένων συνθηκών, η αυξημένη πρόσφυση, τα περιθώρια κλίσης κτλ. Ειδικά στα τελευταία session που τοποθετήθηκαν κορίνες για τα σημεία εισόδου των στροφών, ήταν πραγματική αποκάλυψη. Με πολύ λιγότερα χιλιόμετρα αλλά με λάθος επιλογή γραμμής, άσπριζαν τα μαλλιά μου για να συνεχίσω στην έξοδο της στροφής να βρίσκομαι εντός πίστας... Τι καλά που θα ήταν να είχαμε κορίνες και στο δρόμο... :lol:

Να πω κι εγώ με τη σειρά μου ένα μεγάλο ευχαριστώ στους συντελεστές του σχολείου για την διοργάνωση και την ατμόσφαιρα που επικρατούσε καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας.

ΥΓ: Έξυσε μασπιέ το Strada! :eyepop:

gcrook
10/07/2006, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


και μετά να πάρεις μοτο πίστας.... :D


Θενκς αλλα δεν χρειαζεται ακομα...:D

suzukimaniac
10/07/2006, 22:28
Εδω κολλαει το γνωστο σε ολους..."ημουν και εγω εκει..¨. Πραγματικα οντας ο ιδιος απειρος οδηγος και με ελαχιστη εμπειρια, μπορω να πω πως τα μαθηματα ηταν εξαιρετικα. Και μονο το γεγονος οτι μαθαινες πραγματα και εμπαινες κατευθειαν στην πιστα για εφαρμογη με την βοηθεια του εκπαιδευτη, ηταν εξαιρετικο!. Ευκαιρια να δεις τις δυνατοτητες τοσο τις δικες σου οσο και της μηχανης.Ανεπιφυλακτα το προτεινω σε ολους τους μοτοσυκλετιστες....

suzukimaniac
10/07/2006, 22:36
Τωρα που μου ερχονται εικονες απο την μοναδικη εμπειρια του σαββατου, να ευχαριστησω και εγω απο μερους μου τον gcrook
για τα καλα του λογια(ναι, εγω ημουν ο 1ος νικητης!!!)και να ευχαριστησω απο εδω και το σχολειο με τους εκπαιδευτες του και το προσωπικο για τα υπεροχα μαθηματα που προσεφεραν...Ευχομαι να τα ξαναπουμε στο California.....

Daffizx
11/07/2006, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
:a2: :a10: :a18: :a23:


γιατι ρε καθικι δεν ειπες τιποτες οτι θα πας στα μαθηματα να ερχομουν και εγω που ηθελα να τα κανω ρε καραγκιοοοζη αντε απο εκει που τωρα θα τα κανω μονος μου χωρις παρεα :mad:

ολα αυτα σε μια ανασα μια πνοη :D


ΑΝ ΘΕΣ ΠΑΜΕ ΠΑΡΕΑ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΑ :bawl: :bawl: ....


ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΧΑΘΗΚΕΣ.

Tropeas
11/07/2006, 02:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
:a13: :rolleyes:

ι ντοντ νοου βουατ ιου αρ τολκινγκ αμπαουτ......

:smokin:
Με έπεισε ο κρούκης div, πάμε παρέα τα μπλε sv να τους δείξουμε ότι μπαίνουμε μια χαρά και δεν σπάμε... ;)

gcrook
11/07/2006, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Με έπεισε ο κρούκης div, πάμε παρέα τα μπλε sv να τους δείξουμε ότι μπαίνουμε μια χαρά και δεν σπάμε... ;)

Το επομενο Riding School τον Σεπτεμβριο δεν δεχεται πια συμμετοχες, ειναι ηδη τιγκα αν θυμαμαι καλα.
Κλειστε για το μεθεπομενο, οσο προλαβαινετε.

Κατα τα αλλα το moto.gr εδωσε για αλλη μια φορα δυναμικα το παρων.:beer:

adam_tsouk
11/07/2006, 15:29
αντε ρε, και θα σαρωνουμε στα track days μετα (στους αρχαριους, ξερεις):lol: :lol:




:wave2:

gcrook
11/07/2006, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
αντε ρε, και θα σαρωνουμε στα track days μετα (στους αρχαριους, ξερεις):lol: :lol:




:wave2:

Παντα στους αρχαριους:wave2:

Το τελευταιο τρακντει για μενα για κανα χρονο τουλαχιστον θα ειναι στις 28 του μηνος.
Παμε παρεουλα;

Frezas
11/07/2006, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το τελευταιο τρακντει για μενα για κανα χρονο τουλαχιστον θα ειναι στις 28 του μηνος.
Παμε παρεουλα; [/B]

Δυστυχως αυριο ειναι το τελευταιο Track Day!!!
Eτσι τουλαχιστον μου ειπε η Ιωαννα Αρβανιτακι
στο τηλ εχθες!!Στις 28/7 ακυρωθηκε!!!

Εγω παντος καλου- κακου θα παω αυριο γιατι μετα
απο Σεπτεμβρη....

gcrook
11/07/2006, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από AIFOS
Δυστυχως αυριο ειναι το τελευταιο Track Day!!!
Eτσι τουλαχιστον μου ειπε η Ιωαννα Αρβανιτακι
στο τηλ εχθες!!Στις 28/7 ακυρωθηκε!!!

Εγω παντος καλου- κακου θα παω αυριο γιατι μετα
απο Σεπτεμβρη....

:sad:
Αντε του χρονου παλι......

div400
12/07/2006, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daffizx
ΑΝ ΘΕΣ ΠΑΜΕ ΠΑΡΕΑ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΑ :bawl: :bawl: ....


ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΧΑΘΗΚΕΣ.

θα :bigcry: απο τα γελια που θα σου σπινιαρω στην καραφλα ρε :D

@tropea: μεσα ειμαι αν και μαζευω ηδη φργκα γα το CSS 1+2

Tropeas
12/07/2006, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
θα :bigcry: απο τα γελια που θα σου σπινιαρω στην καραφλα ρε :D

@tropea: μεσα ειμαι αν και μαζευω ηδη φργκα γα το CSS 1+2 :eyepop: me2 όπως τα πες...;)

gcrook
19/07/2006, 14:46
:a25:

Παραλαβαμε φωτογραφιες....
Εδω στα πρωτα session με τον εκπαιδευτη (Mike) , να ακολουθει και να διορθωνει συνεχως.


55874

gcrook
19/07/2006, 14:47
Εγω και ο OdySV μπροστα...


55876

gcrook
19/07/2006, 14:50
Ιδια φωτο, κλασματα του sec μετα, (διοτι ειμεθα γληγοροι και δεν μας προλαβαινει ο φακος) :rotflmao:

Ιδιες γραμμες ιδιες κλισεις, δεν ειναι τυχαιο.


55878

souniwths
19/07/2006, 15:33
Κι εσύ και ο εκπαιδευτής είχατε το νούμερο 6!
Εγώ τουλάχιστον θα σας μπέρδευα:lol: :lol: :lol:

gcrook
19/07/2006, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από souniwths
Κι εσύ και ο εκπαιδευτής είχατε το νούμερο 6!
Εγώ τουλάχιστον θα σας μπέρδευα:lol: :lol: :lol:

Α καλο ε;
:D

Tropeas
19/07/2006, 15:54
:a18: :a19: :a20: :a23: :a23: :a23: :a09: :a012: :a08:
Δώσε τον δρόμο και στα άλλα SV να μπουν πίστα και σε αυτούς που δεν έχουν SV να πάρουν και να μπούν....:beer: :lol: :wave2: