PDA

View Full Version : Λευκαδα (ζητουνται πληροφοριες)



power hornet
10/07/2006, 12:39
ξερει κανεις για να παω λευκαδα?πιο γρηγορη διαδρομη αν και θα παω διπλος και θα πηγαινω χαλαρα γιατι το χορνετ εχει γαμωτο μικρο ρεζεβουαρ καθε 150χλμ γυρναω ρεζερβα αμα τρεχω με 160χλμ και κανενα δωματιο φτηνο αμα εχει παει κανεις.σημειωση απο αθηνα προς λευκαδα.

crs-k
10/07/2006, 12:51
Ο πιο γρηγορος δρομος ειναι απο Ριο - Αντιριο - Αμφιλοχια - Βονιτσα.

Υπαρχει κι Ιόνια οδος, αλλα δεν εχει δοθει ακομα πληρως στην κυκλοφορια και ειδικα η "εισοδος" της απ' το Αιτωλικό μετα το Μεσολόγγι.

Αν ειναι "ανοικτη", ακολουθησε την, αξιζει! :cool:

crs-k
10/07/2006, 13:00
Παρε κι ενα χαρτη ... :D


Με κοκκινα βελη ειναι η κοινη διαδρομη.
Με μπλε βελη η κλασσικη διαδρομη.
Με πρασινα βελη η δια δρομη απ' την Ιόνια οδο.

:wave2:


54610

Zid
10/07/2006, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Παρε κι ενα χαρτη ... :D


Με κοκκινα βελη ειναι η κοινη διαδρομη.
Με μπλε βελη η κλασσικη διαδρομη.
Με πρασινα βελη η δια δρομη απ' την Ιόνια οδο.

:wave2:
Χρήστο το 2003 είχα πάρει το δρόμο που δείχνει ο χάρτης από Αιτωλικό , πήγαινε από θάλασσα και περνάγαμε από τα χωριά αστακό κτλ... αυτή είναι η Ιόνια οδός που γράφεις στο προηγούμενο post.. ή φτιάξανε καινούριο δρόμο??

crs-k
10/07/2006, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Χρήστο το 2003 είχα πάρει το δρόμο που δείχνει ο χάρτης από Αιτωλικό , πήγαινε από θάλασσα και περνάγαμε από τα χωριά αστακό κτλ... αυτή είναι η Ιόνια οδός που γράφεις στο προηγούμενο post.. ή φτιάξανε καινούριο δρόμο??


Αυτη ειναι!

Ειναι ομως πλατυς δρομος και περναει ΕΞΩ (κοντα) απ' τα χωρια!

Zid
10/07/2006, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αυτη ειναι!

Ειναι ομως πλατυς δρομος και περναει ΕΞΩ (κοντα) απ' τα χωρια!
Θα πάω και εγώ Λευκάδα και μου φαίνεται πως είναι πιο σύντομος αυτός ο δρόμος από τον καρμανιόλα τον άλλο που περνάει από αγρίνιο κτλ.. ¨thanks Χρήστο και περαστικά και πάλι!!!

Υ.Γ Να έχεις το νου σου power hornet 60
παίζουν κατσίκια πολλά από την παραλιακή πλευρά:p :p

lady-rider
10/07/2006, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
μου φαίνεται πως είναι πιο σύντομος αυτός ο δρόμος από τον καρμανιόλα τον άλλο που περνάει από αγρίνιο κτλ..

Υ.Γ παίζουν κατσίκια πολλά από την παραλιακή πλευρά:p :p

Μιλαμε για διαδρομη που την εχω κανει απειρες φορες...
Σιγουρα η Ιονια οδος ειναι πιο ενδιαφερουσα,ωραιο τοπιο αλλά νομιζω οτι ο δρομος δεν ειναι παντου κ τοσο καλος κ κανεις περισσοτερη ωρα.
Οσο για τα κατσικια στις παραλιες...
Για το ΠΟΡΤΟ ΚΑΤΣΙΚΙ λες? :rotflmao:

crs-k
10/07/2006, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από lady-rider
.............................
Σιγουρα η Ιονια οδος ειναι πιο ενδιαφερουσα,ωραιο τοπιο αλλά νομιζω οτι ο δρομος δεν ειναι παντου κ τοσο καλος κ κανεις περισσοτερη ωρα.
...........................


Ποτε περασες τελευταια φορα?

Ειναι πολυ καλος, καινουργιος, συντομοτερος και ασφαλεστερος (εφοσον ΔΕΝ περναει μεσα απο χωρια) ... :cool:

Ας δωθει με το καλο στην κυκλοφορια και βλεπουμε ... :wacko:

lady-rider
10/07/2006, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ποτε περασες τελευταια φορα?

Ειναι πολυ καλος, καινουργιος, συντομοτερος και ασφαλεστερος (εφοσον ΔΕΝ περναει μεσα απο χωρια)

ΝΟΜΙΖΩ ειπα εεε :D
πριν απο 2 χρονια ειχα παει απο κει,ΜΕΣΑ απο τα χωρια :rolleyes:
μη βαρας ντε, εγω τωρα ειμαι στο Καθισμα,δεξια στην ιδιωτικη μου παραλια και απολαμβανω τον ηλιο :lol: :bigcry: :lol:
:sun: νοητα :sun:
σιγα μη θυμαμαι τον δρομο. :rotflmao:
θα επανελθω με φωτο :wave2:

tsakalaki 650
10/07/2006, 17:12
@ crs - k είσαι σίγουρος φίλε μου πως η Ιόνια οδός θα είναι απο εκεί;
Δεν το νομίζω καθώς ετοιμάζεται η παράκαμψη Αγρινίου και αυτή ο δρόμος θα συνδεθεί με την Εγνατία στα Γιάννενα.
Πάντως φίλε αν δεν θέλεις πολύ κίνηση και να ριψοκινδυνέψεις θα σου πρότεινα και γω την παραλιακή οδό απο Αστακό, Μύτικα ωραία διαδρομή χωρίς πολύ φασαρία.
Αν πας φιλαράκι πάντως Λευκάδα προτίμησε δυτική πλευρά που έχει καλύτερες παραλίες (κάθισμα, Αγ.Νικήτας,κατσίκι) και μια βόλτα στο Μεγανήσι απέναντι απο το Νυδρί, θα με θυμηθείς, μιλάμε για παρθένο τόπο με πεντακάθαρες παραλίες (φανάρι).

bartlal
10/07/2006, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsakalaki 650
μια βόλτα στο Μεγανήσι απέναντι απο το Νυδρί, θα με θυμηθείς, μιλάμε για παρθένο τόπο με πεντακάθαρες παραλίες (φανάρι).

ειδικα στο Νυδρι εχει και ενα αλλο αξιοθεατο! :lol: :lol: :lol:












Mods, ξυριστε το ποστ οποτε θελετε!

tsakalaki 650
10/07/2006, 17:30
Τι εννοείς ρε συ bartlal ? :confused:

bartlal
10/07/2006, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsakalaki 650
Τι εννοείς ρε συ bartlal ? :confused:

μην ανησυχεις, δεν αναφερομαι σε εσενα ή σε κατι που εχει αμεση σχεση με σενα!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:


:wave2:

tsakalaki 650
10/07/2006, 17:39
Ο.Κ. δεν το είπα για αυτό :beer: :beer:
:beer: :beer: :beer:

crs-k
10/07/2006, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsakalaki 650
@ crs - k είσαι σίγουρος φίλε μου πως η Ιόνια οδός θα είναι απο εκεί;
Δεν το νομίζω καθώς ετοιμάζεται η παράκαμψη Αγρινίου και αυτή ο δρόμος θα συνδεθεί με την Εγνατία στα Γιάννενα.
.....................


Πριν δυο χρονια ηταν γεματος ο τοπος με πινακιδες που ελεγαν "Εργο: Κατασκευη Ιονιας οδου".

Προσφατα δεν περασα και δεν ξερω.

Ο αλλος ειναι ο κεντρικος αξονας Πατρας - Ιωαννινων - Κακαβιας.


Αλλα απ' την αλλη δεν εχω και καμμια εμπιστοσυνη στο Ελληνικο Κρατος ...
Αν γουσταρει το μετονομαζει, δικο του ειναι ... :sick:


:lol: :rotflmao: :lol:

crs-k
10/07/2006, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
...........................
Mods, ξυριστε το ποστ οποτε θελετε!


Ράφλα ...

Δουλεια μΕ βγαζεις και θα σε δωσω στον Ολλανδο μΕ φαινεται ... :sick:


:lol: :rotflmao: :lol:

lygonis
11/07/2006, 14:38
Επειδή κατάγομαι απο ένα χωριο απο εκει. Έχω να σου πω ότι ο δρόμος ο παραλιακός όσον αφορά την άσφαλτο είναι μέτριος.Θέλει προσοχή σε κάτι μεγάλες ευθείες διότι έχει διαμήκη σαμάρια τα οποία με πάνω απο 180 συκώνεται η μηχανη στον αέρα.Πέρα απο τα κατσίκια που θα βρείς έχει και αγελαδες και γουρούνια οπότε προσοχή.Σε χρόνο μέχρι την Λευκάδα απο το Ρίο θα κάνεις 2 ώρες περιίπου.Μήν την κάνεις την συγκεκριμένη διαδορμή βράδι.Αν θες περισσοτερες λεπτομέρειες στείλε π.μ.

vas_sia
26/06/2008, 23:41
Τελικά ο ποιό ασφαλής δρόμος για Λευκάδα ειναι απο Ιονία Οδο?:confused:

Bavarian
27/06/2008, 00:45
Αμα βρείτε "ΙΟΝΙΑ ΟΔΟ" εμένα σφυράτε μου μπαβαρέζικα :lol:



Φίλε πριν 2 μέρες ήμουν Λευκάδα και ξενέρωσα αφάνταστα...έχει πολύ κόσμο και χιλιάδες σπαστικούς Αγγλους τουρίστες.Από τιμές πάντως είναι πολύ φτηνά.Θα βρεις πολύ εύκολα δωμάτιο και στα εστιατόρια και τα καφέ είναι πραγματικά πολύ φτηνά...

vas_sia
27/06/2008, 15:51
Σε όποιο νησι και να πάς ο ίδιος πανικός θα γινεται!

Zid
27/06/2008, 16:57
Εγώ πάντως θα πάω απο Παραλιακά.. αύριο...



Μ αρέσουν οι κατσίκες και τα γουρούνια τι να κάνω.... :bigcry:

Είναι πάντως πολύ πιο ήσυχος ο δρόμος απο τη παραλία... και νομίζω λίγο συντομότερος απο τον κεντρικό μέσω αμφιλοχίας...

el_hymador
27/06/2008, 17:18
Περσι πηγα και μαλιστα Αυγουστο...

Αφηστε τα Πορτο Κατσικια και τα Καθισματα και τους Εγκρεμνους για το μπουγιο

...ουτως η αλλως τις εχουν γ@μπιπ τις παραλιες με σειρες απο ομπρελοξαπλωστρες (μιλαμε βιομηχανια κανονικη δεν εχω ξαναδει τοσοες πολλες στην ζωη μου) και "ηπιας μορφης τοπυριστικη αναπτυξη"

Αποψη μου οτι οι προαωαφερθεντες παραλιες δεν αξιζουν ουτε και για μπανιο...σκαει το βουβο κυμα της Αδριατικης και τελικα δεν κολυμπας, παλευεις...

Ψαξτε την παραλια Καλαμιτσι που πιστευω οτι ειναι η ωραιοτερη του νησιου (;)...εχει ωραιωτατους βραχους που σχηματιζουν prive κολπισκους και κοβουν τα τσουναμια...

Η πραγματικη ομορφια της Λευκαδας ειναι η ενδοχωρα που εχει κρατησει και μερος απο την αυθεντικοτητα της.

:wave2:

α και στους καταρακτες οπωσδηποτε και να ανεβειτε μεχρι πανω, αλλα θελει αθλητικο παπουτσι και οχι σαγιοναρες κ.τ.λ.

vestromas
07/07/2008, 21:26
Συμφωνω με τον χυμαδορα τον φιλο μου. Χαμος απο κοσμο τον Αυγουστο, τρελο περπατημα για καλη παραλια, με ανηφοροκατηφορες, (βλεπε Μυλος). Εγκρεμνους, απαισια κατηφορα και επιστροφη πιο απαισια ανηφορα. Στο παρκινγκ χαμος στους εγκρεμνους με χωματοδρομο πουδρα, να γυρνας απο ατελειωτο ανηφορικο περπατημα ιδρωμενος και απο την σκονη να μην μπορεις να ανεβεις στην μηχανη. Να ξεσκονιζεις σαν μ@λ@κας και να κολας, και οι αλλοι να σπινιαρουν διπλα σου παρκαροντας και ξεπαρκαρωντας,
Το καλαμιτσι μονο αξιζει χωρις να λιωσεις στο περπατημα και στον κοσμο, αλλα εχει και αυτο το μονοπατακι του. Απλως δεν ειναι η κολαση των εγκρεμνων. Το πορτο κατσικι ισουτε με αστερα βουλιαγμενης στην ξαπλωστρα και στην λεζαντα.
Το καθισμα χαμος απο κοσμο και αυτοκινητα.
Γενικα το μερος ειναι καταπληκτικο μονο αν λειπουν κανα δυο χιλιαδες κοσμος.
:beer: :beer: :wave2:

motaba
08/07/2008, 09:55
Συμφωνώ απόλυτα!!!

Πριν μερικά χρόνια που είχε γίνει το "ντού" στα ακτοπλοϊκά είχε βουλιάξει το νησί και έκαναν έκληση τα τοπικά ραδιόφωνα αν έχει κάποιος κανένα δωματιάκη σπίτι του και μπορεί να φιλοξενήσει κόσμο να το δηλώσει στο ΚΕΠ... Έλεος.

Πολύ όμορφα και τα ορεινά χωριά, αλλά θα φάς πακέτο από τον κόσμο στις "ξακουστές" παραλίες...

Υ.Γ. Πάντως και ο Αγ. Γιάννης & η Γύρα μια χαρά μου φαίνονται...


:beer:

fzx
08/07/2008, 10:19
επισης αν πας προς νοτια κατω, αξιζει μια μικρη βολτα στην Κεφαλονια....

Απο την βασιλικη στην λευκαδα περνας απεναντι στο φισκαρδο...
εχει φερυ παντοφλα καθε μιση ωρα...

el_hymador
08/07/2008, 10:40
Του χρονου παντως αγονη γραμμη (οσο πιο αγονη γινεται) και στα @@ μου ολα....βαρεθηκα το καθεστως της ξαπλωστρας, του υπερτιμημενου δωματιου και της ταβερνας με gourmait υφος...οπως επισης βαρεθηκα τα ραστα, τα τουμπελεκια και τους μπαφους των "και καλα" εναλλακτικων που εχουν γ@μησει πανεμορφα νησια οπως η Σαμοθρακη, η Ιος η Αντιπαρος και η Ικαρια...

Φετος την πατησα, αλλα δεν ηταν δικη μου επιλογη :rolleyes:

Σκεφτομια και για βουνο...το ΣΚ στην Ζηρεια ειμασταν εμεις και εμεις με την θερμοκρασια σε ανθρωπινα επιπεδα...καβατζαρεις μια σκια διπλα σε ποταμακι και αραζεις!

αϊ σχιχτιρ με την βιομηχανια των διακοπων!

yiagt
08/08/2008, 23:01
.

yiagt
08/08/2008, 23:10
Ώπα...Εύρηκα!
Ας το βάλω εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=24317)
μπας κ το ψάχνει κ κάποιος άλλος
:wave2:

Harry_V
25/08/2008, 11:14
ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΑΠΟ ΛΕΥΚΑΔΑ.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΚΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΟΔΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ (ΜΕΓΑΛΕΣ ΛΑΚΟΥΒΕΣ, ΣΤΕΝΟΙ ΔΡΟΜΟΙ) ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΠΙΚΟΥΣ ΣΟΥΜΑΧΕΡ.

ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΧΩΡΙΑ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΔΕΝ ΠΙΝΕΤΑΙ (ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ Η ΑΠΟ ΚΑΚΟΣΥΝΤΗΡΗΜΕΝΟ ΔΙΚΤΥΟ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΩΝ. ΕΓΩ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΜΟΥ ΤΑ ΜΑΣΑΓΑΝ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΤΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΚΑΛΑΜΙΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥΚΟΣΜΙΑ "ΑΣΤΕΡΑ". ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΤΕ ΚΑΤΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΞΑΠΛΩΣΤΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΜΠΡΕΛΛΕΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 5 ΛΕΠΤΑ. ΞΑΦΝΙΚΑ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΜΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ΜΕΓΑΛΗ ΑΜΜΟΥΔΙΑ ΟΠΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΥΜΑΤΑ (ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ).

ΦΑΓΗΤΟ ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΜΕ ΘΕΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΙΟΝΙΟ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΤΑΒΕΡΝΑ ΡΑΧΗ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΕΞΑΝΘΕΙΑ (€ 27 1 μερίδα παϊδάκια, 1 μερίδα λουκάνικα, 1 μεγάλη χωριάτικη, 1 τζατζίκι, 1 πατάτες, 1 κιλό καλό κρασί ζητήστε το μαύρο). ΑΔΥΝΑΜΟ ΣΗΜΕΙΟ: ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΤΑ. Αναφέρω το όνομα γιατί θεωρώ ότι οι σωστοί επαγγελματίες πρέπει να επιβραβεύονται για να ξεχωρίζουν από τους πολλούς φελλούς.

ΜΕΙΝΑΜΕ ΣΤΟ ΑΘΑΝΙ ΣΕ ΣΥΜΠΑΘΕΣ ΔΙΚΛΙΝΟ ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΣΤΗ ΑΚΟΜΗ ΣΥΜΠΑΘΕΣΤΕΡΑ ΤΙΜΗ ΤΩΝ € 25 ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΕ ΑΘΛΙΟ ΚΑΜΠΙΝΓΚ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΖΗΤΟΥΣΑΝ € 29 (ΤΙ ΝΑ ΠΩ...)

ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΓΙΑ ΕΤΟΙΜΑΖΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ.