PDA

View Full Version : Andros- Exei paei kaneis?



CyBeRseXX
10/07/2006, 15:07
Skeftomai gia 4-5 meres me to eteron imisi na pame Andro.

Kserei kaneis kanena aksiologo ksenodoxeio i domatia, paralies pou aksizoun klp?

:D

dirtbird
10/07/2006, 15:36
Αν πας με το ΧΧ δεν έχω να σου προτείνω τίποτα από τα 2. Αν παίζει εντούρο, Άχλα για μπάνιο, και Saint Louis δωμάτια στο Νημποριό (κάτω από τη Χώρα). :wave2:

CyBeRseXX
10/07/2006, 15:52
:blush:

(me kouti tha pao opote...)

k alles entouro-paralies an ksereis euprosdektes.

tha to tsekaro to Saint Louis, oraio fainetai.. (http://www.andros.gr/saintlouis/pics.htm)

euxaristo omostavle:beer:

powerphot
10/07/2006, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από CyBeRseXX
:blush:

(me kouti tha pao opote...)

k alles entouro-paralies an ksereis euprosdektes.

tha to tsekaro to Saint Louis, oraio fainetai.. (http://www.andros.gr/saintlouis/pics.htm)

euxaristo omostavle:beer:

Για Άνδρο δες ΕΔΩ! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=8325&highlight=%EC%F0%E1%F4%F3%DF)
:wave2:

CyBeRseXX
10/07/2006, 16:07
k na fantasteis powerphot oti sto search patisa: Andros k meta Ανδρος k den evgale kati :p

ty gia to link.

dirtbird
10/07/2006, 16:07
Πήγαινε σε όλες τις άλλες, στο τέλος θα καταλήξεις εκεί. Υπόψιν, 13 -15 χλμ χωματόδρομος σκληρός (με κουτί θέλεις πάνω από μισάωρο και ας είναι και 4Χ4).

Για φαγητό αν πας στο restaurant πάνω από τον ναυτικό όμιλο στο έβγα του Νημποριού (ολίγον πιασέκολο) , ζήτα από πριν να σου φυλάξουν μπανόφι για το τέλος.

CyBeRseXX
10/07/2006, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Υπόψιν, 13 -15 χλμ χωματόδρομος σκληρός (με κουτί θέλεις πάνω από μισάωρο και ας είναι και 4Χ4).


Auto eprepe na mou to peis merikous mines prin OUPS (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=21568) Tora ematha :smokin:

Gia ton Ban-Ofi an den einai kati se fidi tha to timisoume analogos.. Mallon gia gliko akougetai

powerphot
10/07/2006, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από CyBeRseXX
k na fantasteis powerphot oti sto search patisa: Andros k meta Ανδρος k den evgale kati :p

ty gia to link.
Ούτε εμένα μου έβγαζε τίποτα με το "Ανδρος" και έβαλα΄....."Μπατσί":winka:
Καλά να περάσεις:wave2:

Trans
10/07/2006, 16:25
pote pas Andro? Ego me ta etaira trita (1/3 h gynaika ki ena trito to trans) 8a eimaste ekei to SK 15-16 Iouliou. An pesoun oi meres mas pm me:)

dirtbird
10/07/2006, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από CyBeRseXX


Gia ton Ban-Ofi an den einai kati se fidi tha to timisoume analogos.. Mallon gia gliko akougetai Εxactly:winka:

Aπό Μπατσί - Γαύριο μην ασχοληθείς πολύ, είναι λίγο άθλια. Απογευματάκι ανέβα στο Α.Απροβάτου, έχει πολύ ωραία θέα στο ηλιοβασίλεμα. Της γριας το πήδημα είναι πολύ μικρή παραλία, δεν έχω κάτσει ποτέ.
Στα Άχλα, ο δρόμος τελειώνει πριν την παραλία. Μην παρκάρεις στο τέλος γιατι και τεράστια κροκάλα έχει και στενά για το Maverick είναι. Επίσης αν έχει αέρα παίζει αμμοβολή (περισσότερο ψιλό βοτσαλάκι είναι παρά άμμος). Την έξοδο για το χωματόδρομο την βρίσκεις μετά το δεύτερο χωριό φεύγοντας από Νημποριό (γύρω στα 20χλμ απόσταση), στο δεξί σου χέρι. Μπαίνεις στο χωματόδρομο και πας με κατεύθυνση προς τα δεξιά.

:wave2:

CyBeRseXX
11/07/2006, 12:15
powephot gia tis euxes k dirtbird gia tis plirofories ek ton eso. :cool:

Ekleisa sto StLouis telika apo aurio os Kiriaki.

Trans sou stelno PM

Ta leme stin epistrofi. :wave2:

wild_cat/anima
11/07/2006, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εxactly:winka:

Της γριας το πήδημα είναι πολύ μικρή παραλία, δεν έχω κάτσει ποτέ.


:wave2:
αυτη η παραλια είναι κοντα στο χωριο όρμος κορθιου ή κόρθι,έχω πάει το 97 βεβαια αλλα δε νομιζω να χει αλλάξει κάτι.
ο δρόμος που οδηγει εκει ήταν χωματοδρομος(ίσως να ναι ακόμα )και για να φτάσεις στην παραλία πρέπει να ακολουθήσεις ένα δυσβατο μονοπατι.
είναι πραγματικά πολύ όμορφα και ερημικα.
για βραδινό μπανιο δεν είναι οτι καλύτερο μιας και εκτος του δυσβατου, βγαίνουν στην θαλασσα και τσούχτες οπότε be careful.
το όνομα η παραλία το πήρε από μια γρια που επί τουρκοκρατίας πρόσωδε στους τούρκους την οικογενεια της για χρήματα και μετα πήδηξε από το βράχο για να αυτοκτωνήσει απο τις τυψεις.
καλά να περασεις

ΙΠΠΕΑΣ
24/07/2006, 16:45
Εγώ απλά να αναφέρω ότι κατά την παραμονή μου εκεί, διαπίστωσα ότι το νησί αυτό, στο βόρειο τμήμα του έχει κακοτράχαλους δρόμους. Στη βορειοδυτική πλευρά έχει μέχρι και πέτρες στους χωματόδρομους. :uplate:

Κόντεψα να το σπάσω το παπί και είμουν και δικάβαλο :bigcry: .

Αν δεν θέλετε να ταλαιπωρηθείτε ασχοληθείτε με το "κάτω μισό" του νησιού εκτός και αν έχετε κανένα εργαλείο που οργώνει. :lol:

Όπωσδήποτε να πάτε στης γριάς το πήδημα. Επίσης να πάτε και να περπατήσετε την πετρόστρωτη Χώρα της Άνδρου. Όλα τα σπίτια είναι παλιά αρχοντικά και το βράδυ έχει αρκετή κίνηση από επισκέπτες που γυρνάνε σαν τα μυρμήγκια. :wacko:

Σε αρκετά σημεία το νησί είναι αρκετά ορεινό και έχει στροφιλίκια με ανηφοροκατηφόρες. Έχει τρεχούμενα νερά και ρυάκια-καταράκτες. Οι ταβέρνες είναι διάσπαρτες κάτω από τα πλατάνια. :a32:

Δείτε αυτό για τα σημεία ενδιαφέροντος
http://www.villadora.gr/greece/view_indexGR.htm

anf125
25/07/2006, 23:53
Από ότι ακούω πρέπει να χεις κάνα on/off ή enduro για να κινηθεί αξιοπρεπώς... για παπί η scooter μάλλον δεν ενδείκνυται... Πέρσι είχα πάει χωρίς μεταφορικό μέσον οπότε περιορίστικα αναγκαστικά σε Μπατσί και Χώρα...

Κάτι άλλο, αν αποφασίσει κάποιος να νοικιάσει μηχανάκι (οπουδήποτε όχι μόνο στην Άνδρο), πρέπει να φέρει και κράνος από το σπίτι του; Ξέρω ότι κάποιοι νοικιάζουν και κράνος αλλά έχω αμφιβολίες για την ποιότητα και την καθαριότητά τους (των κρανών). Αν πάλι φέρεις δικό σου στις αποσκευές σου πιάνει πολύ τόπο ρε γμτ...

ΙΠΠΕΑΣ
26/07/2006, 09:13
Αν κινηθείς από τη μέση και κάτω, τότε μπορείς να πας και με 50άρι σκούτερ. Δεν είναι άσχημοι οι ασφάλτινοι δρόμοι απλά θα αργείς να το γυρίσεις αν έχεις αργό εργαλείο. :wave2: