PDA

View Full Version : Έκκληση ζωής για δότες μυελού των οστών



tsakalaki 650
10/07/2006, 18:31
Δραματική έκκληση κάνουν οι γονείς του μικρού Λευτέρη για να βρεθεί συμβατός δότης μυελού των οστών. Ο 7χρονος Λευτέρης που μέχρι πριν απο λιγο καιρό ήταν στο κολυμβητικό τμήμα του ΠΑΟΚ πάσχει απο μια σπάνια ασθένεια με αποτέλεσμα να χάσει την όραση του και να κινδυνεύει να μείνει παράλυτος. Θεωρώ πως είναι χρέος του καθενός μας να πάει σε όποιο νοσοκομείο μπορεί και να δόσει ένα δείγμα αίματος για να ελεγχθεί αν είναι συμβατός δότης. Ακόμα και αν δεν είναι όμως για τον μικρό φίλο μας μπορεί να σώσει την ζωή απο 36 ακόμα παιδάκια που βρίσκονται αυτή τη στιγμή σε λίστα αναμονής για μόσχευμα.Να τονίσω πως για να δόσουμε δείγμα πρέπει να πάμε (για Θεσσαλονίκη στο Γ.Παπανικολάου) Αθήνα (Γ.Γεννηματάς και παίδων Αγία Σοφία) και σε όλα τα νοσοκομεία στην υπόλοιπη Ελλάδα. Δίνεις λίγο αίμα το οποίο στέλνετε για ανάλυση προς την συμβατότητα και αν είσαι συμβατός δότης θα σου πάρουν με παρακέντιση μυελό των οστων απο την περιοχή της λεκάνης με αναισθησία πάντα. Το καλό όμως που θα έχουμε κάνει θα είναι να έχουμε σώσει μια ζωή.
Να ζητήσω και συγνώμη απο τους mods αν δεν το έχω βάλει στο σωστό μέρος.

Dodok edessa
11/07/2006, 07:20
Όποιος μπορεί ας πάει..
Δηλαδή τι οποίος μπορεί…Όλοι να πάτε !!
Αξίζει πραγματικά τον κοπο ...δυο λέπτά υποθεση είναι ....
Εγώ πήγα χθες και το μόνο που σου κάνουνε ειναι να σου πάρουνε λίγο αίμα ...


Τα ευχάριστα είναι οτι σήμερα το πρωί είπανε στις ειδήσεις οτι μάλλον βρέθηκε δότης.:a25: :a25: :a23: :a25: :a23: :a25:



Άλλωστε η ράτσα μας (μοτοσικλετιστές)είναι Υπερευαίσθητη με τα παιδία ΟΛΟΥ του κόσμου ,αποδεδειγμένο χιλιάδες φορές αυτό.

Άντε ξεκινάτε !!!:wave2:

Vezouvios
11/07/2006, 07:27
Ο 7χρονος Αγγελόπουλος Ελευθέριος ο οποίος πάσχει από Αδρενολευκοδυστροφία, χρειάζεται επειγόντως μεταμόσχευση μυελού των οστών. Κανείς όμως από τους συγγενείς του δεν έχει συμβατότητα με το σπάνιο είδος Μυελού των οστών του μικρού.



O μικρός Λευτέρης χρειάζεται τη συμπαράσταση όλων μας.



Oσοι επιθυμείτε μπορείτε να προσέλθετε στα Τμήματα Ανοσολογίας και Ιστοσυμβατότητας των παρακάτω δημοσίων νοσοκομείων για έλεγχο ιστοσυμβατότητας για να γίνετε ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΔΟΤΕΣ ΜΥΕΛΟΥ ΤΩΝ ΟΣΤΩΝ και ίσως έτσι μπορέσετε να βοηθήσετε το μικρό Ελευθέριο.



· Ιπποκράτειο Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης. Τηλ. 2310892650

· (Τμήμα Ιστοσυμβατότητας, 2ος Όροφος, 07:30-09:30 π.μ.)

· Γ.Ν.Α Ευαγγελισμός. Τηλ. 210 7248312

· Γ.Ν.Α Γεννηματάς, Τηλ. 210 771191



Ο διεθνής δότης μυελού των οστών μπορεί οποιαδήποτε στιγμή να κληθεί για οποιοδήποτε παιδί ή ενήλικα χρειάζεται μυελό των οστών.Αν επιθυμείτε να αρνηθείτε σε οποιαδήποτε φάση της διαδικασίας αυτό είναι δεκτό. Θα πρέπει ωστόσο να αναλογιστείτε το πόση αναστάτωση μπορεί να προκαλέσει στον άρρωστο και την οικογένειά του αν βρεθεί κάποιος που είναι συμβατός και τελευταία στιγμή αρνηθεί. Καλό θα ήταν λοιπόν να έχετε ενημερωθεί σχετικά με την διαδικασία για να μπορέσετε να πάρετε μια συνειδητή απόφαση.

Dodok edessa
11/07/2006, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
Ο 7χρονος Αγγελόπουλος Ελευθέριος ο οποίος πάσχει από Αδρενολευκοδυστροφία, χρειάζεται επειγόντως μεταμόσχευση μυελού των οστών. Κανείς όμως από τους συγγενείς του δεν έχει συμβατότητα με το σπάνιο είδος Μυελού των οστών του μικρού.



O μικρός Λευτέρης χρειάζεται τη συμπαράσταση όλων μας.



Oσοι επιθυμείτε μπορείτε να προσέλθετε στα Τμήματα Ανοσολογίας και Ιστοσυμβατότητας των παρακάτω δημοσίων νοσοκομείων για έλεγχο ιστοσυμβατότητας για να γίνετε ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΔΟΤΕΣ ΜΥΕΛΟΥ ΤΩΝ ΟΣΤΩΝ και ίσως έτσι μπορέσετε να βοηθήσετε το μικρό Ελευθέριο.



· Ιπποκράτειο Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης. Τηλ. 2310892650

· (Τμήμα Ιστοσυμβατότητας, 2ος Όροφος, 07:30-09:30 π.μ.)

· Γ.Ν.Α Ευαγγελισμός. Τηλ. 210 7248312

· Γ.Ν.Α Γεννηματάς, Τηλ. 210 771191



Ο διεθνής δότης μυελού των οστών μπορεί οποιαδήποτε στιγμή να κληθεί για οποιοδήποτε παιδί ή ενήλικα χρειάζεται μυελό των οστών.Αν επιθυμείτε να αρνηθείτε σε οποιαδήποτε φάση της διαδικασίας αυτό είναι δεκτό. Θα πρέπει ωστόσο να αναλογιστείτε το πόση αναστάτωση μπορεί να προκαλέσει στον άρρωστο και την οικογένειά του αν βρεθεί κάποιος που είναι συμβατός και τελευταία στιγμή αρνηθεί. Καλό θα ήταν λοιπόν να έχετε ενημερωθεί σχετικά με την διαδικασία για να μπορέσετε να πάρετε μια συνειδητή απόφαση.

να συμπληρώσω μόνο οτι μπορείτε να πάτε σε οποιοδήποτε νοσοκομείο της χώρας για την αιμοληψία.

ktm640lc4
11/07/2006, 08:54
Εγω δεν ξερω την διαδικασια που γινεται μετα. Αν υποθεσουμε οτι εισαι συμβατος δοτης. Μετα τι γινεται?

Dodok edessa
11/07/2006, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Εγω δεν ξερω την διαδικασια που γινεται μετα. Αν υποθεσουμε οτι εισαι συμβατος δοτης. Μετα τι γινεται?

Η πιθανότητα να εισαι συμβατός ειναι μια στις 30000.
αν είσαι συμβατός προχωράνε σε απλες εξετάσεις για διάφορες ασθένειες και αν ολα ειναι οκ προχωράνε με παρακέντηση στην συλλογή του ιστού -μυελού .
σχετικά είναι ανώδυνο ..εχεις κάποιες σκελετικές ενοχλήσεις για καμία εβδομάδα περίπου .
Το δειγμα μενει σε τραπεζα δεδομενων γιατι ειναι εκατονταδες τα παιδακια που πασχουν απο αυτου το ειδους ασθενειες.
Απλα αν εισαι συμβατος σε καλούνε, και χαρίζεις την ζωη στο μικρουλη που σε εχει αναγκη καθως και σε ολοκληρη την οικογενεια που αργοπεθαίνει.
έτσι απλα...είσαι Θεός, με το να κανης το πιο απλο πραγμα και το πιο ανεξοδο ..λιγο αιματακι για αρχη...
Αντε ακομα κάθεστε ??


υγ.δεν εχω ιατρικες γνωσεις και δεν ξερω αν τα μεταφέρω σωστα ..
αυτα που λεω ειναι αυτα που διαβασα στο φυλλαδιο που μου εδωσαν στην αιμοδοσια :wave2:

Vezouvios
11/07/2006, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Εγω δεν ξερω την διαδικασια που γινεται μετα. Αν υποθεσουμε οτι εισαι συμβατος δοτης. Μετα τι γινεται?


Απλα.........

ΔΩΡΕΑ ΜΥΕΛΟΥ ΤΩΝ ΟΣΤΩΝ

Μπορείς να σώσεις μια ζωή.



Ο μυελός είναι ένας ρευστός ιστός που βρίσκεται μέσα στα οστά του οργανισμού.



Μεταμόσχευση μυελού των οστών είναι η αντικατάσταση του πάσχοντος μυελού με κύτταρα από ένα υγιή δότη, τα οποία μεταγγίζονται στον ασθενή ακριβώς όπως μια μετάγγιση αίματος.

1.


Η μεταμόσχευση γίνεται με δυο τρόπους:

- Η λήψη από τον δότη γίνεται με οστική παρακέντηση κάτω από γενική ή ραχιαία αναισθησία από ειδικούς αιματολόγους ενώ το ποσό του μυελού που συλλέγεται αναγεννάται γρήγορα χωρίς να επηρεάζει την γενική κατάσταση του δότη, ο οποίος και επιστρέφει σπίτι του μετά από μια ή δύο μέρες.


- Ο δότης λαμβάνει για μια εβδομάδα ένα ειδικό φάρμακο για να αυξηθούν τα κύτταρα που χρειάζονται για την μεταμόσχευση. Στη συνέχεια τα κύτταρα αυτά διαχωρίζονται από το αίμα του δότη σε ένα ειδικό μηχάνημα και μεταμοσχεύονται στον ασθενή. Η διαδικασία διαρκεί 4 ώρες και είναι εντελώς ανώδυνη.


Οι πιθανότητες να φτάσει ένας εθελοντής να γίνει δότης είναι ελάχιστες καθώς η πιθανότητα ανεύρεσης συμβατότητας μεταξύ δυο τυχαίων ανθρώπων είναι πολύ μικρή. Σε όλες τις φάσεις της διαδικασίας μέχρι την έναρξη της προετοιμασίας του λήπτη για την μεταμόσχευση, ο εθελοντής δότης μπορεί να αναιρέσει την απόφασή του εάν δεν νιώθει έτοιμός.



Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε απευθυνθείτε στο Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων (ΕΟΜ) στο τηλ. 210-7255065 ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.eom.gr

Πηγή: Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων (ΕΟΜ)

George-3-
11/07/2006, 09:51
Τωρα το ειπαν στο ραδιο. Βρεθηκε ο δοτης.

tsakalaki 650
11/07/2006, 09:58
Παιδιά ο δότης για τον μικρό Λευτέρη μπορεί να βρέθηκε, όμως αυτή τη στιγμή μόνο στην Ελλάδα στη θέση του Λευτερη είναι άλλα 36 παιδάκια αν δεν κάνω λάθος στον αριθμό ίσως και παραπάνω. Ας μην σταθούμε μόνο σε αυτό το περιστατικό και ας ευαισθητοποιηθούμε όλοι για να σωθούνε και άλλα παιδάκια. Αύριο μπορει να χρειαστεί την βοήθεια μας κάποιος γνωστός μας, ας υπάρχουν δότες και ας είναι αχρείαστοι.

Vezouvios
11/07/2006, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Τωρα το ειπαν στο ραδιο. Βρεθηκε ο δοτης.

Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να μεινουμε ετσι..
Με την πρωτη ευκαιρια παιδια πρεπει να αυξησουμε την τραπεζα μυελου των οστων και του αιματος.

Ειδικα το 2ρο μας αφορα πολυ περισσοτερο εμας τους μοτοσυκλετιστες.
Πηγαινετε να σας πιουν λιγο το αιμα δεν κανει κακο,

xastoukopsaro
11/07/2006, 14:12
ειμαι δωρητης αιματος αλλα να πω την αληθεια τα κανω πανω μου να γινω δωρητης μυελου.... δεν ξερω γιατι ...πιστευω θα λυποθυμισω μονο και μονο με την ιδεα...... πιστευω οτι φοβαμαι τους γιατρους....
ποπο μου μοναει το στομαχι να το σκεφτομαι....

μπορει να ειμαι κοτα η δεν ξερω και εγω τι αλλα με τον μυελο με πιανει κατι. ισως επειδη δεν ξερωτ ην διαδικασια και τις τυχον παρενεργιες... στην δωρεα αιματος απλα να σκασεις κατω σαν καρμουζι στο σηκωμα.... αλλα στον μυελο??????