PDA

View Full Version : καπάκια κινητήρα - Βάψιμο



gtheof
10/07/2006, 21:58
Γεια χαρά σε όλους.

Έχω ένα z750s, και θέλω να βάψω τα καπάκια του κινητήρα, επειδή έχουν μικρές γρατσουνιές από στατική πτώση. Δε με απασχολεί ιδιαίτερα να πετύχω το ακριβές χρώμα της μαμάς (είναι περίπου στο χρώμα του χαλκού), αλλά προφανώς χρειάζεται ειδική βαφή λόγω της θερμοκρασίας που αναπτύσσεται εκεί κλπ.

Γνωρίζει κανείς κάποιο μαγαζί πού να μπορώ να απευθυνθώ, τι κόστος περίπου θα έχει η βαφή για δύο καπάκια και αν (λέω ΑΝ) μπορώ να τα βάψω μόνος μου?

Ευχαριστώ

gcrook
10/07/2006, 23:24
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=21471&highlight=%EA%E1%F0%2A%EA%E9%E1

Α και στειλε και κανα πμ στον Keleuth να σου υποδειξει κανα ποστ δικο του γιατι βαριεμαι να ψαχνω.:wave2:

gtheof
11/07/2006, 07:51
Thanks.

Ekana search gia "καπάκια" (me tono) kai "kapakia" (english) kai de mou ebgale threads..

George-3-
11/07/2006, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=21471&highlight=%EA%E1%F0%2A%EA%E9%E1

Α και στειλε και κανα πμ στον Keleuth να σου υποδειξει κανα ποστ δικο του γιατι βαριεμαι να ψαχνω.:wave2:

Επισης μπορεις αντι να στειλεις στον Keleuth να στειλεις στον Keleyti που εννοει...:D ;)

gtheof
11/07/2006, 10:02
Kai den ton evriska.... Thanks!!

KeLeYTiS
11/07/2006, 10:33
Hello :eek: :D

Λοιπον

Για να βαψεις τα καπακια του κινητηρα εννοειται οτι θα τα βγαλεις απο το μηχανακι ετσι?
Οκ το καπακι του βολαν δεν ειναι τιποτα αλλα της καμπανας ?

Η απλα θελεις να μονωσεις και να βαψεις ισα ισα για να φυγει η ασχημια απο τα καπακια?

Στην πρωτη περιπτωση θα γινοταν η καλυτερη δουλεια
Θα τα εκανες αμμοβολη και μετα βαψιμο με σπρευ θερμοκρασιας

Στην δευτερη (που μαλλον αυτη θα ειναι) θα τα τριψεις με ενα ψιλο γυαλοχαρτακι (320-400) η αν εχουν κανα βαθυ σημαδι ξεκινα με λιγο πιο χοντρο (240) αλλα μην το παρακανεις...

Καθαριζεις με ενα στεγνο πανι
Μονωνεις με χαρτοταινια (Βαλε και λιγο εφημεριδα στο υπολοιπο μηχανακι μην παχνιασει)
Και βαφεις 2-3 χερια με διαφορα μεταξυ τους 10 εως 20 λεπτα με χρωμα θερμοκρασιας...
Οι χρωματισμοι σε αυτα συνηθως ειναι περιορισμενοι...

ΠΡΟΣΕΧΕ το χρωμα που θα παρεις να ειναι οντως θερμοκρασιας γιατι και τα απλα αντεχουν μεχρι 180- 200 βαθμους αλλα μολις περασουν τους 100 γινονται μαλακα και κανουν σημαδια..

Αυτα τα ολιγα...

ΥΓ) Δεν πιστευω καποιο καπακι σου να ειναι αλουμινενιο,πλαστικο ?

OldMan
11/07/2006, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
ΥΓ) Δεν πιστευω καποιο καπακι σου να ειναι αλουμινενιο,πλαστικο ?

Μαγνησίου...???:blush:

KeLeYTiS
11/07/2006, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μαγνησίου...???:blush:

Ξερεις γιατι ρωταω?

Γιατι αυτα τα χρωματα δεν παιρνουν υποστρωμα ουσιαστικα ειναι 2 σε 1 ...
Οποτε αν το υλικο ειναι περιεργο το καλυτερο θα ειναι απο εκει που θα παρει το χρωμα να ρωτησει πρωτα αν κανει για το υλικο που ειναι φτιαγμενα τα καπακια...

Μην την πατησει οπως οταν εβαψα ενα μικρο ηλεκτρικο σομπακι και δεν κολλαγε στο νικελ πισω απο τις αντιστασεις το χρωμα...
Ετσι εριξα σουρφασερ και μετα βαψιμο...

Αποτελεσμα?

Το σουρφασερ πηρε φωτια και εμενα τα νευρα μου τσαταλια :lol: :rotflmao: :bigcry:

kiriakost
29/04/2007, 14:45
Να ζωντανέψω λίγο το θέμα , γιατί και εγώ σκέφτομαι να βάψω καπάκια ..

Το χρώμα είναι χρυσό σκούρο , και τα καπάκια αλουμίνιο .

Ερώτημα ? Η Honda, δεν πουλάει τέτοιο χρώμα ? :confused:

2) Μήπως υπάρχει καμιά πρόταση , για μάρκα βαφής και κωδικό χρώματος - για σπρέι η πιστόλι .

3) Υπάρχει μήπως και στόκος , για τέτοια δουλειά ? υψηλές θερμοκρασίες ..

gtheof
29/04/2007, 15:25
Καλησπέρα.

Εγώ τελικά τα έβαψα με ένα spray που έφτιαξα σε χρωματοπωλείο αυτοκίνήτων, όχι ειδικό για υψηλές θερμοκρασίες. Ο τύπος μου το έφτιαξε με το μάτι, και δοκιμάζοντάς το πάνω στο καπάκι. Το έβαψα μόνος μου, και μάλιστα χωρίς να ξεβιδώσω τα καπάκια (απλά έκανα αρκετή δουλειά με χαρτοταινία, για να καλύψω τα υπόλοιπα μέρη της μηχανής). Έγινε μια χαρά, λες και το έχω βάψει με ηλεκτροστατική! Το έκανα πριν αρκετούς μήνες (9?) και κρατάει μια χαρά, ούτε έχει ξεθωριάσει ούτε τίποτα.

Αυτός μου είχε πει αν ήθελα, να το περνούσα και με ένα βερνίκι (σε spray), για ακόμα μεγαλύτερη προστασία, αλλά τελικά δεν το έκανα. Σκέψου ότι εκεί δεν ακουμπάει τίποτα, επομένως δεν είναι από τα ευαίσθητα σημεία (π.χ. τα ακρόμπαρα που τα έβαψα στο ίδιο χρώμα, μετά τα πέρασα με βερνίκι, γιατί αλλίώς θα ξέβαφαν, καθώς ακουμπάει εκεί η άκρη του γαντιού).

Ναι, μου είχαν πει ότι υπάρχει και στόκος.

kiriakost
29/04/2007, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtheof
Σκέψου ότι εκεί δεν ακουμπάει τίποτα, επομένως δεν είναι από τα ευαίσθητα σημεία (π.χ. τα ακρόμπαρα που τα έβαψα στο ίδιο χρώμα, μετά τα πέρασα με βερνίκι, γιατί αλλίώς θα ξέβαφαν, καθώς ακουμπάει εκεί η άκρη του γαντιού).


Στην περίπτωση μου στο ένα απο τα δυο καπάκια ,ακουμπάει συνέχεια το πόδι ,για το πίσω φρένο ..


Και τώρα μια ερώτηση Μπόμπα !! :D

Το χρώμιο θα ήταν καλύτερη λύση από την μπογιά ?

OldMan
30/04/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Το χρώμιο θα ήταν καλύτερη λύση από την μπογιά ?
Ασυζητητί ...!!! :wave2:

(ειδικά αν σκέφτεσαι να κάνεις chopper το μηχανάκι σου...):D

kiriakost
30/04/2007, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ασυζητητί ...!!! :wave2:

(ειδικά αν σκέφτεσαι να κάνεις chopper το μηχανάκι σου...):D



Να κάνω chopper, το λατρευτώ μου αγριόγκαζο, ηπίου ύψους ?? :yuck:

Με τίποτα , προτιμώ να το κάνω γεμιστό με πιλάφι .. :lol: :lol: :wave2:

Μεσοβδόμαδα θα επισκεφτώ, το ένα και μοναδικό κατάστημα του Βόλου , με εξειδικευμένα χρώματα για αυτοκίνητα , για να με ενημερώσει τι προϊόντα υπάρχουν . :)

katsavidi2005
01/05/2007, 10:32
Λοιπον στα φαναρια Δημινιου κανεις αριστερα και ουτε 30 μετρα μετα, στο αριστερο σου χερι, ειναι ενα γωνιακο μαγαζι που πουλαει χρωματα αυτοκινητων.Δεν εχω ξανασυναντησει τοσο εξυπηρετικο ανθρωπο.Επισης αν θες σου δινω το τηλεφωνο απο ενα παλικαρι που δουλευει σε βαφειο και περνει και δουλειες μονος του.Ειναι παμφθηνος

Δεν ξερω αν εννοουσες αυτο το μαγαζι αλλα αν οχι ε τοτε....πρεπει να πας.

kiriakost
01/05/2007, 14:49
Να σε καλα φιλε , ναι και βεβαία θέλω να έχω επιλογές ... έλεγα για το μαγαζί στους αγίους Αναργύρους με Λαρίσης .

Ναι δωσε μου με ενα PM, το τηλέφωνο του φίλου σου ..

Να σε καλά πατριώτη ;)