PDA

View Full Version : Αθήνα-Αγγλία! (ζητουνται πληροφοριες)



ALEX_SSGTi
11/07/2006, 13:49
Καταρχήν να χαιρετήσω όοοοοολους εσάς!
Με λένε Αλέξη, αλλά δεν έχω μοτοσικλέτα :blush: έχω ένα ταπεινό αυτοκίνητο...
Βέβαια μου αρέσουν αρκετά οι μοτο και κάποια στιγμή θέλω να αγοράσω και εγώ μία. Το θέμα μου όμως δεν είναι αυτό!
Θέλω με έναν φίλο μου να πάμε οδικώς από την Αθήνα στην Αγγλία. Επειδή ξέρω ότι είσαστε ταξιδιάρες ψυχές, θέλω να μου πείτε μερικά tips για αυτό το ταξίδι!

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
Αλέξης :)

megatim
12/07/2006, 10:52
Φιλε δεν εχω κανει την απόσταση, αλλα επειδη ήμουν Λονδίνο, σε ενημερώνω πως έχει διόδια για να μπεις στο κεντρο της πολης και καμερες που καταγράφουν όσους δεν έχουν το είσητηριάκι. Τα διόδια ήταν 5 λίρες πέρυσι. Επίσης, αν πας από Γαλλία/Ολλανδία, πρόσεχε την περιμετρική του λονδίνου, M25, γιατί έχει απίστευτο φόρτο και αναρίθμητα ατυχήματα.

Α, και εκεί οδηγούν στα αριστερά! Και στα βενζινάδικα βάζεις βενζίνη μόνος σου. Και μετά πας μέσα και πληρώνεις. Μην περιμένεις σαν τον υποφαινόμενο μλκ να έρθει το παλικάρι να σε εξυπηρετήσει.

Για περισσότερες πληροφορίες για Αγγλία στείλε πμ.

Καλό ταξίδι!

ALEX_SSGTi
12/07/2006, 12:21
Βασικά Λονδίνο έχω ξαναπάει 4 φορές,αλλά όχι οδικώς, με αεροπλάνο. Τις τρεις από αυτές είχα νικοιάσει αυτοκίνητο. Τα διόδια στην Γαλλία ξέρει κανείς πόσο έχουνε? Η διαδρομή που θα ακολουθήσω θα ξεκινάει από Ανκόνα και από εκεί θα ανέβω Μπολόνια, Πάρμα, Μιλάνο, Ελβετία, Γενεύη, Γαλλία,Ντιζόν, Παρίσι, Καλέ, Ντόβερ, Λονδίνο, Νορθάμπτον.

Ξέρει κανείς πόσο έχουν τα διόδια στην υπόγεια διάβαση Καλέ-Ντόβερ? Τα διόδια στην Ιταλία?


Σας ζάλισα,ε????
:smilea: :rolleyes:

MIKE_16V
12/07/2006, 12:26
Ακομα το με το χρεπι σου κυκλοφορεις ρε!!!

Μηπως θες να σε πει και αυτο στην Αγγλια:lol:

ALEX_SSGTi
12/07/2006, 12:48
Σιγά που θα φτάσει το Swift Αγγλία ρε! Θα σκουριάσει στο Superfast!
Με ένα Elantra θα πάω!

SF
12/07/2006, 16:33
Την έχω κάνει κι εγώ τη διαδρομή (με κουτί) 2 φορές περίπου όπως τη λες, και μια από Κυανή Ακτή και μετά coast-to-coast Γαλλία μέχρι το Calais. Διόδια δε θυμάμαι ρε γαμώτο, αλλά τίποτα εξωφρενικό όπως γενικά μας λένε (μάλλον όσοι δεν οδηγούν). Μη ξεχνάς ότι εκεί οι αυτοκινητόδρομοι είναι αυτό που λένε, και γράφεις πολύ περισσότερα χλμ στη μονάδα του χρόνου απ'ότι εδώ. Άλλωστε αναλογικά (στο χλμ) η Ελλάδα έχει μακράν τα ακριβότερα διόδια. Aν περάσεις από Ελβετία θα χρειαστεί να πληρώσεις τη βινιέτ, που δεν ξέρω πόσο έχει φέτος. (Τιφο, Πακτεν κλπ???)

Να προσέχεις στην Ιταλία (όπου κάνεις στάση, ακόμα και στο βενζινάδικο) γιατί σε κλέβουν ακόμα και κάτω από τη μύτη σου. (Παθών - κλαψ)

Τώρα αν έχεις χρόνο στη διάθεσή σου, είτε η μία είτε ή άλλη διαδρομή έχουν πράμα. Ειτε στάση στο Μαρανέλο στο μουσείο Ferrari, είτε πέρασμα από το Μονακό αν πας απο κάτω... κ.α.

(To Swift δε θα πάει τίποτα! Αφού δεν έπαθε Uno 1000άρι του `89 τίγκα φορτωμένο και με τη θερμοκρασία καρφωμένη στα κόκκινα!!!! LOOOOOL όμως!!!)

ALEX_SSGTi
12/07/2006, 16:43
SF ευχαριστώ! Πόσα χιλιόμετρα είναι η απόσταση?

Βασικά το Swift δεν έχει μοτέρ γιαυτό θα πάω με το άλλο μου κουτί!:winka: :D

Όσο για την Ιταλία, ξέρω! Είχα πάει Μπάρι και από εκεί κατέβηκα οδικώς μέχρι Regio Calabria και πέρασα με φέρυ στην Σικελία!
Και εκεί έχουνε φωλιά...!

Tropeas
12/07/2006, 18:09
Ελβετία το κουπόνι το 2004 ήταν 35?...

Tsakalaki
12/07/2006, 19:04
δεν ξέρω αν αυτό θα βοηθήσει... με όλη τη καλή διάθεση...


http://www.moto.gr/arthra/distances.php


ο "αδερφός" μου έκανε ταξίδι θεσσ/νίκη - δουβλίνο, αν αυτό βοηθάει...

http://www.motorsite.gr/index.php?acat=1&mcat1=13&racename=thessalduvlino2002



:wave2: