PDA

View Full Version : ζακυνθος-προσοχη πολλη



sotiris68
11/07/2006, 20:49
προσοχη παιδες οσοι πατε ζακυνθο στο δρομο απο αργασσι για βασιλικο.γλυστραει τρελλα.εφαγα μια φοβερη τουμπα την κυριακη....θα επανελθω με περισσοτερες πληροφοριες τις επομενες ημερες γιατι ειμαι ξερος απο κουραση.

oulas
13/07/2006, 14:31
Απο εκει ειμαι. Παντου Γλιστραει, Πρεπει ολοι οι δρμοι να φτιαχτουν απο την αρχη!

Vezouvios
13/07/2006, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
προσοχη παιδες οσοι πατε ζακυνθο στο δρομο απο αργασσι για βασιλικο.γλυστραει τρελλα.εφαγα μια φοβερη τουμπα την κυριακη....θα επανελθω με περισσοτερες πληροφοριες τις επομενες ημερες γιατι ειμαι ξερος απο κουραση.


ωπα ρε φιλε...
Περαστικα ,ευχαριστουμε για την προηδοποιηση..

Μου φαινετε οτι πρεπει να φτιαχτει ενα thread και να γινει sticky Επικινδυνα σημεια της ελλαδος για να προσεχουμε ειδικα τωρα που κανουμε εξορμησεις..

PLANETMAN
13/07/2006, 15:04
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΕΝΑ THREAD ME TA ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ!!:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Gandalf dr685sm
13/07/2006, 15:08
Στο συγκεκριμένο νησί , έχω αγοράσει ενα ωραιότατο "οικοπεδάκι" στην χώρα , όπου λίγο μετά την πλατεία , με "πάπιο" (τι άλλο αλήθεια; ), έχοντας καρφωθεί σε πιπίνι με μαγιό και παρεό (που ήταν διάφανο και αυτό!!) πήγα να καρφωθώ σε golf και μόλις που πρόλαβα να το αποφύγω και να πέσω παρακείμενα , με εκδορές και εγκαύματα απο την τριβή στο γυαλί-άσφαλτο.

Μάλιστα απο το σοκ , της πτώσης, και κοιτώντας τα αίματα, το έπαιξα Ράμπο και χρησιμοποίησα, για να καθαρίσω τις πληγές.... ναι ρε ... λευκό οινόπνευμα...καθαρό....

Μετά λοιπόν απο τις κραυγές των ινδιάνων , κατά την περιόδο εξορκισμού των κακών πνευμάτων και μερικά αόριστου προέλευσης Γαλλικά, μου εντυπώθηκε για τα καλά , οτι στο συγκεκριμένο νησί ,θα πρέπει να προσέχεις πέρα απο προσφύσεις, παγίδες θηλυκού γένους κτλ... να μην βάζεις καθαρό οινόπνευμα στις πληγές , όπως και τι μαλακίες μας πλασσάρει το hollywood για αλήθειες.

Πάντως για την ιστορία, στο νοσοκομείο , απλά νερό έριξαν και λίγο ιώδιο, μιας και οι πληγές είχαν απολυμανθεί για τα καλά... α και για αντιτετανικό ορρό .... μόνο στα φαρμακεία και να εύχεστε να μην είναι Αύγουστος, μιας και όλοι οι ξένοι, αγαπάνε το νησί και αγοράζουν "οικοπεδάκια" αβέρτα.

Gandalf

Ταξιδευτής
13/07/2006, 16:14
:lol: :lol: :lol: Και εγω μετα απο την πτωση μου στην Αττικη Οδο, και με το αριστερο χερι καταγδαρμενο απο τα εγκαυματα τριβης εκανα την εξυπναδα κ εριξα καθαρο οινοπνευμα στις πληγες!!!

Οι ντοπιοι στην Γουαδελουπη ακομα λενε για καποιες περιεργες κραυγες που ακουστηκαν μια νυχτα του Μαιου.... :lol: :lol: :lol:

devil's animal
14/07/2006, 12:32
ειχα παει περσι με τουτου και το τι ντριφτ εκανα...δεν μπορω να το περιγραψω...

2 φορες πηγε να με πεταξει γιατι το παρακανα:blush:

αλλα με μηχανακι πρεπει να εισαι προσεκτικος....εκτος αν εχεις κανα husaberg/ husky/ ktm sm και εισαι και χερας...οποτε θα το ευχαριστηθεις τρελα!!!

a$wto$
28/08/2006, 12:36
Την Ζακυνθο επισκεφηκα για πρωτη φορα πριν κανα μηνα.Πανεμορφο νησι,γαμηστερες θαλασσες (ειδα και μια απο τις περιφημες χελωνες :D)

Για τους δρομους τις εχω να πω οτι θελουν μεγαλη προσοχη.Κακη ποιοτητα οδοστροματος στα περισσοτερα σημεια,στροφες με περιεργη κλιση,στενωσεις,ελειψη ορατοτητας κι αλλα τετοια.
Πολλες νοικιασμενες γουρουνες με βρεττανους κυριως οδηγους ξεφυτρωνουν εκει που δεν το περιμενεις.
Ασε που εκτος αυτου υπαρχουν και οι κλασσικοι ελληνες "πιλοτοι"...
Εμενα στο ακρωτηρι (2,5Km μετα την πολή,ολο ανηφορικες στροφες) και ιδιαιτερα το βραδυ ακουγες λαστιχα απο αυτοκινητα να καιγονται μανιασμενα πανω στην ασφαλτο.

Πολυ προσοχη στις μετακινησεις σας εκει και θα περασετε ομορφα :wave2:

DimChios
24/09/2006, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
προσοχη παιδες οσοι πατε ζακυνθο στο δρομο απο αργασσι για βασιλικο.γλυστραει τρελλα.εφαγα μια φοβερη τουμπα την κυριακη....θα επανελθω με περισσοτερες πληροφοριες τις επομενες ημερες γιατι ειμαι ξερος απο κουραση.


Άχ, αυτή η στροφή... :rolleyes:
Την ξέρω καλά φίλε! :winka:
Πρώτη μέρα στο νησί, αφήνω τα πράγματα στο ξενοδοχείο στο Αργάσι και μπαίνω στ'αμάξι με τα ρεμάλια της παρέας να πάμε για μπανάκι Αγ.Νικόλα...
Προσωπικά τα στροφιλίκια είναι κάτι που ΚΑΙ με το Rallye καραγουστάρω όμως από την πρώτη κιόλας στροφή κατάλαβα πως ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΝΗΣΙ, ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΟΣ!!! :rolleyes:
Μόλις "τσαρούχωνες" το γκάζι με 2α και 4 άτομα μέσα στ' αμάξι, ντριφτάριζες για πλάκα! Και καλά στο "ανέβα", στην επιστροφή όμως που ώς επί το πλήστον είναι κατηφόρα...γ@μ@ τα!!! :eyepop:
Άκου λοιπόν σκηνικό! Στην 3η ή 4η στη σειρά αριστερή καθώς φεύγεις από το Αργάσι (την ίδια μάλλον με αυτήν που λές) φεύγει 4τροχο που κατέβαινε και στο παρατρίχα δεν έσκασε απέναντι στο ανάχωμα! :eyepop:
Σαν τον κουλό λοιπόν συνεχίζω...
Πάμε για μπανάκι και στην επιστροφή είμαστε κομβόι που όμως από τη βαρεμάρα και την κίνηση έχουμε αποστάσεις...ευτυχώς!
Σκέφτομαι, μ@λ@κί@ που δεν πήρα τη μηχανή στο νησί (γενικώς είχε πολύ κίνηση ρε γαμώτο εκεί πέρα!!!) αλλά από την άλλη σκεφτόμουν πως με τέτοιους δρόμους, με χωμάτινα λάστιχα το Africa και τόσους κουλούς -τουρίστες και μή- καλύτερα με το PEUGEOT!!!
Φτάνουμε λοιπόν στην επίμαχη στροφή (η οποία στο μέλλον με έτρωγε συνεχώς το δεξί πόδι και το αντίστοιχο χέρι, αλλά... :ninja: ) και.....φάαααααααααααπ....ένα ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΕΣ ΤΕΤ-Α-ΚΕ εκτυλίχθηκε μπροστά στα μάτια μας από ένα νοικιασμένο ΑΤΟS και 3 κοπέλες χωρίς ευτυχώς να έρχεται από το αντίθετο ρεύμα κανείς!!!
Η κοπέλα κατέβαινε με 3η και πρίν τη στροφή αντί να κατεβάσει ταχύτητα πάτησε συμπλέκτη και την πήρε με νεκρά στην ουσία!
Η συνέχεια...οι κοπέλες κόκκαλο μέσα στ' αμάξι κι εμείς (Τα ΡΕΜΑΛΙΑ σαν δεν ντρεπόμαστε) να έχουμε τσακιστεί ποιός θα πρωτοβγεί απ' τ' αμάξι να πάει να "βοηθήσει"! :winka: :D
Τελικώς το σκηνικό είχε μαθήματα οδήγησης συνοδεία καφέ στο ξενοδοχείο και γενικώς ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ με τα κορίτσια που.......




μένανε στο ίδιο ξενοδοχείο με μας!

:a25: :a30: :a25: :a07:


ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

ΚΑΙ Γ@ΜΩ ΤΙΣ ΣΤΟΦΕΣ ΛΕΜΕ!!!

:a13:

Άντε και καλό χειμώνα να έχουμε....

:wave2: