PDA

View Full Version : Metatropes se gpr 50



mj2005
12/07/2006, 01:51
paidia katarxhn xairetai..eimai neos sthn parea kai fainetai apo ta post mou..tespa sas grafw gia na sas rwthsw kati..agorasa to kainourgio derbi gpr 50 racing mont.2006..genika gia 50ari einai poly kalo 100 sthn kathfora dikavalo..omws epeidh to phra gia n mhn kavalaw ksenes mhxanes kai aytes pou kavalousa htan grygores ksenerwsa ligo..epsaksa amesws gia montes k den pisteyw oti 8a kanei tipota na to kanw 90ari..opote vrhka ena palikari edw kai eipame na valoume ena kinhthra wr200 epanw..to exei kanei se alla 3 z..alla mhxanakia alla ta katafernoume leei..ontws koumpwnei kala..ton kinhthra ton agorasa apla 8elw na mou peite ti alles metatropes proteinete na kanw (frena,anarthseis,lastixa)gia na einai swsto..Eyxaristw poly:D

Alx 84
12/07/2006, 09:37
καταρχάς καλώς ήρθες.

πρίν ξεκινήσεις να κάνεις κάποια μετατροπή υπολόγισε πόσα χρήματα θα σου κοστίσει κ άν αξίζει. μπορεί να σε συμφαίρει να το πουλήσεις κ να πάρεις κάτι άλλο αν όπως λές δε σε καλύπτει. εγώ θα σου έλεγα πάντως να μη το πειράξεις. κάνε ότι χιλιόμετρα κάνεις κ πάρε ένα μεγαλύτερο μετά...

DUKEMNUKEMgr
13/07/2006, 07:37
Φίλε, καλημέρα! Κ εγώ ντέρμπουρας είμαι. Για 2 φορές μάλιστα!! Το ένα το έκοψα στα 2 με 65km. Η μόντα σου θέλει αρκετά φράγκα κ θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς! Χτες κατέβασα το παλιό μοτέρ απο το κομμένο μου derbi για να το "φτιάξω" κ να το βάλω πάνω στο καινούριο derbi!

(Βασικά έχεις παραλείψει μερικές πληροφορίες, όπως εάν θα δηλώσεις το μοτέρ και πλέον θα έχεις άδεια υπουργείου, τι χρήμματα έχεις διαθέσιμα και τι δίπλωμα έχεις)
Έστω και υποθετικά εγώ με το ταπείνό μου τρόπο σκέψης θα προσπαθήσω να απαντήσω στο ερώτημα σου και στα υποερωτήματα που γεννόνται σε εμένα σε κάθε περίπτωση!
Μετά απο πολύ ψάξιμο, τι έχω να πώ:

1- Μην βάλεις το wr πάνω γιατί δεν μπαίνει καλά και θέλει οξυγονοκολλήσεις (οι οποίες πρέπει να γίνουν μετά απο μελέτη και κοστίζουν καθώς τα z έχουν καινό από κάτω ενω εσύ ολόκληρο το υποπλαίσιο!)! Εάν το οξυγονοκολλήσεις χαλάς όλο το υποπλαίσιο που κρατιέται το μοτέρ, οπότε π.χ. σε περίπτωση που δεν το δηλώσεις (το wr) κ τρακάρεις (χτύπα ξύλο) και εμφανιστέι κάποιος εμπειρογνώμονας δεν μπορείς να βάλεις το 50cc μοτέρ!

2- Ο σκελετός σε περίπτωση τρακαρίσματος δεν αντέχει.. Η μεγάλη κόλληση στο μπροστινό τμήμα του "λαιμου" κόβεται για πλάκα! Είχα την εμπειρία της μετοπικής! κ το πέταξα!

3- Θέλεις πολλά λεφτά! Η εξατμισή σου δεν αφήνει περιθώρια για πειραγμένα διαφράγματα οπότε πας σε μία αγωνιστικού τύπου (malossi) που μιλάμε για 600ευρώ και εάν σε καλύψει σε 200cc γιατί βγαίνει για το 125. μην μιλήσουμε για χειροποίητη εξατμιση...... επίσης θες φρένα και καρμυρατέρ, τα ψαλίδια και τα πηρούνια σου είναι μια χαρά!

τέλος πάντων υπάρχουν αρκετοί λόγοι για να μην αλλάξεις μοτέρ! απλά νυστάζω για να κάτσω να τους αναλύσω!

Μην διανοηθείς βάζοντας πάνω το wr να χτυπήσεις νούμερα 50αριού ούτε με την τεχνική του τροχού (αφήνει γρέζια) ούτε με την τεχνική του σιδιρόστοκου (δεν βγαίνει ευθεία) και μην ξεχνάς οτι οι μπάτσοι δεν είναι βλάκες. Προτίμησε εάν πέσεις σε μπάτσο να σε γράψει για αλλαγή μοτέρ (εάν έχεις την απόδειξη ότι δεν είναι κλεμμένο) παρά να στο κατασχέσει κ να σε στείλει σε δικαστή!

εάν παρ'όλα αυτά θες να αλλάξεις μοτέρ υπάρχουν λύσεις αλλά όχι του ογκώδες wr. Μιλάω για την πανάκριβη ktm.

Άποψη 1:
KTM SX 125. 40 Άλογα. είναι μικρός, καίει πάρα πολύ, δεν σπάει δεν χαλάει, εάν του κάνεις ρεκτιφιέ δεν είναι αξιόπιστος και εάν κολλήσει συμφέρουν τα πιστόνια απο πλατίνα σε τορναδόρο και όχι της ktm. Οπότε καταλλαβαίνεις οτι μιλάμε για κάμποσα χρήματα! Με το σωστό γρανάζομα γίνεται πύρκαυλος!
τώρα θα μου πείς "ρε μεγάλε δεν χαλάω το υποπλαίσιο;" ιδού: επειδή το εν λόγω μοτέρ είναι σχετικά μικρό (περίπου στο μέγεθως του rotax (αν δεν κάνω λάθως, μπορεί να είναι και ιαπωνέζικο) που φοράς τώρα μπορείς να χάνεις τις οξυγονοκολλήσεις πάνω στους πύρους-βίδες που κρατάνε το υπάρχον μοτέρ!

εγώ είμαι κατά και αυτής της άποψης (είναι η πιο σωστή όμως) εάν δεν σου κάνει, σκότωσε το (κυριολεκτικά) καθώς το πήρες λίγο πάνω απο τα 3.000 ευρώπουλα και πάρε ένα άλλο.

Άποψη 2:
Derbi GPR 125. Βάλε το μοτέρ αντίγραφο της Yamaha (συγκεκριμένα του tzr) Αν και σχιστομάτικο είναι αρκετά δυνατό. Έχει αρκετά κ καλά ανταλλακτικά για παν ενδεχόμενο και ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΚΟΥΤΙ ΟΙ 2 ΑΠΟ ΤΙΣ 3 ΒΑΣΕΙΣ

Θέλει όμως άλλο ψυγείο, άλλο καρμυρατέρ, άλλα φρένα, άλλη εξάτμιση (τα είπαμε), λεφτά και υπομονή!

Άποψη 3:
Κατέβασε το υπάρχον μοτέρ και κάντο 100άρι με Polini Καθώς η malossi μέχρι 80 το κάνει. είσαι στα ίδια με το z περίπου!

Θες γκάζια ε; οπότε περνάμε στιν πιο ριψοκίνδυνη φάση, θέλει λεφτά και αρκετό χρονο!

Άποψη 4:
Τι λες να το ανοίξεις κ να το γεμίσεις με πράγματα από μοντένας; (κ όμως ταιριάζουν)
Μπά! Πράγματα αναξιόπιστα κ αδύναμα..
Οπότε:

Άποψη 5: Η δική μου άποψη.
Πας σε έναν καλό μάστορα. Σου κατεβάζει το μοτέρ, ανοίγει το κάρτερ σε ρεκτιφιέ μετά από πολύ μελέτη (μην το διαλύσει). Παραγγέλνει κυλινδρο απο Polini 54 του 125. το ανοίγει και αυτό σε ρεκτιφιέ (χάνεις την αξιοπιστία του κυλίνδρου αλουμίνιο-Nicasil οποτε το περνάει ένα χεράκι χιτώνιο). πήγαμε στα 57. το τοποθετεί, αλλάζει στροφαλόμπιελα με μία ενυσχημένη, βάζει αλαφρομένα ρουλεμάν, αλαφρώνει το βολάν, ανεβάζει τα ρεύματα, θυριδώνει κύλινδρο και εισαγωγή, βάζει reed malossi, ανοίγει την βαση του reed, τοποθετεί πιστόνι wiseco, ελατήρια (συμπλέκτη και πιστονιού) ενυσχημένα, 28 delorto , εξάτμιση malossi, φλάτζες, καπάκι κυλίνδρου. δεν νομίζω νά ξέχασα να αναφέρω κάτι πέραν των 1.500 ευρώ που χρειάζονται. Σημαντικό όμως, δεν αλλάζεις χαρτιά και έχεις νόμιμη άδεια! Το πολύ πολύ να σε γράψουν για υπερκυβισμό 35ευρώ!

Πόσο μου αρέσει όταν γίνομαι καγκουράς. Θα μοιράζεις όμως τσάι παντού!

Κ άλλα γκάζια θες; γμτ, ξέχνα τα ηλεκτρικά τούρμπο δεν κάνουν δουλειά, μόνο καταναλώνουν ρέυμα και σφυράνε! Θα ακούγεται σαν να περνάει ένα κοπάδι μύγες!
Παίζει όμως ένα καλό κιτ της Nitros Oxide Systems με 550 ευρώ που παρέχει, 35 άλογα και νιτρομεθάνιο. Μαζι με εγκατάσταση 700.
Που θα μπεί για να μην φαίνεται; Μα καλά και το φιλτροκούτι γιατι το έχουμε;

Άλλαξε λάστιχα σε γόμες και κατέβα στα μέγαρα και εγώ μπάινω σπόνσορας!

Τέλος παντών στο χέρι σου είναι! Ελπίζω να μην έγινα υπερβολικός! Ετοιμάζω την δική μου μόντα! Θα δείς κάποια ποστ κ εάν θες πληροφορίες ή μηχανικό εδώ είμαι (Σαλαμίνα) να τα πούμε εάν είσαι κοντά!

Ότι και εάν κάνεις θα πονέσει περισσότερο η τσέπη σου απο το να πάρεις κάτι άλλο μεγαλύτερο, αλλά θα έχεις την εμπειρία και την χαρά της δημιουργίας (υπάρχει περίπτωση και της πλήρης αποτυχίας βέβαια).

Χρόνος, χρήμα, φαντασία, και λίγη καλή θέληση.

mj2005
17/07/2006, 00:03
file mou eyxaristw poly,pragmatika mou elhses ta xeria giati exeis kanei hdh mia poly kalh ereyna tespa na sou pw egw elefsina menw,opote 8a me voh8age na mou dwseis to msn sou h kati wste n mporw na se symbouleyomai..Eyxaristw