PDA

View Full Version : Τι ειχες Γιαννη, τι ειχα πάντα



dukeandthecity
12/07/2006, 09:56
πτωση χωρις συγκρουση. Ο φιλτατος ( :nono: ) οδηγός του αυτοκινητου (οδηγος και μοτοσικλετας οπως μου ειπε μετά) παρολο που με ειδε να ερχομαι συνεχισε ακαθεκτος να κανει ελιγμο για παρκαρισμα.

Το συμβαν καταγραφηκε απο την Αστυνομια (τα ζωα μου αργα)

Θα γινει δηλωση με τiς ασφαλιστικες.

Ο Θεος βοηθός. Ο παπιος εχει στραβο τιμόνι και γδαρμένα πλαστικά.

Vezouvios
12/07/2006, 09:59
Για να καταλαβω,,
Εσυ ερχομενος συναντησες μπροστα σου αυτοκινητο που βρισκοταν σε θεση για παρκαρισμα,και εσυ συνεχισες να περασεις?

Δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις?

NikdeV82
12/07/2006, 10:08
Καλύτερα να προλαμβάνεις ... παρά να θεραπεύεις !

Σαφώς και έχεις δίκιο... αλλά πρόσεχε τα μοσχάρια με τα κουτιά, μέσα στην "ψευδή" αίσθηση ασφάλειας που τους περιβάλλει και στην γενική αναισθησία που τους διακατέχει μπορεί να αποβεί μοιραίο για σένα ένα ατύχημα και μερικά σίδερα για αυτούς...:mad:


Υγ. ναι... έτρεχε κύριε πόλισμαν...:hypnotize

villy
12/07/2006, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
πτωση χωρις συγκρουση. Ο φιλτατος ( :nono: ) οδηγός του αυτοκινητου (οδηγος και μοτοσικλετας οπως μου ειπε μετά) παρολο που με ειδε να ερχομαι συνεχισε ακαθεκτος να κανει ελιγμο για παρκαρισμα.

Το συμβαν καταγραφηκε απο την Αστυνομια (τα ζωα μου αργα)

Θα γινει δηλωση με της ασφαλιστικες.

Ο Θεος βοηθός. Ο παπιος εχει στραβο τιμόνι και γδαρμένα πλαστικά.

Αν κατάλαβα καλά από αυτά που γράφεις:

α) Ηθικά έχεις δίκαιο γιατί λογικά όταν ξεκινάει κάποιος να παρκάρει, όταν έρχεται μηχανάκι περιμένει 3 δεύτερα για να περάσει και μετά συνεχίζει. Αυτό γίνεται στο 80% των περιπτώσεων που έχω συναντήσει.

β) Νομικά μάλλον έχεις άδικο γιατί από την στιγμή που έχει ανάψει αλάρμ και κάνει όπισθεν να παρκάρει πρέπει να τον περιμένεις.

:wave2: :wave2: :wave2:

Sabre
12/07/2006, 10:11
Ο πάπιος έχει στραβό τιμόνι και γδαρμένα πλαστικά...ΕΣΥ είσαι οκ?
:wave2:

dukeandthecity
12/07/2006, 10:47
εγω ειμαι ΟΚ. (αν και ο ασφαλιστης με προετρεψε να παθω "πονοκεφαλο")

φιλε villy

αν και δεν έκανε οπισθεν, το αντιθετο μαλιστα, έκανε προς τα μπροστα (εφτασε μεχρι την μέση του δρόμου) για να κοψει το τιμονι και να "τον παρει" καλυτερα στο παρκαρισμα, και παλι θα είχα δικιο. Δεν παει να έχει αναψει αλαρμ και φάρους και να κανει οπισθεν. Οταν περναει αυτοκίνητο, μηχανή ή και πεζός ειναι υποχρεωμένος να το κοκκαλώσει. (εχει κοπει φίλος μου στο διπλωμα).

la_villa
12/07/2006, 10:50
έτσι είναι
και δεν ανάβεις ποτέ τα αλάρμ για παρκάρισμα,το φλας είναι για αυτήν την δουλειά

και μετα πρώτα περιμένεις να περάσει η κυκλοφορία και μετά κινήσε να παρκαρεις

toyota
12/07/2006, 10:55
Νομίζω οτι αν κάποιος πάει να παρκάρει,είσαι υποχρεωμένος να σταματήσεις και να τον περιμένεις.Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

dukeandthecity
12/07/2006, 11:05
δεν ισχύει και θα σου πω πρακτικά τον λόγο. (εκτος του ΚΟΚ που σίγουρα δεν ισχύει).


Εγω καθως οδηγούσα ειδα ενα αυτοκίνητο να ειναι σχεδόν στην μέση του δρόμου. Δεν ξέρω αν παρκάρει ή ξεπαρκάρει. Αν ο μάπας έκανε όπισθεν (που και πάλι θα ήταν λάθος του) τοτε θα καταλάβαινα οτι παρκάρει και δεν θα πατούσα φρένο. (ειχε χωρο να περάσω). Αυτος αντίθετα ενω ήθελε να παρκάρει εκανε ελιγμο προς τα μπρος. Εγω με το που τον είδα λεω "ο μάπας βγαίνει". Γιαυτο και πατησα το φρένο παραπανω. Αν εξαιρέσεις οτι οι βολβοι των ματιων μου γκελαρανε στην ζελατίνα καμιά 10 φορες εγω σαν διερχόμενος οδηγος πως θα ξερω αν ο καθενας παρκαρει ή ξεπαρκάρει. Γιαυτο ο ΚΟΚ δινει προτεραιότητα σε εναν απο τους δύο και στην συγκεκριμένη περίπτωση στο διερχόμενο όχημα.

thewhiteowl
12/07/2006, 12:38
Μάλλον έχουμε ξεχάσει τον Κ.Ο.Κ. μας ε; Ποτέ, μα ποτέ δεν έχει προτεραιότητα αυτός που κάνει ελιγμούς για να σταθμεύσει. Πάντα έχει προτεραιότητα αυτός που κινείται επί του οδοστρώματος. Το ότι έχεις βγάλει alarm (ή μάλλον φλας όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο/η La Villa) δεν σημαίνει ότι αποκτάς ταυτόχρονα και δικαίωμα προτεραιότητας. Το ίδιο ισχύει και όταν ανάβεις φλας για να στρίψεις ή να αλλάξεις λωρίδα. Το φλας και τα alarm είναι απλά για να ενημερώσουν τους άλλους οδηγούς για τις προθέσεις σου, δεν είναι αναγκασμένος ο οδηγός που κινείται κανονικά επί του οδοστρώματος να αλλάξει την πορεία του.

villy
12/07/2006, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από thewhiteowl
Μάλλον έχουμε ξεχάσει τον Κ.Ο.Κ. μας ε; Ποτέ, μα ποτέ δεν έχει προτεραιότητα αυτός που κάνει ελιγμούς για να σταθμεύσει. Πάντα έχει προτεραιότητα αυτός που κινείται επί του οδοστρώματος. Το ότι έχεις βγάλει alarm (ή μάλλον φλας όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο/η La Villa) δεν σημαίνει ότι αποκτάς ταυτόχρονα και δικαίωμα προτεραιότητας. Το ίδιο ισχύει και όταν ανάβεις φλας για να στρίψεις ή να αλλάξεις λωρίδα. Το φλας και τα alarm είναι απλά για να ενημερώσουν τους άλλους οδηγούς για τις προθέσεις σου, δεν είναι αναγκασμένος ο οδηγός που κινείται κανονικά επί του οδοστρώματος να αλλάξει την πορεία του.

Μάλλον έχετε δίκαιο.

Έχω όμως 2 ερωτήσεις:

1) Όταν ο δρόμος έχει μία λουρίδα, είναι μονής κατεύθυνσης κλπ, τι γίνεται; που θα σταματήσει αυτός που θέλει να παρκάρει; δεν θα πρέπει να περιμένουν οι πίσω ώστε να παρκάρει και να ελευθερωθεί ο δρόμος;

2) Νομίζω ότι φλας ανάβεις για να δηλώσεις προς ποια κατέθυνση θες να κινηθείς ή προς ποια πλευρά του δρόμου θες να παρκάρεις, ή ξεπαρκάρωντας. Από την στιγμή που σταματάς δίπλα στο παρκαρισμένο και πας να κάνεις όπισθεν πρέπει να έχεις αναμένα τα αλάρμ. (λάθος;;; )

zephyr1
12/07/2006, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
δεν ανάβεις ποτέ τα αλάρμ για παρκάρισμα,το φλας είναι για αυτήν την δουλειά

και μετα πρώτα περιμένεις να περάσει η κυκλοφορία και μετά κινήσε να παρκαρεις

Up

thewhiteowl
12/07/2006, 13:26
Δεν έχει σημασία αν ο δρόμος έχει μια λωρίδα ή 10. Όταν παρκάρεις και διακόπτεις την ροή της κυκλοφορίας, την διακόπτεις με την ανοχή των άλλων. Όχι επείδη είναι υποχρεωμένοι να σε αφήσουν. (Εντάξει μέσα στα λογικά πλαίσια εννοείται ότι τον αφήνεις τον άλλον να παρκάρει ώστε αύριο να σε αφήσει και αυτός). Αλλά αυτό σημαίνει ότι στην περίπτωση οποιουδήποτε ατυχήματος κυρίως υπεύθυνος είναι ο οδηγός που κάνει τον ελιγμό στάθμευσης.

Το αλάρμ δεν χρησιμοποιείται ΚΑΘΟΛΟΥ κατά τους ελιγμούς της στάθμευσης. Μόνο τα φλας. Το πως τα χρησιμοποιεί ο Έλληνας οδηγός είναι άλλη υπόθεση.

OldMan
12/07/2006, 13:47
Αυτοκόλλητα είχες στην πάπια ???

:smokin:

dukeandthecity
12/07/2006, 14:08
οχι ρε γμτ.:D :D

tsiros_temp
12/07/2006, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από thewhiteowl
Το αλάρμ δεν χρησιμοποιείται ΚΑΘΟΛΟΥ κατά τους ελιγμούς της στάθμευσης. Μόνο τα φλας. Το πως τα χρησιμοποιεί ο Έλληνας οδηγός είναι άλλη υπόθεση.

ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΩ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΜΥΑΛΟ

Ας πούμε ότι θες να παρκάρεις σε θέση που βρίσκεται ακριβώς αριστερά σου και πίσω έρχονται αυτοκίνητα.

Ας πάρουμε τα βήματα ένα ένα.

Σταματάς το αυτοκίνητο γλυκά και ωραία. Έχεις το δικαίωμα να το κάνεις.

Ανάβεις το αριστερό φλας. Έχεις δικαίωμα να το κάνεις και αυτό...

Ξεκινάς τώρα το αυτοκίνητο σιγά-σιγά προς τα μπρος για να προετοιμάσεις το αμάξι. Δε ξέρω αν έχεις δικαίωμα να το κάνεις αυτό, όταν έχεις ανάψει αριστερό φλας. Χμ.

Εάν τώρα, την ώρα που το κάνεις αυτό, σου έρθει ο άλλος και σου κολλήσει από πίσω και σε αναγκάσει να φύγεις μπροστά, δεν είναι ΜΑΛΑΚΑΣ;

Ή αν την ώρα που πας προς τα πίσω, έρθει και σε κοπανήσει;

Δε νομίζω ότι σε αυτή την περίπτωση φταίει ο φίλος μας, για τον εξής λόγο:

Αυτός, θέλει να παρκάρει. Δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει κύκλους γύρω απότο τετράγωνο μέχρι να τύχει να μην υπάρχει κανείς από πίσω. Έχει κάθε δικαίωμα να παρκάρει.

Αν δεν τον αφήσουν οι άλλοι να παρκάρει και του χώνονται και προσπαθούν να περάσουν την ώρα που αυτός μανουβράρει, δυσκολεύουν και τον ίδιο και την υπόλοιπη κίνηση (ενδεχομένως και το δεξιότερο ρεύμα). Όσο επιμένουν να περάσουν ο φίλος μας δεν πρόκειται να μπορέσει να παρκάρει (περιγράφω τι μου συνέβη το μεσημέρι σήμερα... οι περισσότεροι μου κορνάρανε...)

Αν όμως, αυτός που ακολουθεί το φίλο μας, τον αφήσει για τα 10-20 δευτερόλεπτα να παρκάρει, δεν εμποδίζεται κανένας: Ούτε αυτός που παρκάρει,επομένως θα παρκάρει συντομότερα και με ασφάλεια, ούτε οι υπόλοιποι, που θα περάσουν όταν το δρόμος ελευθερωθεί.

thewhiteowl
12/07/2006, 20:29
Η λογική σου είναι σωστή Γιώργο. Αλλά ο Κ.Ο.Κ. δεν έχει φτιαχτεί για να σου μάθει οδική συμπεριφορά, αυτή είναι δουλειά του σχολείου ή/και της σχολής οδήγησης.
Ο Κ.Ο.Κ. κυκλοφορίας έχει κατασκευαστεί ώστε να αποδίδει σαφή ευθύνες στην περίπτωση ατυχήματος. Και στην περίπτωση στάθμευσης ο Κ.Ο.Κ. είναι ξεκάθαρος. Την ευθύνη την φέρει ο οδηγός που κάνει τον ελιγμό στάθμευσης. (Μιλάμε βέβαια για περίπτωση όπου ο έταιρος οδηγός κινείται κανονικά στο οδόστρωμα).



Ας πάρουμε τα βήματα ένα ένα.

Σταματάς το αυτοκίνητο γλυκά και ωραία. Έχεις το δικαίωμα να το κάνεις.

Όχι δεν έχεις. Για να σταματήσεις το αυτόκινητο στην μέση του δρόμου πάει να πει ότι υπάρχει λόγος. Είτε φρενάρεις για να αποφύγεις την σύγκρουση με κάποιο εμπόδιο είτε σκοπεύεις να κάνεις κάποιον ελιγμό οπότε ΠΡΩΤΑ ανάβεις τα φλας σου για να δείξεις την πορεία του ελιγμού σου και μετά σταματάς το άμάξι. (Να σημειώσω σε αυτό το σημείο κάτι που πολλοί το έχουν ξεχάσει, ΑΠΟΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η κίνηση του αυτοκινήτου με την όπισθεν παρά μόνο στην περίπτωση ελιγμού στάθμευσης ή στην περίπτωση που υπάρχει αδιέξοδο μπροστά). Συνεπώς το σταματάω το αυτοκίνητο γιατί μου ήρθε να πάω 20 μέτρα πίσω επείδη έχασα την στροφή δεν υπάρχει.

Ανάβεις το αριστερό φλας. Έχεις δικαίωμα να το κάνεις και αυτό...


Ξεκινάς τώρα το αυτοκίνητο σιγά-σιγά προς τα μπρος για να προετοιμάσεις το αμάξι. Δε ξέρω αν έχεις δικαίωμα να το κάνεις αυτό, όταν έχεις ανάψει αριστερό φλας. Χμ.

Φυσικά και έχεις. Όταν δηλαδή σκοπεύεις να στρίψεις κάπου και η στροφή είναι μετά από 20 μέτρα δεν μπορείς να ανάψεις το φλας από πριν; Πότε θα το ανάψεις; Όταν θα είσαι πάνω στην στροφή; Το ανάβω φλας σημαίνει ότι σκοπεύω να πορεύτω προς την κατεύθυνση που υποδεικνύει το φλας, δεν σημαίνει "ΚΟΙΤΑΧΤΕ ΜΕΕΕ ΣΤΡΙΒΩΩΩΩΩΩ!!!! :a30: "


Όσο για τα υπόλοιπα που είπες, συμφωνώ απόλυτως, αλλά αυτά είναι θέμα οδηγικής συμπεριφοράς και δεν αφορούν τον Κ.Ο.Κ. Αν τον αφορούσαν τότε θα έπρεπε να αναγράφεται ρητώς ότι απαγορεύεται η έκδοση διπλώματος σε γυναίκα (και δεν χρειάζεται καν να μιλήσω για το ΑΝ θα υπήρχαν καν ταξί!)

Υ.Γ. Έχω κοτσάρει μέσα κάτι ορθογραφικά λόγω βιασύνης. Δείξτε κατανοήση. :a05:

jtoros
12/07/2006, 22:24
Αχμ... δεν ξέρω αν ειπώθηκε έμμεσα, αλλά σε δρόμο διπλής κατεύθυνσης, παρκάρισμα σε θέση που βρίσκεται στο αντίθετο ρεύμα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ δια ροπάλου από τον Κ.Ο.Κ. :)

tsiros_temp
13/07/2006, 02:22
Σταματάς το αυτοκίνητο γλυκά και ωραία. Έχεις το δικαίωμα να το κάνεις.

nai exeiS GIATI DE XREIAZETAI NA DIKAIOLOGH8EIS!!!!!!!!!!

"EPA8A EMFRAGMA!!!"

BLAKEIA MOU POU RWTHSA GIA AN PORW NA PROXWRHSW AFOU ANAPSA FLAS FUSIKA KAI MPROW NA TO KANW TO MYALO MOUY EXASE PISTONIES SE EKEINH TH FASH..



APISTEUTO, YPARXEI AN8RWPOS POU KSEREI TON KOK OSO KAI GW

KAI DEN EINAI O KA8HGHTHS MOY

villy
13/07/2006, 07:24
Τελικά θα συμφωνήσω ότι σύμφωνα με τον ΚΟΚ στο παρκάρισμα χρησιμοποιούμε φλάς και όχι αλάρμ!

Γιατί στις σχολές οδηγών μας μαθαίνουν τον "λάθος" τρόπο με φλας, αλάρμ κλπ, αφού είναι λάθος κατα τον ΚΟΚ; Από την εμπειρία μου στους δρόμους τουλάχιστον το 80% των οδηγών αυτόν το τρόπο χρησημοποιεί!

Τα αυτοκίνητα σήμερα έχουν σύστημα αυτόματης απεμπλοκής των φλας όταν αλλάζει κατεύθυνση το τιμόνι (ελιγμοί κλπ). Δεν θα μας σπάει τα νεύρα λοιπόν να πατάμε συνέχεια τον διακόπτη για να ξανανάβουμε τα φλας μετά από κάθε ελιγμό; Φαντάζομαι ότι πρέπει να το κάνεις αυτό γιατί αν το φλας σβήσει, εσύ το αγνοήσεις και πέσει επάνω σου για οποιοδήποτε΄λόγο ένα μηχανάκι θα σου πει δεν είχες ανάψει τα φλας!

Τελειώνοντας:

1) Πιστεύετε ότι εφαρμόζοντας τον ένα ή τον άλλο τρόπο υπάρχει διαφορά από θέμα ασφαλείας (άσχετα με το τι λέει ο ΚΟΚ);

2) Αυτοί που εφαρμόζουν τον λάθος τρόπο αξίζει να αλλάξουν συνήθεια, σκεπτόμενοι και τα παραπάνω με το φλας;

tsiros_temp
13/07/2006, 09:19
TA PRAMATA EINAI POLOI APLA KAI KANETE LA8OS POUTA MPLEKEIS!!!!!

ALLO TO NOMIMO ALLO TO ASFALES/SWSTO/H8IKO/KALO



O KOK EINAI O NOMOS. AUTOS EINAI STO XARTI. AN KANEIS AUTO KANEIS DE MPOREI NA SE KATHGORHSEI. EINAI TO APOLYTO.

DEN ISXIRIZETAI KANEIS OTI SOU PROSFEREI ASFLAEIA!!!!!!!! TO MONO POU KANEI EINAI PSEBDOASFALIA LOGO OMOIOGENOUS SYMPERIFORAS::: SOU LEEI "ETSI 8A KANEIS, ETSI 8A KANOUME OLOI OPOTE KSEROUME PWS 8A KINH8OUME" ALLAFUSIKA AUTO PAEI STO DIAOLO OPWS HR8E GIATI KANEIS DEN TON AKOLOU8EI OPOTE AKOMA KAI AUTH H LIGH KAI PSEUFDHS ASFALEIA CIAO BAMBINOOOOOOOOOOOOOO :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

KAI APO POTE STIS SXOLES ODHGHSHS MA8AINOUN ODHGHSH?!?!!!!? :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl: :bawl:

tsiros_temp
13/07/2006, 09:21
EPISHS KAPOOIO0S POU SE VLEPEI NA PARKAREIS KAI SKASEI PANW SOU EINAI MALAKAS._

KAI DEN EINAI "LA8OS" O TROPOS:nono: :nono: :nono: , EINAI LA8OS KANONIKO XWRIS AUTAKIA KAI MALAKIES!!!!!!!!!!!!!!

villy
13/07/2006, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
KAI DEN EINAI "LA8OS" O TROPOS:nono: :nono: :nono: , EINAI LA8OS KANONIKO XWRIS AUTAKIA KAI MALAKIES!!!!!!!!!!!!!!

:confused: :confused: :confused:

bartlal
13/07/2006, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy
:confused: :confused: :confused:

αυτακια εννοει τα " " (quotes, εισαγωγικα)!

:winka:


:wave2:

Gandalf dr685sm
13/07/2006, 11:37
άρθρο 22

1. Απαγορεύεται η προς τα πίσω κίνηση των οχημάτων , με εξαίρεση τις περιπτώσεις κατά τις οποίες η προς τα εμπρός κίνηση είναι αδύνατη ή γίνεται ελιγμός στάθμευσης........
Ο ελιγμός στάθμευσης επιτρέπεται να εκετελέιται στην ίδια οδό και σε μήκος οχι μεγαλύτερο του διπλάσιου μήκους του οχήματος.


Οπότε αν κάνει 10 μέτρα μπροστά και το θυμηθεί μετά να παρκάρει , απλά δεν είναι νόμιμος. Εκτός και αν έχει τριαξονικό.



άρθρο 24.

1. Απαγορεύεται η απότομη τροχοπέδηση, εκτός αν την επιβάλλουν λόγοι ασφαλείας........ ο οδηγός μπορεί να επιβραδύνει σε σημαντικό βαθμό την κίνηση του οχήματός του , μόνο αν αυτό δεν δημιουργεί κίνδυνο ή δεν προκαλεί δυσχέρεια στους άλλους οδηγούς και μετά προηγούμενη πάντα σοφή και έγκαιρη προειδοποίηση. Η προειδοποίηση δίνεται με τα φώτα πέδησης ή φωτεινού συναγερμού του οχήματος , ή με το χέρι έκταση του βραχίονα και συνεχής κίνηση αυτού προς τα πάνω και κάτω.


Οπότε τα alarm προτέινονται απο την σχολή οδηγών ώς προειδοποιητικό σήμα οτι το όχημα επιβραδύνει άμεσα και να μην πέσουν πάνω του...

Αλλά εκείνο με τον βραχίονα αν είναι και τεντωμένος όπως λένε και όπως δείχνει και το emoticon, αμά το κάνω δεν θα πέσει ξύλο;:a31:



:rotflmao: :lol: :lol: :lol: :lol:


Το απότομη τροχοπέδηση πάντως , μάλλον έχει και απαλλακτικό σχόλιο για την κίτρινη "φυλή" δίπλα, γιατί ουδόλως γνωρίζουν το συγκεκριμένο άρθρο.


Gandalf

dukeandthecity
25/09/2006, 14:05
update....


ο παπιος για τα πλαστικα + εξατμιση + τα εργατικα κόστισε 250 ευρώ.

Η "αντιπαλη" ασφαλιστική εταιρία με ενημέρωσε ότι πιστευει οτι δεν φταιει ο πελατης της και οτι προτιθετε να πληρώσει την μισή ζημιά.

θα τα πουμε στο δικαστήριο....

MIKE_16V
25/09/2006, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
update....


ο παπιος για τα πλαστικα + εξατμιση + τα εργατικα κόστισε 250 ευρώ.

Η "αντιπαλη" ασφαλιστική εταιρία με ενημέρωσε ότι πιστευει οτι δεν φταιει ο πελατης της και οτι προτιθετε να πληρώσει την μισή ζημιά.

θα τα πουμε στο δικαστήριο....


Με το καλο να τους τα παρεις Χ5 στο δικαστηριο!:mad:

:wave2:

sub_zero
25/09/2006, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
update....


ο παπιος για τα πλαστικα + εξατμιση + τα εργατικα κόστισε 250 ευρώ.

Η "αντιπαλη" ασφαλιστική εταιρία με ενημέρωσε ότι πιστευει οτι δεν φταιει ο πελατης της και οτι προτιθετε να πληρώσει την μισή ζημιά.

θα τα πουμε στο δικαστήριο....

Κατι ήξερε ο δικός σου για τον πονοκέφαλο... ελπίζω να τον άκουσες....

Yiannis_K
26/09/2006, 20:03
Το ίδιο συνέβει και σε μένα. Βέβαια εγώ δικαιούμε και ρεκόρ γκαντεμιάς γιατί την επομένη έκλεισε η ασφαλιστική του. Να δουμε πως θα ξεμπερδέψουμε με τον επικουρικό τους.

Yiannis_K
26/09/2006, 20:04
Σε μένα πέρασε με κόκκινο όμως αυτό πρέπει να μετράει περισσότερο φαντάζομαι

dukeandthecity
09/11/2007, 15:51
εξω δικαστικά τα "βρήκαμε". Μου δώκανε εμενα 200 εουρα. Για δικαστικα 130 εουρα και για την επίδοση της κλήτευσης 20 εουρα.

Μαλιστα η δικηγόρος μου (που παίρνει τα 130) μου πρόσφερε τα 50 απο τα δικα της για να παρω όλο το ποσο που έδωσα για τον παπιο, αλλα καλυτερα να τα κρατήσει αυτη μια που θα γίνω δικομανής απο εδω και περα.
:lol: :lol: :lol:

υ.γ. ουτε 4 μηνάκια :rotflmao: :rotflmao:

mako
10/11/2007, 02:39
Αν διαβασα καλα, δεν υπηρξε συγκρουση!!! Εγω απο οσο ξερω αν δεν ακουμπησουν τα οχηματα, δεν αποζημιωνει η ασφαλιστικη. Εχει αλλαξει κατι?? Θεωρω οτι εισαι μαλλον τυχερος, γιατι αν επισης καταλαβα καλα, ακολουθουσες και απο οσο ξερω, αν χτυπησεις ενα οχημα απο πισω φταις. Κανω καποιο λαθος??? Ρωταω για να μαθαινω.-:wave2: