PDA

View Full Version : Βοήθεια!!! Χρώμα για Ducati Multistrada Dark!!!



Κώστας17057
12/07/2006, 10:52
Πριν λίγο καιρό αγόρασα ένα Ducati Multistrada dark. Είχα ένα ατυχηματάκι με αποτέλεσμα να σημαδέψω δύο πλαστικά του μέρη. Προσπαθώ να βρώ το χρώμα για να τα διορθώσω αλλά δεν μπορώ. Δεν θέλω να αλλάξω ολόκληρο το φτερό για μια γρατζουνίτσα. Απο την Ducati μου έδωσαν τους κωδικούς των χρωμάτων αλλά δεν αντιστοιχούσαν στα σωστά χρώματα, ο κωδικός που μου έδωσαν για το φτερό αντιστοιχούσε σε κίτρινο. Ρωτάω λοιπόν εσάς, μήπως κάποιος φίλος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και ξέρει τον κωδικό του DARK καθώς και της πίσω βαλίτσας PERFORMANCE, ή αν όχι τον κωδικό την συνταγή.

Βάλτε ένα χεράκι ρε παιδιά.... το βλέπω και σπαράζει η ψυχή μου ...
:bigcry: :bigcry: :bigcry:

dodos_1
12/07/2006, 11:09
αμα πας σε ενα φασματογραφο μπορει να στο βγαλει.

Κώστας17057
12/07/2006, 11:13
Φασματογράφος??? Δεν ήξερα καν οτι υπάρχει τέτοιο επάγγελμα. Είναι αυτοί που ασχολούνται και με γραφικές τέχνες, λογότυπα, κάρτες κλπ???

KeLeYTiS
12/07/2006, 11:14
Mηχανημα ειναι οχι επαγγελμα :wave2:

Κώστας17057
12/07/2006, 11:16
οκ! μετά που το έγραψα κατάλαβα οτι είπα βλακεία, που μπορώ να βρω ένα τέτοιο μηχάνημα, σε βαφείς αυτοκινήτων ή κάπου αλλού?

dodos_1
12/07/2006, 11:23
σε μαγαζια που πουλανε χρωματα αυτοκινητων...αλλα μην με ρωτησεις τι ειναι τα μαγαζια.ανοιξε και κανα λεξικο:lol: :lol:

Κώστας17057
12/07/2006, 11:34
οχι μαγαζιά ξέρω τι είναι, χρώματα όμως...???? ;)

Ευχαριστώ πολύ πάντως

KeLeYTiS
12/07/2006, 11:39
Θα το βρεις σε χρωματοπωλεια αυτοκινητων μεγαλα...

Βεβαια αν το ματι του χρωματοπωλη ειναι εμπειρο μπορει να στο βγαλει καλυτερο απο τον φασματογραφο...

Ετσι και αλλιως μαυρο ειναι δεν ειναι δυσκολο χρωμα....

Στην Ducati δεν μπορεις να βρεις κωδικο χρωματος η μπουκαλακι με χρωμα για γρατζουνιες?

Κώστας17057
13/07/2006, 11:39
Δεν είναι ακριβώς μάυρο, έχει μέσα μέταλα και λίγο μπλέ, είναι περίεργο. Όσο για μπουκαλάκι, θέλω καμιά 10 μπουκαλάκια για να το βάψω, θα το βάψω ολόκληρο για να μη φαίνεται το μπάλομα. Όσο για τον κωδικό, ρώτησα στην Ιταλία και ο κωδικός που μου έδωσαν αντιστοιχεί σε κίτρινο. Δεν ξέρουν την μάρκα των χρωμάτων που χρησιμοποιούν, ή δεν την λένε...

morpheus
13/07/2006, 12:48
Βρήκα αυτά, δεν ξέρω αν σου κάνουν...

PAINT MANUFACTURER/COLOR/PAINT CODE
PPG Metallic Black 291.500
PPG Ducati Red 473.101
PPG Ducati Yellow 473.201
PPG Metallic Grey 291.601
PPG Ducati Metallic Blue 291.800

:wave2:

KeLeYTiS
13/07/2006, 13:14
1 spray που βαφει 2 πλαινα και μια ουρα απο εντουρο εχει τοπολυ μεσα 30 ml χρωματος....

Αρα παρε ενα φτιαξε ενα σπρευ και φτιαχτο...

Αλλιως πας σε φασματογραφο (απεναντι απο το TESSERA το παλιο στριπτητζαδικο θυμαμαι ενα) και στο βγαζει...

Κώστας17057
13/07/2006, 16:50
Φίλε Morpheus σε ευχαριστώ πολύ αλλά το 291,500 μου το έδωσαν και οι Ιταλοί, αυτό είναι που μου βγαίνει κίτρινο. Πρέπει να τα βάφουν με κάποια εταιρεία που δεν υπάρχει στην Ελλάδα, γιατί είπα σε έναν μάστορα να ψάξει όλες τις εταιρείες χρωμάτων που υπάρχουν στην Ελλάδα και δεν υπήρχε σε καμία αυτός ο κωδικός.
Απο την άλλη φίλε Keleytis δεν ξέρω πόσο καλό θα έβγαινε με σπρέυ, όσο να 'ναι άλλη η πίεση που δουλεύουν οι βαφείς και άλλο το σπρέυ δεν ήξερα κι όλας οτι ένα θα αρκούσε. Θα πάρω τηλ στα κεντρικά στην Ελευσίνα να ρωτήσω πόσο έχει ένα μπουκαλάκι. Μου είπαν οτι ο φασματογράφος έχει ένα ποσοστό λάθους 5-10%.

morpheus
13/07/2006, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Κώστας
Φίλε Morpheus σε ευχαριστώ πολύ αλλά το 291,500 μου το έδωσαν και οι Ιταλοί, αυτό είναι που μου βγαίνει κίτρινο. Πρέπει να τα βάφουν με κάποια εταιρεία που δεν υπάρχει στην Ελλάδα, γιατί είπα σε έναν μάστορα να ψάξει όλες τις εταιρείες χρωμάτων που υπάρχουν στην Ελλάδα και δεν υπήρχε σε καμία αυτός ο κωδικός.
Απο την άλλη φίλε Keleytis δεν ξέρω πόσο καλό θα έβγαινε με σπρέυ, όσο να 'ναι άλλη η πίεση που δουλεύουν οι βαφείς και άλλο το σπρέυ δεν ήξερα κι όλας οτι ένα θα αρκούσε. Θα πάρω τηλ στα κεντρικά στην Ελευσίνα να ρωτήσω πόσο έχει ένα μπουκαλάκι. Μου είπαν οτι ο φασματογράφος έχει ένα ποσοστό λάθους 5-10%.

..αφού σου έγραψα πως ο κατασκευαστής είναι η PPG. Μην ψάχνεις σε ελληνικές εταιρείες (βιβεχρωμ και βερνιλακ :) :) )

Αν googl-άρεις θα βρεις 500 sites της PPG, ΕΔΩ (http://www.ppgcarpaint.com/home.php) είναι αυτό με τους κωδικούς. Από ότι είδα στα γρήγορα δεν έχει color-chart της DUCATI (επιλογή by make / model), αλλά σίγουρα θα βρεις άκρη μέσω αντιπροσώπων.

KeLeYTiS
13/07/2006, 20:46
Η βιβεχρωμ και η Βερνιλακ εχουν οικοδομικα χρωματα...ορισμενα που λενε χρωματα αυτοκινητων δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενισχυμενες λαδομπογιες (ντουκο) ...

Ωραια παρε ενα μπουκαλακι και ριξτο με πιστολι .... ακομα πιο ευκολο.....

katsavidi2005
14/07/2006, 01:32
Καπως ασχετο...ξερει κανενας αν αυτο το πιστολι που δινουν στο alex pak ειναι καλο;Για να βαψω τα πλαστικα απο τη μηχανη (αντε και κανενα πατζουρι) το θελω.


55049

KeLeYTiS
14/07/2006, 09:51
Bαφει καλυτερα απο σπρευ χειροτερα απο ενα φθηνο πιστολι...

Το κακο ειναι οτι ειναι μιας χρησης

Μολις τελειωσεις θελουν πολυ σχολαστικο καθαρισμα γιατι αλλιως πετρωνει χρωμα μεσα στα ψιλα μπεκακια που εχουν και οταν θα πας να ξαναβαψεις καιγεται το μοτερακι τους απο την πιεση...

Με 2 που ειχα αυτο εγινε παντως...

Κώστας17057
17/07/2006, 10:31
Παιδιά όλα καλά! Το βρήκα το χρώμα στην PPG. Σας ευχαριστώ όλους!

Καλές καλοκαιρινές βόλτες.......!!!!

CE004150
14/09/2006, 15:48
FILE KOSTA IXA KAI EGO ENA MIKRO ATIXIMATAKI ME TO KENURIO MU MULTI KAI META APO POLI PSAXIMO VRIKA OTI I EPISIMI ETERIA PU FTIAXNI TA XROMATA GIA TIN DUCATI INE I

P.P.G

GIA NA VRIS TO XROMA PU THES MESA APO TO SITE TIS INE SXEDON ADINATO ALLA EGO PX PU MENO KALAMATA VRIKA ENA EMPORO EDO PU IXE TIN ADIPROSOPIA KAI ME ENA KATALOGO PU EXI GIA OLES TIS MOTO TAXINOMINENES ANA ETERIA VRISKIS TO XROMA PU PSAXNIS

GIA DEALER STIN ATHINA DEN XERO.
KALI TIXI MATE