PDA

View Full Version : Γουρούνια. Την γνώμη σας



powerphot
13/07/2006, 10:48
Αυτό είναι Hammer ATV 200cc με ταχύτητες.


54995

powerphot
13/07/2006, 10:50
Και αυτό είναι Linhai ATV 300cc με διαφορικό 4χ4 χωρίς ταχύτητες.

Ξέρει κανείς να μου πει τα (+) και τα (-)??

Thanks:D


55008

byron
13/07/2006, 10:53
Ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις?

KeLeYTiS
13/07/2006, 10:59
2 Πραγματα που μου την σπασανε με αυτα οταν νοικιασα περυσι στην Συρο 1 τετοιο...

1)Στριβει με το τιμονι...πςςς μιλαμε στην πρωτη στροφη φανταστειτε εναν τυπο με μαγιο,παντουφλα πλαγιασμενο να εχει βγαλει και σαγιοναρα και το πραμα να πηγαινει ευθεια :lol: :rotflmao:
Βρε δωστου σπρωξιμο,βρε δωστου CSS level 1,2 και 3 τιποτα αυτο ευθεια :rotflmao:
Μετα καταλαβα οτι θελει τιμονιες για να στριψει :uplate:

2)Το γκαζι,δεν ειναι οπως στην μοτοσικλετα (δεν ξερω αν ειναι ετσι σε ολα τα μοντελα η αν γινεται καποια πατεντα για κανονικη γκαζιερα) αλλα το εχει σε ενα μοχλο κατω απο το δεξι χερουλι σαν το choke που ειχα στο παπακι...

Οσο το τραβας τοσο γκαζι δινει...
Μιλαμε ξενερωμα :lol:

powerphot
13/07/2006, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις?

Όχι εγώ ο αδελφός μου, κι είναι έτοιμος με τα λεφτά στο χέρι.
Δεν έχει οδηγησει ποτέ μηχανή παρά μόνο αυτοκίνητο.
Εγώ δεν έχω πολλές πληροφορίες για αυτό το είδος κι αυτός είναι ο λόγος που ρωτάω όποιον έχει κάποια ιδέα σχετικά με τα 2 παραπάνω μοντέλα.

Julius
13/07/2006, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
2 Πραγματα που μου την σπασανε με αυτα οταν νοικιασα περυσι στην Συρο 1 τετοιο...

1)Στριβει με το τιμονι...πςςς μιλαμε στην πρωτη στροφη φανταστειτε εναν τυπο με μαγιο,παντουφλα πλαγιασμενο να εχει βγαλει και σαγιοναρα και το πραμα να πηγαινει ευθεια :lol: :rotflmao:
Βρε δωστου σπρωξιμο,βρε δωστου CSS level 1,2 και 3 τιποτα αυτο ευθεια :rotflmao:
Μετα καταλαβα οτι θελει τιμονιες για να στριψει :uplate:

2)Το γκαζι,δεν ειναι οπως στην μοτοσικλετα (δεν ξερω αν ειναι ετσι σε ολα τα μοντελα η αν γινεται καποια πατεντα για κανονικη γκαζιερα) αλλα το εχει σε ενα μοχλο κατω απο το δεξι χερουλι σαν το choke που ειχα στο παπακι...

Οσο το τραβας τοσο γκαζι δινει...
Μιλαμε ξενερωμα :lol:


strivei me timoni alla kai poly diaskedastika kai eykola me gazi


to gkazi dentha mporouse na einai diaforetika dioti logo timoniou kai tropou stripsimatos ta xeria ftanoun eykola sthn ektasi, pou simenei oti eksantlite oli h diadromh agona- karpoy sto stripsimo


to "me taxytites" mporei na ginei poly diaskedastiko se simplektarismata


to 4x4 300cc automato, einai ergalio gia agrotikes doulies perisotero para gia xavale

byron
13/07/2006, 11:11
Φίλε powerphot, δεν έχω ιδέα από γουρούνες.
Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί κάποιος γνωστός απέκτησε ένα Polaris 200cc, το οποίο είναι καινούργιο και το έχει στο γκαράζ, γιατί δεν οδηγεί ούτε μοτό.
Σε συζήτηση που είχα πριν λίγες ημέρες, μου είπε ότι ίσως το πουλήσει και με ρωτούσε πληροφορίες.

Δεν το ξέρω το μηχανάκι. Αν θέλεις κάτι σαν και αυτό, να τον ρωτήσω.

:wave2:

idi
13/07/2006, 11:11
καθε φορα που καβαλαω νομιζω οτι θα ανατραπει απο λεπτο σε λεπτο...

καλυτερα μοτοσυκλετα OFF ROAD 1000%!!!!

adam_tsouk
13/07/2006, 11:15
υποψιν οτι τουμπαρουν για πλακα αμα ξεχαστεις κ πας με πολλα.....

Cpt. Haddock
13/07/2006, 11:15
Προσωπικά δε μΕ αρέσουν, τα θεωρώ πεταμένα λεφτά.

Συγκεντρώνουν μειονεκτήματα αυτοκινήτου (πιάνει χώρο) και μηχανής (είσαι εκτεθειμένος)

Επίσης πολύς κόσμος βλέπει 4 ρόδες και τα θεωρεί ασφαλή, ενώ η πραγματικότητα είναι οτι σου έρχονται τούμπα και σε πλακώνουν για πλάκα...

Θέλουν ΚΡΑΝΟΣ.

:wave2:

powerphot
13/07/2006, 11:18
Παιδιά ρωτάω γιατί όπως είπα δεν ξέρω τι "παίζει" με αυτό το είδος της οδήγησης.
Ο αδελφός μου ήθελε κάποτε να πάρει μηχανή αλλά τον απέτρεψα εξ αιτίατου ότι ΔΕΝ έχει οδηγήσει ποτέ και σε αυτή την ηλικία 35+ είναι πολύ δύσκολο να αρχίσεις ακόμα και με παπάκι.
Το πρόβλημα όμως είναι ότι τα έξοδα που έχει για τα χλμ του αυτοκινήτου είναι 4πλάσια απ' ότι με ένα "γουρουνάκι" που εκ των πραγμάτων:

1ον δεν μπορείς να πέσεις το ίδιο έυκολα απο ότι με 2τροχο.

2ον Δεν στρίβει με τον ίδιο τρόπο(πλαγιασμακλπ).

3ον γενικά είναι σαν να είσαι σε μια ισοροπία όπως το αυτοκίνητο.

Αν κάνω λάθος διορθώστε με να μάθω κι εγώ.

Πάντως όταν το πάρει και κάνω βόλτα θα σας πω εντυπώσεις:D :lol:

byron
13/07/2006, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

:wave2:

Συμφωνώ με τον captain.
Στα rent a car, των νησιών μας κάνουν θραύση βέβαια, γιατί οι τουρίστες τα θεωρούν ποιό ασφαλή :eyepop:

powerphot
13/07/2006, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Προσωπικά δε μΕ αρέσουν, τα θεωρώ πεταμένα λεφτά.

Συγκεντρώνουν μειονεκτήματα αυτοκινήτου (πιάνει χώρο) και μηχανής (είσαι εκτεθειμένος)

Επίσης πολύς κόσμος βλέπει 4 ρόδες και τα θεωρεί ασφαλή, ενώ η πραγματικότητα είναι οτι σου έρχονται τούμπα και σε πλακώνουν για πλάκα...

Θέλουν ΚΡΑΝΟΣ.

:wave2:

Την παθητική ασφάλεια κράνος κλπ δεν την συζητάμε την θεωρούμε ΔΕΔΟΜΕΝΗ!!

Ναι Ηλία αυτό εννοούσα ότι η ισοροπία είναι όπως του αυτοκινήτου.

Τώρα όσον αφορά τις τεχνικές οδήγησεις κλπ αυτό είναι μια ιστορία που συνήθως όλοι την μαθαίνουμε δυστυχώς πολύ μετά, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς.

Όσο για τα πεταμένα λεφτά δεν το βλέπω έτσι, μια και όπως είπα η απόσβεση σε σχέση με το ήδη υπάρχοντα έξοδα για το αυτοκίνητο που είναι 4πλάσια θα γίνει εύκολα.

Cpt. Haddock
13/07/2006, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
ΔΕΝ έχει οδηγήσει ποτέ και σε αυτή την ηλικία 35+ είναι πολύ δύσκολο να αρχίσεις ακόμα και με παπάκι.

Ενώ εγω που άρχισα στα 36 μου;

:lol: :lol: :lol:



ένα "γουρουνάκι" που εκ των πραγμάτων:
1ον δεν μπορείς να πέσεις το ίδιο έυκολα απο ότι με 2τροχο.
2ον Δεν στρίβει με τον ίδιο τρόπο(πλαγιασμακλπ).
3ον γενικά είναι σαν να είσαι σε μια ισοροπία όπως το αυτοκίνητο.


Νίκο, ΔΕΝ είναι ασφαλές...

δίνει την εντύπωση ασφάλειας αλλα αν σου έρθει καπάκι ειναι χειρότερο απο μηχανή γιατι σε πλακώνει άνετα.

Δεν κερδίζει πολλά μέσα στην πόλη (πάλι πήζεις στην κίνηση) και σε τρώει η βροχή...

:sick:

powerphot
13/07/2006, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ενώ εγω που άρχισα στα 36 μου;
:lol: :lol: :lol:


Είχες κάποιον να σε εμποδίσει?
:rotflmao: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Νίκο, ΔΕΝ είναι ασφαλές...

δίνει την εντύπωση ασφάλειας αλλα αν σου έρθει καπάκι ειναι χειρότερο απο μηχανή γιατι σε πλακώνει άνετα.

Δεν κερδίζει πολλά μέσα στην πόλη (πάλι πήζεις στην κίνηση) και σε τρώει η βροχή...

:sick:

Δεν είπα ότι είναι ασφαλές αλλά πόσο πιο ασφάλεια νιώθουμε εμείς επάνω στις 2 ρόδες όταν κάτι γίνει και βρισκόμαστε στον αέρα?
Το θέμα είναι ότι και σε αυτή την περίπτωση όπως και στην δικιά μας υπάρχει πάντα το ρίσκο σε συνάρτηση με το πόσο τηρείς αυτά που πρέπει κατα την οδήγηση.

Ξέρω ότι για έναν που 'εχει συνηθήσει να στρίβει σε 2 ρόδες θα είναι λίγο "κουλό" να προσπαθήσει να αισθανθεί το ίδιο επάνω σε ένα τέτοιο.

Αυτό που κερδίζει ναι, δεν είναι ο χρόνος συμφωνώ. Απλά είναι και το οικονομικό θέμα όσον αφορά βενζίνες αυτοκινήτου, συντήρηση κλπ.
Τώρα όσο για βροχή, ε τι νακάνουμε?
Τά 'θελε ο κ...λ...ς του!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

powerphot
13/07/2006, 11:53
....Aπο τεχνικής πλευράς καμία συμβουλή για αυτά τα δυο?

Με διαφορικό, η με αλυσίδα????

Κανένας σχετικός...υπάρχει?:rolleyes: :D

powerphot
13/07/2006, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Φίλε powerphot, δεν έχω ιδέα από γουρούνες.
Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί κάποιος γνωστός απέκτησε ένα Polaris 200cc, το οποίο είναι καινούργιο και το έχει στο γκαράζ, γιατί δεν οδηγεί ούτε μοτό.
Σε συζήτηση που είχα πριν λίγες ημέρες, μου είπε ότι ίσως το πουλήσει και με ρωτούσε πληροφορίες.

Δεν το ξέρω το μηχανάκι. Αν θέλεις κάτι σαν και αυτό, να τον ρωτήσω.

:wave2:

srx6 δεν ξέρω σε ποιό θα καταλήξει τελικά, αν μάθω θα σου πω να ρωτήσεις. thanks:wave2:

STOYBI
13/07/2006, 14:34
Cpt. Haddock
Νίκο, ΔΕΝ είναι ασφαλές...δίνει την εντύπωση ασφάλειας αλλα αν σου έρθει καπάκι ειναι χειρότερο απο μηχανή γιατι σε πλακώνει άνετα.

ΜΟΝΟ 4 γουρουνες φερνουν καπακια ....

Το 660 το yamaha

To 450 to gas gas

Kapoio teras kawa tοn 700 cc

Kai kapoio.. legete polaris αν δεν κανω λαθος !!

Τα υπολοιπα ως προς το θεμα καπακι ειναι ακινδυνα εντελως !!

Παντως τα atv ανεξαρτητως κυβικων και δυναμης ειναι εως πολυ επικυνδηνα κατα την γνωμη μου στην ασφαλτο στα πολλα χιλμ ( πολλα μεν για atv λιγα και ακινδυνα για μοτο ) !

:beer:

:wave2:

STOYBI
13/07/2006, 14:49
powerphot
....Aπο τεχνικής πλευράς καμία συμβουλή για αυτά τα δυο?Με διαφορικό, η με αλυσίδα????

Κανένας σχετικός...υπάρχει?

Aπο οτι ξερω τα παραπανω δυνατα γουρουνια που αναφερα φορανε ολα αλυσιδα !! Αυτοι που τα εφιαξαν κατι θα ηξεραν !!! :D

Παντως πολλες λεπτομερειες και ανθρωπους να σε βοηθησουν με τα γουρουνια θα βρεις σιγουρα εδω !! http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewforum-f-58.html

:beer:

:wave2:

OldMan
13/07/2006, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Τα υπολοιπα ως προς το θεμα καπακι ειναι ακινδυνα εντελως !!

Έχεις πάρει αγκαλιά Arctic Cat ???

Πονάει !!!

:bawl: :bawl: :bawl:

Nostra
13/07/2006, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Το θέμα βέβαια δεν έχει λήξει ακόμα και δεχόμαστε κι άλλα "tips".:D

φυσικά... απόψεις μου...

Οι γουρούνες Δεν είναι για την κίνηση της Αθήνας.

Θέλουνε μεγαλύτερη προσοχή στις στροφές από ότι ένα scooter 50.

Λόγω όγκου (φάρδους) δυσκολεύονται σε επιτόπιους χειρισμούς αναγακίους για την Αθήνα.

Οι οδηγοί auto όντας μη εξοικιωμένοι με το είδος δεν υπολογίζουν σωστά αποστάσεις κλπ.

Τα λάστιχα που έχουν αλλά και η πρωτογενής χρήση τους και ο λόγος που φτιάχτηκαν κάθε άλλο παρά για πόλη είναι...

Αν ο αδερφός σου φοβάται να οδηγήσει στα 35 του ένα παπί ή ένα scooter τότε γιατί δε φοβάται τις γουρούνες...
Στις διακοπές του ας νοικιάσει μία και να οδηγήσει είτε μέσα στην Παροικιά είτε στα Φηρά έιτε στη χώρα Μυκόνου είτε στο Ηράκλειο είτε όπου πάει τεσπά μέσα σε κίνηση ΜΕ κράνος full face και μπουφάν και τα ξαναλέμε.

Οταν αλλάζεις λάστιχα... χμ... είναι 4 όχι δύο...
πόσοι καλοί μηχανικοί υπάρχουν που ξέρουν το είδος καλά?
πόσο ακριβά/φθηνά ανταλλακτικά έχουν?

θα κυκλοφορεί αποκλειστικά μόνος του? οι συνοδηγοί σε αυτά είναι ακόμα πιο άβολοι από τα μηχανάκια


Οι γουρούνες φτιαχτήκαν για χώμα, άμμο, χωράφια, αγώνες(?)΄...
ΟΧΙ για πανεπιστημίου, σταδίου, κολωνάκι, Συγγρού, Κηφισίας κλπ.

είπα...απόψεις μου...

:wave2: :wave2:

PLANETMAN
13/07/2006, 17:02
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΝOSTRA.ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!:a18: :a18: :a18:

STOYBI
13/07/2006, 19:11
OldMan

[QUOTE]Έχεις πάρει αγκαλιά Arctic Cat ???[/QUOTE



:lol: :lol: :lol:

Αν και δεν το ξερω το συγκεκριμενο, δεν πιστευω ΕΣΥ να το δοκιμασες σε μια απλη γκαζια στην ασφαλτο ???? :winka: Να υποθεσω κι ολας οτι το σημειο που σε εφερε καπακι ο γουρουνας , και Pajero να ειχες παλι τα ιδια θα παθαινες ???

:lol: :lol: :lol:

:beer:

Julius
14/07/2006, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Εγω γιατι σβηστικα 2 φορες που ειχα την απορια για τον τιτλο του thread ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ.ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.

Θα μου πεις ηταν ξεκαρφωτο,αλλα το απο πανω τι ειναι?

Γουρουνια.Την γνωμη σας.:confused:


Ela man, oti pira xampari esvisa... tora katharizonte kai ta ypoloipa "teleios asxeta" kai afino ta poio elafria os eyxaristh kai panta sxetiki nota :D :D :D :wave2:

Julius
14/07/2006, 07:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra


+1000

Nikola einai lathos na epileksei Gourouna gia kinisi se poli, paara poly syntoma tha psaxnei h' na thn poulisei h' tha thn paratisei se kanena eksoxiko


Einai oxima Eleytherou xronou kai oxi kathimerinis xrishs

Boxer
14/07/2006, 07:38
Λοιπον καποτε ειχα οδηγησει μια γουρουνα (γυρω στο 96) σε κατι χωραφια στη Νεα Μακτη αλλα ηταν με τρεις ροδες.

Γαματη ηταν με αλματακια , πατηλικια , γαμω τους χαβαλεδες στο ισιωμα.

Την ιδια γουρουνα την πηρα μετα απο μερες στου Ζωγραφου και ορκιστηκα οτι δεν θα ξανακαβαλησω τετοιο ΠΡΑΜΑ.

Οι ροδες στις στροφες σηκωνονται για πλακα και αν εχει και στροφη με κατηφορα γαμα τα.

Τωρα για τη γουρουνα με 4 ροδες δεν ξερω αλλα δεν θα παρω κιολας.:nono:


:wave2:

powerphot
14/07/2006, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
+1000

Nikola einai lathos na epileksei Gourouna gia kinisi se poli, paara poly syntoma tha psaxnei h' na thn poulisei h' tha thn paratisei se kanena eksoxiko


Einai oxima Eleytherou xronou kai oxi kathimerinis xrishs

Γιώργο αυτό το γνωρίζει, ότι δηλαδή σε πολλές περιπτώσεις θα συμπεριφέρεται στην κίνηση όπως ακριβώς και με το αμάξι.(βενζίνες, σέρβις κλπ)
Δεν το επέλεξε για εξοικονόμιση χρόνου αλλά χρημάτων σε σχεση με την συντήρηση του αυτοκινήτου.

Τώρα στην τελική άμα δεν τον βολέψει (αν και δεν νομίζω) ίσως να την πουλήσει.
Πάντως εξοχικό δεν έχει να την παρατήσει :rotflmao: :rotflmao:

zephyr1
14/07/2006, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Ela man, oti pira xampari esvisa... tora katharizonte kai ta ypoloipa "teleios asxeta" kai afino ta poio elafria os eyxaristh kai panta sxetiki nota :D :D :D :wave2:

Σορυ, λαλακια μου χωρις λογο η ανουσια παρατηρηση μου.

Εχετε δικιο.

Οσο για την γουρουνα,οι παραπανω πλφ ειναι κατατοπιστικοτατες.

Στην Παρο που νοικιασα ειδα οτι μονο αμα εχεις πραγματικο γκαζι κυνδινευεις.

Τι νοικιασα? 50cc:bawl: τελικη ταχυτητα με 2 ατομα 42χλμ ,μονος μου σε γκρεμο 59χλμ.

Για αστικη χρηση δεν θα την προτεινα αλλα ο φιλος με λιγα κυβικα πιστευω οτι θα ειναι πιο safe απ'οτι με μηχανακη.:wave2:
:a022: