PDA

View Full Version : EnaΛΛΑΚΤΙΚΟ Sae10 ΜΟΤΟrex?



lc8ergr1
13/07/2006, 10:58
YΠΑΡΧΕΙ εναλλακτικο του ΜΟΤΟΡΕΧ? ως υδραυλικού υγρού για το magura του lc8???

MOTOREX KUPPLUNGS - FLUID 75
με προδιαγραφές SAE 10 BIODEGRADABLE HYDRAULIC OIL


KANEI OΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ SAE10?


και που το βρίσκω?

OldMan
13/07/2006, 11:19
Πρέπει να βάλεις HYDRAULIC OIL !!!

ΜHN χρησιμοποιήσεις MINERAL Hydraulic Oil (ή υγρά φρένων) !!!
(άσχετα με το τι λέει το καπάκι της αντλίας...).

Μπορείς να βάλεις Shell Naturelle HF-E15 ...


:wave2:

thander
13/07/2006, 13:38
Δεν βάζεις καλύτερα αυτό που δίνει η ίδια η MAGURA???

OldMan
13/07/2006, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από thander
Δεν βάζεις καλύτερα αυτό που δίνει η ίδια η MAGURA???

Αυτό δίνει ...

Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Shell Naturelle HF-E15

thander
13/07/2006, 13:54
νομίζω πώς το λένε magura blood και έχει ετικέτα της Magura. τώρα αν έχει κάτι άλλο μέσα, μάλλον εσύ ξέρεις καλύτερα...

OldMan
13/07/2006, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από thander
νομίζω πώς το λένε magura blood και έχει ετικέτα της Magura. τώρα αν έχει κάτι άλλο μέσα, μάλλον εσύ ξέρεις καλύτερα...

Η Magura ΔΕΝ βγάζει λάδια !!!

Aγοράζει χύμα (bulk) από την Shell (παλιότερα έπαιρνε από Castrol...) και τα συσκευάζει με δικό της Logo !!!

Υ.Γ.
Δεν ξέρω εγώ καλύτερα (ή χειρότερα...). Οι ίδιοι το λένε στα site τους !!!

:wave2: :beer: :wave2:

thander
13/07/2006, 16:46
ε, είδες όμως που ξέρεις τελικά;
:beer:

(πάντως η magura το δίνει σε ωραίο μπουκαλάκι! Η Shell το δίνει σε ωραίο μπουκαλάκι;; ) :D

OldMan
13/07/2006, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από thander
(πάντως η magura το δίνει σε ωραίο μπουκαλάκι! Η Shell το δίνει σε ωραίο μπουκαλάκι;; ) :D

Η αλήθεια είναι ότι το μπουκαλάκι της Shell είναι "μάπα" (ένα φτηνό θαμπό πλαστικό των 50mL - νομίζω - με μια άσπρη σκατοετικέτα κολλημένη με το χέρι και στραβά) !!!



Τυχαίνει όμως να έχει την ΜΙΣΗ τιμή από αυτό που δίνει η Magura ...!!! :lol: :beer: :lol:

atom7ktm
14/07/2006, 01:29
παλιά η ΚΤΜ συνεργαζόταν με τη SHELL έτσι? εμένα στο EXC του 2002 προτείνει SHELL λάδια και υγρά γενικώς... αλλά βλέπω ότι στα καινούρια προτείνει MOTOREX. άρα έχει υπογράψει συμβόλαιο με τη MOTOREX τώρα ε?

πάντως το γεγονός ότι προτείνει MOTOREX δεν σημαίνει ότι σώνει και καλά πρέπει να βάλεις MOTOREX. αρκεί να βρεις τον ίδιο τύπο ακριβώς. από την άλλη, εγώ προσωπικά, χρησιμοποιούσα SHELL ως τώρα... λες να αρχίσω να χρησιμοποιώ MOTOREX? λες να πηγαίνει καλύτερα το εργαλείο?

:D

lc8ergr1
14/07/2006, 09:28
ΜΕ ΑΝΥΣΗΧΗΣΑΤΕ ...

ΠΗΡΑ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΤΕΛΙΚΑ?

πήγα στο motomarket στην ΣΥΓΓΡΟΥ 226 όπου εχει όλη την γκαμα της ΜΟΤΟΡΕΧ

εκει τους ζήτησα και μου εδωσαν αυτό που προτείνει η ΚΤΜ στο SERVICE MANUAL..... δηλαδή το ΜΟΤΟΡΕΧ kupplungs - fluid 75


AN KAI ΔΕΝ ΕΓΡΑΦΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ sae10
ο πωλητής μου ειπε ότι αυτό περνουν οι ΚΤΜαδες...

μαλιστα πίσω γράφει ότι συστείνεται για όλα τα μαγκούρια

είναι σχεδόν αχρωμο προς το κιτρινο κάτι σαν το johnson baby oil..

όποτε το χτύπησα 7 ευρα και πήρα και το DOT 5.1 υγρά φρένων για να σερβαρω και τα φρενα μου αλλα 6 ευρά...


αν και το καπακι της μαγκουρας λέει use only mineral oil.......

το άνοιξα --- ολο μαυριλα και μούργα....το ρουφηξα εξω με σιριγγα και αρχισα να προθετω το μαγικό λαδάκι τρομπαροντας μανετα....

δεν ακολουθησα την διαδικασια που λεει στο service manual
PART 2 PAGE 2-9 ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΥΣΩ ΜΕ ΠΙΕΣΗ απο κάτω προς τα πανω ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΥΓΡΟ ΜΕ ΣΥΡΡΙΓΑ (ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥ)...

ΑΝΤΙΘΕΤΑ από πάνω προς τα κάτω ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΥΓΡΟ + ΜΕ ΤΡΟΜΠΑΡΙΣΜΑ ΜΑΝΕΤΑΣ ΚΑΙ ΛΑΣΚΑΡΙΣΜΑ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ ΜΕ 8αρακι του παξιμαδιού του κυριου κυλίνδρου αφερεσα το υγρό από κατω




Checking the oil level of the hydraulic clutch




To check the oil level in the master cylinder of the clutch remove the
cover. For this purpose, remove bolts and cover together with the rubber
boot 1. The oil level in the horizontal-standing master cylinder should
be 4 mm below the upper edge. If necessary add SAE 10 biodegradable
hydraulic oil (e.g. Motorex Kupplungs-Fluid 75).


! CAUTION !
ONLY USE SAE 10 BIODEGRADABLE HYDRAULIC OIL TO REFILL THE MASTER
CYLINDER. NEVER USE BRAKE FLUID NOR MIX BIODEGRADABLE HYDRAULIC OILS WITH
MINERAL OILS!






Bleeding of the hydraulic clutch

For bleeding, the cover of the master cylinder of the clutch needs to be
removed. For this purpose, remove bolts and take off cover together
with rubber bellows 1.
At the slave cylinder of the clutch, remove the
bleeder nipple.
At its place, mount the bleeder syringe 2 which is filled
with biodegradable hydraulic oil (e.g. Motorex Kupplungs-Fluid 75).
Refill oil, until oil is discharged from the bore A of the master cylinder in
a bubble-free state.
Make sure that the oil does not overflow.




! CAUTION !
HAVING COMPLETED THE BLEEDING PROCEDURE, YOU HAVE TO VERIFY THAT THE OIL
LEVEL IN THE MASTER CYLINDER IS CORRECT. FOR FILLING OF THE MASTER CYLINDER,
USE SAE 10 BIODEGRADABLE HYDRAULIC OIL ONLY (EX. MOTOREX KUPPLUNGSFLUID
75); NEVER USE BRAKE FLUID NOR MIX BIODEGRADABLE HYDRAULIC OILS WITH
MINERAL OILS.

thander
17/07/2006, 08:47
κι όμως, η διαδικασία που περιγράφουν τα manual της ΚΤΜ είναι αρκετά πιο εύκολη! Μανούρα δεν ήταν το πάτα-ξεβίδωσε-βίδωσε-άσε? Άσε που επειδή δεν είναι φρένα και είναι συμπλέκτης, μου φαίνεται ότι η παραδοσιακή αυτή μέθοδος δεν είναι και τόσο αποτελεσματική...
(το έχω δει να γινεται με πενιχρά αποτελέσματα)

lc8ergr1
17/07/2006, 16:08
ΟΠΩΣ ΛΕΣ THANDER Κι εγώ έτσι ξεκινησα...όπως λεέι το μανουαλ

αλλα διαπίστωσα ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ οτι η συριγγα που πηρα απο το φαρμακειο (και όχι αυτή που προτεινει το μανουαλ ως εργαλειο-και προφανως ΜΕ πιο μεγαλη με καλητερη πιεση)

δεν ειχε αρκετη πιεση ετσι ωστε να στειλει την μουργα απο το παλιο υγρο πανω και να την φτυσει ή τουλαχιστον να βγαλει μπουρμουληθρες ...και να εξαερωθεί

οπότε τραβηξα με συριγγα από πανω ολη την μουργα και ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΦΡΕΣΚΟ ΠΑΤΏΝΤΑΣ ΜΑΝΕΤΑ

ολο το παλιο υγρο κατεβηκε κι εφυγε από κατω ΜεχρΙ ΠΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΕ...το υδραυλικό συστημα του μάγκουρα...

ΒΕΒΑΙΑ ...πολυ βρώμα και λαδια τριγύρω αλλα τώρα δεν εχω κανα πρόβλημα η μανετα ανταποκρινεται στην πιεση και την επαναφορά πολύ καλά...

από τα 75ml χρειαστηκε για πλήρωση το μισο δηλ..περιπου 35ml
KAI TO περίσευμα καβατζα κατω απ την σελα για παν ενδεχόμενο


εχεις κανα αλλο σχόλιο??? λες να έκανα τιποτα λάθος....

thander
18/07/2006, 09:42
Απλά, επειδή ο συμπλέκτης δεν είναι σαν το φρένο και τερματίζει στο γκριπ χωρίς να έχει εξαντλήσει την διαδρομή του εμβολακίου του (κάτω εννοώ, στην καμπάνα), έχω την αίσθηση ότι η μέθοδος αυτή για την εξαέρωση δεν είναι τόσο αποτελεσματική. (δηλαδή, όταν ξεβιδώνεις την βιδούλα για να αδειάσουν τα υγρά, δεν υπάρχει αρκετή πίεση στο κύκλωμα) Αν βέβαια δουλεύει μια χαρά ο συμπλέκτης σου...

(αν ακούει ο συνήθης ύποπτος, θα μας πει, φαντάζομαι, την γνώμη του επί του θέματος)

OldMan
18/07/2006, 11:27
Μια χαρά τα λέτε... :wave2: :wave2: :wave2:

thander
18/07/2006, 11:48
ευχαριστούμε, ευχαριστούμε :beer:

και οι 2 όμως; :)

lc8ergr1
18/07/2006, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από thander
Απλά, επειδή ο συμπλέκτης δεν είναι σαν το φρένο και τερματίζει στο γκριπ χωρίς να έχει εξαντλήσει την διαδρομή του εμβολακίου του (κάτω εννοώ, στην καμπάνα), έχω την αίσθηση ότι η μέθοδος αυτή για την εξαέρωση δεν είναι τόσο αποτελεσματική. (δηλαδή, όταν ξεβιδώνεις την βιδούλα για να αδειάσουν τα υγρά, δεν υπάρχει αρκετή πίεση στο κύκλωμα) Αν βέβαια δουλεύει μια χαρά ο συμπλέκτης σου...



o συμπλεκτης μια χαρά δουλευει "μπαμπακι"

το πενταλ παντως ειδικά στα "κατεβάσματα" σε 2η και 1η Μαλλον χαλβα νιώθω να "πατάω" παρά βουτυρο!!!

αλλά αυτό μαλλον ειναι ενα αλλο προβλημα του lc8 ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΤΩΝ 2003-2004 ΠΑΡΤΙΔΩΝ.....

παντως μεχρι στιγμής 15000 ΚΛΜ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΝΘΗΡΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΡΙΟ

lc8ergr1
19/07/2006, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αυτό δίνει ...

παντως στην shell ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ ΑΓ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ που γεμισα χτες βενζινα ιδεά δεν ειχαν για το προιον της shell που λές....