PDA

View Full Version : Ρυθμίσεις ανάρτησης Fz1



THEOD
13/07/2006, 22:04
Λοιπόν...γράψτε εδώ τις επεμβάσεις που έχετε κάνει στις αναρτήσεις σας και τις εντυπώσεις κατά την οδήγηση ανάλογα την ρύθμιση...


Ξεκινάω...

Στην αρχή, ειδικά πίσω μου φαίνονταν ΠΑΝΣΚΛΗΡΗ...
Όσο πέρναγε ο καιρός και τα χιλιόμετρα αυξανόντουσαν, συνέβαιναν ταυτόχρονα 2 πράγματα....Εγώ τις συνήθιζα και παράλληλα αυτές με το δούλεμα μαλακώνανε...
Μετά τα πρώτα 4.000χλμ που ένοιωσα ότι ήρθαν στο φυσιολογικό τους, άρχισα τις πρώτες απόπειρες να φέρω την ανάρτηση κοντύτερα στα μέτρα μου και στα γούστα μου...
Έκανα αρκετές δοκιμές και τουλάχιστον προς το παρόν (το κοντέρ λέει ήδη 6.000χλμ) έχω καταλήξει στις κάτωθι ρυθμίσεις

ΜΠΡΟΣΤΑ
Προφόρτιση= + μια γραμμή σκληρότερο από μαμά = 5 γραμμές να φαίνονται, με την τελευταία να έρχεται πρόσωπο με το καλάμι
Απόσβεση συμπίεσης= +1κλικ από μαμά (= 4κλικ πίσω από το τέρμα σκληρό) - Ρύθμιση από το αριστερό όπως κάθεσαι πηρούνι
Απόσβεση επαναφοράς = +3κλικ από μαμά (=12 κλικ πίσω από τέρμα σκληρό) - Ρύθμιση από το δεξί όπως κάθεσαι πηρούνι

ΠΙΣΩ
Προφόρτιση = +2 κλικ από μαμά (θέση 5 από 3 που είναι στάνταρ - ζυγίζω όμως και 95 κιλά:blush:, για αναβάτες των 70-80 κιλών μάλλον το +1 κλίκ=θέση 4 να είναι αρκετό)
Απόσβεση επαναφοράς = +4 κλικ από μαμά (= 2 κλίκ πίσω από τέρμα σκληρό)

ΛΑΣΤΙΧΑ
Μαμά Michelin Pilot Road με πιέσεις 38 πίσω - 34 μπροστά (μετρημένα ΚΡΥΑ και με ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ πιεσόμετρο...)


Με αυτές τις ρυθμίσεις μέχρι στιγμής έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος όσο αφορά την στιβαρότητα, την αίσθηση και την ευστάθεια....
Το μηχανάκι ήταν που ήταν στιβαρό και σταθερό, τώρα απλά έχει γίνει βράχος και μάλιστα χωρίς να υποφέρει ιδιαίτερα η άνεση (μην το συγκρίνετε όμως και με κανένα .....Βαραντέρο... )
Δίνει τρομερή αυτοπεποίθηση και στρίβει "με την μια" χωρίς υποψία πλεύσεων, κουνήματος, ή "ψαρέματος"... Ένα χοροπήδημα στις κοφτές-εγκάρσιες ανωμαλίες του δρόμου δεν θα το αποφύγετε ότι και να κάνετε, αλλά τουλάχιστον όσο το οδόστρωμα είναι σε λογικά πλαίσια θα φχαριστιέστε να οδηγείτε...

Να προσθέσω επίσης ότι με τις ανωτέρω ρυθμίσεις το μηχανάκι περνάει τις ανωμαλίες με τον ίδιο τρόπο και με την ίδια "αίσθηση σκληρότητας και απόσβεσης" τόσο με την εμπρός όσο και με την πίσω ρόδα, πράγμα που (άσχετα από τις προσωπικές επιλογές του καθενός) δείχνει ότι οι αναρτήσεις είναι "όμοια" ρυθμισμένες τόσο στην σκληρότητα όσο και στις αποσβέσεις - πράγμα που συνεισφέρει τα μέγιστα στην ομοιογένεια και το ζύγισμα του συνόλου κατά την οδήγηση, και δείχνει αν μη τι άλλο μια πετυχημένη συνολική εφαρμογή ρυθμίσεων....

ΠΡΟΣΟΧΗ Αν επιχειρήσετε να κάνετε τις παραπάνω ρυθμίσεις σε ολοκαίνουργιο μηχανάκι, το πιθανότερο είναι να τα "παίξετε" με την σκληρότητά του...Αφήστε πρώτα να γράψει 4-5Κ χιλιόμετρα για να έρθουν στο φυσιολογικό τους και μετά μπορείτε να ψαχτείτε με καλύτερα αποτελέσματα.

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με το FZ1 σε δικάβαλλες καταστάσεις, αλλά προσωπικά με βάση το ανωτέρω μονοκάβαλλο σετ-απ, θα αύξανα τις πιέσεις των ελαστικών στο 42-36 και ίσως (ανάλογα το βάρος του συνεπιβάτη) θα έδινα και άλλο +1 κλικ στην προφόρτιση πίσω....
:beer: :beer: :beer:

AFTER
14/07/2006, 01:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD


ΛΑΣΤΙΧΑ
Μαμά Michelin Pilot Road με πιέσεις 38 πίσω - 34 μπροστά (μετρημένα ΚΡΥΑ και με ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ πιεσόμετρο...)





Ποτε θα τα αλλαξεις τα ρημαδια?

THEOD
14/07/2006, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ποτε θα τα αλλαξεις τα ρημαδια?


Μόλις μου κάνεις δώρο τα καινούργια....:D :D :D

AFTER
14/07/2006, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Μόλις μου κάνεις δώρο τα καινούργια....:D :D :D

Πες μου ποτε εχεις τα γενεθλεια σου..........






















































....για να μας κερασεις!!!!
:lol:

THEOD
09/03/2007, 12:13
Ένα "φρέσκο" update με τις ρυθμίσεις που έχω καταλήξει μετά από αρκετό πειραματισμό και μάλλον δεν θα ξαναλλάξουν μιας και ότι και αν έκανα δεν πήρα καλύτερο αποτέλεσμα...

Γνώμη μου είναι ότι για χρήση σε δημόσιο δρόμο είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις από το μηχανάκι με δεδομένες τις μαμά αναρτήσεις και τα συγκεκριμένα λάστιχα...

ΜΠΡΟΣΤΑ
Προφόρτιση = + 2 γραμμές σκληρότερο από μαμά ρύθμιση = 4 γραμμές να φαίνονται, με την τελευταία να έρχεται πρόσωπο με το παξιμάδι της βάσης.
Απόσβεση συμπίεσης = μαμά (= 5κλικ πίσω από το τέρμα σκληρό) - Ρύθμιση από το αριστερό όπως κάθεσαι πηρούνι
Απόσβεση επαναφοράς = + 4κλικ από μαμά (=11 κλικ πίσω από τέρμα σκληρό) - Ρύθμιση από το δεξί όπως κάθεσαι πηρούνι

ΠΙΣΩ
Προφόρτιση = + 2 κλικ από μαμά (θέση 5 από 3 που είναι στάνταρ - ζυγίζω όμως και 95 κιλά, για αναβάτες των 75-80 κιλών μάλλον το +1 κλίκ=θέση 4 να είναι αρκετό)
Απόσβεση επαναφοράς = + 4 κλικ από μαμά (= 2 κλίκ πίσω από τέρμα σκληρό)

ΛΑΣΤΙΧΑ
"Μαμά" Michelin Pilot Road με πιέσεις 37-38 πίσω & 33-34 μπροστά (μετρημένα ΚΡΥΑ και με ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ πιεσόμετρο...), αν και θα αλλάξουν λίαν συντόμως με κάτι πιο σπόρ....

Στις λίγες δικάβαλλες εξορμήσεις που έχω κάνει, το μόνο που αλλάζω είναι ότι προσθέτω ένα επιπλέον κλίκ στην προφόρτιση της πίσω ανάρτησης (+3 κλικ από μαμά = θέση 6 = -1 από το τέλος), και η πίεση στα λάστιχα που ανεβαίνει στο 36-42....

:wave2: :wave2: :wave2: