PDA

View Full Version : Τεστ γνωσεων: Δισκοι συμπλεκτη:winka: ....



hornetakias
14/07/2006, 00:08
Επειδη γενικα ειμαι περιεργος τυπος και τρωγομαι με την παραμικρη αλλαγη στο τροπο που
συμπεριφερεται το μηχανακι μου εχω να θεσω δυο ερωτηματα::confused:

1)Ποιες αλλαγες παρατηρειτε οταν τρωγονται οι δισκοι του συμπλεκτη, πεφτει λογικα η αποδοση του κινητηρα?Οι αλλαγες στον τροπο λειτουργειας ειναι

διαφορετικες σε καθε ταχυτητα(π.χ.1η, 2α, 3η κτλ) ή η μηχανη συμπεριφερεται το ιδιο παντου?

2)Υπαρχει καποιος σωστος τροπος να βεβαιωθουμε οτι οι δισκοι δυλευουν σωστα και δεν ειναι φαγομενοι?Αν αλλαξουμε δισκους, πρεπει να τους αλλαξουμε

ολους ή εχουμε επιλογες να αντικαταστησουμε μονο μερικους ?Η μαμα Honda αναφερει καποιο οριο χλμ (καταλαβαινω οτι ειναι σχετικο και εξαρταται απο το τροπο που οδηγας) περαν του οποιου ειναι απαραιτητη η αντικατασταση τους?



ΥΓ:Ξερω....ξερω.....
Οι ερωτησεις ειναι πανω απο δυο αλλα σιγουρα θα δειξετε κατανοηση....... :D :D

Nikoskazer2000
14/07/2006, 02:52
Το σίγουρο είναι οτι κατα την αλλαγή σχέσης στο κιβώτιο θα υπάρχει πατινάρισμα το οποίο θα είναι πολύ έντονο αν οι αλλαγές γίνονται σε υψηλές στροφές και βίαια (καρφωτές - με ελάχιστο συμπλεκτάρισμα).

Δεν μπορείς να βεβαιωθείς αν είναι "τελειωμένοι" οι δίσκοι. Δεν υπάρχει δηλαδή οπτικός τρόπος όπως π.χ τα λάστιχα παρα μόνο αν ισχύουν τα παραπάνω.

Αυτά τα ολίγα απο 'μένα. :wave2:

SF
14/07/2006, 11:50
To πατινάρισμα θα αρχίσεις να το έχεις με τις μεγάλες σχέσεις και σε σχετικα μεγάλες ταχύτητες. ΑΛλα ίσως και να μη το παρατηρήσεις. Η χοντρή αλλαγή (το βαρβάτο πατινάρισμα) θα έρθει σχετικά απότομα στις μικρές ταχύτητες-σχέσεις, εκτός αν κάνεις μόνο μικρές διαδρομές οπότε θα 'προλάβεις'. Να βεβαιωθείς με σιγουρια, δεν εχεις τρόπο. Οσο πιο καλά ξέρεις το μηχανάκι σου, τόσο πιο γρήγορα θα αντιληφθείς ότι ψιλοπατινάρει.