PDA

View Full Version : Πισω αμορτισερ σε ΧΧ



dimnas
14/07/2006, 10:17
Καλημερα

Παραγγειλα σημερα μπροστινα ελατηρια Ohlins και λαδια για το ΧΧ.

Απο το μαγαζι μου ειπαν οτι καλο ειναι να βαλω και το πισω, το οποιο το εχει και σε προσφορα (830?)

Μου ειπε οτι θα δω μεγαλη διαφορα, τι αλλο θα ελεγε, μαγαζι εχει ο ανθρωπος.

Θελω τη γνώμη σας για πισω αμορτισερ στο ΧΧ. Να το βαλω, αξιζει ?

Για το μπροστινο θα σας πω τη γνωμη μου απο Δευτερα, αν τα αξιζει...

OldMan
14/07/2006, 13:44
Σωτηράκη...!!!

Ρωτάει ο άνθρωπΑς τι μπορεί να κάνει για το μπ@ρδέλο που λέγεται Pro-Link !!!

:smokin: :smokin: :smokin:

dirtbird
14/07/2006, 14:21
Κατ'αρχάς ο άνθρωπΑς ρωτάει για αμορτισέρ όχι για ανάρτηση, δηλαδή το σύνολο μοχλικού - αν υπάρχει:winka: - γεωμετρίας ψαλιδιού, αποσβεστήρα ταλαντώσεων(sic) και ελατηρίου.

Τώρα όσον αφορά τα εμπρός ελατήρια, έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα εκτός από τα Ohlins.


55152

dirtbird
14/07/2006, 14:59
STD και WP ημιπροοδευτικά.
Hyperpro πλήρως προοδευτικά.
Kawa ZZR 1200 γραμμικά.

Για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να θυμηθώ, έχω την εντύπωση ότι τα Ohlins είναι γραμμικά και σημαντικά μακρύτερα. Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να κόψεις τους αποστάτες έτσι ώστε το συνολικό σύστημα (ελατήρια + αποστάτες) να έχει το ίδιο - ή άντε λίγο μεγαλύτερο - μήκος. Αυτό έκανα με τα ελατήρια του ZZR.
Σε οποιαδήποτε περίπτωση συμβουλέψου το setting που δίνει η ίδια η Ohlins. Για λάδι μην πας κάτω από SAE7-7.5 (είναι πολύ της 'μόδας' στο αμέρικα το 2.5 ή 5).

Εγώ τελικά χρησιμοποιώ τα Η/pro εμπρός, με τα οποία το πίσω WP (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23746)
δεν συνεργάστηκε και πολύ καλά για αυτό προχώρησα σε αντικατάσταση (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=24161).

Πάντως εγώ σου προτείνω να δουλέψεις λίγο καιρό το εμπρός και μετά να αποφασίσεις τι άλλο σε ενοχλεί ή χρειάζεσαι. Για ότι άλλο θέλεις στείλε pm.

:wave2:

GyPsy
14/07/2006, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimnas
Καλημερα

Παραγγειλα σημερα μπροστινα ελατηρια Ohlins και λαδια για το ΧΧ.

Απο το μαγαζι μου ειπαν οτι καλο ειναι να βαλω και το πισω, το οποιο το εχει και σε προσφορα (830?)

Μου ειπε οτι θα δω μεγαλη διαφορα, τι αλλο θα ελεγε, μαγαζι εχει ο ανθρωπος.

Θελω τη γνώμη σας για πισω αμορτισερ στο ΧΧ. Να το βαλω, αξιζει ?

Για το μπροστινο θα σας πω τη γνωμη μου απο Δευτερα, αν τα αξιζει...

Εάν έχεις περάσει τα 40000 χλμ σίγουρα αξίζει...

CyBeRseXX
18/07/2006, 12:27
ego otan evala to rithizomeno tis ohlins piso, eida tin nyxta- mera:p

Oso gia tin timi, kali akougetai afou otan epsaxna ego prin 1.5-2xronia to evriska edo giro sta 1000euro. K fisika to pira apo Agglia peripou sta 800 euro:smokin: