PDA

View Full Version : ΦΩΤΑ ΑΦΡΙΚΑΝΑΣ..



TWINGEORGE
14/07/2006, 09:29
καλημερα αφρικανοι και μη.. προχτες το βραδυ ενω πηγενα βολτα σταματησα να ψωνισω κατι. εσβυσα τη μηχανη και τα φωτα φυσικα.οταν ξαναβαλα μπροστα και αναβω τα φωτα τη μεσαια
σκαλα δεν αναβανε:confused: ξανα παλι ανοιγοκλεινω το διακοπτη
τιποτα παλι. ευτυχος δουλευανε τα μεγαλα τα φωτα και γυρισα σπιτι. αλλα και τι μουτζα και το βρισιδη που εφαγα αστα να πανε:(

λοιπον επειδη δεν πολυ πηγενω σε μηχανικους, δεν τους παω ρε παιδι μου τους δικους μας, πηγενεις και πρεπει να τον γλυψεις πατοκορφα για να σου κανει μια δουλεια, και πολλες φορες εσυ τα κανεις και καλυτερα.

μετα απο μια ολοκληρη μερα ψαξιδη, διακοπτες , λαμπες ,καλωδια κ.λ.π.
ητανε το ρελε. μπροστα στη μασκα τα α/τ εχουνε τρεια ρελε.

οπως καθομαστε στη μηχανη το αριστερο ειναι για τα μεγαλα φωτα, το δεξιο επανω ειναι για τα μεσαια φωτα, και ακριβως απο κατω ειναι για τα φλας. αυτο η αξιατου οχι σε γνησιο ειναι 7 ευρο.εγω το βρηκα σε ανταλλακτικαδικο παπιων και ταιριαζε στη φυσα σαν το δικο του.

ευχομαι να μην σας χρειαστουνε τα απο πανω. αλλα τωρα πια θα ξερετε και τι θα κανατε. εγω κοντεψα να σαλταρω μεχρι να το ανακαλυψω..:wave2: :beer:

TWINGEORGE
14/07/2006, 09:37
ξεχασα να σας πω οτι σε περιπτωση που μηνετε σε ταξιδι η τελος παντον μια αργια μπορειτε να βγαλετε το ρελε απο τη μια και να το βαλετε εκει που χρειαζεστε τα φωτα η φυσες ειναι ιδιες το δοκιμασα και απλα δεν δουλευανε τα μεγαλα φωτα.
:beer: :lol: :beer:

TWINGEORGE
20/07/2006, 09:46
καλημερα σας. αλλο ενα σημαντικο που πρεπει να προσεξουμε αν παρουμε ρελε που θα βρουμε στο εμποριο και οχι γνησιο ειναι
η επαφες μεσα στο ρελε δηλ. πιανουμε το παλιο ρελε και το καινουργιο με τροπο ιδιο να ειναι το κουμπομα για τη φυσα απο πανω π.χ απο την αριστερη πλευρα θα δουμε δυο ακροδεκτες προς το κοκκινο χρωμα ενω τους αλλους δυο απο δεξια προς το κιτρινο. πρεπει για να δουλεψει το νεο μας ρελε να τα εχει και αυτο απο την ιδια πλευρα. αν δεν τα εχει ετσι θα το κανουμε εμεις να τα εχει γυριζοντας τα φυσακια αντιθετα μεσα απο τη φυσα που κουμπονη το ρελε.

συνηθως δεν χρειαζετε αλλα καλου κακου ας το γνωριζουμε και αυτο.
η συγκεκριμενη συμβουλη ειναι απο φιλο ηλεκτρονικο που ασχολειται και με ρευματα μηχανων.

:wave2: