PDA

View Full Version : Ερώτηση για χωμάτινους και κατόχους Kle 500



Desperado
14/07/2006, 12:50
Σας παρακαλώ φίλοι , λύστε μου την απορία.....ψάχνομαι εδώ και καιρό τι μηχανάκι να πάρω αλλά δεν έχω κατασταλάξει 100% ακόμα, λοιπόν για το KLE 500 θα μπορούσαν οι κάτοχοι του να μου πουν εάν το πάνε-πήγαιναν χώμα και όταν λέμε χώμα να προσδιορίσουν και το "πόσο" χώμα εννοούν....Επίσης οι φίλοι χωμάτινοι του φόρουμ έχουν δει σε εντουράδες KLE 500? ή έστω σε trail rides? και αν ναι πως ...πήγαιναν? έβγαζαν την βόλτα ή μάζευαν τα κομμάτια τους από κάτω? Το μηχανάκι ξέρω ότι δεν είναι φτιαγμένο για εντούρο μιλάω για μονοπάτια και trail rides κυρίως....κοινώς θα μπορώ εάν το πάρω να έρχομαι σε βόλτες χωμάτινες? Ευχαριστώ πολύ

kachius
14/07/2006, 13:01
Είναι ελαφρύ (σαν αίσθηση τουλάχιστον *)
και πολύ εύκολο στο χειρισμό.

Το έχω ενάμιση μήνα και από χώμα λίγα:

μία βόλτα στη Βούλα γύρω στα 5-6χιλιόμετρα
από στρωμένο έως κροκαλομένο χωματόδρομο
δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Φυσικά πάω σχετικά αργά καθώς είμαι άσχετος
(και επιθυμώ να παραμείνω!) με το θέμα...

Αρκετές φορές μπαίνω για λίγο σε κανά δυο
χωματόδρομους στην Πεντέλη (γυρνώντας σπίτι
το απόγευμα :D ), πάλι όλα καλά!

Θα σου πω πάλι όμως ότι δεν έχω εμπειρία
ούτε στο χώμα ούτε στα on-off...

έχω όμως ένα υπέροχο κλε να σου δώσω :D


*έχει το ίδιο ονομαστικό βάρος με το 650 dakar
αλλά είναι πιο χαμηλό το κβ με αποτέλεσμα
να φαίνεται κατά πολύ ελαφρύτερο

gpan
14/07/2006, 15:30
file desperado to exw peripou treis mhnes kai exw patisei ellaxista se xwma. Den mporw na pw oti fobi8ika, an kai asxetos me xwmatines, alla mallon 8a exei kai kallitera mhxanakia gia xwma.

GhostDog
14/07/2006, 17:31
είναι αρκετά αξιοπρεπές μηχανάκι για χώμα. ήταν ένα παλικάρι στο off road tour της E75 δεν κόλωσε πουθενά, αλλά ήταν και εύκολη η διαδρομή.

γνώμη μου αν θες να μάθεις χώμα και να ασχοληθείς σοβαρά (μιας και ακούω για trail rides) καλύτερη λύση θαταν ένα xr400-650, η klx650. Σίγουρα σε άσφαλτο θα σε ταλαιπωρήσουν λίγο συγκριτικά με το KLE αλλά σε χώμα θα τα ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο.

Desperado
14/07/2006, 17:59
Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις! Φίλε Ghostdog το έχω ήδη σκεφτει να αγοράσω ένα αμιγώς χωμάτινο αλλά.....
1. Ο παράγοντας ταξιδάκι (άνω των 200 χλμ.) μάλλον πάει περίπατο....
2. Το αμαξάκι μου (Lada Niva) μετά μάλλον θα μου κρατάει μούτρα.....:lol: :lol: :lol:
3. Επίσης , για να είμαι ειλικρινής , δεν το έχω απόφασίσει να ασχοληθώ σοβαρά με το χώμα με μηχανή - ακόμα ίσως- προς το παρόν τις χωμάτινες ανησυχίες μου τις καλύπτω με το Νίβα και το......mountain bike .:eyepop: :eyepop: :uplate:
Οι χωμάτινες απαιτήσεις που θα έχω από το μηχανάκι θα είναι μάλλον λίγες....κανένα μονοπατι χαλαρό ή χωματόδρομος......trail rides ανέφερα μιας και δεν έχουν ιδιαίτερο βαθμό δυσκολίας όπως τα trials.....αλλά βέβαια εάν έχεις αυτό το ρημαδομικρόβιο με τα λασπόλουτρα και το χώμα....τι να πω?

$py
15/07/2006, 19:42
Kai se xoma paei, kai se potamia kai opou tis zitiseis.


55424

marios8
16/07/2006, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
. ήταν ένα παλικάρι στο off road tour της E75 δεν κόλωσε πουθενά, αλλά ήταν και εύκολη η διαδρομή..

Ευχαριστω κατ αρχας για τα καλα σου λογια. Φιλε Desperado το ΚLE το εχω στρωσει στο βουνο και το εχω οδηγησει σε διαφορες συνθηκες οδοστρωματος. Ειναι ειναι μια μηχανη που δυσκολα σου χαλαει το χατιρι φτανει να μην το παρακανεις. Στο χωμα κινειται αξιοπρεπεστατα και μπορουν να στο πιστοποιησουν ολα τα παιδια που κατα καιρους εχουμε παει βολτα , που δεν ειναι και λιγα (και ολα αυτα με τα ντανλοπ της μανας του). Για αγωνιστικη χρηση ΔΕΝ κανει θες κατι ελαφρυ . Στην ασφαλτο η γεωμετρια της ειναι καλη και στριβει μια χαρα. Θα σου προτεινα να βαλεις την ψιλη ζελατινα και θα ταξιδευεις με 140 ανετα για πολυ ωρα , χωρις κουραση και αντισταση απο τον αερα. Γενικα ειναι ενα τιμιο μηχανακι σε προσιτη τιμη. :wave2:


ΥΓ Α να μην το ξεχασω. Το ΚLE ειναι on-off οχι σαν μερικα -μερικα , ονοματα δεν λεμε οικογενειες δεν θιγουμε. :lol: :beer: :beer:

Leipsippos
18/07/2006, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Ευχαριστω κατ αρχας για τα καλα σου λογια. Φιλε Desperado το ΚLE το εχω στρωσει στο βουνο και το εχω οδηγησει σε διαφορες συνθηκες οδοστρωματος. Ειναι ειναι μια μηχανη που δυσκολα σου χαλαει το χατιρι φτανει να μην το παρακανεις. Στο χωμα κινειται αξιοπρεπεστατα και μπορουν να στο πιστοποιησουν ολα τα παιδια που κατα καιρους εχουμε παει βολτα , που δεν ειναι και λιγα (και ολα αυτα με τα ντανλοπ της μανας του). Για αγωνιστικη χρηση ΔΕΝ κανει θες κατι ελαφρυ . Στην ασφαλτο η γεωμετρια της ειναι καλη και στριβει μια χαρα. Θα σου προτεινα να βαλεις την ψιλη ζελατινα και θα ταξιδευεις με 140 ανετα για πολυ ωρα , χωρις κουραση και αντισταση απο τον αερα. Γενικα ειναι ενα τιμιο μηχανακι σε προσιτη τιμη. :wave2:


ΥΓ Α να μην το ξεχασω. Το ΚLE ειναι on-off οχι σαν μερικα -μερικα , ονοματα δεν λεμε οικογενειες δεν θιγουμε. :lol: :beer: :beer:


Οχι πες δλδ!! Για πες ποια ειναι τα μερικα-μερικα;:) :) :) :)


Το KLE ειναι οντως ον-οφφ, αλλα οχι εντουρο ουτε ειναι φτιαγμενο για τρεηλ ραιντ. Ισως να χρειαστει να βαλεις λιγο πιο σκληρα ελατηρια για να μην βρισκει στις πετρες η ποδια. Γενικα θα παει εκει που μια τζουσουξουρου ουτε καν θα το σκεφτοταν, αλλα μην περιμενεις να βγεις αλωβητος αν σου τη βαρεσει να ακολουθησεις XR ή DRZ, ετσι;

marios8
18/07/2006, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
Οχι πες δλδ!! Για πες ποια ειναι τα μερικα-μερικα;:) :) :) :)


Μηλαω για κατι μοτορια που εχουν κατι ψυγειακια :eyepop: κατω απο τον λαιμο της εξατμησης εκτεθειμενα ακριβως πισω απο το εμπρος λαστιχακι:rolleyes: :rolleyes: Αλλα κατα τα αλλα ειναι ολα οn-off ειδικα τα μπροστινα του:smilea: :wave2:

marios8
18/07/2006, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
Γενικα θα παει εκει που μια τζουσουξουρου ουτε καν θα το σκεφτοταν, αλλα μην περιμενεις να βγεις αλωβητος αν σου τη βαρεσει να ακολουθησεις XR ή DRZ, ετσι;

Ρε Γιωργο το μυαλο το εχω ακομα στο κεφαλι μου :lol: . Μακαρι το XR και το DRZ να ηταν τα μονα που δεν θα μπορουσα να ακολουθησω:bawl: :bawl: :bawl:

Leipsippos
19/07/2006, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Ρε Γιωργο το μυαλο το εχω ακομα στο κεφαλι μου :lol: . Μακαρι το XR και το DRZ να ηταν τα μονα που δεν θα μπορουσα να ακολουθησω:bawl: :bawl: :bawl:

:) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αν τα καβαλαω εγω στην αμμο ..... σιγουρα τα προλαβαινεις!!



:smilea: :smilea: