PDA

View Full Version : «Κλέβουν» στο... ζύγι



zephyr1
14/07/2006, 20:58
Λιγότερη βενζίνη από όση πληρώνουμε βάζουν επτά στα δέκα πρατήρια της Αττικής.:confused: :eyepop:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=723131&lngDtrID=251

gcrook
14/07/2006, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Λιγότερη βενζίνη από όση πληρώνουμε βάζουν επτά στα δέκα πρατήρια της Αττικής.:confused: :eyepop:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=723131&lngDtrID=251

Παρατηρησα οτι τωρα τελευταια η το παπι μου εγινε πιο γρηγορο η απεκτησε μεγαλυτερο ρεζερβουαρ.
Αυριο πρωι παω με αδειο παπι σε "σταμπαρισμενο" βενζιναδικο επι της Εθνικης και αμα δω να παιρνει κανα λιτρο παραπανω εχω ετοιμο το κινητο να καλεσει το 100.

Αιντε γιατι αν δεν κανουμε κατι θα μας πηδηξουν.

AFTER
14/07/2006, 22:14
Θα πηραν και κανα προστιμο οσοι πηραν, που φυσικα θα ειναι ψιχουλα μπροστα σε αυτα που θα κονομησαν

Desperado
15/07/2006, 08:55
Μα είναι πολύ ελεεινό ρε γμτ.....Με την πάπια σε ένα βενζινάδικο στον Πειραιά μου έβαλε 500 ml παραπανω από την χωρητικότητα του ρεζερβουάρ... φυσικά δεν ξαναπάτησα εκεί:nono:

zephyr1
15/07/2006, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Παρατηρησα οτι τωρα τελευταια η το παπι μου εγινε πιο γρηγορο η απεκτησε μεγαλυτερο ρεζερβουαρ.
Αυριο πρωι παω με αδειο παπι σε "σταμπαρισμενο" βενζιναδικο επι της Εθνικης και αμα δω να παιρνει κανα λιτρο παραπανω εχω ετοιμο το κινητο να καλεσει το 100.

Αιντε γιατι αν δεν κανουμε κατι θα μας πηδηξουν.



Λοιπον επηδεις ολοι το αντιμετωπιζουμε καθημερινα το προβλημα και ουσιαστικα δεν υπαρχει λυση προτεινω:

Μεσα απο αυτο το thread μπορουμε ολα τα μελη αναλογα την περιοχη να αναφερουμε ποια βενζιναδικα πιστευουν οτι κλεβουν στο ζυγι.

Θα κανουμε μια λιστα απ' αυτα κατα περιοχη.

Μετα οσοι ειναι διαθεσιμοι να αφιερωσουν καποιο χρονο απο την μερα και της υποχρεωσης τους(εγω ειμαι μεσα για περιοχη αττικης, κατα προτιμηση ολα τα μεσογεια).

Θα κανουμε 3μελη ομαδα,οι οποια θα εχει και 3 αναπληρωματικους σε περιπτωση που καποιοι δεν μπορουν.

Με ενα 4λιτρο δοχειο θα πηγαινουμε στα σταμπαρισμενα και θα το γεμιζουμε με 4 λιτρα-αμα τα 4 ειναι 3.5 η 3 τοτε τηλ.

Καλο ειναι οποιος ξερει να βοηθησει ,πια υπηρεσια ειναι ακριβως γι άυτον τον ελεγχο με καποιο εγκυρο τηλεφωνο φυσικα.

Τωρα θα μου πειτε ποιος νομιζεις οτι εισαι εσυ ρε μαγκα που θα μπεις σε τετοια διαδικασια?

Ωραια,ειμαι ενας απλος πολιτης οπως εισαστε εσεις ο οποιος εχει φρικαρει τελειως με την μη αντιδραση ολων.

Σας παρακαλω δωστε καποια βαση στα λεγομενα μου ,και βοηθηστε αυτη η πραξη να γινει πραγματικοτητα η εστω πειτε την αποψη σας.

Ευχαριστω.

DrIoannis
15/07/2006, 19:01
Τελικά αφού το κράτος δεν μπορεί να προστατεύσει τους πολίτες του που πληρώνουν χαράτσι φόρους κάθε χρόνο,πρέπει οι ίδιοι οι πολίτες να κάνουν κάτι.

miraze
16/07/2006, 00:26
Περιστατικό σήμερα με το Yaris μου σε βενζινάδικο των Ιωαννίνων:

- Γέμισε το φίλε (του λέω αφού ήταν θέμα να είχα 1 λίτρο ακόμα βενζίνη)

-49 Ευρώ παρακαλώ (μου λέει με τιμή λίτρου 1.015)

-Με συγχωρείς ρε φίλε αλλά το δικό μου το ρεζερβουάρ παίρνει foul 45 λίτρα και εσύ μου έβαλες ήδη 48.2 πώς γίνεται αυτό?

-Ε.... Η ζέστη βλέπεις κάνει πιό μικρή την ποσότητα της βενζίνης και μπορείς να βάλεις περισσότερο:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Μιλάμε έσκασα στο γέλιο με την άθλια δικαιολογία του.

πάντως επειδή στα μαθηματικά ήμουν λίγο σκράπας ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πώς χωράνε 48 λίτρα σε δοχείο 45 λίτρων!!!
Λές η TOYOTA να μου έχει πεί ψέματα και να έχει δίκαιο ο βενζινάς :confused: :confused::rotflmao: :rotflmao:

DrIoannis
16/07/2006, 07:19
Το γνωστό τηλ 1520 είναι για την προστασία του καταναλωτή.Εάν διαπιστόσει κάποιος αποδεδειγμένα πρόβλημα με "μεγάλωμα" του ρεζερβουάρ του τότε καλό είναι να κάνει ένα τλεφωνάκι.

tsiros_temp
16/07/2006, 08:08
miraze, έλαβες υπ'όψη σου τη ρεζέρβα; Στο lancia μου είναι 51l το τεπόζιτο και το manual γράφει 6-9l ρεζέρβα.

Tropeas
16/07/2006, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Το γνωστό τηλ 1520 είναι για την προστασία του καταναλωτή.Εάν διαπιστόσει κάποιος αποδεδειγμένα πρόβλημα με "μεγάλωμα" του ρεζερβουάρ του τότε καλό είναι να κάνει ένα τλεφωνάκι.
Κάτι ποιο εξειδι΄κευμένο και ποιο γρήγορο στην ανταπόκριση?
Γιατί το ΙΝΚΑ και στην νοθευμένη αντέδρασε στις 15μέρες... χωρίς νόημα...

villy
17/07/2006, 07:16
Φιλαράκια μπορώ να βοηθήσω λίγο. Μπορείτε να μπείτε στο:

Bloka (http://www.bloka.com/)

Εκεί υπάρχει κατάλογος με βενζινάδικα που έχουν νοθευμένη βενζίνη, πειραγμένες αντλίες, κλπ. Δεν ξέρω αν είναι πλήρως ενημερωμένο αλλά σίγουρα βοηθά!

Εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να πάω να βάλω βενζίνη σε βενζινάδικο που έχει ήδη τιμωρηθεί για νοθεία κλπ!:nono: :nono: :nono:

:wave2: :wave2: :wave2:

Tropeas
25/04/2007, 20:20
Και εδω , εγω είμαι μέσα για ομαδικό ντου και μήνυση...

ASTRAKITCAR
25/04/2007, 21:18
σχετικα με τα 3 λιτρα επιπλεον στο yaris..

αν στο γεμισε μεχρι επανω μπορει ο σωληνας τροφοδοσιας μεχρι το ρεζερβουαρ να χωραει τα επιπλεον 3 λιτρα..

45Lt ρχωριτικοτητα ανακοινωνει το εργοστασιο ως ρεζερβουαρ..

η διαμετρο ομως του σωληνα μεχρι την ταπα και το κοντα ενα μετρο σωληνα ταπας-ρεζερβουαρ,ενδεχομενως να δικαιολογει τα 3 λιτρα επιπλεον...

τωρα περι ζεστης με 20 βαθμους κελσιου,δεν σχολιαζω.

fantacid
25/04/2007, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
σχετικα με τα 3 λιτρα επιπλεον στο yaris..

αν στο γεμισε μεχρι επανω μπορει ο σωληνας τροφοδοσιας μεχρι το ρεζερβουαρ να χωραει τα επιπλεον 3 λιτρα..

45Lt ρχωριτικοτητα ανακοινωνει το εργοστασιο ως ρεζερβουαρ..

η διαμετρο ομως του σωληνα μεχρι την ταπα και το κοντα ενα μετρο σωληνα ταπας-ρεζερβουαρ,ενδεχομενως να δικαιολογει τα 3 λιτρα επιπλεον...

τωρα περι ζεστης με 20 βαθμους κελσιου,δεν σχολιαζω.


δε νομιζω το γιαρις να εχει τοσο μακρυ σωληνα για το ρεζερβουαρ, σε τετοια κομπακτ αυτοκίνητα καθε τετραγωνικο εκατοστο μετραει!

χωρις να ειμαι κ σιγουρος 100%

tifoefs
25/04/2007, 23:45
Εγω το ειδα αυτο περσυ που ηρθα Ελλαδα !

Το μοναδικο πρατηριο που δεν με εκλεψε στο ζυγι ηταν μια ΒΡ στη Κυμη !!!


:mad:

ASTRAKITCAR
26/04/2007, 08:08
O σωληανας ξεκιναει απο την ταπα στο φετρο,παει μεσα απο το φτερο και κανει κουρμπα καταληγοντας στο πλαι και στην κορυφη του ντεποζιτου,στα περισσοτερα οχηματα.

τεσεκαρε το παλι βαζοντας στο αυτοματο την αντλια και μετα το πρωτο κλοτσημα της ασφαλειας μετρα ποσα λιτρα θα μπουνε μεχρι επανω ..