PDA

View Full Version : Δείκτης βενζίνης σε CBF-600S;



possidi
16/07/2006, 09:42
geia sas paidia. eimai olokainourgios sto forum kai aformi stathike i cbf pou apektisa prin apo 3 meres. akoma den exw kanei trelles boltes kai prospathw na tin mathw siga siga. ayto omws pou me problimatizei einai oti den blepw pouthena kapoio dikti kaysimwn...mipws einai mprosta sta matia mou kai exw strabwthei? i mipws olo ki olo einai to lampaki pou anabei otan ftasoume sto amin...?

Kalo kalokairi se olous kai kales boltes!

makis206
16/07/2006, 20:25
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλές βόλτες με την καινούργια σου αγάπη !

Να είσαι σίγουρος πως το μόνο που θα σε δυσσαρεστήσει σ'αυτό το μηχανάκι είναι η έλλειψη δείκτη βενζίνης αφού δυστυχώς δεν έχει.

Κι εμένα μου φάνηκε περίεργο στην αρχή αλλά μετά από μερικά γεμίσματα θα δεις οτι θα πηγαίνεις μηχανικά στο βενζινάδικο λίγο πριν ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας ! Έτσι τουλάχιστον συμβαίνει με μένα.

Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι ! Πάντα όρθιοι κι οι δυο σας !

:beer: :beer: :beer:

oulas
16/07/2006, 21:31
Ρε παιδια ηθελα πολυ καποιος να μου εξηγισει γιατι σε αρκετα μηχανακια δεν βαζουν δεικτη! Τοσο πολυ κοστιζει αυτο το μαραφευτη λοιπον? Για μενα προσωπικα, μηχανακι χωρις δεικτη, βγαινει εξω απο τα πλανα μου αμεσως. Κριμα, δεν ηξερα οτι δεν ειχε δεικτη. Το cbf250 εχει και μαλιστα με ψηφιακη απηκονισει!


55481

kalant
16/07/2006, 21:51
κι εμενα ρε φιλε μου την σπαει πολυ η ελλειψη δεικτη βενζινης και επισης η ελλειψη ψηφιαΚου ταχυμετρου, θεωρω οτι μοτοσυκλετα της εποχης μας πρεπει να εχει σιγουρα...

oulas
16/07/2006, 23:12
Αν οχι ψηφιακο ταχυμετρο, 100% δεικτη βενζινης. Που ζουμε ρε, στην εποχη του λιθου γαμωτη μου...

makis206
17/07/2006, 06:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Αν οχι ψηφιακο ταχυμετρο, 100% δεικτη βενζινης. Που ζουμε ρε, στην εποχη του λιθου γαμωτη μου...

Έτσι για να μας θυμίζει τις παλιές ρομαντικές εποχές που χτυπούσαμε το ντεπόζιτο για να καταλάβουμε που είναι η στάθμη της βενζίνης !:lol: :lol:

Ωραίο πράγμα να σπρώχνεις την κυρία που σε άφησε στα μισά της βόλτας...:lol:

Κι όμως συνηθίζεται και αυτό παίδες, είναι περίπου σαν τις ταχύτητες. Δεν χρειάζεται δείκτης για να ξέρεις πια ταχύτητα έχεις μέσα.

:beer: :beer:

όλα καλά αν εξαιρέσεις εκείνη τη φορά που ξέχασα πότε το γέμισα κι όταν ξαναπήγα την αμέσως επόμενη και είπα στον βενζινά "γέμισέ το" και το όλο γέμισμα ήταν 2 μόνο ευρώ... :a13: :lol:

geopitt
17/07/2006, 07:35
Ειναι λιγο χαζομαρα που δεν βαζουν δεκτη βενζινας αλλα το υπολογιζεις με τα χλμ.

Ξερει κανεις να μπορει να μπει μετα?
Στο δικο μου που δεν εχει ΑΒS υπαρχει θεση κατω αριστερα.Μηπως μπαινει ο δεικτης και φλοτερ απο transalp?

THEOD
17/07/2006, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Να είσαι σίγουρος πως το μόνο που θα σε δυσσαρεστήσει σ'αυτό το μηχανάκι είναι η έλλειψη δείκτη βενζίνης αφού δυστυχώς δεν έχει.


Αν είναι δυνατόν....

Σήμερα πια που το τελευταίο κινέζικο παπί των 700 ευρώ διαθέτει δείκτη βενζίνης είναι δυνατόν να λείπει από σύγχρονες μοτοσυκλέττες των 7.500 ευρώ...???

makis206
17/07/2006, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αν είναι δυνατόν....
Σήμερα πια που το τελευταίο κινέζικο παπί των 700 ευρώ διαθέτει δείκτη βενζίνης είναι δυνατόν να λείπει από σύγχρονες μοτοσυκλέττες των 7.500 ευρώ...???

Κι όμως είναι..:dizzy:

Αν δεν κάνω λάθος νομίζω ότι ούτε το Βαραντέρο έχει δείκτη..:look:

Αλλά προσωπικά εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα, αφού λέει Honda όπου κι αν την κοιτάξω, παραβλέπω όποια ατέλεια ή έλλειψη !

:a13: :look: :a13:

javaneze
17/07/2006, 09:13
Κανενας μας δεν ξερει γιατι το βενζινομετρο του Transalp δεν περασε στο cbf 600s. Σιγουρα θυσιαστηκε χαρην οικονομιας.
Και μην εξεταζετε το οτι μπορει να κοστιζει μονο ενα ευρω π.χ.
Σκεψου οτι ο hondas γλυτωσε μια μαζικη παραγγελια της ταξεως των πολλων ευρω.


Παρ'ολ'αυτα δεν προβληματιζει.
Καθε φορα που φουλαρεις το τεποζιτο, να μηδενιζει το trip 1 και να υπολογιζεις οτι γυρω στα 200-230 χλμ εισαι για βενζινη.

Το λαμπακι δεν αναβει στο "αμην".
Αναβει μια στα 5 λιτρα, που σου επιτρεπουν ακομα 70-100 χλμ , και επειτα ξαναβει χωρις να σβησει πλεον στα 3 λιτρα, που εχεις στανταρ ακομα 30 με 60 χλμ αναλογα παντα με το πως και που κινεισαι.

Η ερωτηση σε μια αντιπροσωπια παντως αν γινεται η μοντα, σιγουρα αξιζει.

Nostra
17/07/2006, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Αναβει μια στα 5 λιτρα, που σου επιτρεπουν ακομα 70-100 χλμ , και επειτα ξαναβει χωρις να σβησει πλεον στα 3 λιτρα, που εχεις στανταρ ακομα 30 με 60 χλμ αναλογα παντα με το πως και που κινεισαι.

Η ερωτηση σε μια αντιπροσωπια παντως αν γινεται η μοντα, σιγουρα αξιζει.


ρε παιδιά αφού το λαμπάκι λειτουργεί με μεγάλο περιθώριο ασφάλειας και η Ελλάδα δεν είναι αμερική να έχει βενζινάδικα κάθε 500χλμ. τι έχετε φαγωθεί με τον δείκτη βενζίνης?

είτε αναλογικό είτε ψηφιακό να είχε κάθε πότε θα τον κοιτάγατε?
Οταν άναβε το λαμπάκι...


κι αν είστε από αυτούς που δε περιμένετε το λαμπάκι για να περάσετε από βενζινάδικο τότε πάλι γιατί χρειάζεστε δείκτη βενζίνης? Φούλαρε το κάθε 2-3 μέρες και είσαι οκ...

Και άντε και κάνεις μοντιφιά... τι θα κερδίσεις? ένα έχτρα παπαράκι να υπάρχει κάπου πάνω στα όργανα ή στο τιμόνι για να σου λέει τι?
αυτό που μπορείς ως ο αποκλειστικός χρήστης της μηχανής να ξέρεις ? πόσα χλμ. κάνεις και κάθε πότε συνηθίζεις να γεμίζεις το μοτόρι σου?

με τα trip counters μπορεις μια χαρά να ξέρεις τι σου γίνεται...


άντε...ζήτήστε γιατί δε μπήκαν και θερμαινόμενα grips σε μια χώρα με 22 βαθμούς Μ.Ο. θερμοκρασίας το χρόνο...

και γιατί δε μπήκαν και χούφτες στις μανέτες μειώνοντας το πλαινό φάρδος της ζελατίνας?

γιατί δε μπήκε ραδιόφωνο, κλιματισμός και όπισθεν ? ...




πόσο θα χρησιμοποιούσατε ένα αναλογικό ή ψηφιακό δείκτη βενζίνης?


:beer: :wave2:

Sabre
17/07/2006, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
κι εμενα ρε φιλε μου την σπαει πολυ η ελλειψη δεικτη βενζινης και επισης η ελλειψη ψηφιαΚου ταχυμετρου, θεωρω οτι μοτοσυκλετα της εποχης μας πρεπει να εχει σιγουρα...

Έχωμεν και απο αυτό.....και απο το άλλο....:smokin:

και είναι super τα οργανάκια της....

Περίεργο που το cbf δέν έχει...(ως αδερφάκια που είναι με το δικό μου το hornet)

Θυμάστε την διαφήμιση με τον Μ(ε)Ζ(ε) της vodafone?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


55541

oulas
17/07/2006, 15:51
κι αν είστε από αυτούς που δε περιμένετε το λαμπάκι για να περάσετε από βενζινάδικο τότε πάλι γιατί χρειάζεστε δείκτη βενζίνης? Φούλαρε το κάθε 2-3 μέρες και είσαι οκ...

Φιλε μου ειναι ξεφτυλα να δεινεις 8000 εuro και να μην εχει δεικτη βενζινης. (Δεν λεω μονο για το cbf600) Οποιος ειπε ο theod, και το τελευταιο σκυλοπαπο και σκουτερ εχουν!

Εξαλου τα χιλιομετρα δεν λενε και τιποτα, μιας και με δευτερο ατομο, και με λιγο παραπανω γκαζακι αλλαζει τελειως η καταναλωση. Και ανετα σου λεω καθε 50 χλμ στην επαρχια μπορει να μην υπαρχει παντα ανοιχτο βενζιναδικο! Ασε που πρεπει καθε φορα να θυμηθεις να μηδενιζεις το trip.

Προτογονισμος, αυτο εχω να πω και τπτ αλλο!

alex14
17/07/2006, 15:58
Η μηχανη καλυτερα να εχει διακοπτη ρεζερβας παρα δεικτη βενζινης. Οσο ναναι ειναι πιο σιγουρο. (φτανει να θυμασαι να το γυριζεις παλι στο νορμαλ καθε φορα που εχεις γυρισει ρεζερβα :D )

THEOD
17/07/2006, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Η μηχανη καλυτερα να εχει διακοπτη ρεζερβας παρα δεικτη βενζινης. Οσο ναναι ειναι πιο σιγουρο. (φτανει να θυμασαι να το γυριζεις παλι στο νορμαλ καθε φορα που εχεις γυρισει ρεζερβα :D )

Και η μανιβέλλα είναι ποιό σίγουρη από την μίζα...το ίδιο και η υδρόψυξη - τι χρειάζεται μωρέ, ποιό σίγουρος ο αέρας.....εδώ που τα λέμε τώρα τελευταία και τους ψεκασμούς τους βλέπω με μισό μάτι...ποιό σίγουρο το καρμπυρατέρ... :p :p

alex14
17/07/2006, 21:34
Theod , τωρα που το σκεφτομαι, για ολα αυτα που λες εχεις απολυτο δικιο :rotflmao:

Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι εαν εχεις να διαλεξεις αναμεσα σε δεικτη και σε διακοπτη ρεζερβας για μενα ειναι καλυτερος ο διακοπτης. Σιγουρα ομως και τα δυο μαζι ειναι καλυτερα.:D

:wave2:

zolotas
17/07/2006, 23:20
υποτιθεται οτι το μηχανημα cbf δεν ειναι για την παιδικη χαρα αλλα για να γραφει αρκετα χιλιομετρα σε ταξιδια και μακρινα και κοντινα........και το R850R BMW δεν εχει που γνωριζω

απλα δεν θα το αγοραζα ,μπορει να ειναι πολυ καλο ,σουπερ αλλα οχι για μενα . Εμαι ψειρας και αναποδος?

Το προβλημα λυνεται ευκολα γιατι σου γινεται συνηθεια μετα και βρισκεις τον τροπο.


και κατι αλλο που χαλιεμαι ειναι τα φλασακια να εξεχουν (δεν ξερω αν το κανουν λογω αισθητικης (??) η νομοθεσιας (καπου το εχω διαβασει για ορισμενες χωρες). Μιλαω για μοτο supersport .Παλι ειμαι περιεργος ??

possidi
18/07/2006, 08:07
SAS EYXARISTW OLOYS GIA TIS APANTHSEIS KAI TIS SKEPSEIS SAS PAIDIA. EINAI PRAGMATIKA DYSARESTO TO NA MHN EXEIS DEIKTH KAYSIMWN PANW STHN KALH SOY POY OXI MONO "FORAEI" ABS ALLA KAI KOSTIZEI KAI 8,000 EYRWPOYLA. THA KANW LOIPON AYTO POY MOY PROTEINETE - DHLADH NA MHDENIZW TON MERIKO XILIOMETRHTH KAI NA YPOLOGIZW PERIPOY 200-230 KM. EYXARISTW POLY KAI PALI PAIDIA!

makis206
18/07/2006, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από possidi
SAS EYXARISTW OLOYS GIA TIS APANTHSEIS KAI TIS SKEPSEIS SAS PAIDIA. EINAI PRAGMATIKA DYSARESTO TO NA MHN EXEIS DEIKTH KAYSIMWN PANW STHN KALH SOY POY OXI MONO "FORAEI" ABS ALLA KAI KOSTIZEI KAI 8,000 EYRWPOYLA. THA KANW LOIPON AYTO POY MOY PROTEINETE - DHLADH NA MHDENIZW TON MERIKO XILIOMETRHTH KAI NA YPOLOGIZW PERIPOY 200-230 KM. EYXARISTW POLY KAI PALI PAIDIA!

Να μην ανησυχείς καθόλου φίλε μου όσο δυσσάρεστη κι αν είναι η έλλειψη του δείκτη.

Θα δεις κι εσύ ο ίδιος πως μετά από δυο τρία γεμίσματα του ντεπόζιτου, θα υπολογίσεις μηχανικά την επόμενη επίσκεψή σου στο βενζινάδικο !

Καλές βόλτες !!

:beer: :beer: :beer:

javaneze
18/07/2006, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ρε παιδιά αφού το λαμπάκι λειτουργεί με μεγάλο περιθώριο ασφάλειας και η Ελλάδα δεν είναι αμερική να έχει βενζινάδικα κάθε 500χλμ. τι έχετε φαγωθεί με τον δείκτη βενζίνης?

είτε αναλογικό είτε ψηφιακό να είχε κάθε πότε θα τον κοιτάγατε?
Οταν άναβε το λαμπάκι...
Προσωπικα εχω φαγωθει γιατι προκειται περι γυφτιας.!
Αφου ολο το ταμπλο ειναι αυτουσιο του transalp γιατι να μην μεταφερθει και ο δεικτης βενζινης κανονικα;
Και στο cbf 1000 γιατι βαλανε; αλλη γυφτια εκει ...
βαλανε δεικτη βενζινης και καταργησανε τον δεικτη θερμοκρασιας ...

A και οπως στο παπι μου, θα το κοιταγα καθε φορα που βαζω μπροστα. :winka:

Α, και μην μου πεις οτι ολοι θυμουνται ολοι να μηδενηζουν το trip καθε φορα. .. συγκεκριμενα τωρα που μιλαμε το δικο μου γραφει 389 χλμ και ειμαι εν αναμονη λαμπακιου :wave2:

moutoulos
30/07/2006, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ρε παιδιά αφού το λαμπάκι λειτουργεί με μεγάλο περιθώριο ασφάλειας και η Ελλάδα δεν είναι αμερική να έχει βενζινάδικα κάθε 500χλμ. τι έχετε φαγωθεί με τον δείκτη βενζίνης?




Ναι βρε παιδιά αμαν με τον δείκτη βενζίνης... δεν είναι και τόσο τραγικό ...

Πολλές μηχανές δεν έχουν ...:smilea:

Nostra
26/09/2006, 11:25
Για να μην ανοίγω καινούριο thread....


έχω δει σε συνθήκες πόλης (με αρκετά χλμ. σε αττική οδό και το 1/4 αυτών δικάβαλο και τα μισά εξ'αυτών όχι συντηρητική οδήγηση)

270χλμ. αυτονομία....

και στο επόμενο φουλάρισμα πήρε 16,7 lt
(θυμίζω η χωρητικότητα του tank είναι 19 lt)

δεν ειν' κακό....


ε?


(βέβαια έχω δει και κατεχάκη-τρίπολη (~175Km) μέσω αττικής οδού να εξανεμίζεται όλο το tank.... αλλά έγινε μέσα σε 50 λεπτά....)

:wave2:

possidi
26/09/2006, 12:42
Παντως παιδια 2 μηνες πριν που ανοιξα το thread ειχα καταληξει στο συμπερασμα οτι εχει αυτονομια γυρω στα 230-240 km...Τωρα πια η εμπειρια μου χει δειξει οτι στα 230 αναβει το λαμπακι...φαντασου....

υ.γ. με κανονικη οδηγηση και οχι καφριλικια κ σκισιμο στο γκαζι...

acealex
26/09/2006, 20:34
ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΤΕ.
Η HONDA ΔΕΝ ΕΒΑΛΕ ΔΕΙΚΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΡΙΒΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.


ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!