PDA

View Full Version : Βαλβίδες



eXJey
16/07/2006, 22:01
Πόσο χλωμό μπορεί να γίνει ένα ZZR 1100 '91 αν δεν ρυθμιστούν οι βαλβίδες και πως θα καταλάβω ότι πραγματικά είναι ξεκούρδιστες; Η μηχανή παίρνει εύκολα μπροστά (σχετικά, για καρμπυρατεράτο κινητήρα) και σε όλο το φάσμα στροφών είναι σκέτη τουρμπίνα. Οταν είναι κρύα θαρρείς πως ψιλοακούγεται τσίκι-τσίκι, αλλά και στο XJ μου που έχει ρυθμισμένες βαλβίδες πάλι ακούγεται και χειρότερα. Αν πραγματικά είναι η ώρα τους για ρύθμισμα, τι εμφανή προβλήματα δημιουργεί στον κινητήρα; Και αν τελικά το αποφασίσω να το εμπιστευτώ σε μαστόρι, πως στο καλό θα καταλάβω ότι μου έκανε δουλειά αφού και έτσι που είναι η μηχανή δίνει τα μέγιστα στον δρόμο. Με 137 ίππους στην πίσω ρόδα δύσκολα θα καταλάβαινα την διαφορά ή όχι;

Nikoskazer2000
17/07/2006, 00:15
Θα δείς διαφορά και σε τελική (μικρότερη) και σε ροπή (μικρότερη)και σε κατανάλωση (μεγαλύτερη).

Τουλάχιστον με 'μενα αυτό ίσχυε...:rolleyes:

Καλύτερα να τις κοιτάξεις απο τώρα για να μη σου δημιουργήσουν σοβαρότερα προβλήματα αργότερα.

:sun: :wave2:

FZR1000
17/07/2006, 15:27
Αν οι βαλβίδες είναι αρύθμιστες και τα διάκενα είναι μεγαλύτερα απ τα κανονικά, απλά χτυπούν χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα στις πρώτες χιλιάδες χλμ.

Αν όμως τα διάκενα είναι μικρότερα απ αυτά που πρέπει, (έως και μηδενικά) δεν ακούγεται τίποτε μεχρί να γίνει ζημιά. υπάρχει περίπτωση να καρφωθούν οι βαλβίδες στο πιστόνι αφου θα στραβώσουν απ την υπερθέρμανση.

Ο μονος τρόπος να δεις αν θέλουν ρύθμιση είναι να μετρήσεις τα διάκενα με φίλερ, και ο μόνος τρόπος να σιγουρευτείς οτι ο μάστορας έκανε δουλειά είναι να κάτσεις πάνω απ το κεφάλι του..........

kostisthegreek
17/07/2006, 21:10
Η μηχανή είναι του ΄91 επομένως δεν παίζει εγγύηση.
Δεν ξεκινάς σιγά σιγά μόνος σου να είσαι και σίγουρος για τη δουλειά που κάνεις?
Με τη βοήθεια ενός μάνουαλ δεν θα δυσκολευτείς και πολύ.

OldMan
18/07/2006, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Δεν ξεκινάς σιγά σιγά μόνος σου.... δεν θα δυσκολευτείς και πολύ.

Στον έλεγχο των διάκενων, δεν θα δυσκολευτεί ...

Στην ρύθμιση αυτών...??? :winka:

kostisthegreek
18/07/2006, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Στον έλεγχο των διάκενων, δεν θα δυσκολευτεί ...

Στην ρύθμιση αυτών...??? :winka:


Αν μπορέσει να ελένξει τα διάκενα, δεν θα μπορέσει να τα ρυθμίσει κιόλας?

Ε, καλά. Αν δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με το θέμα ας πάει σε κάποιο συνεργείο που το εμπιστεύεται αυτός ή κάποιος φίλος του.

eXJey
18/07/2006, 23:37
Παιδιά, ακόμη και να προσπαθούσα να ανοίξω τα καπάκια μόνος μου με το εγχειρίδιο δίπλα, θα χρειαζόμουν ώρες έως και πάνω από μία μέρες να καταλάβω τί παίζεται, ως άσχετος. Ως εκ τούτου αυτό είναι αδύνατον διότι δεν έχω δικό μου γκαράζ και στην ύπαιθρο με σκόνες και αέρα δεν γίνονται αυτά τα πράγματα.

Σκοπός του thread μου ήταν να μάθω αν είναι μοιραίο να μην ρυθμίσει κάποιος τις βαλβίδες στην ώρα τους, και από ότι κατάλαβα κυρίως από την απάντηση του φίλου FZR, δεν είναι, ευτυχώς. Απαραίτητο ναι, αλλά και αρύθμιστες να μείνουν για 1000-5000 χλμ δεν θα γίνει και καμιά ζημιά, έτσι δεν είναι; Αυτό είναι πολύ βολικό για μένα μέχρι να εμπιστευτώ κάποιον ειδικό, αφού τόσα χλμ. θα χρειαστώ μήνες να τα κάνω. Εξάλλου την μηχανή δεν την λυγίζω σχεδόν ποτέ. Το να πηγαίνω στην εθνική με 160 στις 6000 στροφές νομίζω δεν την ενοχλεί καθόλου.

Υ/Γ
Υπάρχει ειδικό forum που να καλοσωρίζουμε καινούργια δίτροχα μέλη; Ποιος θα μου ευχηθεί εμένα "καλορίζικη"; Αντε γιατί θα βάλω τα γκάζια....ε, τα κλάματα εννοώ. Στο κάτω-κάτω δεν κατα-χρεώθηκα στην eurobank έτσι απλά χωρίς μια φιλική ευχή :( . Το XJ παραμένει αρχηγός της αγέλης και αφεντικό, λόγω ηλικίας...

OldMan
19/07/2006, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Αν μπορέσει να ελένξει τα διάκενα, δεν θα μπορέσει να τα ρυθμίσει κιόλας?

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος...

Χρειάζεται "feeling" (κάτι σαν να παίζεις γ@μάτο Blues σε πεντατονική... :lol: ).

Δεν μιλάω για το αν περνάει ή όχι το φίλερ, αλλά πόσο σφιχτά ή άνετα περνάει + να ξέρεις τα "χούγια" από το κόντρα παξιμάδι (άν έχει...).

Τεσπα, το ζήτημα είναι καθαρά υποκειμενικό ακόμη και σε ανθρώπους που έχουν μεγάλη εμπειρία στην ρύθμιση...

:wave2: :beer: :wave2:

stefanos
19/07/2006, 12:41
Υπάρχει και το άλλο feeling βουτάς το κοκοράκι κουνιέται οκ πάμε στο άλλο:p
αν και δεν θα έχει κοκοράκια.

FZR1000
19/07/2006, 14:24
Κοκκορακια έχει κοντρα παξιμάδι δεν έχει ειναι με καπελοτα.

Το καλο είναι οτι στο zzr βγαίνουν τα καπελότα χώρις να βγούν οι εκκεντροφόροι οπότε με ένα μάνιουαλ και εργαλεία (μικρόμετρο, φιλερ) παλεύεται η κατάσταση αν πιάνουν τα χέρια σου........ αλλα αν θες ρύθμιση πρέπει να πάρεις και καπελότα δηλαδή πακέτο απο θέμα κόστους.........καλύτερα βρές κανα καλό μηχανικό ή μερτρησε απλά τα διάκενα και αν θες ρύθμιση τότε πας σε συνεργείο......

eXJey
19/07/2006, 14:45
Ξέχασα να ρωτήσω κάτι και καλύπτεται από το subject στο thread. Γιατί οι οπισθοδρομικοι τεχνολογικα κινητηρες των αυτοκινητων εχουν αυτοματες υδραυλικες βαλβιδες ενω στις μοτο που εχουν τοσες πολλες καινοτομιες αλλες, ειναι χειροκινητα ρυθμιζομενες; Χαθηκε ο κοσμος να βαζουμε μονο λαδι και φιλτρο βρε αδερφε; Ή είναι θεμα marketing για να πληρωνουμε;

stefanos
19/07/2006, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Ξέχασα να ρωτήσω κάτι και καλύπτεται από το subject στο thread. Γιατί οι οπισθοδρομικοι τεχνολογικα κινητηρες των αυτοκινητων εχουν αυτοματες υδραυλικες βαλβιδες ενω στις μοτο που εχουν τοσες πολλες καινοτομιες αλλες, ειναι χειροκινητα ρυθμιζομενες; Χαθηκε ο κοσμος να βαζουμε μονο λαδι και φιλτρο βρε αδερφε; Ή είναι θεμα marketing για να πληρωνουμε;

Αφού πληρώνουμε έτσι κι αλλιώς και αφού οι κατασκευαστές μοτο είναι ελάχιστοι και έχουν μοιράσει την αγορά...........για πιο λόγο να μπαίνουν σε έξοδα.

kostisthegreek
19/07/2006, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν είμαι καθόλου σίγουρος...

Χρειάζεται "feeling" (κάτι σαν να παίζεις γ@μάτο Blues σε πεντατονική... :lol: ).

Δεν μιλάω για το αν περνάει ή όχι το φίλερ, αλλά πόσο σφιχτά ή άνετα περνάει + να ξέρεις τα "χούγια" από το κόντρα παξιμάδι (άν έχει...).

Τεσπα, το ζήτημα είναι καθαρά υποκειμενικό ακόμη και σε ανθρώπους που έχουν μεγάλη εμπειρία στην ρύθμιση...

:wave2: :beer: :wave2:


:eek: όσο μιλάγαμε για βαλβίδες ένιωθα μια σιγουριά.
Με το blues και την πεντατονική με έπιασες αδιάβαστο.
Χορεύω καλό ζεϊμπέκικο όμως που κι αυτό χρειάζεται "feeling".
Αντε καλές ρυθμίσεις και καλά γλέντια!!!!:beer:

kostisthegreek
19/07/2006, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Απαραίτητο ναι, αλλά και αρύθμιστες να μείνουν για 1000-5000 χλμ δεν θα γίνει και καμιά ζημιά, έτσι δεν είναι;

Μην το παρακάνουμε κιόλας. 5000 χλμ νομίζω είναι πολλά.

Καλοτάξιδο το μοτόρι!!!

FZR1000
19/07/2006, 22:19
5000 για kawa 1100cc ειναι πολυ λιγα..........

κανονικά θέλει καθε 10.000 αλλα και 30.000 να το αφήσεις δεν παθαίνει τιποτα εκτώς αν του πινεις το αίμα................

eXJey
20/07/2006, 12:43
FZR, αρχίζω να σε λατρεύω... Ξέρεις περισσότερα για το ZZR παρά για το δικό σου, τρόπος του λέγειν. Εξάλλου μου δίνεις κουράγιο να *αμελήσω* εσκεμμένα τις βαλβίδες και να τις αφήσω για τον επόμενο αγοραστή μια και αν το κρατήσω 2 χρονάκια δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω πάνω από 4000Km από καλοκαίρι σε καλοκαίρι και με ήπια γκάζια, άσε που το χειμώνα γενικά το κλειδώνω το μαντρί και τα σκεπάζω όλα (βγάζω και τις μπαταρίες).

Η αγέλη περιλαμβάνει και ένα XLR 250 του '81. Δεν έχουν ρυθμιστεί ΠΟΤΕ οι βαλβίδες του (2 ή 4; δεν θυμάμαι). Είναι γεγονός ότι στο χαμηλό ρελαντί όταν είναι κρύο ακούγονται ενοχλητικά τα τσίκ-τσικ-τσικ, όπως επίσης δεν αντέχει με τίποτα το απότομο άνοιγμα του γκαζιού (πάλι σε ξεκουφένει το τσικ-τσικ, χώρια που πάει να πνιγεί). Παρόλα αυτά με νορμάλ οδήγηση και μετά από 25 χρόνια ο κινητήρας δουλεύει ακόμη. Βέβαια καμιά σχέση με τα 4κύλινδρα θα μου πείτε.

Η επιλογή του μάστορα φταίει για όλα...

kostisthegreek
20/07/2006, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000


κανονικά θέλει καθε 10.000 αλλα και 30.000 να το αφήσεις δεν παθαίνει τιποτα εκτώς αν του πινεις το αίμα................

[Η αγέλη περιλαμβάνει και ένα XLR 250 του '81. Δεν έχουν ρυθμιστεί ΠΟΤΕ οι βαλβίδες του ]



Ή εγώ είμαι πολύ ψείρας ή είμαι πάρα πολύ ψείρας.
Αν συμβαίναν τα παραπάνω σε μένα μέχρι εγκεφαλικό θα είχα πάθει.

FZR1000
20/07/2006, 20:30
Τα fzr1000, tdm, r1 θέλουν ρύθμιση καθε 42.000χλμ

Στο zxr400 μου εχω κάνει μέχρι 40.000 χωρίς ρύθμιση και μονο 3 βαλβίδες είχαν βγει εκτώς ορίων για ~0.05mm

Japan forever................

eXJey
20/07/2006, 23:03
Kostis, το εγκεφαλικο μοίρασέ το μαζί μου όταν έρχεται η ώρα της μισθοδοσίας και τα 650 ευρώ πρέπει να τα μοιράσεις σε α) καταναλωτικο δανειο = 250ευρω , β) τετραποδο φιλο Χ 15 = 300 ευρω , γ) βασικοτατη συντηρηση 6 μοτο = ??#?#$@# .

Οπως καταλαβαινεις δεν εχω βαλει προσωπικα εξοδα , βενζινες κτλ. τα οποια στο φιναλε υλοποιουνται, αλλα απο γονεϊκα δανεικα και αγυριστα. Αν ειναι δυνατον να κατσω να σουλουπωσω τις βαλβιδες του XL οταν πεινανε ολα τα παραπανω. Και ο λογος που τα μαζεψα παραμενει ακομη μυστηριος. Και να σταυρωθω ομως, παλι δεν θα καταφερω να τα πουλησω, κι εγω δεν ειμαι τυπος που θα τα σκοτωσει ουτε και για 500 ευρω. Προτιμω να τα βλεπω και να μου σιγοτραγουδανε (τα κουρελια...).

Και επειδη τα παραπανω δικαιολογουν ενα πολυ καλο spam μηνυμα, ζητωντας πρωτα συγνωμη απο τον moderator, παραθετω το συμπερασματικο σχολιο οτι οι βαλβιδες ειναι δυνατον να αμεληθουν χωρις φοβο και παθος αρκει να πηγαινουμε την μηχανη ομορφα και οχι γονατιστα. Στο κατω-κατω εκει ειναι που υστερουμε ολοι μας. Ποιος δεν εχει σανιδωσει το μοτερ του κατω απο μια δυσκολη στιγμη ελλειψης αυτοπεποιθησης; Εκει ειναι το προβλημα, οχι οι βαλβιδες.

Σιτ, παλι στο συναισθηματικο το εριξα. Το περισσοτερο που μπορω να κανω ρε σεις, στα τεχνικα ακομπη μπουσουλω, αλλα μαθαινω ευκολα (και απο εσας).

FZR1000
22/07/2006, 13:20
Αυτό το πρόβλημα του xl σου περισσότερο απο καρμπ μου φαίνεται να είναι παρα απο βαλβίδες.

Δεν λεώ για τον θόρυβο αλλα για το απότομο άνοιγμα του γκαζιού

dirtbird
30/07/2006, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Ξέχασα να ρωτήσω κάτι και καλύπτεται από το subject στο thread. Γιατί οι οπισθοδρομικοι τεχνολογικα κινητηρες των αυτοκινητων εχουν αυτοματες υδραυλικες βαλβιδες ενω στις μοτο που εχουν τοσες πολλες καινοτομιες αλλες, ειναι χειροκινητα ρυθμιζομενες; Χαθηκε ο κοσμος να βαζουμε μονο λαδι και φιλτρο βρε αδερφε; Ή είναι θεμα marketing για να πληρωνουμε;

Γιατί στις 10000+ στροφές που ανεβάζουν οι μοτό, τα υδραυλικά καπελότα δεν κρατάνε πίεση (γενικά προβληματίζονται μετά τις 7000-7500 σαλ).
Α, επίσης και αυτά χαλάνε.:wave2: