PDA

View Full Version : Λάδι από το φίλτρο???



motaba
17/07/2006, 07:59
Καλημέρα σε όλους!!

Τεχνική ερώτηση...

Την Παρασκευή ξεκίνησα για Πάτρα με το Tenere (600 το μπλέ κίτρινο του 88! :D )
όλα καλά ευτυχώς!! Μόλις έφτασα και πάρκαρα κοιτάω και όλο το πάνω μέρος του μοτέρ και πίσω αμορτισέρ ήταν γεμάτα από λάδι...

Το έψαξα λίγάκι.. Από το σωληνάκι αναθυμιάσεων του μοτέρ (που πηγαίνει στο φιλτροκούτι) πρέπει να ανεβαίνουν και λάδια τα οποία λυμνάζουν !!! μέσα και μετά στάζουν κάτω!!!

Ο μάστορα πρέπει να έβαλε περισσότερο λάδι μέσα... Τί κάνω??


Tnx!

FZR1000
17/07/2006, 15:47
Βγάλε λίγο λάδι αν όντως έχει περισσότερο.......

kostisthegreek
17/07/2006, 20:56
Περισσότερο λάδι???
Μακάρι!!!
Του έχεις κάνει καθόλου επισκευή???

nikforos
18/07/2006, 00:47
απο το σωληνακι αναθυμιασεων παντα βγαινουν λιγα λαδια σαν ατμοι που κρυωνουν και πεφτουν εκει κοντα στο σωληνακι αλλα να ειναι γεματο λαδι ειναι ανησυχητικό.

οντως,, σερβις απο πότε?

motaba
18/07/2006, 07:31
Καλημέρα παιδιά!

Tnx για τις απαντήσεις!
Το περίεργο είναι ότι έχει μόλις 1700~1800km από επισκευή και full service!!
Επισκευή φλάτζας κεφαλής (αλλαγή φλάτζας, 2 από τα 4 μπουζόνια ΚΑΙ σφίξιμο με δυναμόκλειδο...)
Το μοτέρ μέσα είναι σχεδόν καινούργιο, αφού πιστόνι, μπιέλα, γρανάζια κιβωτίου έχουν περίπου 2000~3000 km...
Επειδή την πλένω συχνά για να παρακολουθώ, δεν χάνει από τη φλάτζα. Ελάχιστο λάδι βγαίνει από την "πίπα" παροχής ηλεκτρισμού της μίζας (φαίνεται να έχει ξεραθει).

Ευχαριστώ!

stefanos
18/07/2006, 07:41
Πρέπει να υπάρχει μια βαλβιδούλα στην αναπνοή του κάρτερ που ελέγχει την πίεση στο κάρτερ.Ισως να θέλει αλλαγή.
Δεν ξέρω να σου πώ περισσότερα για το που όπως δεν ξέρω και αν βάζανε τέτοιες στο τενερε αλλά ρίξε μια ματιά.

motaba
18/07/2006, 11:39
Δεν το ήξερα!
Θα το ψάξω καλύτερα..
Αν αφήσω το λάδι ως έχει μέχρι το επόμενο service θα έχω πρόβλημα με το φίλτρο?
(ή περισσότερο λάδι = προβλήματα - μοκροχρόνια - στο μοτέρ? τσιμούχες, φλάτζες κτλ...)

Ευχαριστώ και πάλι!

jtoros
18/07/2006, 11:46
Χμ... Αλλαγή σε 2 από τα 4 μπουζόνια; Δεν ακούγεται φρόνιμο. Ή όλα ή κανένα, έτσι έχω διαβάσει στο περιοδικό R&D. Ξέρει κανείς περισσότερα; Για πείτε...

kostisthegreek
18/07/2006, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
Χμ... Αλλαγή σε 2 από τα 4 μπουζόνια; Δεν ακούγεται φρόνιμο. Ή όλα ή κανένα, έτσι έχω διαβάσει στο περιοδικό R&D. Ξέρει κανείς περισσότερα; Για πείτε...

Εντάξει είναι καλύτερα να αλλαχθούν όλα, έτσι κι αλλιώς 4 μπουζονάκια είναι, αλλά αν είναι σε καλή κατάσταση τα 2 και σφιγκόντουσαν και σωστά δεν είναι και τόσο απαραίτητο.

kostisthegreek
18/07/2006, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Καλημέρα παιδιά!

Tnx για τις απαντήσεις!
Το περίεργο είναι ότι έχει μόλις 1700~1800km από επισκευή και full service!!
Επισκευή φλάτζας κεφαλής (αλλαγή φλάτζας, 2 από τα 4 μπουζόνια ΚΑΙ σφίξιμο με δυναμόκλειδο...)
Το μοτέρ μέσα είναι σχεδόν καινούργιο, αφού πιστόνι, μπιέλα, γρανάζια κιβωτίου έχουν περίπου 2000~3000 km...
Επειδή την πλένω συχνά για να παρακολουθώ, δεν χάνει από τη φλάτζα. Ελάχιστο λάδι βγαίνει από την "πίπα" παροχής ηλεκτρισμού της μίζας (φαίνεται να έχει ξεραθει).

Ευχαριστώ!

Αν έχει γίνει σωστή η επισκευή που λες μένει η αναπνοή του κάρτερ, όπως λέει και ο Στέφανος.
Διαφορετικά, κάποια "οικονομία" έγινε στην επισκευή.

motaba
19/07/2006, 07:16
Καλημέρα!

Η επισκευή μάλλον έγινε εντάξει...(εύχομαι δηλαδή, μιάς και το μοτέρ είναι ΟΚ, δεν χάνει λάδια από φλάτζες, δεν σκάει κ.α.)
"Η αναπνοή του κάρτερ" από το σωληνάκι αναθυμιάσεων...?
Μέσα στη πόλη δεν μου βγάζει τόσο πολύ..Στάζει ίσα ίσα το φίλτροκούτι.
Στο ταξιδάκι με 4000σ.α.λ. και 110km/h μου το έκανε έτσι...

Θα κοιτάξω την επόμενη φορά στην αλλαγή λαδιών να μπεί η σωστή ποσότητα..

Ευχαριστώ παιδιά!

motaba
19/09/2006, 10:49
Καλημέρα!

Λοιπόν σε συνέχεια του post...

Άλλαξα λάδια σε μάστορα εμπιστοσύνης στο Tenere. Το manual λέει 2,4lt. Μου έβαλε 3lt!

Ξανάμανά τα ίδια με τη διαρροή από το φίλτροκούτι... του λέω γιατί....?

Μου λέει ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗ..

Μα του λέω την έφτιαξα...από τις αναθυμιάσεις είναι...

Όχι μου λέει από την ΚΕΦΑΛΗ...

Τελικά τράβηξα σωληνάκι από το φιλτροκούτι κάτω από την ποδιά και λύθηκε το πρόβλημα...

Κρίμα όμως γιατί έπεσε στην εκτήμηση μου...

Καλά εννοείτε ότι τα επόμενα λάδια θα τα αλλάξω μόνος μου!!!
Δυο βίδες ξεβίδωσε, 25 euro μου είπε..

OldMan
19/09/2006, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Το manual λέει 2,4lt. Μου έβαλε 3lt!
Ξανάμανά τα ίδια με τη διαρροή από το φίλτροκούτι... του λέω γιατί....?

Γιατί "περισσεύουν" 600 cc !!!

Πάντως, αν συνεχίσεις να έχεις πολλές αναθυμιάσεις ΚΑΙ με την σωστή ποσότητα λαδιού, δοκίμασε να αλλάξεις τύπο και ιξώδες ...

:wave2: :beer: :wave2:

KeLeYTiS
19/09/2006, 11:00
Ιδιο προβλημα εχει φιλος με ΖΖR400

Στην αρχη νομιζε οτι εβαλε παραπανω λαδι και ετσι ξαναεκανε αλλαγη αυτη την φορα πιο προσεκτικα ...

Τα ιδια ....

Μολις περασει την ταχυτητα των 100χλμ/ωρα του κανει το μηχανακι μουσκεμα στα λαδια ....

dirtbird
19/09/2006, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
Χμ... Αλλαγή σε 2 από τα 4 μπουζόνια; Δεν ακούγεται φρόνιμο. Ή όλα ή κανένα, έτσι έχω διαβάσει στο περιοδικό R&D. Ξέρει κανείς περισσότερα; Για πείτε...

Ετεροχρονισμένη απάντηση...

Συνήθως υπάρχει προδιαγραφή μήκους για τα μπουζόνια.

Δλδ., εάν τα μεταχειρισμένα την τελευταία φορά που είχαν σφιχτεί είχαν υποστεί πλαστική παραμόρφωση, θα είχαν επιμηκυνθεί. Εάν όχι, τότε μπορούν να ξαναχρησιμοποιηθούν.

Πάντως δεν αξίζει τον κόπο (σε σχέση με το κόστος) να μην τα αλλάξεις.
Και βέβαια αμφιβάλλω αν ο μάστορας τα μέτρησε.....:wave2:

motaba
19/09/2006, 11:02
Η αλήθεια είναι ότι κατά την διαδικασία, έβγαλα και κοίταξα το σωληνάκι που ανεβαίνει από το μοτέρ στο φιλτροκούτι, το οποίο ήταν θεόστεγνο!!

Έυχομαι - επειδή δεν ξέρω - οι αναθυμιάσεις να είναι σε πλήρη αέρια μορφη.. διότι αν όχι φαντάζομαι χειρότερα...

Του στύλ.. γίνεται να ανεβαίνει από το ελατήριο του πιστονιού πίσω στο καρμπυρατέρ...? Δηλαδή να έχω ζημιά στο ελατήριο..?

OldMan
19/09/2006, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
.. γίνεται να ανεβαίνει από το ελατήριο του πιστονιού πίσω στο καρμπυρατέρ...? Δηλαδή να έχω ζημιά στο ελατήριο..?

Αν η βαλβίδα ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ μένει ΑΝΟΙΧΤΗ κατά την φάση της ΕΞΑΓΩΓΗΣ ....!!! :smokin:



Υ.Γ.
Αν είναι δυνατόν ΜΗΝ τα πετάς έτσι απότομα ...!!! :beer:

motaba
19/09/2006, 11:10
Ετεροχρονισμένη απάντηση...Συνήθως υπάρχει προδιαγραφή μήκους για τα μπουζόνια.

Δλδ., εάν τα μεταχειρισμένα την τελευταία φορά που είχαν σφιχτεί είχαν υποστεί πλαστική παραμόρφωση, θα είχαν επιμηκυνθεί. Εάν όχι, τότε μπορούν να ξαναχρησιμοποιηθούν.

Πάντως δεν αξίζει τον κόπο (σε σχέση με το κόστος) να μην τα αλλάξεις.
Και βέβαια αμφιβάλλω αν ο μάστορας τα μέτρησε.....

..Ή δουλειά έγινε.. τελικά θα έπρεπε να είχαν αλλαχτεί και τα 4 όπως είπε κι ο jtoros!! Τα υπόλοιπα δυο αλλάχτηκαν αργότερα.. προς το παρόν όλα εντάξει φαίνονται..

Πως...!! Τα μέτρησε!! Με το μάτι νομίζω!! :eyepop:

Λοιπόν έχω μπεί στο τριπάκι να το φτιάξω τούμπανο (http://www.xt600.de/xt_galerie/spezial-umbauten/Miga-Tenere/index.htm) το Tenere :rotflmao:

Μια μέρα της άνοιξης θα κεράσω μπριζολάκια και μπύρες στην αυλή σε όσους θέλουν να βοηθήσουν στο project!! :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer:

dirtbird
19/09/2006, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν η βαλβίδα ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ μένει ΑΝΟΙΧΤΗ κατά την φάση της ΕΞΑΓΩΓΗΣ ....!!! :smokin:


Δλδ. υποστηρίζεις ότι αυτό δεν συμβαίνει σε ΚΑΝΕΝΑ κινητήρα (τα περί χρονισμού, γιατί το άλλο για το πέρασμα αναθυμιάσεων λαδιού απ'την βαλβίδα εισαγωγής, well that's a big one :winka: )

motaba
19/09/2006, 11:17
Δεν γίνεται αυτό δηλαδή με τίποτα...?:confused:


Αν είναι δυνατόν ΜΗΝ τα πετάς έτσι απότομα ...!!!
Τα λέω όπως είναι στο κεφάλι μου γιατί ΔΕΝ γνωρίζω :blush:

..αν γνώριζα ...:beer: :beer:

OldMan
19/09/2006, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
υποστηρίζεις ότι αυτό δεν συμβαίνει σε ΚΑΝΕΝΑ κινητήρα (τα περί χρονισμού...)

:rolleyes: Ορεξούλες έχουμε..??? :rolleyes:

fantacid
20/09/2006, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba

Επισκευή φλάτζας κεφαλής (αλλαγή φλάτζας, 2 από τα 4 μπουζόνια ΚΑΙ σφίξιμο με δυναμόκλειδο...)
Το μοτέρ μέσα είναι σχεδόν καινούργιο, αφού πιστόνι, μπιέλα, γρανάζια κιβωτίου έχουν περίπου 2000~3000 km...


δλδ αλλαξες πιστονι,μπιελα κ γραναζια κ μετα απο 3k km ξανανοιξες για τελιωσεις τη δουλεια κ να αλλαξεις φλαντζα κ 2 μπουζονια?
στα επομενα 3k πιστευω θα ψηθεις να αλλαξεις κ τα αλλα δυο μπουζονια κ το ελατηριο λαδιου - τ αλλα δυο κ μια βαλβιδα τη επομενη φορα!!

ελεος ρε μαν!!!

motaba
20/09/2006, 07:36
Καλημέρα!

Όχι, όχι... δεν είναι έτσι η ιστορία!
Το μηχανάκι το είχε ένας συγγενής, και τα είχε αλλάξει όλα - πιστόνι, κύλινδρο, καδένα, βαλβίδες, γρανάζια κιβωτίου.
Το μηχανάκι το παράτησε μετά για περίπου δυο χρόνια γιατί μετά την επισκευή - εκτός του ότι έφυγε εκτός Αθηνών - επειδή είχε πλανίσει την κεφαλή 1/10 και το συγκεκριμένο μοτέρ είχε βγεί προβληματικό από το εργοστάσιο (κοντά μπουζόνια) έσκαγε η φλάτζα καύσεως..:sad:

Το πήρα εγώ, του έκανα service και του έφτιαξα και το πρόβλημα με τη φλάτζα (μούφες στο κύλινδρο και καινούργια μπουζόνια..)..

:wave2:

dirtbird
20/09/2006, 07:47
Μάλλον εννοείς σπείρωμα (helicoil κ.τ.λ.).
Η μούφα είναι άλλο πράμα....

motaba
20/09/2006, 08:04
helicoil δεν είναι το σπείρωμα ας πούμε με μορφή "ελλατηρίου"..?

Δεν μπήκε τέτοιο!
Ο κύλινδρος πήγε σε φρέζα (και σε πλάνη αλλά δεν ήθελε..) και μπήκαν "μούφες". Ανοίχτηκαν καινούργια σπειρώματα, βιδώσανε οι μούφες, οι οποίες έχουν άλλο - εσωτερικό - σπείρωμα στο οποίο βιδώσαν τα μπουζόνια..

(ο μάστορας μου είπε ότι οι μούφες έχουν κωνικό σχήμα εσωτερικά και στο κάτω σημείο είναι σκίσιμο σε σχήμα σταυρού, ώστε όταν βιδώσει το μπουζόνι να ανοίγει και να σφίγγει καλύτερα στο κύλινδρο.)

Πάντως "μούφες" τις είπε ο μάστορας ~ παίζει να είναι και λάθος ο όρος :wave2:

dirtbird
20/09/2006, 08:36
Έτσι όπως την περιγράφεις είναι η μούφα.

Προφανώς μετά κόπηκε το μέρος της που εξείχε πάνω από τον κύλινδρο.