PDA

View Full Version : Ποσες "στραβες" τη μερα !?!?



RαNd
17/07/2006, 08:50
Aπο χτες το βραδυ μεχρι σημερα παραλιγο να πατησω 5 πεζους (2 εκτος διαβασης και 3 με κοκκινο), να πεσω σε 1 παπι που δεν κοιταξε αριστερα σε δρομο διπλης "γιατι απο εκει σπανια ερχονται αμαξια" ,1 παπι που εκανε αναστροφη και 1 τουτου που ξεχασε να βγαλει φλας .. .


Αραγε ποιος ειναι ο μεσος ορος "στραβων" που αποφευγει ο καθενας μας κανοντας απλες διαδρομες σπιτι-δουλεια και αντιστροφα !?!??

crs-k
17/07/2006, 08:57
Αυτο ηθελα κι εγω να το πω, καποια στιγμη, βλεποντας τα διαφορα που γραφονται εδω μεσα ... :wacko:

Τα περιστατικα που κατα κανονα γραφονται εδω, εμενα μου "συμβαινουν" γυρω στις 10 φορες την μερα (σε μια καθημερινη και "γεματη" μερα) και εχουν καταντησει μια ρουτινα (δυστυχως) ... :sick:

Vezouvios
17/07/2006, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από RαNd
Aπο χτες το βραδυ μεχρι σημερα παραλιγο να πατησω 5 πεζους (2 εκτος διαβασης και 3 με κοκκινο), να πεσω σε 1 παπι που δεν κοιταξε αριστερα σε δρομο διπλης "γιατι απο εκει σπανια ερχονται αμαξια" ,1 παπι που εκανε αναστροφη και 1 τουτου που ξεχασε να βγαλει φλας .. .


Αραγε ποιος ειναι ο μεσος ορος "στραβων" που αποφευγει ο καθενας μας κανοντας απλες διαδρομες σπιτι-δουλεια και αντιστροφα !?!??


Πες μου τον δρομο που κινεισε να ξερω να βγαλω απαγορευτικο,,μην κατσει και βρεθω στον δρομο σου!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Περαν της πλακας το εχουμε ξαναπει!
Δεν υπαρχει παιδεια οσο αφορα το αυτοκινητο ,την μηχανη ,και την συμπεριφορα των πεζων απεναντι στο αυτοκινητο!!
Τι ψαχνεις να βρεις..!!:rolleyes:

road spirit
17/07/2006, 09:00
Πόσες φορες? μετά την 2η σκέφτομαι "η τρίτη θα ειναι η φαρμακερή" και ανοίγω ραντάρ, αερόφρενα, χειρόφρενα, σοναρ, όλα τα συστήματα στο μαξιμουμ. Αλλά οι φούστηδες έχουν στελθ, από παντού έρχονται ... μάματα ...

Vezouvios
17/07/2006, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
Πόσες φορες? μετά την 2η σκέφτομαι "η τρίτη θα ειναι η φαρμακερή" και ανοίγω ραντάρ, αερόφρενα, χειρόφρενα, σοναρ, όλα τα συστήματα στο μαξιμουμ. Αλλά οι φούστηδες έχουν στελθ, από παντού έρχονται ... μάματα ... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

RαNd
17/07/2006, 09:04
Χτες οσο περιμενα σε φαναρι (οποτε ελαχιστοποιηθηκαν οι περιπτωσεις στραβης) σκεφτηκα οτι οσοι οδηγαμε μοτο πρεπει να εχουμε μνημη χρυσοψαρου . . .

Ωστε μετα την αποφυγη του ατυχηματος να το ξεχναμε . . .

1ον γιατι οσο το σκεφτομαστε οταν οδηγαμε ειναι πιθανοτερο να συμβει καποιο αλλο...

2ον γιατι με τα νευρα που ειχαμε δεν θα μπορουσαμε να συνεννοηθουμε με κανεναν . . .

May the force be with us . . . .

villy
17/07/2006, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
Πόσες φορες? μετά την 2η σκέφτομαι "η τρίτη θα ειναι η φαρμακερή" και ανοίγω ραντάρ, αερόφρενα, χειρόφρενα, σοναρ, όλα τα συστήματα στο μαξιμουμ. Αλλά οι φούστηδες έχουν στελθ, από παντού έρχονται ... μάματα ...

Κι εγώ ακριβώ το ίδιο!

Μου έχει τύχει 2-3 φορές σε μία ημέρα οπότε καταλαβαίνω πως κάτι δεν πάει καλά, τρίτη και 13, παρασκευή και 13, όλοι οι άσχετοι βρέθηκαν μπροστά μου γ@μ# την τύχη μου γ@μ#.

Τελικά είτε πάω έχοντάς τα 400 με 10χμ/ω είτε αποφεύγω τις μετακινήσεις για το υπόλοιπο της μέρας!

:wave2: :wave2: :wave2:

road spirit
17/07/2006, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από villy

Τελικά είτε πάω έχοντάς τα 400 με 10χμ/ω είτε ...



τώρα, να σου πω ότι έχω κινδυνεψει να μετρήσω την άσφαλτο ενώ πήγαινα με 10, γιατί ενας βλάκας πήγε να ανοίξει την πόρτα του συνοδηγού και ενώ ήμουν δίπλα του σχεδόν σταματημένος ... ή ότι είμαι σταματημένος σε φανάρι, στην άκρη πατώντας δεξί ποδι στο πεζοδρόμιο και ακούω από πίσω να έρχεται με φρένα και μπλοκαρισμένους τροχούς κάρο και να σκέφτομαι "προλαβαίνω να βουτήξω τώρα ή ΄?..."

tati
17/07/2006, 12:29
καθε καθε μερα......γίνονται απειρες στραβες........ή να το πω παρα τριχα στραβες.............

όλα είναι παιζονται παιδιά στο δευτερόλεπτο..........ή και λιγότερο.....:(

προσοχή και τύχη....

schumacher_
17/07/2006, 12:44
Σήμερα πάντως ήθελα κι εγώ να ανοίξω ένα αντίστοιχο θέμα...

μέσα σε μισή ώρα, στο κέντρο της Αθήνας, γλύτωσα 3 φορές (τρόλλεϋ, ταρίφας, φορτηγό) από πολύ χοντρό ατύχημα... πραγματικά θυμήθηκα όταν ήμουν μικρός που παίζαμε με τα ποδήλατα, ποιός θα κλείσει ποιόν, σε γωνίες, πεζοδρόμια κλπ...

Ο ταρίφας πήγε να με καρφώσει στο φανάρι του Χίλτον, όπως πάμε από κέντρο για Μιχαλακοπούλου, γιατί μάλλον δεν του άρεσε η άσφαλτος στη λωρίδα που ήταν και χωρίς να κοιτάξει καν αριστερά του (φυσικά) απλώς έστριψε το τιμόνι και το ταξί ήρθε κατά πάνω μου... και μόλις του την είπα κιόλας, κουνούσε το χέρι του σα να μου λέει "τι μου λες τώρα, εγώ πάω σπίτι μου να κοιμηθώ, έχει και ζέστη μεσημεριάτικα... όρεξη πρέπει να έχεις!"

Το τρόλλεϋ λίγα μέτρα πιο πριν, απλά βγήκε από τη δεξιά λωρίδα γιατί έτσι γούσταρε και ενώ ήμουν δίπλα του ακριβώς! Ενώ λίγο πιο μετά, στις στροφές της Βουλιαγμένης στο ύψος της Δάφνης, ένας φορτηγατζής απλά αποφάσισε να αλλάξει λωρίδα πάλι και αν δεν είχα τα δάχτυλα στη μανέτα μονίμως, τώρα θα ήμουν σίγουρα νοσοκομείο, καθώς μου άφησε 10-15cm άδειο χώρο ανάμεσα σ' αυτόν και ένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο...

Τι πρέπει ακριβώς να γίνει για να μας προσέχουν? Να βάψουμε όλοι τις μηχανές με κίτρινο-πορτοκαλί φωσφοριζέ χρώμα? Και η μαλακία είναι ότι όλοι τους ήταν και επαγγελματίες οδηγοί, όχι κανένα 18χρονο με Ν πίσω...

Tropeas
17/07/2006, 12:52
Εντός πόλης τα ατυχήματα είναι περισσότερα λόγω "πυκνότητας"...
...ενώ εκτός συνήθως χειρότερα λόγω "ταχύτητας"...:rolleyes:

antonis21
17/07/2006, 15:13
εχετε δικιο αδερφια.. καθε μερα που βγαινεις εξω κινδυνευεις να παθεις ατυχημα... καποιος μαλα.. θα περασει κοκκινο καποιος stop καποια γιαγια με καροτσι ΠΑΝΙΚΟΣ.... για αυτο πιστευω οτι πρεπει να ειμαστε ψυχρεμοι παντα και μα μην χαλαμε την διαθεση μας με τον καθε μαλα... φανταστειτε να πλακωνομασταν καθε μερα με αυτος τους ηλιθιους τι θα γινοτανε... δεν αξιζει...:bigcry:

antonis21
17/07/2006, 15:19
αδερφε για αυτο σε λενε και schumacher_ για να μπορεις να αποφευγεις τον καθε ανιδαιο.. τι επαγγελματιες? που ? μονο στο διπλωμα σε παρακαλω με τον καθε ηλι... που πιανει τιμονι και σκοτωνει αθωους ελεος... ειναι κριμα να σκοτωνονται καθε μερα αθωα παιδια καντε κατι γαμω το κρατος μου γαμω... μοιραζετε διπλωματα στον καθε ασχετο..... συγνωμη ρε παιδια αλλα εχω χασει φιλους μου απο τροχαια.... ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ

lyk0s
18/07/2006, 18:54
Ο θειος μου οταν ερχεται απο Γερμανια με το αυτοκινητο, το παρκαρει εξω απο το σπιτι και το ξαναπαιρνει μολις φευγει!!

Σε ερωτηση μου γιατι δεν χρησιμοποιει καθολου το αμαξι η απαντηση του ηταν οτι δεν μπορει να οδηγησει εδω γιατι ολοι οδηγουν σαν παλαβοι...

Και αυτο για τη Θεσσαλονικη-που να πηγαινε και στην Αθηνα...

Για 3 μερες οταν κατεβηκα με την μηχανη πριν κανα διμηνο τα ειδα ολα...πριν καλα μπω στην πολη στην Αττικη οδο επαθα το πρωτο σοκ με μηχανακια να ερχονται απο ολες τις μεριες και να χανονται αναμεσα απο τα αμαξια με 100+ και χωρις κανεις σχεδον να φοραει κρανος...και εδω οδηγαμε οπως ναναι αλλα στην Αθηνα εχουν μαζευτει ολοι οι Ινδιανοι της Βορειας και Νοτιας Αμερικης μαζι...

schumacher_
18/07/2006, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από antonis21
αδερφε για αυτο σε λενε και schumacher_ για να μπορεις να αποφευγεις τον καθε ανιδαιο..

Ε καλά, δεν είπα ότι είμαι ανίκανος να αποφύγω τους βλάκες... :lol: :lol:

αλλά όπως και να το κάνεις, θέλω να πάω κι εγώ μία ήρεμη βόλτα βρε αδερφέ... όλη την ώρα πρέπει να αποφεύγω εμπόδια?? :rotflmao: :rotflmao:

antonis21
19/07/2006, 01:13
μια ηρεμη βολτα τι ειπες τωρα φιλαρακι..... σε ποια χωρα?????:rotflmao: :rotflmao: