PDA

View Full Version : D. D. D. - Με τις υγείες μας!



Σελίδες : [1] 2

SF
17/07/2006, 09:07
'nuff said :D


55496

Julius
17/07/2006, 09:09
:a33:

Drink 'n' Drive..................

:a06: :a28: :a24: :a21: :a06:


:a56:

gcrook
17/07/2006, 09:15
:a5: :a10: :a18: :a23: :a25:

crs-k
17/07/2006, 09:17
Ποτέ δεν πινουμε κι οδηγουμε! :nono:

Μαζι ... :dizzy:


:lol: :rotflmao: :lol:

latris mixanis
17/07/2006, 09:20
Μερικά άτομα το παρακάνουν με το ποτό στο Δέλεαρ....:mad:
είπαμε να πιούμε ένα δύο αλλά όχι όλη την κάβα του μαγαζιού.
Ο SF καλά έκανε και το έθιξε γιατί έχει παραγίνει το κακό.

:a18: :a18:

gcrook
17/07/2006, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Μερικά άτομα το παρακάνουν με το ποτό στο Δέλεαρ....:mad:
είπαμε να πιούμε ένα δύο αλλά όχι όλη την κάβα του μαγαζιού.
Ο SF καλά έκανε και το έθιξε γιατί έχει παραγίνει το κακό.

:a18: :a18:

Δεδομενης της υπογραφης σου ρε Λατρεια:lol: καλυτερα να κοψεις και εσυ τις μπυρες:p :lol:

bartlal
17/07/2006, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ποτέ δεν πινουμε κι οδηγουμε! :nono:

Μαζι ... :dizzy:


:lol: :rotflmao: :lol:

:rolleyes: :rolleyes: σωστος...:p

Nostra
17/07/2006, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ποτέ δεν πινουμε κι οδηγουμε! :nono:
Μαζι ... :dizzy:


Sosta...


πίνουμε μαζί

και

οδηγάμε χώρια...


:lol: :lol: :lol: :lol:


πέρα από την πλάκα όμως, κάποιοι όντως ίσως το παρακάνουν και θέτουν σε κίνδυνο εαυτούς και άλλους...

υποτίθεται ότι συμμετέχουμε σε ένα forum όπου καταδικάζουμε ακράνωτους και επικίνδυνους αναβάτες οπότε πρέπει να "δίνουμε" και να "δείχνουμε" σωστά παραδείγματα σε τρίτους που μας διαβάζουν και συμμετέχουν από μακρυά...

Cpt. Haddock
17/07/2006, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
υποτίθεται ότι συμμετέχουμε σε ένα forum όπου καταδικάζουμε ακράνωτους και επικίνδυνους αναβάτες οπότε πρέπει να "δίνουμε" και να "δείχνουμε" σωστά παραδείγματα σε τρίτους που μας διαβάζουν και συμμετέχουν από μακρυά...

Με την ίδια λογική πρέπει να "δίνουμε" όποιον από το φόρουμ τον πετυχαίνουμε να κυκλοφορεί ακράνωτος, ή χωρίς εξοπλισμό...

Πίστεψέ με είναι πολλοί αυτοί (εγώ μόνο έχω πετύχει πολλούς), όπως πολλοί είναι αυτοί που βάζουν κράνος και κορντούρες μόνο για το Δέλεαρ... για να μην τους την πει κανένας...

Με τον Κώστα (SF) σχεδόν πάντα συμφωνούμε αλλά εδώ έχω τις αντιρήσεις μου... Δλδ αν δεν πίνουμε στο Δέλεαρ όπου μαζεύετε το μοτο αλλά πίνουμε αλλού (όπου δε μας βλέπει κανένας) είναι καλά;

Το είναι ή το φαίνεσθαι μας ενδιαφέρει;

crs-k
17/07/2006, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Με την ίδια λογική πρέπει να "δίνουμε" όποιον από το φόρουμ τον πετυχαίνουμε να κυκλοφορεί ακράνωτος, ή χωρίς εξοπλισμό...
...................................
Το είναι ή το φαίνεσθαι μας ενδιαφέρει;


Εγω ειδες οτι κρατηθηκα και ΔΕΝ το ανοιξα το στοματακι μου ... :winka: :D


Αστο να παει ... :sick:

Nostra
17/07/2006, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το είναι ή το φαίνεσθαι μας ενδιαφέρει;

προφανώς και αδιαλλάκτως "το είναι" αλλά...

όταν μαζεύεται λαός και κολωνάκι στο Δέλεαρ καλό είναι να αισθανόμαστε ότι όλοι επιστρέφουν σπίτι τους ή συνεχίζουν το βράδυ τους με ασφάλεια....

τώρα για το αν κάποιοι βάζουν κράνος και μπουφάν μόνο όταν έρχονται στο Δέλεαρ κακό του κεφαλιού τους και μακρυά από ατυχίες στο δρόμο τους και στο δρόμο των, παραπλεύρως με αυτούς, λοιπών κινούμενων τροχοφόρων...

:wave2:

VANDA
17/07/2006, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δλδ αν δεν πίνουμε στο Δέλεαρ όπου μαζεύετε το μοτο αλλά πίνουμε αλλού (όπου δε μας βλέπει κανένας) είναι καλά;


Οχι, δεν είναι. Αλλά στο Δέλεαρ έχουμε ΕΝΑ ΛΟΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ να τηρούμε αυτά για τα οποία οι ίδιοι γράφουμε και κατακρίνουμε άλλους, ως μέλη του ΜΟΤΟ.

Ταυτόχρονα, το ότι είμαστε μέλη σε ένα τέτοιο φόρουμ θα πρέπει να μας κάνει να αισθανόμαστε πιο ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ και ως μεμονωμένα άτομα-μοτοσυκλετιστές και να φερόμαστε ως τέτοιοι, όπου κι αν είμαστε, είτε φοράμε είτε όχι το γνωστό μπλουζάκι... (κάτω από την κορντούρα! :winka: )

Julius
17/07/2006, 12:21
Cap. Μου φαίνεται ότι δεν διάβασες σωστά το post του nostra… ξαναρίξε μια ματιά

Το μόνο «δίνουμε» που είπε αφορά το καλό παράδειγμα

Τα σχόλια για κορντούρες και κράνη που μερικοί τα φοράνε μόνο για να κατέβουν στο δελεαρ…. Δεν μας αφορά ως moto.gr. Εμείς μέσα από αυτό το forum προασπίζουμε την ασφάλεια και την σωστή οδιγική συμπεριφορά δεν είναι δυνατό στις συναντήσεις μας να φοράμε τα t-shirtακια μας με τα username και να κατεβαίνουμε δελεαρ για να πιούμε ΄4-5 μπύρες και να γυρίσουμε σπίτι μας φτιαγμένοι, ακόμα και εάν είμαστε αλκοολικοί.

Θεωρώ ότι είναι 1000% λάθος και κατάντια να πηγαίνουμε την δέλεαρ και να φεύγουμε μετά από 4-5 μπύρες και καπάκι να βλέπουμε και post του τύπου «πωπωωωώ τι ήπιαμε πάλι εχθές!!!»

Ώσο αφορά εμένα, ο κύριος λόγος που δεν κατεβαίνω δέλεαρ είναι αυτός



:yuck:

gcrook
17/07/2006, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius

Ώσο αφορά εμένα, ο κύριος λόγος που δεν κατεβαίνω δέλεαρ είναι αυτός



:yuck:

Ελα σημερα, θα εχει χυμο βρυσης για τους αντιφρονουντες:rotflmao: :wave2:

Cpt. Haddock
17/07/2006, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Αλλά στο Δέλεαρ έχουμε ΕΝΑ ΛΟΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ να τηρούμε αυτά για τα οποία οι ίδιοι γράφουμε και κατακρίνουμε άλλους, ως μέλη του ΜΟΤΟ.


Εκεί είναι η διαφωνία μου.

ΠΑΝΤΟΥ έχουμε λόγο να τηρούμε αυτά που λέμε/γράφουμε. ΄

Το να τα τηρούμε στο Δέλεαρ είναι σα να μαζεύουμε τα σκουπιδια κάτω απ' το χαλί και να σφυρίζουμε αδιάφορα.

SF
17/07/2006, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Με την ίδια λογική πρέπει να "δίνουμε" όποιον από το φόρουμ τον πετυχαίνουμε να κυκλοφορεί ακράνωτος, ή χωρίς εξοπλισμό...

Πίστεψέ με είναι πολλοί αυτοί (εγώ μόνο έχω πετύχει πολλούς), όπως πολλοί είναι αυτοί που βάζουν κράνος και κορντούρες μόνο για το Δέλεαρ... για να μην τους την πει κανένας...

Με τον Κώστα (SF) σχεδόν πάντα συμφωνούμε αλλά εδώ έχω τις αντιρήσεις μου... Δλδ αν δεν πίνουμε στο Δέλεαρ όπου μαζεύετε το μοτο αλλά πίνουμε αλλού (όπου δε μας βλέπει κανένας) είναι καλά;

Το είναι ή το φαίνεσθαι μας ενδιαφέρει;


Έτσι όπως τα γράφεις ρε κάπτεν, είναι σα να μας λες ότι είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι στο Δελεαρ κρατάμε τους τύπους και σε άλλα μέρη και ώρες κάνουμε μαλακίες!!!
:a24:

crs-k
17/07/2006, 12:28
Υπαρχουν καποιοι που καπνιζουν κι ολας ... :evil:

Tropeas
17/07/2006, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δεδομενης της υπογραφης σου ρε Λατρεια:lol: καλυτερα να κοψεις και εσυ τις μπυρες:p :lol:
Αν εννοείς αυτό:
Είναι ωραία η αίσθηση τα 250cc να περνάνε τα 1300cc τότε μάλλον για 1300cc αυτοκινήτου μιλάει.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :wave2: γιατί ακόμα ανοιχτό θέμα με τον Γιάννη στις διαμάχες έχει και μας τελειώσαν και τα ποπ κορν...

Τώρα σοβαρά, πέραν της πλάκας...
Το θέμα ετέθει και συμπονώ και ετέθει θεωρώ απο τον SF ως προς ευαισθητοποίηση απέναντι στους όρους πέραν της καλής παρέας και των χαμογέλων που υπάρχουν...
και τι εννοώ:
δεν παίζει ρόλο αν κάποιος δεν πίνει στο Δέλεαρ και πίνει αλλού και πάει και οδηγεί μετα... αυτό είναι θέμα προσωπικής του κοροιδίας και όχι των υπολοίπων και τι φαίνεσθαι...
(προσωπικά προσπαθώ να επηρεάσω όποιους μπορώ στην σωστότερη και ποιο υπεύθυνη στάση , άλλοι θα λέγανε στα @@...)
παίζει ρόλο όμως να πίνει παντού, και να υποστηρίζει τα σωστά και τι πρέπει και τι δεν πρέπει...
εδώ υπάρχουν 2 περιπτώσεις:
το να έχει βεβαιώσει την ασφαλή του διεύλευση επιστροφή εάν έχει πιεί έχοντας κάποιον άλλον μαζί του, και μην οδηγώντας.
το να μην τον ενδιαφέρει καθόλου το παραπάνω...

Στον βωμό της παρέας έχουμε μάθει να περνάμε καλά αλλά πρέπει ή να συγκρατούμαστε ή να γνωρίζουμε τις επιλογές μας...
]και δεν μ'αρέσει να ακούσω κάτι του στυλ: "εγω το κάνω ρε φίλε , εσύ τι πρόβλημα έχεις..."
γιατί όλοι ξέρετε ότι σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί και ένας τρίτος άσχετος να την πληρώσει...
οπότε επιλογή "ταξί" ας υπάρχουν, ή μεγαλύτερη εγκράτεια...

Δεν μιλαω "φωτογραφίζοντας" :lol: (αν και το συνηθίζω τελευταία...) :rolleyes: αλλά γενικά και δίχως παρεξήγηση...
προσέξτε τα bold σημεία! ;)

Cpt. Haddock
17/07/2006, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Έτσι όπως τα γράφεις ρε κάπτεν, είναι σα να μας λες ότι είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι στο Δελεαρ κρατάμε τους τύπους και σε άλλα μέρη και ώρες κάνουμε μαλακίες!!!
:a24:

Όχι ρε Κώστα...

Δεν είπα οτι είναι δεδομένο... Αλλά οτι γίνεται...

αλλιώς δεν εξηγείται το οτι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έρχεται δέλεαρ άνευ κράνους, ενώ εκτός έχω πετύχει πολλούς

αλλιώς δεν εξηγείται το οτι έσκασα πρόσφατα μύτη φορώντας βερμούδα και έγινα δέκτης ΠΟΛΛΩΝ αρνητικών σχολίων...

Τεσπα, όπως καταλαβαίνεις δε διαφωνούμε επι της ουσίας του γεγονότος (αλκοόλ και οδήγηση ή σωστός εξοπλισμός και οδήγηση)... απλά προσωπικά με ενόχλησε το politically correct που έβγαζε η φωτό (πετυχημένη by the way)

:wave2: :wave2:


δε βάζω emoticon με μπύρες :lol: :lol:

Tropeas
17/07/2006, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εκεί είναι η διαφωνία μου.

ΠΑΝΤΟΥ έχουμε λόγο να τηρούμε αυτά που λέμε/γράφουμε. ΄

Το να τα τηρούμε στο Δέλεαρ είναι σα να μαζεύουμε τα σκουπιδια κάτω απ' το χαλί και να σφυρίζουμε αδιάφορα.
Ακριβώς ΠΑΝΤΟΥ!!! το Δέλεαρ είναι απλώς η επισήμανση που βλέπουμε εμει΄ς...

Nostra
17/07/2006, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εκεί είναι η διαφωνία μου.
ΠΑΝΤΟΥ έχουμε λόγο να τηρούμε αυτά που λέμε/γράφουμε. ΄
Το να τα τηρούμε στο Δέλεαρ είναι σα να μαζεύουμε τα σκουπιδια κάτω απ' το χαλί και να σφυρίζουμε αδιάφορα.

άρα εκτός από το να τα λέμε καλό είναι και να κάνουμε αυτά που λέμε...

Για φαντάσου ένα νέο μέλος, που "εντυπωσιάζεται" από την ηθική των λόγων μας και την κατακραυγή μας στα κακώς κείμενα των ελληνικών δρόμων και των "κάγγουρων" (δεν έχω καταλάβει ακόμα το έτυμο της λέξης αυτής) αναβατών και οδηγών εν γένει, να έρθει στο Δέλεαρ να γνωρίσει μερικούς από τους "σωστούς" αναβάτες αυτής της χώρας και να δει ότι 20 άτομα έχουν καταναλώσει 7 καφάσια μπύρες με τις μηχανές παρκαρισμένες απ' έξω...

να τα χ3σω τότε τα SHOEI, τα ARAI , dainese, bering κλπ. ....


εγώ έχω ήδη εντοπίσει και συζητήσει με άτομο/α που μετά από επίσκεψη δευτέρας στο Δέλεαρ τους έμεινε η εντύπωση μερικών φωνακλάδων (αυτό δεν έίναι κακό) μεθύστακων (αυτό είναι όμως) αναβατών με φουλ εξοπλισμό μηχανής...

Χάνεται με αυτό τον τρόπο όλη η καλή προδιάθεση για τις προσπάθειες τύπου :
- Μαθήματα πρώτων βοηθείων
- Πίστα, συμμετοχές, ασφάλεια, μαθήματα
- Ταξιδιωτικά, συναντήσεις
- Εξοπλισμός, τεχνικά, ανταλλακτικά
& τέλος
- Χιούμορ, πλάκα, καλή παρέα


Δε λέω να βάλουμε ράσα ή κιμονό και να το παίζουμε σοβαροί... αλλά άλλο το να κάνεις πλάκα και να εκφράζεσαι ελληνικά με φίλους νέους και παλιούς και άλλο να έχουμε κάνει μοτό μας το "πόσο ήπιες μωρή χαμούρα!"...

Μας διαβάζουν και 15χρονα και νέοι μοτοσυκλετιστές... (και οι γονείς και συγγενείς αυτών)...

Cpt. Haddock
17/07/2006, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
και των "κάγγουρων" (δεν έχω καταλάβει ακόμα το έτυμο της λέξης αυτής)

http://www.freewebs.com/kagoures/

:wave2: :wave2: :wave2:

Julius
17/07/2006, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
άρα εκτός από το να τα λέμε καλό είναι και να κάνουμε αυτά που λέμε...

Για φαντάσου ένα νέο μέλος, που "εντυπωσιάζεται" από την ηθική των λόγων μας και την κατακραυγή μας στα κακώς κείμενα των ελληνικών δρόμων και των "κάγγουρων" (δεν έχω καταλάβει ακόμα το έτυμο της λέξης αυτής) αναβατών και οδηγών εν γένει, να έρθει στο Δέλεαρ να γνωρίσει μερικούς από τους "σωστούς" αναβάτες αυτής της χώρας και να δει ότι 20 άτομα έχουν καταναλώσει 7 καφάσια μπύρες με τις μηχανές παρκαρισμένες απ' έξω...

να τα χ3σω τότε τα SHOEI, τα ARAI , dainese, bering κλπ. ....


εγώ έχω ήδη εντοπίσει και συζητήσει με άτομο/α που μετά από επίσκεψη δευτέρας στο Δέλεαρ τους έμεινε η εντύπωση μερικών φωνακλάδων (αυτό δεν έίναι κακό) μεθύστακων (αυτό είναι όμως) αναβατών με φουλ εξοπλισμό μηχανής...

Χάνεται με αυτό τον τρόπο όλη η καλή προδιάθεση για τις προσπάθειες τύπου :
- Μαθήματα πρώτων βοηθείων
- Πίστα, συμμετοχές, ασφάλεια, μαθήματα
- Ταξιδιωτικά, συναντήσεις
- Εξοπλισμός, τεχνικά, ανταλλακτικά
& τέλος
- Χιούμορ, πλάκα, καλή παρέα


Δε λέω να βάλουμε ράσα ή κιμονό και να το παίζουμε σοβαροί... αλλά άλλο το να κάνεις πλάκα και να εκφράζεσαι ελληνικά με φίλους νέους και παλιούς και άλλο να έχουμε κάνει μοτό μας το "πόσο ήπιες μωρή χαμούρα!"...

Μας διαβάζουν και 15χρονα και νέοι μοτοσυκλετιστές... (και οι γονείς και συγγενείς αυτών)...


+1000

Nostra
17/07/2006, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
http://www.freewebs.com/kagoures/

:wave2: :wave2: :wave2:

thanks man, ευχαριστώ πολύ γι' αυτό (μΕ άνοιξες τα μάτια... με την καλή έννοια) .... :D :D :D :wave2: :wave2: :wave2:


για τα υπόλοιπα κανένα σχόλιο???

SF
17/07/2006, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όχι ρε Κώστα...

Δεν είπα οτι είναι δεδομένο... Αλλά οτι γίνεται...

αλλιώς δεν εξηγείται το οτι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έρχεται δέλεαρ άνευ κράνους, ενώ εκτός έχω πετύχει πολλούς

αλλιώς δεν εξηγείται το οτι έσκασα πρόσφατα μύτη φορώντας βερμούδα και έγινα δέκτης ΠΟΛΛΩΝ αρνητικών σχολίων...

Τεσπα, όπως καταλαβαίνεις δε διαφωνούμε επι της ουσίας του γεγονότος (αλκοόλ και οδήγηση ή σωστός εξοπλισμός και οδήγηση)... απλά προσωπικά με ενόχλησε το politically correct που έβγαζε η φωτό (πετυχημένη by the way)



Εγώ απλώς έδωσα την πρόκληση. Ούτε κουβέντα δεν είπα, ούτε προσωπικές αιχμές ούτε τίποτα. Καθένας καταλαβαίνει ό,τι θέλει να καταλάβει. Λίγο χιούμορ μόνο, για να μη νομίζουμε ότι υπάρχει κακοήθεια. Δε γίνεται σε άλλα τόπικ να κράζουμε ανοιχτά τους "κάγκουρες", αλλά να μην έχουμε πρόβλημα να έρχονται φρέσκα μέλη στο Δέλεαρ και να μας πετυχαίνουν με τα οινοπνεύματα το ένα πίσω από το άλλο!! To πολίτικαλι κορέκτ δε το καταλαβαίνω καν...

(Και μόλις βλέπω ότι με πρόλαβε ο νόστρα...+1111)

Cpt. Haddock
17/07/2006, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
για τα υπόλοιπα κανένα σχόλιο???

Όχι..

Δε διαφωνώ.

Απλά θα ήθελα να γνωρίσω αυτόν που με τη μία φορά που μας είδε μας χαρακτήρισε μεθύστακες...


:wave2:

gcrook
17/07/2006, 12:56
Παιδια το θεμα οσοι θυμαστε ειχε ξανασυζητηθει σε πολυ πιο εντονο υφος καποτε.
Εγω απο την πλευρα μου εχω να πω οτι η καταναλωση 5-6 μπουκαλια μπυρας στο Δελεαρ μου εχει δωσει κατα καιρους την εντυπωση οτι γινεται απο ατομα που προκαλουν με αυτο τον τροπο μπας και θυμισουν πιο πολυ μοτοσυκλετιστη.

Το να γινεσαι γκολ και να καβαλας μοτοσυκλετα ειναι προβλημα σου, και κανεις δεν μπορει να σου υποδειξει τι να κανεις, στην τελικη δεν θα γινουμε και ρομποτακια για παρτη της μηχανης, αν θελουμε να φαμε το κεφαλι μας και αναλαμβανουμε την ευθυνη μπραβο μας.

Αλλα το οτι το Δελεαρ εχει γινει συνωνυμο της μπυρας και του τρελλου κεφιου ειναι κατι που ενοχλει πολλους, μαζι και μενα.
Και ειναι κατι που σιγα-σιγα καλλιεργηθηκε εδω μεσα, με δηθεν αθωα υποννουμενα και γελακια με μπυρες.
Καποτε 10,20 αντε 30 ατομα ηταν παρεα, τωρα ειμαστε bachelor party γαμω το φελεκι μου, ειτε ειμαστε 5 ατομα ειτε 50.

Στην τελικη δεν μας αναγκασε κανενας να ερθουμε στο Δελεαρ για να γινουμε αρεστοι.

Nostra
17/07/2006, 13:02
Και για να προλάβω κάποιους που ίσως θίγονται (αν θίγονται) δηλώνω πως δε φωτογραφίζω κανέναν, δεν υπονοώ τίποτα και σαφώς δε λέω πως δε θα πιούμε μια μπύρα ή ένα ποτό ...

ΑΛΛΑ

έχουν διαφορά οι 1-2 μπύρες ή 1-2 ποτά ανάλογα με την αντικειμενική ανοχή και αντοχή του καθενός στο αλκοόλ
με τις 4-5 μπύρες κλπ.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Απλά θα ήθελα να γνωρίσω αυτόν που με τη μία φορά που μας είδε μας χαρακτήρισε μεθύστακες...

Παρατήρησε πως μας βλέπουν οι υπόλοιποι θαμώνες του Δέλεαρ...

Το παράδειγμα που έφερα με τις πρώτες και μόνες εντυπώσεις λοιπών παρευρισκομένων στο Δέλεαρ όντως έλαβε χώρα... Φεύγοντας μια Δευτέρα πριν δυο εβδομάδες με ρώτησε μια παρέα νέων τι γίνεται εκεί στη γωνία που μαζευόμαστε και τους είπα... το σχόλιο τους δεν ήταν και ότι καλύτερο...
"Μαζεύεστε και τα πίνετε και μετά βγαίνετε στους δρόμους για κόντρες?"

Εφυγα με κατεβασμένα τα αυτιά... :(

gcrook
17/07/2006, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra

"Μαζεύεστε και τα πίνετε και μετά βγαίνετε στους δρόμους για κόντρες?"

Εφυγα με κατεβασμένα τα αυτιά... :(

Επρεπε να τους πεις "Πρωτα κανουμε κοντρες ρε μεγαλε και μετα τα πινουμε για να γιορτασουμε":rolleyes:

Nostra
17/07/2006, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το να γινεσαι γκολ και να καβαλας μοτοσυκλετα ειναι προβλημα σου, και κανεις δεν μπορει να σου υποδειξει τι να κανεις, στην τελικη δεν θα γινουμε και ρομποτακια για παρτη της μηχανης, αν θελουμε να φαμε το κεφαλι μας και αναλαμβανουμε την ευθυνη μπραβο μας.

Ξέρεις κατά βάθος νομίζω ότι αυτό που λες δεν ισχύει...
Αν πιω εγώ τον άμπακο και φύγω από το Δέλεαρ και πάω και καρφωθώ στη Μεσογείων με 140 χμλ/ώρα πάνω σε ένα matiz θα σκοτώσω και άλλο κόσμο... δε θα σκοτωθώ μόνο εγώ...

Εει γίνει πολλές φορές αναβάτης να πάρει στο λαιμό του είτε πεζούς, είτε άλλους αναβάτες ακόμα και επιβάτες σε αυτοκίνητα...



Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Επρεπε να τους πεις "Πρωτα κανουμε κοντρες ρε μεγαλε και μετα τα πινουμε για να γιορτασουμε":rolleyes:

Φίλε, αν και ετοιμόλογος, εκείνη την ώρα η εικόνα που δίναμε σαν παρέα σε κάποιον τρίτο αντικειμενικό θεατή δε μου επέτρεπε να πω τίποτα παραπάνω... θα προσπαθούσα να σώσω μια κατάσταση οπτικά αυταπόδεικτη....

gcrook
17/07/2006, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Ξέρεις κατά βάθος νομίζω ότι αυτό που λες δεν ισχύει...
Αν πιω εγώ τον άμπακο και φύγω από το Δέλεαρ και πάω και καρφωθώ στη Μεσογείων με 140 χμλ/ώρα πάνω σε ένα matiz θα σκοτώσω και άλλο κόσμο... δε θα σκοτωθώ μόνο εγώ...




Δυστυχως η μοτοσυκλετα απαιτει πολλες θυσιες εις βαρος της κοινωνικης μας ζωης.
Κομμενα τα ξυδια, καλοκαιρι παντα ιδρωμενος (αναγκαστικα) , αχτενιστος, σχετικα βρωμικος, χειμωνα παντα βρεγμενος, σε γενικες γραμμες δακτυλοδεικτουμενος και δηθεν ασυμβιβαστος κτλ κτλ.

Δεν ειναι ευκολο και σαν ανθρωποι μας αρεσει να παιζουμε με την τυχη μας μια στο τοσο.
Θα την πιουμε την μπυρα μας εις τριπλουν αμα λαχει, θα βγουμε και με το σορτσακι η το κοντομανικο να παμε βολτα επειδη καναμε 3 φορες μπανιο μεσα σε μια μερα, και κοντευει να βγει το δερμα απο πανω μας.

Αρκει να μην χρειαζεται να πεισουμε εαυτον πρωτα και μετα αλληλους, οτι οι διαφορες "ατασθαλιες" μας ,ειναι και σωστες.
Που ακουστηκε φωτο σε δημοσια θεα, με 2 μπυρες στο χερι με κατι γκριματσες του στυλ (ειμαι χωμα και εγουσταρσον) , και να το διαλαλουμε;

Λιγο αξιοπρεπεια πανω απ'ολα.
Εχω ακουσει πολλακις ειρωνικα σχολια που ημουνα στις 11.00 το βραδυ Δελεαρ με τον φραπε στο χερι.
Τι να κανουμε... δεν εχουμε ολοι τον σκληρονυρηνικο μοτοσυκλετισμο μεσα μας.

latris mixanis
17/07/2006, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δυστυχως η μοτοσυκλετα απαιτει πολλες θυσιες εις βαρος της κοινωνικης μας ζωης.
Κομμενα τα ξυδια, καλοκαιρι παντα ιδρωμενος (αναγκαστικα) , αχτενιστος, σχετικα βρωμικος, χειμωνα παντα βρεγμενος, σε γενικες γραμμες δακτυλοδεικτουμενος και δηθεν ασυμβιβαστος κτλ κτλ.



Κρούκη μου είτε είμαστε με μηχανή είτε με αυτοκίνητο πρέπει να έχουμε μια αυτοσυγκράτηση. Παν μέτρον άριστον που έλεγαν και οι αρχαίοι...

Δεν νομίζω ότι είμαστε μικρά παιδιά για να μην καταλαβαίνουμε τα απλά και αυτονόητα πράγματα.

:wave2:

latris mixanis
17/07/2006, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
άρα εκτός από το να τα λέμε καλό είναι και να κάνουμε αυτά που λέμε...

Για φαντάσου ένα νέο μέλος, που "εντυπωσιάζεται" από την ηθική των λόγων μας και την κατακραυγή μας στα κακώς κείμενα των ελληνικών δρόμων και των "κάγγουρων" (δεν έχω καταλάβει ακόμα το έτυμο της λέξης αυτής) αναβατών και οδηγών εν γένει, να έρθει στο Δέλεαρ να γνωρίσει μερικούς από τους "σωστούς" αναβάτες αυτής της χώρας και να δει ότι 20 άτομα έχουν καταναλώσει 7 καφάσια μπύρες με τις μηχανές παρκαρισμένες απ' έξω...

να τα χ3σω τότε τα SHOEI, τα ARAI , dainese, bering κλπ. ....


εγώ έχω ήδη εντοπίσει και συζητήσει με άτομο/α που μετά από επίσκεψη δευτέρας στο Δέλεαρ τους έμεινε η εντύπωση μερικών φωνακλάδων (αυτό δεν έίναι κακό) μεθύστακων (αυτό είναι όμως) αναβατών με φουλ εξοπλισμό μηχανής...

Χάνεται με αυτό τον τρόπο όλη η καλή προδιάθεση για τις προσπάθειες τύπου :
- Μαθήματα πρώτων βοηθείων
- Πίστα, συμμετοχές, ασφάλεια, μαθήματα
- Ταξιδιωτικά, συναντήσεις
- Εξοπλισμός, τεχνικά, ανταλλακτικά
& τέλος
- Χιούμορ, πλάκα, καλή παρέα


Δε λέω να βάλουμε ράσα ή κιμονό και να το παίζουμε σοβαροί... αλλά άλλο το να κάνεις πλάκα και να εκφράζεσαι ελληνικά με φίλους νέους και παλιούς και άλλο να έχουμε κάνει μοτό μας το "πόσο ήπιες μωρή χαμούρα!"...

Μας διαβάζουν και 15χρονα και νέοι μοτοσυκλετιστές... (και οι γονείς και συγγενείς αυτών)...

Σωστός +6666 :D

Cpt. Haddock
17/07/2006, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Φεύγοντας μια Δευτέρα πριν δυο εβδομάδες με ρώτησε μια παρέα νέων τι γίνεται εκεί στη γωνία που μαζευόμαστε και τους είπα... το σχόλιο τους δεν ήταν και ότι καλύτερο...
"Μαζεύεστε και τα πίνετε και μετά βγαίνετε στους δρόμους για κόντρες?"

Εφυγα με κατεβασμένα τα αυτιά... :(

Να με συμπαθάς....

Αλλά τι τους είπες ακριβώς οτι γίνεται;

Η απάντησή σου στο (εξυπνακίστικο) σχόλιο θα έπρεπε να είναι:

"Μαζευόμαστε, περνάμε καλά, ΔΕΝ τα πίνουμε (ο καθένας πίνει όσο θέλει) και μετά πάμε σπίτια μας στις γυναίκες μας και στα παιδιά μας. "

Ούτε κατεβασμένα αυτιά ούτε τίποτε... αυτό μας έλειπε να μας σχολιάζει κι ο κάθε τυχάρπαστος ζηλιάρης...

:smokin:

latris mixanis
17/07/2006, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Να με συμπαθάς....

Αλλά τι τους είπες ακριβώς οτι γίνεται;

Η απάντησή σου στο (εξυπνακίστικο) σχόλιο θα έπρεπε να είναι:

"Μαζευόμαστε, περνάμε καλά, ΔΕΝ τα πίνουμε (ο καθένας πίνει όσο θέλει) και μετά πάμε σπίτια μας στις γυναίκες μας και στα παιδιά μας. "

Ούτε κατεβασμένα αυτιά ούτε τίποτε... αυτό μας έλειπε να μας σχολιάζει κι ο κάθε τυχάρπαστος ζηλιάρης...

:smokin:

Λιάκο μου εδώ θα με συγχωρέσεις αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου.
Δεν είναι θέμα ζήλιας, έχουν μάτια και βλέπουν.... οι άνθρωποι.

latris mixanis
17/07/2006, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Με την ίδια λογική πρέπει να "δίνουμε" όποιον από το φόρουμ τον πετυχαίνουμε να κυκλοφορεί ακράνωτος, ή χωρίς εξοπλισμό...

Πίστεψέ με είναι πολλοί αυτοί (εγώ μόνο έχω πετύχει πολλούς), όπως πολλοί είναι αυτοί που βάζουν κράνος και κορντούρες μόνο για το Δέλεαρ... για να μην τους την πει κανένας...

Με τον Κώστα (SF) σχεδόν πάντα συμφωνούμε αλλά εδώ έχω τις αντιρήσεις μου... Δλδ αν δεν πίνουμε στο Δέλεαρ όπου μαζεύετε το μοτο αλλά πίνουμε αλλού (όπου δε μας βλέπει κανένας) είναι καλά;

Το είναι ή το φαίνεσθαι μας ενδιαφέρει;

Το να μη βάλεις κράνος είναι τελείως διαφορετικό απ το να έχεις πιει 10 μπύρες ή ποτά.
Στο ένα θέτεις τον ευατό σου και μόνο σε κινδυνο, ενώ στη δεύτερη περίπτωση θέτεις σε κίνδυνο και τους συναθρώπους σου αυτή είναι η ΒΑΣΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ για μένα.

:wave2:

Nostra
17/07/2006, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Να με συμπαθάς....
Αλλά τι τους είπες ακριβώς οτι γίνεται;
Η απάντησή σου στο (εξυπνακίστικο) σχόλιο θα έπρεπε να είναι:
"Μαζευόμαστε, περνάμε καλά, ΔΕΝ τα πίνουμε (ο καθένας πίνει όσο θέλει) και μετά πάμε σπίτια μας στις γυναίκες μας και στα παιδιά μας. "
Ούτε κατεβασμένα αυτιά ούτε τίποτε... αυτό μας έλειπε να μας σχολιάζει κι ο κάθε τυχάρπαστος ζηλιάρης...

Βρε συ Πακτεν,

δε έπιασα και τρελή κουβέντα... είπα ότι έιμαστε από ένα φόρουμ για μηχανές και κάθε δευτέρα μαζευόμαστε για εβδομαδιαία συνάντηση...

αλλά φίλε ειλικρινά, μόλις μου το είπαν γύρισα και είδα από απόσταση τη μάζωξή μας και τα μπουκάλια που πηγαινοερχόντουσαν μου έδωσαν μια αίσθηση, δε ξέρω πως... αντίστοιχη με αυτή που εβλέπαν τα παιδιά αυτά από μακρυά και άσχετοι με το ποιοι είμαστε και πως περνάμε μεταξύ μας...

και όσοι είναι εκτός μιας αντίστοιχης παρέας δεν είναι απαραίτητα τυχάρπαστοι ζηλιάρηδες... ο καθένας έχει τα hobby του, τη ζωή του, τις παρέες του κλπ.
Και εγώ κάνω ιστιοπλοία και όταν συναντάω κάποιον που μου λέει ότι βγήκε βόλτα με ιστιοπλοικό και είχε όλο το διήμερο κλειστό το VHF ... του την λέω και τον θεωρώ επικίνδυνο...
Από την μεριά του μπορεί να πει ότι είχε και τις δύο μέρες άπνοια και από την μεριά μου θα πρέπει να θεωρηθώ τυχάρπαστος ζηλιάρης που έχω να βγω δυο μήνες?


και όταν λέμε κατεβασμένα αυτιά... εντάξει δεν είμαι και basse' ... δεν έβαλα και τα κλάμματα... :lol: :lol:

crs-k
17/07/2006, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Το να μη βάλεις κράνος είναι τελείως διαφορετικό απ το να έχεις πιει 10 μπύρες ή ποτά.
Στο ένα θέτεις τον ευατό σου και μόνο σε κινδυνο, ενώ στη δεύτερη περίπτωση θέτεις σε κίνδυνο και τους συναθρώπους σου αυτή είναι η ΒΑΣΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ για μένα.

:wave2:



Προφανως οι πατεραδες, μαναδες, αδελφια, παιδια, λοιποι φιλοι και συγγενεις, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "συνανθρωποι" που μπαινουν σε (αλλου ειδους) "κινδυνο" ... :(

latris mixanis
17/07/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Προφανως οι πατεραδες, μαναδες, αδελφια, παιδια, λοιποι φιλοι και συγγενεις, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "συνανθρωποι" που μπαινουν σε (αλλου ειδους) "κινδυνο" ... :(

Χρήστο μου όλους τους βάζω μέσα ....

Σε πληροφορώ έχω προτιμήσει να γυρίσω με ταξί και να παρεξηγηθώ με συγγενικό πρόσωπο γιατί είχε πιει αρκετά....
όχι μόνο είχε πιει δεν ήθελε να οδηγήσω και γω για να μου δείξει όι είναι καλά :sad:
Άσχετα με το αν ξέρουμε τα ορία μας πρέπει να υπάρχει κάποιο μέτρο γενικά όχι μόνο στο Δέλεαρ

Cpt. Haddock
17/07/2006, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Λιάκο μου εδώ θα με συγχωρέσεις αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου.
Δεν είναι θέμα ζήλιας, έχουν μάτια και βλέπουν.... οι άνθρωποι.

1) Δε σε συγχωρώ! :lol:

2) Έχουν μάτια, αλλά μάλλον δε βλέπουν καλά γιατί - όπως όλοι μας ενδεχομένως - βγάζουν βιαστικά συμπεράσματα και κολανε ταμπελες...

:mad:

VANDA
17/07/2006, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Προφανως οι πατεραδες, μαναδες, αδελφια, παιδια, λοιποι φιλοι και συγγενεις, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "συνανθρωποι" που μπαινουν σε (αλλου ειδους) "κινδυνο" ... :(


Εχεις δίκιο Χρήστο, αυτό είναι ένα ακόμα πολύ μεγάλο θέμα. Ακόμα και στην περίπτωση του κράνους (που λέμε ότι παίζεται "μόνο το δικό μας κεφάλι" και είμαστε τόσο cool που δεν μας νοιάζει αν σκοτωθούμε) δεν συνειδητοποιούμε τι θα αφήσουμε πίσω για τους δικούς μας ανθρώπους σε περίπτωση δυστυχήματος...

latris mixanis
17/07/2006, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Εχεις δίκιο Χρήστο, αυτό είναι ένα ακόμα πολύ μεγάλο θέμα. Ακόμα και στην περίπτωση του κράνους (που λέμε ότι παίζεται "μόνο το δικό μας κεφάλι" και είμαστε τόσο cool που δεν μας νοιάζει αν σκοτωθούμε) δεν συνειδητοποιούμε τι θα αφήσουμε πίσω για τους δικούς μας ανθρώπους σε περίπτωση δυστυχήματος...

Δεν νομίζω ότι δεν ξέρουμε τι θα αφήσουμε πίσω μας,λίγοι είναι αυτοί που δεν τους νοιάζει. Απλά λέμε δεν θα τύχει σε μένα :rolleyes:

crs-k
17/07/2006, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Χρήστο μου όλους τους βάζω μέσα ....

Σε πληροφορώ έχω προτιμήσει να γυρίσω με ταξί και να παρεξηγηθώ με συγγενικό πρόσωπο γιατί είχε πιει αρκετά....
όχι μόνο είχε πιει δεν ήθελε να οδηγήσω και γω για να μου δείξει όι είναι καλά :sad:
Άσχετα με το αν ξέρουμε τα ορία μας πρέπει να υπάρχει κάποιο μέτρο γενικά όχι μόνο στο Δέλεαρ


Καταλαβα, οτι καταλαβες, οτι αλλο ειχες καταλαβει ... :wacko:

latris mixanis
17/07/2006, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Καταλαβα, οτι καταλαβες, οτι αλλο ειχες καταλαβει ... :wacko:

Γαμώτο χρήστο μου καθυστερώ λίγο να τα πιάσω :blush: αλλά στο τέλος τα καταφέρνω :lol: :lol:

OldMan
17/07/2006, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
καλοκαιρι παντα ιδρωμενος (αναγκαστικα) , αχτενιστος, σχετικα βρωμικος, χειμωνα παντα βρεγμενος

WOW !!! :eyepop: :look: :eyepop:

:a32: :a32: :a32:

:a07:

gcrook
17/07/2006, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
WOW !!! :eyepop: :look: :eyepop:

:a32: :a32: :a32:

:a07:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μαζεψτε τον...

crs-k
17/07/2006, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μαζεψτε τον...


Μην τα λες κι εσυ οοολα ρε καμαριμ' ... :(

ΑνθρωπΕς ειμαστε κι ερωτευομαστε ... :sick: :blush:



:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

sniper
17/07/2006, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
WOW !!! :eyepop: :look: :eyepop:

:a32: :a32: :a32:

:a07:

Μια νέα αγάπη γεννιέται....

Ιδου τα αποτελέσματα της οινοποσίας....

Κρούκη, γλυκό (brwmiko) αγόρι.... :D

gcrook
17/07/2006, 15:52
Νιαου ρε παπαρες νιαου:rotflmao: :rotflmao: :blush:

OldMan
17/07/2006, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
ΑνθρωπΕς ειμαστε κι ερωτευομαστε ... :sick: :blush:

Και σε δύσκολη ηλικία, θα προσέθετα ... :sad: :sad: :sad:


Υ.Γ.
Τελικά δεν κατάλαβα αν το νόημα του thread είναι: ΑΝ πίνετε, ΠΟΣΟ πίνετε, ΓΙΑΤΙ πίνετε (αν πίνετε..), ΠΡΕΠΕΙ (ή όχι) να πίνετε ??

:confused: :confused:

Cpt. Haddock
17/07/2006, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
WOW !!! :eyepop: :look: :eyepop:

:a32: :a32: :a32:

:a07:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tropeas
18/07/2006, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Εχεις δίκιο Χρήστο, αυτό είναι ένα ακόμα πολύ μεγάλο θέμα. Ακόμα και στην περίπτωση του κράνους (που λέμε ότι παίζεται "μόνο το δικό μας κεφάλι" και είμαστε τόσο cool που δεν μας νοιάζει αν σκοτωθούμε) δεν συνειδητοποιούμε τι θα αφήσουμε πίσω για τους δικούς μας ανθρώπους σε περίπτωση δυστυχήματος...


Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Δεν νομίζω ότι δεν ξέρουμε τι θα αφήσουμε πίσω μας,λίγοι είναι αυτοί που δεν τους νοιάζει. Απλά λέμε δεν θα τύχει σε μένα :rolleyes:

Και όμως Ελενίτσα με την συμπεριφορά μας δείχνουμε ότι δεν ξέρουμε τι θα αφήσουμε πίσω μας....
και είναι πολύ δύσκολο να καταλάβουμε... εκ φύσεως...:sad:

Nikoskazer2000
18/07/2006, 02:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Με την ίδια λογική πρέπει να "δίνουμε" όποιον από το φόρουμ τον πετυχαίνουμε να κυκλοφορεί ακράνωτος, ή χωρίς εξοπλισμό...

Πίστεψέ με είναι πολλοί αυτοί (εγώ μόνο έχω πετύχει πολλούς), όπως πολλοί είναι αυτοί που βάζουν κράνος και κορντούρες μόνο για το Δέλεαρ... για να μην τους την πει κανένας...

Με τον Κώστα (SF) σχεδόν πάντα συμφωνούμε αλλά εδώ έχω τις αντιρήσεις μου... Δλδ αν δεν πίνουμε στο Δέλεαρ όπου μαζεύετε το μοτο αλλά πίνουμε αλλού (όπου δε μας βλέπει κανένας) είναι καλά;

Το είναι ή το φαίνεσθαι μας ενδιαφέρει;

+1000

Πολύ καλά τα λες μαι πάκτεν :a34:

Nikoskazer2000
18/07/2006, 02:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
WOW !!! :eyepop: :look: :eyepop:

:a32: :a32: :a32:

:a07:

ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΙΝΕ!!!

Μοδεράτορες βάλτε και κανα emotion να τσουγκρίζουμε και καμια Pepsi αμα γουστάρουμε.
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

gixxerpap
18/07/2006, 02:44
τσαγακι και βουτηματα απο την αλλη δευτερα.....

δεν το 'ξερα οτι οντας μελος του φορουμ θα επρεπε να ειμαι και προτυπο καθωσπρεπισμου για τους υπολοιπους, μην τυχον και τους παρασυρω ή τους χαλασω τη μαγικη εικονα....
...που πουλανε ρε παιδια τον ''οδηγο του καλου μελους'', να τον προμηθευτω και εγω?

δηλαδη τι περιμενανε να βρουν αυτοι που ηρθαν και απογοητευτηκαν? παιδικο σταθμο?

δε λεω οτι καλα κανουν και πινουν ασταματητα, οσοι το κανουν,
το αντιθετο μαλιστα, αλλα αυτο ειναι κατι που θα επρεπε να κουβεντιασει καποιος μαζι τους σε πιο προσωπικο επιπεδο, αν ενδιαφερεται, και οχι να δοθει τετοια εκταση σε δημοσια συζητηση, που μονο τα επιθυμητα αποτελεσματα δε θα εχει....

α, σημερα ηρθα χωρις φωτα, ελπιζω οι υπολοιποι να τα αναψανε!

Nikoskazer2000
18/07/2006, 02:50
Δεν εχω έρθει ποτέ σε καμιά εκδρομή ή συνάντηση ή σε κανα Δέλεαρ day (πως λέμε track day :rotflmao: ) αλλα πιστεύω πως οι πιο πολλοί είμαστε ενήλικες με σχετικά πηγμένο μυαλό (ο oldman να μην διαβάζει παρακαλώ :lol: ).

Το αν κάποιος κυκλοφορεί χωρίς προστατευτικό εξοπλισμό είναι στη δικιά του σύνεση κατα πόσο Valentino και Superman είναι. Αν πιστεύει πως είναι ο Valentino και αποκλείεται να πέσει ή και ακόμα και ΑΝ πέσει, έστω και με λίγα χιλιόμετρα, δεν θα πάθει ούτε γρατζουνιά, τότε ας έρθει με μαγιό και με μαλλί πύχτρα στο ζελέ.

Το ίδιο ισχύει και με το ποτό. Αν δηλαδή νιώθει πως είναι αρκετά ικανός να οδηγήσει και μετά απο 10 μπύρες, τότε ας τις πιεί και τις 10! Μεγάλος/η είναι και έχει νού κι' αυτογνωσία.

Φιλικά :wave2:

Tropeas
18/07/2006, 07:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Το ίδιο ισχύει και με το ποτό. Αν δηλαδή νιώθει πως είναι αρκετά ικανός να οδηγήσει και μετά απο 10 μπύρες, τότε ας τις πιεί και τις 10! Μεγάλος/η είναι και έχει νού κι' αυτογνωσία.

Φιλικά :wave2:
Ναι?
και αν "φύγει" κάπου και πέσει σε πεζό? ή σε άλλον και κάνει ζημιά...

Δυστυχώς δεν υπάρχει αίσθηση του κινδύνου... δεν λέω να μην πάμε πουθενά απλά να έχουμε καβάτζες... θες να πιεις, άραξε και άλλες 2 ώρες να ξενερώσεις, (όσοι πούν ότι είναι μια χαρά) να τους βάλω να μου περπατήσουν στην ευθεία με τα χέρια να δούμε κατα πόσο...

και ξαναλέμε ... δεν μιλάμε προσωπικά... αλλά ελπίζω να μην τύχει να πούμε: "κρίμα γμτ που χτύπησε, ναι έπινε λίγο..."

Nefeli
18/07/2006, 09:01
ΟΚ Διάβαζα διάβαζα και διάβαζα και στο τέλος έκανα μια έτσι το κεφάλι λες και είχα φάει μπούφλα

???????????????????????????????????

Έχω μια απορία είμαστε μοτοσικλετιστές ή άνθρωποι?
Είμαστε ένα forum μοτοσικλετιστών ή ένα forum ανθρώπων που αγαπούν την μοτοσικλέτα?

Μήπως
Είμαστε άνθρωποι με όσα αυτό σημαίνει και μετά μοτοσικλετιστές?
Έχουμε πρώτα τον εαυτό μας και μετά την μηχανή μας ?
Και ο εαυτός μας είναι αυτό που μας χαρακτηρίζει ?
Να δώσουμε σημασία σε αυτά που θα δούνε και θα καταλάβουν οι άλλοι ή σε αυτά που πρέπει να δούμε για τον εαυτό μας ?
Δίνουμε το κακό ή καλό παράδειγμα ή ρε γαμώτο μπορούμε να μπούμε στο κόπο να δούμε να καταλάβουμε από τους γύρω μας, για τους γύρω μας και τελικά για εμάς ?


Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά
Αυτός που θα πιει ένα ποτάκι είναι για να χαλαρώσει
Αυτός που θα πιει δύο είναι για να χαλαρώσει περισσότερο
Στα επόμενα να χαλαρώσει τόσο, ώστε να μπορέσει να κάνει και να πει αυτά που αλλιώς δεν θα έλεγε και θα έκανε, να χάσει τον έλεγχο, να θυμηθεί και να ξεχάσει, να δώσει παρέα στη μοναξιά του, να νομίσει ότι γίνεται αποδεκτός από μια ομάδα, να βγάλει μια καθυστερημένη ή μια συνεχιζόμενη εφηβεία, και για να το πω ακόμα πιο σκληρά αλλά τελείως ρεαλιστικά να παλέψει την μειωμένη του αυτοεκτίμηση.

Ας κάνουμε ορέ τις παραδοχές που υπάρχουν

Πίνουμε τόσο όσο, περισσότερο, πολύ …………….
Φοράμε ειδικό εξοπλισμό και κράνος πάντα, μερικές φορές……………….
Κινδυνεύουμε εμείς και οι γύρω μας, ο συνοδηγός………………….
Δείχνουμε τον εαυτό μας ή κάτι άλλο για άλλους λόγους


Ας γνωρίσουμε των εαυτό μας και τα όρια μας, ας ελαχιστοποιήσουμε τους κινδύνους που εμείς μπορούμε να προκαλέσουμε και ας έχουμε το νου μας σε τι κίνδυνο μπορούν να μας βάλουν οι άλλοι.

Ναι ας μην βάζουμε ταμπέλες, ας καταλαβαίνουμε τους άλλους και ας απλώνουμε το χέρι όσο μπορούμε όχι για να <<δείρουμε>> αλλά για να <<χαϊδέψουμε>>.

Συγνώμη μπορεί να κάνω και λάθος για όλα τα παραπάνω…….

:sun:

Julius
18/07/2006, 09:12
@ gixxerpap, δεν νομίζω να υπάρχει νοήμων άνθρωπος στον πλανήτη που να συμφωνεί στον συνδυασμό αλκοόλ και οδήγηση. Τώρα όπως προαναφέρθηκε ο καθένας στην προσωπική του ζωή κάνει ότι τον γεμίζει και τον ολοκληρώνει και δεν υπάρχει καμία αντίρρηση για αυτό.

Για την δημοσιοποίηση και το παράδειγμα που δίνεις όταν στην δευτεριάτικη συνάντηση της ΜΟΤΟΠΑΡΕΑΣ (των πενήντα ατόμων) πίνεις τον αγλέουρα και μετά βγάζεις και φωτό στο forum να σε δεί και η υπόλοιπη Ελλάδα…. Διαφωνώ και θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο από την μια να μιλάμε για προστατευτικό εξοπλισμό και να τον απαιτούμε και να κράζουμε του ακράνοτους και από την άλλη να πηγαίνουμε στην συνάντηση των μελών από μοτοσυκλετιστικά forum και να γινόμαστε ντίρλα

crs-k
18/07/2006, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Oxi einai sxetiko me to mpekrouliasma sto delear kai me thn ypolipi sizitisi!!!!!!!!!!


re xristako, ean den theleis na simetasxeis sthn sizitisi megia sou me xarasou, mhn thn gamas omos. to thema den einai poios plirose to ice tea toy kai pos tha plironoyme sto delear.... auto einai organotiko thema toy magazioy poy ofilei na to lysei to idio kai oxi to moto.gr


Εγω λεω λοιπον οτι "μπεκρουλιασμα" ΔΕΝ γινεται στο Δελεαρ (για να συμμετεχω και στην συζητηση) ...

Κι επειδη το ιδιο το "μπεκρουλιασμα" ΔΕΝ θα γινοταν καν θεμα, αν δεν ηταν στην μεση κι "Εικονα" του moto.gr, θεωρω, κατα την ταπεινη μου αποψη, οτι ειναι καρασχετικο!

Αποψη μου, την οποια ευκολα μπορειτε να πεταξετε ... :smilea:


Σε 3 μερουλες φευγω για Λευκαδα οποτε ...

ΔΕΝ χαλιεμαι λεμε ...

:lol: :rotflmao: :lol:


:smokin: :beer: :wave2:

Julius
18/07/2006, 09:35
OK, THN EPOMENH FORA POU THA PATE DELEAR ANTI GIA RAKES KAI TSIPOURA KAI MPYRES PARTE TSAI KAI PROSPATHISTE NA EKSIGISETE STOUS PITSIRIKADES OTI ME TIS DYO MPYRES MPOREI NA NIOTHOUNE KALYTEROI ODIGOI ALLA XANOUNE ANTANAKLASTIKA KAI GINONTE EPIKINDINOI GIA TON EAYTO TOYS KAI TOYS GYRO TOYS


KAI TO EPOMENO POST POY THA EXEI FOTO APO DELEAR NA EXEI KAFEDES KAI OXI MPYRES AUTO PLEON EINAI MAGIA KAI OXI POIOS THA FEREI TO KALYTERO TSIPOYRO APO TO SPITI H' POIOS PIEI TIS PERISOTERES


A! KAI H DIMOSIA MOU EIKONA DEN THN ANTIPROSOPEYEI KANEIS EKTOS APO EMENA, APLA TO POST MPIKE GIATI OPOS OLOI STHN PAREA ETSI KAI EGO....

DEN THELO NA PAO STHN KIDIA KANENOS KAI NA TO EXO VAROS STHN SINIDISI MOU OTI MPOROUSA NA KANO KATI KAI TELIKA PROTIMISA NA KANO THN PAPIA

Nefeli
18/07/2006, 09:41
Έχω την εντύπωση ότι φτάνουμε στην υπερβολή

Έχω πάει αρκετές φορές στο Δέλεαρ και έχω μείνει και ως αργά, δεν έχω αντιληφθεί αυτό που ονομάζεται <<μπεκρούλιασμα>>

Αν κάποιος ή κάποια έχει φτάσει σε σημείο μέθης, χαρακτηρίζεται ως μεμονωμένο περιστατικό

Μην το ισοπεδώνουμε και κάνουμε χαρακτηρισμούς που δεν ισχύουν

Και αν το συζητώ είναι γιατί το να υπάρχει ένα σημείο συνάντησης μια φορά την εβδομάδα από μια ομάδα ανθρώπων με κοινά σημεία επικοινωνίας είναι κάτι όμορφο και εποικοδομητικό δεδομένου ότι μπορεί να χαρακτηριστεί πέρα από σημείο συνάντησης για κουβεντούλα, χαβαλέ, γνωριμίες και ως μορφή ψυχοθεραπείας και ας μην γελιόμαστε όλοι την έχουμε ανάγκη.


:sun:

Θάνος
18/07/2006, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefeli
Έχω πάει αρκετές φορές στο Δέλεαρ και έχω μείνει και ως αργά, δεν έχω αντιληφθεί αυτό που ονομάζεται <<μπεκρούλιασμα>>

Καλά πλάκα κάνετε τώρα όλοι έτσι;

Το ρητό που λέει όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά το ξέρετε;

Για να γίνεται τόση κουβέντα, προφανώς και υπάρχει θέμα. Τώρα άμα θέλετε να παραμυθιάζεστε όλοι μεταξύ σας και να λέτε θεωρίες..

crs-k
18/07/2006, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
που ευχομαι ειναι να μη διαβάζει καποιος απο τη τροχαία τα ποστ αυτα...

και έρθει με το συνεργείο του να αραξει στην έξοδο του Δέλεαρ...

να ΔΕΙς ΠΕΛΑΤΕΙΑ που θα βρει εκει....

............................


Σε πληροφορω οτι τουλαχιστον τα 3/4 θα ειναι ΜΕΣΑ στα νομιμα ορια (2 μπυρες για αντρα 80 κιλων ειναι ΜΕΣΑ στο οριο). ενω το υπολοιπο 1/4 το πολυ να ειναι οριακα εξω ...

tsiros_temp
18/07/2006, 09:51
Εγώ μια-δυό φορές που ήπια ένα κουτάκι μπύρα και μετά οδήγησα, φοβόμουνα, και ενώ έβλεπα ξεκάθαρα ότι ο έλεγχος του οχήματος ήταν ίδιος και απαράλαχτος (+διαβεβαίωση επιβάτη), επέλεξα να μην το ξανακάνω.

Σκοπός μου είναι να είμαι όσο το δυνατόν ασφαλέστερος γίνεται. Η μπύρα δεν είναι κίνηση προς αυτή την κατεύθυνση.


Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
ΜΕΣΑ στα νομιμα ορια

Και επειδή είναι εντώς ορίων, είναι αποδεκτό ε;

Ή το κεφάλι που σου κάνει, είναι τόσο πια επιθυμητό που αξίζει να ρισκάρεις το τομάρι σου για αυτό;

Εγώ δε ντρέπομαι να πω ότι ο εγωισμός μου δεν επιτρέπει να κάνω τέτοιες μαλακίες . Δε σ'αρέσει η λέξη ε; Προτιμάς να είμαστε "ευγενικοί" και "ήπιοι" ε;

Όχι γηραιότερε μα και ανώριμε φίλε μου. Είναι μαλακία και οφείλεις στον εαυτό σου να το δεις έτσι.

tsiros_temp
18/07/2006, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Το ρητό που λέει όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά το ξέρετε;

Ναι το ξέρουμε και είναι λάθος. Δεν είναι ανάγκη να υπάρχει φωτιά για να υπάρχει καπνός.

Nefeli
18/07/2006, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Καλά πλάκα κάνετε τώρα όλοι έτσι;

Το ρητό που λέει όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά το ξέρετε;

Για να γίνεται τόση κουβέντα, προφανώς και υπάρχει θέμα. Τώρα άμα θέλετε να παραμυθιάζεστε όλοι μεταξύ σας και να λέτε θεωρίες..



Δεν νομίζω τόσα χρόνια να έχω δείξει ότι κάνω πλάκα σε τέτοια θέματα, όπως και ότι η παραπάνω αρχική μου απάντηση δείχνει κάτι τέτοιο….


Το ρητό το γνωρίζω πολύ καλά

Αλλά το βλέπω πολύ σφαιρικά

Καπνός βγαίνει και από τον γεωργό που καίει τα ξερόκλαδα
Από αυτόν που καίει το μαγαζί του για να εισπράξει την ασφάλεια
Από αυτόν που καίει το αυτοκίνητο του γείτονα για εκδίκηση
Από αυτόν που καίει την γυναίκα του και τα παιδιά του
Από το παιδί που παίζει με τα σπίρτα
……………………………………………………………….

Εσύ όλες αυτές τις περιπτώσεις τις βλέπεις ίδιες και θέλουν την ίδια αντιμετώπιση



Α και να σου πω αξίζει να κοιτάς κάποιον από ψηλά όταν θέλεις να του δώσεις το χέρι για να τον σηκώσεις


:sun:

gixxerpap
18/07/2006, 10:03
@Julius: το δελεαρ καταρχας ειναι μερος της προσωπικης μου ζωης, και οχι του φορουμ. δεν ειναι εδρα καποιου συλλογου οπου θα επρεπε να τηρουνται καποιοι κανονες!
το δελεαρ ειναι ενα ''καφενειο'', και ως τετοιο πρεπει να αντιμετωπιζεται!

οσον αφορα δημοσιοποιηση φωτογραφιων εντος φορουμ, που πιθανον θα εκθεσουν το φορουμ ή θα δωσουν ΄λαθος εικονα, με βρισκεις απολυτα συμφωνο.
εγω προσωπικα δεν εχω δει τετοιες φωτογραφιες. εχω δει ομως φωτογραφιες με τρελο κεφι, τωρα αν αυτο σημαινει αυτοματα οτι καποιοι ειναι λιωμα.....

gixxerpap
18/07/2006, 10:08
παρακαλω να σβηστουν ολα τα ποστ και να παραμεινουν της Nefeli:a18: :a20: :a19: :a013:
κυρια μου, απλα καταπληκτικη!

Θάνος
18/07/2006, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefeli
Δεν νομίζω τόσα χρόνια να έχω δείξει ότι κάνω πλάκα σε τέτοια θέματα, όπως και ότι η παραπάνω αρχική μου απάντηση δείχνει κάτι τέτοιο….


Το ρητό το γνωρίζω πολύ καλά

Αλλά το βλέπω πολύ σφαιρικά

Καπνός βγαίνει και από τον γεωργό που καίει τα ξερόκλαδα
Από αυτόν που καίει το μαγαζί του για να εισπράξει την ασφάλεια
Από αυτόν που καίει το αυτοκίνητο του γείτονα για εκδίκηση
Από αυτόν που καίει την γυναίκα του και τα παιδιά του
Από το παιδί που παίζει με τα σπίρτα
……………………………………………………………….

Εσύ όλες αυτές τις περιπτώσεις τις βλέπεις ίδιες και θέλουν την ίδια αντιμετώπιση



Α και να σου πω αξίζει να κοιτάς κάποιον από ψηλά όταν θέλεις να του δώσεις το χέρι για να τον σηκώσεις


:sun:

jesus... οι παροιμίες είναι αλληγορικές...

Nefeli
18/07/2006, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
jesus... οι παροιμίες είναι αλληγορικές...

Ναι αυτό ήθελα να σου δώσω να καταλάβεις

Και αφού συμφωνείς έτσι θα πρέπει και να τις εξετάζεις κάθε μια με ότι και με όσα μπορεί να σου μάθει

Μέσα στη λάσπη εκτός από χαλικάκια χώμα και σκατά μπορεί να βρεις και διαμάντια δεν είναι κακό να ψάξεις.

Και το να ψάξεις εκτός από κόπο θέλει και τρόπο

:sun:

Julius
18/07/2006, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefeli
Ναι αυτό ήθελα να σου δώσω να καταλάβεις

Και αφού συμφωνείς έτσι θα πρέπει και να τις εξετάζεις κάθε μια με ότι και με όσα μπορεί να σου μάθει

Μέσα στη λάσπη εκτός από χαλικάκια χώμα και σκατά μπορεί να βρεις και διαμάντια δεν είναι κακό να ψάξεις.

Και το να ψάξεις εκτός από κόπο θέλει και τρόπο

:sun:


APO THN POLH ERXOME KAI STHN KORFI V-2


EPISEIS GIA NA MEINO MESA STO THEMA KAI NA MHN THEORITHEI SPAM, TOSA XRONIA POU TSALAVOUTAO STIS LASPES... DIAMANTIA DEN VRIKA POTE :sad:


PIPOS PREPEI NA KOITAO ME TA MATIA TIS PSIXHS??? :confused: :sick:

VANDA
18/07/2006, 10:32
Η παρατήρηση "από ψηλά" ελοχεύει και κινδύνους. Δεν είναι πάντα σωτήρια.. και αν είναι γι αυτούς που "σηκώνουμε", παίζει να πέσουμε οι ίδιοι. Κάπου-κάπου είναι καλό να μπαίνουμε μέσα στο πρόβλημα ως παθόντες -γιατί είμαστε και τέτοιοι. Το χέρι μπορούμε να το απλώσουμε και από δίπλα, δεν είναι ανάγκη να έρχεται από πάνω. Άσε που ενδέχεται να ανακαλύψουμε ότι εμείς είμαστε αυτοί που χρειάζονται σήκωμα και όχι οι άλλοι που πάμε να βοηθήσουμε.

Αυτονόητα υπάρχουν πολλά για τον καθέναν μας, αυτό δεν είναι λόγος να μη θίγονται ζητήματα επειδή κάποιοι θεωρούν ότι εννοούνται οι απαντήσεις. Οι διαφορετικότητα των απόψεων εδώ μέσα το αποδεικνύει. Και το να τεθεί ένα τέτοιο ζήτημα είναι ο καλύτερος τρόπος να σχηματίσουμε όλοι μια "σφαιρική" άποψη επί του θέματος, ανακαλύπτοντας τις διαφορετικές οπτικές γωνίες από τις οποίες το εξετάζει ο καθένας.

Θάνος
18/07/2006, 10:35
Τι έγινε ρε παιδιά; Ποιος έχει πρόβλημα; Για τις μπύρες στο δέλεαρ δεν λέγαμε;

crs-k
18/07/2006, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
εμενα πληροφορείς??
.................


Προφανως ειναι σχημα λογου ρε Σπυρακο ...

Προς γενικη πληροφοριση ειναι.


Κι οσο για τα (σφιχτα) ορια και τους ελεγχους, ξερεις (φανταζομαι) οτι δεν ειναι ακριβως ετσι ...

Με 0.05 ή και 0,1 διαφορα σου λενε απλως να προσεχεις.



Αν και ειναι ηδη λαθος η βαση πανω στην οποια κουβεντιαζουμε.

Το θεμα δεν ειναι αν περναμε ή οχι το αλκοτεστ, αλλα να ειμαστε εμεις πρωτ' απ' ολα ασφαλεις!


Αυτο (μεγαλα κοριτσια ειμαστε) πρεπει να το κρινει ο καθενας μονος του ...

gixxerpap
18/07/2006, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Προφανως ειναι σχημα λογου ρε Σπυρακο ...

Προς γενικη πληροφοριση ειναι.


Κι οσο για τα (σφιχτα) ορια και τους ελεγχους, ξερεις (φανταζομαι) οτι δεν ειναι ακριβως ετσι ...

Με 0.05 ή και 0,1 διαφορα σου λενε απλως να προσεχεις.



Αν και ειναι ηδη λαθος η βαση πανω στην οποια κουβεντιαζουμε.

Το θεμα δεν ειναι αν περναμε ή οχι το αλκοτεστ, αλλα να ειμαστε εμεις πρωτ' απ' ολα ασφαλεις!


Αυτο (μεγαλα κοριτσια ειμαστε) πρεπει να το κρινει ο καθενας μονος του ...

αυτο εγω τωρα το εκτυπωνω, και την πεμπτη θα το εχω μαζι μου....

latris mixanis
18/07/2006, 10:43
Μήπως το παραλέμε λίγο λέω εγώ τώρα???

Δεν νομίζω ότι κανένας απ τη παρέα έχει φτάσει σε κατάσταση μέθης και αν είχε φτάσει δε νομίζω ότι θα τον αφήναμε να φύγει με τη μηχανή...
Απλά καλό είναι να μην πίνουμε πολύ όταν είναι να οδηγήσουμε όπου και αν είμαστε.
Τώρα όσο αφορά τις φωτογραφίες που έχουμε βάλει, καμία δεν έχει δείξει ότι μεθοκοπάμε απλά ότι είμαστε μια μεγάλη παρέα που περνάμε καλά είτε έχουμε τη συνδρομη του ποτού είτε όχι.:winka:

Γιώργη μου ίσως δεν είναι κακό που το θίξαμε το θέμα, ίσως να έχουν πιάσει και τους ίδιους και να μην έγινε κάτι και γι αυτό να άνοιξαν το thread !

Αλήτες έτσι και πιείτε πάλι πολύ θα...

:a015: :a016: :a016:

Nefeli
18/07/2006, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
APO THN POLH ERXOME KAI STHN KORFI V-2


EPISEIS GIA NA MEINO MESA STO THEMA KAI NA MHN THEORITHEI SPAM, TOSA XRONIA POU TSALAVOUTAO STIS LASPES... DIAMANTIA DEN VRIKA POTE :sad:


PIPOS PREPEI NA KOITAO ME TA MATIA TIS PSIXHS??? :confused: :sick:

Διακρίνω μια ειρωνεία ή μου φαίνεται μια διάθεση για πλακίτσα γιατί δεν υπάρχουν επιχειρήματα ???

Έλα να σου πω για μένα σίγουρα πρέπει να κοιτάμε με τα μάτια της ψυχής αλλά αυτό είναι μάλλον από άλλον πλανήτη για άλλα όντα εσύ μπορείς να κοιτάς με όποια μάτια θες.

Και επειδή δεν θέλω να κάνω spam η πάπια είναι όμορφη και γευστική μόνο με πορτοκάλι……………………………………..αλλά ρε γαμώτο μεταφέρει και αυτή την γρίπη των πουλερικών

:sun:

Druuna
18/07/2006, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefeli
Διακρίνω μια ειρωνεία ή μου φαίνεται μια διάθεση για πλακίτσα γιατί δεν υπάρχουν επιχειρήματα ???

Έλα να σου πω για μένα σίγουρα πρέπει να κοιτάμε με τα μάτια της ψυχής αλλά αυτό είναι μάλλον από άλλον πλανήτη για άλλα όντα εσύ μπορείς να κοιτάς με όποια μάτια θες.

Και επειδή δεν θέλω να κάνω spam η πάπια είναι όμορφη και γευστική μόνο με πορτοκάλι……………………………………..αλλά ρε γαμώτο μεταφέρει και αυτή την γρίπη των πουλερικών

:sun:






:a20: :a18: :a46:

rsp
18/07/2006, 10:58
Ο ΣΦ μπορει και να ειχε ενα δικιο στην αρχη αλλα ξεφυγαμε τελειως...:wave2:

gixxerpap
18/07/2006, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΠΑΡΤΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΩΣΤΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΛΕΑΡ ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΙΕΙ ΚΑΝΑ 2 ΡΑΚΟΜΕΛΑ ΚΑΙ 2 ΜΠΥΡΕΣ...
ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΝΑ ΣΦΗΝΑΚΙ...

ΚΑΙ ΘΑ ΤΡΑΒΗΞΟΥΝ ΓΙΑ ΠΑΤΡΑ.

ΑΙΝΤΕ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ.

η πεστο στο "μαλακα" που έχει πεσει μετα απο τη καθιερωμενη του βολτα στο Δέλεαρ...

πεστου του ντε...φιλος σου έιναι.

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΛΕΜΕ..

επειδη δεν το καταλαβα, μηπως μπορεις να κανεις και κακα?:smokin:

Nefeli
18/07/2006, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Η παρατήρηση "από ψηλά" ελοχεύει και κινδύνους. Δεν είναι πάντα σωτήρια.. και αν είναι γι αυτούς που "σηκώνουμε", παίζει να πέσουμε οι ίδιοι. Κάπου-κάπου είναι καλό να μπαίνουμε μέσα στο πρόβλημα ως παθόντες -γιατί είμαστε και τέτοιοι. Το χέρι μπορούμε να το απλώσουμε και από δίπλα, δεν είναι ανάγκη να έρχεται από πάνω. Άσε που ενδέχεται να ανακαλύψουμε ότι εμείς είμαστε αυτοί που χρειάζονται σήκωμα και όχι οι άλλοι που πάμε να βοηθήσουμε.

Αυτονόητα υπάρχουν πολλά για τον καθέναν μας, αυτό δεν είναι λόγος να μη θίγονται ζητήματα επειδή κάποιοι θεωρούν ότι εννοούνται οι απαντήσεις. Οι διαφορετικότητα των απόψεων εδώ μέσα το αποδεικνύει. Και το να τεθεί ένα τέτοιο ζήτημα είναι ο καλύτερος τρόπος να σχηματίσουμε όλοι μια "σφαιρική" άποψη επί του θέματος, ανακαλύπτοντας τις διαφορετικές οπτικές γωνίες από τις οποίες το εξετάζει ο καθένας.


Κοίτα αυτό που έγραψα είναι αλληγορικό όπως και οι παροιμίες

Και ο καθένας το προχωρά την σκέψη του όσο θέλει και μπορεί

Όλες οι παρατηρήσεις έχουν τον κίνδυνο του να βγάλεις λάθος συμπεράσματα από τα λάθος στοιχεία και την λάθος αξιολόγηση των στοιχείων προς παρατήρηση.

Αυτό που εννοούσα είναι ότι οφείλουμε, πρέπει και δικαιούμαστε να έχουμε άποψη όταν έχουμε θέληση, διάθεση και πρακτική εφαρμογή της βοήθειας που έχουμε να δώσουμε και όχι της επίκρισης μόνο.

:sun:

Θάνος
18/07/2006, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefeli
Αυτό που εννοούσα είναι ότι οφείλουμε, πρέπει και δικαιούμαστε να έχουμε άποψη όταν έχουμε θέληση, διάθεση και πρακτική εφαρμογή της βοήθειας που έχουμε να δώσουμε και όχι της επίκρισης μόνο.

Μετάφραση για τους πρακτικούς: Πρέπει να βοηθάμε και όχι μόνο να επικρίνουμε!

DUKASII
18/07/2006, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
επειδη δεν το καταλαβα, μηπως μπορεις να κανεις και κακα?:smokin: γιατι θα πεσεις μεσα να ψάξεις για μαργαριταρια? :confused:

Nefeli
18/07/2006, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Μετάφραση για τους πρακτικούς: Πρέπει να βοηθάμε και όχι μόνο να επικρίνουμε!

Μερική αξιολόγηση : όταν φέρουμε αστέρι είναι για να <<λάμπουμε δια της παρουσίας μας>> και όχι για να <<επιβάλουμε την κοσμοθεωρίας μας>>

Κάνε ανάλυση για τους πρακτικούς




:sun:

sniper
18/07/2006, 11:40
Το be or not to be?

Θάνος
18/07/2006, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefeli
Μερική αξιολόγηση : όταν φέρουμε αστέρι είναι για να <<λάμπουμε δια της παρουσίας μας>> και όχι για να <<επιβάλουμε την κοσμοθεωρίας μας>>

Κάνε ανάλυση για τους πρακτικούς




:sun:

Αρκεί να είναι νύχτα έξω.

Cpt. Haddock
18/07/2006, 11:41
Sic transit gloria mundi

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Nefeli
18/07/2006, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το be or not to be?

Αναλόγως τα κότσια ...............


Μα μου αρέσει που έχεις άποψη και μάλιστα την συγκεκριμένη

:sun:

sniper
18/07/2006, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefeli
Αναλόγως τα κότσια ...............

Μα μου αρέσει που έχεις άποψη


:sun:


Όλοι έχουμε από μία :D

Cpt. Haddock
18/07/2006, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Όλοι έχουμε από μία :D

ειναι σαν τις....























εγ@μήθη τελείως το θρεντ...

:rolleyes:

Θάνος
18/07/2006, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
εγ@μήθη τελείως το θρεντ...

:rolleyes:

:lol: :rotflmao: :rotflmao:

Nefeli
18/07/2006, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ειναι σαν τις....


εγ@μήθη τελείως το θρεντ...

:rolleyes:



Ο αποπροσανατολισμός της μάζας είναι σπουδαία υπόθεση...

Και έχει πάντα νύχτα

:wave2:

sniper
18/07/2006, 11:55
Το θέμα είναι αν πίνουμε όταν βγαίνουμε έξω, αν πίνουμε όταν πάμε (όσοι πάνε) στο Δ, ή το γιατί πάμε εκεί που πάμε και για ποιον λόγο;

Η κότα έκανε τ' αυγό;

Cpt. Haddock
18/07/2006, 11:57
ποιος θα πάρει τη σκούπα; :look:

VAL-MPARIERINO
18/07/2006, 12:00
αλλα αυτή η λολάρα που έχει ο gixxerup για να μας θυμίζει την χρονιά που διανύουμε, ομολογώ ότι με έχει :wacko: μεθύσει


Ευγε φίλε μου εύγε πάντα τέτοιες χρονιές να έχουμε :beer:

Ωχ λάθος γαμωτικον έβαλα ε;;;:rotflmao: :rotflmao:

Θάνος
18/07/2006, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από VAL-MPARIERINO
αλλα αυτή η λολάρα που έχει ο gixxerup για να μας θυμίζει την χρονιά που διανύουμε, ομολογώ ότι με έχει :wacko: μεθύσει


Ευγε φίλε μου εύγε πάντα τέτοιες χρονιές να έχουμε :beer:

Ωχ λάθος γαμωτικον έβαλα ε;;;:rotflmao: :rotflmao:

Κάνε υπομονή το 2010 να δεις τι θα σου βάλω.

Nefeli
18/07/2006, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το θέμα είναι αν πίνουμε όταν βγαίνουμε έξω, αν πίνουμε όταν πάμε (όσοι πάνε) στο Δ, ή το γιατί πάμε εκεί που πάμε και για ποιον λόγο;

Η κότα έκανε τ' αυγό;


Με τον τρόπο που το θέτεις

Εμένα μου έρχεται στο μυαλό ότι εσύ κάνεις την κότα

Φιλικά πάντα
:sun:

Nefeli
18/07/2006, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ποιος θα πάρει τη σκούπα; :look:


Εγώ λέω να πάω να σκουπίσω σπίτι μου

Να κάνω ένα παρκέ στα τέσσερα

Άντε κι ένα παστίτσιο


Όποιος κάνει την σκούπα εδώ να σβήσει ότι έχω γράψει


:sun:

sniper
18/07/2006, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefeli
Με τον τρόπο που το θέτεις

Εμένα μου έρχεται στο μυαλό ότι εσύ κάνεις την κότα

Φιλικά πάντα
:sun:

Εγώ κάνω ότι θέλω εγώ. Ουτε κανένας μου λέει τι να κάνω ουτε τι να πω.

Και αν νομίζεις ότι κάνω την κότα τι να σου πω... μπορεί και να είμαι....

Μαλάκας δεν είμαι....