PDA

View Full Version : Που πας μωρή Βλαμμένη???



latris mixanis
17/07/2006, 09:37
Παρασκευή απόγευμα(18:30 περίπου) και κινούμαι επί της Μάρνης για να βγω Αλεξάνδρας. Ξαφνικά ακουγεται ασθενοφόρο και σιγά σιγά όλοι ξεκινάμε να κάνουμε στην άκρη για να περάσει. Φτάνω ταυτόχρονα με το ασθενοφόρο στο φανάρι της διασταύρωσης Μάρνης και Πατησίων αλλά δυστυχώς μας πιάνει κόκκινο(το ασθενοφόρο έχει σταματήσει κατά πολύ πιο μπροστά).Ενώ έχει ανάψει πράσινο για τα αμάξια/μηχανές που κινούνται επί της Πατησίων κανένα δεν ξεκινάει για να περάσει το ασθενόφο(μπράβο σε όλους τους οδηγούς, πρώτη φορά το συναντάω στην Αθήνα). Ξεκινάει το ασθενοφόρο και ενώ έχει φτάσει στη μέση του δρόμου μια Βλαμμένη αποφάσισε ότι οι άλλοι είναι μαλάκες που περιμένουν, συνέχιζει κανονικά :hypnotize :hypnotize και παραλίγο να πέσει πάνω στο ασθενοφόρο, για λίγο δεν το βρήκε.
Έπαθα σοκ όταν το είδα. Είναι ντροπή μας να μην περιμένουμε ένα λεπτό στην άκρη για να περάσει ένας συνάθρωπό μας που κινδυνεύει, ίσως κάποτε και μεις ή κάποιος δικό μας άνθρωπος να βρεθεί στην ίδια θέση και τότε να απαιτούμε να κανουν όλοι στην άκρη και να περιμένουν να περάσει το ασθενοφόρο.

div400
17/07/2006, 10:12
ωωω τι ελληνικον φαινομενον.........:rolleyes:

απο τα πιο χτυπητα παραδειγματα ωχαδερφισμου του νεοελληνα....

τι να πεις σκατα στα μουτρα μας :mad: :confused: :mad:

gcrook
17/07/2006, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
(μπράβο σε όλους τους οδηγούς, πρώτη φορά το συναντάω στην Αθήνα).

Παροδοξως το συγκεκριμενο το εχω δει να γινεται απειρες φορες και καθε φορα εκπλησσομαι παραυτα.

Πολλες φορες ειναι τετοιος ο δρομος που εκ των πραγματων ΔΕΝ γινεται να παραμερισει κανεις.
Που να παει αλλωστε;
Ουτε πεζοδρομια δεν υπαρχουν για να καβαλησουν.

latris mixanis
17/07/2006, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Παροδοξως το συγκεκριμενο το εχω δει να γινεται απειρες φορες και καθε φορα εκπλησσομαι παραυτα.

Πολλες φορες ειναι τετοιος ο δρομος που εκ των πραγματων ΔΕΝ γινεται να παραμερισει κανεις.
Που να παει αλλωστε;
Ουτε πεζοδρομια δεν υπαρχουν για να καβαλησουν.

Γιώργο είναι λογικό να μη μπορούμε κάποιες φορές να κάνουμε σην άκρη ενώ το θέλουμε, αλλά η συγκεκριμένη παραλίγο να προκαλέσει ατύχημα και να θέσει σε ακόμη μεγαλύτερο κίνδυνο τη ζωή του ανθρώπου που ήταν στο ασθενοφόρο όπως και των υπολοίπων βέβαια. Απ το Νομο είμαστε αναγκασμένοι να σταμάταμε ακόμη και όταν έχουμε πράσινο για να περάσει το ασθενόφορο,πυσροσβεστική κλπ ακόμη και αν πηγαίνει σε μονοδρόμο, άσχετα αν δεν το τηρούμε.

gcrook
17/07/2006, 10:42
Το ξερω βρε Ελενα απλα εγω σχολιασα μια προταση του κειμενου σου, γιατι πολυ απλα μερικα πραγματα δεν ειναι τοσο ασχημα οσο θα θελαμε να νομιζουμε.:wave2:

ktm640lc4
17/07/2006, 10:49
Μια φορα ασθενοφορο πισω και κινηση χαμος.

Μπροστα με την μηχανη εγω.

Κοιταω πισω και δεν μπορει να περασει απο πουθενα. Κοκκινο ακομα το φαναρι και ξεκιναω παω τερμα αριστερα μεχρι εκει που δεν ενοχλω και εχω γυρισει πισω και κοιταω με στυλ ''ξεκινατε μαλακες'' ερχεται ασθενοφορο. Θα μπορουσα να κλεισω και το ρευμα αν χρειαζοταν. (Ζητάς).:smilea: σαν ζητας (μην παρεξηγηθω)

Απο το αλλο ρευμα δεν ερχονταν κανεις. Ευτυχως. Μερικοι το πηραν γραμμη και ξεκινησαν εκαναν ακρη και περασε.

Με αυτα δεν κανεις μαλακιες. ΠΟΤΕ. Κανεις δεξια, καβαλας πεζοδρομιο, σταματας τελειως δεν ξερω, το ασθενοφορο πρεπει να περασει.


Τι να πεις για την μαλακο, αν ηταν κανας δικος της θα σου ελεγα εγω.

Τεσπα.

Alx 84
17/07/2006, 10:56
τι να πει κανείς:confused: :confused:

zephyr1
17/07/2006, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Ποιό ήταν το όριο ταχύτητας??Γιατί αν ήταν 50 και πήγαινε 40 στην αριστερή είναι σωστή και δεν μπορείς να της πεις και κάτι:winka:


Συγνωμη που χρησιμοποιω απο αλλο thread την απαντηση σου.

Αλλα αυτη οι <βλαμενη> μπορει να ηταν και αυτη που αναφερα στη λ.μαραθωνος.

Το θεμα ειναι να εχεις αντιλιψη και να μαθαινεις τι ειναι σωστο και τι λαθος.

Οντως το οριο μπορει να ηταν 50 αλλα γιατι να εισαι τερμα αριστερα αφου μπορεις να κατσεις δεξια και οταν θες να στριψεις να αναψεις το φλασακι σου και να κανεις αριστερα.

Και στην λ.σπατων το οριο ξερεις ποσο ειναι ?
20χλμ.
Δλδ αμα καποια θελει να κατσει αριστερα με 20 χλμ,ολοι η αλλοι απο πισω πρεπει να πηγαινουμ με 20?

Και επισης εσυ απ'οτι ειδες και ειδες ποσο λαθος ηταν,αυτη μαλλον δεν καταλαβε απολυτως τπτ.(για την βλαμενη).

Αμα καποιος δεν μαθαινει απο την αρχη σωστα μετα δεν μπορεις να του ριξεις ευθηνη.:wave2:

Φανταζεσαι να πηγαινες να της πεις τι κανεις κυρια μου?
Και εκεινη να σου ελεγε,πας καλα ,εγω μια χαρα οδηγαω και αφησα και χωρο για το ασθενοφορο?:beer:

morpheus
17/07/2006, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Απ το Νομο είμαστε αναγκασμένοι να σταμάταμε ακόμη και όταν έχουμε πράσινο για να περάσει το ασθενόφορο,πυσροσβεστική κλπ ακόμη και αν πηγαίνει σε μονοδρόμο

δεν νομίζω...

Nostra
17/07/2006, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
δεν νομίζω...

δεν νομίζεις απλά

ή

είσαι σίγουρος ότι δεν ?

Πες τουλάχιστον τι νομίζεις ότι ισχύει....



:beer: :wave2:

morpheus
17/07/2006, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
δεν νομίζεις απλά

ή

είσαι σίγουρος ότι δεν ?

Πες τουλάχιστον τι νομίζεις ότι ισχύει....

:beer: :wave2:


Δεν αναφέρονται πουθενά εξαιρέσεις συμμόρφωσης με ερυθρούς σηματοδότες ή μονοδρομίσεις οδών στον ΚΟΚ.

Οι διευκολύνσεις σε οχήματα όπως ασθενοφόρα, πυροσβεστικά γίνονται ή πρέπει να γίνονται στο πλαίσιο άτυπων συννενοήσεων μεταξύ των οδηγών.

Εξαίρεση μπορεί να γίνει μόνο κατά την παρουσία τροχονόμου ο οποίος μπορεί δώσει προτεραιότητα (χωρίς να είναι υποχρεωμένος, αλλά ενεργώντας αυτοβούλως) σε κάποιο όχημα, καταργώντας τους σηματοδότες.

Kizoku
17/07/2006, 12:50
Εννοείται ότι οχήματα όπως ασθενοφόρα, πυροσβεστικά και περιπολικά έχουν πρωτεραιότητα, για αυτά άλλωστε είναι και η βοηθητική λωρίδα που απαγορεύεται να χρησιμοποείται από άλλους.
Από την άλλη όμως δεν σημαίνει ότι τέτοια οχήματα κινούνται όπως να 'ναι στους δρόμους με την δικαιολογία ότι έχουν πρωτεαραιότητα γιατί μπορεί να προκαλέσουν δυστύχημα. Σε φανάρια για παράδειγμα πριν περάσει λογικά πρέπει να ελέγξει ότι είναι σταματημένα όλα τα οχήματα και του έχουν δώσει πρωτεραιότητα και μετά να διασχίσει το δρόμο.

Η λογική μου αυτό μου λέει τουλάχιστον. Διορθώστε αν κάνω λάθος.

Μου έχει τύχει περιστατικό όπου πυροσβεστικό έστριψε ανάποδα σε ένα δρόμο και ξήλωσε όλο τον πίσω προφυλακτήρα του αυτοκινήτου μου που ήταν παρκαρισμένο.

ktm640lc4
17/07/2006, 13:30
Παλια πιτσιρικας. Πυροσβεστικο στην εθνικη ερχοταν αναποδα στο ρευμα μας σε δρομο που ειχε στη μεση διαζωμα. :eyepop:

Ναι ναι αυτο που διαβασατε. Παλι καλα που ειχε το νου του ο πατερας μου και δεν ειχαμε τιποτα χειροτερα.


Ειχε παρει φωτια απο την απεναντι μερια αλλα δεν μπορουσε να παει γιατι ο σταθμος τους ηταν απο το δικο μας ρευμα. Τρελλο ε?

Τεσπα οντως πανε γαμιοντας αλλα τι να πεις.

Οπως και να εχει παντως στο θεμα ασθενοφορο ειμαι πολυ καθετος. ΟΛΟΙ ΑΚΡΗ. Τελος.

latris mixanis
17/07/2006, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Παλια πιτσιρικας. Πυροσβεστικο στην εθνικη ερχοταν αναποδα στο ρευμα μας σε δρομο που ειχε στη μεση διαζωμα. :eyepop:

Ναι ναι αυτο που διαβασατε. Παλι καλα που ειχε το νου του ο πατερας μου και δεν ειχαμε τιποτα χειροτερα.


Ειχε παρει φωτια απο την απεναντι μερια αλλα δεν μπορουσε να παει γιατι ο σταθμος τους ηταν απο το δικο μας ρευμα. Τρελλο ε?

Τεσπα οντως πανε γαμιοντας αλλα τι να πεις.

Οπως και να εχει παντως στο θεμα ασθενοφορο ειμαι πολυ καθετος. ΟΛΟΙ ΑΚΡΗ. Τελος.

Δεν ξέρω αν ισχύει εδώ αλλά στο εξωτερικό τουλάχιστον μπορεί να στο χτυπήσει ή να το πάρει γερανός αν ενοχλεί και φυσικά να μη πάρεις αποζημίωση. Ενοχλούσε το όχημα.....:sick:

Kizoku
17/07/2006, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Δεν ξέρω αν ισχύει εδώ αλλά στο εξωτερικό τουλάχιστον μπορεί να στο χτυπήσει ή να το πάρει γερανός αν ενοχλεί και φυσικά να μη πάρεις αποζημίωση. Ενοχλούσε το όχημα.....:sick:

Πάντως εμάς μας αποζημίωσαν....

latris mixanis
17/07/2006, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Συγνωμη που χρησιμοποιω απο αλλο thread την απαντηση σου.

Αλλα αυτη οι <βλαμενη> μπορει να ηταν και αυτη που αναφερα στη λ.μαραθωνος.

Το θεμα ειναι να εχεις αντιλιψη και να μαθαινεις τι ειναι σωστο και τι λαθος.

Οντως το οριο μπορει να ηταν 50 αλλα γιατι να εισαι τερμα αριστερα αφου μπορεις να κατσεις δεξια και οταν θες να στριψεις να αναψεις το φλασακι σου και να κανεις αριστερα.

Και στην λ.σπατων το οριο ξερεις ποσο ειναι ?
20χλμ.
Δλδ αμα καποια θελει να κατσει αριστερα με 20 χλμ,ολοι η αλλοι απο πισω πρεπει να πηγαινουμ με 20?

Και επισης εσυ απ'οτι ειδες και ειδες ποσο λαθος ηταν,αυτη μαλλον δεν καταλαβε απολυτως τπτ.(για την βλαμενη).

Αμα καποιος δεν μαθαινει απο την αρχη σωστα μετα δεν μπορεις να του ριξεις ευθηνη.:wave2:

Φανταζεσαι να πηγαινες να της πεις τι κανεις κυρια μου?
Και εκεινη να σου ελεγε,πας καλα ,εγω μια χαρα οδηγαω και αφησα και χωρο για το ασθενοφορο?:beer:

Συμφωνώ ότι πρέπει να έχουμε σωστή αντίληψη αλλά δυστυχώς όταν πηγαίνει μέσα στο σωστό όριο ταχύτητας δεν μπορείς και να της πεις κάτι...
Από κει και πέρα είναι θέμα οδηγού αν κάνει στην άκρη για να περάσει ο από πίσω .

Βασικά η βλαμμένη είχε πράσινο και ενώ όλοι είχαν σταματήσει για να περάσει το ασθενοφόρο αυτή πέρασε κανονικά και για λιγο δεν βρήκε με το ασθενοφόρο.
Ο δε οδηγός του ασθενοφόρου δεν έτρεχε και κοίταξε αρκετές φορές τον δρόμο πριν περάσει.

latris mixanis
17/07/2006, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Πάντως εμάς μας αποζημίωσαν....

Πάλι καλά :) .

:wave2:

ktm640lc4
17/07/2006, 13:40
Ισως δεν εξηγησα καλα. Εμεις πηγαιναμε αριστερη λωριδα και ερχοταν κατα πανω μας. Στο ρευμα μας.

Τωρα δεν καταλαβα δεν καταλαβες δεν τρεχει τιποτα. Το θεμα ειναι αλλο......Εχω ζησει και εγω λιγο καιρο εξω και εχω δει. Ειμαστε πολυ πισω λεμε. Και φαντασου οτι ειχα μεινει εξω πριν πολλα χρονια.


Τεσπα.:wave2:

latris mixanis
17/07/2006, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Ισως δεν εξηγησα καλα. Εμεις πηγαιναμε αριστερη λωριδα και ερχοταν κατα πανω μας. Στο ρευμα μας.

Τωρα δεν καταλαβα δεν καταλαβες δεν τρεχει τιποτα. Το θεμα ειναι αλλο......Εχω ζησει και εγω λιγο καιρο εξω και εχω δει. Ειμαστε πολυ πισω λεμε. Και φαντασου οτι ειχα μεινει εξω πριν πολλα χρονια.


Τεσπα.:wave2:

Δυστυχώς σε αρκετά πράγματα είμαστε πίσω, όχι μόνο στην οδηγική συμπεριφορά.

Αν και κάποια πράγματα είναι και θέμα λογικής και όχι αν στα έμαθαν σωστά ή τα λέει ο νόμος. Οι νόμοι στην ελλάδα είναι μόνο για να υπάρχουν και να εφαρμόζονται μόνο όταν μας συμφέρουν...

Kizoku
17/07/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Δυστυχώς σε αρκετά πράγματα είμαστε πίσω, όχι μόνο στην οδηγική συμπεριφορά.

Αν και κάποια πράγματα είναι και θέμα λογικής και όχι αν στα έμαθαν σωστά ή τα λέει ο νόμος. Οι νόμοι στην ελλάδα είναι μόνο για να υπάρχουν και να εφαρμόζονται μόνο όταν μας συμφέρουν...

Ή αλλιώς, ο καθένας μεταφράζει τους νόμους όπως τον βολεύει να τους αντιλαμβάνεται!

Είναι τραγικό γενικά και το πως δικαιολογούμαστε πάντα. Το τι ακούς καθημερινά δεν λέγεται.

"Φορτηγατζής εμβόλισε το αυτοκίνητο του πατέρα μου από πίσω και ως δικαιολογία-απολογία είπε ότι κόλλησε η παντόφλα του στο γκάζι. :hypnotize :hypnotize "

latris mixanis
17/07/2006, 13:58
Αυτό που μου την δίνει πραγματικά στα νεύρα είναι όταν βλέπω τον χ οδηγό στο εξωτερικό να πηγαίνει σωστά και όταν έρχεται πάλι στα πάτρια εδάφη να ξεχνάει τα πάντα.