PDA

View Full Version : Ερώτηση για έλεγχο μεταχ/νης μηχανής



zanny
17/07/2006, 09:57
Καλημέρα συμφορουμίτες :wave2:

Έχω βρει ένα μεταχειρισμένο ΒΜW F650 Dakar και πρόκειται να το πάω πριν το αγοράσω για έλεγχο στο Motion 'N Style.

Στο τηλέφωνο που τους μίλησα, και τους ρώτησα αν θα βάλουν τη μηχανή στο computer, μου απάντησαν πως συνήθως βάζουν τη μηχανή όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Γενικά πρέπει να έχω το νου μου και να τους ζητήσω να κοιτάξουν συγκεκριμένα πράγματα?

Υπάρχει κάποιο "επίσημο" χαρτί που δίνουν , ότι και καλά έγινε έλεγχος και είναι όλα οκ?

zanny
17/07/2006, 10:19
κανείς ??

Antwnis
17/07/2006, 10:35
Φιλε μου, σιγουρα υπαρχουν 2 στάδια ελεγχου που πρεπει να κάνεις πριν παρεις ενα μεταχειρισμένο μηχανάκι.
Το πρώτο είναι από σενα τον ιδιο και εξαρταται βέβαια απο τις γνώσεις σου για τις μοτοσυκλέτες γενικότερα αλλα και απο την εμπειρία στο συγκεκριμένο μοντέλο. Αν έχεις κάποιο φίλο, δικό σου άνθρωπο που τυχαίνει να έχει το ίδιο, θαταν το ιδανικό να το δει και να το αξιολογησει. Δεν έχει νόημα να πούμε για το check list των σημείων που πρε΄πει να ελεγχθούν αφού ψάχνοντας λιγάκι είμαι σίγουρος ότι θα βρείς πληροφορίες στο site. Το πλέον σημαντικό είναι να μπορέσεις να το δείς μαζί με κάποιον δικό σου μηχανικό που τον ξέρεις καλά και τον εμπιστευεσαι. Αυτός είναι που θα σου πει τελικά αν αξίζει τα λεφτα του σε σχεση με την κατασταση του. Απότι κατάλαβα, το συνεργείο που πηγες και ζήτησες να στο συνδέσουν στον εγκέφαλο δεν το γνωρίζεις και προφανώς γιαυτό και σου αρνήθηκαν.
Εν κατακλείδι: Βρες δικό σου άνθρωπο που ΝΑ ΞΕΡΕΙ.
Καλή συνέχεια!!:sun:

zanny
17/07/2006, 14:21
:wave2: