PDA

View Full Version : Τα βενζιναδικα του τρομου



Leipsippos
17/07/2006, 10:22
Πρεπει να δωσω συγχαρητηρια για τις ασφαλεστατες πρακτικες που ακολουθηθηκαν κατα την διαρκεια ανεφοδιασμου οχηματων τ ΣΚ της 15-16/7στους κατοθι:
-Στο παλληκαρι στην ΒΡ, στο Κιατο, απεναντι απο το αλσος, που την ωρα που μας εβαζε βενζινη στο αυτοκινητο μιλαγε με την γκομενα στο κινητο. Προφανως εχει βαρεθει την ζωη του με αυτη την σχεση το παιδι και θελει να αυτοκτονησει, εμεις τι του φταιμε;;;
-Στον μπαρμπα με την παλια 318 στο πρατηριο της ΒΡ στην εθνικη, στο 103, κατα τις 19.00 που εφυγε με το πιστολι τη βενζινας στο στομιο. Και καλα ρε μπαρμπα, εγω και ο βενζινας, νεα παιδια και ελευθερα ειμαστε, το κοιταγαμε το μωρο με το μινι, εσυ ηταν αναγκη να βαλεις πρωτη και να πας ξοπισω της; και με την γυναικα σου μεσα! Ελεος, ουτε 30 δεν ειμαι!! Ευτυχως επεσε απο το στομιο και δεν κοπηκε, να μην μεινει κολυμπηθροξυλο απο την φωτια με ολους του βλαχους να καπνιζουν στα 20 μετρα σαν να μην συμβαινει τιποτα.

Πρεπει να σκοτωθουν ατομα για να σταματησουν αυτα τα πραγματα; Γιατι θα πρεπει να χανω 10 χρονια απο την ζωη μου καθε φορα; Αν γυρισω και τους βρισω μετα θα ακουσω και "ωχαδερφιστικες" λαλακιες του στυλ "ελα μωρε και τι εγινε" και τετοια, μηπως να τους χτυπησω πρωτα και μετα να τους πω "ελα μωρε και τι εγινε";

AFTER
17/07/2006, 10:40
Εδω εγω που εχω βγαλει τον καταλυτη, και βαζω σουπερ την παλια, καθε φορα που βαζω με κοιτανε σαν εξωγηινο!!

Σιγα μην τους κανει εκπαιδευση κανεις....

cbanthropos
17/07/2006, 11:39
εχω βρεθει σε βενζιναδικο που ο βενζινας ηρθε με το τσιγαρο στο στομα και μου εβαλε βενζινη. Οταν του ειπα να κανει πισω γιατι θα γινουμε μακαριτες, μου ειπε "δεν παιρνει φωτια.. ενταξη. το κανω συνεχεια."

Δεν μπορεσα να του πω τιποτε αλλο γιατι αυτα τα 30,40 δευτερολεπτα που γεμιζε σκεφτομουν πως θα γινει η μαλακια, πως κριμα που δεν εζησα λιγο ακομα, πως αμα κουνηθω για να κατεβω απο τη μηχανη για να φυγω μακρυα απο το μαλακα, ισως οι ατμοι φτασουν στο τσιγαρο του εξαιτια της κινησης μου, πως αμα του σκασω μπουνια για να μαθει να το συζηταει πολυ και να διαφωνει εις βαρος μου,τοτε σιγουρα θα του φυγει το τσιγαρο.. και αλλα τετοια..

Stergios69
17/07/2006, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbanthropos
εχω βρεθει σε βενζιναδικο που ο βενζινας ηρθε με το τσιγαρο στο στομα και μου εβαλε βενζινη.
Μου συνεβει και εμένα!!!
Αλλά π δικός μου είπε ότι αμα πέσει μέσα το τσιγάρο σβήνει και ότι τάχα, μόνο από φλόγα παίρνει φωτιά η βενζίνα... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
... και έτσι δεν ξαναέβαλα εκεί, αλλά πάω σε ένα με υπάλληλο μια καρακουκλάρα... :D που δεν καπνίζει κιόλας...

OldMan
17/07/2006, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
πάω σε ένα με υπάλληλο μια καρακουκλάρα... :D που δεν καπνίζει κιόλας...

Not enough data ...

:smokin: :smokin: :smokin:

AFTER
17/07/2006, 11:49
Μηπως θα πρεπει να γινει μια καταγγελια σε αυτους τους φονιαδες?
Ρε μια φορα να μπω σε αυτο το φορουμ και να μην φυγω ζοχαδιασμενος! :evil:

morpheus
17/07/2006, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Μου συνεβει και εμένα!!!
Αλλά π δικός μου είπε ότι αμα πέσει μέσα το τσιγάρο σβήνει και ότι τάχα

οι ατμοί της βενζίνης είναι εύφλεκτοι, η βενζίνη-υγρό δεν έχει οξυγόνο για καύση, γι' αυτό και όταν αναφλέγεται υπάρχει φωτιά μόνο στην επιφάνεια.

Αν δεν αναφλεγούν οι ατμοί την ώρα που πλησιάζει το τσιγάρο, το σπίρτο, το δαδί (λέμε και καμιά μ@λ@κί@), αυτό θα σβήσει όταν βυθιστεί στην βενζίνη.

Stergios69
17/07/2006, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Not enough data ...

:smokin: :smokin: :smokin:
Δεσμεύομαι για φωτό....
Ξέχασα!! Καβαλάει XR250R! :D

OldMan
17/07/2006, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Δεσμεύομαι για φωτό....
Ξέχασα!! Καβαλάει XR250R! :D

Partially Data Availiable ...

Case not closed !!!

:wave2: :beer: :wave2:

gcrook
17/07/2006, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Partially ...


Partial...

:rotflmao:

ledz
17/07/2006, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Partially Data Availiable ...

Case not closed !!!

:wave2: :beer: :wave2:

Ή Partially available data! :beer:

Nikoskazer2000
18/07/2006, 03:24
ή "παρτάλι" (άσχετο αλλα ήθελα να το πω) :lol: :rotflmao: :lol:

Nikoskazer2000
18/07/2006, 03:27
Ξανά άσχετο αλλα πιστεύω πως οταν θα πλησιάσεις την κοπελίτσα με την φωτογραφική στο χέρι θα σου πεί κανένα "Unable to comply" ( αν είναι αρκετά ευγενική και δε σου πει τίποτα αλλο). :lol:

LittleJohn
18/07/2006, 08:59
Η βενζίνη αναφλέγεται στους 550 βαθμούς κελσίου. Η κάφτρα του τσιγάρου το πολύ να φτάσει μεχρί 300...

Είναι πολύ πιό επικίνδυνο να μιλάς στο κινητό δίπλα σε αντλία, παρά να γεμίζεις βενζίνη και να καπνίζεις...

------------------------------------
Πέρα απ`αυτά, είναι όντως μαλακί@ αυτό που γίνεται σε πολλά βενζινάδικα της χώρας. Μηδέν κανόνες ασφαλείας και μήδεν εκπαίδευση. Απορώ πώς ακόμα δεν έχει γίνει κάτι σοβαρό...

Alx 84
18/07/2006, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Partial...

:rotflmao:


όπως λέμε partlal????:lol: :lol: :lol:


όπως κ να έχει η υπόθεση με τα τσιγάρα κινητά κλπ, δε πρέπει να γίνεται η χρήση τους σε βενζινάδικα. τι και άν το κάνει συνέχεια κ δε πειράζει. Λογικό, άλλωστε γιατί άν του έιχε συμβεί δε θα ήταν εκεί να στο πεί:smokin:

sniper
18/07/2006, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
Η βενζίνη αναφλέγεται στους 550 βαθμούς κελσίου. Η κάφτρα του τσιγάρου το πολύ να φτάσει μεχρί 300...

Είναι πολύ πιό επικίνδυνο να μιλάς στο κινητό δίπλα σε αντλία, παρά να γεμίζεις βενζίνη και να καπνίζεις...

........

Αυτό να το πείς στα παιδιά του 518 ΜΤΠ που "πετρελαίοναν" με βενζίνη ένα σπιτάκι και απο τις αναθυμιάσεις σε συνδοιασμό με αναμένο τσιγάρο, το σπιτάκι είναι στην Σελήνη και αυτοί (2) δεν ειναι μαζί μας..... :mad:

Με την δική σου λογική, αν πετάξεις ένα τσιγάρο μέσα σε ένα κουβά με βενζίνη δεν θα πάρει φωτιά, πράγμα που όπως καταλαβαίνεις δεν ισχύει.

:smokin:

tsiros_temp
18/07/2006, 09:32
http://www.snopes.com/autos/hazards/gasvapor.asp


ουφ...


να δεις που πάλι κάποιος θα βρεθεί να πετάξει την πατάτα "είσαι απόλυτος" :rolleyes:

tsiros_temp
18/07/2006, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Με την δική σου λογική, αν πετάξεις ένα τσιγάρο μέσα σε ένα κουβά με βενζίνη δεν θα πάρει φωτιά, πράγμα που όπως καταλαβαίνεις δεν ισχύει.

Το έχεις κάνει και το ξέρεις; Ή το φαντάζεσαι;

To "πράγμα που όπως καταλαβαίνεις δεν ισχύει" δεν είναι απόδειξη ότι θα πάρει φωτιά, ούτε ότι δε θα πάρει.

morpheus
18/07/2006, 09:53
Pantws oi KWAN (song: Match In The Gas Tank) lene:

Chorus:
Match in the gas tank, boom, boom
We raise the flames to fulfill the room
Put a match in the gas tank, boom, boom

..ara einai apodeiksi!!!!!!! :wave2: :wave2:

(simfwna me ti nea theoria peri apodeiksewn...)

kalesin
18/07/2006, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Το έχεις κάνει και το ξέρεις; Ή το φαντάζεσαι;

To "πράγμα που όπως καταλαβαίνεις δεν ισχύει" δεν είναι απόδειξη ότι θα πάρει φωτιά, ούτε ότι δε θα πάρει.


αυτο μου κανει κατι σαν την αρχη της κβαντικης θεωριας η ο καφετζης εβαλε μπολικο ουζο παλι στον καφε;

sniper
18/07/2006, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Το έχεις κάνει και το ξέρεις; Ή το φαντάζεσαι;

To "πράγμα που όπως καταλαβαίνεις δεν ισχύει" δεν είναι απόδειξη ότι θα πάρει φωτιά, ούτε ότι δε θα πάρει.

ναι - και όχι μόνο σε κουβά με βενζίνη αλλά και με στερεοποιημένη (Ναπάλμ)....

Είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό το θέαμα :D

Giorgos19
18/07/2006, 10:02
Εχαμε μια κουβεντα χθες στο δελεαρ με τον Alchimistis περι βενζιναδικων.Ξερετε ποσοι εχουν φαει και 2 και 3 προστιμα απο καταγγελιες και συνεχιζουν να λειτουργουν???
Εκτος απο την καταγγελια λοιπον μπορουμε να κανουμε και κατι αλλο.Μαζευομαστε ολοι,λεμε ο καθενας πιο "κακο" βενζιναδικο γνωριζει βγαζουμε αφισες και τις κολλαμε σε ολη την Αθηνα κ οποιος μας ακουσει μας ακουσε.Αυτοι οι τυπαδες (σσ αυτοι που δεν ειναι σωστοι βενζιναδες) σκεφτονται μονο τα λεφτα και μονο κατι τετοιο προκειται να τους χαλασει.Μονο εαν μηδενιστει η πελατεια.

kalesin
18/07/2006, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ναι - και όχι μόνο σε κουβά με βενζίνη αλλά και με στερεοποιημένη (Ναπάλμ)....

Είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό το θέαμα :D

εντυπωσιακο το κανουν οι υπολοιπες προσμιξεις που εχει μεσα η ναπαλμ.

Παντως η αδιαφορια κ ο ωχαδερφισμος ολων μας ειναι που εχει φτασει την κατασταση σε αυτο το σημειο. Κ για να εξηγουμαι.. Ποιος εκανε ποτε καταγγελια στην αστυνομια, στην ενωση βενζινοπωλων οπουδηποτε για τετοια πραγματα. Εκτος κ αν το να τα λεμε στην παρεα μας ειναι αποδειξη κινητοποιησης.

kalesin
18/07/2006, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Εχαμε μια κουβεντα χθες στο δελεαρ με τον Alchimistis περι βενζιναδικων.Ξερετε ποσοι εχουν φαει και 2 και 3 προστιμα απο καταγγελιες και συνεχιζουν να λειτουργουν???
Εκτος απο την καταγγελια λοιπον μπορουμε να κανουμε και κατι αλλο.Μαζευομαστε ολοι,λεμε ο καθενας πιο "κακο" βενζιναδικο γνωριζει βγαζουμε αφισες και τις κολλαμε σε ολη την Αθηνα κ οποιος μας ακουσει μας ακουσε.Αυτοι οι τυπαδες (σσ αυτοι που δεν ειναι σωστοι βενζιναδες) σκεφτονται μονο τα λεφτα και μονο κατι τετοιο προκειται να τους χαλασει.Μονο εαν μηδενιστει η πελατεια.

Ισως υπαρχουν κ μερικες πιο απλες λυσεις. Για παραδειγμα, δεν εχουν δημοσιευθει καπου μαζι με τα "κακα" βενζιναδικα κ αυτα που δεν κανουν νοθεια; Ας αρχισουμε λοιπον να πηγαινουμε σε αυτα κ να μποϋκοταρουμε υτα που δεν κανουν καλα τη δουλεια τους

fantacid
24/07/2006, 23:32
νομιζω οτι ειστε καπως υπερβολικοι.....

εαν αναβει ετσι ευκολα η βενζινη θα το ειχαμε σε δει στη τιβι,γιατι αν πεσει η καυτρα μεσα στη βενζινη δεν θα παρει απλα φωτια, αλλα μαλλον θα κανει ενα KA-BOOOOM οι δεξαμενες κ το τετραγωνο μαζι!!!!!
αρα ειμαστε "σχεδον" safe mate:smilea:

δεν εχω καταλαβει ακομα πως επιρεαζει την ολη φαση η λειτουργεια των κουνητων

ξερω ξερω τωρα θα με πειτε υπερβολικο κ κρα κρα κρακρα
αλλα γιαυτο ποσταρα.......



p.s.περισσοτερο τρομαζω με τις τιμες που βαζουν στις ταμπελες τους ......καθε μερα +.005 φακ ΡΕΕΕΕΕΕ

tsiros_temp
24/07/2006, 23:38
Δεν παίζει να πάρουν μπρος οι αναθυμιάσεις της βενζίνης (η του πετρελαίου) που έχουν τα βενζινάδικα, από κινητό τηλέφωνο. ναι, έχει υψηλές συχνότητες, ναι μπορεί να προκαλέσει σπινθήρα... αλλά πολύ πιθανότερο είναι να πάει κάτι άλλο στραβά, παρά αυτό.

Αν, τώρα, έχετε κατά νου κάποιο βενζινάδικο που λέγεται ότι έσκασε λόγω κινητού...

...σκεφτείτε: τί σόι αποδείξεις να έχει κανείς για αυτό, αφού, αν σκάσει το βενζινάδικο δε μένει κολυμπηθρόξυλο σε ολόκληρο οικοδομικό τετράγωνο;

johntsot
24/07/2006, 23:50
:cool: Η ΒΕΝΖΙΝΗ ΠΕΡΝΕΙ ΦΩΤΙΑ Κ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΠΙΘΑ! (ΑΝΑΨΤΕ ΑΝΑΠΤΗΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ!! :eyepop: :eyepop: ). ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ.

:beer: :beer:

George-3-
25/07/2006, 01:23
Ρε μην κολλατε. Σε ολα τα εργα ο πρωταγωνιστης πεταει ενα zippo αναμενο και προλαβαινει και φευγει αταραχος και κουλ και μαλιστα η εκρηξη του φωτιζει και το προσωπο μεσα απο τους καθρεφτες ομως αφου ποτε δεν κοιταει πισω... ειπαμε ειναι κουλ.

blueblack
25/07/2006, 09:33
ΕΓΩ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΜΟΥ.........


Θά πώ αύτό πού δοκίμασα καί όχι αύτό πού φαντάζομαι....
Σέ ένα χωράφι έχω μαζέψει χόρτα περίπου ένα μέτρο ύψος...
μία πυραμίδα....
Χειμώνας ...πέρασαν μέρες ξεράθηκαν καί πάω νά τά κάψω....
Μού είχαν περάσει περίφραξη καί ξέχασαν ένα μπετονάκι μέ βενζίνη γιά τό μηχάνημα πού κάνει τίς τρύπες γιά νά μπούν τά σίδερα.....κάτι σάν τρυπάνι .....!!!!!!!
Πέρνω καί γώ τό μπετονάκι καί άδειάζω τή βενζίνη πάνω στά ξερά χόρτα..........1-2 λίτρα ήτανε.....!!!!!!!
Ή βενζίνη φυσικά κύλλησε μέσα στά ξερά χόρτα....
Περιμένω 1-2 λεπτά γιά άσφάλεια καί μετά....
ΥΠΟΨΙΑΣΜΕΝΟΣ......παίρνω ένα σπίρτο ......τό άνάβω καί άπό
άπόσταση 2 περίπου μέτρων τό ρίχνω στά χόρτα.....!!!!!!!
ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ........!!!!!!!!!!!
Άκούστηκε ένα ΜΠΑΜ...... όταν τό σπίρτο....ΗΤΑΝ...
ΓΥΡΩ ΣΤΑ ΤΡΙΑΝΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ.........ΠΡΙΝ ΤΑ ΧΟΡΤΑ.....!!!!!!!
ΑΜΕΣΩΣ ΦΩΤΙΑ.......καί ή φλόγα κόντεψε νά μού έρθει στή μάπα......!!!!!!!!!!!!
ΤΑ ΑΕΡΙΑ ΑΡΠΑΞΑΝ ....πρίν κάν άκουμπήσει τό σπίρτο στά χόρτα.....!!!!!!!!!!!
ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΚΛΗΡΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ.....!!!!!!!!
Τώρα πόσους βαθμούς έχει ή κάφτρα τού τσιγάρου......???????
ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.......!!!!!!!!!!
Στή θεσσαλονίκη τά τελευταία τριάντα χρόνια πρέπει νά κάηκαν 2-3 βενζινάδικα.....
Άπλά ύπάρχουν μηχανισμοί άσφαλείας γιά νά μήν τιναχθεί τό τετράγωνο στόν άέρα...........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




:wave2:

tsakalaki 650
25/07/2006, 09:42
Για να μη πω για τον άλλο που άναψε τον αναπτύρα γαι να δει αν έχει βενζίνη το ρεζερβουάρ στην πάπια. μπαμμμμμμ
Με ευλεκτα υγρά και αέρια δεν παίζουμε, σκοτώνουν.

VanDiemen
25/07/2006, 11:11
Εγώ έχω να πω σ'αυτούς που με ελαφρά τη καρδία λένε...εεεε...σιιιιγά τώρα!! Τα παραλέτε!! Δεεεεν ανάβει με την κάφτρα η βενζίνη! Αφού δεν ανάβει ρε, δοκιμάστε το εσείς!! Μη συμβουλεύετε άλλους, ότι δε διατρέχουν κανένα κίνδυνο, ενώ κι εσείς οι ίδιοι... κρατάτε μια πισινή...Απόδειξη το ότι στέλνετε ακόμη γραμματάκια, κι ας λένε (sorry αλλά εδώ πάει τέλεια) μ$#%$#%ς!

adam_tsouk
25/07/2006, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Μου συνεβει και εμένα!!!
Αλλά π δικός μου είπε ότι αμα πέσει μέσα το τσιγάρο σβήνει και ότι τάχα, μόνο από φλόγα παίρνει φωτιά η βενζίνα...

δεν εχει και εντελως αδικο.... :rolleyes:


αλλα νταξ, και γω συφιλιαζομαι με τις μλκιες τους...

ΑΛΛΑ στο κινητο αμα τυχει μιλαω οταν βαζω βενζινη στο καρο!


:lol: :lol:

tsiros_temp
25/07/2006, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
Θά πώ αύτό πού δοκίμασα καί όχι αύτό πού φαντάζομαι....

Λεπτομέρεια:

Όταν καίγεται το πράμα-που-μοιάζει-με-θειάφι-αλλά-δεν-είναι-ακριβώς-θειάφι που έχει πάνω το σπίρτο, σε εκείνο το σημείο δημιουργούνται πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Eίναι φυτίλι! Ενδεχομένως, αν το πέταξες αμέσως μόλις το έτριψες (και επειδή ήταν χειμώνας ενδέχεται ο καιρός να ήταν υγρός και το σπίρτο παίζει να παίρνει πιό αργά. κάνει κοντά 2sec μέχρι να τελειώσει το φυτίλι) το φιτίλι να έκανε τη ζημιά.


Όπως και να'χει, αν ανάβεις φλόγες σπίθες και δε ξέρω γω τι διάολο άλλο, προκαλείς την τύχη σου.

Αλλά με τα κινητά, no. Doesn't play.

VanDiemen
25/07/2006, 16:35
Μμμμ ναιιι μάλλον έχεις δίκιο! Δεεεν ανάβει με σπίρτο! Έφταιγε ο καιρός, η ταχύτητα που πέταξε το σπίρτο, αυτό_το_πράγμα_που_μοιάζει_με_θειάφι_αλλά_δεν_ είναι_θειάφι, το γεγονός ότι γεννηθήκαμε χθες (και δεν είμαστε πρόθυμοι να πεθάνουμε αύριο) κλπ κλπ. Αλλά γιατί να στηριζόμαστε σε υποθέσεις; Δοκίμασέ το ρε συ τώρα που είναι ιδανικές οι συνθήκες και πες μας! Λοιπόν...περίμενέ με σε καμμια 50αριά χρόνια στο τρίτο συννεφάκι δεξιά, έτσι; Μη με στήσεις!

blueblack
25/07/2006, 23:17
TSIROS..........


Μέ τρελλαίνεις......!!!!!!!
Δέν είμαι χημικός......
Έγώ ΑΛΛΟ ήθελα ό ΚΑΗΜΕΝΟΣ......νά τονίσω.....καί σύ μέ έστειλες.....!!!!!!
Άκόμα καί χειμώνα χωρίς νά έξατμίζεται όπως τό καλοκαίρι μέ 30 βαθμούς καί μέσα άπό τά χόρτα πού είχε χυθεί.....
ΑΡΠΑΞΕ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ ΜΕ ΜΠΑΜ.....!!!!!
Φαντάσου τώρα έκεί πού χτυπιέται στό τεπόζιτο μές τό κατακαλόκαιρο καί βλέπεις τά άέρια νά κουνιούνται, καί μαστουρώνεις ταυτόχρονα άπό τή μυρωδιά....!!!!
Όποιος δοκιμάσει μέ τήν κάφτρα άν ΖΗΣΕΙ.....άς μάς πεί τά άποτελέσματα........!!!!!!!!!:wave2:

tsiros_temp
25/07/2006, 23:29
Καλά ρε, μη βαράτε! Εγώ μια εξήγηση έδωσα! Ώχου!

LittleJohn
26/07/2006, 11:31
``Petrol vapor cannot be ignited by a glowing cigarettes, a fact which has
been verified by many experiments. Tests have been carried out under a wide
variety of conditions, but petrol in common with many other flammable liquids
and natural gas, cannot be ignited in this manner. A possible
explanation is that the rather low value of the upper flammability limit for petrol
(5.9%) or 550 degrees celcium, indicates a high oxygen requirement for the ignition of petrol vapor. In the vicinity of the glowing tip of a cigarette (ranging from 240 to 330 celcium degrees) , there is insufficient oxygen and temperature present for the petrol to ignite.``

tsiros_temp
26/07/2006, 12:01
Θα σου πούνε ότι είσαι απόλυτος... κάτσε να δεις... :look:

VanDiemen
26/07/2006, 12:47
Το ότι γράφεις αυτά που υποστηρίζεις σε επίσημα αγγλικά, δεν προσδίδει περισσότερο κύρος στην άποψή σου, παρά μόνο αν γράψεις και την πηγή που προέρχεται αυτό το κείμενο. Αν και υποψιάζομαι ότι είναι από την ιστοσελίδα του japanese camicaze high training! Tsiros_temp...λυπάμαι που σε απογοήτευσα ρε συ....δεεεν κάνεις για χορταρέας! :a06: Για το fear-factor ίσως;;

tsiros_temp
26/07/2006, 13:28
Η πηγή του μικροΓιάννη:

http://www.tcforensic.com.au/

VanDiemen κάνεις το λάθος να θεωρείς ότι η πηγή προσδίδει κύρος.

Καμία πηγή δεν έχει κύρος. Η εξήγηση είναι αυτή που μετράει. Οποιοσδήποτε δώσει μια πλήρη εξήγηση, είναι σωστός. Οποιαδήποτε "πηγή" μπορεί να κάνει λάθος.

"there are no 'authorities'"

Alki_Viades
26/07/2006, 13:50
Ρε παιδια τι αναλωνεστε σε φιλοσοφιες περι ατμων, υγρων, πετρελαιου, βενζινης, παραφινης, παραμεθακεταπαπαρολης και δε συμμαζευεται; Δηλαδη αν καποιος καπνιζει σε βενζιναδικο αισθανεστε χαλαροι και λαιτ???

Κανενας δεν θυμαται το περιστατικο, περισυ νομιζω, οπου δυο πυροσβεστες πλησιασαν αναπτηρα στο στομιο του τεποζιτου να δουν αν εχει βενζινη και γινανε και οι δυο κολυμπυθροξυλο?

ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΕΣ ΛΕΜΕ!!!!! :a21: :a21: :a21:

tsiros_temp
26/07/2006, 14:16
Ψέματα σου είπαμε. Δεν ήταν πυροσβέστες . Ηλίθιοι ήταν. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl:

LittleJohn
26/07/2006, 14:18
Παιδιά ΔΕΝ μιλάμε για φλόγα...(αναπτήρα, σπίρτο κτλ)...Εκεί εννοείται οτί έχουμε ανάφλεξη...

Μιλάμε για την κάφτρα από το τσιγάρο...


Και συγνώμη για την παράληψη της πηγής, δεν είταν εσκεμμένη... T C Forensic...

fantacid
26/07/2006, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Ψέματα σου είπαμε. Δεν ήταν πυροσβέστες . Ηλίθιοι ήταν. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl:

τι εννοεις??

πιστευεις οτι εδεν υπαρχουν ηλιθιοι πυροσβεστες???????:hypnotize

lantz
26/07/2006, 16:33
Σχετικά με τον μύθο για κινητά και βενζινάδικο, δεν ισχύει τίποτα με ακτινοβολίες - ραδιοκύματα..

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να πέσει το κινητό και όταν προσκρούσει στο έδαφος να βγεί η μπαταρία και να προκληθεί σπινθήρας και ότι άλλο αυτό συνεπάγεται κάτω από ορισμένες συνθήκες... :smokin:

VanDiemen
26/07/2006, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Ρε παιδια τι αναλωνεστε σε φιλοσοφιες περι ατμων, υγρων, πετρελαιου, βενζινης, παραφινης, παραμεθακεταπαπαρολης και δε συμμαζευεται; Δηλαδη αν καποιος καπνιζει σε βενζιναδικο αισθανεστε χαλαροι και λαιτ???

Κανενας δεν θυμαται το περιστατικο, περισυ νομιζω, οπου δυο πυροσβεστες πλησιασαν αναπτηρα στο στομιο του τεποζιτου να δουν αν εχει βενζινη και γινανε και οι δυο κολυμπυθροξυλο?

ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΕΣ ΛΕΜΕ!!!!! :a21: :a21: :a21:

Πες τα ρε συ Alki.. στην τελευταία διαμάχη που που είχαμε ο tsiros_temp με γρατζούνισε και μου τράβηξε και τα μαλλιά! Αμάν πια...

:confused: Οι κολυμπήθρες είναι από ξύλο; :confused:

Α και στην ερώτησή σου για το αν αισθάνομαι χαλαρός και light..
Αν είμαι καμμιά 10αριά χλμ. μακριά...πολύ χαλαρός και πολύ light!:rolleyes:

tsiros_temp
26/07/2006, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από lantz
... :beer:



(η έκφραση που έχω ακούσει εγώ είναι "δεν έμεινε κολυμπηθρόξυλο". Σημαίνει "καταστράφηκαν τα πάντα". Η έκφραση "έγιναν κολυμπηθρόξυλο", τί σημαίνει; Από ποιά περιοχή είσαι; )

blueblack
26/07/2006, 23:42
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.............


Πρώτα άνάψτε τσιγάρο.......καί μετά πάτε ....ΑΦΟΒΑ.....μέ τό τσιγαράκι σας γιά βενζίνη....!!!!!!!
Γιατί άν κατάλαβα καλά.........αύτό είναι τό πρόβλημα....
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ....????????
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΒΕΝΖΙΝΗ..????????
ΤΟΣΟ ΧΑΡΜΑΝΙΑ ΕΙΣΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...????????
Άντε λίγο άκόμα καί σαλτάρω...!!!!!!!!!!!


:wave2:

Leipsippos
27/07/2006, 08:06
Λοιπον, οσοι πιστευουν οτι η βενζινη δεν αναφλεγεται με καυτρα τσιγαρου ειναι ευπροσδεκτοι στο εξης: θα γεμισουμε ενα μπιτονακι με βενζινη σε ενα χωραφι , μεχρι επανω. Οποιος πιστευει οτι ΔΕΝ αναφλεγεται η βενζινη θα σβησει το τσιγαρο του μεσα στο μπιτονι με την βενζινη. Οι υπολοιποι θα κοιταμε (απο κανα χιλιομετρο μακρια) να δουμε το αποτελεσμα.
Και θα αναφερουμε τι εγινε στο φορουμ οποτε και να ληξει το θεμα. Κατι αναλογο θα κανουμε και για τα κινητα. Αν αναφερουμε εμεις (οι υπερβολικοι και φοβιτσιαρηδες) χασατε το στοιχημα, αν αναφερετε εσεις τα αποτελεσματα, σας κερναμε μπυρες στο Δελεαρ!!
Που θελετε να βρεθουμε;

VanDiemen
27/07/2006, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.............


Πρώτα άνάψτε τσιγάρο.......καί μετά πάτε ....ΑΦΟΒΑ.....μέ τό τσιγαράκι σας γιά βενζίνη....!!!!!!!
Γιατί άν κατάλαβα καλά.........αύτό είναι τό πρόβλημα....
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ....????????
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΒΕΝΖΙΝΗ..????????
ΤΟΣΟ ΧΑΡΜΑΝΙΑ ΕΙΣΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...????????
Άντε λίγο άκόμα καί σαλτάρω...!!!!!!!!!!!


:wave2:

Και φυσάτε τον καπνό στη μάπα του πρατηριούχου για να κάνει γρήγορα, χρησιμοποιήστε το ρεζερβουάρ για τασάκι κι αν κάνει ότι λέει τίποτα δείξτε του το κείμενο αυτουνού του τύπου που λέει.. eeer yes..yes you can smoke while you're filling your gas-tank..Just do it away from me!

VanDiemen
27/07/2006, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
....
Που θελετε να βρεθουμε;

Ε δεν είπαμε; Τρίτο συννεφάκι δεξιά!!! Σε καμμιά 50αριά χρόνια είναι το ραντεβού...αν θέλεις, εσύ έλα και σε 60...δε νομίζω να πανε πουθενά τα παιδιά, εκεί θα είναι.

Sabre
27/07/2006, 11:12
Ένα πράγμα δεν κατάλαβα: Το τσιγάρο θα είναι "γεμιστό"?:look:
Γιατί μόνο έτσι εξηγείται το να σκεφτείς (καμμένος) να καπνίζεις δίπλα σε βενζίνη......
Λέτε και στο Λάυριο που πήραν φωτιά οι δεξαμενές κάποιος "έξυπνος" να είχε την ίδια ιδέα?

:confused:

VanDiemen
27/07/2006, 11:16
Θα λένε αυτά τα σοκολατένια, τα πουράκια.. Εγώ πάντως, ούτε αυτά, δεν τολμάω να τα κρατάω :smilea:
Εξάλλου είμαι ακραίος αντικαπνιστής!

Leipsippos
27/07/2006, 11:43
Δεν κανω πλακα ρε σεις :mad: , σοβαρα λεω, που θέλετε να βρεθουμε. :smokin:

Krokodilos001
02/08/2006, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από lantz
Σχετικά με τον μύθο για κινητά και βενζινάδικο, δεν ισχύει τίποτα με ακτινοβολίες - ραδιοκύματα..

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να πέσει το κινητό και όταν προσκρούσει στο έδαφος να βγεί η μπαταρία και να προκληθεί σπινθήρας και ότι άλλο αυτό συνεπάγεται κάτω από ορισμένες συνθήκες... :smokin:


Ta kinita tilefona den prokaloun anafleksi ton kafsimon ipo kamia sinthiki. Afto peiramatika apodeigmeno.


Episis, simfona me tin amerikaniki statistiki iperesia, oi perisoteres periptosis anafleksis se benzinadika ofeilonte ston statiko ilektrismo pou prokali i tribi ton rouxon mas.


Oso gia to kapnisma ..... toso mialo exoune....

bartlal
03/08/2006, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
Ta kinita tilefona den prokaloun anafleksi ton kafsimon ipo kamia sinthiki. Afto peiramatika apodeigmeno.


Episis, simfona me tin amerikaniki statistiki iperesia, oi perisoteres periptosis anafleksis se benzinadika ofeilonte ston statiko ilektrismo pou prokali i tribi ton rouxon mas.



υπο 1 συνθηκη μπορουν τα κινητα να προκαλεσουν αναφλεξη: να ειναι το αυτοκινητο πρωτης γενιας με ηλεκτρονικο εγκεφαλο, στους οποιους ειχαν σημειωθει αναφλεξεις λογω των ραδιοκυματων των κινητων...:wave2: