PDA

View Full Version : Θόρυβος κινητήρα.



xtapodias
17/07/2006, 12:51
Εχω παρατηρήσει τα εξής :

Βάζω μπροστά τη μηχανή (κρύα), το πρωί ας πούμε. Εχει αυξημένο ρελαντι κανονικά και ο κινητήρας ακούγετε πολύ καθαρα και smooth όπως λένε αγγλιστί. Οταν στη πορεία ζεσταθεί καλά ο κινητήρας και σταματάω σε φανάρι, τότε έχει αρχίσει ένα "χουρχουρητό". Αν τραβήξω λίγο γκαζάκι η αύξηση των στροφών ακούγεται πεντακάθαρα αλλά στο background υπάρχει ακόμα το "χουρχουρητό". Κάθησα λοιπόν και αφουγκράστηκα το μοτέρ ενώ δούλευε μετά από βόλτα και νομίζω οτι ο θόρυβος δεν οφέιλετε σε κάτι που είναι λάσκα ας πούμε, αλλά μέσα από τον κινητήρα. Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε εσάς αυτό, και επίσης δεν ξέρω αν είναι ανησυχιτικό, αν και δεν νομίζω. Αν κάτι έχετε εντοπίσει κι εσείς οτι συντονίζει πχ, πείτε να δούμε τι θα γίνει.

Εννοείται οτι δεν λέω για το τρίξιμο των οργάνων. (άλλο αυτό) :wave2: :wave2: :wave2:

THEOD
17/07/2006, 20:21
Ηχος Ρ1 ...
Οφείλεται κυρίως στον βαρύτερο στρόφαλο σε σχέση με το Ρ1....Μην δίνεις βάση....Οι πιο έντονοι συντονισμοί του βρίσκονται γύρω στις 5.000 στροφές και είναι φυσιολογικοί...


Πάντως φίλε μου νομίζω ότι έχεις αγχωθεί πολύ....Είπαμε να πάρεις ένα μηχανάκι να περνάς καλά, αλλά εσύ από την ημέρα που το πήρες έχεις διαλυθεί ψυχολογικά....
Ακούς θορύβους από την αλυσίδα, νομίζεις ότι σου φεύγουν κομμάτια από την μηχανή, ακούς περίεργο το μοτέρ, νομίζεις ότι καταναλώνεις τρελλή βενζίνη, οι βίδες του φαίρινγκ και τα πλαστικά συνωμοτούν εναντίον σου, και εγώ δεν ξέρω τι άλλο....Δεν το φχαριστιέσαι έτσι...

Αν μου επιτρέπεις μια συμβουλή....ΧΑΛΑΡΩΣΕ.....Δεν είναι κανένα εξωγήινο πλάσμα....Μηχανάκι είναι...Δυνατό μεν αλλά μηχανάκι...και όπως κάθε μηχανή έχει τους δικούς της ήχους, την δική του μυρωδιά, την δική του αίσθηση, την δική του κύλιση, τις δικές του "παραξενιές"....αυτό που λέμε τον δικό του χαρακτήρα...
Είναι απλά διαφορετικό από αυτό που είχες - αυτό έλειψε δα να μην ήταν....

Συνηθισέ το και απόλαυσέ το...Αυτό πρέπει να "υπηρετεί" εσένα και όχι εσύ αυτό...Ολοκαίνουργιο είναι τι φοβάσαι ??? ...Αν πράγματι τρέχει κάτι σοβαρό σε κάποιον τομέα (απίθανο, αλλά λέμε τώρα...), μην αμφιβάλλεις ότι θα στο δείξει πεντακάθαρα και έχεις την εγγύηση για να το αντιμετωπίσεις...

Φιλικά πάντα και με πολλές ΞΕΝΟΙΑΣΤΕΣ βόλτες....:wave2: :wave2: :wave2:

xtapodias
18/07/2006, 08:48
Ξέρω οτι έχω καταχραστεί το φόρουμ για ψύλλου πήδημα ίσως, και τεστάρω διαρκώς την υπομονή σας, και κυρίως αυτή του theod ο οποίος είναι ίσως ο πιο ενεργός φειζερας του φόρουμ. Δεν το λέω για να δικαιολογηθώ, απλά όπως έχω πει ξανά, εκτός του οτι τα προηγούμενα μηχανάκια που είχα ήταν τελείως διαφορετικά σε όλους τους τομείς από το φέιζερ, δεν έχω και ιδιαίτερη πείρα σε θέματα μηχανολογίας. Πχ δεν ήταν δυνατό έγω να ξέρω περι στροφάλων ρ1 κλπ.
Δεδομένων αυτών, να πω οτι, πέρα από κάποια θέματα που με έχουν προβληματίσει, το μηχανάκι το 'φχαριστιέμαι πάρα πολύ (ίσως όχι οσο θέλω τώρα τελευταία, λόγω κάποιων προβλημάτων).
Τέλος πάντων. Από τούδε και στο εξής θα κάνω συντήρηση στα ποστ. Η αλήθεια είναι οτι πριν πάρω το φέιζερ είχα γύρω στα 50-60 ποστς και τώρα σε 10 μέρες έχω τα διπλάσια.
Ευχαριστώ για την ανοχή και συγνώμη για το πρίξιμο.




:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

THEOD
18/07/2006, 08:56
Μην απολογείσαι....Προσωπικά, ΔΕΝ μου τα πρήζεις, ούτε ενοχλείς ΕΜΕΝΑ.....

ΕΣΥ αγχώνεσαι, νοιώθω ότι δεν το ευχαριστιέσαι όσο θ' άπρεπε, και για σένα τα έγραψα....

arxaios
22/07/2006, 19:14
Κοίτα να δεις ........... το ξέρω ότι χάνω......... αλλά να , επειδή σε συμπάθισα και μ'αρέσει και το μπλέ ............ αλλάζουμε να σου δώσω το 600 ;;;;;;;;;;;;;;;;
Ε τρρρρρρρρρομερέ μου συμφορουμίτη ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
:wave2: :wave2: :wave2: