PDA

View Full Version : Είστε γίδια όλοι!! ΟΛΟΙ!! Εκτός από εμένα που είμαι έξυπνος!!



VanDiemen
17/07/2006, 12:45
Τελικά, από ότι βλέπω, όλοι έχουμε τα ίδια προβλήματα σε γενικές γραμμές.. Καμμιά φορά σκέφτομαι..ίσως φταίμε κι εμείς! Θέλω να πω, έχουμε τόσο πολύ συνηθίσει να κατηγορούμε για τα πάντα, για κάθε στραβό που συμβαίνει ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους, εκτός από την αφεντιά μας! Να φέρω μερικά παραδείγματα; Που αφορούν εμένα προσωπικά (για να μην υποπέσω ακριβώς στο ίδιο σφάλμα, στο οποίο αναφέρομαι). Όχι ότι δεν υπάρχουν ΠΟΛΥ χειρότερα από αυτά που εμείς κάναμε, ίσως στο παρελθόν, αλλά θέλω να πω ότι τα πάντα ξεκινούν από κάπου! Χθες π.χ. ανέβαινα ένα δρόμο με το παπάκι και έρχεται ένας τύπος με αυτοκίνητο από πίσω και ενώ ήμουν ήδη στην άκρη, αρχίζει να κορνάρει επίμονα για να περάσει, εννοώντας μάλλον ότι για να γίνει αυτό έπρεπε να σταματήσω δεξιά και να κάνω υπόκλιση υποδεικνύοντας με τα χέρια την κατεύθυνση που κινούνταν, φωνάζοντας "ορίστε, περάστε"! Ε λοιπόν αυτό το έχω κάνει! Δεν κόρναρα (ευτυχώς δεν είχα γίνει τόσο κάφρος μέχρι το ατύχημά μου) αλλά έχω προσπεράσει μηχανάκια τα οποία ήξερα ότι λίγο παρακάτω θα με περάσουν πάλι όταν φτάσω τα μπροστινά αυτοκίνητα! Επικίνδυνες προσπεράσεις; Έχω κάνει! Χοντράδες; Έχω κάνει! Αυτά ίσως για τον καθένα μας να φαίνονται ψιλοπράγματα μπροστά σ'αυτά που αντιμετωπίζουμε καθημερινά και είναι τόσο χονδροειδή, ώστε να τα επισημαίνουμε. Αλλά το ότι κι εμείς δίνουμε άφεση στον εαυτό μας με τη δικαιολογία "έλα μωρε, εδώ ο άλλος έκανε αυτό...κι εκείνο..κι εκείνο...και δεν θα κάνω εγώ αυτό; Δικαιολογούμε δηλαδή το λάθος μας, αναφερόμενοι στο λάθος του άλλου που είναι 10 φορές χειρότερο!
Ε λοιπόν δε μου φαίνεται σωστή λογική αυτή!
Αλλά και σε άλλα πράγματα, εκτός οδήγησης! Ακρίβεια... Μου έχει πει πελάτης μου, ο οποίος ήταν στη Γερμανία, όπου υποθέτω ότι έχετε ακούσει, πως εκεί ο τελευταίος εργάτης, παίρνει περισσότερα από έναν βολεμένο εδώ! Παρ'ολα αυτά, εκεί, βλέπεις σε σουπερμάρκετ, οι πελάτες να κρατούν σημειώσεις σε μια ατζέντα για τις τιμές των προϊόντων! Και όχι μόνο αυτοί που αντιμετωπίζουν κάποιο οικονομικό πρόβλημα..Όλοι!!! Κι αν βρουν κάτι φθηνότερο κάπου, εκεί θα παν! Αυτό είναι συνειδητοποιημένος καταναλωτής... Εδώ;; ΓΙΔΙΑ!!! Αυτό είμαστε!! Γίδια!!! Μπαίνουμε μέσα και δεν πα να είναι 2 φορές ακριβότερο από τον άλλο! Θα το πάρουμε! Σιιιγά μη πάμε για ένα πακέτο μακαρόνια στο άλλο σούπερμάρκετ που είναι πιο μακριά.. Και δυστυχώς έχουν εκλείψει και οι φθηνοί! Τώρα που κατάλαβαν τι παίζει εδώ; Ας πω ένα παράδειγμα για να τελειώσω... Με έναν φίλο μου πήγαινα για τρέξιμο παλιότερα. Το παιδί αυτό φοράει παπούτσι νούμερο 48! Όποτε ήταν να πάρει παπούτσια, έπαιρνε το ένα και μοναδικό ζευγάρι που είχαν τα καταστήματα σε αυτό το νούμερο. Δεν είχε κανείς ποικιλία..Του λέω...ρε φίλε βρες τι σου αρέσει και έλα να το ψάξουμε στο internet αν είναι... Βρήκε ένα! Κόστιζε 120 ευρώ! Ξέρετε πόσο το βρήκαμε σε ένα ηλεκτρονικό κατάστημα της Αμερικής; 30 δολάρια! Που σημαίνει 25 ευρώ! Που σημαίνει ότι κι αυτός που το πουλούσε τόσο στην Αμερική, είχε κέρδος! Εεε ο δικός μας είχε και τα έξοδα μεταφοράς θα πει κάποιος... Ε λοιπόν εμείς πήραμε από τριά ζευγάρια παπούτσια και μας βγήκε φθηνότερα απο 120 ευρώ στον καθένα! Εκτός αν το κάθε παπούτσι χωριστά, ταξιδεύει πρώτη θέση με το αεροπλάνο, όταν έρχεται στον έμπορο! Εε ναι τότε δικαιολογείται αυτή η τιμή!
Και για να καταλήξω! Όταν θα έρθουν τα ανθρωπάκια που ρωτάνε ηλίθιες ερωτήσεις. με το ματσούκι στο χέρι, και ρωτούν για την ακρίβεια, ξέρετε τι λέμε; Ααα Φταίει η κυβέρνηση, φταίει το σύστημα, φταίει ο καιρός που έβρεξε και δεν ήρθαν τουρίστες ή ξεράθηκαν οι μπάμιες, φταίει ο τάδε, φταίει ο δείνα, φταίει και ο Χατζηπετρής!! Αλλά δε φταίμε εμείς τα γίδια που όταν μας λένε 120 ευρώ, βγάζουμε χαμογελώντας το πορτοφόλι και τα δίνουμε..

(Ζητώ συγνώμη για τον τίτλο τον οποίο φυσικά και δεν εννοώ.. απλώς παραδέχομαι, ίσως άστοχα, ότι είμαι ένας από το πλήθος)

idi
17/07/2006, 12:51
+1000

και ναι μου τη σπαει να πληρωνω 1,30+1,30 ευρω διοδια μεχρι να φτασω Χαλκιδα.... ΔΕ ΠΛΕΡΩΝΩ

δεν ειμαι τσιγκουνης αλλα "επαναστατης του 1,30 ευρω" (c) dukasII 2006:wave2:

Vezouvios
17/07/2006, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
+1000

και ναι μου τη σπαει να πληρωνω 1,30+1,30 ευρω διοδια μεχρι να φτασω Χαλκιδα.... ΔΕ ΠΛΕΡΩΝΩ

δεν ειμαι τσιγκουνης αλλα "επαναστατης του 1,30 ευρω" (c) dukasII 2006:wave2:

Α ρε idi ποσο συμφωνουμε δεν ξερεις!!!!
+10000

Kizoku
17/07/2006, 13:06
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!!!!

Διαμαρτυρόμαστε ως λαός συνέχεια για την ακρίβεια αλλά κανείς δεν κάνει τίποτα.
Τα περισσότερα προϊόντα είναι υπερτιμημένα. Η διασκέδαση είναι σκανδαλωδώς ακριβή. Τα διόδια, όπως αναφέρθηκε, είναι πανάκριβα και είναι και πεταμένα λεφτά μιας και δεν βελτιώνεται το οδικό δίκτυο ποτέ.

Όμως σχεδόν κανείς από μας δεν αντιδρά.
Γιατί να μην σταματάμε να πηγαίνουμε στο Χ ξενυχτάδικο που έχει τόσα λεφτά το μπουκάλι, που οι πελάτες είναι σαν τις σαρδέλες μέσα στο μαγαζί, που η εξυπηρέτηση είναι χάλια, που δεν υπάρχει μια έξοδος κινδύνου, που παράνομα χρεώνεται το πάρκιγκ που τρώμε πόρτα γιατί δεν μας συνοδεύει η κυρία σήμερα και γουστάρουμε αντροπαρέα......
Η να μιλήσω για τις συνεχείς ανατιμήσεις στα σουπερμαρκετ με πρόσχημα την αύξηση στις τιμές των υγρών καυσίμων. Πάρε 15% αύξηση γιατί η βενζίνη ακρίβηνε 1 λεπτό.

Τα θέλουμε και τα παθαίνουμε μου φαίνεται. :mad:

Θάνος
17/07/2006, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Τελικά, από ότι βλέπω, όλοι έχουμε τα ίδια προβλήματα σε γενικές γραμμές.. Καμμιά φορά σκέφτομαι..ίσως φταίμε κι εμείς! Θέλω να πω, έχουμε τόσο πολύ συνηθίσει να κατηγορούμε για τα πάντα, για κάθε στραβό που συμβαίνει ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους, εκτός από την αφεντιά μας! Να φέρω μερικά παραδείγματα; Που αφορούν εμένα προσωπικά (για να μην υποπέσω ακριβώς στο ίδιο σφάλμα, στο οποίο αναφέρομαι). Όχι ότι δεν υπάρχουν ΠΟΛΥ χειρότερα από αυτά που εμείς κάναμε, ίσως στο παρελθόν, αλλά θέλω να πω ότι τα πάντα ξεκινούν από κάπου! Χθες π.χ. ανέβαινα ένα δρόμο με το παπάκι και έρχεται ένας τύπος με αυτοκίνητο από πίσω και ενώ ήμουν ήδη στην άκρη, αρχίζει να κορνάρει επίμονα για να περάσει, εννοώντας μάλλον ότι για να γίνει αυτό έπρεπε να σταματήσω δεξιά και να κάνω υπόκλιση υποδεικνύοντας με τα χέρια την κατεύθυνση που κινούνταν, φωνάζοντας "ορίστε, περάστε"! Ε λοιπόν αυτό το έχω κάνει! Δεν κόρναρα (ευτυχώς δεν είχα γίνει τόσο κάφρος μέχρι το ατύχημά μου) αλλά έχω προσπεράσει μηχανάκια τα οποία ήξερα ότι λίγο παρακάτω θα με περάσουν πάλι όταν φτάσω τα μπροστινά αυτοκίνητα! Επικίνδυνες προσπεράσεις; Έχω κάνει! Χοντράδες; Έχω κάνει! Αυτά ίσως για τον καθένα μας να φαίνονται ψιλοπράγματα μπροστά σ'αυτά που αντιμετωπίζουμε καθημερινά και είναι τόσο χονδροειδή, ώστε να τα επισημαίνουμε. Αλλά το ότι κι εμείς δίνουμε άφεση στον εαυτό μας με τη δικαιολογία "έλα μωρε, εδώ ο άλλος έκανε αυτό...κι εκείνο..κι εκείνο...και δεν θα κάνω εγώ αυτό; Δικαιολογούμε δηλαδή το λάθος μας, αναφερόμενοι στο λάθος του άλλου που είναι 10 φορές χειρότερο!
Ε λοιπόν δε μου φαίνεται σωστή λογική αυτή!
Αλλά και σε άλλα πράγματα, εκτός οδήγησης! Ακρίβεια... Μου έχει πει πελάτης μου, ο οποίος ήταν στη Γερμανία, όπου υποθέτω ότι έχετε ακούσει, πως εκεί ο τελευταίος εργάτης, παίρνει περισσότερα από έναν βολεμένο εδώ! Παρ'ολα αυτά, εκεί, βλέπεις σε σουπερμάρκετ, οι πελάτες να κρατούν σημειώσεις σε μια ατζέντα για τις τιμές των προϊόντων! Και όχι μόνο αυτοί που αντιμετωπίζουν κάποιο οικονομικό πρόβλημα..Όλοι!!! Κι αν βρουν κάτι φθηνότερο κάπου, εκεί θα παν! Αυτό είναι συνειδητοποιημένος καταναλωτής... Εδώ;; ΓΙΔΙΑ!!! Αυτό είμαστε!! Γίδια!!! Μπαίνουμε μέσα και δεν πα να είναι 2 φορές ακριβότερο από τον άλλο! Θα το πάρουμε! Σιιιγά μη πάμε για ένα πακέτο μακαρόνια στο άλλο σούπερμάρκετ που είναι πιο μακριά.. Και δυστυχώς έχουν εκλείψει και οι φθηνοί! Τώρα που κατάλαβαν τι παίζει εδώ; Ας πω ένα παράδειγμα για να τελειώσω... Με έναν φίλο μου πήγαινα για τρέξιμο παλιότερα. Το παιδί αυτό φοράει παπούτσι νούμερο 48! Όποτε ήταν να πάρει παπούτσια, έπαιρνε το ένα και μοναδικό ζευγάρι που είχαν τα καταστήματα σε αυτό το νούμερο. Δεν είχε κανείς ποικιλία..Του λέω...ρε φίλε βρες τι σου αρέσει και έλα να το ψάξουμε στο internet αν είναι... Βρήκε ένα! Κόστιζε 120 ευρώ! Ξέρετε πόσο το βρήκαμε σε ένα ηλεκτρονικό κατάστημα της Αμερικής; 30 δολάρια! Που σημαίνε 25 ευρώ! Που σημαίνει ότι κι αυτός που το πουλούσε τόσο στην Αμερική, είχε κέρδος! Εεε ο δικός μας είχε και τα έξοδα μεταφοράς θα πει κάποιος... Ε λοιπόν εμείς πήραμε από τριά ζευγάρια παπούτσια και μας βγήκε φθηνότερα απο 120 ευρώ στον καθένα! Εκτός αν το κάθε παπούτσι χωριστά, ταξιδεύει πρώτη θέση με το αεροπλάνο, όταν έρχεται! Εε ναι τότε δικαιολογείται αυτή η τιμή!
Και για να καταλήξω! Όταν θα έρθουν τα ανθρωπάκια που ρωτάνε ηλίθιες ερωτήσεις. με το ματσούκι στο χέρι, και ρωτούν για την ακρίβεια, ξέρετε τι λέμε; Ααα Φταίει η κυβέρνηση, φταίει το σύστημα, φταίει ο καιρός που έβρεξε και δεν ήρθαν τουρίστες ή ξεράθηκαν οι μπάμιες, φταίει ο τάδε, φταίει ο δείνα, φταίει και ο Χατζηπετρής!! Αλλά δε φταίμε εμείς τα γίδια που όταν μας λένε 120 ευρώ, βγάζουμε χαμογελώντας το πορτοφόλι και τα δίνουμε..

(Ζητώ συγνώμη για τον τίτλο τον οποίο φυσικά και δεν εννοώ.. απλώς παραδέχομαι, ίσως άστοχα, ότι είμαι ένας από το πλήθος)

Εσύ όμως αγοράζοντας από το internet δεν συντηρείς μαγαζί, δεν πληρώνεις ενοίκιο, λογαριασμούς, προσωπικό, εφορία, έξοδο λειτουργίας και δεν ξέρω τι άλλο και να βγάζεις και κέρδος από πάνω για τη δουλειά σου...

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο έμπορος θα έπρεπε να πουλήσει όσο το βρίσκεις εσύ στο internet; εκτός και αν δουλεύουν για τη δόξα...

latris mixanis
17/07/2006, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Εσύ όμως αγοράζοντας από το internet δεν συντηρείς μαγαζί, δεν πληρώνεις ενοίκιο, λογαριασμούς, προσωπικό, εφορία, έξοδο λειτουργίας και δεν ξέρω τι άλλο και να βγάζεις και κέρδος από πάνω για τη δουλειά σου...

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο έμπορος θα έπρεπε να πουλήσει όσο το βρίσκεις εσύ στο internet; εκτός και αν δουλεύουν για τη δόξα...

Θάνο τα περισσότερα μαγαζιά της Ελλάδος είναι πιο ακριβά απ το εξωτερικό. Το 2001 είχα πάει Γερμανία και πήρα δώρο στη μητέρα μου ένα πολυμίξερ από ένα μαγαζί 70,000 πχ. Όταν γύρισα ΄πήγα σε ένα κατάστημα εδώ και το ίδιο πολυμίξερ το βρήκα 100,000 και ήταν σε προσφορά:uplate:
Δηλαδή στο εξωτερικό δεν έχουν ενοίκια, ασφάλιση κλπ??

Θάνος
17/07/2006, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Θάνο τα περισσότερα μαγαζιά της Ελλάδος είναι πιο ακριβά απ το εξωτερικό. Το 2001 είχα πάει Γερμανία και πήρα δώρο στη μητέρα μου ένα πολυμίξερ από ένα μαγαζί 70,000 πχ. Όταν γύρισα ΄πήγα σε ένα κατάστημα εδώ και το ίδιο πολυμίξερ το βρήκα 100,000 και ήταν σε προσφορά:uplate:
Δηλαδή στο εξωτερικό δεν έχουν ενοίκια, ασφάλιση κλπ??

Δεν μπορώ να συγκρίνω με τη Γερμανία γιατί δεν ξέρω τους κανόνες εκεί.

Εκείνο που θέλω να πω είναι ότι αν συγκρίνουμε τις τιμές των καταστημάτων, ξερά και απευθείας με τις τιμές που βρίσκουμε στο internet, θα βγάλουμε 100% λάθος συμπεράσματα. Δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη, ενώ υπάρχουν πάρα πολλές παράμετροι που καθορίζουν τις τιμές των καταστημάτων. Η αισχροκέρδεια είναι απλά μία απ'αυτές...

VanDiemen
17/07/2006, 17:32
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

Εσύ όμως αγοράζοντας από το internet δεν συντηρείς μαγαζί, δεν πληρώνεις ενοίκιο, λογαριασμούς, προσωπικό, εφορία, έξοδο λειτουργίας και δεν ξέρω τι άλλο και να βγάζεις και κέρδος από πάνω για τη δουλειά σου...
--------------------------------------------------------------------------------

Εσύ απαντάς όμως στο παράδειγμά μου! Για το γεγονός, που λέω ότι φταίμε κι εμείς που κατηγορούμε για το παραμικρό όοοοολους τους άλλους εκτός από τον εαυτό μας, το οποίο είναι και το θέμα που ανέλυσα μάλλον συμφωνείς, σωστά;
Ας σου απαντήσω σ'αυτά που λες όμως με ένα άλλο προσωπικό παράδειγμα για να δούμε αν πρέπει να στηρίζουμε την τοπική αγορά και μέχρι πιο όριο, πρέπει να φτάνει αυτή η στήριξη.
Ποιο κατά τη γνώμη σου εσύ θεωρείς ποσοστιαία ένα λογικό κέρδος σε ένα προϊόν; 20%; 40%; 80%;
Πρόσφατα έριξα λόγω του ότι τα χέρια μου πηγαίνουν όπου θέλουν πλέον, το κινητό μου, με αποτέλεσμα να σπάσει το πληκτρολόγιο. Το παίρνω λοιπόν και πηγαίνω σε πολύ γνωστό κατάστημα αλυσίδας για να πάρω το ανταλακτικό και να το βάλω και μόνος, δεν ήταν κάτι δύσκολο. Η τιμή που μου είπαν; 20ευρώ!
Φεύγω! Το ψάχνω σε γερμανικό κατάστημα στο internet και το βρίσκω 1 ευρώ.. Ρωτάω λοιπόν; Πως έφτασε ένα μικροσκοπικό αντικείμενο 2000% πιο ακριβά;;; Συγνώμη αλλά όταν με κλέβουν τόσο εξόφθαλμα, δεν μου περισεύει χώρος για να αναλογιστώ....εεε κρίμα κι αυτός ο ισπανός,ιταλός,αυστριακός ή ότι στο $@$#@ είναι! Κι αυτός να φάει θέλει...να το πάρω απ'αυτόν!! Μα 2000%;;; Αυτός σε σέβεται εσένα που μπορεί να λιώνεις στην οικοδομή όταν σου λέει ότι κάτι που το αγόρασε λιγότερο από 1 ευρώ (γιατί και ο εν λόγω καταστηματάρχης, από τον οποίο και το πήρα τελικά, έχει κέρδος, έτσι; Δεν το χαρίζει για την ψυχή της μανούλας του) , κοστίζει όσα βγάζεις εσύ σε μια μέρα;;; Να πάει να $@#$!^@!! Δεν με ενδιαφέρει..Η ελληνική συνείδηση να στηρίξω την τοπική αγορά και να κάνω και να δείξω έχει κάποιο όριο!!!
Αν λοιπόν έρθω και σου βάλω το πιστόλι στο κεφάλι και σου πάρω το πορτοφόλι και πεις και ευχαριστώ, επειδή με βοήθησες που είχα ανάγκη τα χρήματα, τότε και εγώ με χαρά, να έρθω στο μαγαζί σου να ψωνίσω και να σου πω κι εγώ ευχαριστώ!!
Την παράμετρο "αισχροκέρδια" νομίζω ότι με πολλή αφέλεια την κατατάσσεις ανάμεσα στις άλλες, κι αυτή είναι ακριβώς που καταπολεμάται αν εσύ, εγώ, και πολλοί άλλοι, αποκτήσουμε το θάρρος - θράσσος-(ίσως κατά άλλους) να γυρίζουμε την πλάτη στον κλέφτη και να μη βγάζουμε αμέσως το πορτοφόλι!
Επιπροσθέτως, μιας και το ξέχασα, όταν εσύ έχεις κάτι πολύ φθηνότερα από όλους τους υπόλοιπους, θα γίνεται λαϊκό προσκύνημα στο μαγαζί σου φίλε! Αλλά όχι! Εσύ προτιμάς να το βάλεις 2000% ακριβότερα, να μπει ένας πελάτης ολόκληρη την ημέρα, να βγάλεις το κέρδος σου και όοολη την υπόλοιπη μέρα να κάθεσαι..

thewhiteowl
17/07/2006, 18:05
Εγώ πάλι ένα έχω να πω...






















ΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!

VanDiemen
17/07/2006, 18:10
Χαχαχα Σωστός!! :lol: Μπεεεε (καλό απόγευμα κι από μένα!)

Θάνος
17/07/2006, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

Εσύ όμως αγοράζοντας από το internet δεν συντηρείς μαγαζί, δεν πληρώνεις ενοίκιο, λογαριασμούς, προσωπικό, εφορία, έξοδο λειτουργίας και δεν ξέρω τι άλλο και να βγάζεις και κέρδος από πάνω για τη δουλειά σου...
--------------------------------------------------------------------------------

Εσύ απαντάς όμως στο παράδειγμά μου! Για το γεγονός, που λέω ότι φταίμε κι εμείς που κατηγορούμε για το παραμικρό όοοοολους τους άλλους εκτός από τον εαυτό μας, το οποίο είναι και το θέμα που ανέλυσα μάλλον συμφωνείς, σωστά;
Ας σου απαντήσω σ'αυτά που λες όμως με ένα άλλο προσωπικό παράδειγμα για να δούμε αν πρέπει να στηρίζουμε την τοπική αγορά και μέχρι πιο όριο, πρέπει να φτάνει αυτή η στήριξη.
Ποιο κατά τη γνώμη σου εσύ θεωρείς ποσοστιαία ένα λογικό κέρδος σε ένα προϊόν; 20%; 40%; 80%;
Πρόσφατα έριξα λόγω του ότι τα χέρια μου πηγαίνουν όπου θέλουν πλέον, το κινητό μου, με αποτέλεσμα να σπάσει το πληκτρολόγιο. Το παίρνω λοιπόν και πηγαίνω σε πολύ γνωστό κατάστημα αλυσίδας για να πάρω το ανταλακτικό και να το βάλω και μόνος, δεν ήταν κάτι δύσκολο. Η τιμή που μου είπαν; 20ευρώ!
Φεύγω! Το ψάχνω σε γερμανικό κατάστημα στο internet και το βρίσκω 1 ευρώ.. Ρωτάω λοιπόν; Πως έφτασε ένα μικροσκοπικό αντικείμενο 2000% πιο ακριβά;;; Συγνώμη αλλά όταν με κλέβουν τόσο εξόφθαλμα, δεν μου περισεύει χώρος για να αναλογιστώ....εεε κρίμα κι αυτός ο ισπανός,ιταλός,αυστριακός ή ότι στο $@$#@ είναι! Κι αυτός να φάει θέλει...να το πάρω απ'αυτόν!! Μα 2000%;;; Αυτός σε σέβεται εσένα που μπορεί να λιώνεις στην οικοδομή όταν σου λέει ότι κάτι που το αγόρασε λιγότερο από 1 ευρώ (γιατί και ο εν λόγω καταστηματάρχης έχει κέρδος, έτσι; Δεν το χαρίζει για την ψυχή της μανούλας του) , κοστίζει όσα βγάζεις εσύ σε μια μέρα;;; Να πάει να $@#$!^@!! Δεν με ενδιαφέρει..Η ελληνική συνείδηση να στηρίξω την τοπική αγορά και να κάνω και να δείξω έχει κάποιο όριο!!!
Αν λοιπόν έρθω και σου βάλω το πιστόλι στο κεφάλι και σου πάρω το πορτοφόλι και πεις και ευχαριστώ, επειδή με βοήθησες που είχα ανάγκη τα χρήματα, τότε και εγώ με χαρά, να έρθω στο μαγαζί σου να ψωνίσω και να σου πω κι εγώ ευχαριστώ!!
Την παράμετρο "αισχροκέρδια" νομίζω ότι με πολλή αφέλεια την κατατάσσεις ανάμεσα στις άλλες, κι αυτή είναι ακριβώς που καταπολεμάται αν εσύ, εγώ, και πολλοί άλλοι, αποκτήσουμε το θάρρος - θράσσος-(ίσως κατά άλλους) να γυρίζουμε την πλάτη στον κλέφτη και να μη βγάζουμε αμέσως το πορτοφόλι!
Επιπροσθέτως, μιας και το ξέχασα, όταν εσύ έχεις κάτι πολύ φθηνότερα από όλους τους υπόλοιπους, θα γίνεται λαϊκό προσκύνημα στο μαγαζί σου φίλε! Αλλά όχι! Εσύ προτιμάς να το βάλεις 2000% ακριβότερα, να μπει ένας πελάτης ολόκληρη την ημέρα, να βγάλεις το κέρδος σου και όοολη την υπόλοιπη μέρα να κάθεσαι..

Αφού λοιπόν σ'αρέσουν τα παραδείγματα, να σου δώσω κι εγώ ένα παράδειγμα.

Έστω ότι θέλεις να ανοίξεις ένα εξουσιοδοτημένο service αυτοκινήτων. Έρχεται λοιπόν ο Γερμανός κατασκευαστής ας πούμε για παράδειγμα και σου λέει:

Κύριε VanDiemen, για να σας δώσουμε την εξουσιοδότηση, θα πρέπει το συνεργείο σας να έχει:

-Πινακίδα τάδε προδιαγραφών
-Χώρους τάδε προδιαγραφών
-Γραφεία τάδε
-Καρέκλες τάδε
-Εργαλεία από κατσαβίδι, μέχρι το ακριβότερο και πιο εξεζητημένο για την Χ βλάβη που μπορεί να σου τύχει
-Προσωπικό με την τάδε εκπαίδευση που θα πρέπει να ανανεώνεις με σεμινάρια (με δικά σου φυσικά έξοδα)
-Στολές έτσι
-Προαδιαγραφές ασφαλείας αλλιώς
-4 αυτοκίνητα εξυπηρέτησης πελατών, 3 τέτοια και ένα πιο φθηνό...
-... και αυτό κι εκείνο και τούτο και το άλλο.... και η λίστα μεγαλώνει.

Βάλε τώρα μισθούς, ΙΚΑ, λογιστές, εφορία, ενοίκιο, φως, νερό, τηλέφωνο, αναλώσιμα, εγγυήσεις, πιστώσεις, κάρτες, παπάδες και χριστούγεννα... και εκεί που έχεις φεσωθεί μέχρι το λαιμό, ξανάρχεται ο Γερμανός και σου λέει κύριε VanDiemen λόγω αισθητικής ανανέωσης του δικτύου αντιπροσώπων μας και αναβάθμισης των υπηρεσιών μας, αλλάζουμε τις στολές του προσωπικού και τα χρώματα των συνεργείων μας μαζί με το λογότυπο και πρέπει να ακολουθήσετε τις αλλαγές αν θέλετε την εξουσιοδότηση...

και μετά από όλο αυτό το συρφετό, έλα και πες μου πόσο θα χρεώσεις το προγραμματισμένο service.

Έρχομαι λοιπόν μία δεδομένη στιγμή εγώ που είμαι πονηρός και βρίσκω λάδια και μπουζιά τζαμπέ από το internet, τα βάζω και μόνος μου, μου στοιχίζουν 60 ευρώ και λέω... ρε το ΜΠούστη τον κλέφτη τον εξουσιοδοτημένο που ήθελε αυτή τη δουλειά να μου τη χρεώσει 300 ευρώ!

Αφέλεια αγαπητέ είναι με μία απλοϊκή σκέψη να τους καταδικάζεις όλους στο ίδιο καζάνι.

VanDiemen
17/07/2006, 18:57
Αυτές τις προδιαγραφές που απαιτεί ο κατασκευαστής τις απαιτεί μόνο από τον Έλληνα; Κι αν η απάντηση είναι όχι, ρωτάω... Ποιος σου είπε ότι τα χρήματα βγαίνουν εύκολα; Ποιος τους έμαθε όλους αυτούς τους ληστές ότι θα τους πληρώνει ο κόσμος για να κάθονται; Το να πάρω λάδι και μπουζί από το internet, προϋποθέτει ότι θα τα βάλω και μόνος! Αν μπορώ γιατί να μη το κάνω;;; Εσύ γίνε λουκουματζής αν δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις και τις δυσκολίες που έχει το επάγγελμά σου.. Μη μου χρεώνεις όμως το λουκουμά 10 Ευρώ! Και πρόσεξε! Δεν ξέρεις τα κριτήρια που χρησιμοποιώ όταν αγοράζω κάτι και άρα μη με κατακρίνεις. Όταν βλέπω ένα λογικό κέρδος σε κάτι, (μέχρι +20-30%) το παίρνω από εδώ.. Αλλά όταν με κλέβουν στο ξαναείπα...δεν πληρώνω!!! Kαι "ναι" αν η διαφορά είναι 240 ευρώ, να το κλείσεις!! Και να πουλάς κι εσύ από το inτernet!! Με τι διαφωνείς;

Θάνος
17/07/2006, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Αυτές τις προδιαγραφές που απαιτεί ο κατασκευαστής τις απαιτεί μόνο από τον Έλληνα; Κι αν η απάντηση είναι όχι, ρωτάω... Ποιος σου είπε ότι τα χρήματα βγαίνουν εύκολα; Ποιος τους έμαθε όλους αυτούς τους ληστές ότι θα τους πληρώνει ο κόσμος για να κάθονται; Γίνε λουκουματζής αν δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις που έχει το επάγγελμά σου.. Μη μου χρεώνεις όμως το λουκουμά 10 Ευρώ! Και πρόσεξε! Δεν ξέρεις τα κριτήρια που χρησιμοποιώ όταν αγοράζω κάτι και άρα μη με κατακρίνεις. Όταν βλέπω ένα λογικό κέρδος σε κάτι, (μέχρι +20-30%) το παίρνω από εδώ.. Αλλά όταν με κλέβουν στο ξαναείπα...δεν πληρώνω!!! Με τι διαφωνείς;

Έτσι όπως τα λες παραπάνω δεν διαφωνώ ιδιαίτερα. Αλλά μου φαίνονται πιο κομψά διατυπωμένα από την ολοκληρωτική ισοπέδωση ότι ο Έλληνας είναι εξ ορισμού κλέφτης που μου φάνηκε σαν εικόνα στα προηγούμενα ποστ σου...

Πάνω κάτω μία ιδέα την έχουμε και αυτόν που μας πιάνει το ΓΚώλο θα τον καταλάβουμε, έστω και αν προλάβει να μας τον πιάσει μια φορά πριν πάρουμε χαμπάρι...

Δεν θα σκάσω κιόλας δηλαδή... κάθε μέρα μαγαζιά ανοίγουνε και κλείνουνε λίγο αργότερα... Δεν είναι χαζός ο κόσμος.

beholder
17/07/2006, 19:11
-------------------------------------------------------------------------
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο έμπορος θα έπρεπε να πουλήσει όσο το βρίσκεις εσύ στο internet; εκτός και αν δουλεύουν για τη δόξα...
-------------------------------------------------------------------------

Φιλε Θανο θα διαφωνησω μαζι σου ως προς το οτι δεν υπαρχει αισχροκερδεια.

Ενα απλο παραδειγμα που παιζει σημερα που γινεται αυτη η συζητηση για να δεις τι εννοω

Ειναι η εποχη που οι εμποροι των ειδων αναβατη κανουν τις παραγγελιες τους για τη χειμερινη σεζον και εχουν βγαλει στο ξεπουλημα ολα τα ειδη που τους περισεψαν
Στη χειροτερη περιπτωση να δεχτω οτι πουλανε σε τιμη κοσοτυς που δεν ειναι ετσι (οχι για ολα τουλαχιστον)

Βλεπω λοιπον
φορμα ολοσωμη απο 1.400 που ηταν κανονικη τιμη να πουλιεται 400
Μπουφαν απο 150 να τα δινουν 50
κρανη απο 300 στα 150
μποτες απο 200 στα 100 και παει λεγοντας.

Βλεπεις λοιπον οτι τα κερδη τους ειναι υπερογκα και δεν δικαιολογουνται απο εξοδα ενοικιου υπαλληλων κλπ

Δευετρο το ηλεκτρονικο εμποριο ειτε αρεσει ειτε δεν αρεσει ειναι το εμποριο του μελλοντος.
Κανεις δεν απαγορευει στο καθενα να ανοιξει και εκεινος ενα eshop
και να εχει εαν το επιθυμει παραλληλα και το φυσικο μαγαζι

Και τριτον δεν ειναι ατιμια να ψαχνει ο καθενας τις φθηνοτερες τιμες. Νομιζω οτι θα συμφωνησεις μαζι μου οτι σημερα τα Ευρα δεν ρεουν στους δρομους και ο καθενας ζοριζεται για να τα βγαλει Αρα θα προσεξει και που τα χαλαει.

Να μην μιλησω και για το οτι σημερα ανακαλυψα στο internet οτι θα μπορουσα να ειχα παρει το ανταλλακτικο που περιμενα 1 μηνα απο το Σφακιανακη μεσα σε 6-7 μερες μεσω Internet και κατι τις φθηνοτερο
Εκει συγνωμη να τον χεσω τον αντιπροσωπο / μαγαζατορα που ειναι ασυνεπης και ατιμος και ας εχει 500 ατομα που συντηρει

VanDiemen
17/07/2006, 19:17
Θάνο με συγχωρείς που σου έδωσα αυτή την εικόνα! Στόχος μου δεν ήταν να αφορίσω εκ' προοιμίου όλους τους Έλληνες σαν κλέφτες! Απλώς..αυτό που ήθελα να πω και ίσως δεν έγραψα κατανοητά είναι ότι έχουμε κι εμείς ευθύνη σαν καταναλωτές και η εν λευκώ προσφυγή μας, όταν θέλουμε να αγοράσουμε κάτι, στον πρώτο τυχόντα χωρίς καμμία έρευνα αγοράς ενώ ρίχνουμε την ευθύνη για την ακρίβεια στους αμερικάνους, στο πετρέλαιο, στην Ευρώπη, στο κακό μας κάρμα...είναι λάθος!!

Θάνος
17/07/2006, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από beholder
-------------------------------------------------------------------------
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο έμπορος θα έπρεπε να πουλήσει όσο το βρίσκεις εσύ στο internet; εκτός και αν δουλεύουν για τη δόξα...
-------------------------------------------------------------------------

Φιλε Θανο θα διαφωνησω μαζι σου ως προς το οτι δεν υπαρχει αισχροκερδεια.

Ενα απλο παραδειγμα που παιζει σημερα που γινεται αυτη η συζητηση για να δεις τι εννοω

Ειναι η εποχη που οι εμποροι των ειδων αναβατη κανουν τις παραγγελιες τους για τη χειμερινη σεζον και εχουν βγαλει στο ξεπουλημα ολα τα ειδη που τους περισεψαν
Στη χειροτερη περιπτωση να δεχτω οτι πουλανε σε τιμη κοσοτυς που δεν ειναι ετσι (οχι για ολα τουλαχιστον)

Βλεπω λοιπον
φορμα ολοσωμη απο 1.400 που ηταν κανονικη τιμη να πουλιεται 400
Μπουφαν απο 150 να τα δινουν 50
κρανη απο 300 στα 150
μποτες απο 200 στα 100 και παει λεγοντας.

Βλεπεις λοιπον οτι τα κερδη τους ειναι υπερογκα και δεν δικαιολογουνται απο εξοδα ενοικιου υπαλληλων κλπ

Δευετρο το ηλεκτρονικο εμποριο ειτε αρεσει ειτε δεν αρεσει ειναι το εμποριο του μελλοντος.
Κανεις δεν απαγορευει στο καθενα να ανοιξει και εκεινος ενα eshop
και να εχει εαν το επιθυμει παραλληλα και το φυσικο μαγαζι

Και τριτον δεν ειναι ατιμια να ψαχνει ο καθενας τις φθηνοτερες τιμες. Νομιζω οτι θα συμφωνησεις μαζι μου οτι σημερα τα Ευρα δεν ρεουν στους δρομους και ο καθενας ζοριζεται για να τα βγαλει Αρα θα προσεξει και που τα χαλαει.

Δεν είπα ότι δεν υπάρχει αισχροκέρδεια... ίσα ίσα είπα ότι είναι μία παράμετρος που μπορεί να καθορίσει τις τιμές. Εκείνο που λέω είναι ότι δεν ευθύνεται πάντα η αισχροκέρδεια για τις υψηλές τιμές.

Στο παράδειγμα με τις φόρμες, μπορεί να είναι η αισχροκέρδεια ή μπορεί να είναι μία προσπάθεια να βγάλεις μέρος από τα σπασμένα... δηλαδή να μην σου μείνουν στην αποθήκη.

Γενικά δεν διαφωνώ σε κάτι, όλοι την ίδια κατάσταση ζούμε και σαφώς όποιος έχει το κουράγιο και την όρεξη καλά θα κάνει να τις ψάχνει τις τιμές.

Ένα σημαντικό πρόβλημα είναι ότι έτσι όπως είναι δομημένη η οικονομία μας σήμερα, όσο πιο πολλά λεφτά βγάζεις, τόσο πιο πολλά έξοδα έχεις, με κύριο συνέταιρο το κράτος, οπότε τα κέρδη είναι πάντα δυσανάλογα λίγα. Δεν μ'αρέσει να τους θεωρώ όλους απατεώνες... μέχρι ένα σημείο μπορώ να τους καταλάβω. Άσχετα αν δεν θα πάω να ψωνίσω...

zephyr1
17/07/2006, 19:39
Δουλευω με ποσοστο κερδους 12-17%.

Τα ταμειο εμπορων μου εχει κανει αυξηση τα τελευταιο χρονο πανω απο το κερδος μου.

Το ρευμα, το τηλ και τα αλλα αστο.

Φτασαμε να μην θελουμε να πουλαμε γιατι μας σκιζει η εφορια.

Και οταν μπει ο χειμωνας μ' αυτες τις τιμες πετρελαιου εκει να δεις τι εχει να γινει.

zephyr1
17/07/2006, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

Ένα σημαντικό πρόβλημα είναι ότι έτσι όπως είναι δομημένη η οικονομία μας σήμερα, όσο πιο πολλά λεφτά βγάζεις, τόσο πιο πολλά έξοδα έχεις, με κύριο συνέταιρο το κράτος, οπότε τα κέρδη είναι πάντα δυσανάλογα λίγα. Δεν μ'αρέσει να τους θεωρώ όλους απατεώνες... μέχρι ένα σημείο μπορώ να τους καταλάβω. Άσχετα αν δεν θα πάω να ψωνίσω...

:a013:

VanDiemen
17/07/2006, 19:50
Έχεις τον απόλυτο σεβασμό μου! Φυσικά και να αυξήσεις το ποσοστό κέρδους σου από 20-30%, ίσως και περισσότερο, στο σημείο του να βγάζεις ένα λογικό χρηματικό κέρδος...κανείς δεν θα σου πει τίποτα! Αλλά εγώ δεν εννοούσα εσένα! Μίλησα γι αυτούς που έχουν 2000% κέρδος! Αυτός ο τύπος που έχει τη μεγαλύτερη αλυσίδα καταστημάτων για κινητά... το κέρδος που βγάζει πιο είναι; Ανοίξτε τώρα την τηλεόραση και θα δείτε στα επόμενα 15' τουλάχιστον 3 διαφημίσεις του, που η κάθε μία κοστίζει όσα βγάζω εγώ σε 3 μήνες. Αυτός λοιπόν εμένα δε με σέβεται...εγώ γιατί να πρέπει να τον σεβαστώ;; Και το θέμα ξέρεις πιο είναι; Αν αυξηθούν τα λειτουργικά έξοδά του, αυτός δεν θα περιορίσει το τεράστιο κέρδος του.. Θα αυξήσει τις τιμές του! Αν πάλι του πω τίποτα, (γιατί π.χ. έχεις τόσο μεγάλο ποσοστό κέρδους;; ) ξέρετε τι θα πει πρώτα πρώτα;; Ελεύθερη αγορά φιλαράκι..αν δε σ'αρέσει ξαναγύρνα στο κομμουνιστικό καθεστώς από όπου μας ξεφύτρωσες!! Για μένα όμως που αγοράζω από το internet, θα πει ότι είμαι αλήτης, ανθέληννας, δεν σέβομαι τον ιδρώτα του Έλληνα επιχειρηματία, θα μου κοπανήσει και τρεις τέσσερις προτάσεις που θα περιέχουν τις λέξεις "ιδρώτας" και "εργάτης" (να βλέπει η Παπαρήγα και να χαίρεται) και θα έρθω στα ίσια μου!

the_passenger
17/07/2006, 19:54
Συμφωνώ αν και είναι πολλά τα θέματα..

Παιδιά αυτό που με :evil: περισσότερο απ'όλα, είναι οι έμποροι ρούχων που αγοράζουν με κανα 2ευρο και πουλάνε με 20 - 30 ευρό.. και όταν έρθουν οι εκπτώσεις στο δίνουν και μισή τιμή!...

ένα πουλάκι μου το είπε το παραπάνω... :a13: :a13: :a13:

Αλήθεια δεν θα έπρεπε να υπάρχει ένα Μέγιστο Ποσοστό Κέρδους στο οποίο να υπόκειται ο έμπορας;;;;;;; :confused: :confused: :confused:

hidefnick
17/07/2006, 20:00
mou aresoun aftes oi theoritikes sizitisis.

Lipon oxi, den afksanoun ta eksoda mas antistoixa me ta esoda mas. I makakia sto mialo mas afksani.

Pioi empori ke pinakides ke magazia klpes aidies lete re.

Piga na agoraso ena zeugari athlitika gia kathe mera stin Themistokleous. Nike 170 eura Adidas 130-150, Admiral 39.

39 eura, ta forao 3 mines ke den exoun katalabi TIPOTA. Sto mixanaki, me broxi, stin paralia. (episis exoun to magiko oti den bromane)

Ola ta xlidokolitaria mou ta goustaroun, alla re pedi mou, 39 eura mono? kati tha exoun. Alla exoun brei makakes ke mas ta pernoun. (kati san to bourlo tin sis mou pou eskase 180 gia "silektika" Nike. Fenete afta ta ftiaksane se xlidato sweatshop karabi)

Molis girisa apo diakopes stin Patmo. To nisi ADEIO, alla gia na fas thes 20 eura TOULAXISTON to kefali. I apantisi ton ntopion? apo to allo SK tha gemisi to nisi me cherokee ke range rover.

Ke oso gia to kostos enos magaziou, ne ine ipsilo, alla se KAMIA xora tou kosmou then pas na bgalis apo ton ena pelati, alla apo ton ntziro ton polon. Afto mono stin ellada pezi. An thelete pame stous mafiozous stin alli pleura tou Ioniou na sas to apodikso.

Oso gia to 1.30 e kamia fora aksizi gia to ksekapnisma ke gia na glitosis ligo xrono..........

smouts

zephyr1
17/07/2006, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Έχεις τον απόλυτο σεβασμό μου! Φυσικά και να αυξήσεις το ποσοστό κέρδους σου από 20-30%, ίσως και περισσότερο, στο σημείο του να βγάζεις ένα λογικό χρηματικό κέρδος...κανείς δεν θα σου πει τίποτα! Αλλά εγώ δεν εννοούσα εσένα! Μίλησα γι αυτούς που έχουν 2000% κέρδος! Αυτός ο τύπος που έχει τη μεγαλύτερη αλυσίδα καταστημάτων για κινητά... το κέρδος που βγάζει πιο είναι; Ανοίξτε τώρα την τηλεόραση και θα δείτε στα επόμενα 15' τουλάχιστον 3 διαφημίσεις του, που η κάθε μία κοστίζει όσα βγάζω εγώ σε 3 μήνες. Αυτός λοιπόν εμένα δε με σέβεται...εγώ γιατί να πρέπει να τον σεβαστώ;; Και το θέμα ξέρεις πιο είναι; Αν αυξηθούν τα λειτουργικά έξοδά του, αυτός δεν θα περιορίσει το τεράστιο κέρδος του.. Θα αυξήσει τις τιμές του! Αν πάλι του πω τίποτα, (γιατί π.χ. έχεις τόσο μεγάλο ποσοστό κέρδους;; ) ξέρετε τι θα πει πρώτα πρώτα;; Ελεύθερη αγορά φιλαράκι..αν δε σ'αρέσει ξαναγύρνα στο κομμουνιστικό καθεστώς από όπου μας ξεφύτρωσες!! Για μένα όμως που αγοράζω από το internet, θα πει ότι είμαι αλήτης, ανθέληννας, δεν σέβομαι τον ιδρώτα του Έλληνα επιχειρηματία, θα μου κοπανήσει και τρεις τέσσερις προτάσεις που θα περιέχουν τις λέξεις "ιδρώτας" και "εργάτης" (να βλέπει η Παπαρήγα και να χαίρεται) και θα έρθω στα ίσια μου!



Πολλες φορες δεν ξερουμε ποσοι ειναι σαν και μενα.


Δεν ξερω αν ειδες,καποια μερα βγηκε ο διευθηντης της γενικης τραπεζας της Ελλαδος με ενα τεραστιο γελιο.

Και εδινε οδηγιες στον λαο πως θα τα βγαλει περα με 650 ευρω τον μηνα.

Ποιος αυτος που τοσα θα παιρνει την εβδομαδα.

Ασχετο θα μου πεις αλλα τα πραγματα στην εργασια γενικα ειναι πολυ δυσκολα.

Και θα σου πω κιολας οτι και για μενα πιστευουν οτι εχω πολλα φραγκα και το πιστευουν πχ. επηδεις εχω 2 μηχανακια και αλλα τετοια.

Τεσπα, καλο ειναι ολοι να ψαχνομαστε και να μαστε λιγο επιφυλαχτικη με ολα.


Το νου σας μορτες/ισες.:wave2:

Παω προπονηση, με την μοτοσυκλετα μου εκει τουλαχιστον θα ξεχασω ολα τα προβληματα μου και θα περασω καλα.(ειδικα οταν ειμαι πανω της):smokin:

Αν με παιρνει θα περασω και απο ΔΕΛΕΑΡ.

Να μαστε καλα.:beer:

Θάνος
17/07/2006, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
mou aresoun aftes oi theoritikes sizitisis.

Lipon oxi, den afksanoun ta eksoda mas antistoixa me ta esoda mas. I makakia sto mialo mas afksani.

Pioi empori ke pinakides ke magazia klpes aidies lete re.

Μάαλιστα... κάνουμε μία κουβέντα σε ήπιους τόνους και έρχεται ο μίστερ σοφός να μας πει ότι λέμε αηδίες γιατί έκανε την αγορά του αιώνα σε αθλητικά παπούτσια.

Λοιπόν αγαπητέ τα περί πινακίδων, αν και παράδειγμα μιας χρήσης, προέρχονται από πραγματικά στοιχεία.

Όσο για το έξοδα, όσο υπάρχει συντελεστής 40% στην φορολογική κλίμακα σημαίνει ότι από ένα ύψος εσόδων και πάνω, σου παίρνει το κράτος σχεδόν τα μισά σε αερητζήδικο φόρο χωρίς αντίστοιχες κρατικές παροχές για να μην υπολογίσουμε όλους τους άλλους τρόπους έμμεσων φόρων και τα λοιπά έξοδα.

Τώρα αν είναι ν'αφήσουμε την πραγματικότητα και να μιλήσουμε για το αν βρωμάνε τα παπούτσια ή το πόσο κάνει ο καφές στα κουφονήσια, πείτε το να το ξέρουμε...

hidefnick
17/07/2006, 20:25
o sintelestis ftani sto 40% oxi apo idietera ipsila isodimata, kati sto opio nomizo oti tha simfonisis.

Opos episis tha simfonisis oti to buisness plan ton perisoteron ellinon katastimatarxon apla den ifistate, gia afto klinoun to ena piso apo to allo. An poulame to idio pragma me ton dipla stin idia timi, kapios arga i grigora tha sbisi. (Bebea to gegonos oti mpenis sta perisotera magazia ke apo eksipiretisi asta na pane ine mia alli istoria)

Ke den milao mono gia mikra magazia alla ke gia alisides. Den ksero kata poso to exis proseksi alla se ligo mono o kotsovolos tha mini apo tous megalous.

Tora kata poso theoris axristi tin pliroforia oti ena papoutsi kostizi FTINA den XALAI ke den BROMAI to aksiologis esi.

Oso gia ta koufonisia exo akousi oti akoma ine ftina, mias ke den exoun gemisi giozides katanalotes akoma.

To kako ine oti i plionotita ton ellinon antimetopizi ta parapano san asindeta.

Ke to akoma xirotero ine oti san laos, akoma theoroume to akribo san kalo.

hidefnick
17/07/2006, 20:27
i sinexia argotera. kanis gia kafe sto thisio?

Θάνος
17/07/2006, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
o sintelestis ftani sto 40% oxi apo idietera ipsila isodimata, kati sto opio nomizo oti tha simfonisis.

Opos episis tha simfonisis oti to buisness plan ton perisoteron ellinon katastimatarxon apla den ifistate, gia afto klinoun to ena piso apo to allo. An poulame to idio pragma me ton dipla stin idia timi, kapios arga i grigora tha sbisi. (Bebea to gegonos oti mpenis sta perisotera magazia ke apo eksipiretisi asta na pane ine mia alli istoria)

Ke den milao mono gia mikra magazia alla ke gia alisides. Den ksero kata poso to exis proseksi alla se ligo mono o kotsovolos tha mini apo tous megalous.

Tora kata poso theoris axristi tin pliroforia oti ena papoutsi kostizi FTINA den XALAI ke den BROMAI to aksiologis esi.

Oso gia ta koufonisia exo akousi oti akoma ine ftina, mias ke den exoun gemisi giozides katanalotes akoma.

To kako ine oti i plionotita ton ellinon antimetopizi ta parapano san asindeta.

Ke to akoma xirotero ine oti san laos, akoma theoroume to akribo san kalo.

Άμα μιλάμε ωραία θα συζητήσω και για τη βρώμα του παπουτσιού. Άμα είναι να λέει ο ένας ότι ο άλλος γράφει αηδίες, ας πούμε τίποτ'άλλο καλύτερα...

Το ότι τα έξοδα αυξάνουν περισσότερο όσο αυξάνουν τα έσοδα είναι κάτι που ισχύει και δεν οφείλεται μόνο στην κλίμακα. Οφείλεται για παράδειγμα και στο γεγονός ότι για να ανταπεξέλθεις σην περισσότερη δουλειά, χρειάζεται ν'αυξήσεις π.χ. το προσωπικό, το οποίο πάλι σου έρχεται δυσανάλογα πολύ σε σχέση με τα έσοδα που θα σου φέρει η επιπλέον δουλειά...

Τέλος πάντων να μην το αναλύσουμε και πολύ γιατί κάθε δουλειά έχει τις δικές της λεπτομέρειες... Όσοι διατηρούν δική τους επιχείρηση ή ασκούν ελεύθερο επάγγελμα, πάνω κάτω το ζουν καθημερινά και τα ξέρουν αυτά!

Η αξιολόγηση των προϊόντων ή της προσωπικής εργασίας στο ελεύθερο επάγγελμα είναι μία σπαζοκεφαλιά. Στη δική μου δουλειά δεν έχω ούτε επίσημο τιμολόγιο, ούτε μπούσουλα, ούτε στατιστικά στοιχεία άλλων επαγγελματιών για να δω τι θα ζητήσω. Το μοναδικό κριτήριο είναι το δικό μου αίσθημα ικανοποίησης για τη δουλειά που κάνω με μόνιμο κίνδυνο να είμαι είτε πολύ ακριβός, είτε πολύ φθηνός.

Το ίδιο πρόβλημα μπορεί ν'αντιμετωπίσει κάποιος που ξεκινάει ένα καινούργιο κατάστημα χωρίς να ξέρει ακόμα πόσο θα του στοιχίζει...

hidefnick
18/07/2006, 02:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος


Το μοναδικό κριτήριο είναι το δικό μου αίσθημα ικανοποίησης για τη δουλειά που κάνω με μόνιμο κίνδυνο να είμαι είτε πολύ ακριβός, είτε πολύ φθηνός.

Το ίδιο πρόβλημα μπορεί ν'αντιμετωπίσει κάποιος που ξεκινάει ένα καινούργιο κατάστημα χωρίς να ξέρει ακόμα πόσο θα του στοιχίζει...

Den ksero ti douleia kanis ke fisika the mporo na krino ta perithoria sou, alla grafis gia ton kindino na xaraktiristis akribos. Afto dixni oti exis sinestisi tou ti ginete giro sou kati to opio den poli pezi ston xoro tou emporiou........

Ta eksoda episis anebenoun oso thes esi na aneboun. An epidi fetos poulisame aftomata ke xoris kamia ereuna gia to ti tha gini tou xronou proslaboume ke 2 ksekola gia na trabiksoun pelates tote sorry alla as prosexes. Ke min mou pis oti den to exis di na ginete kata koron afto. I logiki na dosoume mia kali afksisi i ena kalo bonus ston ipalilako pou mas stirikse, me 600 eura to mina, sta prota bimata theorite lathos stin elladara mas.

Poses fores exis mpi se magazi ke prospathi to ksantho pitsiriki na sou poulisi mia makakia tin opia den mpori na tin ipostiriksi (ektos apo afta pou diabase, an ta diabase, sto prospectus) me ifos "ego ta ksero ola"

Psonizo fanatika apo mikra magazia, ke as plirono kapia pragmata ligo parapano, alla min trelathoume. I ellada ine panakribi se sxesi me opiadipote alli ebropaiki xora ke gia afto fteme mono emis i PELATES. I porsche pou exoume gemisi den anikoun se ipalliliskous san tin afentia mou.

Kizoku
18/07/2006, 10:08
Κλασσική ελληνική συνταγή:

Βγάζουμε όσο περισσότερα γίνεται με το λιγότερο δυνατό κόπο.

Αν οι υπηρεσίες που μου προσφέρονται για ένα προϊόν είναι εντάξει δεν έχω κανένα πρόβλημα να το πληρώσω πιο ακριβά. Αλλά αυτό το πράγμα στην Ελλάδα δεν συμβαίνει και μην κοροϊδευόμαστε.

Δεν γουστάρω να ζητάω κάτι και να με αντιμετωπίζουν με το υφάκι των χιλίων καρδιναλίων ή να με έχουν χεσμένο γενικότερα. Εξυπηρέτηση σε όλα τα επίπεδα. Να νιώθει ο πελάτης ότι αξίζει αυτό που πληρώνεις. Αυτό είναι επαγγελματισμός για μένα.


Και να μην μιλήσω για το κλασσικό σύνδρομο του Έλληνα που μόνος τρόπος να προβληθεί στους άλλους είναι έχοντας το πιο γαμάτο κινητό, το τεράστιο SUV, τα Brand name ρούχα.
Και που καταλήγει?
Υπερχρεώνεται για άχρηστα πράγματα (μη μου πείτε ότι μας χρειάζονται και τα τζιπ) χάρην της ματαιότητάς του.

Και ναι είμαστε κορόιδα! Γιατί το ρούχο που θα πληρώσουμε 100 ευρώ και πάνω και είναι σουπερ ουάου μάρκα έχει έξοδα παραγωγής 5-10 ευρώ μιας και όλα κατασκευάζονται σε φτωχές χώρες αλλά παρόλα αυτά γράφει "made in Italy"!
Π@π@ρια!!! "Made in Malaysia by 10 years old children" έπρεπε να λέει.

Θάνος
18/07/2006, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
(μη μου πείτε ότι μας χρειάζονται και τα τζιπ)

Μεσ'στην Αθήνα; Φυσικά και χρειάζονται... Δεν αντέχει νορμάλ αυτοκίνητο σ'αυτούς τους δρόμους.

VanDiemen
18/07/2006, 10:14
Σήμερα το πρωί άκουγα στην τηλεόραση κάποιον κύριο πρατηριούχο, να προτρέπει τον κόσμο να μη ψάχνει, λέει, τη βενζίνη μόνο με κριτήριο την τιμή, αλλά και με άλλους παράγοντες (όμως δεν διευκρίνησε κανέναν άλλο παράγοντα).Επίσης να μη φεύγει από την περιοχή του για να βάλει αλλού βενζίνη που ίσως είναι φθηνότερα, γιατί θα του βγει, λέει, ακριβότερα, καθώς θα μετακινηθεί και το όποιο κέρδος του θα το κάψει, λέει!! Ε λοιπόν εγώ αν τη βρω φθηνότερα;; Θα κάνω και 20 χλμ ρε... Δεν θα έρθω ούτε και να με τραβάνε, σε σένα τον κλέφτη, που πας να υπερασπιστείς την κατάσταση που έμαθες και σε βολεύει και δεν πα να χτυπιέσαι!!

Kizoku
18/07/2006, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Μεσ'στην Αθήνα; Φυσικά και χρειάζονται... Δεν αντέχει νορμάλ αυτοκίνητο σ'αυτούς τους δρόμους.

Ελπίζω να αστείευεσαι!

Δηλαδή το μικρομεσαίο μου αμαξάκι με το 60άρι προφίλ ελαστικού έχει πρόβλημα???
Είναι σκατά οι δρόμοι δεν λέω αλλά όχι και για να χρειαζόμαστε τζιπ και μάλιστα στη μορφή που είναι πλέον τα τζιπ με ρυθμίσεις 80% άσφαλτο 20% χώμα.

Υπάρχουν από την άλλη και αυτοί που φοράνε 40-45 προφίλ ελαστικά στα αυτοκίνητα τους τα οποία φυσικά και υποφέρουν και στραβώνουν καθημερινά στη μάχη με τις λακούβες. Αυτοί είναι σε άλλη κατηγορία όμως.

Kizoku
18/07/2006, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Σήμερα το πρωί άκουγα στην τηλεόραση κάποιον κύριο πρατηριούχο, να προτρέπει τον κόσμο να μη ψάχνει, λέει, τη βενζίνη μόνο με κριτήριο την τιμή, αλλά και με άλλους παράγοντες (όμως δεν διευκρίνησε κανέναν άλλο παράγοντα).Επίσης να μη φεύγει από την περιοχή του για να βάλει αλλού βενζίνη που ίσως είναι φθηνότερα, γιατί θα του βγει, λέει, ακριβότερα, καθώς θα μετακινηθεί και το όποιο κέρδος του θα το κάψει, λέει!! Ε λοιπόν εγώ αν τη βρω φθηνότερα;; Θα κάνω και 20 χλμ ρε... Δεν θα έρθω ούτε και να με τραβάνε, σε σένα τον κλέφτη, που πας να υπερασπιστείς την κατάσταση που έμαθες και σε βολεύει και δεν πα να χτυπιέσαι!!

Τα λέει αυτά γιατί έτσι τον συμφέρει.
Γιατί αν οι οδηγοί μποϊκοτάρουν το πρατήριό του θα σφιχτεί ο κώλος του και θα αναγκαστεί να συμμορφωθεί πουλώντας και πιο φτηνή και ανόθευτη βενζίνη αλλά και χωρίς κομπίνες στην ποσότητα.

kxIII
18/07/2006, 10:46
Παιδιά τα πράγματα είναι δύσκολα.

Και εγώ, που χαρακτηρίζομαι "θύμα", τελευταία αρχίζω να "ψήνομαι" για αγορές από το Internet.

Εκτός από τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους, δυστυχώς έχω την εντύπωση, όλοι οι υπόλοιποι θέλουν να δουλεύουν με 50%-100% κέρδος.

Και αν φτάσει το βαρέλι τα 100$ τότε θα έχουμε και νεκρούς φοβάμαι τον χειμώνα :(

hidefnick
18/07/2006, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku

Και ναι είμαστε κορόιδα! Γιατί το ρούχο που θα πληρώσουμε 100 ευρώ και πάνω και είναι σουπερ ουάου μάρκα έχει έξοδα παραγωγής 5-10 ευρώ μιας και όλα κατασκευάζονται σε φτωχές χώρες αλλά παρόλα αυτά γράφει "made in Italy"!
Π@π@ρια!!! "Made in Malaysia by 10 years old children" έπρεπε να λέει.

Asxeto. Stin Italia piasane pali sweatshop me 10xrona kinezakia na kataskeuazoun xlidatomarkes. Ke oxi sti notia Italia ton mafiozon, alla Milano meria.

VanDiemen
18/07/2006, 11:09
:hypnotize :hypnotize :hypnotize

alfa156
18/07/2006, 12:41
kala ολα αυτα που λετε ,αλλα αν θα το κανουν ολοι αυτο,τοτε ορισμενοι απο εδω θα πρπει να πατε για δουλεια σε χωρες απο εκει που ψωνιζεται μεσο ιντερνετ..γιατι ετσι θα γινει στο τελςο αμα θα κλεισουν ολα τα μαγαζια.
επειδη μου κεντρισε και εμενα το ενδιαφερον η αγορες απο το ινερνετ,ειπα να βγαλω μια προπληρωμενη καρτα της eurobank για να μην εχω και το ανχος της υποκλοπης.
αφου λοιπον την εβγαλα.λεω ενταξει τωρα θα αγοαρζω τσαμπα μεσο νετ....
ελα ντε που ομως δεν ειναι ακριβως ετσι οπως τα υπολογιζα..
καταρχην σε παρα πολλα ηλεκτρονιακ η ελλαδα ειναι φτηνοτερη σε σχεση με αλλες χωρες.
μετα ερχεται και το θεμα της εγγυσηης στην μεση,πχ αγοραζεις μια καμερα απο εξωτερικο ωραια και καλα,επειδη ψαχνω τωρα τελαυταια για μια συγγεκριμενα για αυτο και εχω προσφατο παραδειγμα,η διαφορα σε σχεση με εδω ειναι περιπου στα 100 ευρω στην καλυτερη περιπτωση ,και αν αφαιρεσουμε και τα μεταφορικα που δεν ειναι καθολου αμελητεο κοστος μειωνεται και αλλο η διαφορα οποτε λεμ οτι ειμαστε κερδισμενοι κατα 70 ευρω πχ.ωραια μεχρι εδω.
εαν παθει η βλαβη τ γινεται?
το ρισκαρει κανεις απο εδω να δωσει τοσα λεφτα για ενα ακριβο ειδος,και να μην εχει εγγυσηση εδω?
και μην μου πει κανεις για ευρωπαικες εγγυσησεις και πρασινα αλογα γιατι θα γελαω μεχρι αυριο.
πηγαινετε στην σονυ και ελατε να μου πειτε μετα εμενα:lol: :lol:
αν βγαλουμε και τα ειδη λοιπον που εχουν ιδιες ,λιγο χαμηλοτερες που δεν συμφερει η και ακριβοτερες τιμες τοτε η αγορες απο το νετ ειναι μονο για ανταλακτικα που δνε βρισκουμε εδω η γενικοτερα για αντικειμενα που δεν υποαρχουν εδω...

Θάνος
18/07/2006, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
το ρισκαρει κανεις απο εδω να δωσει τοσα λεφτα για ενα ακριβο ειδος,και να μην εχει εγγυσηση εδω?
και μην μου πει κανεις για ευρωπαικες εγγυσησεις και πρασινα αλογα γιατι θα γελαω μεχρι αυριο.

Μα πολλές φορές αυτό ακριβώς είναι που πληρώνεις. Τα δίκτυα αντιπροσώπων που μάλιστα εκτείνονται σε όλη την Ελλάδα, πληρώνουν αρκετά για να παρέχουν αυτές τις υπηρεσίες. Γιατί να τις προσφέρουν σε σένα που ψώνισες κατευθείαν από το internet;

Θέλουμε δηλαδή και το τσάμπα, θέλουμε και τις εγγυήσεις μας μετά. Πώς δηλαδή..;

Γι'αυτό είπα κι εγώ από την αρχή ότι τα πράγματα δεν είναι πάντα έτσι όπως φαίνονται...

hidefnick
18/07/2006, 13:36
An agorasis apo ameriki pezoun i eki egiisis. Anartisis gia mazda miata pigan piso ke irthan kenourgies xoris kamia xreosi.

Tora gia europa den gnorizo ti pezi alla den nomizo oti ine toso xalia ta pragmata.

Sta ilektronika ontos imaste apo tous ftinoterous stin europa. Oson afora tin Sony, nomizo oti afti apoteli anekdoto apo moni tis. Aloste gia na ipostiriksi ta 2 xiliades proionta pou exi ston katalogo tis, ke alazoun kathe xrono, theli ke allous tosous texnikous.

By the way agorasa apo germania mnimi gia kinito qtech, 4 giga, 97 eura me ta metaforika. I timi edo agizi ta oria tou paralogou. Pia egiisi ke makakies. Ke edo ke stin germania, an xalasi tha epistrafi stin fabrika (AN EPISTRAFI) gia katastrofi. Ara edo malon MAS KLEBOUN.

alfa156
18/07/2006, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
An agorasis apo ameriki pezoun i eki egiisis. Anartisis gia mazda miata pigan piso ke irthan kenourgies xoris kamia xreosi.

Tora gia europa den gnorizo ti pezi alla den nomizo oti ine toso xalia ta pragmata.

Sta ilektronika ontos imaste apo tous ftinoterous stin europa. Oson afora tin Sony, nomizo oti afti apoteli anekdoto apo moni tis. Aloste gia na ipostiriksi ta 2 xiliades proionta pou exi ston katalogo tis, ke alazoun kathe xrono, theli ke allous tosous texnikous.

By the way agorasa apo germania mnimi gia kinito qtech, 4 giga, 97 eura me ta metaforika. I timi edo agizi ta oria tou paralogou. Pia egiisi ke makakies. Ke edo ke stin germania, an xalasi tha epistrafi stin fabrika (AN EPISTRAFI) gia katastrofi. Ara edo malon MAS KLEBOUN.
σαφως καρτα μηνημης συμφερει να φερεις απεξω γιατι η διαφορα ποσοστιαια ειναι πολυ μεγαλυτερη και με μικτροτερο ρισκο απο οτι μια καμερα πχ...αυτο λεμε οτι καλο το νετ για να μπορουμε να συγγρινουμε και να βλεπουμε τις διαφορες στις τιμες αλλα και στα προιοντα ωστε να εχουμε μια καλυτερη αποψη απο αυτο που θα αγορασουμε απο εδω τελικα.

tsiros_temp
18/07/2006, 15:22
Αμαξάκι από ίντερνετ: 350 ευρά.

από τον καλφάκι, >500

Όταν μου χάλασε, το ανταλλακτικό από τον καλφάκι, χωρίς μεταφορικά ~70Ε

Από το εξωτερικό ΜΑΖΙ με τα μεταφορικά, ~55Ε.

alfa156
18/07/2006, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Αμαξάκι από ίντερνετ: 350 ευρά.

από τον καλφάκι, >500

Όταν μου χάλασε, το ανταλλακτικό από τον καλφάκι, χωρίς μεταφορικά ~70Ε

Από το εξωτερικό ΜΑΖΙ με τα μεταφορικά, ~55Ε.
αμα θα σου χαλαει κατι στην καμερα/φωτ,μηχανη/τηλεοραση/βιντεο/ θα ποαραγγειλεις το ανταλακτικο απεξω(αν το βρεις και σουσ τειλουν το σωστο)και θα το φτιαξεις μονος σου?

idi
18/07/2006, 16:18
Τα επιχειρήματα σας μου θυμίζουν την καμπανιά «η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική»

Καμια μουσικη δε σκότωσε! Μονο τα original cd γιναν ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ...

Γιατι? Γιατι ολοι στο Ελλαντα δουλεύουν με ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσοστο κερδους, τοσο μεγαλο που ειναι ΠΡΟΚΛΗΣΗ

Αμα ενα μαγαζι προσφέρει καλη εξυπηρέτηση, after sales βοήθεια(τι λεω τωρα εεεε???), και εχει γνώση του αντικειμένου... με λογικες τιμες... κανεις δε θα παρει απο το internet

Αμα πας πχ να παρεις arai απο τον «ιταλο» ομως ξενερώνεις τοσο μονο και μονο απο την αντιμετώπιση που θα φυγεις ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ

VanDiemen
18/07/2006, 16:44
Ok.. κι άλλο παράδειγμα, όσο κι αν δεν αρέσουν σε κάποιους, γιατί το θέμα δεν είναι αν συμφέρει περισσότερο ή αν σε καλύπτει οποιαδήποτε εγγύηση στην αγορά που θα κάνεις από το internet! (Σαφώς και συμφέρει) και δεν είπα πουθενά, πλακώστε ρε παιδιά όλοι στο internet κι αφήστε τους αυτούς, να ψοφήσουν από την πείνα!!
Αυτά που λέτε μερικοί, συγνώμη κιόλας, θυμίζουν λίγο αυτά που λέει ένας πωλητής όταν τον κλείσεις στη γωνία και στην ουσία δεν ξέρει τι να πει.. Θα το πω αυτό όμως όταν η διαφορά σε ένα προϊόν είναι τόσο μεγάλη.... μα τόσο μεγάλη που όταν το αγοράζεις τελικά από εδώ, ο πωλητής θα έπρεπε να σου λέει "τα λεφτά σου ή τη ζωή σου" αντί για "καλορίζικο", "καλοφορεμένο" κλπ.

Ας πούμε λοιπόν ότι εγώ είμαι ο κύριος Χ και έχω ένα κατάστημα που πουλάει τσίχλες. Τις αγοράζω 150 δρχ. και τις πουλάω 300 δρχ. Το μήνα βγάζω 30000 δρχ. εκ των οποίων πληρώνω ΤΑΕ, ρεύμα, τηλέφωνο, ενοίκιο κλπ κλπ λειτουργικά έξοδα τα οποία μου κοστίζουν συνολικά 15000 δρχ. Πουλάω δηλαδή 100 τσίχλες το μήνα, 3-4 τη μέρα... Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη δουλειά μου! Ποοολύ! Δουλεύω συνολικά 1 τέταρτο και όοολη την υπόλοιπη μέρα, αγναντεύω αραχτός, τα πιπίνια που διασχίζουν το πεζοδρόμιο ή θαυμάζω τους εργάτες στην άπέναντι οικοδομή που αγκομαχάνε όλη τη μέρα για 2 ψίχουλα.
Μια μέρα όμως δεν μπαίνει κανένας!!! Την επόμενη τα ίδια!! Ξανά και ξανά!!! Τι συμβαίνει;;; Ανακαλύπτω ότι απέναντι έχει ανοίξει κι άλλος κατάστημα που πουλάει τσίχλες! Και ο αλήτης τις πουλάει 180 δρχ.!! Βάζω άτομα να μάθω.. Τι στο καλό...από που τις προμηθεύεται αυτός 50 δρχ. (υποθέτω);; Μαθαίνω ότι κι αυτός 150 δρχ. τις παίρνει! Πως τα βγάζει πέρα; Είναι αδύνατον!! Μου λένε ότι πουλάει 200 τσίχλες το μήνα, λόγω της χαμηλής τιμής του και γίνεται λαϊκό προσκύνημα στο μαγαζί του!! Τι να κάνω, τι να κάνω;; Θα τον καταγγείλω!!! Στον εμπορικό σύλλογο, στο ΙΝΚΑ, στη Greenpeace!!! Θα του κάνω μύνηση..δυσφήμηση, θα του βάλω φωτιά το μαγαζί!! Θα περιμένω να είναι κι αυτός μέσα!!
Τι πράγμα; Τι λέτε; Να ρίξω κι εγώ τις τιμές μου;; ΤΡΕΕΕΛΟΙ είστε; Κσι τα πιπίνια; Ποιος θα τα βλέπει;; Ποιος θα εκτιμά τον κόπο που κάνει ο εργάτης απέναντι αν πρέπει να δουλέψω κι εγώ; Όοοοχι ρε σεις...εγώ καλά ήμουν! Σιιιγά να μη δουλέψω κιόλας! Αστειεύεσαι; Θα του δείξω με άλλους τρόπους εγώ τι πα να πει ακτινίδιο!

Και για να τελειώσω και να μη σας πρήζω άλλο, ξέρετε τι γίνεται τελικά; Τον καταγγέλει τελικά στον εμπορικό σύλλογο, αυτός επιλαμβάνεται, ο απέναντι ανεβάζει τις τιμές του, οι πελάτες ξαναγυρίζουν σε μένα, τον παλιό, το γνωστό κλπ κλπ, ο απέναντι κλείνει τελικά μη μπορώντας να επιβιώσει, και κάποιοι καταλήγουν να παραγγέλνουν τις τσίχλες από τον Ισημερινό, ενώ κάποιοι που ανήκουν στους υποστηρικτές της λογικής, του κυρίου Χ, προσπαθούν να πείσουν όλους αυτούς ότι... πφφφ... Ισημερινός!!! με τη δικιά τους την τσίχλα, αν πνιγείς μασώντας την...ποιοοος θα σου πληρώσει τα νοσήλεια μικρέ κι ανόητε;; α;; ποιος;;

SPORAKIAS
18/07/2006, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Τα επιχειρήματα σας μου θυμίζουν την καμπανιά «η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική»

Καμια μουσικη δε σκότωσε! Μονο τα original cd γιναν ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ...

Γιατι? Γιατι ολοι στο Ελλαντα δουλεύουν με ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσοστο κερδους, τοσο μεγαλο που ειναι ΠΡΟΚΛΗΣΗ

Αμα ενα μαγαζι προσφέρει καλη εξυπηρέτηση, after sales βοήθεια(τι λεω τωρα εεεε???), και εχει γνώση του αντικειμένου... με λογικες τιμες... κανεις δε θα παρει απο το internet

Αμα πας πχ να παρεις arai απο τον «ιταλο» ομως ξενερώνεις τοσο μονο και μονο απο την αντιμετώπιση που θα φυγεις ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ
ΕΙΜΑΙ 1000% ΜΑΖΙ ΣΟΥ:beer:

VanDiemen
18/07/2006, 18:19
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

Θέλουμε δηλαδή και το τσάμπα, θέλουμε και τις εγγυήσεις μας μετά. Πώς δηλαδή..;
--------------------------------------------------------------------------------


Για μισό λεπτό...Εσύ πουλάς ένα συγκεκριμένο προϊόν και είσαι αποκλειστικός αντιπρόσωπος μιας περιοχής. Κάποιος που το αγόρασε, αυτό το ίδιο, στην Ιταλία π.χ. και του βγάζει βλάβη την οποία καλύπτει όμως η εγγύηση και με την οποία έχει κάλυψη σε ένα τεράστιο πανευρωπαϊκό δίκτυο, (τις περισσότερες φορές παγκόσμιο) όταν θα στο φέρει, τη ζημιά την πληρώνεις εσύ από τη τσέπη σου;;; Και αν όχι (επειδή ξέρω ότι η απάντηση είναι όχι) τι θα κάνεις, αν έρθω εγώ με ένα προϊόν που μου χάλασε αλλά δεν το πήρα από σένα, στο συνοδευτικό manual όμως, αναφέρεσαι σαν το υπεύθυνο εξουσιοδοτημένο service; Θα μου πεις.. ααα να το έπαιρνες από εδώ φιλαράκι...λυπάμαι!! Και μετά αν πάω και σε καταγγείλω στην συγκριμένη εταιρεία,σε ρωτάω, θα έχω άδικο;;

SPORAKIAS
18/07/2006, 18:20
ΠΗΡΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΒΑΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΜΙΑ YOSHIMURA (GSXR 600K4) ME 420€ ΚΟΜΠΛΕ (ΑΓΟΡΑ+ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ+ΦΠΑ).EΔΩ EXEI 570€.ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ +150€ ΣΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ.:nono: ΑΠΛΩΣ ΕΔΩ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟΝ ΠΑΠΑ ΑΠΟ ΤΑ @ΡΧΙΔΙ@:mad:

SPORAKIAS
18/07/2006, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Θέλουμε δηλαδή και το τσάμπα, θέλουμε και τις εγγυήσεις μας μετά. Πώς δηλαδή..;


ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΕΛΩ.ΟΠΩΣ ΣΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ.Η SUZUKI ΤΙΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΑΠΟ ΙΑΠΩΝΙΑ ΜΕ EUROPEAN EΓΧΕΙΡΙΔΙΟ+EUROPEAN ΕΓΓΥΗΣΗ.ΟΧΙ ΜΕ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗ.ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΕΞΩ(ΕΥΡΩΠΗ) ΚΑΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΕΔΩ.ΕΥΡΩΠΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ??ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ.ΜΠΑΝΑΝΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ.

VanDiemen
18/07/2006, 18:35
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS

ΠΗΡΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΒΑΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΜΙΑ YOSHIMURA (GSXR 600K4) ME 420€ ΚΟΜΠΛΕ (ΑΓΟΡΑ+ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ+ΦΠΑ).EΔΩ EXEI 570€.ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ +150€ ΣΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ. ΑΠΛΩΣ ΕΔΩ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟΝ ΠΑΠΑ ΑΠΟ ΤΑ @ΡΧΙΔΙ@


--------------------------------------------------------------------------------


Το ίδιο λέμε.. απλώς τώρα ο άλλος θα σου πει, αυτό μπορεί να αποδείξει τίποτα; Ίσως είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα, ότι, δηλαδή, εδώ στην Ελλάδα, είναι όλοι εξαίρετοι επιχειρηματίες!! Ευηπόληπτοι! Σέβονται τον πελάτη κλπ κλπ.. Δεν αδικώ κανέναν..Κι αυτοί, έτσι έμαθαν (να βγάζουν το ψωμί τους χωρίς κόπο, στηριζόμενοι στην αφέλειά μας), αυτό κάνουν!

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι, ότι αν δε γίνουμε όλοι συνειδητοποιημένοι καταναλωτές, δεν πρέπει να μας φταίει κανένας κουτοπόνηρος και κανένας κλέφτης.. Πρέπει να κοιτάξουμε τον καθρέφτη και να απονείμουμε στον εαυτό μας το βραβείο της ανοιχτής παλάμης, συνοδευόμενο από το σχόλιο "πάρτα (σαν δεύτερο συνθετικό, συμπληρώστε κατά βούληση)" γιατί όσο εμείς πηγαίνουμε και ακουμπάμε το δεκάευρω εκεί που δεν θα έπρεπε να δίνουμε ούτε 50 λεπτά, ενώ καταλαβαίνουμε ότι "ναι, είναι ακριβό!, αλλά... τώρα...για 10 ευρώ να κάνω ολόκληρη φασαρία;;;Αφού τα έχω!!" δεν θα αλλάξει ποτέ τίποτα από μόνο του..

Boxer
19/07/2006, 07:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Ok.. κι άλλο παράδειγμα, όσο κι αν δεν αρέσουν σε κάποιους, γιατί το θέμα δεν είναι αν συμφέρει περισσότερο ή αν σε καλύπτει .........................................................., ενώ κάποιοι που ανήκουν στους υποστηρικτές της λογικής, του κυρίου Χ, προσπαθούν να πείσουν όλους αυτούς ότι... πφφφ... Ισημερινός!!! με τη δικιά τους την τσίχλα, αν πνιγείς μασώντας την...ποιοοος θα σου πληρώσει τα νοσήλεια μικρέ κι ανόητε;; α;; ποιος;;

Αυτο φιλε μου που γραφεις απο πανω λεγεται στρατευμενη λογοτεχνια. Δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Ακου τον Θανο.

Και τελικα επειδη δεν μπορω να εξηγω τα προβληματα , τις αγωνιες κλπ του επιχειρηματια , μην καταπινετε αμασητη την καραμελα των ΜΜΕ οπου επιχειρηματιας=απατεωνας.
:wave2:

VanDiemen
19/07/2006, 08:09
Κοίτα... στρατευμένη λογοτεχνία ε; Δεν ξέρω γιατί και από που βγαίνει αυτό. Ίσως να λέγεται έτσι, δεν είμαι φιλόλογος, πολιτικός ή φιλόσοφος...αλλά δεν είμαι και χαζός! Πες μου τι επιχειρήματα έχεις ώστε να λες εν λευκώ "Έχεις άδικο! Δίκιο έχει ο τάδε ή ο δείνα..." Μπορεί να λέγεται και επιστρατευμένη ποίηση. Αλλά εμένα δε με πείθεις.. αν δεν δω τι είναι αυτό που αντικρούει την άποψή μου..

Δηλαδή.. για να συνοψίσω..η κεντρική ιδέα των δικών μου λεγομένων, ή τουλάχιστον αυτών που ήθελα να πω αλλά ίσως λόγω ανικανότητας έκφρασης, εννοούσα, αλλά δεν είπα, είναι το ότι πρέπει σαν καταναλωτές, ΕΜΕΙΣ, να είμαστε πιο συνειδητοποιημένοι! Σε τι κάνω λάθος;; Εσύ τι είναι αυτό που υποστηρίζεις; Ότι δεν πρέπει; Ότι πρέπει να μπαίνουμε σε ένα μαγαζί και ανεξαρτήτως τιμής ή διαφοράς της τιμής από το απέναντι κατάστημα, να αγοράζουμε;; Κι αν έτσι δεν είμαι "γίδι", τι είμαι; "Γάτα";

Έπεσες όμως διάνα και στην περίπτωση.. εξηγούμαι...από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι αναπαράγω αυτά που ακούω στον "Αυτιά" ή στο "Μυτόγκα" χωρίς ιδιαίτερη σκέψη και προβληματισμό; Αυτά που πιστεύω, τα λέω καθαρά και ξάστερα! Ούτε έχω κάποιο βραχυπρόθεσμο συμφέρον, ούτε είμαι δημοσιογραφάκι, ούτε βαποράκι κανενός... Τα λέω για να έχω ίσως μακρυπρόθεσμο συμφέρον, αν αλλάξουμε συνείδηση.. αλλά.. μπα..
Με την ίδια βιασύνη και αφέλεια, μπορώ κι εγώ να ισχυριστώ...χμμμ άλλος ένας βολεμένος από αυτή την κατάσταση, που πουλάει με 2000% κέρδος και έρχεται τώρα να μου πει "εεε... να... έχεις άδικο!"

Boxer
19/07/2006, 10:05
Οταν λεω "στρατευμενη λογοτεχνια" εννοω οτι εχεις σχηματισει την αποψη σου και τα παραδειγματα που αναφερεις εχουν σκοπο να υποστηριξουν αυτην την αποψη.

Η κεντρικη ιδεα των λεγομενων σου δεν ειναι λαθος.Ολοι πρεπει να κανουμε ερευνα αγορας και να επιλεγουμε αυτο που μας συμφερει.

Το παραδειγμα ομως με τις τσιχλες οπου στηλιτευεις τις πρακτικες των εμπορων ειναι γενικο και αυθαιρετο.Δεν ξερω κανενα μαγαζι που δουλευει μονο του και ο ιδιοκτητης απλα καθεται.

Επισης δεν μπορεις να καταγγειλεις κανεναν επειδη πουλαει φτηνα.Μονο εαν πουλαει κατω του κοστους διοτι αυτο ειναι παρανομο.

Η εφορια οταν σκεφτηκε το φοβερο συστημα εξωλογιστικης φορολογησης κατεληξε σε καποια ποσοστα καθαρου κερδους επι του τζιρου. 15-19% για εμποριο νομιζω και γυρω στο 22% για παροχη υπηρεσιων η καπου εκει τελος παντων. Δεν κατεληξε τυχαια.

Ομως οταν λεμε κερδος 15% δεν εννοουμε οτι κατι το αγοραζουμε 100 και το πουλαμε 115.Εννοουμε οτι αγοραζουμε κατι 100 , το πουλαμε 200.

200 - 100 (κοστος αγορας)=100
100 - 40 (επιμερισμος παγιων εξοδων οπως νοικι ΔΕΗ κλπ) =60
60 - 35%(εφορια)=39

το 39 στα 200 ειναι 19,5%

Τα νουμερα φυσικα ειναι χοντροειδεστατα αλλα νομιζω καταλαβαίνετε τη λογικη..

Ενας ο οποιος πουλαει στο ιντερνετ βγαζει τα ιδια λεφτα ως εξης :

Αφαιρει τα παγια εξοδα απο την τελικη τιμη.
Εχει εδρα την Κυπρο οπου ο συντελεστης φορολογησης ειναι 10% και τη διαφορα την ωφελειται ο καταναλωτης η μιση μιση η την κραταει για τα εξοδα αποστολης κλπ κλπ κλπ διοτι υπαρχουν πολλα λογιστικα και νομικα κολπα που μπορεις να κανεις και που δεν γινεται να αναφερθουν εδω.

Γι αυτο επιμενω οτι δεν ειναι κλεφτης ο μαγαζατορας επειδη στο ιντερνετ πουλανε φτηνοτερα.:wave2:

VanDiemen
19/07/2006, 11:01
Από την εξήγηση που δίνεις στον όρο "στρατευμένη λογοτεχνία", δεν καταλαβαίνω γιατί είναι λάθος η προσέγγισή μου στο θέμα. Εκτός αν υποννοείς ότι έπρεπε να χρησιμοποιήσω παραδείγματα που να αντιτίθενται σ'αυτά που πιστεύω!

Είναι φανερό, από τον τρόπο που αναλύεις τον τρόπο λειτουργίας μιας επιχείρησης, ότι έχεις γνώσεις οικονομικών και δεν διαφωνώ, ούτε και σκοπεύω να αντιπαρατεθώ σ'αυτά...δε με παίρνει άλλωστε..

..άααααλλη μια φορά όμως θα επαναλάβω!!

ΔΕΝ ΣΤΡΕΦΟΜΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΤΙΜΙΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ, ΕΜΠΟΡΟΥ, ΒΙΟΤΕΧΝΗ, ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑΡΧΗ κλπ κλπ κλπ! Αυτό που λέω είναι ότι φταίμε εμείς σαν καταναλωτές ΕΑΝ!!! Πληρώνουμε αψήφιστα 30 ευρώ για κάτι που κοστίζει 20 λεπτά... Δεν κάνουμε έρευνα αγοράς...αγοράζουμε προϊόντα που ΔΕΝ χρειαζόμαστε, αλλά πιστεύουμε τον κάθε τυχόντα που προσπαθεί να μας πείσει για το αντίθετο!! Ο επιχειρηματίας δεν είναι άγιος άνθρωπος! Θέλει να βγάλει όσα γίνεται περισσότερα!! Τον βολεύει η κατάσταση που έχει δημιουργηθεί... Αυτοί που "τσιμπάνε" λίγο!?!?!? τις τιμές τους προς τα πάνω ΔΥΣΤΥΧΩΣ (κι αυτό το λέω καθαρά από την προσωπική μου εμπειρία, χωρίς κανενός είδους επιχείρημα ή απόδειξη, παρά μόνο τα μισητά---σε πολλούς προσωπικά παραδείγματα που χρησιμοποιώ) είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση!!! Στην επόμενη απάντησή μου θα επιστρατεύσω το photoshop γιατί με το γραπτό λόγο,είναι φανερό, δεν μπορώ να δώσω να καταλάβει κανείς αυτό που σκέφτομαι!! Θα το ζωγραφίσω!!!


Λες επίσης (τώρα το πρόσεξα) ότι δεν ξέρεις κανέναν επιχειρηματία που να κάθεται!!! Ναι, δεν κάθονται!! Έχεις δίκιο!! (αλλά ούτε να ιδρώνει δεν ξέρω κανέναν) Εσύ ξέρεις κανέναν που να βγάζει την ημέρα όσα βγάζεις εσύ το χρόνο;;; (εγώ, πολλούς)
Και αν ναι, το βρίσκεις λογικό και πρέπον;;; Δε λέω να γίνουμε κομμουνιστικό καθεστώς, αλλά αν του το επισημάνω εγώ αυτουνού ότι:
"ξέρεις δεν πρέπει να βγάζεις τόσα πολλά..πρέπει να μειώσεις τις τιμές σου και να μειώσεις ίσως και το κέρδος σου---το ίσως το λέω γιατί θα γίνει πιο ανταγωνιστικός με τη μείωση των τιμών και συνεπώς δε νομίζω ότι θα βγει χαμένος!!"
ξέρεις τι θα μου πει;
"Ελεύθερη αγορά, φιλαράκι!! Πήγαινε στην Κίνα άμα δε γουστάρεις!"
Αν του πω ότι "ψωνίζω από το internet";; Aααα...σε παρακαλώ!! Εκεί δεν υπάρχει ελεύθερη αγορά!! Εκεί πρέπει να στηρίξεις...να φανείς δυνατός...να...να...να...εκεί θα μπουν ορολογίες του στυλ "ΚΟΠΟΣ, ΕΡΓΑΤΙΑ, ΙΔΡΩΤΑΣ"!!! (να βλέπει η Παπαρήγα και να χαίρεται!)
"Γιατί ξέρεις τι θα γίνει αν όλοι υιοθετήσουν αυτή τη λογική;; Θα κλείσουμε όλοι!!"
"Αυτό θέλεις και έγινες προδότης;;; Θες να πεινάσω;;; Θες να κλείσω το μαγαζί μου;;"
Αν του πω όμως ότι:
"με την τρέχουσα πρακτική σου όμως θα πεινάσουμε όλοι οι υπόλοιποι!" Ξέρεις τι θα πει ε;
"ΣΤΗΝ ΚΑΡΑ%$#@%$$#ΚΛΑΡΑ ΜΟΥ ΡΕ ΑΝ ΠΕΙΝΑΣΕΙΣ!!"

Sorry που επαναλαμβάνομαι ακόμη και στα αστεία, αλλά όταν κάποιος αντιτίθεται ξανά και ξανά στα ίδια και στα ίδια, δεν έχω δύο διαφορετικές γνώμες...έχω μία και την επαναλαμβάνω..

alfa156
19/07/2006, 23:36
μαλισταααα
λοιπον...
οσο κυριοι πληρωνεται τον καφε που εχει κοστος 10 λεπτα και δινεται 4 και 5 ευρω για να τον απολαυσεται συν το πιθανο μπουρμπουαρ στην γκαρσονα αλλα 50 λέπτα ,τοσο δεν θα επρεπε να αναφερεστε καν σε εμπορικα κερδη,εμππρευματα κλπκλπκλπ και διαφορες τιμων εμπορευματων απο εξωτερικο με ελλαδα..
δεν μπορεις κυριε μου να δινεις 2-3 φορες την εβδομδα 4 ευρω για καφεδακι εξω που μηνιεως ειναι ενα πολυ καλο ποσον αεριτζιδικα λεφτα και να μου λες οτι βρηκες στο ιντερνετ φθηνοτερ κατα 5 ευρω ενα χ αντικειμενο και οτι εδω τα μαγζια σε κλεβουν....
και στο κατω κατω τον καφε τον βρισκεις και στο σουπερ μαρκετ με 4 ευρω περνεις ολο το κουτι για να εχεις για 2 μηνες...αλλα δεν παει κανεις να το παρει απο εκει...
παει και τον πληρωνει βαπορισιο ,δινει και μπουρμπουαρ στην γκαρσονα,και ειναι και ευχαριστημενος!!
και μιλαμε για απλα πραγματα,και οχι για κατι πολυπλοκοτερο οπως ειναι αγορα μεσο νετ που απαιτει εμπειρια και γνωση και πολυ μεγαλυετρο ρισκο απο οτι μια αγορα απο μαγαζι.
αυτο πληρωνεις λοιπον φιλε μου παραπανω αν πληρωνεις ατην εδω αγορα...
μην ξεχνας οτι εχουμε το πιο μπουρδελο φορολογικο συστημα που ομοιο δεν υπαρχει σε κανενα ευρωπαικο κρατος οποτε νατες οι διαφορες που λες,οπως ειπε πολυ σωστα ενας φιλος παραπανω σχετικα με διαφορετικες φορολογιες σπο κρατος σε κρατος..και ας ειναι μεσα στην ευρωπη.
εχετεακουσει πουθενα εσεις για κλεισιματα βιβλιων,περαιωσεις,συναφειες και λοιποες μαλακιες σε αλλα κρατη της ευρωπης?
πως νομιζεται οτι μπορει να ανταπεξελθει ενα κατστημα με τοσα εξοδα που εχει?η σωστη συγγριση τιμων λοιπον ειναι μεταξυ καταστηματων εντος ελλαδας και οχι εντος με εκτος....

anf125
19/07/2006, 23:54
Κι εγώ πιστεύω πώς ο συνειδητοποιημένος καταναλωτής (κάτι που απέχει ακόμα αρκετά από το μέσο Έλληνα) αγοράζει όπου βρίσκει πιο φτηνά (στην αντίστοιχη ποιότητα προϊόντος) και έτσι συμβάλει στον ορθολογικό και δίκαιο καθορισμό της τιμής, αύξηση της κατανάλωσης, της παραγωγής και του εισοδήματος ευρύτερα. Αυτά τα λέει κάθε εγχειρίδιο πολιτικής οικονομίας.

Διαφωνώ ωστόσο με τον αρθρογράφο ότι ευθύνονται κατά κύριο λόγο οι μικρέμποροι για την ακρίβεια. Νομίζω πώς είναι σχεδόν κοινό μυστικό πώς τις τιμές τις ανεβάζουν (κατά κύριο λόγο) οι μεγάλες αλυσίδες πολυκαταστημάτων, που έχουν συστήσει καρτέλ εις βάρος της αγοράς και συνεπώς του καταναλωτή. Ο μικρέμπορος (με πολύ μικρότερο μερίδιο αγοράς και περιθώριο κέρδους) αναγκάζεται συνήθως να ακολουθήσει, χωρίς να αποκλείονται μεμονομένες προκλητικές περιπτώσεις αισχροκέρδιας. Η καίρια διαφορά επομένως με άλλες πιο ώριμες αγορές είναι αφενός η έλλειψη καταναλωτικής παιδείας (όπως σωστά έθιξε ο VanDiemen και άλλοι) και αφ ετέρου η ελλειπής λειτουργία των ελεγκτικών φορέων (κυβερνητικών και μη), εις βάρος όλων πλην των βαρώνων του χονδρεμπορίου.

Boxer
20/07/2006, 07:37
Φιλε VanDiemen ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ μαζι σου.

Το ειπα και παραπανω.Ο καταναλωτης ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να κανει ερευνα αγορας και να βρισκει αυτο που θελει στην χαμηλοτερη τιμη που μπορει.

Αλλα οπως εξηγησησα και παραπανω εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων για τις διαφορες μεταξυ νετ και καταστηματων δεν φταιει η αισχροκερδεια των μαγαζατορων.


Εσύ ξέρεις κανέναν που να βγάζει την ημέρα όσα βγάζεις εσύ το χρόνο;;; (εγώ, πολλούς)


Εγω παλι κανεναν. Αλλα ισως βγαζω πολλα:D

VanDiemen
20/07/2006, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
μαλισταααα
λοιπον...
οσο κυριοι πληρωνεται τον καφε που εχει κοστος 10 λεπτα και δινεται 4 και 5 ευρω για να τον απολαυσεται συν το πιθανο μπουρμπουαρ στην γκαρσονα αλλα 50 λέπτα ,τοσο δεν θα επρεπε να αναφερεστε καν σε εμπορικα κερδη,εμππρευματα κλπκλπκλπ και διαφορες τιμων εμπορευματων απο εξωτερικο με ελλαδα..
δεν μπορεις κυριε μου να δινεις 2-3 φορες την εβδομδα 4 ευρω για καφεδακι εξω που μηνιεως ειναι ενα πολυ καλο ποσον αεριτζιδικα λεφτα και να μου λες οτι βρηκες στο ιντερνετ φθηνοτερ κατα 5 ευρω ενα χ αντικειμενο και οτι εδω τα μαγζια σε κλεβουν....
και στο κατω κατω τον καφε τον βρισκεις και στο σουπερ μαρκετ με 4 ευρω περνεις ολο το κουτι για να εχεις για 2 μηνες...αλλα δεν παει κανεις να το παρει απο εκει...
παει και τον πληρωνει βαπορισιο ,δινει και μπουρμπουαρ στην γκαρσονα,και ειναι και ευχαριστημενος!!
και μιλαμε για απλα πραγματα,και οχι για κατι πολυπλοκοτερο οπως ειναι αγορα μεσο νετ που απαιτει εμπειρια και γνωση και πολυ μεγαλυετρο ρισκο απο οτι μια αγορα απο μαγαζι.
αυτο πληρωνεις λοιπον φιλε μου παραπανω αν πληρωνεις ατην εδω αγορα...
μην ξεχνας οτι εχουμε το πιο μπουρδελο φορολογικο συστημα που ομοιο δεν υπαρχει σε κανενα ευρωπαικο κρατος οποτε νατες οι διαφορες που λες,οπως ειπε πολυ σωστα ενας φιλος παραπανω σχετικα με διαφορετικες φορολογιες σπο κρατος σε κρατος..και ας ειναι μεσα στην ευρωπη.
εχετεακουσει πουθενα εσεις για κλεισιματα βιβλιων,περαιωσεις,συναφειες και λοιποες μαλακιες σε αλλα κρατη της ευρωπης?
πως νομιζεται οτι μπορει να ανταπεξελθει ενα κατστημα με τοσα εξοδα που εχει?η σωστη συγγριση τιμων λοιπον ειναι μεταξυ καταστηματων εντος ελλαδας και οχι εντος με εκτος....

Και από αυτά που είπα μέχρι τώρα, εσύ έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν συμπεριελάμβανα, σε ότι είπα και αυτούς που έχουν καφετέριες έτσι; Λοιπόν....τελευταία φορά.... ΔΕΝ ΘΙΓΩ ΚΑΝΕΝΑΝ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΒΓΑΖΕΙ ΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΖΕΙΝ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΤΙΜΙΑ, ΜΕ ΚΟΠΟ, ΧΩΡΙΣ ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΙΑ, ΜΕ ΛΟΓΙΚΟ ΚΕΡΔΟΣ... ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΕΝΝΟΩ ΤΟΝ ΤΙΜΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ, ΒΙΟΤΕΧΝΗ, ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑΡΧΗ, ΕΜΠΟΡΟ.... Για τις καφετέριες είμαι αγανακτισμένος πρώτος πρώτος!!! Άσχετο που δεν έφερα κάποιο παράδειγμα...αλλά πιθανόν εσύ να κατάλαβες ότι για όποιον επαγγελματία δεν ανέφερα τίποτα σε ένα από τα παραδείγματα που είπα μέχρι τώρα, έχω την άποψη ότι δεν τρέχει κανένα απολύτως πρόβλημα και ότι όλο το πρόβλημα το εντοπίζω σε καταστήματα που πουλάνε τσίχλες ή κινητά, έτσι;


Είχαμε πάει σε καφετέρια από τις πιο "in", "high" και "βαράτε βιολιτζήδες" εδώ στην Αλεξανδρούπολη. Είμασταν τρεις! Μας φέρνει ότι παραγγείλαμε η γκαρσόνα και κάνει να φύγει... "Απόδειξη;" της λέω... "Τι απόδειξη;" Μου λέει σουφρώνοντας τα φρύδια! Τα παίρνω..."ΑΠΟΔΕΙΞΗ!!! ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙ' ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑΜΕ!!! ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣ;;;" Πάει μέσα και εκνευρισμένη έρχεται μετά από κανένα 20λεπτο... και ξέρεις τι έφερε; Μια απόδειξη στην οποία αναγράφονταν μόνο ο δικός μου χυμός!! Δε λέω ότι δεν ξαναβγήκα για καφέ! Αλλά εκεί δεν ξαναπήγα! (Και το ξέρω ότι δεν πρέπει να πατήσω το πόδι μου, γενικά, ξανά σε μέρη που αισχροκερδούν εις βάρος μου! Θα γίνει κι αυτό! Αλλά απλώς πρέπει να το πάρω απόφαση. Γιατί ας είμαστε ρεαλιστές! Όλοι οι φίλοι μου πηγαίνουν! Όταν λοιπόν θα βρω ένα φίλο που θα προτιμά μια βόλτα, έναν περίπατο, η απόφασή μου θα είναι πολύ ευκολότερη!) Εγώ αυτό έκανα σε σχέση με αυτά που είπες...Εσύ που το επισήμανες ότι πυροβολάω όλους εκτός από τις καφετέριες και έσπευσες να μου υπενθυμίσεις ότι κι αυτοί "κλέφτες" είναι, τι έκανες; Και να πω και για την αντιμετώπιση που είχα και από την παρέα μου!! Με αγριοκοίταζαν και με στραβοκοιτούσαν σαν συνειδητοποιημένοι καταναλωτές κι αυτοί, όπως η πλειοψηφία των συμπατριωτών μας!! Αλλά που θα πάει; Θα έρθει η ώρα να μετράνε κάποιοι τα λεπτά και τότε θα κάνουν αυτά που προτείνω από ανάγκη και όχι επειδή πρέπει!

Α! Επίσης! Διάβασες το πρώτο-πρώτο post μου στη συζήτηση που κάνουμε γι αυτό το θέμα; Να σου θυμίσω...

Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
.... Αλλά το ότι κι εμείς δίνουμε άφεση στον εαυτό μας με τη δικαιολογία "έλα μωρε, εδώ ο άλλος έκανε αυτό...κι εκείνο..κι εκείνο...και δεν θα κάνω εγώ αυτό; Δικαιολογούμε δηλαδή το λάθος μας, αναφερόμενοι στο λάθος του άλλου που είναι 10 φορές χειρότερο!
Ε λοιπόν δε μου φαίνεται σωστή λογική αυτή! ....

Ε λοιπόν εσύ αυτό ακριβώς κάνεις! Λες... εδώ πας και πετάς τα λεφτά σου στις καφετέριες και έρχεσαι μετά να μας πεις ότι βρήκες το τάδε προϊόν στο internet, 5 ευρώ φθηνότερα... Δηλαδή επειδή πετάω τα λεφτά στις καφετέριες, πρέπει να τα πετάω γενικά και για όλα τα υπόλοιπα, σύμφωνα με τη λογική σου.. Που πουθενά δεν είπα για 5 ευρώ φθηνότερα!! Είπα για κάτι που βρήκα εδώ 20 ευρώ και στη Γερμανία 1!!! Αλλά και για τα 5 θα έλεγα, αν εδώ κόστιζε 5 ευρώ και στο internet 20 λεπτά!

tsiros_temp
20/07/2006, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
αμα θα σου χαλαει κατι στην καμερα/φωτ,μηχανη/τηλεοραση/βιντεο/ θα ποαραγγειλεις το ανταλακτικο απεξω(αν το βρεις και σουσ τειλουν το σωστο)και θα το φτιαξεις μονος σου?

hp48gx κομπιουτεράκι τσέπης, 1997, 100.000δρχ. Έξω έκανε ΠΟΛΥ λιγότερα, μα τότε δεν υπήρχε τρόπος να το πάρω απ'έξω.

Όταν χάλασε, έφυγε και μου επέστρεψαν καινούριο, χωρίς καμία χρέωση.

alfa156
20/07/2006, 11:58
eidika στα ηλεκτρονικα ειδη η ψαλιδ α εχει κλεισει παρα πολυ υπερ της ελλαδας στα θεματα τιμων δεν ειναι οπως πριν 10 χρονια...αντιθετος εχουν ανεβει πολυ τα μεταφορικα σε συνδιασμο με την μικροτερη διαφορα τιμης οποτε ερχετε μια η αλλη η διαφορα τιμης εμπορευματος.

VanDiemen
20/07/2006, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
...αντιθετος εχουν ανεβει πολυ τα μεταφορικα σε συνδιασμο με την μικροτερη διαφορα τιμης οποτε ερχετε μια η αλλη η διαφορα τιμης εμπορευματος.

Μμμμ...ναι! Τώρα που το εξήγησες, το κατάλαβα! :confused: