PDA

View Full Version : Χανω λαδια απο μια φλατζα...Πως λεγετε?



oulas
17/07/2006, 15:07
Παιδια χανω λαδια απο απο αυτην την φλατζα, τις τελευταιες 3-4 μερες, αλλα δεν ξερω πως λεγετε το μερος αυτο τηε μηχανης που εχει προβλημα. Το λαδι που χανετε ειναι ευτυχος ελαχιστο, και δεν μπορω να καταλαβω απο τι εγινε!!! Ειναι αρκετα συμαντικο?
Σκεφτομαι να το παω την Παρασκευη συνεργιο, μιας και τοτε πλξρωνομαι. Εως τοτε να το αφησω στην ακρη λετε η μπορω να κινουμε?


55569

oulas
17/07/2006, 15:08
2


55570

oulas
17/07/2006, 15:09
Ειναι ενα αεροψυκτο cbf250, 13 μηνων, 16.000xlm.


55571

OldMan
17/07/2006, 15:13
Δεν είναι τίποτε (εκτός από την βρώμα... :lol: ).

Η έχουν λασκάρει οι βίδες του καπακιού (δύσκολο) ή "τάφτυσε" η φλάντζα (εύκολο...).

Δεν πρόκειται να πάθει τίποτε το μηχανάκι αν το κυκλοφορήσεις (για μερικές μέρες μιλάμε...) !!!

:beer: :wave2: :beer:

dukeandthecity
17/07/2006, 15:13
φλαντζα κεφαλής σε honda ??????


βαλτος εισαι ρε oula ?????

alex14
17/07/2006, 15:15
Το ειχες παει για service προσφατα ?

oulas
17/07/2006, 15:20
Για service ειχε παει πριν 1000.

Γιατι να ειμαι βαλτος ρε Duke?

Παιδια το καλυπτει αυτο η εγγυηση η θα πληρωνω?
Αν οχι ποσο παει περιπου να αλλαξει μια φλατζα σε εκεινο το σημειο?

oulas
17/07/2006, 15:22
Δεν είναι τίποτε (εκτός από την βρώμα... ).

Α oldman, η μαυριλα ειναι μονο λαδι και οχι βρομα. Βεβαια εχει και η φλατζα μαυρο χρωμα.

Αρα λεγετε φλατζα κεφαλης αυτο το πραγμα εε?

MIKE_16V
17/07/2006, 15:32
Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες:D










Δεν θα συμβει σε Ηονδα:lol: :lol:

RapidShade
17/07/2006, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Α oldman, η μαυριλα ειναι μονο λαδι και οχι βρομα. Βεβαια εχει και η φλατζα μαυρο χρωμα.

Αρα λεγετε φλατζα κεφαλης αυτο το πραγμα εε?

Ναι, είναι η φλάτζα στο καπάκι.
Και να πας να στο αλλαξει εντός εγγύησης!
Εκτός και αν θεωρείται φυσιολογικό :P

Πάντως κοίτα να επιμείνεις, γιατί θα προσπαθήσει
να σου πουλήσει το παραμύθι ότι απλά είχαν λασκάρει
οι βίδες από το καπάκι (ψιλο-χλωμό)
και ότι τις έσφιξε και όλα οκ...

Αντε δεν είναι τίποτα τραγικό - μην το
αφήσεις όμως!

oulas
17/07/2006, 15:38
Να στε καλα παιδια για τις απαντησεις. Εκλεισα ραντευου αυριο να το δει. Φανταζομαι θα με σφιξει, μιας και δεν θα χει εκει φλαντζα, θα του πω μεθαυριο οτι ξανασταζει, και ετσι την κοβω την δουλεια για να την αλλαξει.

KeLeYTiS
17/07/2006, 19:57
Προσεξε μην σου βαλει την ιδια με φλατζοκολα...

Συνηθως ειναι λιγο ακριβουτσικες γιατι ειναι μεταλλικες και μια λυση ειναι η φλατζοκολα αλλα οχι για πολυ...

oulas
17/07/2006, 20:39
Θα μεινω εκει να κοιταω. Thanx, να σε καλα:wave2:

Εμενα για λαστιχιανια μου μοιαζη η δικια μου!

kostisthegreek
17/07/2006, 20:47
Ισαμε να τελειώσει αυτή η ιστορία τακτικό τσεκάρισμα στα λάδια.

oulas
17/07/2006, 20:50
Ισαμε να τελειώσει αυτή η ιστορία τακτικό τσεκάρισμα στα λάδια.

Προς το παρον ειναι γεματο το σακουλι:wave2:

RapidShade
18/07/2006, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Θα μεινω εκει να κοιταω. Thanx, να σε καλα:wave2:

Εμενα για λαστιχιανια μου μοιαζη η δικια μου!

Ναι πολύ πιθανό!
και στο Eliminator λαστιχένια ήταν
(ή εν πάσει περιπτώσει κάποιο τέτοιο
υλικό και όχι μεταλλική)

oulas
18/07/2006, 17:07
Παιδια, ανταποκριση τα νεα απο το συνεργιo:

M:Μηχανικος
Ο:Oulas

O: Καλημερα κυριε χχχ

Μ: Καλημερα Δημητρη, τι κανεις?

O: Καλα ειμαι, εχω εξω το μηχανακι, χανει κατι λαδια απο την φλατζα κεφαλης (Οπως με δασκαλεψατε:p )
(Παμε εξω, και το κοιταει απο κανα 2 μετρο μακρια)

M: Πουντα? (Σκυβει λιγο, Ρουφαει και μια φραπεδογουλια)

Ο: Ειναι πιο ψηλα, αν σκυψεις κατω απο το λεμο της μηχανης...

Μ: A Δημητρη μου (γελαει) Δακρυζει...
(Παει μεσα, περνει ενα βρωμοπανο και τα σκουπιζει...τα δακρυα εεε:hypnotize )

Μ: Δεν ειναι τιποτα εεε υγρασια ειναι, φυσιολογικο ειναι, μη μου ανυσυχεις....
(Εχω μεινει αναβδος εγω)

Ο: Ρε συ, χχχ λαδι ειναι αυτο... κοιτα το πανι

M: Ε ναι, μμ λαδι, δακρυζι λιγο, το ζορισες.., φυσιολογικες φθορες ειναι αυτες Δημητρη μου.. Ετσι θα ναι απο δω και περα.... Παλαιωνει..

(Ευτυχως σε αυτο το σημειο περναω το πρωτο εγκεφαλικο, χωρις σοβαρες για την υγεια μου συνεπειες)

Ο: χχχ, Ολο το χειμωνα και μεχρι πριν λιγες μερες δεν εβγαζε σταλα απο εκει...

Μ: Ενταξει δυο σταγονας ειναι αυτο, αν εχανα λαδια θα χε πλημηρησει, θα ειχε γινει χαλια μεχρι κατω...

O:Δεν θα αλλαξουμε την φλαντζα?

M:Ποτε ειναι το επομενο service?

0: Σε 4000 περιπου

Μ: Τοτε που θα κανουμε το service θα σου βαλω μια κολλα και θαναι μια χαρα.

Ο: Και εως τοτε?:eyepop: Θα κανω ταξιδια τωρα το καλοκαιριο, μη γεμισω λαδια, σε καμια εθνικη...
Δεν ειναι στη εγγυηση να τα αλλαξουμε?

M: Μην ανυσηχεις εχω εγω την ευθυνη, θα σου βαλω την κολλα που σω πα και δεν θα σε χρεωσω παραπανω, οταν κανουμε το service. Δες αν ξαναχασει, και πες μου. Ζοριστηκε, Μαλλον δεν θα ξαναβγαζει σταγονα...Μην μου ανυσηχεις...(Μου χαμογελαει)


Μου δινει το κινητο του τελος παντον επειδη θα κλεισει για διακοπες σε λιγες μερες αν θελω αν τον παρω για κατι, ευχες, κλπ, και παει να με ξαποστειλει.

Του λεω να μου σφιξει επειτα λιγο την αλυσιδα, το κανει προθυμα αυτο ευτυχως, και με ευχες με ξαποστελνει.:dizzy:

Λεω απο μεσα μου, οχι ρε πουστη, δεν ειμαι καθολου πειστικος, δεν ειχα παραπωνω εως τωρα, μου ειχε εξιγησει διαφορα πραγματα που τον ειχα ρωτησει με προθυμια ,ηταν ευγενικος, οποτε δεν μου ρχοταν να τσακωθω.

Ρε παιδια τι ειναι αυτο να τους παρακαλας να σου αλλαξουν κατι, και αυτι χαμπαρι...

Μπας και ειμαι καπου λαθως

Μετα απο καμια 40 χιλιομετρα πλεον απο την πρωινη επισκεψη του, και σε καποια σημεια με σκισιμο σε ανηφορες 8000-9000 στροφες,120χλμ απο τις 10000, δεν εχει βγαλει σταγονα το ρημαδι.

Λετε πραγματι να τυχε να δακρυσε?:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :wave2:

Stergios69
18/07/2006, 17:17
Μια θεωρία...
Μου συνέβει στο άφρικα το ίδιο δάκρυσμα, πριν 2-3 καλοκαίρια.
Σε συζητήσεις με πιο έμπειρους στα μηχανολογικά ακούστηκε η άποψη ότι ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ λόγω υψηλών θερμοκρασιών των ημερών, το λάδι να λεπταίνει-αραιώνει και η φλάντζα λόγω παλαιότητας να μην στεγανοποιεί καλά και να δακρύζει.
Ο μηχανικός σε επόμενο σέρβις έβαλε κόλλα, (το άφρικα τότε πρέπει να ήταν 10ετίας) και από τότε όλα καλά.
Δεν σου λέω να κάνεις το ίδιο, αν το μηχανάκι είναι στην εγγύηση να το πας για φτιάξιμο.

OldMan
18/07/2006, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
δεν ειχα παραπωνω εως τωρα, μου ειχε εξιγησει διαφορα πραγματα που τον ειχα ρωτησει με προθυμια ,ηταν ευγενικος

Κλασσική περίπτωση (όσο δεν χρειάζεται να κάνει κάποια δουλειά...) :sad:

KeLeYTiS
18/07/2006, 17:23
Eσκασε η φλατζα ρε Ουλα

Φυσιολογικοτατο ειναι ειδικα μετα απο καποια χλμ η απο υψηλες θερμοκρασιες ....

Το σωστο ειναι να αλλαχθει με νεα μια και η φλατζα καυσεως παιζει σημαντικο ρολο ....

Εγω θα την αλλαζα ακομα και σε παπι να ειχα παθει το ιδιο προβλημα .....

Τωρα και με την κολλα θα λυθει το προβλημα της διαρροης αλλα αν χανει απο εκει δεν ξερω αν επηρρεαζει και την συμπιεση (ειπαμε απο τετραχρονα δεν σκαμπαζω ) ....

Και μιλαμε για ανταλλακτικο που μαξιμουμ να κανει 20 ευρω ?

oulas
18/07/2006, 17:24
αραιώνει και η φλάντζα λόγω παλαιότητας να μην στεγανοποιεί

13 μηνων δουλεμενη φλατζα ειναι, και δεν ξερω ποσο καιρο ηταν σε stock το μηχανημα!

oulas
18/07/2006, 17:27
Και μιλαμε για ανταλλακτικο που μαξιμουμ να κανει 20 ευρω ?

Εγω δεν εχω προβλημα να αλλαξει, και στη εγγυηση να μην το βαλει, αλλα αμα τον παρακαλας και βαριεται? Πρεπει μαλλον να βρω αλλο συνεργιο...

alex14
18/07/2006, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Eσκασε η φλατζα ρε Ουλα

Φυσιολογικοτατο ειναι ειδικα μετα απο καποια χλμ η απο υψηλες θερμοκρασιες ....

Το σωστο ειναι να αλλαχθει με νεα μια και η φλατζα καυσεως παιζει σημαντικο ρολο ....

Εγω θα την αλλαζα ακομα και σε παπι να ειχα παθει το ιδιο προβλημα .....

Τωρα και με την κολλα θα λυθει το προβλημα της διαρροης αλλα αν χανει απο εκει δεν ξερω αν επηρρεαζει και την συμπιεση (ειπαμε απο τετραχρονα δεν σκαμπαζω ) ....

Και μιλαμε για ανταλλακτικο που μαξιμουμ να κανει 20 ευρω ?

Δεν ειναι η φλαντζα καυσεως. Ειναι του ψευτοκαπακου.

:wave2:

KeLeYTiS
18/07/2006, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Δεν ειναι η φλαντζα καυσεως. Ειναι του ψευτοκαπακου.

:wave2:

Αχα οκ ... :D

Ειπαμε απο τετραχρονα δεν πολυσκαμπαζω αλλα θελω οι φλατζες μου παντου να ειναι καινουριες μιας και το κοστος ειναι μικρο ...

KeLeYTiS
18/07/2006, 17:34
Αυτα μου την δινουν ...

Ακου βαριεται...

Δεν εχω την εμπειρια να παρω ποτε οχημα καινουριο αλλα τωρα που ειμαι στο ψαξιμο για αυτοκινητο κοιταω τα συν πλην της καθε εταιριας...

Απο αυτα που διαβαζω το μεγαλυτερο πλην ειναι η εγγυηση και ο σταρχιδισμος τους...

Σκας τα ευρουλινια σου να το παρεις του κουτιου,τα σκας και μετα στα σερβις για να μην σπασει η εγγυηση και οταν παρουσιαστει ενα προβλημα (μικρο-μεγαλο δεν με ενδιαφερει απο την στιγμη που εχω πληρωσει και κανω και τον βλακα να πηγαινω σε εξουσιοδοτημενο για να μην σπασει η εγγυηση) εχω την απαιτηση να το παιρνω πισω καινουριο...

διαβαζω εδω και μερικες μερες παραπονα πελατων απο πολυ γνωστες μαρκες αυτοκινητων και εχω φρικαρει :mad:

RapidShade
18/07/2006, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Αυτα μου την δινουν ...

Ακου βαριεται...

Δεν εχω την εμπειρια να παρω ποτε οχημα καινουριο αλλα τωρα που ειμαι στο ψαξιμο για αυτοκινητο κοιταω τα συν πλην της καθε εταιριας...

Απο αυτα που διαβαζω το μεγαλυτερο πλην ειναι η εγγυηση και ο σταρχιδισμος τους...

Σκας τα ευρουλινια σου να το παρεις του κουτιου,τα σκας και μετα στα σερβις για να μην σπασει η εγγυηση και οταν παρουσιαστει ενα προβλημα (μικρο-μεγαλο δεν με ενδιαφερει απο την στιγμη που εχω πληρωσει και κανω και τον βλακα να πηγαινω σε εξουσιοδοτημενο για να μην σπασει η εγγυηση) εχω την απαιτηση να το παιρνω πισω καινουριο...

διαβαζω εδω και μερικες μερες παραπονα πελατων απο πολυ γνωστες μαρκες αυτοκινητων και εχω φρικαρει :mad:


Τι μας διδάσκει αυτό;;;;;;

Οχι αυτοκίνητα, όχι πλαστικα
σε θάλασσες και ακτές...

:wave2:

kostisthegreek
18/07/2006, 20:36
Δεν είναι τίποτα το τραγικό ούτε και μεγάλη ζημιά.
Ούτε όμως και πολλή δουλειά να έβαζε τουλάχιστον λίγη φλαντζόκολλα ώστε να μην ξαναδακρύσει στα σίγουρα.

KeLeYTiS
18/07/2006, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
Τι μας διδάσκει αυτό;;;;;;

Οχι αυτοκίνητα, όχι πλαστικα
σε θάλασσες και ακτές...

:wave2:


Ασχετο ? :look:

fantacid
19/07/2006, 22:43
Αν αρχισει κ χανει νερα θελει ΣΙΓΟΥΡΑ αλλαγη.
αν μου πεις οτι ειναι αεροψυκτο αυτο το ποστ απλα ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ!!!!

:beer:

oulas
19/07/2006, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
Αν αρχισει κ χανει νερα θελει ΣΙΓΟΥΡΑ αλλαγη.
αν μου πεις οτι ειναι αεροψυκτο αυτο το ποστ απλα ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ!!!!

:beer:


Ειναι ενα αεροψυκτο cbf250, 13 μηνων, 16.000xlm.

To eixa grapsi kai pio pano.:wave2: