PDA

View Full Version : πολλαπλασιαστης



sotiris68
17/07/2006, 15:30
εχω αλλαξει τον μαμα πολλαπλασιαστη (μιλαω για χτ600) με εναν απο intruder,ο μαστορας που μου τον ειχε αλλαξει μου ειχε πει οτι και καλα περισσοτερο ρευμα.δεν ξαναπηγα σε δαυτον γιατι αποδειχθηκε τερας αναξιοπιστιας.οταν μετα απο καιρο εκανα δυναμομετρηση ειδε τον πολλαπλασιαστη ο μαστορας που μου ρυθμισε το καρμπ κ μου πε τι ν αυτο.αλλαξε το.(ο τυπος φοβερος στη δουλεια του αλλα για τον πολ/στη δε ειπε τπτ αλλο}.απο εκεινη τη στιγμη μπηκαν ψυλλοι στ αυτια μου.τον μαμα πολ/στη για μια δοκιμη δεν τον εχω.το κατεχει κανεις το θεμα ρε παιδες,να σκασω χρημα για τον μαμα η οχι,τι διαφορα στη λειτουργια,αξιοπιστια ,αποδοση υπαρχει? τα φωτα σας παρακαλω.

OldMan
17/07/2006, 16:46
Δες (από τις τεχνικές προδιαγραφές του πολλαπλασιαστή) αν ο λόγος πολλαπαλασιασμού της τάσης είναι ο ίδιος και για τους δύο.

Αν ναι, τότε δες αν και οι δύο δουλεύουν με την ίδια είσοδο (στο πρωτεύον).

Αν ναι, τότε δεν υπάρχει (θεωρητικά) πρόβλημα !!!


Υ.Γ.
Ο πολλαπλασιαστής ΔΕΝ δίνει "ρεύμα". Ανεβάζει την ΤΑΣΗ του ρεύματος στο επίπεδο που χρειάζεται για να γίνει "εκκένωση" στο μπουζί.

:wave2: :beer: :wave2:

tai
17/07/2006, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δες (από τις τεχνικές προδιαγραφές του πολλαπλασιαστή) αν ο λόγος πολλαπαλασιασμού της τάσης είναι ο ίδιος και για τους δύο.

Αν ναι, τότε δες αν και οι δύο δουλεύουν με την ίδια είσοδο (στο πρωτεύον).

Αν ναι, τότε δεν υπάρχει (θεωρητικά) πρόβλημα !!!


Υ.Γ.
Ο πολλαπλασιαστής ΔΕΝ δίνει "ρεύμα". Ανεβάζει την ΤΑΣΗ του ρεύματος στο επίπεδο που χρειάζεται για να γίνει "εκκένωση" στο μπουζί.

:wave2: :beer: :wave2:

Πειραματιζώμενοι και κάνοντας ‘μαστοριές’ εξ ανάγκης, ανακαλύψαμε ότι αν η έξοδος παίζει 10-15% +- (αντι για 20000 volt μονο 18000),τελικά δουλεύει απροβληματιστα για ποοοολλλλα χλμ

OldMan
17/07/2006, 17:07
:wave2: :wave2: :wave2:

Ορθότατον Χρήστο !!!

Αν δεν ξεπερνάει τα όρια (ανώτατο και κατώτατο) λειτουργίας του μπουζί...:lol: