PDA

View Full Version : ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ!!!



costas81
17/07/2006, 17:30
Σήμερα πρώτη φορά μου πέταξε την ταχύτητα η μηχανη!!!

Σε ένα άνοιγμα δευτέρας και κοντα στον κοφτη την εφτησε!!

Επισης μια φορα στους δυο μηνες σε αλλαγη απο 5η σε 6η η ταχυτητα μενει στον αερα δηλ με αφημενο συμπλεκτη δεν κανει τιποτα λες και εχεις νεκρα ξαναπατας κ ολα οκ μπαινει κανονικα!!!

Κανας ομοιοπαθης?

gcrook
17/07/2006, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Σήμερα πρώτη φορά μου πέταξε την ταχύτητα η μηχανη!!!

Σε ένα άνοιγμα δευτέρας και κοντα στον κοφτη την εφτησε!!

Επισης μια φορα στους δυο μηνες σε αλλαγη απο 5η σε 6η η ταχυτητα μενει στον αερα δηλ με αφημενο συμπλεκτη δεν κανει τιποτα λες και εχεις νεκρα ξαναπατας κ ολα οκ μπαινει κανονικα!!!

Κανας ομοιοπαθης?

Αν και το εχουμε ξανασυζητησει εκτενεστατα....
Κατα πασα πιθανοτητα δεν κουμπωσες καλα την δευτερα.
Ενδεχεται να μην εχεις τα εργοστασιακα "μποσικα" στην μανετα του συμπλεκτη και να μην εμπλεκει/απεμπλεκει σωστα τις ταχυτητες.
Τσεκαρε το αυτο ειδικα αν νιωθεις οτι το σασμαν ειναι καπως σκληρο.
Αν με το παραμικρο πατημα της μανετας εν κινησει και με ταχυτητα απεμπλεκει (δηλ στο ενα τεταρτο της διαδρομης) , τοτε πρεπει να αφησεις μποσικα.
Το ιδανικο ειναι να απεμπλεκει στην διαδρομη απο την μεση περιπου (απο τα δυο τριτα καλυτερα) μεχρι και το γκριπ.
Περιπου 1,5 εκατοστο μποσικα.
Αν η μηχανη σου γυρισε προσφατα απο σερβις τα μαστορια εχουν την ταση να σηκωνουν ενα "κλικ" τον λεβις ταχυτητων και να βαζουμε λιγοτερη δυναμη για να ανεβασουμε ταχυτητα με αποτελεσμα να μην κουμπωνει εντελως.
Δες το κι'αυτο.

Το οτι γινεται τωρα αυτο στην Δευτερα κυριως ειναι λογω του γενικοτερου σχεδιασμου των σασμαν των μοτο (μεσολαβει μια νεκρα και η διαδρομη ειναι μεγαλυτερη) .

Συνηθως την πατας ετσι και απο τα παπουτσια, πχ αν φορας αθλητικα στην μηχανη δεν εχεις καλη αισθηση και αφηνεις ενα "κλικ" και σου πεταει την Δευτερα στις ψηλες.
Ολοι το εχουμε παθει.

Τωρα απο πεμπτη σε εκτη μια φορα στους δυο μηνες...
Ε μην βιαστεις να το πουλησεις κιολας
Αλλα σασμαν κοπανανε συνεχως και παρουσιαζουν προβληματα ενω το συγκεκριμενο εξαρτημα ειναι το πλεον απροβληματιστο στα V-Strom και SV και σε οποια αλλα μηχανακια το βαζει η Σουζουκι.
Σασμαν σκυλι λεμε:wave2:

costas81
18/07/2006, 09:18
thanks crook!!!


παιζει να την πεταξε κι ολας γιατι στο σημειο ειχε κατι σαμαρακια και γω ανοιγα δευτερα τερμα αλλα δεν ξερω κατα ποσο πρεπει να γινετε!

Διαδρομες συμπλεκτη κλπ ειναι ολα οκ ελεγμενα και τσεκαρισμενα!

Ειμαι και για αλλαγη λαδακια τωρα...

blueblack
18/07/2006, 15:14
ΟΛΑ ...

Κατά καιρούς τήν ξερνάνε τή δευτέρα.. Ό φίλος πιό πάνω στά έγραψε......ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ.....!!!!!!!!
Μάλλον όμως φίλε costas δέν σέ κόβω γιά v-strom ...Πολύ άνήσυχο σέ βλέπω ....
Θά τό ξετινάξεις τό μηχανάκι...
Μήπως έπρεπε νά πάρεις κάτι πιό ΓΡΗΓΟΡΟ....???
:wave2:

costas81
19/07/2006, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΟΛΑ ...

Κατά καιρούς τήν ξερνάνε τή δευτέρα.. Ό φίλος πιό πάνω στά έγραψε......ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ.....!!!!!!!!
Μάλλον όμως φίλε costas δέν σέ κόβω γιά v-strom ...Πολύ άνήσυχο σέ βλέπω ....
Θά τό ξετινάξεις τό μηχανάκι...
Μήπως έπρεπε νά πάρεις κάτι πιό ΓΡΗΓΟΡΟ....???
:wave2:

η αληθεια ειναι οτι το εχω φαει το μηχανακι!!!
12,000 χλμ σε 6 μηνες κ τα πιο πολλα στους κοφτες κ σε αναποδα!!
Παντος δεν ξερω αν ειχα αλλη μηχανη αν θα ειχε αντεξει με τοσο σκισιμο!

blueblack
20/07/2006, 03:20
COSTAS.......

Μέ γέμισες έλπίδες τώρα...!!!!!!!!!!
Γιά τό v-strom μου...!!!!!!!



:wave2:

Suner
31/07/2006, 08:59
Μου πέταξε και μένα απο 5η σε 6η για πρώτη φορα σήμερα στο δρόμο για τη δουλειά.(έβαλε νεκρά με αλλα λόγια..)
2000Km έχω και τις αλλαγές τις κάνω πάντα στις 4500-5000 στροφές.:confused: :hypnotize

Μετά όταν ξαναπάτησα τον συμπλέκτη μπήκε κανονικά.

DL650 k6

Aς είναι κατι που δεν θα ξαναγίνει..

Tsakalaki
01/08/2006, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
η αληθεια ειναι οτι το εχω φαει το μηχανακι!!!
12,000 χλμ σε 6 μηνες κ τα πιο πολλα στους κοφτες κ σε αναποδα!!
Παντος δεν ξερω αν ειχα αλλη μηχανη αν θα ειχε αντεξει με τοσο σκισιμο!



Off topic



Καλά το έκανες ρε το μοτόρι...αντέχουν τα άτιμα, αυτή είναι η δουλειά τους, να κάνουν χλμ ειδικά απο τη στιγμή που τα έχουμε στη "πούδρα" με τα σέρβις τους, το λάδωμα αλυσίδας κλπ κλπ κλπ


22500 χλμ σε 11 μήνες, και η ζωή συνεχίζεται...:wave2:

zeremefico
03/08/2006, 23:22
Και νόμιζα οτι 8000 χλμ σε 5 μήνες είναι πολλά...:(

Harrys
31/08/2006, 14:02
Και εμένα τον πρώτο καιρό μέχρι τα 6000km μου πέταγε καμια φορά τη 2α αλλά αφώτου έβαλα full synthetic λάδι είναι όλα οκ.Μου έχει τύχει στα 2 χρόνια να μου πετάξει κ μένα 3 φορές την ταχύτητα και είναι σαν να είναι νκρά στο κιβώτιο...Do not worry!!!!

braingd
31/08/2006, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeremefico
Και νόμιζα οτι 8000 χλμ σε 5 μήνες είναι πολλά...:(

Αστα και εγώ από 12/04/2006 11500 χλμ. :(

costas81
01/09/2006, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από braingd
Αστα και εγώ από 12/04/2006 11500 χλμ. :(


ετσι ρε φατε τα γι αυτο τα πηραμε για να τα χαρουμε και οχι να τα πουλησουμε καινουργια!