PDA

View Full Version : Tubeless και Fast



NikdeV82
17/07/2006, 21:00
Αν στο ταξίδι πάθουμε λάστιχο:cry:
εποειδή τα ελαστικά είναι tubeless:p
μπορούμε να βάλουμε fast ? τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ?

->Να μην καταστραφεί με το fast:sad:

zolotas
17/07/2006, 21:23
:D βαλτο στα τεχνικα καλυτερα

Vstrommer71
17/07/2006, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikdeV82
Αν στο ταξίδι πάθουμε λάστιχο:cry:
εποειδή τα ελαστικά είναι tubeless:p
μπορούμε να βάλουμε fast ? τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ?

->Να μην καταστραφεί με το fast:sad:
Η λυση ειναι κιτακι επισκευης ελαστικου(σουβλι,μακαρονι κουλουπου κουλουπου)
Οχι φαστ και π@π@ριές!

zolotas
17/07/2006, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Η λυση ειναι κιτακι επισκευης ελαστικου(σουβλι,μακαρονι κουλουπου κουλουπου)
Οχι φαστ και π@π@ριές!

100% αυτη ειναι .........αλλα ρωταει αν βαλει φαστ ,θα παθει ζημια το λαστιχο?

Vstrommer71
17/07/2006, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
100% αυτη ειναι .........αλλα ρωταει αν βαλει φαστ ,θα παθει ζημια το λαστιχο? Οχι,αλλα οι πιθανοτητες να πιασει το φαστ ειναι 50-50(και χωρις την βοηθεια του κοινου:D )

zolotas
17/07/2006, 23:27
κια συν οτι το κιτ χωραει και κατω απο την σελα σε μοτο που δεν εχουν καθολου χωρο π.χ εγω ......και εχει και 3 αμπουλες νομιζω ,δλδ και ξερη να κανεις παλι την βγαζεις καθαρη

athandim
18/07/2006, 15:23
Ειδα στο site του μοτορόδα ένα ενδιαφέρον τέτοιο σετάκι, αν και μου έχουν πει ότι η κορυφή είναι από αυτοκίνητο smart...



http://www.motoroda.gr/motoroda/start.asp?language=gr

Bil
19/07/2006, 07:59
Αν και η τρύπα που έπαθε το λάστιχο χώραγε 2ευρω χαλαρά και κανένα κιτάκι που (θα μπορούσαμε να είχαμε αλλά δεν είχαμε...) δεν μπορούσε να το φτιάξει οτπότε και η μόνη επιλογή ήταν ...Express Service...:( :cry: ........από τότε ΠΑΝΤΑ μαζί μου έχω το κιτ της μοτορόδας που αναφέρατε πιο πάνω και που επειδή το χρειαστήκαμε μια φορά για φίλο με Varadero τολμώ να πώ οτι είναι καταπληκτικό...:smilea:


55814

NikdeV82
20/07/2006, 12:44
Δέν έχω κεντρικό σταντ.. .

Νύχτα στην εθνική θα βγάζω και θα βάζω λάστιχα... ?

Ρωτάω αν μπορώ να βάλω Fast χωρίς να πάθει ζημιά το λάστιχο και μετα να ειναι όλα οκ.

Vezouvios
20/07/2006, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikdeV82
Δέν έχω κεντρικό σταντ.. .

Νύχτα στην εθνική θα βγάζω και θα βάζω λάστιχα... ?

Ρωτάω αν μπορώ να βάλω Fast χωρίς να πάθει ζημιά το λάστιχο και μετα να ειναι όλα οκ.


Δεν ειναι αναγκη να εχεις ορθοστατη για να βαλεις το κιτ!!!

Αν βαλεις το φαστ ,θα πρεπει να το κανεις αμεσα μετα!!καθαρισμο και φτιαξιμο!!!!
Εαν το αφησεις πολλες μερες ,τοτε πες:wave2: στο λαστιχο!

OldMan
20/07/2006, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikdeV82
Ρωτάω αν μπορώ να βάλω Fast χωρίς να πάθει ζημιά το λάστιχο και μετα να ειναι όλα οκ.

Το Fast ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ το λάστιχο (ή την σαμπρέλα) !!!

Ο βαθμός καταστροφής εξαρτάται από τον χρόνο παραμονής του στο λάστιχο... (οι σαμπρέλες στις οποίες έχει μπει fast είναι ΑΧΡΗΣΤΕΣ πλέον !!!)

:wave2: :beer: :wave2:


Υ.Γ.
Αυτός ο mod έχει την εντύπωση ότι ΜΟΝΟ τα V-Strom φοράνε Tubeless λάστιχα !!! :smokin:

NikdeV82
21/07/2006, 18:08
Δηλαδή πώς ακριβώς διορθώνει το κιτ την τρύπα στο λάστιχο ?
Τι κάνω δηλαδή ?

_>Μετά πώς θα το φουσκώσω?

ΥΓ>Γι αυτό λέω για φαστ

yiannis-dl1000
21/07/2006, 19:16
Υπάρχουν πολλές λύσεις, δυστυχώς καμία σίγουρη. Μερικά πράγματα που έχω εγώ κάτω από τη σέλα.

- Κιτ επισκευής με λωρίδες. Υπάρχουν πολλά τέτοια, θα βρεις σε μαγαζί με είδη αυτοκινήτου. Έχουν και οδηγίες πάνω. Η ιδέα είναι ότι ανοίγεις την τρύπα αρκετά ώστε να χωρέσει το εργαλείο και σπρώχνεις με το εργαλείο μια λωρίδα από ένα κολώδες υλικό το οποίο βουλώνει την τρύπα. Από προηγούμενη εμπειρία, μπορεί αυτό να είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις στο δρόμο, αλλά δεν θα κρατήσει, μπορεί να βγάλεις ένα δυο μήνες στην καλύτερη αλλά κάποια στιγμή θα αρχίσει να χάνει. Μερικά έχουν και φιαλίδια CO2 για να φουσκώσεις το λάστιχο αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Κοίτα εδώ για το ποιο γνωστό
http://www.stopngo.com/motorcycle.asp

- Τρόμπα 12βολτη που χωράει κάτω από τη σέλα. ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ !!!! Εκτός ότι πια φουσκώνω και ξεφουσκώνω για πλάκα , για να μπω σε χώμα, συνήθως πατάς καμιά πρόκα και χάνεις σιγά σιγά αέρα. Και βέβαια, πάντα μέσα στην πόλη το βλέπεις πίτα 2-3 χλμ απ' το σπίτι. Με την τρόμπα φουσκώνεις επιτόπου και φτάνεις σπίτι όπου μπορείς να κάνεις τη δουλειά με την ησυχία σου. Με έχει σώσει άπειρες φορές και το χρησιμοποιώ και για να βάζω αέρα σε κανονικές συνθήκες.
Εγώ έχω αυτή
http://www.adventurersworkshop.com/sparrow.htm


Στο τέλος όμως , για να γίνει σωστή δουλειά, πρέπει να βγάλεις το λάστιχο και να βάλεις ένα σωστό μπάλωμα από μέσα. Τα καλύτερα είναι τα "μανιτάρια". Αυτά θα κρατήσουν όσο χρειαστεί αλλά θέλει προσεχτική δουλειά για να τα βάλεις σωστά, ειδικά στο τρίψιμο της περιοχής από μέσα για να κολλήσει καλά.

yiannis-dl1000
21/07/2006, 19:19
Να σημειώσω ότι τη τρόμπα έχει κροκόδειλους και μπαίνει κατευθείαν στη μπαταρία, δε χρειάζεσαι βύσμα αναπτήρα όπως στη φωτογραφία.