PDA

View Full Version : ΜΗΝ εμπιστεύεστε ποτέ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!



Dirty_Gas
17/07/2006, 22:18
Δεν υπάρχει πια εμπιστοσύνη σε ΚΑΝΕΝΑΝ...

Πας τη μηχανή σου στο "μάστορα" και του λες να της κάνει σέρβις γενικό.

Το πρώτο πράγμα που κάνει ξέρετε ποιό είναι; Όπτικός έλεγχος. Μην έχει τίποτα σημαδάκια και του ζητάς μετά τα ρέστα.

Όταν τη παίρνετε πίσω όμως κάνετε το ίδιο; Αν όχι κακώς. Γιατί αν κάνετε μπορεί να εντοπίσετε τυχόν μαλακίες που έχουν γίνει.

Υπάρχει βέβαια και η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ η μαλακία που έχει κάνει να μην είναι ορατή.

Όπως για παράδειγμα να μην έχει κουμπώσει καλά την ασφάλεια της αλυσίδας.

Και καλά αν είσαι στην Αττική οδό ευθεία με 90 χλμ και σπάσει και τυλιχτεί στο μπροστά γρανάζι και στα κάνει όλα πουτάνα...

Αν, λέω ΑΝ, είσαι πάνω σε στροφή με χ χιλιόμετρα και φύγει η αλυσίδα και μπλοκάρει το πίσω τροχό, τι γίνεται τότε;

Και να δω πόσο "φιλαράκια" είστε με το δικό σας μάστορα και πως θα σας αποζημιώσει για τη τρομάρα ( στη καλύτερη περίπτωση) που θα πάρετε...

Και φυσικά δε συζητάμε για τη μετακύλιση των ευθυνών ( γιατί 100% δεν θα παραδεχτεί το λάθος του).

Και σας διαβεβαιώ ότι είναι ότι χειρότερο να κλονιστεί η εμπιστοσύνη στο άτομο που φροντίζει για τη δικιά σου ασφάλεια.

Γιατί αν την έχεις κάνει εσύ (τη μαλακία), μαθαίνεις, λες δε το ξανακάνω (εκτός αν είσαι καμμένο) και τελείωσε. Αν την έχει κάνει αυτός; Αν, αν, αν...

Το νού σας ρεμάλια...

:sun: :smokin:

Υ.Γ. το παραπάνω στηρίζεται σε αληθινό γεγονός...

tsiros_temp
18/07/2006, 09:42
Η μόνη λύση είναι μηχανικός με αρχίδια. Τώρα... ή φροντίζεις να αναλάβεις ο ίδιος αυτό το ρόλο, ή βρίσκεις τρόπο να εμπιστευτείς κάποιον άλλο.

idi
18/07/2006, 09:52
ετσι ειναι!

εδω και καιρο εμπλουτίζω τη προσωπική μου συλλογή με εργαλεία/σταντ κτλ και σύντομα θα τα κανω ΟΛΑ μονος μου

zephyr1
18/07/2006, 09:58
Αλλαγη λαδια τακακια σε μαστορα.

Τα κανει ολα ο πιτσιρικας του.

Φευγω ,τα πισω τακακια δεν εχουν μπει σωστα,φευγει το τακακι μαγκωνει ο πισω τροχος και εγω αγοραζω παραθαλασιο οικοπεδο.

Μετα?

dukeandthecity
18/07/2006, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Αλλαγη λαδια τακακια σε μαστορα.

Τα κανει ολα ο πιτσιρικας του.

Φευγω ,τα πισω τακακια δεν εχουν μπει σωστα,φευγει το τακακι μαγκωνει ο πισω τροχος και εγω αγοραζω παραθαλασιο οικοπεδο.

Μετα?

αν ειναι εντος σχεδιου το δινεις αντιπαροχή.

αν ειναι εκτος σχεδιου και εκτος ζωνης και κατω απο 4 στρεμ. παιρνεις τον πιτσιρικα του μαστορα και τον πας γ@μιοντας μεχρι να τοπογραφήσει με τον κ@λο ολο το οικόπεδο.

apolon10
18/07/2006, 10:51
εγω προσπαθω να ειμαι απο πανω και να ελεγχω. Στο αμαξι μια φορα μου αλλαζουν λαδια και φιλτρο. Κανουν και κατι αλλα με αναμμενο κινητηρα. Μετα απο λιγη ωρα και πριν φυγω, προσεχω οτι εσταζαν λαδια κατω απο το αμαξι. Του λεω του πανιβλακα βοηθου μαστορα τι ειναι αυτο ρε..? Μου λεει μπα τιποτα θα εσταξε οταν βγαλαμε το φιλτρο. Ελα ομως που εσταζε και δεν ελεγε να σταματησει. Του λεω βαλτο πανω να δουμε. Το ανεβαζουν και ναααα λάδια απο κατω στην ποδια. Ελλατωματικο φιλτρο μου λεει. Μπορει να ειχε και δικιο, αλλα εγω λεω μηπως δεν το βιδωσε σωστα. Το θεμα ειναι οτι αν εφευγα, λιγο παρακατω θα κολαγε ο κινητηρας και οπως ειπατε , αντε να βρεις το δικιο σου.
Πριν φυγετε λοιπον ελεγξτε οτι δεν σταζει τιποτα, οτι ακουγεται καλα ο κινητηρας , οτι φρεναρει κλπ κλπ

anf125
18/07/2006, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Η μόνη λύση είναι μηχανικός με αρχίδια.

Το θέμα είναι να μη σου τύχει αρχίδι μηχανικός:eek:

billpos
18/07/2006, 17:24
Παίδες η λύση είναι μία : σηκώνεις τα μανίκια και κάνεις μόνος σου ότι μπορείς στην αρχή , και με τον καιρό βελτιώνεσαι.
Για παράδειγμα, εγώ έχω 2 μηχανές (ένα kawasaki EL250 με 125.000 χλμ και ένα suzuki DL650 με 25.000 χλμ). Τελευταία φορά που έβαλε μάστορας το χέρι του πάνω, ήταν το 1994 και τότε την πήρα πίσω χειρότερη απο ότι του την πήγα (την kawa). Τότε αποφάσισα να τα κάνω όλα μόνος μου. ΟΚ, δεν ήμουνα και τελείως άμαχος, είχα πιάσει και κατσαβίδι στα χέρια μου (καθότι ηλεκτρονικός) .
Η εμπειρία έρχεται με τον χρόνο και πιστέψτε με δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται... Συμφωνώ ότι στην αρχή φοβάσαι μην κάνεις καμία ζημιά. Τελικά αυτό που έχω καταλάβει 12 χρόνια τώρα είναι ότι όσο θα προσέξεις εσύ την περιουσία σου δεν θα στην προσέξει κανένας.
Ξεκινάς με τα λάδια και με το φίλτρο και με τα ελάχιστα εργαλεία. Αργότερα αλλάζεις μπουζιά, φίλτρο αέρα κλπ. (αγοράζεις και κανα εργαλείο της προκοπής...)
Όσο για την αλυσίδα, το μόνο δύσκολο είναι το κόψιμο άν είναι μεγάλη (για να το αποφύγεις μπορεί να μετρήσεις τον αριθμό των συνδέσμων της υπάρχουσας και να ζητήσεις μία ίδια - για κάθε δουλειά υπάρχει και ένα κόλπο)

Μεγάλη βοήθεια είναι να βρείς το service manual του μοντέλου σου και να ακολουθείς πιστά το χρονοδιάγραμμα service και εργασιών. Με το χρόνο μαθαίνεις να έχεις περισσότερη εμπιστοσύνη στα χέρια σου. Διαβάζεις και συμβουλεύεσαι και άλλους "μάστορες" σαν κι εσένα που άλλοι θα έχουν πιό πολύ εμπειρία και άλλοι θα σε ακολουθήσουν (το πιό ωραίο είναι ότι θα σου ζητούν συμβουλές και βοήθεια!).
Τέλος είναι και τα λεφτά που γλυτώνεις (τα υπολογίζεις για καλύτερα εξαρτήματα - αναλώσιμα - εργαλεία ).

Α, και να μην παραλείψω ότι έχεις την απόλυτη ευθύνη ΕΣΥ και ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ.............

NikosRR
18/07/2006, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Το θέμα είναι να μη σου τύχει αρχίδι μηχανικός:eek:
Πήγα να γελάσω αλλά για κλάματα είναι τελικά!:bigcry:

NikosRR
18/07/2006, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από billpos
Παίδες η λύση είναι μία : σηκώνεις τα μανίκια και κάνεις μόνος σου ότι μπορείς στην αρχή , και με τον καιρό βελτιώνεσαι.
Για παράδειγμα, εγώ έχω 2 μηχανές (ένα kawasaki EL250 με 125.000 χλμ και ένα suzuki DL650 με 25.000 χλμ). Τελευταία φορά που έβαλε μάστορας το χέρι του πάνω, ήταν το 1994 και τότε την πήρα πίσω χειρότερη απο ότι του την πήγα (την kawa). Τότε αποφάσισα να τα κάνω όλα μόνος μου. ΟΚ, δεν ήμουνα και τελείως άμαχος, είχα πιάσει και κατσαβίδι στα χέρια μου (καθότι ηλεκτρονικός) .
Η εμπειρία έρχεται με τον χρόνο και πιστέψτε με δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται... Συμφωνώ ότι στην αρχή φοβάσαι μην κάνεις καμία ζημιά. Τελικά αυτό που έχω καταλάβει 12 χρόνια τώρα είναι ότι όσο θα προσέξεις εσύ την περιουσία σου δεν θα στην προσέξει κανένας.
Ξεκινάς με τα λάδια και με το φίλτρο και με τα ελάχιστα εργαλεία. Αργότερα αλλάζεις μπουζιά, φίλτρο αέρα κλπ. (αγοράζεις και κανα εργαλείο της προκοπής...)
Όσο για την αλυσίδα, το μόνο δύσκολο είναι το κόψιμο άν είναι μεγάλη (για να το αποφύγεις μπορεί να μετρήσεις τον αριθμό των συνδέσμων της υπάρχουσας και να ζητήσεις μία ίδια - για κάθε δουλειά υπάρχει και ένα κόλπο)

Μεγάλη βοήθεια είναι να βρείς το service manual του μοντέλου σου και να ακολουθείς πιστά το χρονοδιάγραμμα service και εργασιών. Με το χρόνο μαθαίνεις να έχεις περισσότερη εμπιστοσύνη στα χέρια σου. Διαβάζεις και συμβουλεύεσαι και άλλους "μάστορες" σαν κι εσένα που άλλοι θα έχουν πιό πολύ εμπειρία και άλλοι θα σε ακολουθήσουν (το πιό ωραίο είναι ότι θα σου ζητούν συμβουλές και βοήθεια!).
Τέλος είναι και τα λεφτά που γλυτώνεις (τα υπολογίζεις για καλύτερα εξαρτήματα - αναλώσιμα - εργαλεία ).

Α, και να μην παραλείψω ότι έχεις την απόλυτη ευθύνη ΕΣΥ και ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ.............
Νομίζω ότι μόνο για βαλβίδες στο μάστορα και πολύ του είναι!
Τραγικό αλλά όσο βλέπω τα χλμ και πλησιάζει service σκέφτομαι"ώχ, θα πάω στο μάστορα,τι μαλακία θα της κάνει;"

tsiros_temp
18/07/2006, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από billpos
Μεγάλη βοήθεια είναι να βρείς το service manual του μοντέλου σου

Αυτό δε θα το χαρακτήριζα "μεγάλη βοήθεια", μα "το πρώτο που φροντίζεις να έχεις στα χέρια σου μετά το μηχανάκι και το τελευταίο πριν πάρεις στα χέρια σου το γαλλικό"

Καλώς όρισες.

Φαίνεσαι καλός χαρακτήρας... δε νομίζω να σου έρθει ποτέ να πεις τίποτα στο στυλ "είσαι απόλυτος!", ε; ε; λέω γω τώρα... μήπως...

bartlal
18/07/2006, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Αυτό δε θα το χαρακτήριζα "μεγάλη βοήθεια", μα "το πρώτο που φροντίζεις να έχεις στα χέρια σου μετά το μηχανάκι και το τελευταίο πριν πάρεις στα χέρια σου το γαλλικό"

Καλώς όρισες.

Φαίνεσαι καλός χαρακτήρας... δε νομίζω να σου έρθει ποτέ να πεις τίποτα στο στυλ "είσαι απόλυτος!", ε; ε; λέω γω τώρα... μήπως...

:look: ωχ! μολις εσκασε ο απολυτος της παρεας!!! :eek:





:lol::a22: :lol: :a22::lol:

Nostra
18/07/2006, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
δε νομίζω να σου έρθει ποτέ να πεις τίποτα στο στυλ "είσαι απόλυτος!", ε; ε; λέω γω τώρα... μήπως...



εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον απόλυτο γιατί απολυταρχικά απολύει που και που μερικά απωλεσθέντα που απόλυτα αποτελούν με τα απολείμματα τα λοιπά ολότελα μακρυά από τα λύμματα...

παύση, αεροπλάνο, πλατάγιασμα, βύσσινο



:wave2:

billpos
18/07/2006, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Αυτό δε θα το χαρακτήριζα "μεγάλη βοήθεια", μα "το πρώτο που φροντίζεις να έχεις στα χέρια σου μετά το μηχανάκι και το τελευταίο πριν πάρεις στα χέρια σου το γαλλικό"

Καλώς όρισες.

Φαίνεσαι καλός χαρακτήρας... δε νομίζω να σου έρθει ποτέ να πεις τίποτα στο στυλ "είσαι απόλυτος!", ε; ε; λέω γω τώρα... μήπως...

Έχεις δίκιο, άλλωστε υπάρχει και σχετικό post με url's που μπορείς να κατεβάσεις S/M.
Καμιά φορά είναι εκπληκτικό : για παράδειγμα το service manual της DL650 λέει ότι την αλυσίδα την καθαρίζουμε μόνο με κηροζίνη και την λαδώνουμε μόνο με βαρύ λάδι (πχ 70) και ποτέ με σπρέυ...

SPORAKIAS
18/07/2006, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από billpos
Παίδες η λύση είναι μία : σηκώνεις τα μανίκια και κάνεις μόνος σου ότι μπορείς στην αρχή , και με τον καιρό βελτιώνεσαι.

ΣΩΩΩΩΣΤΟΟΟΟΟΟΣ;) .ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΟΡΕΞΗ, ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΕΜΠΕΛΗΣ ΚΑΙ ΠΙΑΝΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΟ 636 ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ, ΤΗΝ ΝΤΙΖΑ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ, ΛΑΔΙΑ , ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΚΑ(ΖΕΛΑΤΙΝΑ,ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ) Κ.Λ.Π ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΣ.ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ OYTE KAN ME ΦΙΛΟ.ΜΟΝΟ ΛΙΓΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ MANUAL.ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΕΝΔΩΤΕΡΑ!!!ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΣΠΑΤΕΥΩ ΤΟΥ ΚΟΛΛΗΤΟΥ ΜΟΥ ΤΟ Κ4

tsiros_temp
18/07/2006, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra

παύση, αεροπλάνο, πλατάγιασμα, βύσσινο



:wave2:

μπιφτέκι, αλυσσοπρίονο, τεθωρακισμένη γαρίδα σαγανάκι.

:wacko:

TROOPER
23/07/2006, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον απόλυτο γιατί απολυταρχικά απολύει που και που μερικά απωλεσθέντα που απόλυτα αποτελούν με τα απολείμματα τα λοιπά ολότελα μακρυά από τα λύμματα...

παύση, αεροπλάνο, πλατάγιασμα, βύσσινο



:wave2:


:a018: :a018: :a018:

tsiros_temp
23/07/2006, 19:13
.


56205

tsiros_temp
23/07/2006, 19:16
..


56206

tsiros_temp
23/07/2006, 19:16
...


56207