PDA

View Full Version : Innova 125 ΑΠΟΤΥΧΙΑ



Σελίδες : [1] 2

ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
17/07/2006, 23:20
ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 7 ΜΗΝΕΣ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΑΠΙ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ, ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ 2100 ΠΗΓΕ ΣΥΝΟΛΟ!!ΛΟΓΩ HONDA ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΑΜ ΔΕ :nono: ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΤΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ, ΑΛΛΑΖΩ ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 1200χλμ ΔΥΝΑΜΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ (ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΑΝΗΦΟΡΕΣ)ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΝΩ ΤΟΥ ΡΥΘΜΙΣΑ ΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΜΟΥ ΣΒΗΝΕΙ!!!!!!!!ΜΕ ΝΕΚΡΑ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΜΑΞΙΑ ΜΕ ΛΙΓΑ χλμ ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ ΕΝΝΟΩ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΜΑΞΙΑ. :mad: ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΠΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 120χλμ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ ΣΤΑ ΝΕΡΑ ΦΕΥΓΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΕΟΝ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΑΠΙΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΑΡΚΕΣ.ΕΙΜΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟΣΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

zolotas
17/07/2006, 23:29
παρε ενα αυτοματο να ησυχασεις .......typhoon 125 σε νησια ,ανηφορες ,διπλος με πραγματα εδω και 7 χρονια .....και ο κινητηρας μια χαρα παει ακομη .Αν αλλαζα παλι το ιδιο θα επαιρνα.

ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
17/07/2006, 23:37
ΤΟ ΞΕΝΕΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΟ ASTREA GRAND ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΚΛΕΨΑΝΕ ΤΟ ΙΝΝOVA ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ. ΛΕΦΤΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΕΧΩ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΩ ΠΑΠΙ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΖΕΥΩ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤDM TO 1000 ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΞΟΔΑ!! ΣΛΟΥΡΠ! ΟΥΦ!

Draculas-GR
18/07/2006, 02:06
Αν το πουλήσεις ποσο πιάνει? (με εγγύηση ακόμα, κτλ)
δώστο και πάρε πάλι Astrea, ή kazer..

topmar
20/07/2006, 19:43
Kαλησπέρα.

Τόσο "μάπα" το "καρπούζι" φίλε μου?? Εγώ είμαι ένας υποψήφιος αγοραστής παπιού και ήταν μια από τις επιλογές μου και το εν λόγω αλλά λόγω υπερβολικού κόστους & ξεπερασμένου πίσω ταμπούρου αποκλείστηκε!

Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=22181) (στο ίδιο φόρουμ) που συζητάμε για παπιά πρός αγορά...

adam_tsouk
20/07/2006, 22:09
όταν κάποιοι το αναφέρανε λέγαμε μακρυα....


"χοντα αξιοπιστια" ε?


δυστυχως αλλα τη φημη (και ηταν και γεγονος) που ειχε η χοντα στα παπια να τη ξεχασει......

gcrook
20/07/2006, 22:40
Αμα λεμε οτι πολλες παρτιδες εχουν παρουσιασει ΦΡΙΧΤΑ προβληματα αξιοπιστιας....:sad:

MvP
21/07/2006, 13:03
Egw pali to exw to papi 3 xronia kai den exei vgalei tipota!

Oso gia tis anhfores mia xara paei alla ta ps tou vgainoun stis psiles strofes!

Twra gia to svhsimo kai emena mou to kanei eidika otan to skizw kai stamataw sto fanari, thn wra pou paw na to anoixw svhnei.. Genikotera svhnei otan kanw apotoma anoigmata sto gazi me polu mikres taxithtes ews 8km/h!

Gia ta plastika pas sthn antiproswpia kai sou vazoun ena sfougari dwrean!

Alx 84
21/07/2006, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
ΤΟ ΞΕΝΕΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΟ ASTREA GRAND ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΚΛΕΨΑΝΕ ΤΟ ΙΝΝOVA ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ. ΛΕΦΤΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΕΧΩ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΩ ΠΑΠΙ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΖΕΥΩ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤDM TO 1000 ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΞΟΔΑ!! ΣΛΟΥΡΠ! ΟΥΦ!

Το Astrea Grand και Supra ήταν απίστευτα παπιά.

Το Innova είναι σκέτη αποτυχία...:yuck:

εδώ, αν το αφήσεις για 2 μέρες , θέλει 20 μανιβελιές για να πάρει μπρος.:look:

MvP
21/07/2006, 15:43
αν το αφήσεις για 2 μέρες , θέλει 20 μανιβελιές για να πάρει μπρος.:look: [/B]

Kai poios o logos na xrhsimopoihseis th manivela?

yiagt
22/07/2006, 09:41
Εγώ το innova το έχω 5 περίπου μήνες κ έχω γράψει γύρω στα 3.600 km. μέχει βγάλει ασπροπρόσωπο κ δεν έχει παρουσιάσει ουσιαστικά προβλήματα. αν σε κάποιους ενοχλούν κάποιοι τριγμοί στο φανάρι (οι οποίοι εξαφανίστηκαν μετά απο σιλικόνη που έβαλα απλά κ εύκολα) ή οι ρεπριζ που έχει δικάβαλο στις χαμηλές στροφές εντάξει..ας ψάξουν για καμια mercedes και θα λυθουν τα προβλήματά τους.
Ο κινητήρας του είναι αξιόπιστος κ γενικά σαν σύνολο μου εμπνέει απόλυτη σιγουριά.μέσα στην πόλη δεν υπάρχει παπί πιο γρήγορο κ πιο ευέλικτο.
δεν έχω μετανιώσει ούτε στο ελάχιστο για την αγορά του κ ο μόνος λόγος που θα το πουλήσω είναι για να αγοράσω μεγάλη μηχανή (έχει κ υψηλή αξία μεταπώλησης)

THEOD
22/07/2006, 09:46
Εχω ακούσει από γνωστό μου "παπομάστορα" ότι το Ινόβα παρουσιάζει προβλήματα στην μπιέλα και στα ρουλεμάν στροφάλου μόλις ξεπεράσει τα 10000 χιλμ, πέρα από την γενικότερη φθηνή του κατασκευή....

Μωρέ Κινέζικο και πάλι κινέζικο....τουλάχιστον αυτά τα πληρώνεις φθηνότερα και δεν κρύβουν την καταγωγή τους....:D

alex14
22/07/2006, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εχω ακούσει από γνωστό μου "παπομάστορα" ότι το Ινόβα παρουσιάζει προβλήματα στην μπιέλα και στα ρουλεμάν στροφάλου μόλις ξεπεράσει τα 10000 χιλμ, πέρα από την γενικότερη φθηνή του κατασκευή....

Μωρέ Κινέζικο και πάλι κινέζικο....τουλάχιστον αυτά τα πληρώνεις φθηνότερα και δεν κρύβουν την καταγωγή τους....:D

Τα ιδια ακριβως εχω ακουσει και εγω και μαλιστα το εχω διασταυρωσει με μαγαζι με ανταλακτικα. Οι μπιελες φευγουν σαν ζεστα κουλουρια.

620
22/07/2006, 13:52
Paidia to sygkekrimeno exei konti diadromi strofalompieles gi ayto kai ta problimata se sxesi me paliotera montela.
Supra kai pali Supra.Mporei na trizoun ta plastika tous alla to prwto pou eixa ebgale 93.000 XWRIS KAMIA BLABI kai twra exw to deytero opou kai ayto exei idi 45.000 xlm ftou ftou .

MvP
22/07/2006, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εχω ακούσει από γνωστό μου "παπομάστορα" ότι το Ινόβα παρουσιάζει προβλήματα στην μπιέλα και στα ρουλεμάν στροφάλου μόλις ξεπεράσει τα 10000 χιλμ, πέρα από την γενικότερη φθηνή του κατασκευή....

Μωρέ Κινέζικο και πάλι κινέζικο....τουλάχιστον αυτά τα πληρώνεις φθηνότερα και δεν κρύβουν την καταγωγή τους....:D

Meta apo 40000km kai arketo skisimo den exei vgalei oute mpiela oute tpt!

Iswn na vgikan elatwmatikes partides!:confused: :wave2:

Georg_
22/07/2006, 16:45
Έχω κάνει πάνω από 15.000 χλμ με το innova και η μηχανή δεν έχει βγάλει ζημιά. Τα σβησίματα όταν ανοίγω απότομα το γκάζι μου τα κάνει κι εμένα κάποιες φορές και είναι πολύ ξενέρομα. Όσον αφορά τις ζημιές στο μοτέρ παίζει ρόλο και αν το σκίζει κανείς ή όχι. Η Honda πάντως θα μπορούσε να βγάλει πολύ καλύτερο παπί απ'το innova. Ειδικά όσον αφορά το γκάζι στις ανηφόρες και με δεύτερο άτομο είναι πολύ πίκρα η κατάσταση. Πήγα να κάνω προσπέρασμα σε ανηφορικό δρόμο με δεύτερο άτομο και από ένα σημείο και μετά το μηχανάκι δεν επιτάχυνε (είχα δευτέρα και πήγαινα με 40-45 περίπου)!! Στο τσακ γλύτωσα το τρακάρισμα γιατί από το αντίθετο ρεύμα ερχόταν και άλλο όχημα και ευτυχώς χώρεσα ανάμεσα στα 2 αυτά οχήματα (2 λεωφορεία!!). Από τότε τα προσπεράσματα με το innova κομμένα!

THEOD
24/07/2006, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georg_
Πήγα να κάνω προσπέρασμα σε ανηφορικό δρόμο με δεύτερο άτομο και από ένα σημείο και μετά το μηχανάκι δεν επιτάχυνε (είχα δευτέρα και πήγαινα με 40-45 περίπου)!! Στο τσακ γλύτωσα το τρακάρισμα γιατί από το αντίθετο ρεύμα ερχόταν και άλλο όχημα και ευτυχώς χώρεσα ανάμεσα στα 2 αυτά οχήματα (2 λεωφορεία!!). Από τότε τα προσπεράσματα με το innova κομμένα!


Ελα ρε φίλε....
Παπί με 2 άτομα σε ανηφορικό δρόμο και είχες την απαίτηση να προσπεράσεις ????
Κάπου το έχεις παρεξηγήσει το θέμα...

MvP
24/07/2006, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Ελα ρε φίλε....
Παπί με 2 άτομα σε ανηφορικό δρόμο και είχες την απαίτηση να προσπεράσεις ????
Κάπου το έχεις παρεξηγήσει το θέμα...

Swsto kai auto alla egw pou to exw dokimasei me to innova mia xara paei!

Pisteuw oti o filos den eixe anevasei stofes ston kinhthra kai to innova xupnaei psila!

:beer: :wave2:

nassosxlvbros
24/07/2006, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εχω ακούσει από γνωστό μου "παπομάστορα" ότι το Ινόβα παρουσιάζει προβλήματα στην μπιέλα και στα ρουλεμάν στροφάλου μόλις ξεπεράσει τα 10000 χιλμ, πέρα από την γενικότερη φθηνή του κατασκευή....

Μωρέ Κινέζικο και πάλι κινέζικο....τουλάχιστον αυτά τα πληρώνεις φθηνότερα και δεν κρύβουν την καταγωγή τους....:D




....στο γκαραζ παντως ειναι 2 ινοβα και ταχουν κουριερ...και τα δυο ειναι με καμια 45αρια χιλιαδες κμ,ολη μερα στο πολεμο κρυο ζεστη κλπ και δεν εχουν κανει τσικ...περαν ενος τυπικου σερβις (ο ενας το κανει και μονος του) δεν εχουν ζητησει τιποτα....ουτε στροφαλα ουτε μπιελες ουτε ραδιο αρβυλες....ρε μαγκες το καλυτερο με το χειροτερο παπι εχει διαφορα 1000€ (τα μισα ευρω)....λετε να μην πιανουν τοπο;
και για τα αστρεα λεγαν παλιοτερα,και γιατα καζε αρ και τα γιαμαχα...ε καντε δημοψηφισμα ποιο ειναι καλυτερο....:wave2:

nassosxlvbros
24/07/2006, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 7 ΜΗΝΕΣ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΑΠΙ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ, ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ 2100 ΠΗΓΕ ΣΥΝΟΛΟ!!ΛΟΓΩ HONDA ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΑΜ ΔΕ :nono: ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΤΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ, ΑΛΛΑΖΩ ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 1200χλμ ΔΥΝΑΜΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ (ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΑΝΗΦΟΡΕΣ)ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΝΩ ΤΟΥ ΡΥΘΜΙΣΑ ΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΜΟΥ ΣΒΗΝΕΙ!!!!!!!!ΜΕ ΝΕΚΡΑ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΜΑΞΙΑ ΜΕ ΛΙΓΑ χλμ ΜΑΝΟΥΒΡΕΣ ΕΝΝΟΩ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΜΑΞΙΑ. :mad: ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΠΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 120χλμ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ ΣΤΑ ΝΕΡΑ ΦΕΥΓΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΕΟΝ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΑΠΙΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΑΡΚΕΣ.ΕΙΜΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟΣΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

κατσε ρε αδερφε γιατι μας τρελλανες....
1.αλλαζεις λαδια καθε 1200κμ και τι μας το λες; για προβλημα;
2. σε ΟΛΑ τα μηχανακια τα πλαστικα ε,οσο να το κανεις τριζουν....σου ειπαν τη λυση...
3. το να σου σβηνει μαλλον προσπαθεις να κανεις κατι που δεν μπορει...πχ υπερβολικο γκαζι με 3η και 8 κμ...(λεω τωρα εγω)
4. λαστιχα οτι και να βαλεις στην ασφαλτο που εχουμε και παλι καλα....
5. τελικα ΠΟΣΟ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΕΙΝΑΙ:εσπασε μοτερ; τρυπησε η εξατμιση καιει βενζινη/λαδια;χαλανε τα ηλεκτρικα;

αν θες κατι αλλο πιο σοβαρο σε βλαβη να μας πεις εχει καλως γιατι κατι εδω κατι δε κολλαει....αλλωστε γι αυτο υπαρχουν οι εγγυησεις να διορθωνουν τις μικρο/χοντροζημιες....τι σκας;:wave2: :beer:

ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
24/07/2006, 23:28
ΣΥΓΝΩΜΗ ΡΕ ΦΙΛΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΠΙΣΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΔΗΓΑΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΡΟΦΕΣΟΡΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΜΗΧΑΝΕΣ. ΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΠΑΩ ΒΟΛΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗ ΓΛΥΚΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΤΡΙΖΟΥΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ ΑΛΛΑΖΩ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΒΗΝΕΙ ΚΑΝΕ ΜΑΣ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΡΕ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΠΕΣ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΠΩΣ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ!!! ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΑ ΚΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΥΤΑ ΖΩ ΜΕ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΠΑΠΙ ΑΥΤΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΩ!!:beer:

ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
24/07/2006, 23:35
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΣΤΑ 500 ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΙ ΣΤΑ 1200 ΑΛΛΑΖΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΤΙ ΠΗΡΑ ΚΤΜ 990 ΚΑΙ ΠΑΩ ΤΑΞΙΔΙ?!?!:confused: ΟΣΟ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΑΛΛΑΞΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ!!!!ΜΕΣΑ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΑΠΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!

Georg_
24/07/2006, 23:52
To innova μπορεί να τραβάει καλύτερα στις ψηλές στροφές αλλά απο τη στιγμή που είναι μηχανάκι πόλης θα έπρεπε να τραβάει χαμηλά. Τι να το κάνεις ότι τραβάει στις ψηλές στροφές απο τη στιγμή που θα το έχεις μόνο για την πόλη! Τώρα όσον αφορά για το προσπέρασμα που ανέφερα πριν, θέλω να πω ότι το όχημα μπροστά μου πήγαινε κάτω απο 40 χλμ και ο δρόμος ήταν μεγάλος γι αυτό πήγα να το περάσω, απλά το innova άμα έχεις δεύτερο άτομο και είσαι και σε ανηφορικό δρόμο δεν τραβάει ούτε χαμηλά ούτε ψηλά ούτε πουθενά, το πάθημα έγινε μάθημα! Όποιος πάρει innova καλά θα κάνει να υπολογίζει κι ένα ποσό για "φτιάξιμο", απ'ότι ξέρω αν του αλλάξεις κάποια γρανάζια και εξάτμιση τραβάει αρκετά καλύτερα. Εγώ στο δικό μου δεν του αλλάζω τίποτα γιατί εδώ και καιρό έχω σταματήσει να βάζω δεύτερο άτομο και μέσα στην πόλη πηγαίνω πολύ αργά οπότε δεν χρειάζεται .

kostisthegreek
31/07/2006, 22:12
α) Θέλει πάντα ζέσταμα όταν είναι κρύο το μοτέρ.

β) Οχι απότομο άνοιγμα του γκαζιού από στάση για να μην σβήνει.

γ) Οχι φθηνιάρικα παπίσια λάδια, κάτι καλύτερο ζητάει το innova.

nassosxlvbros
31/07/2006, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
ΣΥΓΝΩΜΗ ΡΕ ΦΙΛΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΠΙΣΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΔΗΓΑΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΡΟΦΕΣΟΡΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΜΗΧΑΝΕΣ. ΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΠΑΩ ΒΟΛΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗ ΓΛΥΚΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΤΡΙΖΟΥΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ ΑΛΛΑΖΩ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΒΗΝΕΙ ΚΑΝΕ ΜΑΣ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΡΕ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΠΕΣ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΠΩΣ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ!!! ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΑ ΚΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΥΤΑ ΖΩ ΜΕ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΠΑΠΙ ΑΥΤΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΩ!!:beer:



Κατ αρχην χαλαρωσε!μοτοφορουμ ειναι κι αν θες να κανεις τη δυσφημιση σου καφτο απεξω απο το Σαρακαη να τελειωνεις...ακρη προσπαθουμε να βγαλουμε,μη μας τη λες κιολα!αρχικα απο στρωσιμο πως τα πηγες το στρωσες σωστα η οχι;και δεν εννοω ευλαβικα....;)
για σβησιματα κατι ακουγεται αλλα σε πολλες μαρκες παπιων οχι μονο ινοβα,αλλα να τσιμπαει λαδι δε τοχω ματακουσει,και αλλαγη στα 1500 ουτε καθαροαιμο εντουρο ναταν...τοσο λεει το μανουαλ;
θα μου πεις παιζει ρολο και το σερβις που κανεις....αν εχεις πεσει σε σκιτζη....τεσπα,αδερφε δεν ειναι φυσιολογικο να σου κανει τετοια τοσα ινοβα βλεπω και αλλα τοσα ρωταω και ολοι εχουν μηδεν προβληματα...αρα: η ζητας υπερβολες,η τα λες ολιγον υπερβολικα η το σερβις που πας δεν κανει κατι σωστο...ινοβα δεν εχω αλλα το να λες για κατι μαπα μονο εσυ και κανεις αλλος....κατι παιζει...γιααα ψαχτο καλυτερα,πες μας λεπτομερειες και γραφε με μικρα οχι κεφαλαια.Κι αν θες μαστορα επισημο και σωστο (που ανοιγει το βιβλιαρακι και οχι στο περιπου να ρυθμισει βαλβιδες,και σε αφηνει να βλεπεις κι οχι "αστο κι ελα αυριο")στειλε πμ να σε πω (ντρεπεται να του κανω διαφημιση...:lol: ) αυτααα αντε να δουμε τιθα γινει με αυτα τα παπια...:beer:

ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
02/08/2006, 18:17
Ο ΣΥΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΑΙΜΟΥΔΙΕΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΓΝΩΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΑΡΤΙΔΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟ ΕΣΤΡΩΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΩ ΣΑΝ ΜΩΡΟ ΤΑ ΣΒΗΣΙΜΑΤΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΟ!! ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ ΤΣΑΝΤΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΗ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ:beer: ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ HONDA ΠΑΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΖΙΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΟ.ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΠΙ ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ ΕΚΕΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΠΟΙΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΠΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΜΟΝΕΛΑ πχ.ASTREA ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΖΗΜΙΑΡΙΚΟ.ΣΕ ΦΙΛΟ ΒΑΡΕΣΕ ΜΠΙΕΛΑ ΣΤΑ 15000χλμ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΕ ΛΑΔΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΙΓΕ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?

MvP
02/08/2006, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
Ο ΣΥΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΑΙΜΟΥΔΙΕΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΓΝΩΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΑΡΤΙΔΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟ ΕΣΤΡΩΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΩ ΣΑΝ ΜΩΡΟ ΤΑ ΣΒΗΣΙΜΑΤΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΟ!! ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ ΤΣΑΝΤΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΗ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ:beer: ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ HONDA ΠΑΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΖΙΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΟ.ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΠΙ ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ ΕΚΕΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΠΟΙΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΠΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΜΟΝΕΛΑ πχ.ASTREA ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΖΗΜΙΑΡΙΚΟ.ΣΕ ΦΙΛΟ ΒΑΡΕΣΕ ΜΠΙΕΛΑ ΣΤΑ 15000χλμ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΕ ΛΑΔΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΙΓΕ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?

Gia na mhn sou svhnei polu apla anevazeis to reladi!

Otan les kaiei ladia ti ennoeis?

ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
02/08/2006, 18:28
ΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΠΟΥΖΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΜΠΟΥΖΙ ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΑ ΠΑΛΙ ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΕΝΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩΩΩΩΩ:confused: ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΕΝΟΟΩ ΟΤΙ ΤΟΥ ΑΛΛΑΖΩ ΛΑΔΙΑ CASTROL ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΣΤΑ 500xλμ ΠΟΥ ΤΣΕΚΑΡΩ ΘΕΛΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΠΟΛΥ!!:bigcry:

MvP
02/08/2006, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
ΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΠΟΥΖΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΜΠΟΥΖΙ ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΑ ΠΑΛΙ ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΕΝΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩΩΩΩΩ:confused: ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΕΝΟΟΩ ΟΤΙ ΤΟΥ ΑΛΛΑΖΩ ΛΑΔΙΑ CASTROL ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΣΤΑ 500xλμ ΠΟΥ ΤΣΕΚΑΡΩ ΘΕΛΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΠΟΛΥ!!:bigcry:

Emena mou esvhne arketes fores sta fanaria, alla apo otan anevasa to reladi telos ta svhsimata.. kanonika!

Emena pali den thelei polu sumplirwma kai eidika me thn xrhsh pou tou kanw!


Den xerw giati sou ekatse etsi file!

Draculas-GR
03/08/2006, 01:57
Πάντως κρίμα για την honda.. ήταν υποψήφιο προς αγορά το Innova, μαζί με το spyke της Kymko. τελικά δεν πήρα κανένα, αλλα το Innova το είχα σε πολύ μεγαλύτερη εκτίμηση..:uplate:

ioannou_b
04/08/2006, 02:49
Δεν θελω ν'ακουω τετοια πραγματα βρε παιδια,οσους φιλους εχω με ιννοβα δεν εχουν το παραμικρο προβλημα.Θα το πω και παλι οπως το εχω πει σε πολλους :οι μικροι κινητηρες θελουν καλο στρωσιμο και εννοω πρωτη αλλαγη λαδιων στα 100χιλ,μετα στα 1000,σφιξιμο κεφαλης,και οι στροφες του κινητηρα να ειναι σε λογικα πλαισια μεχρι τα 1600.Αυτο ειναι το τριτο ιννοβα που εχω και κανενα δεν μου ειχε βγαλει κανενα προβλημα.Α για κατοχους ιννοβα υπαρχει αυτο: http://zante-guide.com/honda-innova :beer:

topmar
04/08/2006, 06:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Draculas-GR
Πάντως κρίμα για την honda.. ήταν υποψήφιο προς αγορά το Innova, μαζί με το spyke της Kymko. τελικά δεν πήρα κανένα, αλλα το Innova το είχα σε πολύ μεγαλύτερη εκτίμηση..:uplate:

Καλημέρα.

Κάτι τέτοια άκουγα κι εγώ και μεταξύ Honda Innova - Kymco Spike - Modenas Kristar στα 125cc, επέλεξα & αγόρασα το Modenas:cool:

kostisthegreek
04/08/2006, 22:03
Εντάξει ρε παιδιά μην τρελενόμαστε.
Μπορεί το συγκεκριμένο μηχανάκι ή μια παρτίδα να βγήκαν ελλατωματικά αλλά όχι όλα. Τα περισσότερα innova σκίζουν.

lemmys
04/08/2006, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
Το Astrea Grand και Supra ήταν απίστευτα παπιά.

Το Innova είναι σκέτη αποτυχία...:yuck:

εδώ, αν το αφήσεις για 2 μέρες , θέλει 20 μανιβελιές για να πάρει μπρος.:look:

το Supra to eixa!!!

allaksa 3 ntepozita parakalv!!!


ASTREA GRAND DREAM
C90,50 !!!GLX

to Innova ton apetrepsa ton aderfo mou na to parei !


an kai to modenas pou xei o bro mou kai to kanw kai kammia volta einai timio mhxanaki!!

kostiZ
05/08/2006, 01:20
ΠΑΙΔΙΑ ΕΜΕΝΑ ΠΕΡΑΣΑΝΕ 2 INNOBA ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΗΤΑΝ ΧΑΛΙΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑ

beholder
05/08/2006, 09:27
και εγω innova εχω για μεσα στη πολή. Σε υποψηφιους αγοραστες το μονο που μπορω να πω ειναι ΜΑΚΡΥΑ
Τα γνωστα προβληματα ειναι το τριξιμο με τα πλαστικα που ξεφευγουν απο το συνηθισμενο των παπιων, το τριξιμο στο πισω φρενο που απλα ειναι απαραδεκτο, (λες και φρεναρει τριαξονικο θυμιζει) το προβλημα του οτι εαν το αφησεις σε ακινησια 2-3 μερες μετα για να το βαλεις μπροστα λες το δεσποτη παναγιωτη, οτι γενικα δεν τραβαει οσο θα επρεπε, οτι καιει λαδι ασυνηθιστα περισσοτερο απο οτι τα αλλα, και δεν εχει να κανει με στρωσιμο
Το παραδεχεται και η ιδια η αντιπροσωπεια οτι συμβαινει. :sick:

Τωρα εχω συναντησει και 3-4 κινητηρες καμμενους άλλα εχω επιφυλαξη για τη χρηση που του εκαναν οι πιτσιρικαδες και δεν θα το ελεγα γενικο προβλημα

Το δικο μου ητανε απο τις πρωτες παρτιδες Δεν ξερω εαν εχει αλλαξει κατι μετα, αλλα απο αυτα που ακουω μαλλον οχι
Το μηχανακι αυτο ηταν μια πληρη αποτυχια της HONDA (και ηταν ο αρχηγος στο χωρο αυτο)

Και για να προλαβω καποιους ξερολες αλλαζω παπι καθε 25.000-30.000Κλμ Το στρωσιμο εχει γινει αψογα
Εχουν περασει σχεδον ολα τα παπια απο το χερι μου και εχω σχηματισει γνωμη γι αυτα

kostisthegreek
05/08/2006, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από beholder
και εγω innova εχω για μεσα στη πολή. Σε υποψηφιους αγοραστες το μονο που μπορω να πω ειναι ΜΑΚΡΥΑ
Τα γνωστα προβληματα ειναι το τριξιμο με τα πλαστικα που ξεφευγουν απο το συνηθισμενο των παπιων, το τριξιμο στο πισω φρενο που απλα ειναι απαραδεκτο, (λες και φρεναρει τριαξονικο θυμιζει) το προβλημα του οτι εαν το αφησεις σε ακινησια 2-3 μερες μετα για να το βαλεις μπροστα λες το δεσποτη παναγιωτη, οτι γενικα δεν τραβαει οσο θα επρεπε, οτι καιει λαδι ασυνηθιστα περισσοτερο απο οτι τα αλλα, και δεν εχει να κανει με στρωσιμο
Το παραδεχεται και η ιδια η αντιπροσωπεια οτι συμβαινει. :sick:




Ελα ντε όμως που είχα κι εγώ ένα από τα πρώτα που πουληθήκαν στην Ελλάδα και ήταν σκυλί.
Το τρίξιμο στο πίσω φρένο διορθώθηκε αμέσως μετά την αλλαγή των σιαγόνων.
120+ χλμ έπιανε.
Στις ανηφόρες τράβαγε κάργα.
Εβαζε μπροστά εύκολα.
Δεν συμπλήρωσα ποτέ λάδι.
Τα πλαστικά στο τιμόνι είχαν ένα τρίξιμο.
Ολα αυτά μέχρι τα 9000 χλμ περίπου. Μετά το πούλησα και για όσο διάστημα συναντούσα τον αγοραστή δεν είχε κανένα πρόβλημα.

MvP
05/08/2006, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Ελα ντε όμως που είχα κι εγώ ένα από τα πρώτα που πουληθήκαν στην Ελλάδα και ήταν σκυλί.
Το τρίξιμο στο πίσω φρένο διορθώθηκε αμέσως μετά την αλλαγή των σιαγόνων.
120+ χλμ έπιανε.
Στις ανηφόρες τράβαγε κάργα.
Εβαζε μπροστά εύκολα.
Δεν συμπλήρωσα ποτέ λάδι.
Τα πλαστικά στο τιμόνι είχαν ένα τρίξιμο.
Ολα αυτά μέχρι τα 9000 χλμ περίπου. Μετά το πούλησα και για όσο διάστημα συναντούσα τον αγοραστή δεν είχε κανένα πρόβλημα.

+1:beer:

Georg_
06/08/2006, 00:36
Όσους ξέρω και έχουν innova δεν μου έχει πεί κανένας τους ότι χάνει λάδια και ούτε έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο και στο δικό μου. Κάθε 2.500 χλμ αλλάζω λάδια και δεν έχω πρόβλημα. Όσον αφορά το γκάζι όμως πολλοί είναι απογοητευμένοι απο το γεγονός ότι είναι πολύ αργόστροφο. Μέχρι να ανεβάσει στροφές και να ξεκινήσει να τραβάει σου βγάζει την Παναγία (ειδικά η δεύτερη ταχύτητα είναι πολύ μούφα!) και αυτό μέσα στην πόλη που χρειάζεται να κινείται κανείς ευέλικτα είναι πολύ ξενέρωμα!

MvP
06/08/2006, 01:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georg_
Όσους ξέρω και έχουν innova δεν μου έχει πεί κανένας τους ότι χάνει λάδια και ούτε έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο και στο δικό μου. Κάθε 2.500 χλμ αλλάζω λάδια και δεν έχω πρόβλημα. Όσον αφορά το γκάζι όμως πολλοί είναι απογοητευμένοι απο το γεγονός ότι είναι πολύ αργόστροφο. Μέχρι να ανεβάσει στροφές και να ξεκινήσει να τραβάει σου βγάζει την Παναγία (ειδικά η δεύτερη ταχύτητα είναι πολύ μούφα!) και αυτό μέσα στην πόλη που χρειάζεται να κινείται κανείς ευέλικτα είναι πολύ ξενέρωμα!

Mhn xexnas omws oti h 2h taxuthta vgazei 80km/h opote logiko einai otan kaneis allagh apo prwth se deutera me 20km/h na mhn travaei mia!


Eipame to innova douleuei kala stis psiles strofes!

el_mojito
11/08/2006, 19:41
...το θεμα ειναι οτι σλογκαν ''χοντα ολο προσοντα'' χρονια αποτελει πανακεια για τους απανταχου χοντακηδες.Χοντα να'ναι κι οτι να'ναι.Πανε αυτα παιδες...ξεχαστε τα.Μιλαω για τα μικρα μηχανακια (παπια-σκουτερ).
Ειδικα αυτο το innova...τι'ναι αυτο ρε σεις?Σταματαει και κανει λες και ακους νταλικα!Ασε πια αυτα τα πλαστικα του.Για κινητηρα και σβησιματα που λετε πολλοι δεν ξερω δεν εχω γνωμη.
Αυτο που ξερω ειναι οτι ισως θα'πρεπε να'μαστε πιο open minded και να μη μενουμε πια στις ετικετες.Σαφως το innova δε θα επρεπε να εχει χειροτερη ποιοτητα κατασκευης απο το modenas-εχει βαρια κληρονομια.Ομως ετσι ειναι.
Εγω αγορασα ενα SYM HD 200 το καινουριο με τα δυο δισκοφρενα.Οσοι οσοι αναρωτιεστε ''μα καλα SYM πηγε και πηρε το ατομο'' σας απαντω: ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΧΑΝΕΤΕ!!!

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ!! :beer:

kostisthegreek
11/08/2006, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_mojito
...το θεμα ειναι οτι σλογκαν ''χοντα ολο προσοντα'' χρονια αποτελει πανακεια για τους απανταχου χοντακηδες.Χοντα να'ναι κι οτι να'ναι.Πανε αυτα παιδες...ξεχαστε τα.Μιλαω για τα μικρα μηχανακια (παπια-σκουτερ).
Ειδικα αυτο το innova...τι'ναι αυτο ρε σεις?Σταματαει και κανει λες και ακους νταλικα!Ασε πια αυτα τα πλαστικα του.Για κινητηρα και σβησιματα που λετε πολλοι δεν ξερω δεν εχω γνωμη.
Αυτο που ξερω ειναι οτι ισως θα'πρεπε να'μαστε πιο open minded και να μη μενουμε πια στις ετικετες.Σαφως το innova δε θα επρεπε να εχει χειροτερη ποιοτητα κατασκευης απο το modenas-εχει βαρια κληρονομια.Ομως ετσι ειναι.
Εγω αγορασα ενα SYM HD 200 το καινουριο με τα δυο δισκοφρενα.Οσοι οσοι αναρωτιεστε ''μα καλα SYM πηγε και πηρε το ατομο'' σας απαντω: ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΧΑΝΕΤΕ!!!

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ!! :beer:


Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει?

topmar
11/08/2006, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει?

.....και πόσο κόστισε η αγορά του????

oiko1979
19/08/2006, 13:31
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Εγω έχω ένα INNOVA 04 με 27000χλμ για τις καθημερινές μετακινήσεις και το χω σκυλομετανιώσει.Συνεχή τριξίματα των πλαστικών,ιδιαίτερα του μπροστινού φαναριού στο οποίο ότι και τροποποιήσεις να έκανα πχ σιλικόνη,λάστιχο δεν υπήρχε βελτίωση.Στις αρχές κυρίως για να πάρει μπροστά έκανα τάμα ενώ τώρα αν το αφήσω 2,3 μέρες πρέπει να ρίξω 10 μανιβελιές για να πάρει μπρος.
Το πίσω φρένος μουγκρίζει σα να σταματάει κανα άρμα και το χειρότερο από όλα???Μπιέλα και ρεκτιφιέ στα 20000 ενώ τα λάδια τα άλλαζα κάθε 2000χλμ ΑΥΣΤΗΡΩΣ...
Είχα το ASTREA GRAND καμμία με καμμία σχέση και μάλλον στη πολύ καλή παρακαταθήκη που είχαν αφήσει αυτα τα μηχανάκια οφείλει τις καλές πωλήσεις του το INNOVAKI.Βέβαια ήταν από τα πρώτα οπότε στα επόμενα ενδεχομένως κάποια από αυτά τα προβλήματα να έχουν αντιμετωπιστεί...

topmar
19/08/2006, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από oiko1979
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Εγω έχω ένα INNOVA 04 με 27000χλμ για τις καθημερινές μετακινήσεις και το χω σκυλομετανιώσει.Συνεχή τριξίματα των πλαστικών,ιδιαίτερα του μπροστινού φαναριού στο οποίο ότι και τροποποιήσεις να έκανα πχ σιλικόνη,λάστιχο δεν υπήρχε βελτίωση.Στις αρχές κυρίως για να πάρει μπροστά έκανα τάμα ενώ τώρα αν το αφήσω 2,3 μέρες πρέπει να ρίξω 10 μανιβελιές για να πάρει μπρος.
Το πίσω φρένος μουγκρίζει σα να σταματάει κανα άρμα και το χειρότερο από όλα???Μπιέλα και ρεκτιφιέ στα 20000 ενώ τα λάδια τα άλλαζα κάθε 2000χλμ ΑΥΣΤΗΡΩΣ...
Είχα το ASTREA GRAND καμμία με καμμία σχέση και μάλλον στη πολύ καλή παρακαταθήκη που είχαν αφήσει αυτα τα μηχανάκια οφείλει τις καλές πωλήσεις του το INNOVAKI.Βέβαια ήταν από τα πρώτα οπότε στα επόμενα ενδεχομένως κάποια από αυτά τα προβλήματα να έχουν αντιμετωπιστεί...

Ξανα-ευτυχώς που ΔΕΝ αγόρασα το INNOVA και κατέληξα στο MODENAS!:sun:

ΙΠΠΕΑΣ
19/08/2006, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από oiko1979
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Εγω έχω ένα INNOVA 04 με 27000χλμ για τις καθημερινές μετακινήσεις και το χω σκυλομετανιώσει.Συνεχή τριξίματα των πλαστικών,ιδιαίτερα του μπροστινού φαναριού στο οποίο ότι και τροποποιήσεις να έκανα πχ σιλικόνη,λάστιχο δεν υπήρχε βελτίωση.Στις αρχές κυρίως για να πάρει μπροστά έκανα τάμα ενώ τώρα αν το αφήσω 2,3 μέρες πρέπει να ρίξω 10 μανιβελιές για να πάρει μπρος.
Το πίσω φρένος μουγκρίζει σα να σταματάει κανα άρμα και το χειρότερο από όλα???Μπιέλα και ρεκτιφιέ στα 20000 ενώ τα λάδια τα άλλαζα κάθε 2000χλμ ΑΥΣΤΗΡΩΣ...
Είχα το ASTREA GRAND καμμία με καμμία σχέση και μάλλον στη πολύ καλή παρακαταθήκη που είχαν αφήσει αυτα τα μηχανάκια οφείλει τις καλές πωλήσεις του το INNOVAKI.Βέβαια ήταν από τα πρώτα οπότε στα επόμενα ενδεχομένως κάποια από αυτά τα προβλήματα να έχουν αντιμετωπιστεί...

Όλα τα προβλήματα που λες έχουν παρουσιαστεί κατά καιρούς σε όλα τα προηγούμενα μοντέλα της honda.

Λόγου χάρη, στο δικό μου έχω αλλάξει 1 φορά τεπόζιτο, ενώ άλλοι που ρώτησα στο δρόμο έχουν αλλάξει μέχρι και 3 φορές. :sick: Δεν μιλάω για τα πλαστικά. Την ποδιά την έχω πετάξει από τα 2200χλμ όταν ακόμα έστρωνε.

Έχω βάλει πατάτα τακάκια και μουγκρίζει σαν τον καρβουνιάρη που πήγαινε Έβρο αλλά όταν έβαλα καλύτερο και πιο μαλακό τακάκι δεν έκανε θόρυβο.

Έχω αλλάξει δύο φορές το φανάρι γιατί έσπασε από τις βάσεις του όταν έσκαγα σε λακούβες.

Το μόνο που δεν δικαιολογώ και συμφωνώ μαζί σου είναι η μπιέλα. :uplate:

Zzz750
19/08/2006, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiagt
Εγώ το innova το έχω 5 περίπου μήνες κ έχω γράψει γύρω στα 3.600 km. μέχει βγάλει ασπροπρόσωπο κ δεν έχει παρουσιάσει ουσιαστικά προβλήματα. αν σε κάποιους ενοχλούν κάποιοι τριγμοί στο φανάρι (οι οποίοι εξαφανίστηκαν μετά απο σιλικόνη που έβαλα απλά κ εύκολα) ή οι ρεπριζ που έχει δικάβαλο στις χαμηλές στροφές εντάξει..ας ψάξουν για καμια mercedes και θα λυθουν τα προβλήματά τους.


Μα σοβαρα μιλαμε?:eek: Πεπνεις παπι για να εχεις δυναμη ψηλα?:eyepop: Ο Χριστος και οι δωδεκα αποστολοι!....ολοι μαζι!
Θα βγεις εθνικη και θες δυναμη ψηλα ή μονο για κοντρες το πηρες!
Ελεος και ημαρτον! Εγω εκτος της μηχανης εχω ενα Astrea Grend 10 χρονων...και ναι...μπορω να πω με σιγουρια οτι με εχει βγαλει ασπροπροσωπο και το μονο που θελει ειναι λαδια βενζινα και φιλτρα!
2100 ευρω για παπακι? Οχι ρε παιδια!Και Ferrari ηταν (η εταιρια που το κατασκευαζε) δε θα το επερνα!Μεχρι 1500 καλα ειναι!
:beer:

makis206
19/08/2006, 19:34
Θα συμφωνήσω για τις ζημιές που έχουν περάσει μερικοί με το Innοva τους, έχω περάσει από 3 και έχω ακούσει και ζήσει αυτά τα προβλήματα περισσότερο όμως απο εμπειρίες άλλων τουλάχιστον όσο αναφορά τις μεγάλες ζημιές.

Τα πλαστικά στο τιμόνι τρίζουν σε όλα !
(όπως και στο Astrea, όπως και στο Supra)

Τα ταμπούρα τρίζουν στα περισσότερα !

Τα προβλήματα στον κινητήρα είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό στα τόσες χιλιάδες κομμάτια που πουλήθηκαν.

Ένα πράγμα όμως που δεν θα πρέπει να απασχολεί κανέναν, είναι οι μακρυές σχέσεις του Innova και η μηδαμινή του ροπή χαμηλά.

Απλώς αλλάζει το μπροστινό γρανάζι των 14 δοντιών με ένα των 13 !

Το μηχανάκι γίνεται ΆΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ !

-Τραβάει απο πολύ χαμηλότερα.

-Οι σχέσεις κονταίνουν όσο ακριβώς χρειάζεται ένα παπί για να έχει ΚΑΙ νεύρο αλλά ΚΑΙ καλύτερη τελική αφού δεν αφήνει την 4η να κρεμάσει !

Αρκεί να σας πω οτι σε ευθεία έβλεπα κάτι περισσότερο από 115 χλμ/ώρα με το εργοστασιακό γρανάζωμα και η 4η του δεν γέμιζε ποτέ !

Με το κοντύτερο γρανάζωμα βλέπω 125 σχεδόν άνετα και νομίζω οτι θα γράψει και περισσότερο !

Κόστος ; 3 Ευρώ.
Xρόνος αντικατάστασης ; 10 λεπτά με το τέντωμα της αλυσίδας.

Δοκιμάστε το και βρείτε μου μετά ένα παπί μεταξύ Modenas, Yamaha, Kawasaki και Suzuki που να πουλιέται σήμερα καινούργιο και να πηγαίνει καλύτερα.

Έχω περάσει και από το Astrea και από το Supra και όπως ξαναείπα αυτή τη στιγμή έχω το 3ο Innova στα χέρια μου.

Και για να ξεκαθαρίσω, τα προηγούμενα δύο Innova δεν τα πούλησα λόγω ζημιών. Το πρώτο το έδωσα στον πατέρα μου για να του φάω το AX-1:lol: το οποίο κρατάει μέχρι σήμερα με 30000χλμ και χωρίς κανένα πρόβλημα εκτός από τα τριξήματα στο τιμόνι και το ταμπούρο.
Παράλληλα με το ΑΧ-1 πήρα άλλο ένα καινούργιο Innova το οποίο το πούλησα μαζί με το AX για να πάρω το Transalp, και παράλληλα με το Transalp πήρα και το τρίτο το οποίο κρατάω μέχρι σήμερα.

Συμφωνώ οτι το Innova έχει παρουσιάσει περισσότερα προβλήματα από οποιοδήποτε άλλο παπί της Ηοnda.

Δεν υπάρχουν όμως προβλήματα στα Modenas ; Ούτε στα Crypton ; Ούτε στα Kaze-R ; Ούτε στα Shogun ;

Ας φτάσουν τις πωλήσεις του Innova και βλέπουμε τι γίνεται τότε.

:beer: :smokin: :beer:


58598

makis206
19/08/2006, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δεν υπάρχουν όμως προβλήματα στα Modenas ; Ούτε στα Crypton ; Ούτε στα Kaze-R ; Ούτε στα Shogun ;

Να συμπληρώσω και τα λίγα που ξέρω κι έχω ζήσει για τα υπόλοιπα παπιά;

Είναι λίγες οι γνώσεις μου πάνω σε αυτά αλλά η πόλη των Χανίων που βρίσκομαι είναι πνιγμένη στα Honda και αρκετά Modenas.

Modenas λοιπόν:

Όσο "σκυλιά" κι αν τα ήξερα σε όλα αυτά τα χρόνια που κυκλοφορούν άλλο τόσο με χάλασαν όταν δυο φίλοι μου τα αγόρασαν μαζί με διαφορά ενός μηνός πριν από ένα περίπου χρόνο που είχαν βγει σε προσφορά, και αμέσως μετά το στρώσιμο αντιμετωπίζουν ακόμα προβλήματα αρρυθμίας και σβησίματος του μοτέρ με το ρελαντί σε κάτι περισσότερο απ'ότι τους το ρυθμίζει ο μάστορας.
Τυχαίο γεγονός, το δέχομαι απόλυτα.

Δεν μπορώ όμως ρε παίδες να ανοίγω τη σέλα ενός μηχανακιού -κι ας είναι και παπί- και να βλέπω τα καλώδια του κωλοφάναρου μέσα στα πλαστικά πεταμένα χύμα δίπλα στο ντεπόζιτο.. αυτή είναι η ποιότητα κατασκευής τελικά ;

Crypton:

Σκυλί νούμερο 2. Είναι ! Μοτέρ ΆΣΠΑΣΤΟ ! Και το εννοώ !!

Προβλήματα ; Ασάφεια στις ταχύτητες, προβλήματα στο ρουλεμάν του λαιμού, στον ατέρμωνα, στο ρουλεμάν του στροφάλου και στραβώματα στις δισκόπλακες. Αυτά έχω ακούσει και διαβάσει.
Ναι, τα πλαστικά του δεν θα τρίξουν ποτέ ! Έχουν την καλύτερη εφαρμογή μεταξύ τους από όλα τα υπόλοιπα παπιά της αγοράς !
Τα υπόλοιπα προβλήματα όμως ;

Έχει το Innova τέτοια προβλήματα; Κατηγορηματικά δηλώνω πως όχι, δεν αναφέρθηκαν ποτέ τουλάχιστον μέχρι σήμερα.

Για το Kaze-R δεν γνωρίζω τίποτα, τουλάχιστον στα Χανιά που μένω είναι ελάχιστα και δεν έχω ακούσει τίποτα εκτός από κάποια μικροπροβλήματα στα ηλεκρονικά και πιστεύω ότι ήταν μεμονωμένα περιστατικά.

Όλα λοιπόν έχουν κάποια αδύνατα σημεία.

Και κατά τη γνώμη μου στο Innova τουλάχιστον δεν δικαιολογούνται, στ'@@ μου τα πλαστικά αλλά γιατί να τρίζει ένα ταμπούρο σε ένα παπί του 2004/2006 όταν η ίδια εταιρία έχει βγάλει τόσα εκατομμύρια ταμπούρα και σιαγόνες σε παπιά χωρίς να σφυρίξει ποτέ κανένα ;

Όπως όμως έχoυν πουληθεί Modenas, Crypton και Kaze-R που δεν παραπονέθηκαν ποτέ, έτσι ακριβώς έχουν πουληθεί και πολλά Innova.

(σε καλό μου, αμάν έκανα να ξεφύγω απ'τα παπιά και πάλι με τα παπιά ασχολούμαι τόσο φανατικά φτου φτου φτου μου):lol: :lol:


:beer: :beer:

makis206
19/08/2006, 20:32
Πσσσ !!

Και είναι και το ομορφότερο απ'όλα !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



58601

kostisthegreek
19/08/2006, 20:37
Η πιο σωστή κουβέντα που διάβασα σ΄αυτό το θέμα:
Ας πουλήσουν και τα άλλα όσο πουλήθηκαν τα innova και τότε θα δούμε πόσα ζημιάρικα θα βγάλει το καθένα.

makis206
19/08/2006, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Η πιο σωστή κουβέντα που διάβασα σ΄αυτό το θέμα:
Ας πουλήσουν και τα άλλα όσο πουλήθηκαν τα innova και τότε θα δούμε πόσα ζημιάρικα θα βγάλει το καθένα.

Σίγουρα είναι μια σωστή κουβέντα και για να εξηγούμαι δεν την έβγαλα απ'το μυαλό μου, την έχω ακούσει πολλές φορές και για πολλές περιπτώσεις και μάλιστα αποδέχομαι οτι στην περίπτωση του Innova δεν ισχύει 100% από τη στιγμή που και στα 100 από τα 100 συγκεκριμένα παπιά τρίζουν τα πλαστικά τους στο τιμόνι και στα 90 από τα 100 τρίζουν τα ταμπούρα τους.

Είναι τα αδύναμα σημεία τους πως να το κάνουμε ; Κι όσο κι αν αποδέχομαι προσωπικά το τρίξιμο στα πλαστικά, άλλο τόσο δεν μπορώ να αποδεχτώ το τρίξιμο στα ταμπούρα !

Τι διαφορά έχει επιτέλους το ταμπούρο του Astrea και του Supra που δεν έτριξαν ποτέ ;

Η ίδια η Honda δεν θα μπορούσε να το διορθώσει μετά από τόσα χρόνια που παράγει το Innova ; Δεν έχει εντοπίσει ακόμα το πρόβλημα ;

Σίγουρα όμως το θέμα της τεράστιας παραγωγής έχει να κάνει με τα δυσσάρεστα περιστατικά στις ζημιές των μοτέρ.

Να λέμε τα σωστά, να λέμε και τα λάθη.:winka:

:beer: :beer: :beer:

kostisthegreek
19/08/2006, 20:53
Τα ταμπούρα είναι υπόθεση λίγων λεπτών και ευρών για να αλλαχθούν οι σιαγόνες και να λήξει το σφύριγμα. Δεν είναι δηλαδή κάποιο μόνιμο πρόβλημα.

makis206
19/08/2006, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Τα ταμπούρα είναι υπόθεση λίγων λεπτών και ευρών για να αλλαχθούν οι σιαγόνες και να λήξει το σφύριγμα. Δεν είναι δηλαδή κάποιο μόνιμο πρόβλημα.

Συμφωνούμε απόλυτα απλά είναι το γαμώτο, θα μπορούσε η εταιρία να είχε αντιμετωπίσει το πρόβλημα/ελάττωμα αμέσως μετά την πρώτη παραγωγή.

Ακόμα και στα τελευταία μοντέλα παρατηρείται το ίδιο !

Ας έκαναν την κίνηση να το διορθώσουν, για καλό θα ήταν, πολύ απλό και σίγουρα ένα σημαντικό βήμα για να διαγράψουν ένα πολύ έντονα αδύναμο σημείο στο πιο μοσχοπουλημένο μηχανάκι τουλάχιστον στην Ελλάδα τον τελευταίο καιρό !


:beer: :beer:

MvP
20/08/2006, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Θα συμφωνήσω για τις ζημιές που έχουν περάσει μερικοί με το Innοva τους, έχω περάσει από 3 και έχω ακούσει και ζήσει αυτά τα προβλήματα περισσότερο όμως απο εμπειρίες άλλων τουλάχιστον όσο αναφορά τις μεγάλες ζημιές.

Τα πλαστικά στο τιμόνι τρίζουν σε όλα !
(όπως και στο Astrea, όπως και στο Supra)

Τα ταμπούρα τρίζουν στα περισσότερα !

Τα προβλήματα στον κινητήρα είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό στα τόσες χιλιάδες κομμάτια που πουλήθηκαν.

Ένα πράγμα όμως που δεν θα πρέπει να απασχολεί κανέναν, είναι οι μακρυές σχέσεις του Innova και η μηδαμινή του ροπή χαμηλά.

Απλώς αλλάζει το μπροστινό γρανάζι των 14 δοντιών με ένα των 13 !

Το μηχανάκι γίνεται ΆΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ !

-Τραβάει απο πολύ χαμηλότερα.

-Οι σχέσεις κονταίνουν όσο ακριβώς χρειάζεται ένα παπί για να έχει ΚΑΙ νεύρο αλλά ΚΑΙ καλύτερη τελική αφού δεν αφήνει την 4η να κρεμάσει !

Αρκεί να σας πω οτι σε ευθεία έβλεπα κάτι περισσότερο από 115 χλμ/ώρα με το εργοστασιακό γρανάζωμα και η 4η του δεν γέμιζε ποτέ !

Με το κοντύτερο γρανάζωμα βλέπω 125 σχεδόν άνετα και νομίζω οτι θα γράψει και περισσότερο !

Κόστος ; 3 Ευρώ.
Xρόνος αντικατάστασης ; 10 λεπτά με το τέντωμα της αλυσίδας.

Δοκιμάστε το και βρείτε μου μετά ένα παπί μεταξύ Modenas, Yamaha, Kawasaki και Suzuki που να πουλιέται σήμερα καινούργιο και να πηγαίνει καλύτερα.

Έχω περάσει και από το Astrea και από το Supra και όπως ξαναείπα αυτή τη στιγμή έχω το 3ο Innova στα χέρια μου.

Και για να ξεκαθαρίσω, τα προηγούμενα δύο Innova δεν τα πούλησα λόγω ζημιών. Το πρώτο το έδωσα στον πατέρα μου για να του φάω το AX-1:lol: το οποίο κρατάει μέχρι σήμερα με 30000χλμ και χωρίς κανένα πρόβλημα εκτός από τα τριξήματα στο τιμόνι και το ταμπούρο.
Παράλληλα με το ΑΧ-1 πήρα άλλο ένα καινούργιο Innova το οποίο το πούλησα μαζί με το AX για να πάρω το Transalp, και παράλληλα με το Transalp πήρα και το τρίτο το οποίο κρατάω μέχρι σήμερα.

Συμφωνώ οτι το Innova έχει παρουσιάσει περισσότερα προβλήματα από οποιοδήποτε άλλο παπί της Ηοnda.

Δεν υπάρχουν όμως προβλήματα στα Modenas ; Ούτε στα Crypton ; Ούτε στα Kaze-R ; Ούτε στα Shogun ;

Ας φτάσουν τις πωλήσεις του Innova και βλέπουμε τι γίνεται τότε.

:beer: :smokin: :beer:

Etsi einai!

Na sou pw!Les na allaxw to granazoma?Tha einai toso kala oso les?

Vasika mou aresei pou twra me 1h pianei 42-43km/h kai me 2a 80km/h!

Telikh pou les exw dei 125km/h sthn kathodo ths Kifisias kai 123km/h dikavalo ston idio dromo!

makis206
20/08/2006, 02:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από MvP
Etsi einai!
Na sou pw!Les na allaxw to granazoma?Tha einai toso kala oso les?
Vasika mou aresei pou twra me 1h pianei 42-43km/h kai me 2a 80km/h!
Telikh pou les exw dei 125km/h sthn kathodo ths Kifisias kai 123km/h dikavalo ston idio dromo!

Δοκίμασέ το και θα με θυμηθείς ! :winka:

Οι σχέσεις αλλάζουν όσο ακριβώς χρειάζεται για να γίνει άψογο, δεν κονταίνουν πολύ αλλά νοιώθεις αισθητά το νεύρο του από πιο χαμηλά ειδικά όταν έχεις και δεύτερο άτομο πάνω ! Τραβάει στην ανηφόρα μετά από σταμάτημα χωρίς εκείνη την ενοχλητική αίσθηση του πατιναρίσματος που δίνει με το εργοστασιακό γρανάζωμα, πόσο μάλλον όταν είσαι δικάβαλος που γίνεται ακόμα εντονότερη !

Και η τοποθέτηση του γραναζιού είναι όπως είπα και πριν υπόθεση 10λέπτου !

Το εργοστασιακό είναι με 14 δόντια και αυτό που θα βάλεις είναι με 13, τεντώνεις την αλυσίδα όσο χρειάζεται και τελείωσες !

Κι αν πάλι δεν σου αρέσει το αλλάζεις πάλι και όλα οκ.

Όλα σου τα έξοδα είναι τα 3 ευρώ που κοστίζει το μπροστινό γραναζάκι.

Αλλά είμαι 99,9% σίγουρος πως όσοι το τοποθετήσουν δεν θα το ξαναβγάλουν !:cool:

Κι απ'την άλλη εδώ είμαι εγώ και το κεφάλι μου είναι διαθέσιμο να του πετάξετε το γραναζάκι στο δόξα πατρί του στην περίπτωση που δεν ικανοποιηθείτε !:lol: :lol:

:beer: :beer:

oiko1979
20/08/2006, 02:40
Χώρια τα λάστιχα μόλις το πήρα και μετά από οδήγηση 300χλμ το πήγα και τα άλλαξα.Καλύτερα κράταγε το ποδηλατάκι μου....
Πίκρα παιδιά ελπίζω οι τελευταίές παρτίδες να μην παρουσιάσουν τέτοια προβλήματα και κλαίει ο κοσμάκης τα λεφτάκια του...

MvP
20/08/2006, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δοκίμασέ το και θα με θυμηθείς ! :winka:

Οι σχέσεις αλλάζουν όσο ακριβώς χρειάζεται για να γίνει άψογο, δεν κονταίνουν πολύ αλλά νοιώθεις αισθητά το νεύρο του από πιο χαμηλά ειδικά όταν έχεις και δεύτερο άτομο πάνω ! Τραβάει στην ανηφόρα μετά από σταμάτημα χωρίς εκείνη την ενοχλητική αίσθηση του πατιναρίσματος που δίνει με το εργοστασιακό γρανάζωμα, πόσο μάλλον όταν είσαι δικάβαλος που γίνεται ακόμα εντονότερη !

Και η τοποθέτηση του γραναζιού είναι όπως είπα και πριν υπόθεση 10λέπτου !

Το εργοστασιακό είναι με 14 δόντια και αυτό που θα βάλεις είναι με 13, τεντώνεις την αλυσίδα όσο χρειάζεται και τελείωσες !

Κι αν πάλι δεν σου αρέσει το αλλάζεις πάλι και όλα οκ.

Όλα σου τα έξοδα είναι τα 3 ευρώ που κοστίζει το μπροστινό γραναζάκι.

Αλλά είμαι 99,9% σίγουρος πως όσοι το τοποθετήσουν δεν θα το ξαναβγάλουν !:cool:

Κι απ'την άλλη εδώ είμαι εγώ και το κεφάλι μου είναι διαθέσιμο να του πετάξετε το γραναζάκι στο δόξα πατρί του στην περίπτωση που δεν ικανοποιηθείτε !:lol: :lol:

:beer: :beer:

Thanks man!

Twra epeidh sumplhrwse 40000km tha to paw gia servise kai tha tou kanw kai rektifie opote tha tou perasw to granazi meta apo to strwsimo!

Na se rwthsw. H 1h taxuthta posa km/h sou vgazei sta termata?
:beer: :wave2:

makis206
20/08/2006, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από MvP
Na se rwthsw. H 1h taxuthta posa km/h sou vgazei sta termata?
:beer: :wave2:

Δεν το έχω δοκιμάσει, πάνε αυτές οι εποχές για μένα που δοκίμαζα τα πάντα σε ένα παπί !

Γέρος άνθρωπος πια :a024:

:lol: :lol:

Αν όμως λες οτι η πρώτη σου βγάζει 42-43χλμ τότε θα σου πω στο περίπου οτι μετά το κόντεμα θα βγάζει 36 με 38 χιλιόμετρα.

Δεν κονταίνουν πάρα πολύ οι ταχύτητες, γίνεται όπως θα έπρεπε να βγει κι απ'το εργοστάσιο κατα τη γνώμη μου !

:beer: :beer:

YaMaHa_CrAzY
28/08/2006, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Όλα τα προβλήματα που λες έχουν παρουσιαστεί κατά καιρούς σε όλα τα προηγούμενα μοντέλα της honda.

Λόγου χάρη, στο δικό μου έχω αλλάξει 1 φορά τεπόζιτο, ενώ άλλοι που ρώτησα στο δρόμο έχουν αλλάξει μέχρι και 3 φορές. :sick: Δεν μιλάω για τα πλαστικά. Την ποδιά την έχω πετάξει από τα 2200χλμ όταν ακόμα έστρωνε.

Έχω βάλει πατάτα τακάκια και μουγκρίζει σαν τον καρβουνιάρη που πήγαινε Έβρο αλλά όταν έβαλα καλύτερο και πιο μαλακό τακάκι δεν έκανε θόρυβο.

Έχω αλλάξει δύο φορές το φανάρι γιατί έσπασε από τις βάσεις του όταν έσκαγα σε λακούβες.

Το μόνο που δεν δικαιολογώ και συμφωνώ μαζί σου είναι η μπιέλα. :uplate:

My friend don't make me crazy.Αυτα τα προβληματα δεν εχουν παρουσιαστει σε ολα τα μοντελα της HONDA.Θες να μου πεις δηλαδη οτι στο GLX που ειναι μηχανακι προ 2 δεκαετιων οτι εχει τετοιο προβλημα.Εγω που μαζι με ολα τα μηχανακια που εχω μεσα στη συλλογη μου συγκαταλεγεται και το GLX 50 σε συμπληροφορω οτι με "ξεκλειδωμα" μηχανης,ανεβασμα στροφων,αλλαγη χοανης,φιλτρου εισαγωγης αερα καθως καθως και με εξατμιση Sebring το εχει η οικογενεια μου συνολο 20 χρονια σχεδον.Τωρα το παιρνω εγω και το μονο προβλημα που μπορει να παρουσιασει ειναι οτι να μην παρει μπρος λογω καποιων σκουπιδιών που πανε στη μηχανη και εμποδιζουν να σταματησουν τον αερα για να τροφοδοτηθει η μηχανη με καυσιμο.

ΙΠΠΕΑΣ
28/08/2006, 20:28
Η εποχή GLX με την εποχή Supra δεν έχει καμία μα καμία σχέση. Το μοντέλο που λες είχε φτιαχτεί κομμάτι ... κομμάτι, βίδα... βίδα από νησιώτη σχιστομάτη Ιάπωνα. :lol:

Το δικό μου δεν έλεγε πάνω στο καπάκι της μηχανής made in Japan αλλά σε νάυλον ετικετούλα, στα πίσω ψαλίδι "Made in Indonisia" :lol:

Ένας ξάδερφος μου έχει το στρογγυλοφάναρο ακόμη, και αφού του έβγαλε το μοτέρ και έβαψε-συντήρησε τα τμήματα του πλαισίου του, το έχει ακόμη. :rotflmao:

Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Δυστυχώς στην εποχή μας, πολύ λίγα προϊόντα δεν έχουν σκαρτέψει. Μπήκαν πολλοί μικροί ανταγωνιστές και για να αντα πεξέλθουν οι Ιάπωνες έχουν ρίξει την ποιότητα στις μικρές κατηγορίες.

Σίγουρα δεν μπορώ να πω τίποτα για τις μεγάλες μηχανές της honda που πράγματι είναι πολύ ποιοτικές.

Θα το πω και διαφορετικά !! Μήπως κάποιος συμφορουμίτης είχε πάρει ψυγείο IZOLA (Από ελληνικά χέρια) ; Ψυγείο που αντέχει τουλάχιστον για 4 :eyepop: ... δεκαετίες. Τέτοια τεχνολογικά προϊόντα δεν κατασκευάζονται πλέον ούτε θα ξανακατασκευαστούν γιατί ζούμε στην εποχή της άρπακολας. :wave2:

nestormaxno
30/08/2006, 15:15
Έχω innova και βαράει στροφαλομπιέλα. Είχε κάποιος αλλάξει για να μάθω τιμή?
Aftermarket ανταλλακτικά υπάρχουν?Αν ναι, που? Πείτε και κανένα καλό συνεργείο!

Γ@@@νο σκατόπαπο!!!!:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

topmar
30/08/2006, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από nestormaxno
Έχω innova και βαράει στροφαλομπιέλα. Είχε κάποιος αλλάξει για να μάθω τιμή?
Aftermarket ανταλλακτικά υπάρχουν?Αν ναι, που? Πείτε και κανένα καλό συνεργείο!

Γ@@@νο σκατόπαπο!!!!:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Καλησπέρα & περαστικά για το παπί.

Πόσα χλμ έχει & παρουσίασε αυτό το πρόβλημα??

nestormaxno
30/08/2006, 15:46
έχει (αν θυμάμαι καλά) 19.000 χλμ.
Αλλά και πάλι τί να λέει. 2000 euro παπί και να μην αντέχει? Honda σου λεει...

ΙΠΠΕΑΣ
30/08/2006, 16:11
Εγώ γελάω με αυτή την περίφημη παγκοσμιοποίηση και τον δήθεν υγειή ανταγωνισμό.
Κερδισμένος σε καμία περίπτωση δεν είναι ο μέσος τελικός καταναλωτής αλλά οι διαφημιστές, οι διευθύνσεις marketing :yuck: και τα επαγγέλματα της γκλαμουριάς που κάνουν άσπρο το μαύρο (σε πολλές κατηγορίες προϊόντων) εξαπατώντας τον απλό κόσμο.

Αλοίμονο στους απογόνους μας, δεν έχω να πω τίποτε άλλο...

Δυστυχώς η αξιοπιστία που ξέραμε υπάρχει μόνο για μηχανήματα με αξία πάνω από 6-7000 ? (ΔΗΛΑΔΗ ΟΧΙ για την πλειοψηφία των μικρομεσαίων)

oiko1979
30/08/2006, 16:38
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από nestormaxno
[B]Έχω innova και βαράει στροφαλομπιέλα. Είχε κάποιος αλλάξει για να μάθω τιμή?
Aftermarket ανταλλακτικά υπάρχουν?Αν ναι, που? Πείτε και κανένα καλό συνεργείο!

ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 350 ΕΥΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΙΑ ΑΠΤΑ ΙΔΙΑ ΑΛΛΑΞΑ ΤΑ ΑΝΤΕΡΑ ΤΟΥ INNOVA ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΔΙΜΗΝΟ...

topmar
30/08/2006, 20:06
Eυτυχώς που αγόρασα πρόσφατα δηλαδή το MODENAS KRISTAR 125cc........εκτός κι αν βγεί κι αυτό "πατάτα"!:sad:

anf125
02/09/2006, 00:47
Έχω κι εγώ ένα του 04, με 5500χλμ περίπου (από το δεύτερο χρόνο το οδηγούσα συστηματικά). Σχετικά με τα προβλήματα που ανέφεραν οι προλαλήσαντες:

1) Πλαστικά. Τρίζουν όντως, ειδικά στο φανάρι, αλλά δε δίνω σημασία, για παπί μιλάμε άλλωστε.

2) Τρίξιμο ταμπούρου πίσω. Ναι στην αρχή, μέχρι 1000 χλμ περίπου. Μετά μειώθηκε ως εξαφανίστηκε.

3) Λάδια. Από παρανόηση άργησα να κάνω τη δεύτερη αλλαγή μετά τα 1000, αντί στα 2500-3000 την έκανα στο δεύτερο σέρβις (4300) επομένως δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

4) Έλλειψη δύναμης στις ανηφόρες. Ναι, αλλά δεν έχω εμπειρία από άλλα για να κάνω σύγκριση. Δεύτερο άτομο δε βάζω.

5) Αδυναμία σε χαμηλές στροφές. Στο δικό μου έχω την εντύπωση πως είναι πολύ κοντές οι σχέσεις. Ζητάει 2η μόλις στα 20, 3η στα 40 και 4η στα 60. Με αποτέλεσμα στην κίνηση να χρειάζεται συχνές αλλαγές ταχυτήτων. Μήπως κάτι δεν πάει καλά; Στο συνεργείο μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό. Στην 4η έχει όντως δύναμη και ρεπρίζ, αλλά μόνο στη Συγγρού το πάω πάνω από 80. Τελική έχω φτάσει 110 περίπου.

6) Λάστιχα. Όντως τα μαμήσια (Dunlop νομίζω) δεν ήταν και τόσο καλά, ειδικά σε γλιστερό οδόστρωμα. Στα 2000χλμ έβαλα Metzeler, πολύ καλύτερα.

7) Μπαταρία. Δυσκολεύεται να ξεκινήσει, ειδικά με κρύο ή μετά από μερικές μέρες ακινησίας. Έχω αλλάξει 2 μπαταρίες μέχρι τώρα, την τελευταία πριν 2 μήνες αλλά παρόλα αυτά δύσκολα ξεκινάει χωρίς τσοκ ακόμα και με τη ζέστη. Αδικαιολόγητα σβησίματα εν κινήσει δεν είχα ποτέ μετά τα πρώτα χλμ.

Φταίεί ίσως που δεν έκανα το καλύτερο στρώσιμο, γιατί μετά από ένα μικροατύχημα στην αρχή το είχα για 1 χρόνο σχεδόν σε ακινησία, με λιγότερο από 500χλμ. Παρόλα αυτά δε θα λεγα ότι είμαι δυσαρεστημένος, θα περίμενα μόνο λίγο καλύτερη ποιότητα σε λεπτομέρειες και σε σχέση με το κόστος και το όνομα του κατασκευαστή.

Οι πολύ κοντές σχέσεις μόνο με προβλημάτισαν μετά από όσα διάβασα εδώ. Και μια αλλαγή στον ήχο του μοτέρ σε ψηλές στροφές, που μου είπαν όμως ότι δεν είναι ανησυχητική. Χρείαζεται λέτε να το πάω να το κοιτάξουν πάλι;

YaMaHa_CrAzY
03/09/2006, 11:53
Κοιτα φιλε μου.Αυτο που ειπες για το Supra ειναι λαθος.Μπορει να φτιαχτηκε στην Ινδονησια αλλα εκει απλα εφτιαξαν καινουργιο εργοστασιο.Το προσωπικο του εργοστασιου ειναι απο την εδρα της εταιριας.Οσο για το αλλο που ειπες για το GLX μην εισαι και τοσο σιγουρος οτι φτιαχτηκε βιδα βιδα.Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που αυτες τις βιδες αλλοι ετρεχαν να τις μαζεψουν απο το δρομο.Το προβλημα με τα σημερινα μηχανακια ειναι οτι για ναβρεις ενα καλο πρπειε να δωσεις και τα αναλογα χρηματα.Για αυτο και το Crypton κανει τοσα χρηματα παρολο που δεν εχει τις φοβερες επιδοσεις οπως το προηγουμενο μοντελο.

ΙΠΠΕΑΣ
03/09/2006, 12:18
Made in Japan.

Αυτή η φράση πάνω σε προϊόντα έχει τεράστια ιστορία. Όσοι θυμούνται συγγενείς τους ναυτικούς να φέρνουν προϊόντα από εκεί με αυτή την ένδειξη(βλ τηλεόραση Sony Ιαπωνίας). Όσοι θυμούνται πόσα χλμ βγάλανε με στρογγυλοφάναρο και άλλους "Ιαπωνικούς Μύθους" με καταλαβαίνουν. Για τους άλλους, φοβάμαι ότι δεν πρόκειται να μπορέσω να τους πείσω.

Ενα πράγμα παραδέχομαι ! Αρκετά από τα αξιόπιστα προϊόντα τους δεν ήταν τόσο εκλεπτισμένα και πολυτελή όσο τα ευρωπαϊκά. Αυτό ήταν το μόνο τους μειονέκτημα, ανέκαθεν(βλ Honda Civic κτλ κτλ).

MvP
05/09/2006, 02:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125

5) Αδυναμία σε χαμηλές στροφές. Στο δικό μου έχω την εντύπωση πως είναι πολύ κοντές οι σχέσεις. Ζητάει 2η μόλις στα 20, 3η στα 40 και 4η στα 60. Με αποτέλεσμα στην κίνηση να χρειάζεται συχνές αλλαγές ταχυτήτων. Μήπως κάτι δεν πάει καλά; Στο συνεργείο μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό. Στην 4η έχει όντως δύναμη και ρεπρίζ, αλλά μόνο στη Συγγρού το πάω πάνω από 80. Τελική έχω φτάσει 110 περίπου.



Sovarologeis???

Den eimaste kala!:rotflmao:
Egw exw na pw akrivws to antitheto!
H prwth mou vgazei 40+km/h kai h deutera 80km/h, h tetarth gia mena se kleista kommatia einai overdrive!

Exeis peiraxei ta granazia mhpws?:wave2:

anf125
05/09/2006, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από MvP
Sovarologeis???

Den eimaste kala!:rotflmao:
Egw exw na pw akrivws to antitheto!
H prwth mou vgazei 40+km/h kai h deutera 80km/h, h tetarth gia mena se kleista kommatia einai overdrive!

Exeis peiraxei ta granazia mhpws?:wave2:

Καθόλου, είμαι τελείως άσχετος απο μηχανολογία. Πονηρεύτηκα αρχικά από τις ενδείξεις στο φωτεινό πίνακα και μετά ρωτώντας άλλους. Φοβάμαι πως έχω σκίσει και το κιβώτιο από τις πολλές αλλαγές ταχυτήτων, αρκετές λανθασμένες ειδικά στην αρχή. Στην επόμενη αλλαγήξ λαδιών θα πω να το κοιτάξουν. Να μου βάλαν άραγε έτσι τις σχέσεις και καλά για να είναι πιο εύκολο επειδή είπα ότι είμαι νέος οδηγός... Περίεργο ως ύποπτο. Η μ@λ@κία είναι ότι έχει τελειώσει η εγγύηση των 2 ετών επομένως και δική τους αναπηρεία να ταν θα πρέπει να πληρώσω τώρα για να το φτιάξουν.

nestormaxno
12/09/2006, 13:18
Τεκικά έτοιμο το innova. 350 euro στρόφαλο και μπιέλα πήγε. Ποστάρω για τους επόμενους άτυχους την τιμή

sniper_23
25/09/2006, 15:07
ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΑΠΙ, ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ:
α) ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ INNOVA ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΤΟΥ 2005. ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...
β)ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΥΛ "ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ" Η "ΤΟΥ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΙ ΣΒΗΝΕΙ": ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΕΛΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΑΡΦΑΛΩΝΕΙ (ΜΑΚΡΥ ΣΑΣΜΑΝ & ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΣΤΡΟΦΑΛΟΥ) . ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΚΑΡΦΑΛΩΝΕΙ ΠΑΡΕ ΕΝΑ CR... ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΒΗΣΙΜΟ, ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ "ΜΠΟΥΚΩΜΑ" ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΑΝΟΙΓΟΝΤΑΣ ΑΠΟΤΟΜΑ ΤΟ ΓΚΑΖΙ (ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΧΑΜΗΛΟ ΡΕΛΑΝΤΙ) ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΚΑΕΙ ΚΑΙ ΣΒΗΝΕΙ... ΤΟ ΤΡΙΞΙΜΟ ΤΩΝ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΑΝ ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΞΑΝΑΔΕΣΕΙΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΒΙΔΕΣ)...
ΤΕΛΟΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ 126 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΔΙΚΑΒΑΛΟ ΤΕΛΙΚΙΑΣΜΕΝΟ ΧΩΡΙΣ ΛΑΔΙ(!)
ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!
ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΚΛΕΙΣΕ ΧΡΟΝΟ, ΜΕ 150 ? ΤΟ "ΠΕΙΡΑΞΑ" ΣΤΑ 57 ΧΙΛΙΟΣΤΑ (52 ΑΠΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ) ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ MIKUNI 28 ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟ FUEGO ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΜΠΑΛΑ... (ΟΣΟ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ) ΚΑΙ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...
ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ 67 ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΕΧΩ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ!!!

INNOVA FOR LIFE!!!!

E.G. TI SUPRA KAI ASTREA MOU LETE?

sniper
25/09/2006, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper_23
......

Μ' αρέσεις :D

sniper_23
25/09/2006, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MvP
Sovarologeis???

Den eimaste kala!:rotflmao:
Egw exw na pw akrivws to antitheto!
H prwth mou vgazei 40+km/h kai h deutera 80km/h, h tetarth gia mena se kleista kommatia einai overdrive!

Exeis peiraxei ta granazia mhpws?:wave2:

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΙ ΕΓΩ
ΤΟ INNOVA ΜΟΥ ΕΒΓΑΖΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΤΟΥ ΠΡΩΤΗ 55 ΚΜ/Η ΔΕΥΤΕΡΑ 87 ΚΜ/Η ΤΡΙΤΗ 125(!) ΚΑΙ Η ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΧΩΡΙΣ ΚΟΦΤΕΣ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ!!!

sniper_23
25/09/2006, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georg_
To innova μπορεί να τραβάει καλύτερα στις ψηλές στροφές αλλά απο τη στιγμή που είναι μηχανάκι πόλης θα έπρεπε να τραβάει χαμηλά. Τι να το κάνεις ότι τραβάει στις ψηλές στροφές απο τη στιγμή που θα το έχεις μόνο για την πόλη! Τώρα όσον αφορά για το προσπέρασμα που ανέφερα πριν, θέλω να πω ότι το όχημα μπροστά μου πήγαινε κάτω απο 40 χλμ και ο δρόμος ήταν μεγάλος γι αυτό πήγα να το περάσω, απλά το innova άμα έχεις δεύτερο άτομο και είσαι και σε ανηφορικό δρόμο δεν τραβάει ούτε χαμηλά ούτε ψηλά ούτε πουθενά, το πάθημα έγινε μάθημα! Όποιος πάρει innova καλά θα κάνει να υπολογίζει κι ένα ποσό για "φτιάξιμο", απ'ότι ξέρω αν του αλλάξεις κάποια γρανάζια και εξάτμιση τραβάει αρκετά καλύτερα. Εγώ στο δικό μου δεν του αλλάζω τίποτα γιατί εδώ και καιρό έχω σταματήσει να βάζω δεύτερο άτομο και μέσα στην πόλη πηγαίνω πολύ αργά οπότε δεν χρειάζεται .

ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ, ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ, ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΙ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΧΑΜΗΛΑ, ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ, ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΕΙΡΑΓΜΑ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ... ΛΟΙΠΟΝ, ΜΕ 25? ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΓΡΑΝΑΖΙ 38 ΝΟΥΜΕΡΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΥΣΙΔΑ ΚΑΙ ΒΑΛΤΑ ΠΑΝΩ... ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΘΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΛΑΘΟΣ (ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ) ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΑΖΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 110 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΤΕΛΙΚΗ (ΑΣΧΕΤΑ ΠΩΣ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ) ΘΑ ΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ... ΘΑ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΣ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΗΦΟΡΕΣ ΚΑΙ 2ΚΑΒΑΛΟ ΑΚΟΜΑ...

byron
25/09/2006, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper_23
ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΙ ΕΓΩ
ΤΟ INNOVA ΜΟΥ ΕΒΓΑΖΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΤΟΥ ΠΡΩΤΗ 55 ΚΜ/Η ΔΕΥΤΕΡΑ 87 ΚΜ/Η ΤΡΙΤΗ 125(!) ΚΑΙ Η ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΧΩΡΙΣ ΚΟΦΤΕΣ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ!!!

Τι κοντέρ (και τελική) έχει δλδ το Innova?

hornet
25/09/2006, 15:22
οχι δεν ειναι κοντο to innova κοντο το crypton R μου ..που στα 100 χλμ νομιζω οτι θα φυγει το πιστονι και θα σκοτωσω κανεναν!!!

bartlal
25/09/2006, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μ' αρέσεις :D

εμενα παλι μ' αρεσει ο nestormaxno!

:D


63127

byron
25/09/2006, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper_23
ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΓΡΑΝΑΖΙ 38 ΝΟΥΜΕΡΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΥΣΙΔΑ ΚΑΙ ΒΑΛΤΑ ΠΑΝΩ... ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΘΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΛΑΘΟΣ (ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ)

Που την έχει την ντίζα το παπί ρε παιδιά? Στο πίσω γρανάζι? :confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper_23
ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΕΛΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΑΡΦΑΛΩΝΕΙ (ΜΑΚΡΥ ΣΑΣΜΑΝ & ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΣΤΡΟΦΑΛΟΥ) .
ΤΕΛΟΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ 126 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΔΙΚΑΒΑΛΟ ΤΕΛΙΚΙΑΣΜΕΝΟ ΧΩΡΙΣ ΛΑΔΙ(!)
ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!


Μην τα γράφετε έτσι ρε παιδιά..... Λιγότερο λάδι μπορεί, ΚΑΘΟΛΟΥ αποκλείεται.....
Δηλαδή ο λόγος που το Innova έχει μεγάλη τελική είναι εξαιτίας της διαδρομής στροφάλου :confused:

Για ψάξε το λίγο παραπάνω πριν έρθει ο Ολδμαν...

sniper_23
25/09/2006, 15:54
ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΣΤΡΟΦΑΛΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΤΟ ΑΡΓΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΨΗΛΕΣ.
ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΧΩΡΙΣ ΛΑΔΙ ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΟΔΕΙΚΤΗΣ ΒΙΔΩΜΕΝΟΣ ΕΒΓΑΙΝΕ ΕΞΩ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΤΕΓΝΟΣ... ΑΦΟΥ ΕΜΕΙΝΑ Μ@Λ@Κ@Σ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΛΛΗΣΕ...
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ "ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΝΤΙΖΑ?" ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΠΩΣ ΤΟ INNOVA ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΤΙΖΑ!!! (ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΥΣ ΔΕΙΚΤΕΣ 140 ΚΜ/Η) ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ : ΦΩΤΟΚΥΤΑΡΡΟ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΡΑΝΑΖΙ... ΟΠΩΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΒΛΗΘΕΙ ΤΟ ΓΡΑΝΑΖΩΜΑ, ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΨΕΥΔΕΑΤΑΙ...

sniper_23
25/09/2006, 15:56
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ: ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΑΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ INNOVA ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙ ΣΕ GLX?

byron
25/09/2006, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper_23
ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΣΤΡΟΦΑΛΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΤΟ ΑΡΓΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΨΗΛΕΣ.

ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΠΩΣ ΤΟ INNOVA ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΤΙΖΑ!!! ΦΩΤΟΚΥΤΑΡΡΟ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΡΑΝΑΖΙ... ΟΠΩΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΒΛΗΘΕΙ ΤΟ ΓΡΑΝΑΖΩΜΑ, ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΨΕΥΔΕΑΤΑΙ...


Ααααα, τώρα μάλιστα...

sapila racing
25/09/2006, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ααααα, τώρα μάλιστα...

:bigcry:

byron
25/09/2006, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
:bigcry:

Εσύ γιατί κλαις ????? :confused:


Τι τελική έχει το Ιννοβα ξέρει κανείς????

sapila racing
25/09/2006, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Εσύ γιατί κλαις ????? :confused:




Τι τελική έχει το Ιννοβα ξέρει κανείς????

Απο τα γέλια!

Κόλλαγε στο 'ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΣΤΡΟΦΑΛΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΤΟ ΑΡΓΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΨΗΛΕΣ.'


Τι τελική εχει δεν ξερω, πάντως πάνω από 120 δεν νομίζω.

sniper_23
25/09/2006, 16:32
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
[B]Εσύ γιατί κλαις ????? :confused:


Τι τελική έχει το Ιννοβα ξέρει κανείς????

Η ΧΟΝΤΑ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΔΗΛΩΝΕΙ 118 ΧΛΜ/ΩΡΑ ΜΕ ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΤΗ ΡΟΠΗ (ΟΧΙ ΤΕΡΜΑ) ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟ ΣΠΑΝΕ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 140 ΚΑΘΑΡΑ, ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΤΕΚΕΙ ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΚΟΛΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΧΩΡΙΣ ΚΟΦΤΗ (ΑΣΧΕΤΑ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΘΕΛΕΙ ΜΙΑ ΕΥΘΕΙΑ ΑΠΟ ΔΩ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ) ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ (ΜΕ ΜΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ TAKEGAWA) ΜΕ GPS ΕΓΡΑΨΕ 130 ΚΜ/Η ΧΩΡΙΣ ΚΟΦΤΗ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ 135... TΩΡΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΟΦΤΗ ΣΤΑ 145 ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΜΕΤΡΗΣΑΜΕ ΜΕ GPS ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟΝ ΚΟΦΤΗ XTYPAEI 157 KM/H... ( ΜΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ ΓΡΑΝΑΖΩΜΑ)

sniper_23
25/09/2006, 16:34
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
[B]Απο τα γέλια!

Κόλλαγε στο 'ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΣΤΡΟΦΑΛΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΤΟ ΑΡΓΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΨΗΛΕΣ.'

ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΧΕΙ 52 ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΠΙΣΤΟΝΙ ΜΕ 57 ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΣΤΡΟΦΑΛΟ... ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΑΥΤΗ Η ΕΞΗΓΗΣΗ ΜΟΥ ΔΟΘΗΚΕ... ΣΤΑ 67 mm ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΒΓΑΖΕΙ ΤΡΕΛΛΗ ΔΥΝΑΜΗ...

sniper_23
25/09/2006, 16:36
ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΛΑΘΟΥΣ ΜΟΥ: ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΩ 157 ΚΜ/Η ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΧΙ ΜΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ ΓΡΑΝΑΖΩΜΑ
SORRY!

byron
25/09/2006, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Απο τα γέλια!
πάνω από 120 δεν νομίζω.

Μην είσαι αγενής και μας παρεξηγήσει ο φίλος. Εγώ δεν έκανα κανένα σχόλιο, αν και πνίγηκα από τον καφέ...

Για την τελική ρωτάω γιατί τρόμαξα... 125 με τρίτη κλπ. Με το Liberty 125 που είχα με ψιλοπερνάγανε στην τελική. Με το Sportcity, που βγάζει 130 κοντερ, δλδ 120 πραγματικά, δεν έχω δεί Ιννοβα ούτε με ψαράκι και ευνοικό τυφώνα να με πλησιάζει.

Μάλλον θα φάω κράξιμο, αλλά αλήθεια λέω

sniper_23
25/09/2006, 16:38
ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ 140 ΚΑΘΑΡΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΟΛΥΠΙΣΤΕΥΩ ΑΠΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΤΙΑΚΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ
ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΥΡΑΥΛΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ...
9,5 ΑΛΟΓΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟΜΟΙΡΟ ΚΑΙ 126 ΚΙΛΑ!!! ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ...

sniper_23
25/09/2006, 16:41
ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕ ΤΑ INNOVA ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΛΟΓΩ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΝΕΥΡΟΥ... ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΜΕ GPS ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΗΜΟΥΝ ΨΑΡΩΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΩ... ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΑΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΑΛΛΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ, ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ...

byron
25/09/2006, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper_23
ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕ ΤΑ INNOVA ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΛΟΓΩ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΝΕΥΡΟΥ... ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΜΕ GPS ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΗΜΟΥΝ ΨΑΡΩΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΩ... ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΣΤΡΟΦΑΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΑΛΛΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ, ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ...

Δεν κάνουμε παράπονα.
Οι μεγαλύτερες μαλακίες έχουν ειπωθεί από μηχανικούς με καλή πρόθεση (αλλά άγνοια) .

Όσο για την τελική......ότι πείτε.

sniper_23
25/09/2006, 16:47
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΤΑ INNOVA ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΑΠΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ, ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΛΕΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ...
ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΡΕΛΛΟ ΦΤΙΑΞΙΜΟ (ΧΩΡΙΣ ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΑ ΜΠΟΥΖΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ 75 ΧΙΛ. ΔΗΛ. 240 CC) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ 57 ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ, ΔΕ ΜΕ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟ ΣΤΑ ΚΥΒΙΚΑ ΜΟΥ...
ΚΑΙ 2) ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΟΥΤΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ, ΟΥΤΕ ΤΩΡΑ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΞΩ ΚΙ ΑΛΛΟ... (67mm) ΠΑΝΤΩΣ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ENA INNOVA 60 mm ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ MODENAS DINAMIK ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΤΟΥ ΜODENAS ΕΛΕΓΕ 150 ΚΑΙ ΤΟΥ INNOVA ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ

sniper_23
25/09/2006, 16:48
ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΒΓΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 150 ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΛΕΒΕΙ ΟΣΟ ΑΛΛΑ...

sapila racing
25/09/2006, 16:49
Οπως είπες κι εσύ το Innova έχει διάμετρο Χ διαδρομή 52.4 x 57.9 mm.

Που σημαίνει οτι ειναι υποτετράγωνο, δηλαδή είναι σχεδιασμένο για καλύτερη ροπή και δύναμη στις χαμηλες και οχι στις ψηλές στροφές.
Δηλαδή ανάποδα απ αυτά που λες.


Επίσης:

Power: 8.91 HP (6.5 kW)) @ 7500 RPM
Torque: 10.00 Nm (1.0 kgf-m or 7.4 ft.lbs) @ 5000 RPM
Compression: 9.3:1
Bore x stroke: 52.4 x 57.9 mm (2.1 x 2.3 inches)
Fuel system: Carburettor. 18 mm APB-type

Οπως καταλαβαίνεις οι περίπου 9 ίπποι στις 7500 είναι μια χαρά, και οι 7500 είναι ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ για 125.
Επίσης η μέγιστη ροπή είναι στις 5000, που ειναι χαμηλά, οτι πρέπει για κυκλοφορία στην πόλη.
Επίσης και το καρμπυρατερ μικρό είναι σχετικά, κι αυτό ειναι στο κόλπο για δύναμη στις χαμηλές.


Αν κατάφερες να πιάσεις 130 πραγματικά χλμ/ώρα με 9 ίππους, αντε 10 με την εξάτμιση, σε ευθεία, πρέπει να είναι ρεκόρ!

Κι εγώ είχα πιάσει 110 με CB50 σβηστό!!!! Με έσπρωχνε πατάκι XT550!
Καταλαβαίνω πολύ καλά τη κα@&α σου με το παπί, απλώς μερικά πράγματα που δεν στεκουν καλό ειναι να να λεγονται.

:wave2:

sniper_23
25/09/2006, 16:50
ΕΧΕΙΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ INNOVA?

sniper_23
25/09/2006, 16:54
ΑΝ ΝΑΙ , ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΠΟΣΟ ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ, ΚΑΙ ΓΙΑ 3Η ΦΟΡΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΠΑΝ ΑΛΛΟΙ.
ΤΑ 130 ΗΤΑΝ ΣΕ ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ ΑΡΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ - ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ
ΑΠΟΣΤΑΣΗ 30ΚΑΤΙ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΙΑΣΩ... ΤΟ ΣΠΑΣΤΙΚΟ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΦΤΗΣ
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΕΒΑΣΩ????

sniper_23
25/09/2006, 16:57
α, ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ... ΨΑΡΩΜΕΝΟΣ ΤΑ 130... ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ...