PDA

View Full Version : αναδυομενη απορια !!



nikforos
18/07/2006, 00:57
χαιρετώ !!

αυτες τις μερες που διαβαζω κυριως τα προβλήματα των θρυλικων bandits μου ηρθε στο μυαλό ενα προβλημα που ειχα αντιμετωπίσει παλαιότερα.

άρχισε να τρεχει αβρετα το καρμπυρατερ (κυρίως όταν το έβαζα μπρος) και μεχρι να το πάω για καθαρισμα και βελονες - κανα δυο μέρες- αποδήμησε μια φλάντζα που στεγανοποιεί τη μεταδοση με την αλυσιδα (καπου εκει πισω και κατω αριστερα του κινητηρα.

μπορεί να ειχε σχεση το πλυμυρισμένο carb με αυτό ??

OldMan
18/07/2006, 11:10
:lol: :rotflmao: :lol: (*)

Αν έτρεχε η βενζίνη πάνω στην φλάντζα, προφανώς έχει σχέση !!!


(*) Τα γέλια είναι γιατί το thread είναι του στυλ: "Ότι θυμάμαι, χαίρομαι..."

:wave2: :beer: :wave2:

nikforos
18/07/2006, 14:05
ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ....

ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ CARB TOY EL ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΕΡΧΕΙΛΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΛΑΝΤΖΕΣ. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.....



ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΚΛΕΙΝΩ ΤΟ "ΡΟΥΜΠΙΝΕΤΟ" ΕΝ ΣΤΑΣΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΣΤΕΓΑΝΟ

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΤΟΝ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ? ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΠΟΥΖΙ.

ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΕ ΤΟΝ ΠΕΡΙΕΡΓΟ......

OldMan
18/07/2006, 14:27
Περιέργε....

Αν οι βαλβίδες εισαγωγής μείνουν ανοιχτές στο σβήσιμο του κινητήρα ΚΑΙ αν το ρουμπινέτο της βενζίνης "χάνει" ΚΑΙ αν ο πλωτήρας του καρμυρατέρ είναι ρυθμισμένος "ψηλά" ΚΑΙ αν η υπερχείλιση είναι βουλωμένη, τότε ΜΠΟΡΕΙ και να περάσει βενζίνη στον κύλινδρο, η οποία αν είναι σε ΜΕΓΑΛΗ ποσότητα και ΔΕΝ εξατμιστεί λόγω χρόνου παραμονής, θα "φας" μια ωραία υδραυλική πίεση(*) όταν πας να βάλεις το μηχανάκι μπροστά !!!

(*) Το φαινόμενο αυτό συνάδει με άγρια μπινελίκα και γαμωσταυρίδια κατά την εκδήλωσή του και με (επίσης άγρια) κλάματα κατά την απομάκρυνση από το ταμείο (του τμήματος ανταλλακτικών...).


Υ.Γ.
Αριστερά στο πληκτρολόγιο έχει (συνήθως..) ένα πλήκτρο που γράφει [Caps Lock] (κάτω από το [Tab] και πάνω από το [Shift]).
Για τσεκάρισέ το λίγο, γιατί μου φαίνεται ότι είναι μόνιμα πατημένο...


:wave2: :beer: :wave2:

nikforos
18/07/2006, 20:32
οκ το πιασα ...!!

ευχαριστωωΩΩΩωω...... ουπς !!

RapidShade
18/07/2006, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Περιέργε....

Αν οι βαλβίδες εισαγωγής μείνουν ανοιχτές στο σβήσιμο του κινητήρα ΚΑΙ αν το ρουμπινέτο της βενζίνης "χάνει" ΚΑΙ αν ο πλωτήρας του καρμυρατέρ είναι ρυθμισμένος "ψηλά" ΚΑΙ αν η υπερχείλιση είναι βουλωμένη, τότε ΜΠΟΡΕΙ και να περάσει βενζίνη στον κύλινδρο, η οποία αν είναι σε ΜΕΓΑΛΗ ποσότητα και ΔΕΝ εξατμιστεί λόγω χρόνου παραμονής, θα "φας" μια ωραία υδραυλική πίεση(*) όταν πας να βάλεις το μηχανάκι μπροστά !!!

(*) Το φαινόμενο αυτό συνάδει με άγρια μπινελίκα και γαμωσταυρίδια κατά την εκδήλωσή του και με (επίσης άγρια) κλάματα κατά την απομάκρυνση από το ταμείο (του τμήματος ανταλλακτικών...).

:wave2: :beer: :wave2:

Τάδε έφη Eliminator 250SE

και έμεινε... :P

:wave2: :evil: :wave2:

nikforos
18/07/2006, 20:43
τι,, σου εχει μείνει???