PDA

View Full Version : cbf 600 Vs fazer 600



menos
18/07/2006, 07:32
Ειμαι κατοχος του cbf και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια βολτα Κυριακατικη με 3 fazer... Μιας και ειμαι στα πρωτα μου χιλιομετρα και μπασιματα με το cbf ...ειχα, λεω ειχα... μια καλη γνωμη για την δυναμη του κινητηρα του και των μπασιματων. Δυστυχως ομως λογαριασα χωρις τον ξενοδοχο (fazer 600). Γνωρισα που λετε 4 υπεροχα ατομα ( ο 4ος με TDM) στα φαναρια που κανονιζουν οι μοτοσυκλετιστες του Ηρακλειου (Κρητης) την Κυριακατικη βολτα τους:a2: Ωστοσο με ειχαν προειδοποιησει πως ολοι τους πανε στην τσιτα και λεω εγω ο αγραμματος, "Σιγα μωρε...ποσο να πηγαινουν δηλαδη?" ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ αυτος ο τροπος σκεψης.... Αφου λοιπον γνωριστηκαμε με τα παιδια ξεκινησαμε για την......... βολτα μας:a013: Καθως λοιπον κινουμασταν στα 100-120 τα fazer αρχισαν να πλαγιαζουν επικινδυνα στην ασφαλτο δεξια, αριστερα, να θερμανουν τα λαστιχα:eyepop: Παταρακι δεξια, παταρακι αριστερα.... Κατι μου ελεγε πως ειχα μπλεξει με πιλοτακια:a23: Στα πρωτα 15 (απο τα 50 χιλιομετρα) ακολουθουσα απο μια αποσταση ασφαλειας για να μετριασω τις κινησεις του κα8ε "πιλοτου":a2: Ελα ομως που αποφασισαν να πανε λιγο γρηγοροτερα (130-170) και να εχει κατεβει το σκατο μου στο σωβρακο να τους ακολουθησω!!! Καποια στιγμη βρηκα την ρημαδα την ευθεια και προσπερασα εναν, (βασικα μ'αφησε:a9: ) και εκει που ειχα την 4η και ανεβαινα στις 9.000 στροφες και την αδρεναλινη μου να παιρνει τα πανω της (πραγμα που σπανιζει μετα τα 30:a13: ) και λεγοντας (απο μεσα μου βεβαια) "Eat my tires fazer!!!":a43: Να'σου και με περναει (πολυ χαλαρα) με μια 6η............ Μονο που δεν χασμουρηθηκε κα8ως με προσπερνουσε:a011: Ελεος!!! 78 ιππους λεει ο κατασκευαστης μου η 7,8?:bawl: Το fazer με εκανε τ'αλατιου!!! Ας ειναι καλα τα παιδια που με περιμεναν στο τελος της διαδρομης ενα 5λεπτο και δεν με γιουχαρισαν για την φτωχη μου αποδοση:cry: Ηθικο διδαγμα: "Δεν ηξερες, δεν ρωταγες?" Το cbf ειναι μεν γρηγορο, μπαινει ωραια στις στροφες, και ναι κανει φοβερο και ανετο ταξιδι, αλλα..... απο πλευρας ιπποδυναμης δεν ειναι fazer!!:a20: Την επομενη φορα θα πηγαινω βολτες με τις Intruder!!!:a15:

THEOD
18/07/2006, 07:50
Φίλε μου...
Το ότι σε "έχει" το Φείζερ, σε έχει.....αλλά αυτό που βίωσες ΔΕΝ είναι διαφορά μοτοσυκλεττών. Είναι διαφορά αναβατών....

Στους επαρχιακούς στριφτερούς δρόμους οι αναβάτες είναι αυτοί που έχουν το πρώτο χέρι....

Μην στεναχωριέσαι και μην αγχώνεσαι...αν έχεις όρεξη να μάθεις, σιγά-σιγά και προοδευτικά θα βελτιώνεσαι....Αν κάποιος φίλος και αποδεδειγμένα σωστός και έμπειρος οδηγός που του έχεις ΑΠΟΛΥΤΗ εμπιστοσύνη μπορεί να σε βοηθήσει ακόμα καλύτερα....
ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ το λάθος να προσπαθείς με νύχια και δόντια να ακολουθήσεις πολύ πιο γρήγορους οδηγούς που κινούνται πάνω από τα όριά σου...Εύκολα μπορείς να κάνεις το λάθος σε αυτή την περίπτωση...

Sabre
18/07/2006, 07:51
Για "αλητίες" και αδρεναλίνη υπάρχουν άλλες μηχανές.Οχι το cbf.

:wave2:

:beer: :beer:

Λύκος
18/07/2006, 08:05
Και φαντασου οτι το Φαιηζερ ειναι και πατατα :D

menos
18/07/2006, 08:14
Αν το fazer ειναι πατατα..... τι να μας πει και το cb 1300:a5:

Sabre
18/07/2006, 08:21
Ναι ρε για τον που είναι.....

:eyepop: :eyepop:

Ούτε ροπή έχει όυτε ταξίδι πάει...

Χάλιααααααα


55621

menos
18/07/2006, 08:45
Σημασια δεν εχει τι βλεπεις αλλα τι νοιωθεις κατω απο τη σελλα.... και με 5 ταχυτητες νοιωθεις τα @@ σου να μουδιαζουν.... Ταξιδιαρικηηηηηη:a029:

Λύκος
18/07/2006, 08:49
Επισης το 1300 δεν εχει αποθηκευτικους χωρους... σε χτυπαει ο αερας... σου καιει τα ποδια ο κινητηρας... δεν εχει ποδια και σε βρεχουν τα νερα... καιει πολυ... το χαβιαρι μαυρο... το κρασι παλιο.... κωλοκατασταση μωρε :D

menos
18/07/2006, 09:08
Λυκε, λυκε εισ'εδω? Ηξερα εγω γιατι επρεπε να αναφερω το cb 1300. ΟΙ αντιδρασεις ποικιλες και αναμενομενες. Ε, να μην πειραξω κι'εγω λιγο τους αναγνωστες?:a13:

Λύκος
18/07/2006, 09:18
Χεχεχε.... θα σε κανω κειμενο δεν την γλυτωνεις μουαχαχαχα

makis206
18/07/2006, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Φίλε μου...
Το ότι σε "έχει" το Φείζερ, σε έχει.....αλλά αυτό που βίωσες ΔΕΝ είναι διαφορά μοτοσυκλεττών. Είναι διαφορά αναβατών....
Στους επαρχιακούς στριφτερούς δρόμους οι αναβάτες είναι αυτοί που έχουν το πρώτο χέρι....
Μην στεναχωριέσαι και μην αγχώνεσαι...αν έχεις όρεξη να μάθεις, σιγά-σιγά και προοδευτικά θα βελτιώνεσαι....Αν κάποιος φίλος και αποδεδειγμένα σωστός και έμπειρος οδηγός που του έχεις ΑΠΟΛΥΤΗ εμπιστοσύνη μπορεί να σε βοηθήσει ακόμα καλύτερα....
ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ το λάθος να προσπαθείς με νύχια και δόντια να ακολουθήσεις πολύ πιο γρήγορους οδηγούς που κινούνται πάνω από τα όριά σου...Εύκολα μπορείς να κάνεις το λάθος σε αυτή την περίπτωση...

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα !

όχι να μας κουνηθεί κι ο Λαμπρο_Φέϊζερ τώρα... :look:

:lol: :lol:

Κι απ'την άλλη μεριά φίλε μου Μένιο το CBF σου είναι ακόμα καινούργιο, πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχει δώσει ακόμα όλη του την υποδύναμη.

Αφιέρωσε χρόνο στο να μάθεις τα όριά του, αυτό κάνω κι εγώ κι ας κοντεύω τα 3000 χιλιόμετρα πάνω του !

:beer: :beer: :beer:

menos
18/07/2006, 10:12
Μιλωντας για κειμενα Λυκε, Το αρθρο σου για τα μονοκυλινδρα 650cc με εβαλε σε σκεψεις..... (Βλεπε ΜΟΤΟ τευχος Ιουλιου στη προτελευταια σελιδα αυτη τη φορα), αντε,και στην προπροτελευταια:beer: Ειναι ποτε δυνατον να μετατρεψω το cbf σε xbft? cbf+xt=xbft:smokin:

Λύκος
18/07/2006, 10:16
Φερτο οταν λυσω και το 1300 και τη μπεμβε να τα βαλουμε ολα μαζι να βγαλουμε 2 650αρια μοταρντ και 2 650αρια τουρισταδικα να γουσταρουμε.

Jo.Da.
18/07/2006, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Φίλε μου...
Το ότι σε "έχει" το Φείζερ, σε έχει.....αλλά αυτό που βίωσες ΔΕΝ είναι διαφορά μοτοσυκλεττών. Είναι διαφορά αναβατών....

Στους επαρχιακούς στριφτερούς δρόμους οι αναβάτες είναι αυτοί που έχουν το πρώτο χέρι....

Μην στεναχωριέσαι και μην αγχώνεσαι...αν έχεις όρεξη να μάθεις, σιγά-σιγά και προοδευτικά θα βελτιώνεσαι....Αν κάποιος φίλος και αποδεδειγμένα σωστός και έμπειρος οδηγός που του έχεις ΑΠΟΛΥΤΗ εμπιστοσύνη μπορεί να σε βοηθήσει ακόμα καλύτερα....
ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ το λάθος να προσπαθείς με νύχια και δόντια να ακολουθήσεις πολύ πιο γρήγορους οδηγούς που κινούνται πάνω από τα όριά σου...Εύκολα μπορείς να κάνεις το λάθος σε αυτή την περίπτωση...
φίλε menos ο theod έχει απόλυτο δίκιο, είναι ΚΑΙ θέμα αναβάτη.όταν είχα πάει με το fazerclub γαλαξείδι ήμουν ο πιο αργός (αν και δικάβαλος, αλλά και μονοκάβαλος να ήμουν δεν υπήρχε περίπτωση να τους φτάσω)...στην αρχή έκανα μια φιλότιμη προσπάθεια, αλλά είδα ότι δε με παίρνει και πήγαινα με όσα αισθανόμουνα ασφαλής...κι αφού είμασταν περίπου 3 γρούπ οι άλλοι στο γκρουπ μου με περίμεναν (έκοβαν και ξαναέδιναν τάπα).
δε λέει να προσπαθείς να πας στα όριά σου (ή και πάνω από αυτά) γιατί μια ωραία βόλτα ,μπορεί να μην εξελιχθεί με τον τρόπο που θέλεις...:wave2:

H.A.Balafoutre
18/07/2006, 13:32
Ντάξει, δεν είναι _VS_ αυτό που αναφαίρεις.

Αλλά σε βόλτες καλό είναι γίνεται μια καλή συνενόηση από πρίν. Αλλά καλή συνενόηση. Μα και μου δεν έχει. Θέλει μεγάλη προσοχή. Σεβασμό στον γρήγορο, αλλά και στον αργό.

ledz
18/07/2006, 13:55
Δε καταλαβαινω γιατι συγκρινετε το Φεηζερ ~100 αλογα με cbf600. Να το συγκρινετε με hornet cb(χωρις f/friendly=not so strong)600s! Στο 0-300 βαλανε κοντρα στο Z750 τις cbf600'04/gsf650'04/fz6 '04 Ήμαρτον! Δε το συγκρινουν με το c50 τοτε!?


55674

Sabre
18/07/2006, 14:08
:rolleyes:

Ε και εσύ τι ψάχνεις!!!!

Μηχανάκια είναι όλα 2 ρόδες έχουν και τιμόνι.Αρα ίδια,άρα μπορούμε να τα συγκρίνουμε!

Αλλοι θα πούν τώρα για την τιμή τους - άλλοι για τα κυβικά -άλλοι για τον τύπο της μηχανής.

Ασε που δεν είμαστε στις διαμάχες και ότι άκρη δεν έχει βγεί εδώ και πολύ καιρό που έχουν ανηχθεί αντίστοιχα threads.

Κάθε μία με τα χαρίσματα της και τα μείον της.

περιοδικά μηχανής my ass :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

H.A.Balafoutre
18/07/2006, 16:37
Τα περιοδικά εκτός από συγκριτικά και νέα μοντέλα γράφουν και άλλα πράγματα. Είναι ένας καλός χώρος για να πληροφορούμαστε αρκετά πράγματα που μας ενδιαφέρουν.

Αλλά για να έχεις μια πιο καλή εντύπωση του τι συμβαίνει με μια μηχανή καλό είναι να διαβάσεις όλα τα περιοδικά του χώρου. Για να έχεις μια πιο σφαιρική άποψη πάνω σε πολλά θέματα.

menos
18/07/2006, 17:21
Οπως προανεφερε και ο Jo. Da (Ευχαριστω για τα καλα σου λογια) για το fazerclub αναρωτιομουν, αφου κυκλοφορουν τοσα cbf οσα και fazer γιατι οι ιδιοκτητες των cbf δεν εχουν φτιαξει ενα δικο τους club? Το εχω παραπονο να τους βλεπω να κυκλοφορουν σαν lonely rider ολοι τους. Any ideas?

AFTER
18/07/2006, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Τα περιοδικά εκτός από συγκριτικά και νέα μοντέλα γράφουν και άλλα πράγματα. Είναι ένας καλός χώρος για να πληροφορούμαστε αρκετά πράγματα που μας ενδιαφέρουν.




Οπως ας πουμε οτι το Ζ750 δεν ειναι πιο γρηγορο απο το fazer600?
Κατι τετοιο πηρε το ματι μου σε καποιο αλλο φορουμ....
:rolleyes:

Jo.Da.
18/07/2006, 17:31
σε ό,τι αφορά τις λέσχες μοτοσυκλέτας δεν έχω ιδέα για το τι χρειάζεται ώστε να ιδρυθούν...ενδεχομένως κατάλληλος για να σου απαντήσει να είναι κάποιος που ανήκει σε λέσχη.
εβίβα μαν (πες ότι είναι ρακόμελο):beer:

H.A.Balafoutre
18/07/2006, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Οπως ας πουμε οτι το Ζ750 δεν ειναι πιο γρηγορο απο το fazer600?
Κατι τετοιο πηρε το ματι μου σε καποιο αλλο φορουμ....
:rolleyes:

Κάτι ξέρεις εσύ, κάτι ξέρεις......

:wave2:


Αλλά καρτέρα, καρτέρα και τα Σέρρας είναι κοντά.

AFTER
19/07/2006, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Κάτι ξέρεις εσύ, κάτι ξέρεις......

:wave2:


Αλλά καρτέρα, καρτέρα και τα Σέρρας είναι κοντά.

Προσεχε, σε βλεπω!:a55:
Target locked!!:a5:

:wave2: :beer:

H.A.Balafoutre
19/07/2006, 03:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Προσεχε, σε βλεπω!:a55:
Target locked!!:a5:

:wave2: :beer:


Έχεις εσύ ένα μάτι......:eyepop: μπιρμπιλομάτικο.......:hypnotize :uplate:


Φτάνει....κατάλαβες φαντάζομαι το αστείο.....:wave2: