PDA

View Full Version : Αθήνα - Κέρκυρα : Την πιο γραφική διαδρομή θέλω..



gavos
18/07/2006, 19:33
Δε θέλω να πάω απο αυτοκινητόδρομο και κλασικά.. Θέλω γραφική φάση και χαλαρή οδήγηση.. Παρακαλώ τα φώτα σας.. Αν είναι δυνατον και χιλιομετρικες αποστασεις και τετοια... θενξ προκτβλκ!!

Daffizx
18/07/2006, 23:59
ΠΟΣΑ ΧΛΜ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΜΟΤΟ ?

ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΛΑΜΙΑ-ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ-ΠΡΟΥΣΟ
-ΑΜΦΙΛΟΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ.

gavos
19/07/2006, 09:51
δε με νοιαζουν τα χλμ απλα να ειναι ασφαλτος γιατι εχω χορνετ.. σκεφτομουνα να παω απο θηβα αραχωβα Γαλαξιδι Ναυπακτος Αιτωλικο Μυτικας Βονιτσα Πρεβεζα Καναλι Μαργαριτη Πλαταρια Ηγουμενιτσα... Αρκετα κομματια αυτης της διαδρομης τα εχει ο χαρτης μου ως γραφικη διαδρομη... Αληθευει??? Οταν παω σπιτι θα κοιτάξω και απο Καρπενήσι μεριά...

iziogas
19/07/2006, 10:09
Ακου και αυτό!

Αθήνα - Πάτρα - Μπάρι.

διασχίζεις την μισή Ιταλία πρός Βορρά.

Περνάς λίγο Γαλλία, Ελβετία, Αυστρία. Γραφικότατες διαδρομές

Κατηφορίζεις πρός Νότο και περνάς απέναντι από Αλβανία. Εκτός κι αν έχεις χρόνο να περάσεις κι από μερικές ανατολικές χώρες. (Δεν λένε όμως και πολλά)

Καλό ε?? :-)


(όλα τα παραπάνω τα έγραψα με διάθεση αστεϊσμού και σε καμιά περίπτωση ειρωνίας. Μην μου παρεξηγηθής κιόλας!

Καλό ταξίδι απ΄όπου κι αν πάς)

crazykiller
22/07/2006, 02:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
δε με νοιαζουν τα χλμ απλα να ειναι ασφαλτος γιατι εχω χορνετ.. σκεφτομουνα να παω απο θηβα αραχωβα Γαλαξιδι Ναυπακτος Αιτωλικο Μυτικας Βονιτσα Πρεβεζα Καναλι Μαργαριτη Πλαταρια Ηγουμενιτσα... Αρκετα κομματια αυτης της διαδρομης τα εχει ο χαρτης μου ως γραφικη διαδρομη... Αληθευει??? Οταν παω σπιτι θα κοιτάξω και απο Καρπενήσι μεριά...


Καλά είναι και από καρπενήσι αλλά μετά πας από αγρίνιο-αμφιλοχία κάτι που δεν το συνιστώ. Ευθείες και πολύ κίνηση.


Αν πας από αιτωλικό -αστακό - πάλαιρο-βόνιτσα ΠΡΟΣΕΧΕ τα ζώα που βόσκουν ελεύθερα. οι αγελάδες είναι βαριές αλλά δεν κινούνται γρήγορα, τα κατσίκια όμως.... Από εδώ αξίζει πάντως. Στάσεις αστακό και πάλαιρο.

gixxerpap
22/07/2006, 02:53
η διαδρομη απο καρπενησι μεχρι να κατεβεις στη λιμνη τριχωνιδας, ειναι απλα απιστευτη! νομιζω οτι αξιζει το ξενερωμα που θα φας για την υπολοιπη μιση ωρα που θα κανεις μεχρι αμφιλοχια....βεβαια θα μου πεις ειναι και το ξενερωμα μεχρι να φτασεις καρπενησι.....

παντως και η ιδεα της ιονιας οδου ειναι επισης πολυ καλη.
εγω παντως αυτη θα ακολουθησω την επομενη εβδομαδα ανεβαι νοντας προς συβοτα:a30: :a30: :a30: :a08: :a09: :a54:

elnor
22/07/2006, 10:39
ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΠΑΣ ΑΠΟ ΘΗΒΑ-ΑΣΤΑΚΟ-ΠΑΛΑΙΡΟ (ΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΗ ) ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΠΑΛΑΙΡΟ – ΒΟΝΙΤΣΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΑΣ ΠΑΛΑΙΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΛΑΓΙΑ ΟΧΙ ΜΕΣΟ ΒΟΝΙΤΣΑΣ ΜΕΤΑ ΑΚΤΑΙΟ –ΠΡΕΒΕΖΑ …..
ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΕΣ .
:rotflmao:

gixxerpap
24/07/2006, 01:41
η παλι μπορεις να ξεκινησεις για καρπενησι, να κτεβεις απο προυσσο, να φτασεις στην παραβολα και μολις βγεις στον κεντρικο, αντι να στριψεις δεξια για αγρινιο, να το κοψεις αριστερα για μεσολλογι, οπου και θα βρεις τη διασταυρωση για αστακο κτλ, κτλ κτλ.

παντως εγηω εκανα εχθες τη διαδρομη απο αστακο-παλαιρο, και ειναι παρα πολυ ομορφη!!! μην ξενερωσεις στα πρωτα χλμ, γιατι μετα φτιαχνει απιστευτα και δε θες να τελειωσει....δε σου την περιγραφω, ουτε βαζω φωτο, ετσι για να εχεις και μια αγωνια για το αγνωστο....

παντωες προσοχη στο δρομο, γιατι οντως υπαρχουν μερικες αγελαδες και κατσικια σε δυο-τρια σημεια....
εκτος αυτου ο δρομος σε μερικα σημεια θελει λιγη προσοχη, και ειναι πολυ ευκολο να ξεχαστεις χαζευοντας τη θαλασσα και τις παραλιες....

Θάνος
24/07/2006, 02:26
Αφού δεν σε νοιάζουν τα χιλιόμετρα, να πας Λάρισσα-Τρίκαλα-Μετέωρα-Κατάρα-Μέτσοβο-Ιωάννινα-Ηγουμενίτσα.

Μπορεί να κάνεις μισή μέρα να φτάσεις :lol: αλλά είναι μακράν ομορφότερη διαδρομή από τον αστακό που σαν διαδρομή συγκριτικά τη θεωρώ εντελώς μάπα και σαν τοπίο και κυρίως σαν ποιότητα δρόμου (οκ γούστα είναι αυτά).

Για να μην σου πω να πας πιο ψηλά ακόμα...

Suria
24/07/2006, 16:04
Για το πήγαινε: Αθήνα - Λειβαδιά - Ιτέα - Ναύπακτο - Μεσολόγγι - Αστακό - Πρέβεζα και μετά παραλία μέχρι Ηγουμενίτσα
Προτείνω για επιστροφή Ηγουμενίτσα - Άρτα - Πύλη - Γλύφα (αγιόκαμπο) - Χαλκίδα.
Το πέρασμα από Πύλη Τρικάλων μέχρι την Άρτα είναι από τις "γραφικότερες" διαδρομές της Ελλάδας. Έχει ελάχιστο χωματόδρομο στρωμένο με Α3.