PDA

View Full Version : Σαμαρια για ΚΤΜ950;;;



taxydromos
18/07/2006, 19:34
συναδελφοι, αν εχει καποιος εμπειρια με τοποθετηση σαμαριων στο 950 ας με φωτισει λιγο γιατι εχω πελαγωσει!:eyepop:
υποψιν οτι εχω akrapovic..

panos26
18/07/2006, 19:57
1) prepei na doseis prosoxei oste na min akoympane stis acrapo,
giayto an exeis kagkela kalos an oxi kane kamia mpatenta (ego prosopika ekana ena Π apo aloyminio kai to bizono stin basi piso kai eimai ok.
2) prepei na baleis kati anamesa stis balitses kai sta plastika
giati 8a soy faei to xroma(ego tin patisa)
3) sfikse toys imantes oso kalitera mporeis kai kala einai stis staseis na rixneis gia kalo kako kai ena tentomataki.
ayta kai kala eimai na kaneis kai kamia proba pris ksekiniseis taksidi oste na deis pos einai kalytera na de8oun
:smokin:

taxydromos
18/07/2006, 20:21
ευχαριστω για τις πληροφοριες:cool::cool: :cool:
ισως τελικα ειναι καλυτερα να βαλω αλουμ. βαλιτσες..ηθελα να αποφυγω τα καγκελα...

someone
18/07/2006, 21:07
προφανως μιλαμε για adv 950 ?

εγω εχω βαλει σαμαρια oxford στο superduke, κανενα προβλημα (με ακραποβιτς εννοειται - οι μαμισιες ειναι για να τηγανιζεις αβγα)

η μονη μετατροπη που τους ειχα κανει ειναι να αγορασω πλεκτο πανι αμιαντου (απο Αδελφους Ρεππα στην Κακουργοδικειου) και μετα να τις παω σ εναν ειδικο για βαλιτσες (ο κυρ Αλεξης στην Αμερικης, δεξια πριν την Σκουφα - φοβερος τυπος!) και να μου ραψει απο τη μεσα μερια τον αμιαντο

με μιση ωρα βολτα σε κινηση μεσα στην πολη πρωτη-δευτερα (κολαση) δεν καταλαβαν Χριστο τα σαμαρια

στη θεση σου θα απεφευγα τα καγκελα και τις αλουμινενιες, αυτα ειναι για τους ΤζιΕσάκηδες που κανουν-τον-γυρω-της-Αφρικης-καθε-πρωι-πριν-πανε-στη-δουλεια :rotflmao:

BAD BOY
18/07/2006, 21:09
ΚΑΙ ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΑΚΡΗ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
:beer:

taxydromos
18/07/2006, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos950
ευχαριστω για τις πληροφοριες:cool::cool: :cool:
ισως τελικα ειναι καλυτερα να βαλω αλουμ. βαλιτσες..ηθελα να αποφυγω τα καγκελα...
ολα καλα, αλλα σε ταξιδι με αρκετα χ-τρα ειναι σταθερες; o αμιαντος δεν γρατζουναει τα πλαστικα; ο συνεπιβατης καθεται ανετα; :look:

someone
18/07/2006, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos950
ολα καλα, αλλα σε ταξιδι με αρκετα χ-τρα ειναι σταθερες; o αμιαντος δεν γρατζουναει τα πλαστικα; ο συνεπιβατης καθεται ανετα; :look:

μεχρι 180 ειναι ΟΚ... για χρηση μεχρι και βατους χωματοδρομους. Αλματακια, κροκαλες και πολυ γκαπα γκουπα καλυτερα γιοκ

ο αμιαντος (σε υφασμα) ειναι -σε υφη- σαν ενα βαμβακερο μπολυζακι... κανει και γυαλισματακι ;)

τον συνεπιβατη δεν τον ενοχλουν, αρκει να συνηθησει το να καθεται σε ενα λουρι κορντουρας ακριβως κατω απο τον κωλο του.... το οποιο διορθωνεται με κανα υφασματακι τυλιγμενο γυρω απο το λουρι.
παντως δεν μου εχει παραπονεθει καμμια μεχρι τωρα (και πριν αρχισουν τα σχολια, τα σαμαρια τα εχω 10 χρονια)

και το καλυτερο για τελος:
αμα συμβει η στραβη και πεσεις με λιγα, τα σαμαρια ειναι ο,τι καλυτερο για προστασια της μοτοσυκλετας

οσο για τα oxford, τι να πω; αθανατα! εχουν παει μεχρι τυνησια και πισω, ολη την ελλαδα πανω κατω και το μονο που χρειαστηκαν καποια στιγμη ηταν αλλαγη των φερμουαρ (με 20 ευρω)

lc8ergr1
19/07/2006, 10:06
παγενε...στον ΚΑΣΙΜΗ ΠΑΥΛΟ....

2220450 και πες του τι θες.....εχει κανει δουλειες για 950 αλαφροισκιωτες....με 50 εβρα!!!



εναλλακτικο καλο ειναι το givi ..το οποιο εχει ενα αισθητικα καλό καγκελακι το οποίο προστατευει άριστα σε πτωση τις ακραπες και τα πλαστικά...

σε καππα εχει 100 ευρα..
τώρα τσαντες πλαινες έχει κατι πολύ μουράτες...

δες εδώ ...WWW.GIVI.IT

taxydromos
19/07/2006, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από someone
μεχρι 180 ειναι ΟΚ... για χρηση μεχρι και βατους χωματοδρομους. Αλματακια, κροκαλες και πολυ γκαπα γκουπα καλυτερα γιοκ

ο αμιαντος (σε υφασμα) ειναι -σε υφη- σαν ενα βαμβακερο μπολυζακι... κανει και γυαλισματακι ;)

τον συνεπιβατη δεν τον ενοχλουν, αρκει να συνηθησει το να καθεται σε ενα λουρι κορντουρας ακριβως κατω απο τον κωλο του.... το οποιο διορθωνεται με κανα υφασματακι τυλιγμενο γυρω απο το λουρι.
παντως δεν μου εχει παραπονεθει καμμια μεχρι τωρα (και πριν αρχισουν τα σχολια, τα σαμαρια τα εχω 10 χρονια)

και το καλυτερο για τελος:
αμα συμβει η στραβη και πεσεις με λιγα, τα σαμαρια ειναι ο,τι καλυτερο για προστασια της μοτοσυκλετας

οσο για τα oxford, τι να πω; αθανατα! εχουν παει μεχρι τυνησια και πισω, ολη την ελλαδα πανω κατω και το μονο που χρειαστηκαν καποια στιγμη ηταν αλλαγη των φερμουαρ (με 20 ευρω)
ευχατιστω πολυ για τις πληροφοριες:smilea:
μαλλον εκει θα καταληξω γιατι οι αλουμινενιες μου φαινονται τεραστιες! ποιος ειναι ο αντιπροσωπος για τις oxford;
thanks again!

someone
19/07/2006, 22:49
ο αντιπροσωπος ηταν -πριν 10 χρονια που τις ειχα παρει- καπου στην Κυψελη ψηλα... νομιζω ομως οτι θα βρεις oxford σε αρκετα καταστηματα με αξεσουαρ... σιγουρα εχω δει και στο motown jack στην Μαραθωνος

το μοντελο που ειχα παρει αν θυμαμαι καλα ηταν το "sport" που ειναι και λιγο μουρη - απο το πλαι κανουν τριγωνικο σχημα σαν να λεμε number plates

ειπισης, καθοτι αγγλικα προιοντα, ειχαν αντεξει και αρκετα σε βροχες 2ωρο+ χωρις να γινονται μουσκεμα τα πραγματα

lc8ergr1
20/07/2006, 09:21
ΟΧFORD -EINAI KATΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ


ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΟΧFORD θα ξεκινούσα από ενα disclock BIG BOSS της ΟΧFORD

ΔΕΣ ΣΤΟ Ebay.co.uk






ΠΑΝΤΩΣ εχω την γνωμη ότι η givi εχει πιο καλα και μπουρατα σαμαρια!!!!

taxydromos
20/07/2006, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
ΟΧFORD -EINAI KATΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ


ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΟΧFORD θα ξεκινούσα από ενα disclock BIG BOSS της ΟΧFORD

ΔΕΣ ΣΤΟ Ebay.co.uk






ΠΑΝΤΩΣ εχω την γνωμη ότι η givi εχει πιο καλα και μπουρατα σαμαρια!!!!
ισως..αλλα θελω να αποφυγω τα σιδερα...

taxydromos
26/07/2006, 15:57
τελικα πηρα τις oxford απο τα mac 200€, πανεμορφες ειναι οι ατιμες. πηρα υαλοπανο το οποιο αντικατεστησε τον αμιαντο απο τον ρεπα στη κακουργοδικειου. ο κυρ αλεξης ομως στην αμερικης λεει οτι δεν ραβεται πανω στην τσαντα και τελικα θα το περασω στα τελικα των εξατμισεων που ακουμπουν τα σαμαρια...

someone
24/08/2006, 20:10
ξερω οτι ειναι λιγο αργα, αλλα ιδου και μια φωτο απο τις oxford απο εξορμηση φετος το καλοκαιρι:

http://www.superduke.net/forum/album_pic.php?pic_id=25

το πανι αμιαντου διακρινεται εσωτερικα απο τη μεση και κατω ;)

atom7ktm
25/08/2006, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από someone
ξερω οτι ειναι λιγο αργα, αλλα ιδου και μια φωτο απο τις oxford απο εξορμηση φετος το καλοκαιρι:

http://www.superduke.net/forum/album_pic.php?pic_id=25

το πανι αμιαντου διακρινεται εσωτερικα απο τη μεση και κατω ;)

το tankbag της ΚΤΜ έχεις? το μεγάλο? κόβει καθόλου και αέρα? βολεύει στα ταξίδια? στο ντεπόζιτο έχεις εύκολα πρόσβαση?

τα σαμάρια είναι ωραία αλλά θηρία ρε! αλλάζουν πολύ τη συμπεριφορά της μηχανής?

:beer:

someone
25/08/2006, 17:40
το tankbag υπαρχει σε ενα μεγεθος για το SD απ οσο ξερω ... απλα με το λυσιμο ενος φερμουαρ ανεβαινει σε υψος (μεγαλωνει). τωρα το βλεπεις minimized. Tο φορτωμα που ειχα κανει εγινε για νησι (κεντρο - πειραιας - χιος), οποτε ταξιδι μεγαλο (εθνικη κλπ) δεν εχω κανει για να καταλαβω ... ενα κακο με το tankbag ειναι οτι δεν θα μπορεις να εισαι αρκετα σκυφτος σε ταχυτητες πανω απο 160-170 οποτε περιοριζεις την τελικη σου στα τοσα. Από την αλλη βεβαια βολευει πολυ περισσοτερο απο το να κουβαλας 10 κιλα σε σακιδιο στην πλατη. το εχω κανει και κατεβηκα με αυχενικο υστερα απο διαδρομη αθηνα-ελαφονησο

Τα σαμαρια, σε συμπεριφορα οσο να 'ναι επηρρεαζουν, αλλα επειδη το βαρος ειναι χαμηλα δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα... ας πουμε πιο πολυ αλλαζει συμπεριφορα ο Δουκας απο εναν συνεπιβατη 50 κιλών παρα απο τα σαμαρια φορτωμενα

Επισης φαινονται τεραστια εν μερη γιατι εχω τραβηξει την φωτο με σουπερ-ευρυγωνιο (δες ποσο μικρο φαινεται το τιμονι). Συν τα ειχα υπερφορτωσει, ετοιμα να σκασουν ηταν :)

δες αλλη μια φωτο απο το πλαι, φαινονται τα πραγματα σε καλυτερη κλιμακα μεταξυ τους

http://www.superduke.net/forum/album_pic.php?pic_id=24